i H POLITIE RAPPORT MaasposT Akties leveren ton op mi Vereniging Bijdorp schenkt gulden per lid Cherchez la femme Stinzenplanten uit hun bol Donderdag wordt schrikkelbaby geboren Programma Jeugland Dartmarathon voor molen FM 106.7 en kabel 96.1 Lunchconcert Reanimatie Leef bewust SCHIEDAM - Waar een kleine stad al niet groot in kan zijn. In het maken van hoge en grote molens natuurlijk. Maar ook in het weer opbouwen van de op een na grootste molen ter we- reld, nadat deze door een verwoestende brand grotendeels ver- loren is gegaan. Een bedrag van maar liefst honderdduizend gulden werd in minder dan anderhalve week tijd door de Schiedammers zelf bijeengebracht voor het herstel van hun trots. Volgens burgemeester Scheeres is het dan ook de hoog- ste tijd een einde te maken aan een hardnekkige mare die al ja- renlang door de stad waart. „Er wordt gezegd dat Schiedam mers niet altijd even trots zijn op hun stad, al heb ik dat zelf nooit zo ervaren. Maar naar wat ik vandaag gezien heb durf ik zelfs te beweren dat dat volstrekte onzin is." t Y/, fit - /"'"/'(Al*pu/r/ss, Insluiper op heterdaad betrapt Brand in vleeswarenbedrijf Gevel en gedeelte dak ingestort Brand in restaurant 706 Woensdag 28 februari 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 'Schiedam zonder De Walvisch, dat nooit' De cd'tjes gingen grif van de hand in de Nieuwe Passage. Dringen bij de ladderwagen van de brandweer. Vanuit het bakje kon een blik worden geworpen in de uitgebrande molen. Anderhalve week na het uitbreken van de brand, was de Schiedamse Brandweer alweer van de partij aan de Westvest. Hoewel de straat was afgezet voor doorgaand ver- keer en de rode ladderauto het erg- ste deed vermoeden, werd er door niemand alarm geslagen. Een op- gewonden.menigte stond in de kou te wachten op het veelbelovende ritje naar de top van de molen. Ruim honderdvijftig waaghalzen die de angst en zenuwen op tijd hadden weten te overwinnen, kon- den met eigen ogen de ravage zien die in de voor tonnen gerestaureer- de molen was aangericht. Een blik in de geblakerde schoorsteen door- drong velen pas echt van de ramp- spoed die over De Walvisch was gekomen en maakte meteen duide- lijk dat het volledig herstel nog lang op zich zal laten wachten. Met aktiviteiten als deze werd hier ech- ter alvast een leuk begin mee ge- maakt. Leverde de aktie van de brandweer ruim anderhalf duizend gulden op, een tweevoud hiervan werd door de Hoogstraatwinke- liers opgehaald met de verkoop van oliebollen. Rond twee uur was er in de hele stad geen oliebol meer te krijgen. Dat betekent dat er in vier uur tijd 4600 stuks over de toonbank waren gegaan. De Nieu we Passage bleek afgelopen zater- dag ook goed te zijn voor de nodi- ge duiten. Juwelier Verploegen van Chiqi Cheri kreeg de gouden walvishangers niet aangesleept. Hij moest het comite voorlopig blijmaken met duizend gulden, maar niet zonder duidelijk te ma ken dat zodra de hangers weer bin- nen zijn de verkoop door zal gaan. Bij de stand van de Molenstichting stroomde het geld eveneens bin- nen. Collectebussen werden zwaarder en zwaarder, terwijl de CD's, foto's en ansichtkaarten in verschillende tassen verdwenen. Grote bijdragen. kleine bijdragen, ze waren er zaterdag allemaal. Gretig werden de cheques en bus- sen door het comite, bestaande uit Jos Gunneweg van Stichting De Schiedamse Molens, P. Otten