Verbouwing in Hof van Spaland Uniek onderwijskundige verschijnsel in een eindeloze stroom van fusies Kerk en geloof centraal op bezinningsavonden BOUMAINI Februari meubel- inruilmaand BOUMAN MaasposT Nog geen nieuw CDA-bestuur MaasposT KORT Wintervoedering vogels weer gestart WOOIMIMIEUWS MaasposT Feestelijke opening nieuw gebouw Stedelijk Gymnasium Aerobic Brommerdief Verwoest dubhuis Schiespoor weer als nieuw KERKDIENSTEN Kappersmodellen SCHIEDAM SCHIEDAM - In het win- kelhart van het Noorden, zo- als de Hof van Spaland ook wel wordt genoemd, wordt momenteel hard gewerkt aan een nieuwe overkapping die het winkelcentrum hele- maal moet overdekken. De gedeeltelijke overkapping die zeventien jaar geleden aan het centrum is toege- voegd, bleek sterk verou- derd en voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. Overlast SCHIEDAM In 1994 heeft het gemeentebestuur van Schiedam een opmerkelijk besluit genomen. Terwijl fusies de normale gang van zaken waren in de onderwijskundige we- reld, besloot het gemeentebestuur tot het meer verzelfstandi- gen van een van haar scholen, te weten het Stedelijk Gymnasi um. Het Stedelijk Gymnasium was in een gebouw gehuisvest met Schravenlant, een school voor Havo en Atheneum. En terwijl het Coornhert Gymnasium in Gouda zich krachtig moest ver- zetten tegen een fusie-poging van haar schoolbestuur, besloot het gemeentebestuur van Schiedam het Stedelijk Gymnasium te verhuizen naar een eigen gebouw. yR Reisactviesburo, feve normekeus in GOEDKOO krtjk, "T' rtementi Hotaarije, Slowakij'e, 0 lie, yuitstandspanjaf SCHIEDAM - In Klubhuis zuid wordt heel wat afgedanst. Het beatballet voor jeugd en tieners is na veelvuldig verzoek uitge- breid met een groep voor volwassenen. Dames die willen deel- nemen zijn welkom op woensdagmorgen van 09.30-10.30 uur. De kosten zijn fl.15,- per maand. Aanmelden is mogelijk bij het Klubhuis aan de Dwarsstraat, tel. 4267297. Vrijwilligers Typen 300 GRATIS parkeerplaatsen! Kijkopstaden wijk Kijkop stad en wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 31 januari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.52 SCHIEDAM - De predikbeurten voor zondag 4 februari 1996. Hervormde Gemeente Schiedam Opstandingskerk, Burg. Honnela- ge Gretelaan Aanvang: 10.00 uur Ds.G. de Lang Grote Kerk, Lange Kerkstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.F. Oberman Aanvang: 17.00 uur Ds.J.C. Schuurman Huize Thomas, Grieksestraat \anvang: 10.00 uur 4w. R. de Graaff Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A J. Lamping Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein Aanvang: 10.00 uur Ds.A.N. Verheul Magnalia Dei Kerk, Albardastraat Aanvang: 10.00 uur Ds.W.R. van Wieren Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat Aanvang: 10.00 uur Ds.A.J. Lamping Dorpskerk, Noordeinde Aanvang: 10.00 uur St.Martinuskerk, W.Andriessen- laan Aanvang: 09.30 uur Ds.J.Sosef Schieland Ziekenhuis Aanvang: 10.30 uur Ds. H.J. Kouwenhoven Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan Aanvang: 10.00 uur Drs. C. Blenk Grote Kerk. Lange Kerkstraat Aanvang: 17.00 uur Ds.J.C. Schuurman R.K. Parochie H.Liduina en O.L.V. Rozekrans Singel 106 Zaterdag, 03/02: 17.15 uur kapel, 18.30 uur Eucharistieviering Zondag, 04/02: 09.15 uur Hoog- mis herenkoor I.H.D., 11.00 uur Eucharistieviering met pastor P.M- .Vismans Huize Frankeland Zaterdag 03/02: 17.15 uur Eucha ristieviering met pastor P.M. Vis- mans Zondag 04/02: 09.15 uur Eucharis tieviering Leger des Heils Lange Haven 27 Aanvang: 