Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater Schuurkerk Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal BON Tlieafer progranmia Stedelijk Museum directeur Diana Wind gelukkig met aanstelling Filmhuis RET-tours naar Carre Expositie Sleepvaart Concert Grote Kerk SCHIEDAM - De stad Schiedam kende en kent ze nog steeds niet zo goed. „Ik werk hier nog te kort om al een oordeel over Schiedam te hebben. Immers, als ik aan- kom en wegga is het nog donker." Het Stedelijk Mu seum kende ze des te beter. Het Schiedamse museum op de Hoogstraat staat al een tijd lang goed bekend in kunst- historische kring. Aan het woord is de Amsterdamse Diana Wind, die sinds no- vember 1995 'Directeur Ste delijk Museum Schiedam' op haar visitekaartje ziet staan. Abe Lenstra Internet Oud dak Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 10januari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 Maaspost One Night Hot Music Hans Visser Friends ONe Night Hot Music is het pro- gramma dat voormalig Flairck-gi- tarist Hans Visser Friends met de uit Miami afkomstige gospel- en blueszangers Marian Rolle ma- ken. Een heropleving van warm- bjoedige Amerikaanse swing die zelfs de meest nuchtere Hollander tot in het diepst van zijn blues rjakt. Zaterdag 13 januari, Theater Schuurkerk, 20.30 uur, toegangs- pj-ijs fl.25,00. Liesje Theater Cirkel Een fee ontwaakt uit haar winter- slaap. Zij heeft nauwelijks haar ogen geopend of zij ziet een hele- boel kinderen om haar heen zitten. Ze denkt aan het kleine meisje Liesje en begint te vertellen. Liesje kon maar moeilijk in feeen gelo- ven en ze kon ook geen wens ver- zinnen. De fee ergerde zich en kreeg een driftbui. Maar net op het moment dat ze Liesje in een paard wil veranderen roept het meisje: „Wacht even,...juffrouw, ik De voorstelling is gebaseerd op een verhaal van Annie M.G. Schmidt en is bedoeld voor kinde ren van vier tot negen jaar. Woensdag 17 januari, Theater Schuurkerk, 14.00 uur, toegangs- prijs fl.7,50. Cabaretmarathon Nederland loopt over van aanko- mend cabarettalenten, die de Schuurkerk wil laten zien. Deze avond zullen minimaal zes aanko- mende cabaretiers optreden. De avond wordt afgewisseld met mu- ziek en afgesloten met een topper uit de cabaretwereld. Het publiek heeft ook een rol; dat moet aan het einde van de avond de pu- blieksprijs toekennen aan een van de artiesten. Zaterdag 20 januari. Theater Schuurkerk, 20.30 uur, Toegangs- prijs fl.20,00. Gesmolten Usberen Hans Dorrestijn De voorstelling van hans Dorres tijn op zaterdag 13 januari is helaas al uitverkocht. De wens van Wim Lina Decock (jeugdvoorstelling) Wim is een raar jongetje. Hij wil e^i winkel. Een winkel met een etalage. Op een dag koopt hij met zijn spaarcenten het kleinste win- keltje van de wereld. Het staat midden in het bos, er loopt zelfs geen pad naar toe. Als Wim bij de winkel aankomt, blijkt die be- woond te zijn door een egel, een spin en een rups. Dat houdt een echte winkelier natuurlijk niet te- gen. De dieren willen blijven wo- nen in zijn winkel. Maar in een winkel is niets gratis, en voor wat hoort wat, dus de dieren moeten voor hem werken. Wim besluit knoopsgaten te verkopen. De rups moet gaten knagen. De spin moet garen spinnen en de egel moet haar stekels afstaan. Met de stekels en de draad werkt Wim de gaten die de rups knaagt netjes af. Wim laat de dieren zoveel knoopsgaten ma- ken dat ze er bijna aan sterven. De spin en de egel bedenken een slim plan om Wim voorgoed uit zijn winkel te krijgen.... En zo gaat Wim z'n wens in vervulling. Zaterdag 13 januari, Theater de Teerstoof, 14.00 uur, toegangsprijs fl."|,50. Leeftijd: 5t/m lOjaar. Turkije in de Teerstoof! Off 14 januari zal Theater de Teer- stcijf volledig in het teken staan van Turkije. Muziek, toneel, zang, dans, hapjes en drankjes, voor jong en oud. Onder de bezielende lei- ding van Kudrit Kurit en Hakan Gurkan zullen alle aspecten die de Turkse cultuur zo speciaal maken aan bod komen. Het programma ziet er als volgt uit: 14.00 - Dizzs Kids Theater. Een kindervoorstelling voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Na de voorstel ling gaan de kinderen zelf aan de slag en geven rond 16.00 uur een prdsentatie van de ingestudeerde acts. 17:30 - ETEN! Het avondeten wordt verzorgd door Eethuis Ney-. zen en muzikaal omlijst door de Turkse band Semih Arikan. 