Alleen zijn neus herinnert nog aan de 19 De barre rit van John O'Groats naar Lands End VW Polo sedan een waar pakhuis BMW 7 straks ook met diesel Toyota Camry de beste Renault Laguna Van nieuwe bedrijfswagen Ford investeert Onderscheiding voor Jaguar Toyota-competitie voor k wa I i te i ts ve r bete r i n g Bliksembeveiliging in caravan of camper Treurigediscussie Renault Megane RN 1.9D: Autotest '"-"YWW apt IMp Specif icaties Renault Megane RN 1.9D Bijzonderheden uitrusting Wie een compacte auto met een fikse bagageruimte wenst, kan zich in het nieuwe jaar direct naar de Volkswa gen-dealer reppen. Die heeft vanaf januari een vierdeurs sedanversie van de Polo in huis. De kofferbak is met een inhoud van 455 liter maar liefst 210 liter groter dan die van de 3-/5-deurs varianten. Compact De ontwerpers in Munchen laten zich niet op de kop zit- ten. In navolging van Merce des-Benz met de S350D rust BMW nu ook het topmodel met een dieselmotor uit. Van af april 1996 zal in de 7-serie ook een uitvoering 725tds verkrijgbaar zijn voor een prijs van 130.000 gulden. Sullig m Na drie dagen achter het stuur voelen Sturmley en Ashley de toppen van hun vingers en tenen nog maar nauwelijks. Het lange zitten in combinatie met de kille, snijdende wind verdoven de ledematen. De equipe houdt echter vol. Ze zullen koste wat het kost historie schrij ven door deze 1.486 kilome ter lange tocht van John O'Groats naar Lands End te volbrengen. Per slot van re- kening zit driekwart van de rit van het noorden van Schotland naar het zuiden van Engeland erop. Waarom vierkant als het ook rond kan zijn, moet Renault gedacht hebben bij het ont- wikkelen van de Megane RN 1.9D. De trend die met de kleine Twingo werd gezet en door de grote Laguna is over- genomen, heeft ook vat ge- kregen op het nieuwste Re nault model. Daar is meteen mee gezegd dat de Clio en de Safrane, de grootste Renault, een beetje buiten het gamma vallen. Wellicht dat beide vervangen zullen worden. De Megane is helemaal nieuw, van binnen en van buiten, ofschoon zijn neus nog sterk aan de 19 doet denken. Woensdag 10januari 1996 CX9.56 Motortype: 1,9 liter viercilinder dieselmotor Cilinderinhoud: 1.870 cm3 Vermogen: 47 kW/65 pk bij 4.500 t.p.m. Max. koppel: 118 Nm bij 2.250 t.p.m. Acceleratie: 16,5 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 160 km/uur. Gem. verbruik: 6,5 ltr/100 km. Prijs: fl. 34.775,- Centrale vergrendeling met afstandsbediening Stuurbekrachtiging Spiegels elektrisch verstelbaar Stuur verstelbaar Achterbank neerklapbaar De Toyota Camry V6 Automaat is door het Amerikaanse automa- gazine Car and Driver als beste gewaardeerd in een vergelijkende test met andere zescilinders: de Chevrolet Lumina LS, de Dodge In trepid ES, de Ford Taurus LX, de Honda Accord LX V6 en de Nis san Maxima GXE. De Camry scoorde met name hoog op de punten aandrijving, remmen, handelbaarheid, comfort, afwerking en rijple- zier. „Deze auto wekt bepaalde aperte lustgevoelens op", schrijven de doorgaans toch vrij nuchtere redacteuren van het Amerikaanse blad. De geteste Camry is vrijwel identiek aan 'onze' Camry 3.0i V6 GX automaat met een consumenten-adviesprijs van fl. 81.090,-. In het bedrijfswagensegment heeft Renault nieuws te melden met de komst van de Renault Laguna Van. Deze Laguna Break op grijs kenteken heeft een vlakke laadvloer, een verhoogd dag, geblindeer- de zijruiten achter en een tussenschot van dertig centimeter achter de voorstoelen. De Van is vanaf nu te koop in acht versies met drie verschillende motoren, te weten 1,8 en 2,0 benzinemotoren en een atmosferische 2,2 liter dieselkrachtbron. De tweeliter versie is te koop met automaat. Verder zijn alle uitvoeringen verkrijgbaar in RN- en RT-uitrusting. Dat houdt in dat ze alle standaard zijn voor- zien van stuurbekrachtiging, zonwerend glas en centrale portier- en achterklepvergrendeling met afstandsbediening. Opties zijn abs, airbags en een apart te openen achterruit. Vanwege het verhoogde dak zijn er geen standaard dakrailings aanwezig; daarom zijn er dwarsdragers als accessoire leverbaar. Ford investeert volop. Het merk stopt niet alleen geld in nieuwe fa- brieken maar ook in bestaande, waarbij voorzieningen voor een be- ter milieu een hoge prioriteit hebben. 