Schrijvers op zoek naar publiek SEAC REIZEN BOUMAN MaasposT MaasposT KORT Elderkamp legt eerste meters af in nieuwe Fiat BOUMAN m MaasposT Boekenmarkt biedt kans werk te verkopen GRATIS VERVOER naar Schiphol, Exposanten gevraagd voor de kunst- en knutselmarkt ms. KERKDIENSTEN Week van Gebed voor eenheid SCHIEDAM SCHIEDAM - Boekhande- laren klagen steen en been, decanen krabbelen vertwij- feld op het hoofd en onder- zoekscommissie beschou- wen het als een 'fait accom pli'; Nederland leest niet meer zoveel als vroeger. Volgens Arthur Verhulst van het Literair Cafe in Schiedam valt het allemaal nog wel mee. Er wordt niet meer zoveel gekocht, maar gelezen en vooral geschre- ven en gedicht wordt er als nooit tevoren. Niet alle schrijvers lukt het echter de lange weg naar toonaange- vende uitgeverijen te vol- tooien. In een poging hun intiemste zieleroerselen aan de man te brengen, geven zij het werk in eigen beheer uit. Dat blijken er intussen zo veel te zijn dat de Schiedam se club besloten heeft ze een kans te geven op een specia- le boekenmarkt. Uitgeven REGIO - De regering wil vanaf 1 juli dit jaar gokkasten in snackbars, kantines en buurthuizen verbieden. Dit staat in de nota Kansspelen herijkt van staatssecretaris Schmitz van Justitie. De re gering hoopt hiermee de gok- verslaving tegen te gaan. Gokverslaafden en dienstver- lenende instanties reageren enthousiast. Snackbarhou- ders zijn woedend. Inctien u uw vliegvakanfles boekt bij enorme keus in de met eigen vervoer. s, hotels, appartementen ino.a. Tie, Hongarije, Slowakije, Frankrijk, i& Dtirtsiand, Spanje, Italic en veie andere. SCHIEDAM - Het orkest Ars Musika is zaterdag 20 januari te beluisteren in de Grote Kerk tijdens het wekelijkse inloopcon- cert. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Wijktheater Rommelmarkt Gezond afvallen Blauwe Brug Winterfeest Intui'tie Biggen Workshops Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 17januari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 Hervormde Gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.G. de Lang Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.J. Wuister Aanvang: 17.00 uur Ds.G.H van Kooten Huize Thomas, Grieksestraat Aanvang: 10.00 uur Mw.R. de Graaff Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.W.R. van Wieren Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark. Hargplein Aanvang: 10.00 uur Hr.A.F. Ruijl Magnalia Dei Kerk, Albardastraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.N. Verheul Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.W.R. van Wieren Dorpskerk, Noordeinde Aanvang: 10.00 uur St.Martinuskerk, W.Andriessen- laan Aanvang: 09.30 uur Ds.J.Sosef Schieland Ziekenhuis Aanvang: 10.30 uur Ds.W.W. Verhoeff Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan Aanvang: 10.00 uur Ds.W.H. van Kooten Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 17.00 uur Ds.G.H. van Kooten R.K. Parochie H.Liduina en O.L.V. Rozekrans Singel 106 Zaterdag, 20/01: 17.15 uur kapel. 18.30 uur Eucharistieviering Zondag, 21/01: 09.15 uur Hoog- mis herenkoor I.H.D., 11.00 uur Eucharistieviering met pastor P.M- .Vismans Huize Frankeland Zaterdag 20/01: 17.15 uur Eucha ristieviering met pastor P.M. Vis- mans Zondag 21/01: 09.15 uur Eucharis tieviering Leger des Heils Lange Haven 27 Aanvang: 10.30 uur Kapt. en mevr.A.J.Plaisier V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest90-92 Aanvang: 10.30 uur Ds.D. Koster.(NPB) SCHIEDAM - De week van Ge bed voor de eenheid loopt van 18 tot en met 25 januari. Het thema is: 'Zie, ik sta aan de deur en klop'. De op 21 november heropgerichte Raad van Kerken Schiedam orga- niseert in verband hiermee een groetenuitwisseling tussen de Schiedamse kerken en geloofsge- meenschappen op zondag 21 ja nuari. Dit vindt plaats in de gebrui- kelijke zondagsvieringen. Boven- dien wordt er op woensdagavond 24 januari een korte oecumenische gebedsdienst in de Evangelische Lutherse Kerk aan de Lange Nieuwstraat 219 gehouden. De aanvang is 19.30 uur en iedereen is welkom. