De zon voor zijn door nu zonwering te kopen een Zitten en bewegen tegelijk met kindvriendelijke stoelen dD Relaxen in Lotus-stoel Slapen op maat Water erop... smaakeronder Designprijs Rotterdam 1996 naar Studio Dumbar MaasstaD L Compacte airco voorthuis Rondevormen domineren in de keuken Wie vandaag de dag voor hout kiest, wil graag ook de zekerheid dat hij daarmee geen onnodige aanslag op het milieu pleegt. De nieuwe massieve parket- en kurk- vloeren van de Zweedse fabrikant Wicanders geven die zekerheid: het gebruikte hout komt uit zorg- vuldig beheerde bossen met een eontinu nieuwe aanplant van bomen. Voor het kurk geldt: het schors wordt zodanig verwijderd dat de kurkeik daarvan niets te lij- den heeft en het laagje vanzelf weer aangroeit. .2. Met twee hete zomers nog vers in her geheugen, is het geen gek idee om eens over een goede zonwe ring na te denken. Niet alleen om de hitte uit ons huis te houden, maar ook om te voorkomen dat de spulletjes van kleur verschieten door het zonlicht en dat de kamer- planten verdrogen. Kinderen zijn enorm beweeglijk. Omdat conventionele stoelen zijn gemaakt om stil te zitten, halen kinderen vaak de raarste capriolen uit: zij gaan 'wippen' met de stoel en gebruiken dan maar twee van de vier poten. Tilman Ergonomie in Rotterdam is van mening dat kinderen moeten kunnen zitten en bewegen tegelijk; daarom ver- koopt dit bedrijf speciale kinder- stoelen: zogenoemde 'meegroei- stoelen', zitballen, wigvormige kussens en schrijfplankjes. Affiches goed voor 40.000 gulden ROTTERDAM - Zeventien genomineerden wachtten af gelopen zaterdag in spanning op de uitslag. Wie zou er met de vierde Designprijs Rotter dam vandoor gaan? De De signprijs Rotterdam 1996 werd na een jury-discussie van twee dagen uiteindelijk toegekend aan Studio Dum bar; ontwerper Bob van Dijk ontving de prijs - 40.000 gul den - in de Kunsthal voor zijn affiches voor het Holland Dance Festival. Publieksenquete Woensdag 6 maart 1996 WO Kurk- en parketvloeren worden steeds verder verf ijnd De vloeren van Wicanders kunnen wel een stootje hebben. Dat is ideaal, want een vloer krijgt immers alles over zich heen, van naaldhakken tot een omgeval- len glas wijn en vuile schoenen. Die sterkte is te danken aan de veerkracht van de luchtgevulde structuur van kurk. Daarnaast hebben de parket- en kurk- vloeren een speciale slijtvaste toplaag wa_arop de fabrikant tien jaar garantie gaeft tegen doorslijten. Wie deze vloer in huis heeft, hoeft nau- welijks de handen uit de mouwen te ste- ken. De toplaag is niet alleen gemaakt van een anti-slip materiaal - ideaal voor spelende kinderen - maar is ook anti-sta- tisch. Daardoor is de vloer niet snel vuil en blijft schoonmaken tot een minimum beperkt. Schuren en lakken is dankzij de toplaag helemaal overbodig. Kurk is trouwens bijzonder comfortabel voor rug en benen doordat de ruggegraat tijdens het lopen minder schokken hoeft op te vangen. Bovendien dempt kurk het geluid maximaal wat een uitkomst is in een rijtjeswoning of een flat. Wie een beetje handig is kan een Wi canders vloer zelf leggen. De vloer van een flinke woonkamer kan in een dag tijd gelegd zijn. De vloer is 'zwevend' (zit dus niet aan de ondervloer vast) dankzij een uitgekiend messing- en groefsysteem. Voor verhuizerige types is de vloer een uitkomst. Het zwevende parket bestaat uit een slijtvaste toplaag, een dessinlaag van echt 'hout of kurk, een veerkrachtige kernlaag van echt kurk, een MDF-tussenlaag en een stabi- liserende onderlaag. Bij een airconditioning denk je al gauw aan grote bedrijfsgebouwen. Toch koopt een groeiende groep particulieren zo'n klimaatbeheer- singssysteem voor huis-, slaap- of werkkamer. Zij willen echter een zo klein mogelijk al dan niet mo- biel apparaat dat weinig zichtbaar is. De fabrikant Future Climate speelt op die behoefte in met de ZoneAire. Het systeem past in de spouwmuur zodat alleen het uit- blaasrooster in het zicht komt. De ZoneAire kan niet alleen koelen, maar ook verwarmen en