Taurus en Sable naar Nederland Toyota geeft Starlet nieuwe twinkeling Porsche hoofdsteunen de veiligste Michael Schumacher Fan Club in Nederland Daewoo: 'Introductie van het jaar 1995' Nieuwe Volkswagen Sharan nu bij dealer Bosal opent fabriek in Zaragoza SsangYong breidt export Europa uit Veranderen Citroen Xantia 2.1 Turbo D: Autotest Specificaties Xantia 2.1 TurboD Bijzonderheden uitrusting Donderdag 25januari 1996 CX9.54 De Porsche 911 heeft een goede hoofdsteunconstructie. Tot deze conclusie kwam het Amerikaanse verzekeringsinstituut IIHS (Insu rance Institute for Highway Safety) in Arlington. In totaal zijn van 164 personenauto's de hoofdsteunen onder de loep genomen. Maar liefst 117 wagens presteerden onder de maat. Slechts van drie au to's, waaronder de Porsche 911, werden de hoofdsteunen als goed beoordeeld. Porsche investeert sinds jaar en dag veel geld en weten- schappelijk-medisch onderzoek in de ontwikkeling van stoelen en hoofdsteunen. Gebrekkige hoofdsteunen zijn bij verkeersongeval- len vaak de hoofdoorzaak van een zogenaamde whiplash. In Ameri- ka is in 85 procent van de verzekeringsgevallen waarbij sprake is van een auto-ongeluk met persoonlijk letsel sprake van een whi plash. Fans van tweevoudig wereldkampioen Formule 1 Michael Schuma cher hebben zich verenigd in een Nederlandse afdeling van de al be- staande '1. Offizieller Michael Schumacher Fan Club'. De leden kunnen rekenen op vele bijeenkomsten tijdens Grand Prix-weekein- den, ondermeer in Belgie, Duitsland en Spanje, waarbij Schuma cher ook zelf vaak te gast is. Gezamenlijke reizen naar Grands Prix staan eveneens op stapel. Liefhebbers kunnen zich voor de Neder landse afdeling aanmelden via telefoonnummer 0544 - 463754 of 0343 - 563002 na 18.00 uur. Na de betaling van een eenmalig en- treebedrag is het jaarlijkse lidmaatschap gratis. De introductie van Daewoo als nieuw automerk op de Nederlandse markt is verkozen tot 'Introductie van het Jaar 1995'. Uit handen van Paul van Splunteren, Commercieel Directeur van PTT Tele com, de winnaar van 1994, ontving Paul van Kassel, Marketing Manager van Daewoo Motor Benelux B.V., de prijs. Deze verkie- zing is een initiatief van het blad Inter Info, een informatief magazi ne voor directeuren en topmanagers. De overige genomineerden waren Windows 95 (software), Libertel (GSM mobiel telefoonnet- werk). Rocks (spaarsysteem) en SBS6 (televisiezender). Het was een drukte van jewelste bij Pon's Automobielhandel B.V. in Leusden op woensdag 10 januari. 145 Chauffeurs kwamen name- lijk 145 Volkswagens Sharan ophalen, waarmee de officiele marktintroductie van dit model van start ging. De chauffeurs gaan gedurende een maand langs potentiele klanten in het hele land om hun een proefrit aan te bieden. De belangstelling hiervoor is via een uitgebreide mailing gepeild. De Sharan is inmiddels ook bij de Volkswagen-dealer te bewonderen. De in drie motorversies te leve- ren Sharan (2,0 liter (85 kW/115 pk), 2,8 liter (128 Kw/174 pk) en 1,9 TDI liter (66 Kw/90 pk)) is standaard voorzien van een dubbele airbag, handbediende airconditioning (CL en GL uitvoering) en vo- lautomatische airco voor de Carat uitvoering. De vanafprijs ligt op fl. 56,890,- (inch btw/bpm). Uitlaatproducent Bosal heeft onlangs in het Spaanse Zaragoza een nieuwe fabriek geopend, die speciaal voor General Motors uitlaat- systemen produceert. Bosal levert de uitlaatsystemen direct aan de ernaast gelegen assemblagefabriek van GM voor de modellen Opels Corsa en Tigra. De samenwerking is zo hecht dat reeds tachtig mi- nuten na het doorgeven van een bestelling het uitlaatsysteem wordt gemonteerd. Bosal heeft ook produktiecentra in Afrika, Midden- Amerika en Noord-Amerika. De Koreaanse autofabrikant SsangYong rekent op een aanzienlijke Uitbreiding van de export naar Europa in de komende jaren. Na al in meerdere Europese landen actief te zijn, ging onlangs