19.00 - Turkse Dansgroep Aytur. Zes dames zullen een staaltje Ana- tolische dansperfectie laten zien. 19.45 - Toneelgroep Ikinci Nesil. Dit jongerentoneelgezelschap zal in de zaal van de Teerstoof een korte voorstelling spelen. 20.45 - Semih Arikan sluit deze dag af met een spetterend optreden en zal zorgen voor een swingende afsluiting. Tussen de bedrijven door staan een aantal verrassende intermezzos op het programma. Zondag 14 januari. Theater de Teerstoof, 14.00 uur, toegangsprijs fl. 12,50 inclusief eten. Voor leden van de Turkse Vereniging Schiedam is de toegangsprijs fl.7,50. Kinderen t/m 12 jaar gratis Comedvtrain Raoul Heertje in actie. De Comedytrain is een bonte ver- zameling stand-up comedians die gewoon zeggen waar anderen al- leen maar over denken en die elke eerste donderdag van de maand in de Teerstoof staan. Initiatiefnemer is de Amsterdammer Raoul Heer tje, zelf de eerste stand-up comedi an in Nederland. Heertje verzamel- de in 1990 een aantal mensen om zich heen onder de naam Comedy- train en introduceerde deze, vanuit Amerika overgewaaide kunstvorm in Nederland. Donderdag 18 januari, Theater de Teerstoof, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 19,50 Theater de Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Het telefoonnummer van de Schiedamse Theaterkassa waar kaarten zijn te reserveren is 010-426 95 63. West Side Story Jaap van Zweden Amster- dams Saxophone Quartet Populair werk in nieuwe bewer- kirtg, 'The West Side Story', een eigentijdse variant op Romeo en Julia. De saxofoons en de viool lij- ken net zo onbereikbaar voor elkaar als de geliefden. Twee we- relden die zelden of nooit samen kwamen. Donderdag 11 januari, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.30,-/ kortingspassen fl.27,50. Macbeth Stuffed Puppet Theatre Poppen als mede-acteurs. Een be- werking van Shakespeare's drama, waarin de verhouding tussen Mac beth en Lady Macbeth centraal staat. Neville Tranter speelt de rol van Macbeth: ijdel, bloeddorstig en wreed. Zijn medespelers zijn le- vensechte karakterpoppen, die hij met zijn stem tot leven brengt. Vrijdag 12 januari, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl 20,00/ kortingspassen fl. 15,00. Een tekkel met een stok Arthur Umbgrove Muziek, cabaret en stand-up come dy. Een hond zoekt zijn stok, hij zoekt de zin van het leven. Maar hij is bang om wat te vinden. Een unieke vorm en sfeer: direct, in- proviserend, confronterend en mu zikaal. Hierbij slaagt hij erin het publiek van de ene in de andere lach te jagen. Arthur Umbgrove (foto: Gijs Haak) Vrijdag 12 januari 1996, Harmo- nie, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 15,00/kortingspassen fl. 12,50. De Stadsgehoorzaal Vlaardingen is te vinden aan de Schiedamseweg 51. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa (tel. 434 05 00) van dins- dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur en een uur voor aan- vang. 'De rijkdom van het museum zit hem in de collectie' Veel plannen moeten nog worden uitgedacht, maar de opvolgster van de naar Brazilie vertrokken Stede- lijk-directeur Pieter Tjabbes heeft er duidelijk zin in. ,,Dit museum heeft de reputatie opgebouwd spraakmakend te zijn en een voor- trekkersrol te vervullen. Dat ik hier nu kan werken is inderdaad een vurige wens van mij geweest. Niet alleen de collectie van het Stedelijk spreekt aan, maar ook het formaat. Het is niet zo moloch als bijvoor- beeld het Stedelijk Museum van Amsterdam. Het is juist prettig en overzichtelijk, en daarom kan het ook heel flexibel zijn. Met drs. Diana Wind (38) lijkt Schiedam een vrouw in huis ge- haald te hebben met een cv waarop kunst en commercie elkaar prima aanvullen. Na een loopbaan in de reclamewereld pakte zij de studie Kunstgeschiedenis op aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Als specialisatie koos ze voor moderne bouw- en beeldende kunst en ar- chitectuur. Niet veel later volgde ze op dezelfde VU in Amsterdam ook colleges in marketing/bedrijfs- kunde. In 1993 zette Wind een marketingbureau op dat zich spe- cialiseerde in de marketing van po- De Amsterdamse Diana Wind zwaait sinds november de scepter over het Schiedamse Stedelijk Museum. diumkunst en beeldende architec- tuur. Voor het Abe Lenstra-spekta- kel in Heerenveen, waarbij kunst en sport een scorend eentweetje aangingen, verzorgde zij de pro- motie. lets waarover zij een tikje te bescheiden doet. „Ach, ik werd in de voorbereiding van het evene- ment benaderd, omdat er kaartjes verkocht moesten worden. Boven- dien werkte ik met een heel team aan de promotie van het Abe-spek- takel." Duidelijk is in elk geval dat de publiciteitsmachine rond het spektakel geolied liep, want de me dia schonken aandacht aan het spektakel alsof 'Us Abe' werkelijk was opgestaan. Terug naar het Stedelijk weer. Is de 'hand' van Diana Wind al zicht- baar, zo is de vraag. De directeur geeft aan dat dat teveel gevraagd is. „Allereerst zitten we nu in de fase van de plannenmakerij. In overleg met elkaar gaan we eerst van alles bekijken. Daarbij moet je beseffen dat in mijn eerste jaar ei- genlijk het tentoonstellingspro- gramma van de vertrokken mu- seumdirecteur nog grotendeels wordt afgedraaid." Anderzijds blijkt de directeur wel degelijk over een visie te beschikken over de jaren waarin zij de scepter over het Stedelijk zal zwaaien. Een visie die rust op de al genoemde pijlers van kunst en commercie. „Er moe ten hele mooie tentoonstellingen komen, voor de Nederlandse en Belgische bevolking moet het mu seum heel duidelijk op de kaart staan. Maar ook als 'bedrijf moet het museum staan als een huis. We zijn weliswaar geen onderneming, maar wel een bedrijf dat diensten aanbiedt." En een octaaf hoger: _„Kunst zal nooit winstgevend zijn, maar in de collectie, daarin schuilt de rijkdom! Je praat over cultuur- goed, over het bezit van Neder land. Als museum hebben we de opdracht voor het behoud daarvan te zorgen en om de collectie voor het publiek te ontsluiten. Daarvoor Digitale Stad van start VLAARDINGEN - Het ziet er naar uit dat eind februari, begin maart de Digitale Stad Vlaardin gen en Schiedam van start kan gaan. Initiatiefnemers Ludo Baauw en Ed Eggermont willen de inwoners van Vlaardingen en Schiedam bekend maken met de nieuwe ontwikkelingen op het ge- bied van telematica zoals Internet. Ook moet de Digitale Stad een platform vormen waar elke Schiedammer of Vlaardinger zelf informatie over zijn gemeente kan aanbieden en opvragen. Particulie- re gebruikers betalen alleen de te- lefoonkosten. Bedrijven moeten wel een geldelijke bijdrage leve- ren. Wethouder H.C.J. Roijers (in formatie en automatiseringsbeleid) heeft namens Vlaardingen een in- tentieverklaring ondertekend om de Stad te ondersteunen. „Het hangt eigenlijk van het weer af wanneer we kunnen beginnen. Voordat de Digitale Stad Vlaardin gen en Schiedam van start kan gaan, moet de PTT eerst nog een negen kilometer lange aanslui- tingskabel in de grand aanleggen. Door de vorst in de grand kan dat nog wel even duren", legt Egger mont uit. De Digitale Stad is een schijnbaar aanwezige gemeen- schap ('virtueel'), die alleen maar bestaat in de interactie tussen de gebruikers van de Stad en de sterke moedercomputer. Dit houdt in dat thuis met de computer vanuit de luie stoel informatie kan worden opgevraagd over de gemeente en zijn bewoners. Bijvoorbeeld welke culturele activiteiten er in de ge meente te beleven zijn, het opvra gen van raadsstukken en het sturen van berichten of nagaan welke boektitels de Schiedamse biblio- theek in huis heeft. Baauw legt uit dat het heel simpel werkt. „Je belt thuis met een mo dem het centrale telefoonnummer van de Digitale Stad. Vervolgens verschijnt op het beeldscherm een soort menu: allerlei ingangen van de Digitale Stad die je met een muis kan aanklikken. Bijvoor beeld: cultuur. Je komt dan in het gedeelte van