Bedrijfsauto RAI in teken honderd jaar vrachtvervoer Ford Mondeo 1.8TD Business Edition: Schoonheid zit van binnen Opvolgers Mitsubishi Colt en Lancer persklaar Markt bedrijfsauto's vertoont herstel Macro vernieuwingen voor Nissan Micra Onnodig rapport Bedrijfsauto in de volgendeeeuw Symposium over maten en gewichten 'Honderd jaar bedrijfsauto's' Scania is Truck of the Year Bijzonder- heden Specificaties Renault De nieuwe Micra, zoals die is onthuld tijdens Het Autosa- lon in Brussel, laat zich een- voudig herkennen aan de grille. Die sluit dankzij de sculptuur in de vorm van vo- gelvleugels nu aan bij de rest van de familie. Hoe vergaat het de auto die in 1995 tot Zakenauto van het jaar is verkozen? Er is maar een manier om daar achter te komen en dus vroegen wij Ford Nederland of wij gedu- rende een week in een Mon deo 1.8TD mochten rijden. Kia Pregio De opvolgers van de Mitsu bishi Colt en Lancer laten niet lang meer op zich wach- ten. Na hun werelddebuut op de Tokyo Motor Show waren ze vorige week voor het eerst in Europa te zien: om precies te zijn op Het Autosalon in Brussel. Toyota Paseo Inca Grote Skoda Nieuw en oud treffen elkaar dit jaar tijdens de Bedrijfsau to RAI 96, die van 8 tot en met 17 februari in Amster dam wordt gehouden. De show staat in het teken van honderd jaar vrachtauto. vm Woensdag 31 januari 1996 CX9.54 Als uitgangspunt voor de SEATInca gold de Ibiza. Behalve een Van-uitvoering van de Laguna Break presenteert Re nault in Amsterdam ook een mi- lieubewuste elektrische variant van de Express en een met automati- sche koppeling. Deze zogenaamde 'Easy' heeft een handbediende versnellingsbak zonder koppe- lingspedaal. De Express 'Electri- que' is voorzien van een stille en schone gelijkstroommotor die wordt gevoed door nikkel-cadmi- umbatterijen. In de stad heeft de Electrique een actieradius van ne- gentig kilometer. In het segment van de lichte bedrijfsauto's tot 3.500 kilo gewicht inclusief de lading vertonen de verkopen weer een stijgende lijn na de gigantische terugval in 1993. Het was het jaar dat de overheid de eisen voor het grijs kenteken aanscherpte, waardoor veel op compacte auto's gebaseerde - van-uitvoeringen buiten de boot vielen. De markt herstelt zich nu, met na me omdat veel bedrijven hun wagenpark verversen dan wel uitbreiden. Zo is ten opzichte van 1994 vorig jaar een groei geboekt van ongeveer 21 procent in het segment van de bestelauto's. Nissan heeft echter meer gedaan. Zo hebben alle uitvoeringen een in hoogte verstelbaar stuur gekregen, het eerder op de Primera gelan- ceerde Nissan (NATS 2.0) anti- diefstalsysteem, een derde rem- licht, een handgreep aan de bin- nenzijde van de achterklep en sta- bilisatorstangen voor en achter om een nog koersvastere wegligging te garanderen. De sportief aangeklede -S-uitvoe- ring moet de Micra onder de aan- dacht brengen bij een jong publiek. Het gaat in dit geval ook zeer zin- nenprikkelend toegeruste auto met een heel eigen frisse interieuraan- kleding. Tevens beschikt deze ver- sie, die zowel met de 1,0 liter als met de 1,3 liter motor is te leveren (beiden hebben zestien kleppen), over tamelijk wat luxe. We signa- leren onder meer centrale portier- vergrendeling. Nissan heeft bij de wijzigingen aan de Micra ook de veiligheid nog eens tegen het licht gehouden. Het resulteert in de levering van een bestuurdersairbag, die op de luxere versies standaard is. Op de gordels voor zijn spanners aangebracht, terwijl die op de achterbank van een nieuw 'lock' systeem A/ELR zijn voorzien. Dat maakt het mo- gelijk om een kinderzitje te ver- grendelen. In dit geval volstaat het helemaal uittrekken van de gordel en vervolgens terug te laten rollen totdat het strak om het zitje staat gespannen. Op dat punt zal de gor del dan vergrendeld blijven staan. Het is even slim als doelmatig. In 1896 kwam de eerste bedrijfsauto op de weg. Op de komende Amster dam Bedrijfsauto RAI 96 wordt aan dit jubileum de nodige aandacht be- steed. Op