'Schrijven is voor mij vorm van praten' 'Van sobere zang naar het romantische werk van Feike Asma' Vlaardings Marten Putmanfestival Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in.. Tlieaeer progranmia Organist Jaap Kroonenburg over psalmzangavond: Talent hoort in het theater Threnody Lunch- concert Gridlock Lezing Harmonia BON Mies Bouhuys op De Regenboog *.*•1 MAASSLUIS „Ik ben in feite maar een ondergeschikt schakeltje op de avond". Dat zegt Jaap Kroonenburg, de vaste organist van de Maas- sluise Grote Kerk (na de res- tauratie officieel weer Groote- of Nieuwe Kerk ge- heten). Kroonenburg is een van degenen die meewerkt aan de psalmzangavond van aanstaande zaterdag. Op deze avond wordt er onder leiding van Arie Eikelboom muzi- kaal teruggekeken op vier eeuwen psalmzingen in de Grote Kerk. kf Arie Eikelboom VLAARDINGEN - Vrijdag- avond 26 januari was De eer ste van drie voorselecties voor de grote finale van het Vlaardingse Marten Putman festival was vrijdagavond 26 januari. Zoals het Vlaardings Songfestival uit eerbetoon voor de in September 1995 tragisch om het leven geko- men Stadsgehoorzaaldirec- teur is omgedoopt. Zes ta- lentvolle zangers spreidden hun kunsten voor een pu- bliek, dat de kou getrotseerd heeft om te genieten van nieuw aanstormend talent. Mini's Finale Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Oagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna tretaal ik /29,75 automatisch per maand. Naam: Ad res: Postcode:Plaats: Bank/gironummer: Handtekening: Woensdag 31 januari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 Paul's Jazz and Blues Cafe Paul Degenkamp presenteert we- derom Arnhoud Gerritsen met zijn muzikale vrienden. Ook op deze 'sesjun' laten zij u meegenieten van hun improvisatievermogen. Gewoon even binnenlopen in de foyer van Theater Schuurkerk lijkt ons het beste wat u op deze don- derdagavond kunt doen. Zaal open vanaf 20.00 uur; Toe- gang gratis. Donderdag 1 februari. Het Laatste Kievitsei Het Volk Het Volk terug in Theater de Schuurkerk. Wie vorig seizoen de voorstelling 'Nooit meer Dansen' heeft gezien reserveert onmidde- lijk deze datum, want 'Het Volk' brengt een unieke voorstelling: in- trigerend, spannend en doortroken van een aanstekelijke melancholie- ke humor. Het stuk voor de avond kreeg de titel 'Het laatste Kievits ei' mee. Drie mannen, drie half- broers, in een situatie waarin zij na de plotselinge dood van de moeder op zichzelf worden teruggewor- pen. Een razend knappe, maar ook beklemmende voorstelling. Bert Bunschoten, Wigbolt en Joep Kruijver, oftewel Het Volk (Foto: Marc Mildner). Zaterdag 10 februari Het Volk met 'Het Kievitsei' Aanvang 20.30 uur Toegang fl. 12,50 Theater Sirkel - Dui velshaar (jeugdvoorstelling) De dans-, muziek en poppenvoor- stelling Duivelshaar is gebaseerd op het sprookje De drie gouden ha- ren van de duivel van de gebroe- ders Grimm. Dit sprookje is nu be- werkt tot een spannende theater- voorstelling met dans, muziek, schimmenspel en een grote myste- rieuze door die telkens voor ver- rassingen zorgt. Duivelshaar gaat over een jongen die altijd geluk heeft. Dat komt omdat hij op zon- dag de dertiende is geboren. Er is zelfs voorspeld dat hij op dertien- jarige leeftijd met een prinses zal trouwen. Maar dat blijkt toch niet zo makkelijk te gaan. Om met de dochter van de koning te mogen trouwen moet hij eerst drie haren van de duivel gaan halen... Deze spannende voorstelling is bestemd voor alle kinderen vanaf 6 jaar. zaterdag 3 februari Theater de Teerstoof Schiedam Aanvang: 14.00 Prijs: 7,50. Postbank Kleinkunst Festival (cabaret-marathon) Het is weer feest in de Teerstoof! Zes jonge kleinkunst-talenten ma- ken zich op voor het concours om de Wim Sonneveldprijs. Afgelo- pen weekend is op Texel de laatste selectieronde van dit concours ge- houden. De zes finalisten zijn: Geert Hautekiet, Eric Koller, Het Blauwe Uur, Tom Sligting, Ernst en de cabaret-groep