260 miljoen dollar gaat bij- voorbeeld naar de transmissiefabriek in Keulen waarmee uitbrei- ding en modernisering gerealiseerd worden. Andere investeringen gaan naar een nieuwe airco-compressoren fabriek in het Spaanse Palmela (150 miljoen), uitbreiding van de produktiecapaciteit in de transmissiefabriek in Bordeaux (300 miljoen), moderniseringen in de Zetec SE-motorenfabriek in Bridgend in Wales (170 miljoen), twee nieuwe fabrieken voor onderdelen in Michigan (280 miljoen) en een nieuwe flexibele bouwstraat voor automatische transmissies in Ohio in de Verenigde Staten (180 miljoen). Jaguar Cars Ltd. in het Britse Coventry heeft de eervolle titelMajor Corporate Exporter of the Year 1995' in de wacht gesleept. Vice premier Michael Heseltine reikte de onderscheiding uit. Deze jaar- lijkse 'award', ingesteld door het Britse zakentijdschrift 'Export Ti mes', beloont bewezen kwaliteit van produkten en succesvolle ex- portstrategie die lieden tot een belangrijke omzetstijging. De ver- koopcijfers van Jaguar in Europa hebben het afgelopen jaar een groei van negentig procent laten zien! Ook in Nederland zijn er aan- zienlijk meer auto's van dit merk verkocht. De juryleden roemden Jaguar ondermeer om de grote aandacht voor marketing binnen de onderneming, de uitzonderlijk actieve exportstrategie, de veer- kracht van het bedrijf en de grote prestaties op het gebied van kwali- teitsverbetering en het bieden van value for money. Toyota heeft een nieuwe internationale competitie op touw gezet waarin de beste Toyota Service Adviseurs van Europa in een recht- streekse vergelijking een aantal tests afleggen. Doel is om vakken- nis en bekwaamheden van de service adviseurs verder te vergroten om zo de kwaliteit in de werkplaats van de Toyota-dealers op een nog hoger niveau te brengen. De nieuwe wedstrijd is een aanvulling op de Europese competitie voor Toyota-monteurs, waarin veelvul- dig door Nederlander ereposities zijn behaald. Toyota streeft con stant naar kwaliteitsverbetering van het dealernetwerk in heel Euro pa waarmee het merk de tevredenheid van de klanten op een nog hoger plan wil brengen. De klantentrouw onder Toyota-rijders be- hoort in Nederland al tot de allerhoogste en uiteraard wil de fabri- kant deze vasthouden en zo mogelijk nog vergroten. CampTech technisch servicebedrijf voor caravans en campers heeft een nieuwe ontwikkeling op het gebied van bliksembeveiliging gei'ntroduceerd: een eenvoudig en snel te monteren pakket vooraar- ding van het metalen onderstel van caravans en campers. Met dit pakket is de kans op bliksemschade enorm klein. De discussie over zoab (zeer open asfalt beton) zou, als het niet zo'n treurig onderwerp betrof, eigenlijk zeer vermakelijk zijn. Het gaat er om, dat is ontdekt dat zoab bij ijzel zeer gevaarlijk blijft. Strooien heeft alleen zin als het strooizout op de weg blijft liggen. Zoab heeft grote porien en daarin zakt het zout weg. Als er maar voldoende verkeer passeert, komt het vanzelf naar boven. Helaas is dat niet het geval alser te weinig auto's rijden. Dus dan blijft het glad. Voor ve- le al dan niet vermeende deskundigen is dat reden een mening te ge- ven over zoab. Politici eisen ineens dat er maatregelen worden ge- troffen, kranten plaatsen interviews met mensen die hun licht laten schijnen over de gevaren van zoab als het ijzelt. Nu is zoab voorai aangelegd omdat het water snel afvoert. Het voor- komt bij regenval dus spat- en sproeiwater, spoorvorming en aquaplanning en het spiegelt niet. In een land met ons klimaat is dat dus heel goed, want het regent veel vaker dan het ijzelt. Gemiddeld ijzelt het volgens de deskundigen een of hooguit twee dagen per jaar, terwijl het op tweehonderd dagen regent. Natuurlijk is het ge vaarlijk als het ijzelt. Dat moet je maar eens aan voetgangers vra- gen. Heel