Schiedam helpt molen massaal uit de brand Muzikale ode aan De Walvisch Ooggetuigeverslag van de brand van uur tot uur Massale reactie op aktie Radio Schiedam Algero Gironummers akties MaasposT Aktiedag voor herstel De Walvisch Single 'Kom terug' zaterdag in de winkel Hetspaarmaat krediet!! SCHIEDAM - Zoals de brand als een blikemschicht door de molen ging, is Schiedam in vuur en vlam geraakt voor het be- houd van De Walvisch. Dit concludeerde Jos Gunneweg, di- rekteur van Stichting De Schiedamse Molens, naar aanleiding van de vele spontane akties die de afgelopen dagen in Schiedam zijn opgezet. Vele duizenden guldens werden hier- mee reeds binnengehaald om de molen aan de Westvest weer uit de brand te helpen. Maar er staat nog meer op stapel. Zater- dag 24 februari wordt er in het centrum van de stad een specia- le aktiedag gehouden door ondermeer de stichting zelf, talloze winkeliers en iedereen die op wat voor manier dan ook een ex tra steentje wil bijdragen aan het behoud en herstel van de mo len. Hoogstraat verkoopt oliebollen voor molen Benefietconcert Molenbedrijven gaan gewoon door Gouden walvisjes te koop Henk Vos verkoopt vurige reportage Boekenmarkt bibliotheek voor molen Leerlingen De Singel helpen molenaar Een heel bijzondere manier van sparen en lenen! Marten Meesweg 107 010-4215144 Woensdag 21 februari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 De verbrande wrakstukken zijn de stille getuigen van de verwoestende brand. Overstelpt is men werkelijk met re adies uit verschillende delen van stad en regio. „Direkt na de brand heeft iedereen spontaan laten blij- ken tot aktie bereid te zijn. Pam- fletten met het gironummer wer- Een eenzame politieagent inspecteert de plek aan de overkant van het water. den door de winkeliers meteen in de etalages gehangen, Radio Schiedam besloot direkt iets te gaan doen en als een van de eer- sten belde hier woensdag Karel Nolet naartoe met de mededeling: wij zijn er, ook financieel. Dat doet ons natuurlijk allemaal zeer goed." Een andere reaktie, die Gunneweg is bijgebleven, is die van een be- drijf dat gespecialiseerd is in brandbeveiliging. „Zij boden spontaan een brandmeldsysteem aan." Ook op het gironummer van de stichting werden daags na de brand al de eerste donaties aange- troffen. Naast de aktie 'Geef Jonas zijn Walvisch terug', waarvoor dit speciale rekeningnummer werd geopend, is er maandag 19 februari nog een andere aktie in het leven geroepen; 'Help De Walvisch uit de brand'. In het aktiecomite dat hierachter schuilgaat hebben J. Mulder van de Noordmolen. Janet van Huisstede, Chris Coppens van het Centrummanagement en P. Ot ter, voorzitter van Stichting Molen De Vrijheid, zitting genomen. Het eerste aandachtspunt van het comi- te is de aktiedag van zaterdag, maar daarnaast zal men zich met name toe gaan leggen op het vast- houden van de langere aktielijn. Voor zover men het nu kan bekij- ken, zal De Walvisch tijdens de Commentaaroverbodig. Molenfeesten van 1998 weer maalklaar zijn. Maar voor het zover is, moet er nog heel veel geld worden opgehaald. Met de initita- tieven die reeds her en der zijn ge nomen, de gr&te aktiedag van 24 februari en met toekomstige akties verwacht men aan een bedrag van rond de twee ton te komen. Veertig- tot vijftigduizend gulden daarvan is nu al binnen. Daarnaast zullen talloze andere bronnen en kanalen worden aangeboord, die niets met de burger te maken heb ben. Over het bedrag dat nodig is voor de herbouw van de molen, kan Gunneweg op dit moment nog niets zeggen. „Een echte rekensom is nog niet te maken, maar