de uitvoer naar Duitsland van start. Het streven is dertigduizend auto's te ex- porteren in 1997 en zestigduizend stuks in 2000. Het leveringspro- gramma voor Europa is nu nog beperkt tot het model Musso 4WD. De verwachting is dat eind dit jaar de KJ zich aandient, een compac- te vierwielaangedreven terrein- en vrijetijdsauto. Moiortype: Viercilinder turbodie- sel Cilinderinhoud: 2.088 m3 Vermogen: 80 kW/110 pk bij 4.300 t.p.m. Max. koppel: 250 Nm bij 2.000 t.p.m. Acceleratie: 11.2 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 190 km/uur. Gem. verbruik: 7,0 ltr/100 km. Prijs: fl. 53.950,- Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels. elektrisch verstelbaar Stuur verstelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas Abs Airbag Amerikanen houden van groot Nederlanders veranderen. Dat blijkt overduidelijk uit de ontwikke- lingen op de automarkt. We zijn op dat gebied altijd een beetje saai geweest: Nederlanders kiezen bij voorkeur voor de goedkoopste driedeursuitvoering van een model. Althans, dat was gedurende lange tijd het clichmatige beeld dat van ons bestond. In Duitsland. Frankrijk. Belgie en Italie bestaat in verhouding veel meer interesse voor de wat duurdere uitvoeringen. Natuurlijk speelt hierbij mee dat de belastingdruk op nieuwe auto's in ons land wel heel erg groot is. Daardoor betalen we in Nederland dus meer geld voor een verge- lijkbare auto. Met die wetenschap in het achterhoofd is het ook lo- gisch te verklaren dat we overwegend kiezen voor de goedkoopste versie. Maar zie, autokopers gaan steeds meer eisen stellen. Een beetje fa- brikant heeft zijn aanbod in de afgelopen jaren steeds meer ver- groot. In ons land zijn nu zo'n zestig automerken te koop, met circa tweeduizend verschillende modellen. Steeds minder vaak is de goedkoopste versie van een auto de meest gewilde, veel mensen leggen extra geld op tafel voor uitvoeringen met bijvoorbeeld stuur bekrachtiging. We kiezen de auto in de uitvoering die bij ons past. Van de Opel Astra (de meest verkochte auto in ons land) zijn bij voorbeeld zo'n 160 verschillende uitvoeringen. Van de Volkswa gen Golf bestaan zo'n honderd varianten. Kortom, een auto kopen is maatwerk vragen. Dat blijkt ook uit de verkoopcijfers. Zo is de afzet van cabriolets spectaculair gestegen: van 1.460 stuks in 1989 tot maar liefst 2.580 in 1995. En ook de ruimtewagen rukt op: wer den in 1991 nog maar 2.800 exemplaren gekocht, vorig jaar liep dat al op tot 6.200 stuks. Voeg daarbij de afzet van bijzondere auto's als de Coupe Fiat, de Alfa GTV, de Mazda MX en de komst van bij voorbeeld de MGF en de Renault Spider en het is duidelijk dat het wegbeeld aan het veranderen is. En dat is leuk. Toch? Henri Stolwijk Grote stappen. snel thuis Wie het idee heeft dat alle diesels een gematigde rijstijl afdwingen, heeft ongelijk. Er zijn uitzonde- ringen, zoals de Citroen Xantia 2.1 Turbo D. Dit is een auto met spierballen: pittig en opvallend stil, die alleen door de relatief lange voorgloeitijd kenbaar maakt dat er een zelfontbrander onder de kap schuilt. De 2.1 Turbo D is in de Xantia lijn de derde dieselvariant en sluit na de 1.9 D en de 1.9 Turbo D de rij aan de top. Citroen heeft meer ge- daan dan alleen de montage van een nieuwe, krachtige motor. De spoorbreedte van de voorwielen is bij de 2.1 Turbo D wat breder dan bij de andere modellen. Het is te zien aan de uitgedijde wielkasten. Voorts is een nieuwe generatie vijf versnellingsbak gemonteerd, die gelijk is aan die van het ware top- model Citroen Xantia Activa. De Buick Park Avenue. Al rijdend in Noord-Amerika heb je als nuchtere Hollander niet de indruk dat de mensen in dit werelddeel bereid zijn 'klei- ner' te kopen. Ook al waren op de North American Internatio nal Auto Show (NAIAS) in De troit begin januari best heel wat compacte personenauto's te zien, zoals de 'all new' Ford Escort. Die is daar