voorzichtig doen, een beetje schuifelen om vooruit te ko- men, is dan de beste remedie. Dat geldt eigenlijk ook voor automobilisten. Pas je rijstijl aan de weersomstandigheden aan. Zachter rijden is bijvoorbeeld een aardi- ge oplossing. De politie sloot vanwege de ijzelval tijdens de jaar- wisseling op de autowegen rijbanen af. Als je dan ziet, dat dwaze automobilisten de rode kruizen negeren en snoeihard over de afge- sloten rijbaan de langzaam rijdende stroom auto's op de andere ba- nen passeren vraag je je af wie gek is en wie het gevaar zoekt. Na tuurlijk zou het mooi zijn als er een strooimiddel komt dat de ijzel op zoab zonder problemen onschadelijk maakt. Maar onder alle omstandigheden vormt de mens het grootste gevaar. Zelfs de meest efficiente strooimiddelen kunnen dat niet veranderen, Henri Stolwijk J De vormgevers van Volkswagen zijn er op het oog prima in ge- slaagd om de Polo sedan een dyna- misch gezicht te geven. Dat komt mm doordat de kofferbak hoog W, waardoor de carrosserie een soort wigvorm krijgt. Voor het beeld is het ook heel sterk dat bij alle uitvoeringen de bumpers in de kleur van de wagen zijn meegespo- ten. De wagen is slechts 4.164 mm lang maar levert absoluut een behoorlij- ke bergruimte. Hiervoor is een markt, verwacht VW. De fabrikant streeft voor 1996 naar een jaarafzet van 30.000 sedans in Europa. Het is en blijft een moeilijk voorspel- baar segment. Zeker gezien het feit dat compacte sedan modellen in 1994 in sommige landen twee pro- cent haalden terwijl het aandeel in andere landen boven de twintig procent steeg. Niettemin heeft VW jaren terug met een op een vorig model Polo gebaseerde sedan Der by juist in Nederland heel sterk ge- scoord. De Polo sedan heeft stuurbekrach tiging standaard en de toch al niet kinderachtige kofferbak is te ver groten dankzij de in twee ongelijke delen neer te klappen achterbank. Ook het stuurwiel is in hoogte ver stelbaar en de ruiten zijn getint. Er is dus in alle opzichten sprake van een buitengewoon luxe toegeruste auto, die de koper geheel naar ei- gen wens verder kan optuigen met behulp van het door VW bij de Po lo ingevoerde bouwsteenprincipe. Hiermee worden uitrustingspak- ketten en motorvarianten bedoeld. Wat de krachtbronnen betreft, lijkt VW de sportieve inslag van de se dan te willen onderstrepen door voor de sedan ook een krachtige 1,6 liter motor van 74 kW/100 pk te leveren. Daarmee sprint de Polo rap van 0-100 km/uur in 10,7 se conder Het 'VW Golf GTI-ge- voel' herleeft in deze slechts 980 kilo zware auto. Voor wie het kalmer aan wil doen en de brandstofkosten laag wil houden, komt er een versie met een 1,9 liter direct ingespoten (SDI) diesel, die bij 90 km/uur constant slechts 3,7 liter brandstof over 100 kilometer nodig heeft. Andere te leveren motoren kennen we al van de drie- en de vijfdeurs. Het zijn een 1,4 met multi-point injectie en een vermogen van 44 kW/60 pk en een 1,6 met 55 kW/75 pk. "x V Moeiteloos gaat er aantal uit de kluiten gewassen koffers in het ruim van de Polo sedan. De BMW 7 komt er ook met dieselmotor. Het doet wat tweeslachtig aan om een eersteklas luxe toegeruste li mousine met zo'n op spaarzaam- heid gerichte zelfontbrander uit te rusten. Toch verwacht BMW dat er voor deze versie zeker in Neder land een markt is. Die verwachting lijkt niet uit de lucht gegrepen. Te meer, omdat Mercedes-Benz zo ongeveer de helft van de verkopen in de S-klasse op het conto van de dieseluitvoering kan schrijven. Tegen dat licht is het zelfs heel be- grijpelijk dat BMW, het merk dat in het topsegment met de 7-serie over 1995 marktleider is met 572 verkochte exemplaren, nu even-: zeer een tokkelende diesel brengt. Hoewel tokkelend, er is al jaren een hele beste en bovenal stille zescilinder 2,5 liter diesel beschik- baar voor de 3- en de 5-serie. Deze krachtbron wordl eveneens ge- bruikt voor de 725tds. Hij levert voldoende vermogen (105 kW/143 pk). Zo accelereert deze auto in 12,2 seconden van nul naar hon- derd kilometer per uur. Aan de an dere kant verbruikt hij