Gorzen krijgteigen kinderboerderij 'Steeds meer mensen doen beroep opvrijwilligersorganisaties' Fitland opent in Spaland Menstruatiepij n? BQUMAIXI Februari BOUMAN POLITIE RAPPORT WOOINIIMIEUWS Enthousiasme in de wijk - t Zonnebloem-districtshoofd Janny Knol: Schoonheidssalon Cypres verzorgt met aromatherapie Scholieren orienteren zich op toekomst in de bouw vSMi FM 106.7 enkabel 96.1 Spreekuur D66 J IVIAAbPOS I L Feyenoord op radio SCHIEDAM - De Gorzen krijgt toch een eigen kinder boerderij. Tijdens een be- wonersavond, die eind ja- nuari plaatsvond, werd dui- delijk dat er genoeg draag- vlak voor het plan is onder de bewoners. Ook de plaat- selijke middenstand heeft met veel enthousiasme op het plan greageerd. WATERWEG - De nationale vereniging De Zonnebloem blijkt een vereniging te zijn die nog volop bloeit en nu, na bijna vijftig jaar, nog steeds groeit. In het waterwegge- bied is sinds vorig jaar be- noemd tot districtshoofd Jan ny Knol; zij heeft de verant- woording over maar liefst 42 afdelingen in dit gebied. Dat hoeft niet meer! Bel de FreeJ^a.elyNnfo-lijn: 078 6311300 Vrijwilligers 300 GRATIS parkeerplaatsen! WOfJfJ LTJjTADO Overleden na steekpartij Hennepkwekerij opgerold ui/Oenbuay itieoiudii 1330 ivirtAii-Ui 1 6L.H1HUAM xy /.53 Maandag 18-20 Muzikale Massa ge, Aad Ouweneel en Arie van Wingerden. 20-21 Tracks, Ed van Dommelen. 21-22 Hitmixer, Peter Voorburg. Dinsdag 18-19 Non Stop. 19-20 Rondje Middellandse Zee, Asher Omissie. 20-22 Infobeat, Stefan de Ruiter. Woensdag 18-19 De tachtiger ja ren, Patrick Koster. 19-20 Beesten- boel, Irma Bolijn. 20-21 Country tijd, Daan Zonnenveld. 21-22 Tijd genoeg, Jan Willem de Boer. Donderdag 18-19 Warming up, Daan Zonneveld. 19-21 Jazz Me lodies, Jaap Wapenaar. 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld. 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den Berg. Vrijdag 18-20 Marokkaans pro- gramma, Hassan Aissati e.a.. 20- 22 Turks programma, Huseyin Cayire.a.. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha Ingenkamp. 10-12 Passage 12, Laurette Lankester en Jan Wil- lein de Boer. 12-17 Zaterdagmid- dagexpres, Lennard de Bles en Rob v.d. Heiden. 17-18 Sport en tip 10, Patrick de Boer en Henk Groenewegen. 18-20 Top 25, Paul de Jongh. 20-22 Rustpuntjes met wisselende presentatie. Zondag 9-10 Het koude zeil, Ron v.d. Ende. 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh. 12-14 Nationaal Produkt, Ed van Dom melen. 14-16 Infotainment, Mari na Steijn. 16-18 Sport, Patrick de Boer. 18-19 Gospel Channel, Mar- cello Stewart. 19-20 Koers, Koers- team. 20-22 De Klassieken, Cees van Giezen. Een team van Radio Schiedam Sport is donderdag 15 februari te gast bij Home of History, het vorig jaar geopende Feyenoordmuseum. Voor het programma 'Warming Up' zal Daan Zonneveld een ge- sprek voeren met Mireille van de Vegt, de coordinatrice van het pro ject. Voor Feyenoordfans is het programma dan 00k een must. Ra dio Schiedam is te ontvangen via 96.1 FM van het Schiedamse ka- belnet en via 106.7 op d evrije ether. De uitzending van Warming Up is donderdag te beluisteren van 18.00-19.OOuur. SCHIEDAM - De fractie van D66 organiseert vanaf volgende week spreekuren voor Schiedamse bur gers, bedrijven en instellingen. Op 20 februari vindt het eerste spreek uur plaats, voorafgaand aan de fractievergadering van D66, in de fractiekamer van het Stadhuis op de Grate Markt 1 Het initiatief is een uitvloeisel van de inspanningen van de Commis- sie Bestuurlijke Vernieuwing en Stadscommunicatie, die eind vorig jaar besloot dat alle Schiedamse fracties spreekuren zullen gaan houden. D66 zegt zich nu graag aan die afspraak te houden. Om 19.30 uur start het