Zonnige Saxo wordt Dandy van Citroen Hybride heeft toekomst SEAT Inca 'hoog hoedje' Autotest EMS kiest voor Peugeot Expert Zes jaar gratis onderhoud Daewoo Voordeel bij Daihatsu Mitsubishi op Internet Seat Cordoba Comfort Sportieve Volkswagens 'Atlanta' Mooi jaar voor Mercedez-Benz G De Spaanse vakantiestad Marbella, in februari zo goed als uitgestorven, zijn we twintig minuten geleden al gepasseerd. Nu sturen we de nieuwe Citroen Saxo door de nabijgelegen bergen richting Ronda en worstelen met re- gen, wind en mist. Van de Spaanse zon is nergens een spoortje te bekennen. Met de verwarming aan is het be- haaglijk in de Saxo, die het onsympathieke weer buiten houdt. Bruggen Verlaging van het brandstof- verbruik en vermindering van de uitlaatgassen van au to's staan al jaren in het brandpunt van de belangstel- ling. Niet in de laatste plaats doordat de overheid de eisen steeds verder aanscherpt. Elektrische aandrijving lijkt het antwoord, maar daaraan kleven nadelen, zoals een be- perkte actieradius en vrij ma- tige prestaties. Renault ziet meer in zogenaamde hybride auto's. De Franse producent presenteert dit en volgend jaar al een serie prototypes. „Wij noemen ze de hoge hoedjes", aldus Dick de Rooij van SEAT importeur Pon Car. Beter is de nieuwe Inca niet onder woorden te brengen. Het is een bestelau- to op basis van de SEAT Ibi- za, die zich kenmerkt door een doosvormige laadruimte. Een bedrijfswagen, zoals er al meer op de markt zijn, bij voorbeeld de Opel Combo en de Ford Courier en niet te vergeten een jarenlange best seller als de Renault Express. De Inca ontmoet een paar sterke concurrenten, zoveel is wel duide- lijk. Maar die kan hij hebben zo menen wij dat VH-M-10 Specificaties Lancia Y 1.2 Bijzonderheden uitrusting In het midden Woensdag 14februari 1996 De opvolger van de Citroen AX, de Saxo, is in veel opzichten ge- groeid. Qua ruimte, comfort en vormgeving overtreft hij zijn voor- ganger glorieus. De voorzijde lijkt enorm veel op die van zijn grotere broer, de ZX. Wie de Saxo 'en pro- fil* beziet, zal zeker enige gelijke- nis ontdekken met zijn stalgenoot de Peugeot 106 (Peugeot en Ci troen vormen samen het PSA con cern). Al lijkt het profiel ook sterk op dat van de ZX. Van het interieur is veel werk gemaakt, wat te zien is aan de zeer fraaie bekleding en het sierlijke dashboard. Zeker in de wat luxere uitvoeringen ademt de Saxo een sfeer van chic uit. De wegen in Andalusie hebben veel te lijden van de aanhoudende regen. Wanneer we van Ronda naar Antequera rijden zien we dat over een lengte van vijf meter, een complete rijstrook de afgrond is in- gespoeld. De provisorische afzet- ting is omgewaaid, maar we had- den het gat tijdig gezien. Even ver- derop spoelen klei, kiezels en kei- en de bergen af, de weg op. In het landschap staan diepe groeven. waardoor het regenwater is wegge- lopen. Gezwollen rivieren, bruin van de meegespoelde klei, rukken verwoed aan de peilers van brug gen. De Saxo is in eerste instantie lever- baar met drie benzinemotoren. De kleinste heeft een inhoud van 1,1 liter. Hij is zeer zeker erg stil en zuinig, maar zet niet aan tot boei- ende prestaties. De 1,6 liter variant is anderhalf keer sterker maar dit type is zo'n honderd kilo zwaarder en de motor maakt nogal wat ge- luid. De 1,4 liter motor kon ons het meest bekoren. De Saxo 1,4i voelt levendig aan, stuurt net even strak- ker dan de 11 liter uitvoering, en is mooi stil. De razendsnelle Saxo 1.6i 16V was (helaas) nog niet be- schikbaar voor een testrit. Hetzelf- de gold voor de 1.5 diesel. Met de Saxo 11 i rijden we een dag later het laatste deel van de testrou- te, die door de bergen terugvoert naar de kust. Wanneer we Malaga naderen breekt ineens de door. Het kwik klimt van een kleine acht graden Celsius binnen en- kele kilometers van rond de twintig graden. In het haventje maken we enkele foto's, waarbij de schittering van de witte huizen en schepen de ogen pijnigt. Gezeten in zacht groen gras, met de rug tegen een palmboom ge- leund, kijken we naar de knalblauwe Saxo. Als een echte Dandy vraagt hij heftig om aan- dacht. Wat hij ten voile verdient. In ons land wordt de Saxo lever- baar als de