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: Goswin van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 VERTEGENWOORDIGERS: R. Versnel Telefoon: 010-4738322 R. de Hoog Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004291 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKT1E: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrlj. 08.30-17.00 uur Zeventien deelnemers telt de kan- didatenlijst van Verhulst inmid- dels. En dat op een moment waar- op de inschrijving nog pas enige dagen open is. Enkele hiervan ko- men uit de eigen kring van de Zondagsschrijvers, een onderdeel van het Literair Cafe. Maar ook uit andere delen van het land ont- ving men reeds toezeggingen van schrijvers naar de markt te ko- men. Verbaasd is Verhulst hier niet over. Volgens hem zijn veel meer mensen dan wordt gedacht op de een of andere manier met li- teratuur bezig. De enorme hoe- veelheid inzendingen die er jaar- lijks voor de schrijfwedstrijd bin- nenkomen, sterkt hem in deze mening. ,,Die wedstrijd wordt dit jaar voor de negende keer geor- ganiseerd en elke keer komen er rond de vijfhonderd verhalen en gedichten binnen. Dat heeft er toe geleid dat het intussen een leven op zich is gaan leiden. Vanuit heel Nederland stuurt men ons werk toe, maar ook Belgie en Duitsland doen mee." In een op- Arthur Verhulst (rechts) in het filmhuis waar de boekenmarkt wordt gehouden. lage van vijfhonderd exemplaren heeft het Literair Cafe de beste verhalen uit vijf jaar schrijfwed- strijd al eens gebundeld en uitge- geven onder de naam 'Twaalf klapstoeltjes'. Hierdoor heeft men zelf op kleine schaal al erva- ring opgedaan met het leggen van contacten met drukkers en uitge- vers en het uitgeven van werk in eigen beheer. Mondjesmaat werd er wel eens wat van verkocht en dan vooral aan vrienden, beken- den of familieleden. Het probleem is snel geschetst. Uitgeven van werk in eigen be heer ligt voor iedereen met ge- noeg ambitie, wil en geld op de bank in het verschiet. Maar de verkoop ervan blijft toch vaak steken bij een groep ingewijden; zij die op de hoogte zijn van jouw pennevruchten. ,,De lokale boek- handelaar blijkt vaak wel bereid te zijn een aantal exemplaren op zijn toonbank te leggen. Maar wanneer je na een half jaar eens gaat informeren niiar de verkoop- cijfers, kun je de stapel minus twee of drie verkochte delen, weer meenemen", kenschetst Verhulst de situatie waarin vaak zeer getalenteerde amateurs zich bevinden. Het Literair Cafe wil met de Boekenmarkt van zater dag 20 januari juist die mensen een kans geven. Het werk kan tij- dens de zeer laagdrempelig ge houden markt gepresenteerd en verkocht worden. In de grote zaal zullen schrijvers en dichters te vinden zijn achter hun kraam, zo- dat ook een discussie tussen schrijver en publiek op gang kan komen. In de kleine zaal kan men luisteren naar het werk dat door de auteur wordt voorgedragen op het podium. De bedoeling is dat ook schrijvers met elkaar van ge- dachten kunnen wisselen over de opgedane ervaringen bij het uit geven. „We hebben begrepen dat een aantal schrijvers die nog geen werk hebben uitgegeven, maar dit wel graag willen, naar de markt komen om tips te verzamelen. Die komen dus echt om iets van de aanwezigen te leren en dat is natuurlijk zo gek nog niet." Hoewel het werk dat op de markt de koop zal zijn met recht de titel 'literair' mag dragen, zullen de prijzen hier enigszins van afwij- ken. Dat betekent dat er niet te diep in de buidel getast hoeft te worden om een roman van de mogelijke nieuwe Mulisch of