spreekuur, dat voor iedereen open staat. Wei wordt de deelnemers verzocht te- voren telefonisch contact op te ne- men met D66-fractievoorzitter M. Houtkamp, die bereikbaar is onder nummer (010) 4701602. Voor het verbeteren van de com- municafie binnen de Schiedamse gemeentelijke organisatie heeft de gemeente onlangs besloten 100.000 gulden uit te trekken in het kader van de organisatiever- nieuwing. Met dat geld wordt on der meer het klantonderzoek uitge- breid dat de gemeente verricht, en moet bij medewerkers de commu- nicatieve vaardigheid worden ver- groot. Ook de Schiedamse politici worden geacht op dit vlak het een en ander op te steken. Voor het college van b w en voor ge- meenteraadsleden staan immers communicatietrainingen op het programma. Ruim een jaar geleden bestonden er al plannen om in de buurt van de Jachthavenlaan een boerderij van bescheiden omvang te maken voor de kinderen in de buurt. Pa- pieren uit die tijd laten zien dat er al heel wat was uitgewerkt. Van de verdeling van de dieren tot en met de indeling van stallen, kan- toren en de berging van mest. Het geld, dat voor de operatie was ge- reserveerd, werd echterplotseling 'ingepikt' door de gemeente. Al- les wat in 1994 gespaard was vanuit het wijkbudget, om in de toekomst een financiele basis te leggen'voor de boerderij, vloeide terug in de gemeentekas omdat de opstellers van het reglement niet geregeld hadden dat er vanuit een wijkbudget mag worden ge spaard. De grootste zorg was toen echter al een tekort aan enthousi- aste mensen. Eind november van het vorig jaar kwam het plan weer eens ter sprake. Matthijs Rorije, een van de huidige stimulatoren van de boerderij, besloot hierop aktie te ondernemen. ,,Van nature zijn wij erg enthousiast, dus ik zag wel brood in het plan. Je rao- biliseert wat mensen en dan moet het toch kunnen, dacht ik." Di- rekt zag ook wijkcoordinator Pe ter de Jong het weer wat roos- kleuriger in en schreef een bewo- nersavond uit waarop de readies konden worden gepeild. Zes mensen waren er nodig om de plannen voor de boerderij seri- eus verder te ontwikkelen. Het werden er veel meer. Momenteel is men druk bezig met de vorming van werkgroepjes en het oprichten van een stichting of vereniging. „Het is niet de bedoe- ling het wiel weer opnieuw uit te vinden", stelt Rorije ,,Daarom zijn we bezig de statuten op te vragen van reeds bestaande, goed Een enthousiaste Mathijs Rorije, nu al in de weer met een kip. lopende, kinderboerderijen in de regio." Als voorbeeld heeft men het geiteweitje aan de Puccini- straat genomen, al geeft men toe dat dit misschien wel 'erg klein' is. Klein beginnen is volgens de buurtbewoner echter van levens- belang. ,,Uitbreiden kan altijd nog. Laten we eerst klein begin nen, zodat men kan zien dat we enthousiast zijn. De gemeente heeft als enige namelijk een af- wachtende houding aangenomen. Daar moet ook nog goed mee ge- sproken worden. Het enthousias me moet dus echt uit de wijk ko- men." Over de financien maakt men zich niet al te druk. Klussers genoeg in de wijk, dus het bouwen hoeft niet al te veel te gaan kosten. De grootste kosten- post zal naar alle waarschijnlijk- heid het voldoen aan de milieu- wetten zijn. Daarvoor zal hier en daar, door sponsoring, geld bij elkaar gekregen moeten worden. Positieve readies heeft men al ontvangen van ondermeer ge- broeders De Block, die de bewo ners alle medewerking hebben toegezegd. Naast een educatieve functie voor de kinderen, zal de boerderij vol gens Rorije ook een sociale func tie kunnen vervullen. De speel- tuin en de omgeving rond de Maasboulevard liggen er nu wat verloren bij, maar daar zou de komst van de boerderij verande- ring