Flexibel kastsysteem van Gerard van Elk Zuinig toilet spaart veel drinkwater Plankenvloer met mozaiek (D Kiezen van een kluis Nog meer water te besparen Handzame zonnebank Rechtstreeks uit Indonesie eekL Verende bedbodem met glasvezellatten r Schuif- of vouwwand Woensdag 14februari 1996 CX9.56 wo Nieuwe keukentrends: spelen met kleur en indeling Spelen met kleur en variren met de inde ling: dat zijn de nieuwe trends van 1996 voor de keuken. De tijd van de strakke witte bovenkasten tot aan het plafond lijkt alweer voo(t>ij. Anno 1996 zien we de bovenkastjes in hoogte varieren, zodat er snuisterijen bovenop gezet kunnen worden. Er ko- men vitrinekastjes bij met glasdeurtjes en eventueel open vakken. Ook met de onderkasten kan steeds meer: grote en draaideurtjes, schuifdeurtjes, grote en kleine laden of klepkastjes. Een goed voorbeeld van zo'n moderne keuken is de Alnospot van Alno Keu- kens. Dit is echt een demonstratie van alle mogelijkheden voor een moderne indeling. De vitrine-bovenkast met mat- glazen deurtjes in aluminium is heel nieuw, evenals de open vakken waarin precies glazen voorraadbussen weg- schuiven. Opvallend zijn verder de klep- kasten met een raamwerk van massief elzehout en panelen van matglas. Nieuwe kleuren in de keuken, waar veel van wordt verwacht, zijn ultrablauw en Voor het veilig bewaren van waar- devolle zaken is een kluisje een zinvolle aanschaf. Het gaat dan echt niet alleen om belangrijke waardepapieren, die gevrijwaard moeten worden van diefstal of brand. Denk eens aan foto-negatie- ven of videobanden waar bij voor beeld de eerste stapjes van de kin- deren op staan. Die zijn onver- vangbaar. Zaken die niet dagelijks nodig zijn, kunnen natuurlijk veilig worden opgeborgen in een kluisje bij de bank. Maar er zijn ook dingen die we liever thuis bewaren, bijvoor- beeld lijfsieraden, een dure camera of floppy disks met belangrijke in- formatie. Hiervoor kan een kluisje of 'prive safe' worden gebruikt. Bij de keuze van een kluis rijst echter allereerst de vraag waar de kostbaarheden tegen moeten wor den beschermd: brand of inbraak? Want wat blijkt: een brandwerende kluis is iets heel anders dan een in- braakveilige safe. De eerste heeft vooral brandwerend tpateriaal, de tweede heeft niet te verbreken slo- ten. Er bestaan wel kluisjes die zowel inbraak- als brandwerend zijn, maar die zijn wel een stuk duurder. Voor het veilig opbergen van dis kettes is overigens ook een specia- le datasafe op de markt. Dit kastje beschermt de diskettes tegen te ho- ge temperaturen en vocht, want dat is fataal voor magnetische infor- matiedragers. Een gewone brand werende kast is hiervoor onvol- doende, want bij een temperatuur vanaf 51 graden Celsius lopen dis kettes al onherstelbare beschadi- gingen op. Vandaar de speciale da tasafe. Slaapkamerspecialisten blijven zoeken naar mogelijke verbeterin- gen van de lattenbodem en matras. In die ontwikkeling is een nieuwe stap gezet met het Intenzzz con cept. Deze bedbodem bestaat uit 24 vochtafstotende glasvezel veerlat- ten, die zijn gemonteerd op 48 veerkrachtige rubberen ophangge- wrichten. Omdat het lichaam ter hoogte van de schouders het breedst is, zijn op die plaats zach- tere rubbergewrichten gebruikt in de bedbodem, zodat de schouders dieper kunnen wegzakken. Daar- door blijft de wervelkolom voile- dig horizontaal zodat het spierstel- sel zoveel mogelijk wordt ontlast. Alleen dan is het slaapcomfort op- timaal. De bedbodem heeft natuurlijk het meeste effect als ook de matras op de juiste plaatsen meegeeft, Het Intenzzz concept is dan ook ge- completeerd met een matras die is voorzien van verschillende com- fortzones. Zo is er een extra soepe- le schouderzone, om de schouders dieper te laten wegzakken. Deze