dat het zeer veel geld is, is een ding dat ze- ker is." De aktiedag van zaterdag draait in zekere zin om de verkoop van arti- kelen die direkt of indirekt betrek- king hebben op de uitgebrande molen. „Juwelier Verploegen van Chiqi Cheri gaat gouden walvis- hangers verkopen, er kdmen an- sichtkaarten met spectaculaire fo- Het afbranden van molen De Wal visch is menig Schiedammer aan het hart gegaan. Om een spoedige restauratie mogelijk te maken heeft ook het Schiedamse bedrijfsleven de creatieve koppen bijeen gesto- ken. Op initiatief van Studio Soundhouse komt nu ook een sin gle-CD op de markt met de hartverscheurende titel 'Kom te rug..'. Deze muzikale ode aan mo len De Walvisch komt zaterdag 24 februari voor een tientje in de Schiedamse winkels te liggen en is verkrijgbaar bij Radio Schiedam (Korte Haven 127), het VVV Schiedam (Buitenhavenweg 9), De Gekroonde Brandersketel (Lange Haven 74-76), in alle molens aan de Vellevest en Noordvest en bij Radio Rijnmond aan de Mathenes- serlaan 155 in Rotterdam. De CD wordt in een beperkte opla- ge van 3.000 stuks geperst. Van het tientje gaat 4,40 naar de platen- maatschappij voor het persen, de leverancier van plastic hoesjes, Buma-Stemra voor rechten en naar de belastingdienst voor omzetbe- Zanger Fred de Groot zingt de cd in. lasting. Van elk tientje vloeit fl.5,60 rechtstreeks naar de Stich ting Schiedamse Molens voor de restauratie van molen De Wal visch. V De hartverscheurende meezinger 'Kom terug geschreven door vader en zoon Mart en Michel Ag- terberg, werd maandag 19 februari bij Studio Soundhouseuan de Sin- gel 68 in Schiedam ingezongen door zanger Fred de Groot en inge- speeld door Mart Agterberg. Soundhouse is een audiovisuele opnamestudio aan de Singel waar al 25 jaar CD's, jingles en radio/ TV-commercials worden geprodu- ceerd. De productie van de CD is een gra tis en enthousiast samenwerkings- verband: - de foto's voor de hoes zijn be- schikbaar gesteld door fotografen George Burggraaf in Buurmalsen en Henk Vos in Schiedam, - de hoes is ontworpen door Fige Productions BV in Schiedam, - lithografie wordt verzorgd door Fokomon in Heerjansdam, - druk wordt verzorgd door Groen- oord Drukwerk in Schiedam. - publiciteit en coordinatie zijn in handen van Janet van Huisstede Public Relations Advies Bureau in Schiedam, - winkelierscontacten zijn onder- houden door Chris Coppens en John van Buuren van Centrum Management. to's van de brand, t-shirts van De Walvisch, en zo blijf ik maar door- gaan", somt A. Winkelman van de stichting op. Ook Gunneweg moest toegeven onder de indruk te zijn van wat men allemaal met het thema blijkt te kunnen doen. ,,Er worden nog net geen broodjes wal- vis verkocht, maar wie weet laat ook dat niet lang meer op zich wachten." De molenstichting zal zelf een tweetal kramen in het cen trum bemannen. Een in het gebouw van de Neder- landse Protestantenbond, bij De Walvisch, en een in de Nieuwe Passage. Natuurlijk zullen er col- lectebussen komen te staan, maar ook zal men hier de speciale Wal- visch-CD kunnen beluisteren en kopen van Soundhouse Studio. De stand in het winkelcentrum zal worden verlevendigd met een vi- deoscherm, waarop beelden van de brand worden getoond. Aan de Westvest zullen de molenaars zelf stukken wiek voor honderd piek aanbieden. De wellicht meest spectaculaire aktie wordt door de Brandweer uitgevoerd. Een bakje van de brandweerladder hijst be- langstellenden, die geen last heb ben van hoogtevrees, naar het top- je van De Walvisch. Na het maken van een fotootje en Jiet werpen van een blik in de uitgeholde kap daalt men dan van dertig meter hoogte weer naar beneden. Ook deze stunt kost maar een tientje en komt weer helemaal ten goede aan de restau ratie. Tussen 17.00 en 18.00 zal de aktiedag worden afgerond met een bijeenkomst in het gebouw van de Protestantenbond. Hier wordt ook de opbrengst bekendgemaakt. SCHIEDAM - De Walvisch staat in brand in de vroege ochtend van woens dag 14 februari. 