in kunnen brengen. „Nie- mand heeft er daar overlast van, terwijl de uitpuilende prullebak- ken nu nog wel eens voor wat ir- ritatie zorgen", verduidelijkt hij. Ook de rondhangende jongeren zouden wellicht een rol van be- lang kunnen gaan spelen. „Je kunt ze natuurlijk negatief bena- deren, maar als ik zie hoe gek ze bijvoorbeeld met hun eigen hond zijn dan denk ik dat ze best nuttig werk voor de boerderij zouden willen verrichten." In de wijk zijn er ook genoeg bewoners die ervaring hebben met het verzor- gen van dieren en die hebben aan- gegeven te willen helpen. Een wat oudere gepensioneerde Gor- zenees heeft men op het oog als opzichter, maar daarnaast zullen er iedere dag minstens twee ande- re mensen aanwezig moeten zijn. „Je zit natuurlijk met mensen die 's zomers naar de camping gaan, maar met goede afspraken moet het kunnen lukken. We kunnen bijvoorbeeld ook altijd nog een beroep doen op banenpoolers of stagieres van de agrarische school." Enthousiasme voert nu al de boventoon, en dat terwijl er nog helemaal niets staat. Hoewel zich al meer mensen hebben aan- gemeld, dan vooraf was gedacht, stellen Rorije en zijn vrouw vast dat er ongetwijfeld nog meer mensen in de wijk zijn die zouden willen meehelpen, maar die nog getrokken moeten worden. Daar- om hebben zij zich voorgenomen binnenkort eens het schoolplein af te gaan en de mensen persoon- lijk te benaderen. „Dat schijnt hier toch beter te werken. En het zijn per slot van rekening de ou- ders van de kinderen waar we het allemaal voor doen." Zonnebloem-medewerkster Janny Knol heeft de zorg over het goed functioneren van deze afdelingen, de public relations en het werven van voldoende vrijwilligers. Iedere afdeling telt tien tot vijftig mede- werk(st)ers. ,.De afgelopen jaren zie je dat steeds meer mensen minder goed de deur uit kunnen. Ze hebben minder contacten met anderen waardoor de eenzaamheid toe- neemt. Momenteel blijven mensen door o.a. het overheidsbeleid over het algemeen langer thuis en wor den ze meer afhankelijk van de Thuiszorg. Het werkt eenzaamheid in de hand. Ook de vergrijzing Janny Knol van de Zonnebloem aan het werk. neemt toe. Steeds meer ouderen, zieken en gehandicapten doen een beroep op de diensten van vrijwil- ligersorganisaties. Het bezoekwerk van onze vrijwilligers is veelal een weekvulling geworden. Bij de be- zoeken proberen we zoveel moge- lijk het sociale contact te bevorde- ren. We komen tijdens de bezoe- ken vaak problemen tegen en fun- geren dan als doorverwijsfunctie naar andere instanties." SCHIEDAM - Het aantal inwoners in het uiterste Noorden van de stad is de afgelopen jaren enorm toege- nomen. Vreemd genoeg waren juist deze mensen voor de brood- nodige ontspanning tot dusver aan- gewezen op sportscholen die ver buiten de nieuwbouwwijk lagen. Binnenkort komt daar verandering in. Zaterdag 24 februari opent Ge rard Vroegh namelijk de deuren van het nieuwe sportinstituut Fit- land aan de Slimme Watering. Ze- ven dagen per week zal het cen trum onderdak gaan bieden aan tal van sportbeoefenaars. Fitness, Konditietraining, Aerpbics, maar ook nieuwere onderdelen als Spor- tief afslanken en Body fit kunnen worden gevolgd onder leiding van zeer bekwame en enthousiaste me dewerkers. Fitland zal als vernieu- wer gaan gelden op verschillende gebieden. Uniek is bijvoorbeeld dat het sportcentrum in zekere zin een samenwerkingsverband is tus- sen Vroegh en de gemeente Schiedam. Een verbintenis waar de gedreven sportinstructeuruiteraard heel blij mee is. „De Dienst Educa- tie benaderde mij met het plan een sportcomplex neer te zetten aan de Slimme Watering, waar zowel het onderwijs als de vrije tijd een plaats in