D Pseudo-cultuur: planten zonder zorgen Bank die in de wasmachine kan U r yjJ (D Stoel als rokkostuum Sieraad van een vitrine UP Plaatjetussen dubbel glas Gouden Tuinpluimvoor bamboescherm Informatie over adverteren? Bel: 010-4004 262 Het oude bekende ribbeltapijt is opnieuw ontdekt. Het is niet lan- ger meer alleen maar een geschik- te bekleding voor de trap. Door een creatief gebruik van de snij- mogelijkheden en vele kleuren is juist met dit gewone ribbeltapijt een ongewone vloer te realiseren. Handige tegels Voor die mensen die geen 'groene vingers' hebben, is er goed nieuws: pseudocultuur. Echte planten, die geen enkel onderhoud nodig hebben. Zelfs water geven hoeft niet meer en toch blijven de ze planten altijd mooi. Dat komt omdat pseudo-planten gemummi- ficeerde bladeren hebben. Dat is een nieuwe techniek, die onlangs op de woonbeurs Binnenhuis op- zien baarde. Glycerine Doorbraak Voor het actuele aanbod onroerend goed kijkt u in de rubriek Wonen verschijnt in een oplage van 735.000 exemplaren in Rotterdams Dagblad en MaasstaD weekbladen Volgende rubriek verschijnt op 9 maart in het Rotterdams Dagblad en 13/14 maart in MaasstaD weekbladen CX9.54 WO Gewoon ribbeltapijt voor ongewone vloer Het ribbeltapijt. Tretford Interart. is nog altijd even oersterk. Voor tachtig pro- cent bestaat het uit geitehaar en voor twintig procent uit wol. Het is dus een echt natuurprodukt en het past dan ook goed in de trend van puur natuur op de vloer. Een andere kwaliteit van deze vloerbe- dekking is de geluidabsorberende wer- king. Het wordt daarom steeds vaker ge- bruikt in tienerkamers, waar de volume- knop van de radio nogal eens voluit gaat. Als daar niet alleen de vloer, maar ook de wanden worden bekleed met ribbeltjes', wordt de geluidsoverlast al aardig beperkt. En omdat het ribbeltapijt in zoveel tinten verkrijgbaar is, kan de kamer heel decoratief worden. Het ribbeltapijt is in alle richtingen snij- vast en dat betekent dat er met een beetje creativiteit fraaie mozaieken zijn te ma- ken. Tretford benadrukt daarbij dat het maken van zo'n patroon niet alleen is voorbehouden aan de vakman. Een speels patroon van gekleurde vlakken op de vloer, een ingelegde afbeelding als een soort wandkleed tegen de muur: je kunt het zelf doen. „Het leggen van dit ribbeltapijt levert voor een beetje handige man of vrouw werkelijk geen probleem op", aldus de tapijtfabrikant. ..Met een scherp mes en Je moet er maar even op komen: dubbel glas gebruiken voor een de- eoratie. Dat idee werd gepresen- teerd op de woonbeurs Binnenhuis door Pegero Zonwering en Alumi- niumbouw. Getoond werden voor- deuren, die waren voorzien van dubbelglas met daarin een tekst of motief, de naam of het huisnum- mer, Tussen de twee glasplaten is zo'n decoratie heel goed aan te brengen. Doordat het motief op de binnen- zijde van het glas staat, kan deze niet beschadigen. Er zijn mogelijk- heden te over. Heel simpel is het om de familienaam in het glas, bo- ven de brievenbus, aan te brengen. Maar een leuk plaatje kan ook. Er kan echter nog veel meer. Bij- voorbeeld de ruit matteren met een decoratie of het huisnummer. Of het motief in de ruit slijpen en daarna kleuren of matteren. Als beide ruiten aan de binnenzijde worden behandeld, ontstaat een speciaal effect, een zogenaamd diapositief beeld. Bestaande dub- belglas-ruiten kunnen probleem- ioos worden vervangen door Iso- tekst-ruiten. Meer informatie: Pe gero, Rotterdam, telefoon 010 - 4221455. De titel 'Gouden Tuinpluim' van de Vereniging Belangenbeharti- ging Tuinbranche is onlangs toe- gekend aan een schutting van bam- boe. De jury, die jaarlijks de Tuin- pluimen uitreikt, was vol lof over de bamboe schutting, die is samen te stellen uit verschillende tuin- schermen van Amevo Ubbink B.V. De tuinschermen worden gemaakt van originele Chinese tonkin-stok- ken: dunne bamboestokken, die onderling worden verbonden met staaldraden. De schermen zijn aan elkaar te koppelen via speciale hoekpalen. De stokken zijn overi- gens verduurzaamd met UV-bes- tendige lak. Erzijn zes verschillen de