N' mbusi. Deze zes kandidaten staan dus op zaterdag 3 februari in Theater de Teerstoof om zich op te warmen voor de grote finale van het Post- bank Kleinkunst Festival in Am sterdam. Zij zullen per optreden een programma van rond de 20 mi- nuten verzorgen. Dit betekent dat het een lange en spannende avond wordt. Met twee pauzes en muzi kale intermezzo's zullen wij voor de nodige ontspanning zorgen. En wellicht staat er een 'nieuwe Karin Bloemen' of 'een nieuwe Freek' op het podium van Theater de Teerstoof in Schiedam, zaterdag 3 februari Theater de Teerstoof Schiedam Aanvang: 20.30 Prijs: 19,50. Kleinkunst Festivalfinalist Ernst. Reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa:010-4269563. Openingstijden: van di. t/m vr. van 10.00 tot 16.00 en za. van 12.00 tot 16.00. SCHIEDAM - Tedereen kent dat toch wel. Dat je zo de genoeg hebt van al het gezeur aan je hoofd, dat je wenste dat al die mensen in een keer in een kikker konden veran- deren.' Schrijfster Mies Bouhuys wil er maar mee aangeven dat alles wat in jouw wereld gebeurt, ook in sprookjes is te herkennen. De afge- lopen week was de Amsterdamse te gast bij de groepen zeven en acht van basisschool De Regenboog. Eigenlijk alleen om de kinderen wat meer te vertellen over sprook jes en de werkelijkheid achter de fantasie ervan. Maar de vragen, die de leerlingen van te voren hadden opgesteld, gingen vaak veel ven der. Bouhuys hinderde dat niets, omdat ook haar enige nieuwsgie- righeid niet vreemd is. Brandt maar los, want jullie willen natuur- lijk wel wat weten als je zo'n vreemde voor je neus krijgt." Een volstrekt vreemde was Mies Bouhuys, bekend van zo'n hon- derd kinderboeken, toneelstukken en musicals, natuurlijk niet. Velen hadden zich, wellicht door de aan- kondiging van haar komst, ingele- zen in haar werk. Vooral over het boek 'Anne Frank is niet van giste- ren' werden veel vragen gesteld; 'waarom schreef u over haar? en wat betekent de titel? Net als bij de kinderen had dit boek ook een warm plekje in het hart van de schrijfster zelf veroverd. Of het haar favoriete werk was kon ze niet zeggen, maar wel dat haar erg aansprak. Dan komt de onvermijdelijke vraag: 'Heeft u wel eens een sprookje geschreven?' De klas had namelijk al veel boeken van haar gelezen, maar was hierin nog nooit een sprookje tegenkomen. Eigen lijk moet de schrijfster bekennen dat ze een 'echt' sprookje nog nooit heeft verzonnen. Maar wat is eigenlijk een sprookje? „In ieder geval veel meer dan alleen een vliegend tapijt, prinsessen en dra- ken", legt ze uit. „Niet zomaar al- lemaal onwaarschijnlijkheden." De schrijfster wordt voor de kinde ren ineens echt die gezellige tante die haar verschijning de hele tijd al deed vermoeden. Ze doet dan ook nergens moeilijk over en praat honderduit. Terwijl ze er op het moment dat ze de groep instapt, al drie sessies op heeft zitten bij de andere groepen van De Regen boog. Door alle drukte vergeet ze zelfs het kopje thee, dat naast haar op een tafeltje langzaam koud staat te worden, op te drinken. Maar daar was ze ook niet voor geko- men. Wanneer iedereen zijn vraag gesteld heeft, wendt de schrijfster zich voor de eerste keer deze mid- dag tot de meester. „Hoe laat is het nu eigenlijk, want op die klok ach ter in de klas blijft het verdacht lang kwart voor drie. Ik wil jullie niet langer dan nodig in de school houden, hoor." Meester Kees van den Bosch bekent dat de klok ach- terloopt en is daarom gedwongen een einde aan deze leerzame, maar vooral gezellige middag te maken. „Als jullie nog eens een boek van haar in de bibliotheek zien", geeft hij zijn klas tot slot mee. „Dan we ten jullie hoe ze in het echt is." Tot en met vrijdag 2 februari staat De Regenboog aan de Warmoeze- nierstraat nog helemaal in het te- ken van sprookjes. Vanavond, woensdag 31 januari, kunnen ou- ders en belangstellenden een kijkje in de school komen nemen om te zien wat de kinderen de afgelopen week allemaal