krijgen. De kinderen van de basisschool in Spaland kunnen daarom hun gymnastieklessen in dit gebouw volgen en in het 'vrij- etijdscentrum', dat Fitland is ge- doopt, kunnen de mensen uit deze wijk komen sporten. Een unieke combinatie dus." De opening van een nieuwe ruimte was voor Vroegh min of meer een geschenk uit de hemel. Zijn Sportinstituut Schiedam in Groenoord zat wat ca- paciteit betreft al geruime tijd aan het plafond. „We moesten mensen voor sommige onderdelen op wachtlijsten plaatsen en dat is voor niemand leuk. Nu ik Fitland erbij heb kunnen er weer aktiviteiten worden uitgebreid en opgezet." Fitland is een uitermate veelzijdig centrum. Een fitnesscentrum van enorme omvang en een complete aerobicsafdeling zijn erin onderge- bracht. In de turnzaal is plaats voor het beoefenen van badminton of volleybal. Daarnaast kunnen sport- ieve dames met kleine kinderen gebruik maken van de oppasser- vice. Terwijl moeder sport, wordt het kind prima verzorgd voor slechts twee gulden per (doorde- weekse) ochtend. Niet zonder eni ge trots kondigt Vroegh tot slot nog aan dat Fitland binnenkort een groot aantal kleine en middelgrote bedrijven gaat benaderen voor deelname aan bedrijfssport. „Dat is goed voor de werknemers en ook conform de Arbo-wet. De be- doeling is dat men een personeels- pakket samenstelt, waarbij geko- zen kan worden uit volleybal, ae robic en fitness." Fitland aan de Slimme Watering 5 is zeven dagen per week geopend en wordt op 24 februari officieel geopend. Nu al kan men er terecht voor diverse aktiviteiten. Voor meer informatie kan gebeld wor den met Fitland. tel. 4710404. Door de vergrijzing en het langer zelfstandig blijven wonen zijn er bij De Zonnebloem meer vrijwilli gers nodig. Het werven hiervan be- hoort tot een van de taken van Jan ny Knol. Jaarlijks worden tiendui- zenden mensen die door hun ziekte of handicap weinig buitenshuis ko men regelmatig door een Zonne- bloemvrijwilliger bezocht. In to- taal gaat het landelijk om zo'n 900.000 bezoeken per jaar. Per- soonlijke aandacht is in feite waar het om gaat tijdens de bezoeken met aandacht voor de wensen en behoeften van de zieken en gehan- Bij aankoop van nieuwe meubelen in de maand februari, ruilen wij uw gebruikte meubelen in. Bouman betaalt u veel geld voor uw meubelen en neemt ze gratis mee terug. (Vraag onze spelregels in de showroom.) THUIS IN HUIS IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 010-284 21 II ROTTERDAM dicapten. Veel afdelingen zoeken nog versterking om vooral de men- sen die dreigen te vereenzamen de nodige aandacht te geven door middel van het huisbezoek, een be- zoek dat over het algemeen veel vergt van de organisatie. Via allerlei kanalen komt De Zon nebloem in contact met de gasten, zoals de mensen van de doelgroep worden genoemd. Via de huisarts, familie, kerk of zorginstellingen worden de gasten veelal aange- meld. De Zonnebloem had in het verleden een katholieke signatuur. „Nu zijn we van iedereen en voor iedereen. Een enkele afdeling heeft nog een parochiele binding maar we zijn echt een nationale vereni ging", zegt Janny Knol. Naast het huisbezoek heeft De Zonnebloem nog tal van andere activiteiten. Zo worden de gasten in de gelegenheid gesteld van tijd tot tijd inkopen te doen waardoor niet altijd alles besteld moet wor den. Ook zijn er tal van ontspan- ningsbijeenkomsten. Bekend zijn de boottochten die De Zonne bloem organiseert. Jaarlijks maken in Nederland 45.000 mensen dag- tochtjes met speciaal aangepaste schepen. Jaarlijks genieten er ook zo'n 6000 mensen van een vakan- tie die door De Zonnebloem wordt verzorgd. Verpleegkundig perso- neel is aan boord om de gasten de ze vakantie