Musicalgezelschap viert jubileum met musical over vissersverleden '...en toen was ik kampioen' Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Theater Schuurkerk Tiieafer programing Anne Uiterwijk beste voorlezer van Schiedam Film Haring-en Bierfeest Schrijfster Repelsteeltje BON mmi SCHIEDAM - Haar vrien- dinnetjes waren er gek van geworden, moest de Schiedamse Voorleeskampi- oen Anne Uiterwijk na af- loop toegeven. Het grote boek van Madelief had ze de dagen voor de wedstrijd op elk moment van de dag bij zich gedragen. Zelfs in de au to op weg naar de biblio- theek, waar de wedstrijd zich donderdag 15 februari af- speelde, had ze er nog uit voi le borst uit voorgedragen. Aan Anne's Madelief-rage zal voorlopig nog geen einde komen. De prestigieuze titel verplicht haar namelijk bin- nenkort de strijd aan te bin- den met andere voorleeskam- pioenen uit de regio. Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 21 februari 1996 Woenielag21 februan 1000 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 MaasposT De Hamlet La Kei Hectische taferelen. Deze jonge en dynamische theatergroep speelt een verkorte versie van Shakespe are's verhaal. Een bewerkte klas- sieker, met mimische vondsten, vervreemdende effecten, visuele grappen. muziek en zang. Donderdag 22 februari, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.20,00/kortingspassen fl. 17,50. Schande Seth Gaaikema De oude vechtlust is terug. Hij is brutaler, sneller, losser en gedurf- der. Een nieuw programma, waar- in hij fel, intens en bewonderens- waardig authentiek is. Niet alleen grappen maken, maar ook iets te melden. Zo dwingt hij grappenma- kers tot zwijgen. Vrijdag 23 februari, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.30,00/ kortingspassen fl.27,50. Neadertaal Kommil Foo Kommil Foo (foto: Jan Lambin) Lichamelijke inspiratie. De Belgi- sche broers Walschaerts' wonnen de Podiumprijs '94. Ze genieten vooral bekendheid in eigen land. De twee zuiderburen vertoeven graag in gezelschap van Lauren en Hardy, Elvis, Lennon en Tommy Cooper. Inspiratie voor hun nieu- we cabaretvoorstelling kwam van hun fysieke verschijning: niet mooi, maar wel overtuigend. Een viool, gitaar en twee hemelse stem- men ondersteunen de voorstelling. Vrijdag 23 februari, Harmonie, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 15,00/ kortingspassen fl. 12,50. De Juf en de Meester Elsje de Wijn en Jerome Reehuis De band tussen leerling en docent/ Pedagogiek op het toneel. De juf staat vol frisse moed opnieuw voor de klas. Wanneer het Griekse jon- getje Timon te laat komt, blijkt hij het doelwit te zijn voorhaar woede en onmacht. De meester houdt een beetje teveel van kinderen. Er ont- staat een intieme band tussen een nieuwe leerling en de meester. Zaterdag 24 februari. Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.20,00/ kortingspassen fl. 17,50. Avee le Temps Philippe Elan/Arthur de Bussy Een artistieke staalkaart. Philippe voegt in zijn nieuwe programma, naast het Franse repertoire, ook een dosis Nederlands, Engels en Italiaans toe. Een zanger met een wendbare zangstem, een expres- sieve voordracht en een innemen- de aanwezigheid. Arthur de Bussy laat zijn veelzijdigheid horen op de toetsen. Zaterdag 24 februari, Harmonie, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 17,50/ kortingspassen fl. 15,00. De Stadsgehoorzaal is te vinden aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstellin- gen. Reserveren, tel. 434 05 00. Ada en Evert Wievineke van Groningen e.a. Het stuk 'Ada en Evert' vertelt het krachtige verhaal van een bijzon- dere ontmoeting tussen een man en een vrouw, die al vele levens gele- den een strijd