matras bestaat uit honderd procent rubber (waarvan tachtig procent natuurrubber van de hevea-boom). De bedbodem is verstelbaar in ver schillende standen en dat kan naar keuze met handbediening of elek- trisch. eventueel met afstandsbe- diening. De Intenzzz-specialist informeert graag nader. .r Alnospot, een voorbeeld van nieuwe mogelijkheden in de keuken: veel variatie in laden, vakken, kastjes, glasdeuren en -panelen (Foto: Alno Keukens). moderne keuken ook uit door handige snufjes. Zoals een onderschuiftafeltje op n poot (met wieltje), dat verdwijnt onder een laatje, of een uittrekbare handdoe- kenstang. Ook zijn er slimme maatrege- len om de afvalscheiding te vergemak- vanille, een heel zachte, romige geeltint. Een keuken in zo'n tint doet warm en behaaglijk aan. Daarnaast zijn allerlei combinaties mogelijk, waarbij vaak con- trastkleuren worden gekozen. Afgezien van de vormgeving blinkt de kelijken. Alno richt zich, als grootste keukenfa- brikant van Europa, op een breed markt- segment, met het accent op de hogere middenklassen. Op de Nederlandse markt biedt Alno dertig programma's aan met in totaal honderd verschillende fronten en meer dan negentig grepen. Daarmee valt altijd wel een individuele en attractieve keuken samen te stellen en dat sluit weer aan bij de toenemende ten- dens naar individualisering. De Nederlandse ontwerper Gerard van Elk heeft een nieuw doordacht kastsys teem gei'ntroduceerd. Hij kwam met een stijlvol en tijdloos ontwerp, maar het be- langrijkste is dat het systeem zo flexibel is. Een Gero-kast dwingt niet tot enige concessie, omdat niets standaard is. Zelfs voor de breedte-, diepte- en hoog- tematen is geen vast stramien, zelfs geen minimum of maximum. Alle maten zijn vrij, evenals de keuze van houtsoort en kleur (er zijn zelfs 635 kleuren om uit te kiezen). Omdat een Gero-kast maatwerk is past hij overal: in woonkamer, slaapkamer of werkkamer. Je maakt immers zelf een schets van wat je eigenlijk wil: open op- legborden voor tijdschriften en boeken, glazen vitrinekastjes, een tv-kast, of juist - voor de slaapkamer - hang- en legkas- ten. Een kast voor de werkkamer kan worden gecombineerd met werkblad en bergruimte, laden voor hangmappen of schappen voor ordners. De klant brengt zijn persoonlijke idee over aan de dealer van het kastsysteem en dan wordt een schetsontwerp ge- maakt. Gerard van Elk, zelf meubelma- ker, heeft zijn systeem ondergebracht bij HG Woonidee in Wychen (bij Nijme- gen). Daar is de kast tot nu toe nog ex- clusief te bezichtigen (Nieuweweg 285, telefoon (024) 6419919). Wie in de eerste plaats bergruimte nodig heeft, kan ook een schuif- of vouw- wandsysteem als oplossing kiezen. Bij- voorbeeld een Zedka kastwand. die al- Voorbeeld van een Gero-kast volgens het systeem van Gerard van Elk (Foto: HG Woonidee). tijd past, omdat hij op maat wordt ge- maakt. Daarmee kan dus ook een kast worden gecreerd tegen een schuin aflo- pende wand, onder een trap, in een klei ne badkamer of juist in een slaapkamer. Zo'n kastwand vult de hele ruimte van vloer tot plafond en levert dan enorm veel bergruimte op. Het interieur van de kast kan helemaal naar eigen inzicht worden ingedeeld met hang- of legruim- te, laden, draadmanden of draadschap- pen. Ook zijn er handige stropdassen- houders en schoenenrekjes in te bouwen. Kortom, voor iedereen is er wel een passende kast. Heel wat kostbaar drinkwater verdwijnt dagelijks in ons toilet. We trekken al gauw 36 liter per persoon per dag door. Tenminste, bij gebruik van een traditio- nele stortbak, die negen liter water per keer gebruikt. Het kan tegenwoordig veel zuiniger. Er zijn al heel wat waterbesparende re servoirs op de markt, die zijn afgesteld op een verbruik van zes liter per