10.30 uur Kapt. en mevr.A.J.Plaisier V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest90-92 Aanvang: 10.30 uur Ds. D. Koster (NPB) SCHIEDAM - Een aantal dames volgt al sinds enige tijd een kap- perskursus in Kluphuis Oost. Voor deze kursisten is men nu op zoek naar kappersmodellen. Men kan zich laten knippen voor fl.5,-, wa- tergolven voor fl.7,50 en blitzen voor een tientje. Permanenten van kort haar kost fl. 17,50 en van lang haar fl.20,-. De kursisten worden bij de behandeling uiteraard des- kundig begeleid. Per les wordt met maximaal vijf modellen een af- spraak gemaakt, waarvan hoog- stens een permanent. Modellen zijn elke maandag- en donderdag- morgen welkom, behalve in de schoolvakanties. Er moet wel een afspraak worden gemaakt bij het klubhuis op bij voorkeur dinsdag- of donderdagmorgen tussen 10.00- 12.00 uur, tel. 4735435. Wie een afspraak heeft wordt om 09.00 uur in het klubhuis verwacht. MaasstaD weekbladen KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: Goswin van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 VERTEGENWOORDIGERS: R. Versnel Telefoon: 010-4738322 R. de Hoog Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: R. van der Heijden Telefoon 010-4004291 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDAKTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redaktie: M. Heijnen Telefoon: 010-4004484 Chef-redakteur L.M. Hartman Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-4775301 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Dagbladunie b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Al geruime tijd wordt de omge- ving van het centrum gekenmerkt door omvangrijke bouwwerk- zaamheden. Vooral vanaf de oostzijde (Schiedamseweg) was het centrum lange tijd moeilijk te bereiken. Met de opening van de overdekte garage boven de toe- komstige Albert Heijn-vestiging, lijken de ernstigste moeilijkheden hier voorbij te zijn. Deze maand is aan de westzijde (bij Kien) een begin gemaakt met de nieuwe (volledige) overkapping. Op sommige punten tekent de pastelblauwe staalconstructie zich al af tegen de oude bruine gevelplaten. Helemaal zonder overlast zullen de werkzaamhe- den niet gepaard gaan, maar waar mogelijk houdt aannemer Slaven- burg rekening met winkeliers en winkelend publiek. Het sloop- werk, waarmee op 8 januari een begin werd gemaakt, is bijvoor- beeld zoveel mogelijk buiten de winkelopeningstijden uitgevoerd. De winkeliers houden er intussen goed de moed in. Zelfs al moet men het juist in deze koude dagen zonder overkapping stellen. ,,Daarvan ondervinden we mo- De contouren van de overkapping zijn al zichtbaar. menteel de meeste last", geeft Mark Schimmer van Sima Sport namens de winkeliers aan. „Maar de verwachting is dat de con- structie eind februari geplaatst zal zijn. Misschien wordt dat wat la ter, omdat er momenteel niet ge werkt wordt, maar in ieder geval gaat het om een periode die goed te overzien is." Readies van het publiek hebben de ondernemer al de conclusie doen trekken dat ook zij uitermate positief tegenover een vernieuwd Hof van Spaland staan. „Ik krjjg regelmatig vragen van klanten over de vorderingen van de werkzaamheden en vooral wanneer ze achter de rug zijn. Ik merk dat men overwegend en- thousiast is. Maar het wordt na- tuurlijk ook allemaal mooier en makkelijker. Dat merkt men nu al aan de parkeermogelijkheden, maar straks aan het gehele cen trum." De winkeliers, die als ei- genaar van de panden zelf voor de kosten opdraaien, hebben te- vens aangegeven