zijn aangegaan. Een strijd die moet worden uitgevoch- ten. We bevinden ons achtereen- volgens in het Frankrijk van de 18e eeuw aan het hof van Louis XV, het 19e eeuws Italie en tenslotte in Nederland aan het eind van de 20e fe'euw. Als verschillende personen pntmoeten zij elkaar steeds weer in andere situaties en andere tijden. Vrijdag 23 februari, Theater de Teerstoof, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 19,50 Het Draaiorgel Rik Rikken De Stichting Pentagram heeft we- derom een heel bijzonder voertuig gemaakt dat deze keer gelukkig in Theater de Teerstoof past. Op het eerste gezicht lijkt het een draaior gel. Maar dit orgel zit niet alleen barstens vol geluiden en muziekin- strumenten, er komen ook verha- len uit. Bij aanvang speelt de speeldoos en zingt de orgeldraaier zijn lied. En dan komt het verhaal tot leven. De poppen spelen een kleine, vrolijke geschiedenis in een heus decor, compleet met beeld en geluid en zo af en toe een opa en oma, die vanaf de zijkant commen- taar leveren. Leeftijd: 2 tot 6 jaar Zaterdag 24 februari. Theater de Teerstoof, 14.00 uur, toegangsprijs fl.7,50. Mag ik es met je praten? Pieter de Rijk Pieter de Rijk (foto: F. Falkenhagen) Wat is de zin van het leven? Je bent 35 en je bent eindelijk bereid het leven te nemen zoals het komt. Maar dan doe je een verschrikke- lijke ontdekking: het komt niet meer. Want je hebt ailes al; een leuke baan, je leeft gezond, je drinkt niet meer, je kijkt minder TV (hoewel je toch eigenlijk niet zonder kan). Zaterdag 24 februari. Theater de Teerstoof, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 19,50 De Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12. Kaarten zijn te re serveren bij de Schiedamse Thea- terkassa, tel. 426 95 63. De Fiets van Marleen Ajuinen en Look Ongeneeslijke Melodieen Bert en Dictus Ajuinen en Look staan voor een wervelend stuk amusement. Korte, krachtige wendingen, afgewisseld door knappe muzikale nummers. De rolverdeling is perfect gere- geld. Ajuinen en Look zoeken het in vermaak. Bert en Dictus zijn er- op uit het publiek te amuseren en dat zal ze lukken. Ze knipogen naar genres als 'het betere levens- lied" of de 'Eddy Christiani-rock- 'n-roll'. Een soort Cocktail Trio met z'n tweetjes en een stuk jon- ger, maar dan anders. Het wordt een onvergetelijke avond. De 'On geneeslijke melodieen' zullen klin- kert als ene klok. Zaterdag 24 februari, Theater Schuurkerk, 20.30 uur, toegangs prijs fl.20,- Chris Hinze Combination De veelzijdige componist/produ- cer/fluitist Chris Hinze introdu- ceerde in 1984 de zogenaamde 'African-Indian en World Fusion' een naam die de enorme reikwijdte aangeeft van Jazz, Rock, maar ook bovenal exotische Afrikaanse en Indiase klanken. Sindsdien bewees hij dat muziekstijlen uit de meest ver uit elkaar gelegen windstreken, uitstekend bij elkaar kunnen pas- sen, aanvullen en in een combina- tie tot een zeer spannende, impo- sante muziek leiden. Zondag 10 maart, Theater Schuur kerk, 14.00 uur, toegangsprijs fl.25,-. Toegangskaarien voor de voorstel- lingen in de Schuurkerk zijn vanaf heden verkrijgbaar bij het Infor- matiecentrum in het stadhuis Maassluis. Het Informatiecentrum is iedere werkdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Telefonisch zijn kaarten, tussen 12.00 en 14.00 uur, te bestellen aan het theater, te- lefoonnummer 010-5913700. VLAARDINGEN - Het Vlaar- dings Musicalgezelschap bestaat vijf jaar. Dit wordt gevierd met een muscial waarin het Vlaar- dingse vissersverleden centraal staat: 'De zee is ons land'. Deze musical is een vervolg op het suc- cesvolle 'Brood uit het water'. De aanloop tot het vormen van het Vlaardings