03.10 uur:Bij de Brandweer Schiedam komt een brandmelding binnen. Ver- moedelijk van een voorbijganger. On- middellijk wordt er uitgerukt. In korte tijd staan er drie tankautospuiten en twee ladderwagens gereed, waarvanaf met een waterkanon wordt gericht. 03.15 uur:Vrijwillig molenaar Rens Franken en molenmaker Rob Batenburg zijn vanuit de molenkring als eerste aan- wezig. Men constateert een hevige brand op de tweede en derde, van de in totaal zeven zolders. De Brandweer is op dat moment al volop aan het blussen. 03.30 uur:Ondanks vijf waterbundels, breidt het vuur zich snel uit. Een felle Noordoosten wind wakkert het vuur aan. Het bereik van de ladderwagens is te kort, om de hoge wieken te bereiken. Daarnaast is de molen vanaf de water- kant niet te bereiken. Besloten wordt het water zoveel mogelijk onder de kap naar binnen te brengen. 03.45 uur:Een„explosie van verbran- dingsgassen davert door de molen. Een steekvlam van zo'n tien meter komt naar buiten en lijkt vervolgens naar binnen te worden gezogen. De brand slaat in een keer door de hele molen. 04.00 uunVlammen slaan uit de kap. Een enorme vonkenregen komt op gang tot voorbij de overkant van de haven. 04.15 uur:Het vuur raast oorverdovend door. Binnenin de molen hoort men het vallen van brokstukken. 04.30 uur:Het wiekenkruis en de bran- dende kap zijn verworden tot enorme fakkels. tot 06.00 uur:Er is geen houden meer aan de brand door de geweldige trek door de molen, de wind en het droge hout. Bij een temperatuur van duizend graden smelten zelfs sommige ijzeren onderdelen. In de kapconstructie is de lange spruit doorgebrand. Na enige tijd is ook de windpeluw zijn kracht kwijt waardoor het wiekenkruis nu nog slechts op de balie rust. Wanneer het on- derste deel met veel gekraak door de ba lie schiet, onstaat er een labiele situatie die bij de berging nog de nodige hoofd- brekens oplevert. 06.15 uur:Pas nu is te merken dat het vuur minder wordt. 07.00 uur:De Brandweer geeft sein 'brand meester". tot 09.00 uunconstant nablussen tot 17.30uur:Om 17.00 uur komt er van af de zesde zolder een kleine vonkenre gen, naar beneden. De Brandweer zet een spuit op de onderkant van de balie. Tot vrijdagmiddag moet de Brandweer nog vier keer in aktie komen. De enorme balkkoppen gloeien nog na. Door val- lend puin en het opeen persen onstaan incidentele, door wind aangewakkerde, oplevingen. Voor de omgeving bestaat dan geen gevaar meer. Pas aan het eind van de middag kan er een eerste grondi- ge inspectie plaatsvinden. Geconsta- teerd wordt dat de balie grotendeels be- houden kan blijven en er is goede hoop dat de romp hersteld kan worden. Het interieur is van kap tot eerste zolder to taal vernietigd. De toestand daaronder kan pas worden geinspecteerd wanneer door een sloopbedrijf en de molenaar de brokstukken zijn weggehaald. Vooralsnog tast men in het duisterover de oorza^;. Even treuren, maar dan schouders eronder. Zo dachten ook de Hoogstraat- winkeliers. nadat hen woensdagochtend het verschrikkelijke nieuws van de uitgebrande Walvisch had bereikt, Daaroin organiseren zij op zaterdag 24 februari een gigantisch oliebollenspektakel, waarvan de opbrengst he lemaal ten goede