schermen ontworpen: open, ge- sloten of met decoratieve elemen- ten. Zo'n bamboeschutting sluit bele- maal aan bij de trend van natuurlij- ke materialen en oosterse invloe- den in de tuin. Bovendien is bam boe een milieuvriendelijk mate- riaal, omdat bamboe de snelst groeiende plant ter wereld is. In vijf jaar tijd heeft een bamboestam al een enorme dikte en hardheid bereikt, en elk jaar worden talloze nieuwe scheuten gevormd. Het is daarom geen enkel probleem om bamboe te kappen en dat is een prettig idee. Met tapijttegels is al gauw een attractief patroon te maken. Het leggen is kinderspel. (Foto: Tretford). een ijzeren lineaal laat het ribbeltapijt zich in velerlei vormen en maten snij- den. Zelfs als er een snijfout wordt ge maakt, is dat binnen een mum van tijd te herstellen, want een nieuw strookje laat zich makkelijk inpassen." Het tapijt is in 41 kleuren verkrijgbaar, van appelgroen tot pauwblauw, en daar- door zijn bijzondere kleurencomposities mogelijk. Het wordt zonder ondertapijt zo op een harde vloer geplakt. Ribbeltapijt wordt geleverd op een breedte van twee meter, waardoor het gemakkelijk te hanteren en te verwerken is. Nog gemakkelijker zijn de tapijtte gels, die tot een oppervlakte van dertig vierkante meter zelfs los zijn te leggen, hoewel het voor grotere ruimten is aan te raden eerst een antislip-laag aan te bren gen. Tretford heeft ook tapijttegels. Die heb- ben ook weer wat voordelen boven ta pijt. Ze zijn altijd mee te verhuizen en dat is natuurlijk kostenbesparend. Ook zijn problemen met heel hardnekkige vlekken gemakkelijk op te lossen door een enkele tegel te vervangen. Vlekken zijn overigens in het algemeen goed te verwijderen uit het tegeltapijt. Het mate- riaal kan immers tegen een stootje. Een ander voordeel is dat met de tegels nog sneller een eenvoudig patroon is te leggen. Het is al attractief om tegels in twee tinten omen om te leggen, maar de keuze uit 41 kleuren biedt alle kans voor een echt kunstwerk in kleur. En ten slot- te: bevalt het effect niet, dan is er snel weer wat anders van te maken. De tegels zijn trouwens even oersterk en geluid- dempend als het ribbeltapijt. Een pseudo-plant: niet net echt, maar helemaal echt. Alleen zijn de bladeren gemummificeerd. Water geven hoeft dus niet meer. (Foto: Rent-a- Fleur). Het Nederlandse bedrijf Rent-a-Fleur is eind 1995 begonnen met de verkoop van pseudo-cultuur. Deze vorm van beplan- ting werd in eerste instantie vooral in be- drijven toegepast, maar Rent-a-Fleur wil het nu ook onder de aandacht brengen van particulieren. De gemummificeerde planten zijn namelijk in elke gewenste maat te bestellen: niet alleen grote palm- bomen maar ook kleine plantjes voor in de vensterbank. Of voor een hoekje waar weinig licht komt, want ook dat doet er niet meer toe voor een pseudo- plant. Zo'n plant uit de pseudo-cultuur is een echte plant, maar de bladeren zijn vol- gens een gepatenteerd proces gestabili- seerd. De stelen zijn voor een bepaalde tijd in een speciale vloeistof gezet. De plant neemt deze vloeistof op, waardoor het aanwezige water in de bladeren als het ware wordt weggedrukt. Anders gezegd: het vocht in de plant wordt vervangen door glycerine, soms zelfs met brandvertrager. Daarmee is uitdroging voorkomen en behoudt de plant zijn veerkracht en natuurlijke uit- straling, jarenlang. Zelfs de geur blijft enige maanden bewaard, maar die neemt daarna geleidelijk af. „Het is in principe dezelfde methode die de farao's al gebruikten voor hun mum mies", zegt Walter Boekestein, de di- recteur van Rent-a-Fleur. Het stabilisa- tieproces is zo effectief, dat het bedrijf de fraaie staat van de pseudo-planten voor minimaal vijf jaar garandeert. De plant blijft mooi, er komen geen bruine punten in en ook geen ongedierte. De enige voorwaarde die daarbij geldt is dat de plant wordt geplaatst in een ruina te die niet te koud en niet te vochtig is. In de badkamer zal hij het niet uithouden, omdat het daar te vochtig is. Ook mag het niet kouder worden dan tien graden. De plant kan anders gaan 'bloeden', wat betekent