mogelijk te maken. Ook met de verschillende feestda- gen zoals kerstmis en sinterklaas organiseren de afdelingen allerlei activiteiten. Om al dit werk mogelijk te maken zijn er maar liefst ongeveer 500.000 mensen die het werk van De Zonnebloem financieel moge lijk maken. Voor een bedrag van vijftien gulden per jaar kan men al ondersteunend lid worden van De Zonnebloem. „De reden van dit betrekkelijk lage bedrag is dat we geen financiele drempel op willen werpen voor mensen die ons wil len steunen. Wij zijn een particu- liere vereniging en worden niet ge- susidieerd. Zelfs onze klanten hoe- ven niet noodzakelijk lid te zijn van De Zonnebloem", aldus Knol. Alle activiteiten worden o.a. gefi- nancierd door de ondersteunende leden en acties die De Zonnebloem organiseert zoals een jaarlijkse lo- terij. Mensen die het werk willen steunen kunnen contact zoeken met het Nationaal Bureau van De Zonnebloem in Breda. Ook voor het aanmelden van vrijwilligers kan men hier terecht. Telefonisch kan contact worden opgenomen met het bureau via nummer 076- 5602060. SCHIEDAM - Een 16-jarige Schiedammer is zaterdagochtend 10 februari vroeg omgekomen als gevolg van een steekpartij op de Overschiesestraat. De verdachte, een 18-jarige stadsgenoot, is aangehouden en heeft inmid- dels bekend de steken te hebben toegebracht. De twee waren op weg naar het centrum van de stad'om te gaan eten. Onderweg kregen ze hevige ru- zie, nadat een van hen beledigende opmerkingen maakte over de ander. Vervolgens haalde de 16-jarige Schiedammer een hamer tevoorschijn en sloeg hiermee in op de latere verdachte. De 18-jarige man pakte op zijn beurt een mes en stak hiermee in de hartstreek van het slachtoffer, dat later in het Schielandziekenhuis overleed. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld waarbij zij op zoek is naar enkele getuigen. Tijdens de vechtpartij blijkt een personenauto te zijn gestopt om toe te kijken. Daarna reed de bestuurder weg. Verder blijken enkele bewoners als gevolg van het geschreeuw naar buiten te hebben ge- keken. De politie van het district Schiedam wil ook met deze mensen graag in contact komen. Zij kunnen bellen met de afdeling Jeugd- en Ze- denzaken, 010-4494499. SCHIEDAM - Vrijdagochtend 9 februari heeft de politie naar aanleiding van klachten van omwonenden over stankoverlast in een loods aan de Overschiesestraat een hennepkwekerij opgerold. De politie nam 3600 hennepplanten inbeslag, evenals ongeveer 150 lampen, 9 ventilatoren, 27 tijdschakelaars en een groot aantal kabelhaspels. Daarnaast is vermoede- lijk voor de kwekerij enkele duizenden guldens aan illegaal stroom ver- bruikt. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. - Connie van der Hoek in haar salon. SCHIEDAM - Natuurlijk heeft de salon alles van een 'normale' schoonheidssalon. De grate stoel, de heerlijke geuren, de witte jas en de nodige produkten. Toch gaat men er met een totaal ander gevoel de deur uit. Ontspannen, minder vermoeid en met een natuurlijk verzorgd uiterlijk. Het geheim zit hem in de middeltjes. Schoon- heidsspecialiste Connie van der Hoek werkt met de aromatherapie. Een uit Amerika afkomstige thera- pie, die gebaseerd is op olieen uit de kruiden van planten en bloe- men. Naast hun reinigende wer- king hebben deze een aantal uiter mate prettige bijwerkingen. Door het contact met de huid en de reuk die de olieen afgeven, kunnen be- paalde problemen worden opge- lost. Uit Engeland zijn al berichten ontvangen over de genezende wer- king van de produkten. Men zou door het gebruik van de middelen minder kans hebben op het oplo- pen van bepaalde ziekten. Of dit nu wel of niet helemaal op waar- heid berust, doet er