verschillende punten in het RAI complex en op de stands van een aantal exposanten zijn historische bedrijfswagens te bewonderen. Ook is er een grote tentoonstelling. Ford beantwoordt ons verzoek met een donkergroene Mondeo 1.8TD Business Edition. Omdat de auto alweer enige tijd leverbaar is, heeft dit exemplaar een kleine 25.000 op de kilometerteller. En dat is wel zo prettig want een ingereden diesel motor geeft een veel betere indruk v dan een nieuw exemplaar. De Mondeo TD is een betrouwbare en degelijke auto die de titel 'Zakenauto van het jaar' alleen al met zijn kille uiterlijk had kunnen winnen. Als donkergroene vier- deurs sedan is vrijwel elk spoor van franje of frivol iteit voorgoed achter de horizon verdwenen. 'Rij den voor weinig' is het de- vies. En dat doet de Ford dan ook fantastisch. Hij is snel (0 tot 100 in 13,4 seconden), zuinig (ge- middeld 1 op 15,5) en redelijk stil. Sterkste punten van de auto zijn en blijven de wegligging en de bestu- ring. Door die kwaliteiten is het gewoon een genot om met de auto te rijden. Elke bocht is een feest en de auto geeft je het gevoel dat er geen grenzen meer zijn. Het uiter lijk van de auto is dan allang ver- geten. De grootste kwaliteit van de Mondeo zit van binnen. We zouden bijna lyrisch worden; en dat 'gewoon' over een Ford Mon deo 1.8TD. De toevoeging Busi ness Edition staat voor de uitvoe- ring. De auto beschikt af-fabriek over centrale portiervergrendeling en een verstelbaar stuur. Ook zijn de ramen en de spiegels elektrisch bedienbaar evenals de hoogte van de bestuurdersstoel. Extra aanbe- veling verdient het als optie ver- krijgbare veiligheidspakket. Dit bestaat uit een airbag voor de pas- sagier en hoofdsteunen voor de achterbank en kost slechts 390 gul den. De Ford Mondeo 1.8TD is een ver- standkeuze en daarom ook terecht vorig jaar bekroond met de titel "Zakenauto van het jaar'. De Mondeo is net ge- prijsd en biedt alles wat je van een dergelijke reiswagen mag ver- wachten. Dat de auto ook nog heel fijn rijdt en uit- muntend stuurt zou ook de laatste twijfel weg moeten nemen. Blijft echter het wei nig spannende uiter lijk, vooral van de sedan. Maar zoals gezegd. van binnen zie je daar niets van. De -S-uitvoering van de Micra laat zich herkennen aan de lichtmetalen velgen. Ja hoar, een groepje amhtenaren is er weer eens in geslaagd om iets vreselijk onnodigs te hedenken. Ze hebben een rapport opge- steld met de afschuwelijke titel: Haalbaarheid van produktinfor- matiesystemen voor de milieu-effecten van personenauto's'. In ge woon Nederlands komt het er op neer, dat is onderzocht of het zin heeft om in prijslijsten op te nemen hoeveel gevaarlijke stoffen au to's uitstoten. De amhtenaren, van de Adviesdienst Verkeeren Ver- voer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, menen dat men- sen dan kiezen voor de schoonste auto's. Wat een flauwekul en wat een overbodig rapport. Milieu-overwe- gingen spelen bij de aanschaf van een auto geen rol. Dat geldt wel voor het gemiddeld brandstofverbruik, omdat dit geld kost. Een z.ui- nige auto levert in het dagelijks gehruik dus voordeel op. Om het milieu te beschermen hanteert de overheid f terecht) normen ten aanzien van uitlaatgas en geluid. Die worden regelmatig ver- scherpt, zoals per I januari weer is gebeurd. Fabrikanten moeten zich daaraan houden, anders mogen ze helemaal geen auto's verko pen. Omdat fabrikanten vooruit lopen op aanpassing van de nor men zijn nieuw ontwikkelde modellen altijd schoner dan hun voor- gangers. Ze zijn niet gek hoor, fabrikanten die niet meedoen aan die wedloop van constante verbetering prijzen zichzelf uit de markt. Wat dat betreft is de concurrentie meedogenloos. De amhtenaren van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer kunnen zich maar beter met werkelijk nuttige taken bezig houden. HENRI STOLWIJK ligt dezelfde 3,3 liter krachtbron als bij de H 600. Het Koreaanse Kia presenteert op de Bedrijfsauto RAI twee gloed- nieuwe, interessante