zal komen aan de herbouw van de molen. ,.'s Morgens, direkt na de brand, stond Rene van Tilborg hier op de stoep met het idee", legt Michiel Terhegge, voorzitter van winkeliersvereniging Hoogstraat uit. „Ook ik was meteen enthousiast. Daarom is er meteen van alles gere- geld en zijn we zijn snel aan de slag gegaan." Vlaggen, kramen en een grote groep vrijwilligers die een dag lang oliebollen wilden verkopen, werden in ijl tempo verzameld. Daarom kan er zaterdag op maar liefsl vier punten in de stad een kraam worden aangetroffen van de Hoogstraatwin- keliers; op de hoek Hoogstraat/Koemarkt, ter hoogte van het Stedelijk Museum, ter hoogte van Intertoys en bij molen De Walvisch. De aktie duurt van 10.00 tot en met 17.00 uur. Voor de echte liefhebbers heeft men een speciale aanbieding in petto: twaalf oliebollen voor een tientje. Bob van Vliet en zijn band Mustang geven zondag 3 maart een benefiet concert in zaal Beatrix. Voor deze avond. die om 19.00 uur aanvangt, is men nog op zoek naar een aantal gastartiesten die eveneens gratis voor wat entertainment willen zorgen. De entree voor het concert is fl.7,50, waarvoor men bij binnenkomst ook nog een gratis kopje koffie krijgt. Alle inkomsten komen ten bate van de herbouw van De Walvisch. De Driekleur Grutterij van molen De Walvisch vindt tijdelijk onderdak in molen de Drie Koornbloenten aan de Vellevest. Naar verwachting zal hier half maart weer de verkoop van start gaan van de bekende bakprodukten van A(mandeltaart) tot Z(andgebak). Het malen van graan zal hoogst- waarschijnlijk door een van de andere molens worden opgevangen. Mo len De Vrijheid aan de Noordvest 40 maalt voor de Echte Bakkers en moutmeel voor branderij De Tweelingh. De Noormolen herbergt een ge- zellig restaurant en museummolen De Nieuwe Palmboom is een werkende korenmolen die maalt voor de branderij. Ook wordt er meel verkocht voor thuis(brood)bakkers. Ook de middenstand heeft zich het lot van de molen De Walvisch aange- trokken. Juwelier Chiqi Cheri uit de Nieuwe Passage heeft gouden walvis jes laten ontwerpen. Voor de prijs van 39 gulden is dit gouden walvisje, dat als een bedeltje aan een kettinkje kan worden gehangen, te koop. Van dit bedrag gaat een tientje naar het speciale gironummer 4265934 van de Stichting Schiedamse Molens voor de herbouw van De Walvisch. Molen 'De Walvisch' is in vlammen opgegaan. De Schiedamse fotograaf Henk Vos heeft in de bewuste nacht van 14 februari een vurige reportage geschopten van de dramatische brand. De etalage van de fotostudio hangt vol met deze foto's, aangevuld met foto's van de Vlaardingse persfoto- graaf Roel Dijkstra. Om 'De Walvisch' uit de financiele brand te helepen. verkoopt Henk Vos in zijn fotostudio aan de Hoogstraat 91 foto's van de brandende molen. De opbrengst van de foto's. die te koop zijn vanaf tien gulden, is bestemd voor de wederopbouw van de molen. Elk jaar houdt de Gemeentelijke Bibliotheek een boekenverkoop in het fi- liaal aan de Lange Haven. De ervaring heeft geleerd dat hiermee niet zel- den een bedrag van rond de tweeduizend gulden wordt opgehaald. Met het oog op de aktiedag van zaterdag 24 februari heeft men besloten de boe kenmarkt een beetje te vervroegen en de opbrengsten ter beschikking van het herstel van de molen te stellen. De boekenmarkt gaat vandaag, 21 fe bruari van start en loopt tot en met 29 februari. Groep vijf van basisschool De Singel ging onlangs een kijkje nemen bij de uitgebrande molen en besloot direkt tot aktie over te gaan. 