dat de glycerine er weer uit weg loopt en dan is het afgelopen met de houdbaarheid. Volgens Rent-a-Fleur is de pseudo-cul tuur een doorbraak in de markt. Neder- landers staan in het algemeen nogal kri- tisch tegenover kunstbeplanting, maar de gemummificeerde planten zijn al bij diverse (middel)grote bedrijven ge plaatst. Het bedrijf levert altijd een plant van precies de gewenste grootte. De ge mummificeerde bladeren worden name lijk op geprepareerde stammen aange- bracht: een soort boomchirurgie, waar door elke gewenste vormgeving en kleur te bereiken is. Zelfs kunnen verschillen de planten op een stam worden aange- bracht, want er zijn geen biologische be- perkingen. Zo kan een plant ook aan de wand of aan een hekwerk worden beves- tigd. Voor in huis bij de particulier zijn er kleinere modellen. De eerste daarvan zijn al te koop bij sommige supermark- ten. Gewoon voor op tafel of in de ven sterbank: een echte plant, die altijd mooi blijft, terwijl je er toch geen omkijken naar hebt. Een lekkere bank, waarvan de complete bekleding zo in de wasmachine kan. Dat leek tot nu toe een droom voor veel ge- zinnen, maar die droom is nu werkelijk- heid geworden. Op de woonbeurs Bin nenhuis in Ahoy' is zo'n bankstel gepre- senteerd door Metz Woninginrichting van de Nieuwe Binnenweg. Het gaat om de bank ZooLoo, die in drie modellen leverbaar is. Deze bankjes zijn als basis gestoffeerd met naturelkleurig katoen. Daaroverheen komen losse hoe- zen, niet alleen om de kussens, maar ook om het onderstel. Is de bank smoezelig of vertoont hij vlekken, dan kunnen alle hoezen gewoon in de wasmachine. In- tussen blijft de bank bruikbaar, omdat de naturel stoffering dan tevoorschijn komt. De bank zelf is overigens een comforta- bel zitmeubel. De basis is voorzien van binnenvering en de kussens zijn van ganzedons. In combinatie met het ge- makkelijke onderhoud is dit een fijne bank waar het hele gezin op kan leven. De banken van ZooLoo voldoen overi gens ook aan alle nieuwe milieunormen: alle gebruikte materialen zijn recycle- baar. De eetkamerstoel 'Toscanini'. (Foto-.arx, cuiemborg). Het lijkt even alsof iemand zijn rokkostuum over de stoel heeft laten hafi- gen. Maar het is de eetkamerstoel zelf. Dat ontwerp is van de hand van Maroeska, Metz, een van de vormgevers van Gelderland B.V. Ze heeft haar stoel 'Toscanini' genoemd, naar de beroemde dirigent. die ook zo'n jas aan had. De stoel heeft geen armleuning en is te verkrijgen in stof en leer. De poten zijn van beukehout en last but not least: de stoel zit heel comfortabel. Het ontwerp van Maroeska Metz maakt deel uit van een splinternieuwe collectie 'eigenwijze' meubelen, getekend door vormgevers, die hun spo- ren inmiddels hebben verdiend. Naast Maroeska Metz zijn dat Jan des Bouvrie en Henk Vos. De naam van de collectie: arX. De arX-produkten voldoen aan de hoogste kwaliteits- en gebruikseisen. Zo zijn bijvoorbeeld alle gestoffeerde modellen voorzien van verwisselba- re bekleding. De hoes kan na een paar kleine ingrepen worden verwijderd en is chemisch te reinigen of te vervangen door een nieuwe, in een andere stof of kleurstelling. Verder zijn de modellen uit de arX-collectie geba- seerd op een oerdegelijke beukehouten romp, vaak nog met ouderwetse pen/gat verbindingen en de beste vulmaterialen. Daarom garandeert meu- belfabrikant Gelderland voor deze meubelen een lange levensduur. Dit is een nieuwe vitrinekast, die qua vormgeving afwijkt van de meeste bestaande vitrinekasten. De zwart metalen staanders komen naar voren uit de beukehouten omlijsting. Zo'n vitrine is op zichzelf al een sieraad in de kamer. Deze kast komt uit een nieuwe collectie, ontworpen door Hank Kwint en geproduceerd door Medea uit Dordrecht. Al deze vitrinekasten zijn voor zien van halogeenverlichting, hardglasdeuren en hebben in hoogte ver- stelbare glasschappen. (Fpto: Medea, Dordrecht). 'Easy living', een van de modellen van de ZooLoo-bank, waarvan de complete bekleding zo in de wasmachine kan (Foto: Metz Woninginrichting).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17