modellen. De Pregio, een nieuw bestelbusje naast de Besta, en de Bongo, een pick-up met een open laadbak, be- leven in Amsterdam hun Europese debuut. De Pregio is herkenbaar aan zijn sterk hellende voorruit. Hij is voorzien van een nieuwe, zeer efficinte dieselmotor. In de loop van het jaar komt de Pregio in meer uitvoeringen beschikbaar. De Bongo heeft een ruime cabine en een grote rechthoekige laadbak met een oppervlak van bijna 4,5 m2. Zijn laadvermogen bedraagt maar liefst drie ton. Knap is dat de auto door zijn gewicht en zijn lengte van 4,90 meter toch zeer goed manoeuvreerbaar is, wat in het drukke verkeer een vereiste is. Een nieuw gezicht op de Bedrijfs auto RAI is TATA Telco, een Indi- aas merk, gei'mporteerd door Dis- trimotor Nederland. Dit merk de- buteert op de RAI met een pri- meur: de TATA Telco 407, een lichte bedrijfswagen met een maxi mum laadvermogen van 3500 kilo waardoor deze ook door bezitters van een klein rijbewijs kan worden DS fabrikant heeft daar bekendge- maakt beide modellen in het voor- jaar op de markt te brengen en nog dit jaar in Europa 3.100 exempla- ren per maand te willen verkopen. Mitsubishi wil echt vlammen met de Colt en de Lancer. Voor de vormgeving van beide modellen is uitgegaan van een meer veiligheid biedende carrosserie en een sport- ieve en dynamische uitstraling. Wat het eerste uitgangspunt be treft, zien we onder meer dat er balken in de portieren zitten en dat airbags voor bestuurder en passa- gier zijn te leveren. De driedeurs Colt oogt het meest flamboyant van het duo. Met deze auto tracht Mitsubishi de aandacht te trekken van mensen die een sportief uiterlijk graag zien samen- gaan met prijsbewust rijden. Van- daar dat is gekozen voor een 1,3 li ter motor, die dankzij nieuwe tech- nologie niet alleen goed presteert (55 kW/75 pk) maar tegelijk zuinig met brandstof omspringt. De vierdeurs Lancer biedt mede door de kofferbak vanzelfsprekend meer ruimte. Daardoor zal dit mo del mensen met een gezin en de za- kelijke rijders meer aanspreken. Heel goed is te zien dat Mitsubishi stijlelementen heeft geleend van de in Nederland gebouwde Carisma. De Lancer krijgt trouwens dezelf de 1,3 liter motor als de Colt. Bei de zijn tevens te leveren met een viertraps automaat en dat is in deze klasse nog lang geen gemeengoed. Bovendien gebruikt Mitsubishi een hoogst intelligente automaat, die het schakelpatroon bliksemsnel aanpast aan het rijgedrag van de bestuurder en aan de rij-omstan- digheden, zoals klimmende of da- lende wegen. Niet alleen Mitsubishi presenteer- de nieuws in Brussel, ook Toyota meldde zich. Deze Japanse produ- cent toonde de compacte coupe Pa seo, die in een segment belandt waar met name de Opel Tigra suc- cesvol is. Dit sportieve model komt in de loop van het jaar bij de dealers. Onder de kapt huist een 1,5 liter zestien kleppen motor van 66 kW/ 90 pk. In even meer dan tien se conden moet hij volgens Toyota van nul naar honderd kilometer per uur sprinten. De nieuwe Mitsubishi Lancer heeft stijlelementen van de Carisma. In het design-paviljoen wordt op verschillende manieren aandacht ge- schonken aan het ontwerpproces van de moderne bedrijfsauto. Bezoekers kunnen zien welke rol de computer in het ontwerpproces vervult. Origine- le fabrieksschetsen en modellen worden getoond van bedrijfsauto's maar ook van opbouwen en trailers. Een aantal studenten van verschillende Eu ropese design-opleidingen geeft door middel van schetsen hun visie op de toekomst van de bedrijfsauto. Zowel het bedrijfsleven als de verschillende overheden in Europa begin- nen ervan overtuigd te raken dat het toelaten van (langere) vrachtwagen- combinaties met een hoger totaal gewicht internationaal gewenst is. Niet alleen uit oogpunt van transportefficiency en brandstofeconomie, maar ook in verband met veiligheid en milieu is aanpassing van de huidige Eu ropese normen noodzakelijk. De Scania 4 serie is gekozen tot International Truck-of-the-Year 1996. Tijdens de Amsterdam Bedrijfsauto