spoel- beurt. Dat is in principe genoeg voor een 'grote boodschap', als de closetpot daar tenminste ook op is gebouwd. Maar het kan nog zuiniger, want een en- kel plasje spoel je met drie liter water ook al goed weg. Daarom hebben de wa terbesparende toiletten meestal ook een spoelonderbreking, een eenvoudige spaarknop waarmee de watertoevoer ge- stopt kan worden zodra er zichtbaar vol- doende is doorgespoeld. In de praktijk betekent zo'n toilet vaak een waterbe- sparing van vijftig procent. Met andere methodes om te besparen op toiletspoelen is het oppassen geblazen. Het eenvoudige idee om gebruikt (bad- of douche)water te'bewaren en daarmee de wc door te spoelen, wordt door des- kundigen afgeraden. Hier blijkt namelijk vaak dp den duur een financile strop te- genover te staan: door zeepresten in het badwater of onvoldoende spoeling kan verstopping in de afvoerpijp ontstaan. Een reparatie aan het afvoersysteem kost gauw honderden guldens... Ook het idee van een baksteen in de tra- ditionele stortbak blijkt niet ideaal. Omdat de baksteen poreus is, kunnen er zich bacterin in gaan ontwikkelen. Ook bestaat er een kans dat het mechaniek door de baksteen wordt beschadigd. En tenslotte geldt net als hierboven, dat te weinig spoeling een afvoerprobleem kan veroorzaken. Wie een btje oplet in huis, en een paar kleine maatregelen treft, kan heel wat li ters water besparen. Dat is niet alleen goed voor de eigen portemonnee, maar vooral ook voor ons milieu. Want de le vering van betrouwbaar drinkwater wordt door toenemende vervuiling van grond- en oppervlaktewater steeds moei- lijker en duurder. Een paar tips op een rijtje: Schaf een waterbesparende douchekop en eventueel ook waterbesparende kra- nen aan. Neem een kortere douche. Als ieder een in Nederland n minuutje korter doucht, scheelt dat 27 miljoen kubieke meter water per jaar (volgens berekenin- gen van de waterleidingbedrijven). Let er bij de aanschaf van een wasma- chine op of deze waterbesparend is. Ge bruik de spaarknop van de wasmachine. Was met een voile trommel en sla de voorwas over. Doe kleine wasjes met de hand. Draai de kraan dicht onder het tanden poetsen en scheren. Was de auto met een emmer in plaats van de tuinslang. Vang regenwater op in een regenton en begiet daar de planten mee. Gebruik de spaarknop op de wc voor spoelonderbreking bij een 'kleine bood schap'. Waterbesparende toiletten en reservoirs zijn er in vele soorten en prijzen. De goede zijn voorzien van een 'laag ver- bruik-sticker' van Kiwa-keur. Wie al leen een waterbesparend reservoir (kos- ten vanaf ongeveer 120 gulden) koopt, kan beter eerst informeren bij de sani- tairspecialist of de closetpot er wel ge- schikt voor is. Zo niet, dan is een reser voir met keuzemogelijkheid de oplos sing. Dit zijn waterreservoirs waarvan de instelling in luttele seconden kan worden ingesteld op zes of negen liter. Voor het doorspoelen van een 'grote boodschap' kan men dan negen liter ge- bruiken, terwijl de rest van de dag met minder water wordt doorgespoeld. Overigens is het niet altijd nodig een oud reservoir te vervangen: heel vaak is het mogelijk een oude stortbak zuiniger te maken met behulp van een eenvoudige en goedkope ombouwset. Maar ook dan geldt: de closetpot moet er wel geschikt voor zijn. De VEWIN (de Vereniging van Exploi- tanten van Waterleidingbedrijven in Ne derland) heeft berekend dat indien ieder een in Nederland een spaarknop op de wc zou hebben en ook gebruiken. dat al een waterbesparing van 100 miljoen ku bieke meter per jaar oplevert. Echte zonaanbidders krijgen steeds meer mogelijkheden om de zon voor altijd in huis te halen. Het hoeft geen omvangrijke zonnebank te zijn. die wellicht wat al te veel plaats inneemt. Er is nu ook