hebben gemaakt in het kader van dit schoolproject. Met het idee dat je met muziek je geld niet kan verdienen, ging Jaap Kroonenburg technische natuur- kunde studeren in Delft. Die studie maakte hij af, maar de muziek bleef boeien. Zijn carriere als orga nist begon Kroonenburg in St. Pancras, zijn geboorteplaats, waar- na hij zijn conservatorium-diplo- ma haalde. Zijn grote inspirator daarbij was een bekende Maasslui- se organist: „In mijn studieperiode kreeg ik interpretatielessen van Feike Asma". Asma was tot zijn dood in 1984 de vaste organist van de Grote Kerk. Vanaf 1972 was Kroonenburg regelmatig vervan- ger van de betreurde Maassluizer, reden waarom hij de logische ver- vanger werd van Asma. Naast or ganist houdt hij zich op muziekge- bied bezig met het organiseren en spelen van concerten in de Grote Kerk, terwijl hij ook op uitnodi- ging speelt. Zoals met Vocal De votion in Brielle, een concert dat door de NCRV wordt opgenomen en de CD-opnames van de Orgel- commissie. Laatstgenoemde co- missie, waar Kroonenburg voorzit- ter van is, organiseert concerten waarvan de opbrengst bestemd is voor het onderhoud van het orgel. Van de muziek alleen kan de part- time-organist echter niet leven. Naast organist is Kroonenburg daarom ook parttime wiskundele- raar aan het Aquamarijn in Vlaar- dingen. In zijn kantoortje in de toren van Rita Young met Marijke van de Meer, een van de kandidaten van de eerste voorselectie. de Grote Kerk vertelt de Maasslui- se organist over de psalmzang avond van aanstaande zaterdag. Naar concerten kijkt Kroonenburg overigens sowieso uit: „Orgelspe- len is leuk, maar altijd alleen: het is leuk om ook eens met een koor of andere muzikanten iets te doen". De psalmzangavond, oftewel 'twaalf generaties zingen in Maas- sluis', is echter een bijzonder con cert. Het is een terugblik op hoe er in de loop der eeuwen is gezongen in de Maassluise Grote Kerk. Van af de bouw (in 1639) tot 1732 zong men bijvoorbeeld zonder begelei- ding van een orgel. Wel was er dan een voorzanger die aangaf hoe er gezongen moest worden. Een voorstelling kan Kroonenburg daar niet echt van maken: „Er stonden (er waren nog geen stoelen in de kerk) meer dan duizend vissers en vissersvrouwen in de kerk". Kroonenburg: „Als die zongen, was de voorzanger dan nog wel te horen De geschiedenis van de kerkmuziek laat verder veel ver- schillen zien in het tempo en ritme waarin werd gezongen. „Daar is vroeger, ik dacht in de eerste helft van de achtiende eeuw, veel heibel over geweest". De zgn. lange zingtrend werd beoefend, terwijl velen voorstander waren van de korte trend, van een snellere ma- nier van zingen. Een van de rede- nen hiervoor was dat men er bij het 'lange zingen' allerlei versierselen en tweede stemmen bij verzon: iets dat men niet al te eerbiedig vond. De heibel ging zover dat bij de or ganist de ruiten werden ingegooid. Op de zangavond worden ook de zgn. Souterliedekens ten gehore gebracht: wereldlijke liedjes waar van de melodie ook voor een psalm werd gebruikt. Zo laat Kroonenburg een liefdeslied zien dat het kamerkoor Magister Cantat zal gaan zingen. Dit koor, en trou- wens ook de hele avond, staat on der de muzikale leiding van de Haagse kerkmuziek-docent Arie Eikelboom. In de stille en lege en daarom nog meer indrukwekkende kerk geeft Kroonenburg aan te ho- pen op een grote opkomst: „Als er weinig mensen zijn mis je het ef fect van de samenzang". Aan de prijs hoeft het niet te liggen: de toegang is immers gratis mede omdat de organisatie de kerkvoog- dij geen huur hoeft te betalen. Wel is er bij de uitgang een collecte om de overige kosten te dekken. De psalmzangavond vindt plaats op zaterdag 3 januari vanaf 20.00 uur in de Groote- of Nieuwe Kerk op het Schanseiland. JOS VAN NIEROP De grote drijfkracht achter dit fes tival is Rita Young. Zo'n zeven jaar geleden kwam zij op het idee om een talentenjacht te organise ren in het theater. ,,Ik zit nu zelf