de opvolger van het hoekige model dat bij ons jaren terug al is verdwenen. Het moet gezegd dat de wegen en het klimaat in Amerika het rijden in een auto van formaat wel zo aantrekkelijk maken. Op knoop- punten bij grote steden na is er heel wat ruimte en om de prijs van de benzine is het niet nodig om van acht naar vier cilinders te gaan. De brandstofprijs is een derde van wat de Nederlander aan de pomp be- taalt. Daarbij komt dat de fiscale druk aanzienlijk lager is, waardoor voor minder dan omgerekend vijf- tigduizend gulden al in een "slee" als de voor 1996 nog iets groterge- maakte Buick Park Avenue is te rijden. Deze auto heeft nu de bodemplaat van de Oldsmobile Aurora en die is wat stijver dan de vorige en ver- schaft de auto een grote wielbasis. Het topmodel is de Ultra, voorzien van een 3,8 liter V6 met compres sor, goed voor 240 paardekrach- ten. De Xantia heeft een fraaie stroomlijn, waardoor hij in de middenklasse zeker tot de opvallende voertuigen behoort. De Dodge Intrepid ESX. De Dodge Intrepid ESX is een stu- die van een sportauto met hybride- aandrijving. Dat wil zeggen dat hij op meer soorten 'brandstof' kan rijden. De auto heeft een 1,8 liter turbo- diesel motor van 55 Kw/75 pk en een tweetal elektromotoren. Dit duo kan de Intrepid ESX frappante prestaties bezorgen. Rijdend op elektra bedraagt de topsnelheid zelfs tweehonderd km/uur. Chrysler, onder welke vlag deze conceptauto is ontwikkeld, wil hiermee bewijzen dat elektrische aandrijving niet synoniem hoeft te zijn voor traagheid. Taurus en de Sable de top. Ze zijn uitgerust met een 3,0 liter zescilin- der motor, die een vermogen van 149 kW/200 pk levert. Een vier- traps automaat is standaard. Verder weet de bestuurder zich verzekerd van alle mogelijke ac- cessoires. Echt opvallende zaken zijn airconditioning, leren bekle- ding, elektrisch verstelbare stoel, cruise control, cijferslot op de cen trale deurvergrendeling, verlichte make-up spiegel en een buitentem- peratuur meter. Bovendien zijn de auto's gedekt met een garantie van drie jaar of honderdduizend kilo meter. Belangstellenden moeten wat ge- duld uitoefenen. De auto's komen op zijn vroegst in augustus 1996 in Nederland. Hessing stelt hard te werken aan de voltooiing van de homologatie voor de Europese wetgeving. Dat betekent dat aan- passingen aan de wagens nodig zijn. Zoiets vergt enige tijd. Hes sing verwacht op jaarbasis 750 Taurus en Sable modellen te kun nen verkopen. Omtrent prijzen is nog niets gemeld, maar naar ver wachting zullen die zich toch al gauw bewegen in de buurt van ze- ventig mille. De Lincoln Sentinel. Ford greep in Detroit de aandacht met een extravagant toekomstmo- del, de Lincoln Sentinel. Het is een styling studie, waarin de agressie- ve kenmerken van bepaalde auto's uit de jaren dertig zijn verwerkt. De Synergy 2010. Met de Synergy 2010 blikt Ford een kleine vijftien jaar vooruit. In het experimentele voertuig be- vindt zich een 1,0 liter motor met benzine-injectie direct in de ver- brandingsruimte. Bijzonder is het ontbreken van bougies, want net als bij een diesel komt het brandstofmengsel tot ex- plosie door een zeer hoge com- pressie en warmte. De Toyota Starlet debuteert in Geneve en staat daarna spoedig bij de dealer. we. Het is immers een pure lange afstandsauto die je graag op een vaste snelheid prikt. Vermoeid raakt de motor niet en evenmin de bestuurder, die zich kan baden in de weelde van Citroens hydraup- neumatische vering. Vooral lang- gerekte hobbels in het asfalt weet dat systeem naadloos glad te strij- ken. Alleen met korte op elkaar volgende oneffenheden, zoals je vaak hebt in een klinkerweg, heeft het wat meer moeite. In die zin, je merkt dan dat de Xantia toch echt rolt met zijn wielen en niet zweeft. Glooiingen en welvingen bepalen het beeld van de Ford Taurus. Hessing in De Bilt, importeur van de Amerikaanse Ford pro- dukten, wil de Ford