Musicalgezelschap vond plaats in 1973. Dat was het jaar waarin gevierd werd dat Vlaardingen zich al 700 jaar stad mocht noemen. Ter gelegenheid daarvan werd een grote revue ge- produceerd. De artistiek leider daarvan, Ies Hoogland, had de taak om mensen aan te trekkeh voor, onder andere, de muziek en de tekst. Hij heeft toen Chris Bezooij- en voor de tekst en Dick Borst voor de muziek bijeen gebracht. Een vruchtbare relatie zoals later zou blijken. In deze revue 'Even goeie maatjes' zat een akte over de Vlaardingse visserij. Het was van- wege de grote massa mensen die op het toneel stonden, een bijzon der spectaculair stuk. „Achteraf bezien, was dit stuk uit de revue de voorloper van de latere musicals", vertelt Dick Borst. Na deze revue hebben de tekst- schrijver en componist nog contact gehouden. Zo ontstond de musical 'Laat 'ns wat na'. Hoewel deze niets had te maken met de geschie denis van Vlaardingen, was het wel weer een sroot succes. In 1975 bestond Schiedam 700 jaar. En ook daar moest een musical ko men. Zo zag 'Krijch de Claere' het daglicht. Er zijn toentertijd tien voorstellingen geweest en ook is er een langspeelplaat gemaakt van de musical. In 1975 werd Dick Borst ook dirigent van het Rotterdams Operettegezelschap. Tot 1988 stond de produktie van grote musi cals op een laag pitje. In 1988 hebben Dick Borst, Chris Bezooijen en Walter van Ginneken weer een grote revue op de plan- ken gekregen. Het was een bevrij- dingsrevue ter gelegenheid van het feit dat Nederland 45 jaar bevrijd was. Het was een zogenaamde De jury van het Putmanfestival luistert aandachtig toe. vrije produkte. Iedereen kon zich opgeven voor de audities. Uitein- delijk hebben zo'n 100 man aan deze produktie meegedaan. „Het was zo'n groot succes, dat de men- sen weer zin hadden in een volgen- de musical. Er waren voldoende mensen om mee te starten. We hebben toen het Vlaardings Musi calgezelschap opgericht.", aldus Dick Borst. „In de loop van de tijd hebben we veel leden gekregen. En heus niet alleen Vlaardingers, we hebben leden uit Gouda, Rot terdam, Rozenburg en Helle- voetsluis. Eigenlijk uit de hele re gie. In 1990 begon het Vlaardings Mu sicalgezelschap met het repeteren voor haar eerste musical ,Stampei in de Abdij', die zich afspeelt in een klooster. „Toen is meteen een leuke traditie ontstaan. We wilden eens in een echt klooster om de sfeer te proeven. We zijn toen een weekend naar Rolduc, bij Kerkra- de, gegaan om daar te gast te zijn in het klooster. Dat is ons zo goed bevallen dat we het eigenlijk vlak voor iedere musical weer doen", aldus Dick Borst. Het afgelopen weekend heeft het Vlaardings Mu sicalgezelschap dan ook doorge- bracht in de afzondering van Rol duc om daar te repeteren. In 1994 had het Vlaardings Musi calgezelschap weer een overdon- Deelnemers aan de Schiedamse voorleeswedstrijd, met geheel rechts de kampioen Anne Uiterwijk. De medewerkers van de biblio- theek hadden er een gezellige mid- dag van gemaakt. In een knus be- nedenzaaltje van het filiaal aan het Dr. Wibautplein was een rieten stoel neergezet waarin de vier ge- selecteerde basisschoolleerlingen hun kunsten op voorleesgebied konden tonen. Meesters, vrienden, vriendinnen en ouders mochten plaats nemen op de publiekstribu- ne en konden 'hun' voorlezer op deze manier een beetje steunen. De vier voorlezers zaten er echter rus- tig bij. Geen spatje zenuwen was er van hun ijzeren gelaat af te lezen. Ook aan Anne Uiterwijk was geen spoor van spanning te zien, al zou zij later toegeven 'best wel zenuw- achtig' te zijn geweest. Vooral toen de jury zich na afloop even te- rugtrok om de winnaar te bepalen. Zelf had zij een grote concurrente gezien in Guler Karaca, een tienja- rige leerling van basisschool 't Meesterwerk. En inderdaad was ook dit meisje een goede kampioe- ne van Schiedam geweest. 