zon zich weer laat zien, namelijk vanaf mei. Hij komt eerst alleen als driedeurs-uitvoering. De prijzen zullen beginnen rond de 23.000 gul den. Hybride wil zeggen dat de auto over ten minste twee motoren be- schikt. De ene verstookt benzine, diesel dan wel autogas en de ande- re verlangt elektriciteit. Dat biedt kansen. Zo is het mogelijk in de stad de elektromotor te gebruiken en op de snelweg de verbrandings- krachtbron. Die laadt dan via een dynamo tevens de accu's op. Met de NEXT heeft Renault het prototype van een 'intelligente' hybride ontwikkeld. Een elektro- nisch brein bepaalt als een soort diri gent wan neer wel ke kracht bron in bedrijf komt. Zo rijdt de auto weg met de elektrische aandrij ving. Bij een snelheid van 40 km/ uur start de driecilinder 750 cm3 verbrandingsmotor geheel automa- tisch. Die neemt de voortbeweging over. Bij acceleratie komen de elektromotoren weer in actie om assistentie te verlenen. Zo is een maximaal rendement te halen en het brandstofverbruik laag te hou- den. Dat bedraagt voor de NEXT gemiddeld zo'n een liter op dertig kilometer. „Van nog groter belang is dat we de koude startperiode omzeilen. Door voor de start de benzinemo- tor en de katalysator langs elektri sche weg alvast op te warmen, is een aanzienlijk reductie te verkrij- gen in de uitstoot van mogelijk schadelijke uitlaatgassen. Zeker als we bedenken dat een benzine- motor tachtig procent van zijn schadelijke stoffen uitstoot bij de koude start en tijdens de opwarm- fase, als de verbranding nog niet volledig is", vertelt Remi Deco- ninck, een van de medewerkers die bij Re- nault betrokken is geweest bij de ontwikke- ling van de NEXT. kele maanden zal autoproducent de HYMNE het daglicht laten zien. Dat is een compacte hybride be- drijfswagen gebaseerd op de bo- demplaat van de Express. Tegen het einde van het jaar volgt de VERT, een ruimtewagen met hy bride aandrijving. Dit prototype is ontwikkeld op basis van de Espa- ce. Een gasturbine draait continu en wekt zo elektriciteit op voor de accu's en de elektromotor, die de wagen aandrijft. Door de turbine constant op een bepaald toerental te laten draaien is een hoogst effi- ciente verbranding te bereiken. De vierde hybride zal in 1997 het daglicht zien. Dat is de FEVER. Het is een prototype op basis van de Laguna Break. De aandrijving is elektrisch. De benodigde stroom komt van een 'brandstofcel', waar- in waterstof en zuurstof (afkomstig uit de buitenlucht) zich met elkaar binden. Deze reactie, opgewekt via een zogenaamde kathode, levert de energie. En, heel interessant, uit de uitlaat vloeit slechts water. Scho- ner kan het welhaast niet. De FEVER lijkt veelbelovend, maar er zijn nog wel wat techni- sche vraagstukken. Zo buigen de mensen bij Renault zich nog over de aanmaak van voldoende water stof. De produktie van deze brand- stof vergt tamelijk veel energie, waardoor de uitstoot van verbran- dinggassen van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales toe- neemt. Tevens is wa terstof daardoor niet goedkoop. Over en de Franse De Renault NEXT is het prototype van een hybride-auto, die Renault na het jaar2000 in produktie wil nemen. De Saxo is een slag groter dan de AX. rijkwaliteiten en bovenal de bela- dingscapaciteit hebben gebogen tijdens een eerste rij-impressie. Om te beginnen heeft de laadruim te een inhoud van 2.900 liter (VDA-norm 2.400 liter) en dat is echt veel. Een beladen palet past er in. In de tweede plaats zet SEAT de auto tegen een scherpe prijs in de markt. De versie met 1,4 liter benzinemotor kost fl. 16.695,- ex- clusief btw. De 1,9 Titer diesel, waarmee we hebben gereden, komt op fl. 18.255,-, eveneens ex- clusief btw. De Inca heeft voor een bestelauto een \behoorlijk comfort. De laad ruimte is bekleed met een rubberen mat en dat neemt heel wat gonzen- de geluiden weg. De dieselmotor laat zich horen, maar stemt nimmer. Bij een kruissnel- heid van 120 km/uur is hij zelfs vrij stil en dat is toch de gang die we in Nederland maximaal mogen maken op de snelweg. „We streven naar een verkoop van 1.500 Inca's dit jaar. In het seg ment van de hoge hoedjes komen we dan op een marktaandeel van 12,5 procent", aldus