m l\ Agenda ii jUk 4C Leegte Gewaarschuwd Toch verder Heet Nieuw Rotterdams Scheepvaartmuseum Vreselijke ansichtkaarten Motor '96 Woensdag 14februari 1996 CX9.54 MaasstaD De ijspegels hangen aan de Niagara watervallen Van ijspegel naar sprookjeska steel Vliegen, treinen of met de auto? We worden het niet eens. We zit- ten aan het ontbijt op onze hotelka- mer in Toronto, Canada, in enkele brochures te bladeren om te beslis- sen wat we met onze vier weken vakantie gaan doen. Nog langer hier blijven, vonden we in ieder geval niets. Het is ijskoud, niet zo vreemd als je bedenkt dat het ook in Canada februari is, en dus hartje winter. We willen zon om een kleurtje op te doen, hagelwitte stranden met palmbomen en een felblauwe zee om in te zwemmen. Het wordt dus al snel Florida. Daar is het, volgens de folders, heel goed mogelijk om al die dingen te doen. Blijft alleen over hoe we er moeten komen. Uit een advertentie van een lokale vliegmaatschappij blijkt dat het he- lemaal niet zo duur is om naar Or lando in Florida te vliegen. De prijs ligt per persoon op zo'n twee- honderd gulden voor een retourtje bij Canada 3000, een chartermaat- schappij. Met de trein, Amtrak, is het duurder dus dat valt af. Blijft nog over de auto. Via het autover- huurbedrijf Avis blijkt dat we een royale auto kunnen huren voor on- geveer zestig gulden per dag, on- geacht het aantal kilometers dat we maken. Het voordeel daarvan is dat we de auto via een zogenaamde 'drop off in Florida achter kunnen laten om vandaaruit naar Amster dam te vliegen. Ondanks dat we met het vliegtuig wel erg snel, en relatief goedkoop, in de zon zou- den zitten, besluiten we toch om met de auto te gaan. Zo kunnen we immers ook nog wat zien van het land. Als we de contactsleutel van de ge- huurde auto omdraaien, komt de motor moeizaam op gang; niet zo vreemd bij een temperatuur van min 35 graden Celsius. We hebben allebei dikke handschoenen aan want als je het stuur met blote han- den vast pakt vriest de huid er on- middellijk aan vast. Door de droge vrieslucht is ruitenkrabben geluk- kig niet nodig. Gauw het portier dicht en maar ho- pen dat de kachel snel zijn eerste warmte gaat afgeven. De pook van de automatische bak in zijn vooruit en rijden maar. Helaas, er gebeurt in eerste instantie niets. De olie is zo koud dat het zeker tien secon- den duurt voordat de automaat 'thuis' geeft. Ook het schakelen verloopt de eerste kilometers ui- terst traag. Onze eerste etappe leidt naar de beroemde Niagara Watervallen op de grens van Canada en de Ver- enigde Staten. De weg is bedekt met sneeuw en op sommige plaat- sen is die samengedrukt tot ijs. Be- heerst rijden is geboden. Door de strenge vorst beperkt de Canadese wegendienst zicht tot het opruwen van de ijslaag en het strooien van zand. Pekelen heeft geen zin bij deze temperaturen. Alleen de vier- baans hoofdwegen, waar veel vrachtverkeer rijdt, worden zo goed en kwaad als het gaat vrij van sneeuw gehouden. Bij de watervallen heerst een se rene sprookjesachtige sfeer. De ne- vel van het neerstortende water to- vert alles in een centimeters dikke laag ijs. Lantaarnpalen, hekken zijn geheel verpakt, overal hangen pieken -soms zijwaarts door de wind- en bomen bezwijken wel- haast onder het gewicht van al dat ijs. Zomers mogen de watervallen dan een trekpleister van formaat vormen, in dit jaargetijde zijn wij, op enkele Japanners na, de enige toeristen die dik ingepakt wat fo- to's aan het maken zijn. Nog onder de indruk van al dat na- tuurgeweld laten we de naargeesti- ge Amerikaanse grensstad Buffalo snel achter ons. Het weer zit mee: de temperatuur is opgelopen naar min 22 en de wegen in het noorden van de Verenigde Staten zijn goed te berijden. Twee uur later is dat geheel anders. Plotseling begint het te sneeuwen. Nabij Mansfield steekt ook nog eens wind op, waardoor het zicht op slag wordt gereduceerd tot vijf- tig meter. In Toronto werden we al gewaarschuwd voor het gevaar van de zogenaamde 'Blizzards' en daarom vragen we ons af of we geen motel moeten zoeken. Langs de snelwegen in zowel Canada als de Verenigde Staten zijn veel - goedkope- motels en hotels te vin- den. Een goed alternatief voor vast raken in sneeuwduinen want hulp is meestal niet nabij. We waren al getipt om in elk geval een schop en kaarsen mee te nemen. Die zouden we kunnen gebruiken om het inte- rieur net boven het vriespunt te houden, mochten we dagen in de sneeuw vastzitten. Ze zijn, wat ons betreft, gelukkig in de verpakking gebleven. Richting Pittsburgh stopt de sneeuwval