'Bonje in het Bonshotel' was het boek waaruit zijn voorlas, op ingetogen, meelevende en heldere wijze. De jury besloot echter anders. Anne werd met vijftig punten Voorlees- kampioen. Zeker zes punten meer dan de nummer twee. 'Met de poppen gooien' uit het Grote boek van Madelief had ze gekozen omdat het een boek was om te lachen. Op haar school, de Annie M.G. Schmidtschool, had zij zich met slechts een stem ver- schil weten te plaatsen voor de fi nale. Daarvoor had zij het wel op moeten nemen tegen lezers uit groep acht. „Maar met 41 stem- men was ik de beste, ...en toen was ik kampioen", legde zij de jury vooraf uit. Even later kon zij haar familie een zelfde verhaal meede- len over het Schiedamse kampi- oenschap. De prijs die met de wed strijd was te winnen was een boe- kenbon. Maar als dank voor hun inzet kregen ook de andere drie kandidaten een presentje. Eelco Wester had immers net zo zijn best gedaan op het voorlezen van een gedeelte uit Jorrie en Snorrie en Adam Woutersen was door de jury zelfs nog speciaal geroemd voor zijn spontane, puur-Schiedamse, manier van vertellen. Zoals het een goede jury betaamd, liet zij het niet na de kersverse kampioene nog wat tips mee te ge- ven voor de regionale kampioen- schappen die op 16 maart in Spij- kenisse worden gehouden. „Regel- matig sprang je uit je stoel, wan neer het verhaal daar om vroeg en ook met je stem kon je de meest bijzondere geluiden nadoen. Maar we willen je wel vragen wat meer oogcontact met je publiek te zoe ken. Jij reageert op hen. maar zij ook op jou en daar moet je reke- ning mee houden. Wanneer je daar nog wat op oefent, geloven wij dat je hoge ogen gaat gooien in Spijke- nisse", vertelde bibliothecaris Van Bergen en Henegouwen namens de jury. Anne knikte braaf. Daar zou ze zeker op gaan oefenen. Haar twee zusjes van vijf en zeven jaar zullen daarom de komende weken nog vaak in slaap worden gelezen met de avonturen van Ma delief. Of ze nou willen of niet. Karin v.d. Knaap derend succes met 'Brood uit het water'. Het was de eerste keer dat de musical gebonden was aan het gelijknamige boek van de Vlaar dingse schrijver Fenand van den Oever. Van den Oever was het pseudoniem van Jaap Kolkman, die vanaf de oever keek naar de boten en gesprekken voerde met de visserslui. Volgens Bezooijen is het op zich niet moeilijk om de beeldende schrijfstijl van Van den Oever om te zetten naar een musi cal. 'Brood uit het water' gaat over de schippersfamilie Van Roon. Vooral over het leven van Arend- Michiel van Roon van kleine jon- gen tot reder. ,,De boeken van Van den Oever beschrijven het visser- sleven van Vlaardingen in zijn voi le glorie, maar aan horizon doemt toch al de naderende industrialisa- tie. 'Brood uit het water' gaat dus over Arend-Michiel. Eeneigenwij- ze knaap met veel doorzettingsver- mogen, die net als zijn vader ook visser wordt. Hij komt te varen op het schip 'Zorg en Vlijf onder ka- pitein Wijnand Hoogendijk. Deze kapitein heeft de neiging zijn per- soneel niet eerlijk te behandelen en Arend-Michiel laat zich geen on- recht doen. Hoe dan ook, hij maakt binnen de scheepvaart carriere. Arend-Michiel is ook iemand die nadenkt bij het vissen. bijvoor- beeld over hoe beter gevist kan worden. Hij zorgt ervoor dat de mensen hun dagelijks brood ver- dienen door het vangen van vissen uit het water", aldus Bezooijen. Vanwege het lustrum van het Vlaardings Musicalgezelschap en ook door het grote succes van 'Brood uit het water', is besloten weer een Vlaardings verhaal op