bruiningsapparatuur op de markt die veel makkelijker is te hanteren en op te bergen. Zo'n zonnetje in eigen huis heeft als bijkomend voordeel dat er geen af- spraak meer gemaakt hoeft te worden in een zonnestudio of bruiningscen- trum: het is gewoon zonnen als je er zin in hebt. Het bruine kleurtje staat niet alleen mooi. maar biedt tevens beschenning tegen felle zonnestralen. Het is dus best handig om voorafgaand aan een vakantie naar een warm en zonnig land alvast wat voor te bruinen. Daarvoor moet je dan wel zonnen onder een zonnebank die zowel UV-A als UV-B stralen afgeeft. De UV-B-stralen zijn verantwoordelijk voor verbranding bij overmatige dosering, maar een geringe hoeveelheid UV- B is toch nodig voor de aanmaak van huidpigmenten. Bovendien zorgt UV-B ervoor dat de huid zich gaat verdikken en dat is nodig om een goede bescherming op te bouwen. Alleen UV-A stralen leveren ook wel een tint- je op. maar geven geen verdikking van de huid. Zonnebanken leveren dan ook altijd een combinatie van UV-A en UV-B- stralen, maar wel in een afgestelde dosis, waardoor verbranden niet snel gebeurt. Zonnebanken van Philips zijn voorzien van HPA- of hoge- druklampen en gepatenteerd kwartsglas, dat zorgt voor een optimaal ge- halte van milde, bruinende UV-A stralen. In combinatie met het filterglas geven de lampen ook een veilige dosering UV-B. zo meldt Philips. De so laria van Philips hebben als voordeel dat ze vrij compact zijn. De HPA- lampen hebben een hoge lichtopbrengst, waardoor ze op wat grotere af- stand van de huid (vijftig tot tachtig centimeter) hun werk kunnen doen. Daardoor houdt de zonnebader nog wat bewegingsvrijheid. De zonnebanken van Alisun, een specialist op dit gebied, bevatten lage- druk TL-buizen, die zowel UV-A als UV-B uitstralen. Alisun levert com plete zonnehemels, die nu zijn voorzien van een s'tatief. dat gemakkelijk onder het bed is te schuiven. Daarna kan de hemel dankzij soepele gas- drukveren in n beweging in de juiste stand worden gekanteld. Na gebruik wordt de hemel verticaal weggezet, met de lampen naar de muur, en dan neemt hij ook niet meer zoveel plaats in. Voor wie ruimtegebrek niet telt. is er nog de zonnetunnel, bestaande uit een hemel en een bank met lampen. Bij zo'n model is keren niet meer no dig, want de stralen komen dan zowel van boven als van onder. De brui- ningstijd kan gehalveerd worden. Plankenvloer van 'parquet plancer': Engels mozaiek in Frans grenen, met noten bies. Een nieuwtje op de woonmanifestatie Binnenhuis (van 9 tot en met 18 fe- bruari in Ahoy' in Rotterdam) is de plankenvloer in mozai'ek-patroon.Het is 'Parquet plancer' van Solidwood Nederland, dat bestaat uit massieve vloerdelen met een robuuste uitstralirvg. De delen zijn verkrijgbaar in ver schillende houtsoorten. zoals Frans grenen. kersen of lariks. De vloerde len kunnen worden gelegd in visgraat motief of het wat ingewikkelder En- gels mozaiek. Een afwerking met een noten biesje langs de randen is ook mogelijk. Deze nieuwe vloeren van Solidwood combineren de robuuste uitstraling van een plankenvloer met het patroon van parket. Deze teakhouten tafel komt rechtstreeks uit Indonesie. Het is een origi- nele tafel van ongeveer zeventig jaar oud. Samen met de bijpassende nieu we teakhouten stoelen en een handbeschilderde oude Indonesische kast ontstaat een rustige, landelijke sfeer. De teakhouten meubelen zijn dit jaar d woontip van Le Trsor. een woon- en groenwinkel met vestigingen in Amsterdam en Bussum. Hoewel de stoelen nieuw zijn en de tafels oud, worden ze geleverd in exact dezelfde kleurstelling. Daartoe ondergaan de stoelen een speciale bewerking. De teakhouten tafels zijn in verschillende maten verkrijgbaar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9