Re- ve aan'te schaffen. „De deelne mers zien het meer als een kwes- tie van eer. Het gaat veelal om werk dat van de hand gaat voor de kostprijs en een beetje. Geen boekhandelprijzen dus. De mees- ten moeten er gewoon op toe leg gen." De boekenmarkt wordt zaterdag 20 januari van 11.00 tot 16.00 uur gehouden in Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 Schiedam. De toegang is gratis. Karin v.d. Knaap Snackbars fel gekant tegen verbod op fruitautomaten „Ik vind het behoorlijk hypocriet van de regering. Ze maakt gebruik van haar machtpositie", reageert Piet Bolsman van snackbar De Dijk in Vlaardingen verontwaar- digd. „Zelf verdient ze tonnen aan de krasloterij en het casino. Op de ze manier wil ze gewoon de con- currenten uit de weg ruimen. Bo- vendien roept een dergelijk verbod illegale praktijken op." Bolsman laat een kranteknipsel uit het Algemeen Dagblad van 4 ja nuari zien: ,,Snackbarhouders op- gelet. Neem nu een gokautomaat, pokermachine of een van onze an dere mogelijkheden voor uw pri- vegebruik of achter in de zaak. Al- les is mogelijk." Voor Bolsman zou het verbod een behoorlijke fi- nanciele strop betekenen. „Het is voor mij een aardige bijverdienste. Vooral in de maanden na nieuw- jaar zijn de zaken aardig slap", legt hij uit. ,,De Libelle staat dan vol met allerlei nieuwe dieten." „Bovendien heb ik vorig jaar van de gemeente al een gokautomaat uit de zaak moeten halen. Dat is De fruitautomaat in de snackbar, een uitstervend verschijnsel? toch waanzin?", brengt Piet ver baasd uit. Voor het regeringsstand- punt dat op deze manier een halt wordt toegeroepen aan de gokver- slaving kan hij geen begrip op- brengen: ,,Het maakt toch hele- maal niet uit als de jeugd niet in de snackbar kon gokken. Dan gaan ze toch gewoon naar het casino of naar een bar waar het wel is toege- staan?" Een toevallig aanwezige gokker is een andere mening toegedaan. „Ik zou het een goede zaak vinden. Ik ben zelf gokverslaafd en behoor lijk naar de kloten gegaan." De jongen staat er op dat zijn naam in het artikel wordt vermeld: „Ik heet Marcel Corveleijn en ben 24 jaar. Ik hoop dat de jongens die dit in de krant lezen en mij kennen nu eens een beetje gaan nadenken", legt hij uit. ,,Ik ben op mijn vijftiende begonnen met spelen. Zonder dat je het in de gaten hebt, wordt het van kwaad tot erger. Uiteindelijk ben ik bij een Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs terechtge- komen. Ik ben nu zover dat ik bij driehonderd punten kan afdruk- ken. Vroeger ging ik net zolang door totdat ik alles kwijt was." „Ja maar, als je hier niet kan spelen dan ga je toch naar een bar waar ."ffl1/ '''jl1*!.1 I 'AWXT.-. .i.., rr. r. r, On.,.. SCHIEDAM - De kunst- en knut selmarkt van Wijkcentrum De Er- ker is een druk bezocht evenement dat dit jaar plaatsvindt op zondag 25 februari. De Schiedamse amateur kunste- naars kunnen daar dan hun kunst- werken, schilderijen of tekeningen exposeren. Ook hobbyi'sten, die op andere terreinen kunstzinnig actief zijn, krijgen op deze dag de kans om hun werken aan een uitgebreid publiek te tonen. Ook is het moge lijk dat mensen op die dag demon- straties geven. De kunst- en knut selmarkt wordt dit jaar gehouden rondom het thema multicultureel. De verschillende culturele invloe- den, waaraan de kunst onderhevig is, worden extra belicht. De kunst- en knutselmarkt is een levendige gebeurtenis, want er wordt tegelij- kertijd een open podium gehou den, waar verschillende groepen en personen zang, dans en muziek zullen presenteren. Wijkcentrum De Erker wil graag kunstbeoefe- naars en hobbyi'sten van Schiedam uitnodigen om deel te nemen aan de kunstmarkt. Ook personen en groepen, die willen optreden op het open podium zijn van harte welkom. Belangstellenden kunnen zich aanmelden tot uiterlijk 11 fe bruari