en burgemeester Scheeres, in ont- vangst genomen. Snel werd daarna geteld wat bijvoorbeeld Joel en Le- von hadden verdiend met de ver koop van hun molentekeningen in de Nieuwe Passage. Maar liefst drieenveertig gulden en vijftig cent. Iedereen die aan het eind van de middag de telling bijwoonde in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond kreeg een warm gevoel van alle giften die er maar bleven binnenstromen. Ook bij het comite stegen de lichaamstempera- turen tot tropische hoogten. En niet alleen van emotie. In ijl tempo moest alles handmatig geteld en berekend worden om tegen de klok van zes de voorlopige einduitslag bekend te kunnen maken. De drie cheques, waarvan die van Radio Schiedam letterlijk en figuurlijk de grootste was, voorspelden al een torenhoge opbrengst. Een reken- machine moest desalniettemin uit- komst brengen, want op het optel- len van zoveel bedragen was ook het comite niet bedacht geweest. Net wanneer Gunneweg een einde wil maken aan de tergende span ning gaat de telefoon. Duidelijk wordt dat er nog even gewacht moet worden, daar er nog een gift van de VSB Bank onderweg is. Dan neemt Scheeres namens alle aanwezigen het woord en maakt de opbrengst van een week lang aktie- voeren bekend: honderdduizend gulden. Met het ophalen van een dergelijk bedrag werd volgens de burgerva- der maar weer eens te meer duide lijk dat jong en oud in Schiedam betrokken is bij de molens. „Ik heb kinderen liedjes zien zingen voor de molen, jongetjes tekeningen zien verkopen voor het goede doel. Dat heeft ons natuurlijk enorm goed gedaan. Dat die molen weer moest worden opgebouwd stond voor iedereen vast, maar hoe? Schiedam heeft vandaag laten zien hoe dat moet." Ook benadrukte hij dat er reeds een aantal significante giften in natura zijn ontvangen. Een brandbeveiligingsinstallatie en zelfs een splinternieuwe blik- semafleider zullen meteen in de hernieuwde Walvisch kunnen wor den aangebracht. Bijzonder waren ook de vijfhonderd gulden die een Rotterdamse MAVO aan de Schiedamse stichting had geschon- ken. Maar ook het initiatief van vrijwillig molenaar Jan Kies van De Noord werd door Scheeres nog eens voor het voetlicht gebracht. „Kies onderhoudt zijn molen zelf. zodat er jaarlijks een aardig bedrag wordt uitgespaard aan aannemers bij De Noord. Dat geld wordt door ons altijd opgespaard en op een re- kening gezet. We spreken dan van zo'n 3700 gulden. Kies heeft nu gezegd: De Walvisch heeft dat geld veel harder nodig, dus geef het daar maar aan. Geweldig." De spontane medewerking van de Schiedammers deed Scheeres be- seffen dat men wel degelijk om de eigen stad geeft. „Schiedammers houden van hun stad en van de mo lens. Ik ben zelf getuige geweest van de brand en ook ik vond het een onwezenlijk idee dat een mo nument dat meer dan tweehonderd jaar het stadsbeeld heeft bepaald zo maar verdwijnt' in een paar uur tijd. Daarom doet het ook mij zo goed dat iedereen in Schiedam de schouders er onder heeft gezet en heeft gezegd: Schiedam zonder De Walvisch, dat nooit." J '"TV K Burgemeester Scheeres neemt de cheque van Radio Schiedam in ontvangst. i SCHIEDAM - Amper twee jaar geleden werd Bijdorp opge- schrokken door een brandje. Over de nare gevolgen ervan kan met name de bewonersver- eniging Bijdorp dus meepraten. Toen stond alle hulp voor hen meteen paraat, nu willen zij de helpende hand