al zo'n dertig jaar in het vak en weet uit eigen ervaring dat het ideaal is om in de spots te staan in plaats van in een kroeg.", aldus de Vlaar dingse vedette die in de jaren zes- tig in een duo heeft gezongen en later solo met orkesten heeft ge zongen. Inmiddels heeft zij ook al jaren organisatie-ervaring met haar eigen Rita Young-shows waarin nieuw talent een kans kreeg. „Vroeger had Vlaardingen veel ta lent en zat de Stadsgehoorzaal vol met publiek. Tegenwoordig zijn we als het ware overvoerd met ta lent, dus is er niet zo'n grote be- langstelling meer als vroeger. In 1988 heb ik een afspraak gemaakt met de directeur van de Stadsge hoorzaal, Marten Putman. Die vond het idee van een Vlaardings Songfestival zo goed, dat het als het ware in vijf minuten beklonken was. Later is bij dat Songfestival nog een miniplayback-show geko- men. Het was de bedoeling van Putman dat het Vlaardings Song festival zo bekend zou worden dat kandidaten uit het hele land naar Vlaardingen zouden komen. Dit jaar is het de eerste keer dat we ook kandidaten van buiten de stad heb ben. Het is verschrikkelijk jammer dat Marten dit nu niet meer kan meemaken. Het is nu met recht een festival geworden omdat er niet al tijd sprake is van het imiteren van artiesten.", aldus een enthousiaste Rita Young. Er zijn voor het zanggedeelte drie voorselecties waarin zes artiesten per avond drie nummers brengen. Vroeger was dat een nummer. Van de achttien kandidaten gaan er acht door naar de grote finale. „Alhoe- wel die acht niet vaststaat. De af gelopen voorselectie hadden we zo'n hoge kwaliteit dat we, als dat zo doorgaat, op tien finalisten ko men." zegt Rita Young. Een van de artiesten met zo'n hoge kwali teit is de Vlaardingse Rikco Alers. „Eigenlijk wist Rikco pas vorige week woensdag dat hij vrijdag in de voorselectie zat. Hij kwam in de plaats voor iemand die zich terug- getrokken had. Ik ben ontzettend blij met zo'n enorm talent. Ook hebben we een eenentwintigjarige Hagenees die sprekend Julio Igle- sias is. Dat is dus weer duidelijk zo'n soundmixartiest. Anderen zijn weer ras-entertainers", aldus de organisatrice van het Marten Putmanfestival. De jury die de artiesten in de grote finale moet gaan beoordelen staat onder het voorzitterschap van Rein Wolters, de journalist die voorheen voorzitter was van de jury van het songfestival dat door de Vara op de televisie werd uitgezonden. Daarnaast een afgevaardigde van de sponsor (Croon Electrotech- niek), een artiest en een balletpeda- goge. Op deze manier ontstaat een vakjury die het totaalbeeld van een artiest kan beoordelen en de artiest dan ook goed van tips en aanwij- zingen kan voorzien. „Dat", is volgens Young, ,,ook de bedoeling geweest. Er moet een vakjury zijn die de artiesten professioneel en eerlijk beoordeelt. In een kroeg wil dat nogal eens moeilijk zijn. Ik zit zelf ook soms wel eens in zo'n jury, maar het is verdraaid moeilijk om iemand te beoordelen als er doorheen gepraat wordt. In een theater is dat niet, daar is het stil en moet het publiek wel luisteren." Voor de miniplaybackshow waar- aan kinderen tot dertien mee kun nen doen is de voorselectie 's mid- dags 3 februari. Tot nu toe zijn er tien kandidaten en als er nog kin deren zijn die mee willen meedoen dan kunnen zij zich opgeven bij Rita Young, telefoon 2341125. Twee jaar geleden is de Vlaar dingse miniplaybackshow gevolgd door een camerateam van de VPRO, die van dit evenement een zesdelige serie maakte. Een van de leuke dingen dit jaar is dat er twee kandidaten zijn die Vlaardingse ar tiesten na doen. Er is een mini- Wim Kerkhof (Amazing Stroop- wafels) en een mini-Martin Eden. In de miniplaybackshow heeft Rita Young haar medepresentator voor de komende finale ontmoet. Het is de dertienjarige Kevin Brouwer die al die jaren al meegedaan heeft en daarvoor nu te oud is. Op vrijdag 9 februari vindt de gro te finale van het Marten Putman festival plaats in de Vlaardingse