bij wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, tel. 010- 4267767. het wel mag?", werpt Bolsman te gen. „Toch is de drempel hoger. Vooral kinderen zullen niet zo gatiw een cafe binnen stappen", antwoordt Corveleijn. T. de Bruyn van snackbar De Ruy- ter is evenaals zijn collega tegen het regeringsvoorstel. „Het helpt echt niet tegen gokverslaving. Als je wilt, kun je overal gokken. Ik let er verder streng op dat iedereen die hier een gokje waagt, minstens achttien jaar oud is." De Bruyn is bang dat wanneer het voorstel doorgaat bepaalde snackbars fail- liet zullen gaan. „Ik niet, maar sommige zaken zijn er echt afhan- kelijk van. Als ik de gokautomaat uit de zaak moet halen, zet ik er wel een flipperautomaat in. Dat is een behendigheidsspel en is dus wel toegestaan." Leo van Leeuwen, maatschappe- lijk werker bij het Vlaardingse Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs vindt het mogelijke verbod op speelautomaten in snackbars, buurthuizen en kantines een goed idee. ,,Ik vind het een stap in de goede richting. Fruitautomaten in snackbars worden vooral doorjon- geren gebruikt. In een tussenuur heb je niets te doen en wat is er dan leuker dan even wat geld in zo'n machine te stoppen. Later als het met zo iemand fout gaat en proble- matisch gokgedrag gaat vertonen, kun je de hele lijn zo terugvolgen. Bijna altijd zijn ze met gokken in de snackbar begonnen." „Als ze bij ons zijn gekomen, bie- den we ze een cursus waarin we ze de gevaren van gokken duidelijk maken. Verder helpen we ze met hun schulden om te gaan. Boven- dien hebben ze veel steun aan elkaar. Als je jarenlang achter zo'n kast hebt gezeten, ben je vaak al je vrienden kwijtgeraakt. Het is zo'n egoi'stische bezigheid, dat gokken. Je bent alleen maar met jezelf en die vlammenkast bezig", legt van Leeuwen uit. .Gokverslaving is echt een heel gemene verslaving. Opleidingen worden gestaakt, mensen raken overspannen of ko men in een sociaal isolement te- recht. Wanneer we probleemge- vallen snel ontdekken, hebben ze nog een goede kans om ervan af te komen en weer op het juiste spoor te geraken." Een algeheel verbod op gokken zou Van Leeuwen geen gek idee vinden. „Ik zou het wel eens willen proberen." JalmarTeunissen SCHIEDAM - Een voorstelling van het stuk 'Op zoek' is op vrij- dag 19 januari te zien in Buurthuis Nieuwland. Het verhaal, dat ge- speeld wordt door bezoekers van wijkgebouw De Scheg uit Zeven- kamp, speelt zich af in een jonge buurtwijk van Rotterdam. De voorstelling begint om 20.30 uur, maar een uur eerder gaat de zaal al open. Plaatsen kunnen gereser- veerd worden bij Buurthuis Nieuwland, tel. 4738671. De kaar- ten kosten fl.2,- per stuk. SCHIEDAM - Een zestigtal parti- culieren verkoopt op zondag 21 ja nuari weer tal van interessante din- gen op de rommelmarkt in Klup- huis Oost. Er zijn nog enkele kra- men te huur. Een tafel kost een tientje. Dit bedrag dient men voor- af te betalen. De rommelmarkt die van 11.00 tot 16.00 uur duurt is niet bedoeld voor professionele handelaren en de entree is gratis. Kluphuis Oost is te vinden in de Galileistraat 86, tel. 4735435. SCHIEDAM - Voor mensen die graag wat pondjes kwijt willen is de 'weet-wat-je-eet-kursus' van Kluphuis Oost een uitkomst. De kursus bestaat uit 12 bijeenkom- sten op donderdagavond van 19.00 tot 20.00 uur en kost fl.60,-. Hou- ders van een Rotterdampas betalen slechts fl.45,-. Een ervaren dietiste begeleidt de groep die ook voor- lichting en adviezen geeft. Eind ja nuari wordt, bij voldoende belang- stelling, van start gegaan. Opgeven kan bij kluphuis Oost, tel. 4735435. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug kan nog op enkele aktiviteiten worden ingeschreven. Bloemschikken start op 2 februari en kost fl .42,50 voor vijf lessen. De aanvang is 19.30 uur. Badmin ton (vanaf 20 jaar) start op woens dag 17 januari om 19.00 uur. De kosten zijn fl.45,- voor 18 lessen. Toneelles voor kinderen start af- hankelijk van voldoende deelname op vrijdag 19 januari om 18.30 uur. Twaalf lessen kosten fl.30,-. Beatballet en Biljarten voor jonge- ren gaan eveneens de negentiende van start en kosten 1130,-. Inschrij- ven aan de receptie van de Blauwe Brug aan het Bachplein, tel. 4701049. SCHIEDAM - Deze maand staat de peuterinstuif in De Notenkraker in het teken van een Winterfeest. Dat betekent dat er op sokken kan worden geschaatst op de gladde vloer en met bijna echte sneeuw- ballen naar sneeuwmannen kan worden gegooid. Bovendien wordt er een loterij gehouden met altijd prijs. Het Winterfeest vindt plaats op woensdag 17 januari van 14.00 totl5.30 uur en de toegang is gra tis. Voor meer informatie kan ge- beld worden met C. Lansbergen, tel. 4714928 of T. Kemps, tel. 4700793. SCHIEDAM - Tijdens de work shop intui'tie en concentratie, die vrijdag 19 januari wordt gehouden in De Erker, kan men de eigen con centratie leren vasthouden door onder andere gebruik te maken van de intui'tie. Docente is Anna van Leeuwen die een 7-jarige oplei- ding heeft gevolgd bij Cico te Utrecht. De kosten bedragen fl.25,- en de avond begint om 20.00 uur. Deelnemers moeten zich van te voren telefonisch opge ven bij De Erker, tel. 4267767. SCHIEDAM - De tentoonstelling 'Biggetjes' is van 4 tot en met 29 januari te zien in de jeugdbiblio- theek aan de Korte Haven 129. Biggetjes zijn met name in kinder- boeken vaak een dankbaar onder- werp. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen tijdens de openings- uren van de bibliotheek. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker heeft twintig popworkshops voor zowel kinderen, jongeren als volwassenen. Op vrijdag 26 en za terdag 27 januari wordt een pre- sentatie gegeven van alle pop- workshops. De optredens begin- nen's avonds om 19.00 uur en ein- digen om 23.00 uur. SCHIEDAM - Tussen het maken van een ballonvaart en het rijden in een spiksplinternieuwe auto ligt in de regel een wereld van verschil. Voor deelnemers aan de Winkel- en-Win-wedstrijd van de Nieuwe Passage was het echter een mini- maal verschil tussen het winnen van een hoofdprijs en van een su- per-hoofdprijs. Het eerste dat dan ook in het hoofd van het echtpaar Elderkamp opkwam toen zij ge vraagd werden de prijsuitreiking in het winkelcentrum bij te wonen, was het zweven in een rieten mandje boven Rotterdam en om- geving. Een prettig vooruitzicht was dit, met name voor de vrouwe- lijke helft van het paar, niet. Net als vele andere gegadigden bleef zij liever met beide benen op de grond, dan plaats te nemen in een ballon. Haar vurigste wens zal de- zelfde geweest zijn als van al die anderen die ooit een wedstrijdkaart in de bus van het centrum hebben gedeponeerd; het door het leven gaan in een blauwe Fiat Punto. Op 30 december kwam die wens nog uit ook. Vier weken winkelen in de Nieuwe Passage bleken zeer voor- delig te zijn geweest. Op de drem pel van het nieuwe jaar werden de symphatieke Schiedammers op- eens een nieuwe auto rijker. Toch zijn zij eigenlijk pas sinds enkele dagen de koning te rijk. Bij dealer Wurth en Verschoor kon de blau we bolide onlangs na lang wachten worden opgehaald. Alle papieren waren in orde gemaakt en de auto werd nog eenmaal onderworpen aan een allerlaatste inspectie. Toen tenslotte het sein 'rij-klaar' werd gegeven, konden de sleutels voor de eerste keer worden omgedraaid in het contactslot. Nog een beetje onwennig werden de eerste meters afgelegd, maar daar zal snel veran- dering in komen. VMONrR p^, THUIS IN HUIS IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 010-284 21 II

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 3