bieden. Daarom werd tijdens de laatste leden- vergandering met algemene stemmen besloten voor elk lid een gulden over te maken op het speciale gironummer van stichting De Schiedamse Mo lens. De vereniging telt 349 le- den, dus een rekensom was snel gemaakt. Bestuurslid G. van der Windt stelt voor dat vele verenigingen het voorbeeld van Bijdorp volgen. ,,Een gulden per lid kun je vaak best missen uit de clubkas. De penning- meester heeft in ieder geval zo- juist onze 350 gulden overge- maakt. Ik hoop dat het anderen aanspoort ook financiele hulp te bieden. Met alle bewonersver enigingen van Schiedam samen moet er zo toch een aardige bij- drage geleverd kunnen wor den." SCHIEDAM - De dartmara thon die door ODC Schiedam op zondag 25 februari werd georganiseerd, heeft toch nog vierhonderd gulden opgele- verd voor De Walvisch. Hoe wel de initiatiefnemers T. Jer- damski en R. v.d. Vooren spraken van een tegenvallen- de opkomst, waarschijnlijk doordat er al zoveel andere akties liepen, was het eindbe- drag dat de heren konden overmaken heel behoorlijk. 4600 oliebollen gingen zaterdag in een kleine twee uur over de toonbank. Maandag 18-20 Muzikale Massa ge, Aad Ouweneel en Arie van Wingerden. 20-21 Tracks, Ed van Dommelen. 21-22 Hitmixer, Peter Voorburg. Dinsdag 18-19 Non Stop. 19-20 Rondje Middellandse Zee, Asher Omissie. 20-22 Info- beat, Stefan de Ruiter. Woensdag 18-19 De tachtiger jaren. Patrick Koster. 19-20 Beestenboel, Irma Bolijn. 20-21 Country tijd, Daan Zonnenveld. 21-22 Tijd genoeg, Jan Willem de Boer. Donderdag 18-19 Warming up, Daan Zonne- veld. 19-21 Jazz Melodies, Jaap Wapenaar. 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld. 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den Berg. Vrijdag 18-20 Ma- rokkaans programma, Hassan Ais- sati e.a.. 20-22 Turks programma, Huseyin Cayir e.a.. Zaterdag 09- 10 Non-stop muziek, Micha Ingen- kamp. 10-12 Passage 12, Laurette Lankester en Jan Willem de Boer. 12-17 Zaterdagmiddagexpres, Lennard de Bles en Rob v.d. Hei- den. 17-18 Sport en tip 10. Patrick de Boer en Henk Groenewegen. 18-20 Top 25, Paul de Jongh. 20- 22 Rustpuntjes met wisselende presentatie. Zondag 9-10 Het kou- de zeil, Ron v.d. Ende. 11-12 Goe- demorgen Schiedam, Paul de Jongh. 12-14 Nationaal Produkt, Ed van Dommelen. 14-16 Info tainment, Marina Steijn. 16-18 Sport, Patrick de Boer. 18-19 Gos pel Channel, Marcello Stewart. 19- 20 Koers, Koersteam. 20-22 De Klassieken, Cees van Giezen. SCHIEDAM - Tijdens de cursus 'Cherchez la femme' die Stichting SVO vanaf 13 maart organiseert, gaat men op zoek naar het beeld van vrouwen in de periode 1870- 1970. Aan de hand hiervan wordt onderzocht welke normen, waar- den en verwachtingen er ten aan- zien van vrouwen bestonden en nog bestaan. Thema's die aan de orde komen zijn: het gezin, arbeid en de vrouwenbeweging. De cur sus wordt gegeven door Margriet van Gorsel en Aniek de Poorter. Zij zijn afgestudeerd als maat- schappijhistorici waaronder vrou- wengeschiedenis. De cursusprijs bedraagt fl.30,- voor vijf bijeen- komsten. Er wordt gestart op woensdagavond 13 maart van 20.00-22.00 uur in het Gebouw aan het Broersveld 142. Uiterlijk 8 maart moet de aanmelding binnen zijn. Info: tel. 4734545. SCHIEDAM - 'Stinzenplanten gaan uit hun bol'. Onder deze titel gaat zondag 3 maart een heemtuin- excursie voor het hele gezin van start in het Prinses