dat er iets aan de verlichting en de bestrating van het centrum moet worden ge- daan. „Ter beveiliging van de panden. maar ook voor de veilig- heid van de mensen. Voorheen was er hier op het pleintje voor mijn winkel een klein lichtpuntje, maar dat is natuurlijk veel te wei- nig. Hoe de nieuwe verlichting er precies uit komt te zien is op dit moment nog niet bekend, maar zeker is dat het centrum veel beter verlicht zal worden dan voor heen." Als alles volgens plan verloopt, zal de verbouwing van het winkelcentrum half april klaar zijn. Rond die feestelijke gebeur- tenis zal dan een even zo feeste- lijk programma worden samenge- steld. Het definitieve programma hiervan wil en kan Schimmer op dit moment nog niet kwijt omdat er nog teveel onzekerheden zijn. Daarnaast zullen verhuizingen van ondermeer Albert Heijn naar het nieuwe onderkomen en die van de Marskramer naar het noodpand van Albert Heijn de nodige tijd gaan kosten. Ook de invulling van de tien winkels die er in het centrum bijkomen moet nog rond komen. Reeds voordat de heer Deetman de uitspraak deed in 1995, dat fusies meer ellende dan voordeel ople- verden, besloot Schiedam tot een ontvlechting van twee van haar scholen. Politiek gezien een unieke stap. In het gebouw, waarin het Gymna sium sinds augustus 195 op zich- zelf is gaan wonen, zijn een aantal voorzieningen getroffen die voor- uitlopen op de invoering van de 'tweede fase' in het voortgezet on- derwijs. Het meest valt de collegezaal op, waarin voor 65 leerlingen plaats is. Daarnaast is er gezorgd voor een aantal juist kleinere ruimtes voor zelfstudie of les aan kleine groe- pen. Uiteraard zijn er ook vakloka- len en gewone theorielokalen. Juist die zelfstudie, een belangrijk onderwerp van de tweede fase, krijgt op Schiedams Stedelijk een flinke impuls. Door de lessen alle maal iets in te korten, wordt er op een dag 70 minuten gewonnen. Dagelijks bezig met zelfstudie ge- durende 2 blokken van 35 minu ten. Uiteraard gebeurt dat onder toeziend oog van docenten. Do- centen die ook gereed staan om elke leerling die uitleg vraagt bij te staan. Na een half jaar ervaring weten de leerlingen heel goed waar ze moeten zijn als ze iets meer wil- len weten over bv natuurkunde, of in hun maag zitten met een latijnse constructie. Nu de school na een half jaar haar draai in het nieuwe gebouw aan de Valeriusstraat heeft ge- vonden, wordt het tijd voor een feestelijke opening, die is ge- pland op zaterdag 10 februari. Tijdens het officiele deel daar- van, dat duurt van 10 uur tot 12 uur, zal dr. Anton van Hooff het woord voeren. Hij is verbonden aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en op vele terreinen actief, o.a. als docent vakdidak- tiek voor classici. Het zet zich met name in voor Euroclassica, een internationale organisatie ter behartiging van de klassieke studies. Hij is be kend als publicist in de NRC. Daarnaast spreektde heer A.G. Wiegman, wethouder van On- derwijs van de gemeente het woord voeren. Op de vrijdagmiddag ervoor wordt een ludieke middag ge- houden voor de eigen leerlingen. Tijdens deze middag en ook op de middag van zaterdag 10 fe bruari, als de school open huis houdt van 13.00-16.00 uur, wordt geld ingezameld voor de scholenactie 'S.O.S. - St. Maar- ten'. SCHIEDAM - Een jarenlange tra- ditie bij de Schiedamse Rooms-ka- tholieke gemeenschap, wordt ook in het voorjaar van 1996 in ere ge- houden. In februari, maart en april wordt weer een drietal bezinnings avonden gehouden, gewijd aan ac- tuele onderwerpen