om vervolgens in het gebergte Apalachen in voile hevig- heid weer los te barsten. Het klim- men en dalen op de Pennsylvania Highway gaat moeilijk. Het is best glad en door de invallende duister- nis is het zicht slecht. We brengen de nacht door in een motel, dat fa- voriet blijkt te zijn bij vrachtwa- genchauffeurs getuige het grote aantal trucks dat voor de apparte- menten is geparkeerd. De volgende morgen is de lucht helblauw. Mooi weer, maar wel koud. Veel sneeuw blijkt er niet gevallen, zodat we zonder proble- men weer verder kunnen. Bij het verlaten van de bergrug stijgt de temperatuur naar een waarde net boven nul. In de staat North Caro lina wordt het zelfs warm, hoewel het nog niet meer dan plus acht is. Het laatste traject van Charleston naar Florida biedt een eentonig vrij plat landschap. Wel passeren we typisch Amerikaanse dorpjes. Veel houten huizen met veranda's. Ner- gens ontbreekt de schommelstoel. Opeens is duidelijk dat de decors in Amerikaanse films op veel plaatsen nog levensecht zijn te vin- den. Met het zweet op het voorhoofd boeken we een appartement ten zuiden van Orlando. We zijn er! Buiten is het dik 25 graden boven nul. Bovendien was het druk op de weg. U heeft geluk, dat we nog niet vol zitten. Morgen is het Va- lentijnsdag, 14 februari, dan kan het wel eens moeilijk worden, zegt de uiterst vriendelijke receptionis- te. De volgende dag bezoeken we n van de bekendste attracties in Florida, Disney World met het prachtige kasteel van Assepoester omringd door een zee van bloe- men. Toch gek in februari, zeker als je vier dagen eerder nog bij min 35 in de sneeuw hebt gestaan. On ze huurauto heeft zich goed gehou den. 2.500 kilometer verderop bloeien de bioemen rond het kasteel in Disney World. Het is daar zestig graden warmer dan bij het vertrekpunt! Seaworld, een andere bekende attractie in Florida. 'Schepen uit verre landen'. Het doet denken aan de Mayflower die in 1620 de Pilgrimfathers aan land zette in Amerika of aan de H.M.S. Victory, een Engels oorlogsschip uit 1765. Deze voorbeelden zijn er niet te zien maar wel enkele andere want 'Schepen uit verre landen' is de naam van een gloednieuw museum, dat is gevestigd in een drijvend gebouw in de Rotterdamse Wijnhaven. Bijna op geen enkele plek in de wereld worden schepen nog op een ambachtelijke wijze gebouwd. Daarom wil het museum de herinnering aan de ze schepen levend houden, door ze te behouden, tentoon te stellen en te verzamelen. Schepen uit alle delen van de wereld dobberen op ware grootte in het water. Het museum besteedt speciaal aandacht aan het doel waarvoor de schepen gemaakt worden en aan de mensen achter de schepen. Adres: Wijnhaven 20a. Ope- ningstijden dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur, in het weekeinde van 12 tot 17 uur. De toegang be- draagt vijf gulden, kinderen van zes tot en met zestien jaar en houders van Pas65+, CJP en R'dam-pas beta- len vier gulden. Houders van een museumjaarkaart en kinderen tot zes jaar kunnen gratis naar binnen. In- lichtingen: telefoon (010) 4138351. De hele maand februari is in de openbare bibliotheek van Veendam (Veenlustplein 16) de tentoonstelling Vreselijke ansichtkaarten II te zien. Het is een vervolg op Vreselijke Ansichtkaarten deel 1 .'De tentoonstel ling is het resultaat van een jarenlange ansichtkaarten correspondence tussen Jur Bosboom en Francine T. Braaksma. Als zij, waar dan ook in de wereld, een vreselijke ansichtkaart tegenkwamen, dan stuurden ze die aan elkaar toe. De bibliotheek is open op maandag van 14.00 tot 17.30 uur, dinsdag van 14.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.30 uur, donderdag van 14.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 17.30.uur en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Van 29 februari tot en met 3 maart vindt in de Utrechtse Jaarbeurs Motor '96 plaats. Deze beurs besteedt veel aandacht aan gebruikte en nieuwe motoren. Ook zijn er marktkramen vol kleding en accessoires. Buiten zal er eveneens wat moois te zien zijn: een bonte verzameling motorfietsen van de bezoekers aan Motor '96. Op 29 februari is de beurs tussen 10.00 en 16.00 uur alleen toegankelijk voor klanten van motordealers (raadpleeg voor kaarten de eigen dealer). Op vrijdag is Motor '96 open van 10.00 tot 21.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang bedraagt 17,50 gulden, maar kinderen tot twaalf jaar hebben gratis entree. Houders van Pas65+ betalen vijftien gulden. Inlichtingen: (076) 5613949.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17