Beatrixpark. De excursie wordt verzorgd door de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur en begint om 14.00 uur bij kinderboerderij 't Hoefblad. Onder leiding van Petro Bakker en An Slinger gaan de deelnemers op zoek naar stinzenplanten als eerste lentespoor. Maar niet voor er in de tentoonstellingsruimte van de kin derboerderij het een en ander is uitgelegd over deze bijzondere plant. Daarna wordt de excursie in de Heemtuin voortgezet. Hier zijn. ondanks de strenge winter, de eer ste lentesporen al te zien. Stinzen planten als Winteraconiet, Speen- kruid en het Lenteklokje beginnen al langzaam uit hun bol te komen. Kennelijk zijn zij in staat zichzelf tegen de kou te beschermen. Tij dens de rondleiding wordt onder- meer duidelijk gemaakt hoe zij dit doen. Een ander lentespoor zijn de bomen die al volop in bloei staan. Wilg, Els en Hazelaar zijn hiervan voorbeelden. Omdat er in deze tijd nog weinig insekten zijn, maken deze bomen voor de bestuiving grotendeels gebruik van de wind. Ook hoe dit in zijn werk gaat zal snel duidelijk worden. Wie nog vragen-over de excursie heeft kan contact opnemen met Marcel Scheefhals, tel. 2465521. SCHIEDAM - Het lunchconcert van woensdag 6 maart wordt ver zorgd door blokfluitkwartet 'Scarabee'. Dit kwartet is op zoek naar nieuwe wegen in de muziek. Zelf maken ze de arrangementen van muziek die oorspronkelijk niet voor blokfluit is geschreven. Tij dens het lunchconcert kan men luisteren naar de premiere van een speciaal voor het kwartet geschre ven werk van de Nederlandse componist Frans den Breeder. Daarnaast bevat het programma werk van Pachelbel, de Boismor- tier, Bartok en Dvorak. Het concert begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM Ergens in het Waterweggebied wordt mor- gen de schrikkelbaby 1996 ge boren. MaasposT gaat de ba by welke op donderdag 29 fe bruari wordt geboren in het zonnetje zetten. Niet alleen komt deze baby met een foto in de krant maar liggen er ook allerlei leuke verrrassin- gen klaar voor hem of haar. Vaders of moeders waarvan hun baby's morgen geboren wordt kunnen die aanmelden bij MaasposT Over de Ves- ten 3a, 3116 AD, tel.473.83.22. SCHIEDAM - In de voorjaarsvakantie organiseert Jeugdland Schiedam weer tal van leuke aktiviteiten. Kaarten voor de voorstel- lingen zijn een kwartier voor aanvang verkrijgbaar aan de zaal. Maandag 4 maart: 14.00 uur. Geuzenplein: kreativiteit (gratis) 14.15 uur, Dr. Wibautplein: spelcircuit (gratis) Dinsdag 5 maart: 14.00 uur, Frans Halsplein: kreativiteit (gratis) 14.15 uur, Boekweitakker: spelcircuit (gratis) Woensdag 6 maart: 14.00 uur, Wijkcentrum Nieuwland: Theater Pika Pika (fl.l,-) 14.00 uur. Boekweitakker: kreativiteit (gratis) 14.15 uur, Wilhelminaplein: spelcircuit (gratis) Donderdag 7 maart: 14.00 uur. Dr. Wibautplein: kreativiteit (gratis) 14.15 uur, Warmoezenierstraat: spelcircuit (gratis) Vrijdag 8 maart: 14.00 uur, Gebouw De Rank Schiedamseweg: Limburgs Jeugdto- neel met Hans en Grietje (fl.l,-) SCHIEDAM - Ook dit jaar vinden in Klubhuis Zuid weer de cursus- sen Reanimatie en Levensreddend handelen plaats. De lessen worden verzorgd door de Stichting Rescue, die staat ingeschreven bij het Rode Kruis. De basiscursus Reanimatie bestaat uit drie avonden: theorie, praktijk en kinderreanimatie. Aan- sluitend kan men een cursus Le vensreddend handelen volgen van nog