gemiddeld niet meer dan 7,8 liter/100 km aan dieselolie. De waarden gelden voor de versie met automaat. De op speciaal verzoek te leveren handbak haalt van de acceleratie- tijd nog een kleine seconde af en maakt de motor nog een haartje zuiniger. Ook de 725tds is zeer luxe. Airbags, abs op de remmen en een tractie controle systeem zijn standaard. Dat geldt evenzeer voor airconditioning, cruise control en BMW's slimme systeem om vanaf het stuur cruise control en radio te kunnen bedienen. Uiteraard zijn er nog tal van andere comfort verho- gende versnaperingen aan boord van deze limousine. Zeker in de uitvoering -Executive- met leer en elektrisch te verstellen zetels, maar dan bedraagt de prijs van de auto 153.000 gulden. ten wij het parkeerterrein van de importeur. Koud doet de auto nog wat onrustig aan maar als hij een- maal warm is maakt het rauwe ge- luid plaats voor een zachte brom. Hier moeten we bovendien opmer- ken dat de Megane pas zo'n 1.700 kilometer heeft gereden en een die sel is toch pas echt ingereden bij een kilometerstand van circa 15.000. De Megane diesel presenteert zich als een uitstekende reiswagen waarmee het goed kilometers ma- ken is. Bovendien is het verbruik van 1 op 15,5 netjes. Anders dan we van Renault gewend zijn is de auto wel wat onrustig geveerd. Dit is niet storend maar het zal de man of vrouw die uit een 19 stapt zeker opvallen. Het bochtgedrag is ge- woon prima. De wagen blijft mooi neutraal en laat zich met gezwinde spoed om de meeste hoeken stu- ren. Op papier komt de Megane diesel wat sullig over. Een acceleratietijd van nul tot honderd in zestienen- eenhalve seconde is weinig prikke- lend. De opgegeven topsnelheid van 160 kilometer per uur is ook een waarde die door de meeste au to wel wordt gehaald, mits je, an- ders dan wij, de ruimte, het geduld en het lef hebt om het gaspedaal lang genoeg op de vloer te houden. En toch vallen de prestaties in de praktijk beslist niet tegen. De Me gane laat zich door zijn mooie kop pel (118 Nm) vlot rijden en wij hebben het vermogen geen mo- Alleen het neusje herinnert nog aan de Renault 19. ment ervaren als zou het ontoerei- - kend zijn. Met een prijs van 34.775 gulden biedt Renault een prima diesel voor een nette prijs. Voor dat geld beschikt de auto nog niet over een airbag. Deze is alleen verkrijgbaar in combinatie met een airbag voor de passagier en kost dan 1650 gul den. Aan te raden is een Comfort- pakket ter waarde van 995 gulden. Voor dat bedrag is de Megane uit- gerust met elektrisch bedienbare ruiten voor, elektrisch bedienbare en verwarmde buitenspiegels, ruitewissers met automatische werking voor en achter en een bui- tentemparatuurmeter. nit Rond is het devies bij de nieuwe Renault modellen. brikant van luxe en dus dure auto's in die na-oorlogse jaren onvol- doende toekomst had. De overna- me door Jaguar verzekerde in 1960 evenwel het voortbestaan van een stukje roemruchte historie. Om het honderdjarig jubileum te vieren brengt Jaguar nu een specia- le Daimler Century. Deze in een gelimiteerd aantal gebouwde auto met extra lange wielbasis is her- kenbaar aan speciale lichtmetalen velgen met goudkleurige Daimler logo's en zwart/gouden Century emblemen op de voorspatborden. Het interieur wordt gekenmerkt door leren bekleding in twee bij elkaar passende kleuren. De elek trisch te verstellen en te verwar- men zetels achterin zijn van elkaar gescheiden door een console. De standaard geluidsinstallatie heeft een muziekvermogen van maar liefst 240 Watt en is speciaal voor deze auto ontwikkeld door het top- merk op audiogebied: Harman Kardon. De auto is uitgerust met de fraaiste snufjes, zoals automati sche niveauregeling op de achter- wielophanging en verwarmde ruitensproeiers. Uiteraard heeft een auto van dit kaliber een perfect werkend klimaatsysteem met air- co. Deze Daimler is heel wat comfor- tabeler dan de Grafton-Phaeton waarmee Sturmley en Ashley in 1897 hun tocht moesten volbren- gen. De Century is ook beduidend sneller met motoren die vermogens van 245 pk (4,0 