'We moeten de molenaar helpen' klonk het eensgezind en dus werd een collecte in gang gezet. Al het geld werd verzameld in een doos, die binnenkort aan de mo lenaars zal worden aangeboden. SCHIEDAM - Schiedam heeft massaal gereageerd op het draaien van platen op verzoek. zo meldt Jan Willern de Boer, programma- leider van Radio Schiedam. Het af gelopen weekend konden platen tegen een zelf vast te stellen ver- goeding worden aangevraagd ten bate van De Walvisch. In twee da gen tijd werd op deze manier een bedrag van maar liefst fl.7745,- opgehaald. Hierin zijn niet opge- nomen een groot aantal toezeggin- gen van bedrijven, geld dat recht streeks naar Stichting Schiedamse Molens is overgemaakt en bedra- gen die nog gegireerd worden. De verwachting is dan ook dat het ra- diostation de stichting zaterdag 24 februari een cheque kan overhan- digen van ruim tienduizend gul den. De programmamakers zijn onder de indruk van zoveel medeleven onder de bevolking. Niet alleen kwamen veel oudere Schiedam- mers een gift afleveren op de Korte Haven, ook veel verhalen en anec dotes over de molen werden met een gedeeld. Een aantal giften zijn bij de Schiedamse radiomakers voor altijd in het geheugen gegrift. „Zo kwamen hier tijdens het pro- gramma twee oude mensen, van het type Carmiggelt, die vertelden nog een tientje op de rekening te hebben staan van de AOW. Dat hadden ze er maar afgehaald en ge- bracht voor de molen. Op zo'n mo ment zit je echt even met een dikke keel van emotie", gaat De Boer te rug in de tijd. ,,Ook kwam een echtpaar langs dat vertelde veel te- genslagen te hebben moeten incas- seren het afgelopen jaar. Er was verhuisd van een huis dat ruim dui zend gulden aan huur kostte, naar een van rond de vijfhonderd. Omdat ze nu goedkoper zaten, be sloten ze twee weken huur in de bus te storten. Mooi. En iedereen zal zich natuurlijk de jongetjes her- inneren die zondag langskwamen met hun spaarcentjes. Acht gulden aan dubbeltjes en kwartjes. De ak- tiebereidheid onder de Schiedam- mers was dus echt heel groot en ie dereen leeft mee." Hoewel de ak tie enorm veel geld in het laatje heeft gebracht, was het het lokale station op voorhand niet te doen om het bereiken van een streefbe- drag. ,,Wij zijn er van uit gegaan dat het niet uitmaakt of men nu vijfentwintig gulden of een kwartje betaalde voor een plaat. Dat er wat betaalt werd, is voor ons van veel groter belang. Dat je kan zien dat men betrokken is bij de aktie en dat er in Schiedam een gebaar wordt gemaakt". verduidelijkt De Boer ook namens zijn medewerkers. Aan de aktie was meteen ook een wedstrijd verbonden. Uit de aan- vragers zullen een aantal gelukki- gen worden getrokken die hun prijs zaterdag op kunnen halen. Daarna zal er vanaf 13.00 uur wor den toegewerkt naar het moment waarop molenaar Van Driel Kluit, Jos Gunneweg van Stichting Schiedamse Molens en burge- meester Scheeres de cheque in onl- vangst komen nemen. Dit plechti- ge moment staat voor circa 14.00 uur op het programma. Geef Jonas zijn Walvisch terug Giften hiervoor kunnen gedepo- neerd worden in de collectebus- sen op de museummolen, bij de stands, in de filialen van de bi bliotheek en verschillende cafe's in de stad. Een bedrag kan ook worden overgemaakt op giro nummer: 426.59.34. Honderd piek voor een wiek 1 Bij overmaking van honderd piek op gironummer 426.59.34. krijgt men ter zijner tijd een stukje oude wiek en steunt men direkt de aanschaf van de nieuwe wieken. Bij mededelingen wel even vermelden 'wiek'. Help De Walvisch uit de brand Giro: 426.59.34 ten name van Stichting De Schiedamse Mo lens. Schiedam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 19