RAI 1996 wordt de Award uitgereikt. Het is de twintigste keer dat deze prijs is toegekend. De Britse bedrijfsau- to-journalist Pat Kennet is de initiatiefnemer. Een internationale jury be- paalt welke auto het best aan de criteria voldoet: de winnaar moet een be- langrijke bijdrage leveren aan de doelmatigheid van het goederenvervoer over de weg. Vorig jaar won de MAN F2000 de Award, Scania viel een- maal eerder in de prijzen: in 1989 met de 3-serie. De Mondeo krijgt als Business Edition standaard mistiampen voor. Bestuurders airbag Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging In lengte en hoogte verstelbare stuurkolom Elektrisch bedienbare voorramen en spiegels Mistiampen voor Achterbank neerklapbaar (60/40) Motortype: viercilinder turbodie- sel met intercooler Cilinderinhoud: 1.753 cm3 Vermogen: 65 kW/88 pk bij 4.500 t.p.m. Max. koppel: 178 Nm bij 2.200 t.p.m. Acceleratie: 13,4 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 181 km/uur. Gem. verbruik: 6,5 ltr/100 km. Prijs: fl. 42.990,- Kia presenteert een pick-up onder de naam Bongo. Met de Paseo betreedt Toyota het terrein van compacte coupes. De Skoda Felicia VanPlus is een bestelwagen gebaseerd op de Felicia Combi, met een verhoogd dak. gereden. De auto is leverbaar van- af juli. Het Spaanse SEAT grijpt de Be drijfsauto RAI aan voor het debuut van de Inca, die meteen leverbaar is. Het is een compacte besteller met een laadvermogen van ruim 600 kilo. Als uitgangspunt voor deze auto gold de Ibiza, waarvan allerlei voorzieningen zijn overge- nomen, zoals een compleet veilig heidspakket en diefstalwerende startblokkering. Het platform van de Ibiza werd met 160 mm ver- lengd en voorzien van een nieuwe ruimtebesparende achteras. Dat heeft geleid tot een laadruimte van 2900 liter. De lage laadvloer en asymmetrisch gedeelde achterdeur zorgen voor praktisch laden en los- sen. De koper van de compacte be steller van SEAT kan kiezen uit twee benzine- (1.4i en 1.6i) en twee dieselmotoren (1.9D en 1.9SDI). Skoda showt de Felicia VanPlus. Dit is een bestelwagen, gebaseerd op de Felicia Combi, met een verhoogd dak. Uniek aan deze auto zijn de twee achterdeuren aan iede- re kant met daarbij een grote ach terklep. Het laadvolume beloopt 2.2 m3. Behalve met de bekende 1.3 liter benzinemotor is de Skoda Felicia VanPlus ook leverbaar met de nieuwe - van Volkswagen af- komstige - 1,9 liter dieselmotor. Dit geldt ook voor de Pick-up, ook een nieuw model gebaseerd op de Felicia. Het is een auto met een open laadbak, die al dan niet van een stalen opbouw kan worden voorzien. Er is voor de Neder- landse markt ook een dichte versie ont- wikkeld. De vierdeurs Mondeo oogt een tikkeltje saai, maar daar zie je binnen niets van. Zo zullen de bezoekers de 'Riemenwagen' van Daimler Mo- toren Gesellschaft kunnen aan- schouwen, die dateert uit 1896 en te boek staat als de eerste gemoto- riseerde auto voor goederenver voer. Het voertuig staat in schril contrast met een kolos als de Sca nia 4-serie, de trucklijn 'van de 21ste eeuw' die zijn premire be- leeft op de Bedrijfsauto RAI. De show telt dit jaar 288 exposan ten uit zestien landen. Met name de Koreaanse merken hebben nogal wat nieuws. De H 600 is de grootste truck in de serie van Hy undai. Hij heeft een GVW van zes ton, het bruto laadvermo gen is 3815 kilo. De H 600 be schikt over een bijzonder sterke 3,3 liter viercilinder turbodiesel- motor met directe inspuiting en in tercooler. Bij de assemblage van deze auto, die in Sittard geschiedt, wordt rekening gehouden met Eu ropese wensen. Desgewenst is het mogelijk luchtvering in te bouwen. Het meest opvallende is wel zijn prijs (vanaf 44.900 gulden exclu- sief btw). Daarmee is de topper van Hyundai goedkoper dan zijn concurrenten. De H 350, die is afgeleid van de H 600, is voorzien van een luxueuze kantelcabine met veelvoudig ver stelbare chauffeursstoel en hoofd- en lendesteun. Onder de motorkap 0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 21