De Rooij. Misschien zit er zelfs meer in, want Pon Car directeur Cor van der Nat weet te melden dat er al zeshon- derd Inca's zijn besteld. Het toont aan dat de auto in elk geval goed in de smaak valt. Representatief is hij zeer zeker dankzij de fraaie neus, die hij van de Ibiza heeft meege- kregen. De koper kan nu kiezen uit een 1,4 en een 1,6 liter benzinemotor en een 1,9 liter diesel. In april volgt een diesel met directe inspuiting, de SDI. Hij is net als de andere krachtbronnen van Volkswagen. Trouwens tamelijk veel zaken van de Inca komen van deze producent, omdat SEAT deel uitmaakt van de Volks wagen Groep. over De Inca is comfortabel dankzij het lage geluidsniveau en niet te vergeten de standaard stuurbekrachtiging. Lancia Y 1.2: echte Italiaanse macho De Lancia Y valt op. Bij de eer ste blik op de nieuwe Lancia Y (spreek uit: ipsilon) weten we - ook zonder de emblemen te zien - dat we voor een Lancia staan. Het ontwerp maakt al duidelijk dat dat alleen van een Italiaanse designer kan zijn. De Y is de opvolger van de YIO; dat was Lancia's eerste compacte gezinsauto; ongeveer het enige kenmerk dat broer en zus nu nog gemeen hebben. Want het uiterlijk van de Y is drastisch veranderd. De vormgeving oogt sierlijk en krachtig tegelijk. Met wat fantasie ontdek je in de speelse afwisseling tussen bolle en holle vlakken een Motortype: 1.2 liter Fire-motor Cilinderinhoud: I.242cm3 Vermogen: 44 kW/60 pk bij 5.500 t.p.m. Max. koppel: 98 Nm bij 3.000 t.p.m. Acceleratie: 13,3 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 160 km/uur. Gem. verbruik: 7,6 ltr/100 km. Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Elektrisch bedienbare ramen Spiegels van binnenuit verstelbaar Achterbank neerklapbaar Elektronische startblokkering Warmtewerend getint glas Airbag Bumpers in carrosseriekleur In hoogte verstelbare gordels Speelse afwisseling tussen bolle en holle vlakken geven de Y echte Italiaanse macho. Degene die onze testauto voorreed was vast iets langer want de stoel staat ver naar achteren. Als we dat willen veranderen, schuift de stoel niet alleen naar voren maar hij gaat ook iets omhoog zodat kleine men- sen ook de optimale rijpositie vin- den. De auto rijdt comfortabel en heeft een prima wegligging. Uitgerust met een l .2 liter motor is hij geen stoplichtsprinter. Dan is de 1,4 versie met tachtig pk wel- licht een betere keuze. De Lancia Y is wel een erg stille auto. Ook op de snelweg is het bij een vaartje van 120 kilometer per uur nog heel goed mogelijk om te discussieren over goed kaart lezen met degene naast je. Van diezelfde persoon kun je ook te horen krijgen dat je te hard rijdt omdat de snelheidsmeter in het midden van het dashboard zit. In het begin is dat eigenzinnige dashboard even wennen omdat de benodigde informatie normaal achter het stuur zit, maar na een paar uurtjes rijden oogt het toch wel ontzettend fraai. Bovenop het dashboard zit een lang legvak waarin twee pitrieten manden (als accessoires leverbaar) passen. De Lancia valt ook anderen op. Dat was te merken aan de steelse blikken en de soms openlijk ver- baasde gezichten van medewegge- bruikers. Door het uitgekiende lij- nenspel. de relatief ver uit elkaar geschoven wielen, lijkt de Lancia Y ook groter dan zijn concurren ten, zoals de Volkswagen Polo, de Fiat Punto en de nieuwe Ford Fie sta, terwijl het werkelijke verschil in lengte maar enkele centimeters is. De Lancia Y is in drie uitrustings- niveaus beschikbaar, de LE, de LS en LX. Verder is de ipsilon ver- krijgbaar in een uitgebreid kleu- rengamma. Zo reden wij in een groene; maar dat zegt nog niets want alleen in groen zijn alweer twintig variaties. De koper van de Y kan zijn auto aankleden met een duizelingwekkend aantal accessoi res. Varierend van airco en abs tot lichtmetalen velgen en houtaccen- ten in het interieur tot een sensor die helpt bij het inparkeren. De Lancia Y heeft een zeer concurre- rend prijskaartje van fl. 24.450,- en is voorlopig leverbaar met twee motoren. een Fire 1,2 en een 1,4 li ter twaalf kleppen motor. fV> I anfi'j y (joflff naHofti inPf'S De wendbaarheid, laadgemak, rij-eigenschappen en comfort zijn de redenen waarom