de planken te zetten. Chris Bezooijen heeft de vervolgen van de triologie van Fenand van den Oever 'Laat mij maar zwerven' en 'De zee is ons land' vertaalt naar een tweeen- half uur durende musical. ,,We willen nog een keer de Vlaardingse geschiedenis vasthouden om het daarna te laten rusten. De Vlaar dingse haringkoppen werken niet meer in de visserij en de laatste logger is al een aantal jaren gele- den verkocht.", aldus Dick Borst. De kaarten voor deze musical, die van 20 tot en met 24 maart in de Stadsgehoorzaal worden opge- voerd, zijn te koop aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Irene Boer SCHIEDAM - In het Film- huis Schiedam wordt op vrijdag 23 en zaterdag 24 fe bruari 'Window to Paris' gedraaid van regisseur Joeri Mamin. Enkele Russen omt- dekken bij toeval een raam in een woonkazerne te St. Petersburg. Dit heeft de ei- genschap dat, wanneer je er door heen stapt, je in Parijs belandt. Window to Paris is een lichtvoetige film, waarin Mamin zowel de Russische mentaliteit als het decadente Parijs op de hak neemt. Aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdag en 20.30 uur op zaterdag. Toegang voor donateurs is fl.6,-, voor niet- leden is het donateurschap fl.8,50 (incl. toegang voor eerste film). Kaarten kun nen worden gereserveerd bij de Theaterkassa, di tot en met vrijdag van 10.00-16.00 uur en vrijdag- en zaterdag- avond van 19.30-20.30 uur, tel. 4269563. Kaarten kun nen alleen worden afgehaald en betaald bij het Filmhuis. VLAARDINGEN - Op dit moment zijn de voorberei- dingen voor het 24ste Ha- ring- en Bierfeest alweer in voile gang. Voor uitbreiding en versterking van het team zoekt de organisatie enthou- siastelingen. Zij dienen te beschikken over een grote dosis inzet om als bestuurs- lid of medewerker mee te werken aan het komende Haring- en Bierfeest. Belo- ning: veel plezier en de mo- gelijkheid tot het ontplooien van eigen creativiteit. Voor inlichtingen en aanmeldin- gen, tel. 4354046. SCHIEDAM - De Vlaamse schrijfster Kristien Hemme- rechts is vrijdag 24 februari te gast in de bibliotheek aan het Bachplein te Schiedam- Noord. De schrijfster wordt bij deze gelegenheid gei'nter- viewd door Joop de Krom, docent Nederlands aan de Schravenlant scholenge- meenschap. Hemmerechts wordt beschouwd als een van de meest belangrijke vrouwelijke Vlaamse au- teurs. Onlangs was zij nog genomineerd voor de AKO- literatuurprijs met haar bundel 'Kerst en andere verhalen'. Haar stijl is tref- zeker, de thematiek vaak de vrouwelijke sexualiteit. De afgelopen maand verscheen haar laatste boek, de verha- lenbundel 'Kort, kort, lang'. De toegang tot de schrijvers- avond is fl.5,-. Onder de be- zoekers wordt een biblio- theekabonnement en een ge- signeerd boek verloot. De avond begint om 20.15 uur en de kaarten zijn vanaf he den te verkrijgen bij de bi bliotheek filiaal Noord en boekhandel Mercurius. VLAARDINGEN - De film- commmissie van de CJV Vlaardingen heeft zaterdag 24 februari twee films op het programma staan. voor de kleintjes draait 's middags om 13.30 uur in Triangel en om 14.30 uur in het gebouw van het Leger des Heils 'Re pelsteeltje. Een kaartje kost voor leden fl.2,- en voor niet leden fl.3,-. Om 19.30 uur wordt in Triangel dan ook nog Operation Dumbo Drop vertoond. Toegangsprijs fl.3,50 en fi.5,25. Triangel is te vinden aan de Franse- straat 14 en het gebouw van het Leger des Heils aan de Sneeuwbalstraat 10. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar 13,50. Hj Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon:(i.v.m, controle bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 2g

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17