de Stad terecht waar in je alles kan vinden over exposi- ties, tentoonstellingen en muziek- uitvoeringen die in Vlaardingen of Ed Eggermont (links) en Ludo Baauw van de Digitale Stad. Schiedam worden gehouden. Ver- der kan je. wanneer je als hobby bergbeklimmen hebt, zelf hierover pagina's schrijven. Op deze pagi- na's kan door de gebruikers van de Digitale Stad worden gereageerd. Ook is het mogelijk om discussie- groepen op te zetten." De initiatiefnemers zien de Digita le Stad niet als een simpele toe- gangsbieder van het veelbesproken Internet. ,,We zitten er eigenlijk nog een stapje voor. We bieden een geleidelijke introductie op In ternet. Begin eerst maar eens lo- kaal met het bekijken van informa tie, anders raak je totaal van de wijs als je met Internet over de we reld raast. Sommigen zijn al bang voor WP", vertelt Baauw. Hij ergert zich over de vooroorde- len die over (relatief) nieuwe ont wikkelingen als Internet bestaan. „Er wordt ten onrechte wel eens beweerd dat deelnemers aan de Di gitale Stad contactgestoord raken en alleen nog maar hun tijd voor het beeldscherm willen doorbren- gen. Niets is minder waar. Sinds ik op Internet zit, heb ik nog nooit zo vaak in de bar gdzeten", verklaart Baauw. „Je komt via de computer bijvoorbeeld in contact met ie- mand die ook van goudvissen houdt. Na verloop van tijd word je vanzelf wel nieuwsgierig hoe die persoon eruit ziet en spreek je af om ergens een biertje te drinken", verklaart Eggermont. Het is volgens de initiatiefnemers de bedoeling dat de gebruikers in het begin alleen maar een beetje 'aanrommelen'. „We vinden dat vooral de jeugd de boot die Inter net heet, niet kan en mag missen. Het is de toekomst. Scholen heb ben volgens ons de taak om hun leerlingen te begeleiden in de om- gang met de enorme informatie- stroom die je op Internet tegen- komt", meent Eggermont. Scho- lengemeenschap de VOS heeft al laten weten hiervoor interesse te hebben. De laatste tijd duiken er in de me dia berichten op dat via Internet porno of racistische teksten wor den verspreid. Baauw en Egger- mond zullen er op toezien dat dit niet in de Digitale Stad voorkomt. „Er is sprake van zelfregulatie. Als je in de Digitale Stad racistisch be- zig bent, wordt je vanzelf door de gebruikers van de Stad op de vin- gers getikt. Pas als ze na herhaal- delijke waarschuwingen niet stop- pen met het bedrijven van racisme, grijpen we in. Ook anonieme schrijvers kunnen we achterhalen. Maar het is dus niet zo dat we ac- tief gaan opsporen of de boel gaan censureren. We zien onszelf dan ook als de stadswacht van de Digi tale Stad, en niet als de politie", al- dus Baauw. Stichting Digitale Stad Vlaardin gen en Schiedam is nog op zoek naar bedrijven die gei'nteresseerd zijn om tegen een voordelig tarief hun diensten onder de aandacht van de gebruikers van de Stad te brengen. Verder is er nog behoefte aan nieuwe medewerkers als jour- nalisten, redacteuren, vormgevers en programmeurs om de stad ver der op te bouwen. Aanmelden kan via Postbus 4233, 3130 KE Vlaar dingen. Telefoon 0104344601 (Ludo Baauw) of 010-4340228 (Ed Eggermont). „Je hoeft echt geen Whizkid te zijn om aan de Di gitale Stad mee te werken. We we ten ook niet hoe het komt dat die lamp boven het bureau licht geeft. Als je de lichtknop maar weet te vinden", besluit Baauw. Jalmar Teunissen leggen we verantwoording af aan de gemeente Schiedam. Het gaat tenslotte om gemeenschapsgeld, dan moet je ook op een bedrijfsma- tige, efficiente manier de boel aan- pakken." In dat aanpakken is ook voor de pas binnengehaalde Ludo van Ha- lem een belangrijke taak wegge- legd. Als Hoofd Museale dienst van het Stedelijk Museum neemt hij het voortouw bij het inrichten van tentoonstellingen en beheert hij de collectie kunstschatten die het imposante museumgebouw on der zijn dak heeft. „Maar er blijft nog genoeg voor mij over hoor", geeft Diana Wind lachend ant- woord op een wat nai'eve vraag. „De onderhoud van het gebouw bijvoorbeeld. Zo moet het oude dak vernieuwd worden, wat grote consequenties heeft voor de depots met schilderijen