rond Kerk en Geloof. Deskundige sprekers zijn weer bereid gevonden een reis naar Schiedam te maken en een interes- sante inleiding te houden. Maan- dagavond 5 februari staat de eerste lezing op het programma. Het on derwerp dat deze avond centraal staat is: de medische, morele, men- selijke aspecten van de euthanasie. De mogelijkheid van een zoge- naamde 'zachte dood' is een reali- teit in de Nederlandse samenle- ving. Bijna iedereen komt vroeg of laat voor vragen te staan die deze kwestie betreffen. Toch heerst over dit beladen onderwerp nog al- tijd veel, onwetend- en onzeker- heid. Men vraagt zich af wat nu wel en niet mag, wat nu precies het onderscheid is tussen aktieve en passieve euthanasie en of men van te voren zelf iets kan vastleggen. De Kerk heeft over deze zaken duidelijke standpunten. Deze kun- nen bij velen angst en onrust weg- nemen. Een heldere voorlichting over deze materie is volgens het parochiebestuur dan ook van 'le- vensbelang'. Hiervoor is de bij uit- stek deskundige inleider Prof.Dr. W. Eijk uitgenodigd. Hij is pries- ter, internist, docent ethische vraagstukken en bovendien een veelgevraagd spreker. Na de lezing zal er alle gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. De eerste bezinningsavond van dit jaar wordt gehouden in de Wilgenburg, gelegen achter de basiliek. De aan- vangstijd is 20.00 uur. 12 i SCHIEDAM - De CDA-leden willen nu naar de toekomst kij- ken en scharen zich achter het ad vies van de Commissie Van Dijk. Dat bleek maandag 29 ok- tober tijdens een besloten, bij- zondere ledenvergadering. Een nieuw bestuur is nog niet geko- zen. De ledenvergadering kan worden gezien als afsluiting van een affai re die het CDA maanden lang in zijn greep heeft gehouden. Om het gedrag van het raadslid Th. Schoenmakers ontstond vorig jaar een rel die onder meer leidde tot het opstappen van de eerdere frac- tievoorzitters D. Baart en N. Gel- derblom-Hupse.Bestuursledentra- den eerder al af, omdat die lijn- recht tegenover de CDA-fractie stonden en weigerden het vertrou- wen in Schoenmakers op te zeg- gen. Een externe commissie onder voorzitterschap van oud-minister Van Dijk moest uiteindelijk de knoop doorhakken. In een advies van die commissie werd Schoen makers' gedrag betiteld als 'laak- baar'. Hoewel fractieleden zijn ge drag terecht aan de kaak hadden gesteld, achtte de commissie Van Dijk het vertrek van Schoenma kers echter een stap te ver. Met na me ook over de communicatie tus sen bestuur en fractie werden in het advies opvallend harde noten gekraakt. Van Dijk riep in het ad vies tevens de afgetreden, demis- sionaire bestuursleden op, hun ta ken weer op te pakken. Afgesproken is nu dat het demis- sionaire bestuur met een voorstel zal komen voor de personele invul ling van een nieuw bestuur. Dat bestuur moet dan worden gekozen in een nieuwe ledenvergadering, die binnen drie maanden gehouden zal worden. Bestuurslid B. Janssen is inmiddels daadwerkelijk opge- stapt. Hij had eerder al aangekon- digd dit voornemen uit te voeren als de commissie Van Dijk Schoenmakers het voordeel van de twijfel zou geven. SCHIEDAM - In kindercentrum de Triangel (voorheen Trefpunt Oost) wordt elke donderdagavond van 20.30-21.30 uur aerobicles voor vrouwen gegeven. Onder deskun dige en ervaren leiding wordt een gevarieerd programma uitgevoerd. Ook oudere vrouwen worden van harte uitgenodigd deel te nemen. De kosten zijn fl. 15,— per maand. De triangel is gevestigd aan de Celsiusstraat 2, tel. 4621066. VATN JLFJG* a ar<« .Ir* Is het