liter zescilinder) tot 313 pk (6,0 liter twaalfcilinder) af kunnen geven. De prijslijst be- gint bij 247.000 gulden, honderd jaar inflatie in acht genomen is dat zelfs niet eens zo veel kostbaarder dan de aanslag die een auto voor onze voorouders aan het eind van de vorige eeuw op hun budget zou hebben gedaan. Het moet lukken, zo houden Sturmley en Ashley zich voor. Het is hun eer te na ook al hebben ze best momenten van twijfel gekend, zeker nadat vrienden en kennissen hen voor gek hadden verklaard. Wie haalt het in zijn hoofd om met een nieuw automerk zoiets schier onmogelijks te ondernemen en dat over wegen die nauwelijks ge- schikt zijn, zeker gezien de top snelheid van 38 km/uur die het voertuig, een Daimler Grafton- Phaeton, kon halen. Na precies 93,5 uur bereiken Sturmley en Ashley Lands End. Stijf klauteren ze van het voertuig. Enig reken- werk leert dat de vier pk sterke viercilinder motor hen met een ge- Tniddelde snelheid van zestien ki lometer per uur naar de eindstreep .heeftgebracht. Met geen enkel an- "der vervoermiddel was de reis in deze tijd af te leggen. Er is historie geschreven! Nu, bijna honderd jaar later, kun- Honderd jaar Daimler ontwikkeling naast elkaar: links de Century en rechts de Grafton-Phaeton van 1897. nen we slechts glimlachen over de ze rit. Vandaag de dag rijd je mak- kelijk binnen een etmaal van noord naar zuid door Groot-Brittannie. In 1897 lag dat even anders, dat moge duidelijk zijn. De heren Sturmley en Ashley moesten het stellen met onverharde wegen en met edn van de eerste door een motor voortbe- wogen voertuigen. De monster- tocht moest aantonen dat Daimler als kersverse Britse fabrikant be- trouwbare produkten kan maken. Het mag een prestatie van formaat heten, dat een jaar na de oprichting van de Daimler Motor Company (14 januari 1896) al zo'n degelijk eigen voertuig was geconstrueerd. Met de latere auto's had deze Graf ton-Phaeton, meer lijkend op een rijtuig zonder paard, weinig ge- meen. Uit het voorgaande blijkt dat Daimler dus begin 1996 een eeuw bestaat. Het is hiermee het oudste nog bestaande merk van Engeland. Sinds 1960 maakt het weliswaar deel uit van Jaguar Cars Ltd., maar deze producent heeft Daimler levend gehouden door on der deze naam de meest luxueuze sedans aan te bieden. Dat past perfect bij de sfeer en de traditie van dit oude merk. Sinds oprichter Harry J. Lawson in 1896 het patent op de in Duitsland ont- wikkelde Daimler verbrandings- motor verwierf, hebben hij en diens opvolgers altijd gestreefd naar het summum in de automo- bielbouw. Al snel valt het merk derhalve in de smaak bij celebrities en hoog- waardigheidsbekleders. Zo bestel- de The Prince of Wales, de latere koning Edward VII, al in 1900 een Daimler. Het was het begin van een lange relatie met het Britse ko- ningshuis, dat nog steeds Daimler rijdt. Ook onder de Jaguar vlag zijn de Daimlers trouwens nog snel te herkennen aan het ribbelprofiel aan de bovenkant van de grille. De term Double Six om een twaalfcilinder motor aan te duiden is eveneens onlosmakelijk verbon- den met het merk Daimler. Ook vandaag de dag nog. Dat komt omdat al in 1926 de eerste Britse V12 krachtbron werd gepresen- teerd door dit merk. De machine met een cilinderinhoud van 7,1 li ter was ontworpen door Laurence Pomeroy. Na de Tweede Wereldoorlog maakte het op luxe limousines ge- orienteerde merk een uitstapje door een sportwagen met een kunststof carrosserie te presente- ren. Dat was de Daimler Dart SP250 met een achtcilinder motor. Al gauw werd steeds duidelijker dat Daimler als zelfstandig autofa- Onze eerste uitgebreide kennisma- king met de Megane gebeurt in een vijfdeurs RN 1.9D. Het uitrus- tingsniveau RN staat ondermeer voor een in hoogte verstelbaar stuur. bekrachtiging (standaard op alle types), startblokkering, toe- renteller, oliepeilmeter en centrale vergrendeling met afstandsbedie ning. Na het benodigde voorgloei- en komt de viercilinder dieselmo tor tot leven en al tokkelend verla-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17