de expert in expresse-zendingen EMS heeft geko- zen voor de Peugeot Expert. Onlangs zijn de eerste elf exemplaren afgeleverd aan deze koerierspoot van KPN. De heer E. Schuiling is bij EMS verantwoordelijk voor het wagenpark: „In deze bestelwa- gen kunnen ook medewerkers die langer dan 1 meter 80 zijn com fortabel zitten." De Expert is als gesloten bestelwagen, een 5- tot 9- persoons combi en een zogeheten 'Plancher-cabine', een versie spe- ciaal bedoeld voor opbouwmogelijkheden. Daewoo introduceert vaste onderhoudsprijzen. Dus elke Daewoo- dealer hanteert voortaan vaste geadviseerde prijzen. Als klap op de vuurpijl kan iedereen die tussen nu en 1 maart aanstaande een nieu we Daewoo koopt, gedurende de komende zes jaar of 100.000 kilo meter rekenen op gratis onderhoud. Het is een consument gerichte aanvulling op het uitgebreide pakket van andere zekerheden zoals drie jaar algemene garantie, drie jaar lakgarantie, zes jaar carrosse- riegarantie, drie jaar Euro Service en drie maanden omruilgarantie. Wie nu of tot uiterlijk 24 februari een nieuwe Daihatsu koopt, kan rekenen op maximaal fl. 2.542,- voordeel. De dealer rekent name lijk niets voor het rijklaarmaken, beschermende underbody coating en metallic lak. Ook is het mogelijk in overleg met de dealer een an dere extra uit te zoeken. Mitsubishi Motors Corporation heeft sinds kort een officiele pagina (Home Page) op het "World Wide Web' van Internet. Er staat En- gelstalige informatie op over het eigen concern, internationale acti- viteiten, produkten, technologie en motorsportevenementen. Wie de pagina leest, heeft ook toegang tot honderden foto's en illustra- ties en bewegende beelden met geluid. De pagina wordt voortdu- rend up-to-date gehouden en is toegankelijk via de code: http://ww- w.mitsubishi-motors.co.jp De Seats Ibiza en Cordoba waren vorig jaar de best verkochte Seat- modellen. Vooral de meer luxe en sportieve varianten van de Cord oba waren in trek. De Cordoba 'S' was in de tweede helft van 1995 goed voor bijna de helft van de totale Cordoba verkopen. De GLX en GT namen nog eens 35 procent voor hun rekening. Daarom heeft dealer nu de luxueuze Cordoba Comfort in huis. Het model is afge- leid van de Cordoba 1.4 CLX en beschikt over een two-tone dash board, een nieuwe fleurige bekleding en zwarte bumpers. Er is de keuze uit elf carrosseriekleuren, waarvan zes metallic. De motor is een 1400 cm3 met Multi Point Injectie. De prijs bedraaet fl. 26.995,-. In het kader van de Olympische Zomerspelen dit jaar in Atlanta en de Volkswagen sponsoring van NOC*NSF heeft de Volkswagen- dealer een aantal aantrekkelijke actiemodellen onder het motto 'At lanta'. Het gaat om de Polo, de Golf (Sport, Comfort, Variant, Va riant Sport en Cabriolet), de Vento en de Passat (Variant). De 'Atlanta' pakketten lopen uiteen van fl. 695,- (Vento Atlanta) tot aan fl. 2500,- voor de uiterst sportieve Golf Atlanta Sport met echte GTI-aspiraties. Mercedes-Benz timmert dit jaar meer aan de weg dan ooit tevoren. De Duitse gigant zal dit jaar maar liefst zeven nieuwe modellen in- troduceren. hetgeen ongetwijfeld een recordaantal is. Daarbij tellen we de personenauto's en de bedrijfswagens overigens wel bij elkaar op. De eerste nieuweling, de Vito, is officieel gepresenteerd op de Be- drijfsauto RAI. Het betreft hier een gesloten bestelwagen en een combi voor het vervoer van maximaal negen personen. In de loop van het jaar volgt een zware bestelwagen, de Vario. alsmede een zware bedrijfswagen, de SKN. Rond de zomer kunnen we een ruimtewagen tegemoet zien, die technisch veel overeenkomsten zal vertonen met de Vito en even eens in de Spaanse fabriek van Mercedes-Benz gebouwd zal wor- den. Blijkbaar voorziet Mercedes-Benz in een toenemende vraag naar ruime auto's, want op de rol staan ook de stationwagonswan de C-en deE-klasse. De meeste emoties maakt de komst van de bij voorbaat al legendari- sche SLK-roadster los. Een model dat bepaald niet voor iedereen is bestemd. maar wel door iedereen bewonderd mag worden. Ik ver- heug me persoonlijk nu al op de kennismaking met deze ongetwij feld superieure automobiel. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 24