ooit in je hoofd opgekomen hoe lang het duurt als je hoopt op je 16e jaar op een brommer te kun- nen rijden, voordat je het bedrag bij elkaar gespaard hebt om een brommer aan te kunnen schaffen?? Hetis nu eenmaal niet voor alle jongens en meisjes weggelegd om op je 16e verjaardag een spliks- plinternieuw brommertje kado te krijgen. Dus zit er niets anders op dan een baantje zoeken: folders rondbren- gen, vakken vullen bij de super- markt of iets anders wat er voor kan zorgen om je spaarpotje wat te spekken, zodat ook jij mee kunt doen met je vrienden cq klasgeno- ten. Dit betekent dus al gauw een jaar lang werken om dit te realise- ren, want jonger dan 15 jaar mocht je nu eenmaal niet werken. En dan is het moment daar, via, via, lukt het om een 2e hands Puch Maxi op de kop te tikken 4 l/2jaar oud) spaarrekening leeggehaald en de kerstvakantie wordt gebruikt om de tweewieler in hedendaagse kleuren te spuiten; een glimmend zwart frame met neon gele sterwie- len en een neongeel stuur, hele maal te gek. Van het verjaardags- geld op 10 januari ontvangen, wor den de nodige aanschaffen gedaan om heel leuk voor de dag te kun nen komen. En wat een vreugde en trots als het dan eindelijk gewordenis wat je er- van verwacht had, de laatste maan den en weken werden afgeteld. En dat is nu over... Hij is weg... Ja, u leest het goed. Maandagavond 22 januari was hij met zijn brom mer even bij een vriend op bezoek in de Gorzen, slechts een halfuur- tje... Hij stond met twee sloten op slot en ook nog aan een lantaren- paal vast maar toch was zijn brom mer verdwenen. Weg dromen, weg zuur verdiende en opgespaarde centjes, weg brom mer, slechts twaalf dagen lol gehad van iets waar je zo naar hebt uitge- keken. Weg laatste beetje vertrouwen in de medemens. Dus brommerdief bedenk nou maar heel goed; voordat je het weer bij iemand doet! PS. Als je soms last krijgt van je geweten, mag je hem natuurlijk al- tijd terugzetten waar je hem van- daan gehaald hebt. Bij voorbaat dank namens de moeder van deze gedupeerde 16-j arige. (Naam en adres bij redactie be kend) SCHIEDAM - Het jeugdwerk van Buurthuis Nieuwland zoekt met spoed enthousiaste medewerkers voor een aantal aktiviteiten die in het buurthuis worden georgani- seerd voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Het gaat om het mede- organiseren en draaien van onder andere een instuif op de woensdag- middag, miniclubs op de dinsdag- middag, speciale manifestaties rond feestdagen en het samenstel- len van een maandkalender. Men- sen die interesse hebben wordt ver- zocht contact op te nemen met Marcelle Jansen, tel.4738671 SCHIEDAM - In Kluphuis Oost kan men leren om met een redelij- ke snelheid 'blind' te typen. Een maal in de twee weken wordt er les gegeven op de dinsdagmiddag van 13.00-14.30 uur. Een volledige cursus bestaat uit tien bijeenkom- sten. Aan het eind van de cursus kan men deelnemen aan een exa- men voor een officieel diploma. Bij voldoende animo wordt er 6 fe bruari van start gegaan. De kosten zijn fl. 125,— voor de kursus en fl.20,- voor het cursusboek. infor- matie en inschrijven bij Kluphuis Oost, tel.4735435. SCHIEDAM - Na jaar tien noeste arbeid leek spoorwegvereniging Schiespoor afgelopen zomer weer terug te zijn bij af. Een felle brand zorgde er voor dat het clubhuis in korte tijd bijna volledig verwoest werd. Toch zijn de leden nooit bij de pakken neer gaan zitten. Van- daar dat amper een half jaar na de brand het vergrote en herbouwde clubhuis aan de Westerkade alweer geopend kon