cultuurtempel: de Stadsgehoor zaal. De avond wordt geopend door de kinderen van balletschool Demi Point die een mini-ballet uit- voert. Het eerste gedeelte is dan de miniplaybackshow. Dit gedeelte wordt ook weer afgesloten met een mini-ballet. Het tweede gedeelte van de avond wordt geopend door een volwassen-ballet. Daarna het zanggedeelte, wat ook weer afge sloten wordt door een ballet. Dan gaat de jury zich beraden welke entertainers de prijzen in de wacht slepen. In de tussentijd verzorgt Frans Bauer een mini-concert. De ze mega-ster heeft inmiddels twee gouden cd's en een platina cd staat hem te wachten. Als zeventienjari- ge is hij in 'de stal' van Rita Young begonnen en scoort nu de een na de andere hit, waarvan 'Als sterren aan de hemel staan' toch wel de bekendste is. Maar de meeste belangstelling gaat toch wel uit naar het jonge nieuwe talent. Volgens Rita Young wordt het een goed jaar ,,want het niveau is nog nooit zo hoog geweest. Er zijn artiesten die heel makkelijk op een podium staan en zorgen dat je met open mond naar een per formance zit te kijken die voor je het weet afgelopen is. Echt, talent hoort in een theater en niet in een kroeg." De kaarten voor de finale op 9 fe bruari kosten f 17,50 en zijn aan de kassa van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal te koop. IRENE BOER SCHIEDAM-De Schiedam se band Threnody heeft een vervanger van formaat ge- vonden voor de onlangs plotseling vertrokken drum mer Richard van Leeuwen. Het is de welbekende Ernst van Ee, onder andere be kend van Highway Chils, Helloise en Vengance. In de slagwerkkrant werd hij zelfs uitgeroepen tot de nummer een metaldrummer van Ne- derland. Gitarist Erik van de Belt is vervangen door Menno Gootjes, derdejaars student aan het Rotterdams conservatorium. Met deze nieuwe line-up komt Threnody sterker dan ooit terug. De leden zijn hele maal klaar voor de Genera tion X-treme Tour die ge- pland is voor maart van dit jaar. Ook wordt er momen- teel hard gewerkt aan mate- riaal voor de alweer derde CD. SCHIEDAM - Ook in 1996 worden er weer tal van lun- chconcerten georganiseerd door de Vrienden van het Stedelijk Museum in de aula van het museum. Het eerste concert van dit jaar vindt plaats op woensdag 7 fe bruari en wordt verzorgd door de Rotterdamse pianis- te Ineke Kok. Op het pro gramma staan werken van onder andere Schubert, Chopin en Ravel. Het con cert begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Gitarist Rene Scholte en bassist Henry Mcllveen (Threnody) heb ben samen met drummer Marcel Gootjes en toetsenist Martijn Spierenburg de band 'Gridlock' opgericht. Gootjes, Scholte en Mcll veen zijn oude bekenden van elkaar, daar Gootjes met de eerste Europese Tour van Threnody meeging als vervangende drummer. Gridlock is een muzikale mengeling van Faith no More, Threnody en stevige rock. VLAARDINGEN— De Ne- derlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert woensdag 7 februari van 10.00 tot 12.00 uur een le zing over het ouder worden in andere culturen. Gezien de huidige multiculturele sa- menleving is het voor ieder een nodig kennis te nemen van andere culturen en ge- woonten. Hierdoor ontstaat er meer begrip tussen au- tochtonen en allochtonen, zodat de onderlinge samen- werking kan groeien. Voor al voor allochtone vrouwen is het namelijk moeilijk om contacten te leggen buiten de eigen kring. De bijeen- komst vindt plaats in ge- bouw Triangel, Fransen- straat 14. Ook vrouwen die geen lid zijn van de NVVH kunnen de lezing bijwonen. SCHIEDAM - Paul den Uyl verzorgt op donderdag- avond 1 februari een avond voor Spirituele Vereniging Harmonia Schiedam. De helderziende maakt gebruik van tarotkaarten bij zijn waarnemingen. Belangstel lenden zijn welkom in wijk- centrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 165 vanaf 20.00 uur. De toegangsprijs is fl.7,50. TelefOOn:(i.v.rrv coritrole bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13