die daaronder lig- gen en dus ook voor het tentoon- stellingsbeleid. Verder ook het museumbeleid op langere termijn, het personeelsbeleid, het financiele beleid." Voorts adviseert en werkt Wind samen met andere instellin- gen in de regio, en houdt ze als di recteur de eindverantwoordelijk- heid voor het geheel. Uiteraard grijpt de directeur de ge- legenheid aan om op de tentoon stellingen te wijzen die momenteel draaien. Zo kan met name de oude- re, nostalgische Schiedammer zijn hart ophalen aan de fototentoon- stelling 'Het Hoofd en omgeving', waarin letterlijk en figuurlijk de waterkant van Schiedam wordt be- licht. Minder Schiedams, maar daarom niet minder bezoekwaar- dig, zijn de tentoonstellingen 'Co bra etcetera' en 'Beeldend ding', die uit de collectie van het Stede lijk Museum zijn samengesteld. Met de ervaring van elders in het achterhoofd heeft het Schiedamse 'culturele circuit' Wind aange- naam verrast. „Je kunt het een hechte groep mensen noemen. Er is sprake van zeer korte lijnen en je spreekt elkaar vaak." Wat dat be- treft ziet Diana Wind de verhui- zing van Amsterdam naar Schiedam in de nabije toekomst met vertrouwen tegemoet. PIETER VERMAAS SCHIEDAM - Como Agua Para Chocolate is de Film die het Filmhuis Schiedam vrij dag 12 en zaterdag 13 ja nuari vertoont. De regie van deze bijna twee uur durende Mexicaanse film uit 1992 is in handen van Alfonso Ar- au. Tita is de jongste dochter van een familie waarover een buitengewoon strenge matriarch. Mama Elena, de scepter zwaait. Volgens een oude familietraditie mag Elena niet trouwen omdat jongste dochters voor hun moeder moeten blijven zorgen. Dit wordt een le- vensgroot probleem wan neer ze verliefd wordt op buurjongen Pedro. Wan neer Pedro besluit met haar zus Rosauro te trouwen, zo- dat hij in de buurt kan blij ven van Tita, nemen de pro- blemen alleen maar meer toe. Como Agua Para Chocola te, gebaseerd op de roman Rode Rozen en Tortilla's van Laura Esquivel, begint op vrijdag om 21.30 uur en op zaterdag om 20.30 uur. Toegangskaarten kosten zes gulden. Het filmhuis is te vinden aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. REGIO - RET-Tours heeft in samenwrking met pro- duktiemaatschappij Ameri can Songbook voor donder dag 25 januari en zondag 28, januari een speciaal arran* gement weten samen te stel-» len rond de voorstelling You're the Top, met Willem Nijholt in de rol van Cole Porter. Een unieke kans dus voor de mensen die de voor stelling hebben gemist toen deze onder meer Vlaardin gen en Rotterdam aandeed. Voorafgaande aan de voor stelling zal producent Co Franc een lezing geven over Cole Porter en het ontstaan van de voorstelling You're the Top. Gasten zullen van uit Rotterdam per luxe tou- ringcar naar Carre worden vervoerd. De prijs van ne- gentig gulden is inclusief vervoer, lezing en een kaart- je voor de voorstelling. Het telefoonnummer om dit theaterarrangement te boe- ken is 010 - 402 32 34. MAASSLUIS - In het Scheepvaartmuseum in Maassluis is vanaf vrijdag 12 januari de tentoonstelling 'Caissons.—Zeeland dicht- gesleept' te zien. Met deze expositie herdenkt de Stichting Nationaal Sleepvaartmuseum het feit dat het vijftig jaar geleden is dat het laatste gat in Wal- cheren werd gedicht. De keuze viel op caissons die door sleepboten werden in- gevaren. Dit was een stukje vakmanschap vooral als men weet dat de huidige sleepboten 10 keer zo groot en sterk zijn als die van toen. Het Nationaal Sleepvaart museum is te vinden aan de Hoogstraat 1 in Maassluis. Voor meer informatie, tel. 010-591 24 74. SCHIEDAM - Piet Everaars is zaterdag 6 januari te be- luisteren in de Grote Kerk tijdens het wekelijkse in- loopconcert. Everaars zal plaatsnemen achter de piano. De pianist zal rond drie uur beginnen te spelen. De toegang is zoals te doen gebruikelijk gratis. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik /29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle bezorging) Bank/gironummer:l Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam T0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 11