eens twee avonden. Hierbij gaat het vooral om primaire Eerste Hulp Bij Ongelukken. Elke cursist (vanaf 16 jaar) ontvangt een uitge- breid lespakket en de cursus wordt afgesloten met een praktische toets. Reanimatie wordt gegeven op woensdag 3, 10 en 17 april van 20.00-22.00 uur. De kosten hier van zijn fl.37,50. Fl. 60,- betaalt men wanneer Levensreddend han delen erbij wordt gedaan. Informa- tie bij Annelies de Groot van het klubhuis, tel. 4267297. SCHIEDAM - Bij voldoende deel- name start dinsdagmorgcn 12 maart van 9.00 tot 11.15 uur de cursus Leef bewust in wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32. Het doel van deze cursus is vrouwen een aanzet te geven tot een positiever zelfbeeld, waardoor het zelfvertrouwen en zelfrespect wordt vergroot. Er wordt geoefend in praten, luisteren, het vormen van de eigen mening. het omgaan met kritiek en het opkomen voor jezelf. Er kunnen maximaal tien vrouwen aan de cursus deelnemen. Voor meer info kan worden gebeld naar 435 69 92 tussen 9.00 en 10.00 uur en tussen 20.30 en 21.30 uur; 426 64 43 de gehele dag tot 21.00 uur. SCHIEDAM - Een 41-jarige Rotterdammer is vrijdagmiddag 23 februari tijdens het leeghalen van een geldkist in een bedrijvenpand aan de 's-Gra- venlandseweg door het personeel op heterdaad betrapt. De insluiper haal- de de geldkist uit een niet afgesloten kluis en probeerde deze mee te ne- men. Kennelijk lukte dat niet, omdat het kistje op de grand viel. Het perso neel, dat op een bovengelegen verdieping aan het vergaderen was, hoorde een harde knal en stelde direct een onderzoek in. De verdachte werd ver- volgens op heterdaad betrapt, terwijl hij het geld van de grand raapte. Hij is ingesloten voor nader onderzoek. ROTTERDAM - Aan de Groot Handelsmarkt in de Spaanse Polder is bij een vleesverwerkend bedrijf zondagmorgen 25 februari rond tien over twaalf brand ontstaan. De brand werd door surveillerende agenten ont- dekt. De brandweer kwam met groot materieel ter plaatse en was de brand omstreeks 13.00 uur meester. Het vermoeden bestaat dat de brand in een vrachtwagen. die aan het laadperron van het bedrijf gekoppeld was, is ont staan. Het vuur sloeg over op het bedrijf. De vrachtwagen is volledig uit- gebrand, terwijl het bedrijf grote schade heeft opgelopen. Twee aangren- zende bedrijven liepen waterschade op. De technische recherche van het district Schiedam stelt vandaag een nader onderzoek in naar de definitieve oorzaak van de brand. SCHIEDAM - Op de hoek Westmolenstraat/Elzensteeg is zondagmiddag 25 februari van een leegstaand pand de gevel en een gedeelte van het dak ingestort. Het pand stond op de nominatie om gesloopt te worden. Een groot deel van het puin is op straat terecht gekomen, waardoor een gedeel te van de weg moest worden afgesloten. Er hebben zich overigens geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. SCHIEDAM - In de nacht van zondag 25 en maandag 26 februari is rond kwart voor een brand uitgebroken in een restaurant aan de Nieuwe Haven. De politie. die in verband met een inbrahkalarm ter plaatse was, ontdekte de brand na het openen van de deur. De brandweer werd vervolgens gea- larmeerd. Vermoedelijk is de brand in de eetzaal begonnen. De definitieve oorzaak wordt vastgesteld aan de hand van een vandaag te starten tech- nisch onderzoek. t

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 11