volgens Van der Hoek niet zo toe. Vast staat voor haar in ieder geval dat de the- rapie leidt tot een aangenamer ma- nier van leven. ,,Bij slaapproble- men kun je een olie gebruiken die kalmerend werkt, heb je daarente- gen een drukke dag achter de rug maar 's avonds weer een vergade- ring, dan neem je een olie die op- wekt. Kun je er weer een tijdje te gen." Een ander voordeel van de produkten is dat ze de huid niet simpelweg indelen in vet, droog of gemengd. „In de winter heeft ook iemand met een vette huid wel eens wat extra's nodig. Ik gebruik dan een olie die de huid wat min der droog maakt. In de zomer moet je dat dan weer niet gebruiken, omdat men er dan puistjes van zou krijgen. We werken met een basis, die je per seizoen kunt aanpas- sen." Ook aan acne is met de the- rapie veel te doen, maar Van der Hoek wil niet beweren alleen maar mensen binnen te krijgen met pro blemen. Klanten in de leeftijd van 14 tot en met 77 hebben haar reeds weten te vinden, waaronder een nog altijd veel te klein aantal man- nen. En dat terwijl de schoonheids- specialiste juist voor de behande- ling van hen een speciale cursus heeft gevolgd. „Voor mannen blijkt het vaak moeilijk te zijn om net als vrouwen even lekker ander- half uur te gaan liggen. Dat zit er niet in. Maar er is hoop. Onderzoe- ken hebben aangetoond dat ze over tien jaar over de streep zijn. Mijn produkten heb ik er al op aange- past. 'Aveda' is namelijk uni-sex, door beide te gebruiken." Een complete verzorgingslijn voor starters kost fl.80,-. Alle verpak- kingen daarvan zijn recyclebaar en niets is onnodig verpakt. Voor een gemiddelde gezichtsbehandeling betaalt men fl.62,50, voor een be- handeling met lichaamsmassage fl.75,- en voor een twee uur duren- de anti-stressbehandeling fl.87,50. Maar dit zijn slechts richtlijnen. Prijzen worden aangepast per klant en de tijd die Van der Hoek kwijt is. Cypres is gevestigd aan het Broersveld 159, boven de reform- winkel van Hofland. Voor een af spraak kan gebeld worden: tel. 4267921. SCHIEDAM - Een opleiding, di ploma en de nodige opgedane the- oriekennis blijken tegenwoordig lang niet altijd een garantie voor een goede baan. Een gunstige uit- zondering lijkt de bouwsector te zijn. Hier ligt vaak een mooie toe komst in het verschiet voor jon- gens en meisjes die net de school- banken hebben verlaten. Om in plaats van de louter technische, ook de wat algemener georienteer- de leerlingen voor een toekomst in de bouw te intereseren, organiseer- de de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf de afgelopen week een kennismakingsdag voor MA- VO-scholieren. Ruim duizend scholieren uit Schiedam en omstre- ken, waaronder die van S.G. Aqua- marijn, het Maascollege en S.G. Buiten de Veste, werden hier van het nut van een vakgerichte oplei ding overtuigd. Van 5 tot en met 8 februari waren de in groepen ver- deelde scholieren te gast in het op- leidingsbedrijf aan het Nieuwsticht. Omdat de opleiding vooral gericht is op het direkt aan de slag gaan met de handen, kon er tijdens de instructiedagen vooral het een en ander worden gedaan. De zogenaamde doe-aktiviteiten werden onder het thema 'Wonen, de spil waar alles om draait', ver zorgd door de landelijke oplei- dingsorganen die met bouwen en wonen te maken hebben. Ze be stonden vooral uit werkzaamheden die voorkomen in de bouw, de grand-, water- en wegenbouw, houtverwerking, wooninrichting en electro- en installatietechniek. De leerlingen pikten alles bijzon- der snel op. Aan het eind van de dag draaide niemand zijn hand nog om voor het bouwen van een vo- gelhuisje of het aanleggen van electriciteit.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 23