worden. Wethouder Wiegman, die de ver- eniging maandenlang door dik en dun had gesteund, was uitgeno digd de officiele (her)opening vrij- dag 26 januari te verrichten. Niet alleen de vlammen hadden in de warme juli-nacht een verwoesten- de werking gehad. Vooral de scha- de die roet en rook hadden veroor- zaakt was enorm. De grote club- baan, n-spoorbaan en de in aan- bouw zijnde Marklinbaan gingen in hun geheel verloren. Het vereni- gingleven kon echter, met name door de inzet van de wethouder, enigszins geimproviseerd door- gaan. Daags na de brand was de vereniging alweer onderdak in een voormalige kleuterschool in de De Wildestraat. Tegelijkertijd werd meteen weer een moeizaam begin gemaakt met het herstel van het clubhuis. Omdat er toch al langer plannen bestonden om het club huis enkele vierkante meters te vergroten, kwam de gemeente Schiespoor tegemoet met een ver- snelde bouwvergunning. Financi- eel werd de vereniging door vele fondsen, waaronder die van de VSB en het Anjerfonds, bijge- staan. De leden werden hierdoor enorm in hun werklust gestimu- leerd. Zozeer zelfs dat het bestuur het werk moest coordineren, om te voorkomen dat men elkaar voor de voeten liep. Intussen werd het ont- werp van de nieuwe baan voltooid en werd er een begin gemaakt aan de nieuwe vaste modelspoorbaan in spoor n (smalspoorbaan) en een mobiele Marklinbaan in L-vorm. Het vernieuwde clubgebouw be staat nu onder andere uit een grote zaal, een flink vergrote 'kleine' zaal, een werkruimte voor het grove werk en een keuken. Na de officiele opening zal gestart wor den met de bouw van een nieuwe clubbaan. De eerste meters rails hiervoor werden door de behulpza- me wethouder tijdens de opening gelegd. Bij het (her)opening door wethouder Wiegman werd het eerste treintje voorde nieuwe modelspoorbaan overhandigd. SCHIEDAM - Door de aanhou- dende vorst wordt het voor vogels in de regio met de dag moeilijker aan een voedzaam kostje te ko men. Daarom is de Schiedamse af- deling van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV) een aantal dagen ge leden weer begonnen met de win tervoedering in de buitengebieden van de stad. Met name de blauwe reiger, die in de polder te vinden is, heeft het momenteel zwaar te ver- duren. Door het bijvoeren met on der andere eendagskuikens probe- ren de KNNV-leden, in samenwer- king met de beheerder van het vo- gelsasiel, de vogels deze zware winter door te helpen. In stad zal het team zich niet begeven. Men hoopt dat de inwoners van Schiedam de vogels in hun direkte omgeving de helpende hand zullen bieden. Goede voeding bestaat bij- voorbeeld uit zaadballen, pinda's of brood zonder boter. Van der Hoek drukt de leek met klem op het hart geen frituurvet te voeren. De vogels krijgen hier ontzettende dorst van en kunnen die met name in deze periode niet altijd lessen. Het aanbieden van water heeft vol gens de beheerder overigens nau- welijks zin en wordt daarom afge- raden. Worden verkleumde of ge- wonde vogels aangetroffen, dan kan men het beste even de dieren- ambulance bellen. In tegenstelling tot het vervoer van huisdieren, is het ophalen en wegbrengen van gevonden vogels gratis. Bij aankoop van nieuwe meubelen in de maand februari, ruilen wij uw gebruikte meubelen in. Bouman betaalt u veel geld voor uw meubelen en neemt ze gratis mee terug. (Vraag onze spelregels in de showroom.) THUIS IN HUIS WrjUfJ JJUJiADO ROTTERDAM IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 010-284 21 II

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 3