Taurus en de Mercury Sable naar Neder land halen. Eerder zijn deze mo dellen ook al te koop geweest, maar nu gaat het om totaal nieu we versies die in de Verenigde Staten vorig jaar al zijn gei'ntro- duceerd. Ze verkopen daar heel goed. De jaarproduktie ligt op 500.000 exemplaren. Van de voorgangers van deze nieuwe Taurus en Sable modellen zijn in Nederland nimmer hoge aantallen verkocht, maar dat komt omdat het toch om auto's in het hoge dus duur dere segment gaat. Het nieuwe model wordt gekenmerkt door een totaal andere vorm met aan de voorkant afge- ronde driehoekvormige koplampu- nits en een ovale grille. Wie goed kijkt, ontdekt gelijkenis met de Eu ropese Ford Scorpio. Dat is niet geheel toevallig, omdat de ontwik keling en ook nu de gedaantewis- seling parallel liepen. Enige kruis- bestuiving is dan ook niet meer dan logisch. Toch hebben de Amerikaanse Fords een eigen snoet, die wat spitser aandoet dan die van de Scorpio. Qua uitrusting en motori- satie bieden de Op het eerste gezicht is het drie keer kijken om te zien dat de Toyota Starlet in het nieuw is ge- stoken. Het model, dat in maart tijdens de autoshow in Geneve zijn premiere moet beleven, lijkt heel sterk op de Starlet zoals we die nu kennen. Sinds Toyota deze meest compacte auto uit het Europese leveringspro- gramma op de markt bracht - dat was 1973 - zijn er maar liefst 2,8 miljoen stuks verkocht. Daarmee is het een buitengewoon succes- volle Japanner, die ook nog eens gedurende zijn leven een aantal ke- ren is gelauwerd voor de techni- sche kwaliteiten. De Starlet is het toon- beeld van een harmo- nisch gevormde auto. Hij valt niet ex- wel gericht op de nieuwe motor. Rustig op de achtergrond tokke- lend komt hij na het voorgloeien tot leven. Zodra we de spitse neus van de Xantia de oprit van de snel- weg opsturen, gaat het gas dieper. Prompt sprint de auto er vandoor. Zelfs als we de vijfde trap inschakelen blijft de ac celeratie nadrukkelijk aanwezig, terwijl de motor laag in de toeren wordt gehouden. Zodoende rijd je zonder er erg in te hebben hoge ge- middelden. Op de uitrusting is niet beknibbeld. Zo ongeveer alles wat het leven achter het stuur zo aange- naam kan maken, is aan boord. Alleen de cruise control missen treem op door zijn vormgeving maar blinkt wel uit door hetgeen hij doet. Dat wil zeggen: zorgen voor prima rij-kwaliteiten, comfort en goed te benutten interieurruim- te. Ook al hebben we nog geen me ter met de nieuweling kunnen rij den, gezien het uiterlijk lijkt Toyo ta op dezelfde voet door te gaan. De wat rondere contouren van de carrosserie ogen vertrouwd, zeker voor de huidige Starlet-rijders. Niettemin stelt Toyota dat het koetswerk van top tot teen nieuw is ontworpen. Daarbij is gebruik ge- maakt de modernste computerpro- gramma's. De nieuwkomer zal als drie- en als vijfdeurs op de markt komen. Dat zal kort op de show in Geneve zijn. Dus in het voorjaar staat de Starlet al bij de Toyota-dealer. In eerste instantie is hij alleen te leveren met een 1,3 liter zestienkleppen motor van 55 kW/75 pk en naar keuze met een handgeschakelde vijf bak of een automaat. Toyota stelt het spot vooral op de veiligheid te hebben gericht. De auto krijgt standaard een airbag aan de bestuurderskant, terwijl een airbag voor de passagier een optie is. Dat laatste geldt ook voor abs. In de portieren zitten dubbele bal- ken tegen aanrijdingen in de flank en de achterbank is versterkt om bot- singen aan de achterzijde op te van- Direct na de instap valt op dat we in de Xantia van de jongste genera- tie zitten. Het kenmerk is even een- voudig als doeltreffend: de stoel- zittingen zijn langer en ondersteu- nen de ledematen beter dan voor- heen. Zoiets heeft een enorm posi- tieve invloed op de belevingswaar- de. Wie riant zit, schat een auto automatisch groter en ruimer in. De aandacht is even-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15