lucht ver- versen via een aansluiting op de buitenlucht. Wie een ruimte van circa 40m wil koelen, heeft een ZoneAire nodig die een kleine drieduizend gulden kost. Er is ook een versie met een kleinere capaci- teit te leveren. Het apparaat is heel eenvoudig zelf te installeren en aansluiting op het lichtnet is voldoende. Het stoffilter dat in de ZoneAire zit, is er makke- I lijk uit te halen en te reinigen. De i fabrikant biedt vijf jaar garantie. In de keuken hebben rechte vormen een beetje afgedaan. Ge- knikte vormen, halfronde elemen- ten en 'swingende' fronten met af- geronde hoeken doorbreken de rechte lijn. Speelse planchetten, halfhoge of zwevende kastjes en losse werkunits geven een onge- dwongen beeld. Er zijn zelfs keu- kens waarin spoelbak, hakblok en kookplaat in de vorm van een hal ve maan zijn samengebracht. Dat geeft niet alleen een speels beeld maar geeft ook meer werkruimte. Het kookeiland is ook nog steeds een trekker. Dat past in de trend van de woonkeuken waar ook plaats is om uitgebreid te tafelen. De keukenaccessoires zijn in lijn met de keuken zelf. Het koffiezet- apparaat, de citruspers, de brood- rooster, de eier- en de waterkoker hebben eveneens ronde vormen en zijn kleurgegeven met aparte tinten. Ook chroom en gekleurd 'frosty' glas of plastic zijn geliefd. De accessoires zijn zo mooi dat ze gezien mogen worden. Zaten ze vroeger weggestopt in laden, nu staan ze op open planchetten of in halfhoge servieskasten met mat- glazen (schuifjdeurtjes. Spelen met parket of kurk, dat is mogelijk bij fabrikant Wicanders. Ook heeft Wicanders verlijmd parket. Dat bestaat uit een slijtvaste toplaag, een dessinlaag van echt kurk of hout, een veerkrachtige kernlaag van echt kurk en een stabiliserende onderlaag. Met de Wicanders vloeren zijn heel speelse effecten te bereiken. Er zijn bij- na net zoveel vloeren als er wensen van consumenten zijn. De te bedenken com- binaties zijn eindeloos. Niet alleen kun nen parket en kurk worden afgewisseld, ook zijn combinaties mogelijk van ver- schillende soorten hout. Daarnaast zijn er tegels, stroken met streep- en blokpa- tronen en talloze kleuren. De consument heeft het voor het zeggen... Wie nu bij de zonweringsspecialist bin- nenstapt, komt waarschijnlijk net voor de grote drukte binnen. Veel mensen ko- men traditiegetrouw pas in de loop van het voorjaar een zonwering kopen als zij al echt last krijgen van de zonnetempe- ratuur in huis. Al vanaf zo'n achthon- derd gulden is een fraaie zonwering met handbediening te koop. Nog niet zo lang geleden dachten veel mensen bij het pro- dukt zonwering aan een oranje scherm, gespannen tussen twee robuuste metalen armen. De afgelopen jaren is de kwali- teit van de zonweringen aanzienlijk ver- beterd. Ook het aantal verschillende soorten is behoorlijk gegroeid. Nu is het assortiment doeken, draagarmen en be- dieningssystemen legio. Bij de stoffen heeft de kwaliteitsverbetering geleid tot eigenschappen als kleurecht, luchtdoor- latend, vuilafstotend en bestand tegen alle mogelijke weersinvloeden als UV straling, regen en vorst. De doeken zijn in alle denkbare kleuren en met veel ver schillende dessins te leveren. De draagarmen zijn nu doorgaans van aluminium en staal, wat de constructie sterker maakt en ze beter tegen weersin vloeden wapent. Welk draagsysteem het beste bij de woning past hangt onder meer af van de te overbruggen breedte, de aanwezigheid van ramen, deuren en balkons en de hoogte vanaf de grond. Ook de ligging van het huis ten opzichte van de zon speelt natuurlijk een rol. Wie verzekerd wil zijn van goede kwali- teit en garantie kan het beste een zonwe ring kopen bij een zonweringsspecialist die bij de vereniging Romazo is aange- sloten. Romazo bestaat uit ondernemin- gen die zich bezighouden met de pro- duktie, verkoop en montage van rollui- ken, markiezen en zonweringen. Zij hebben een speciaal keurmerk ontwik- keld dat kwaliteit garandeert. Wie een zonwering met dit keurmerk koopt, heeft de garantie dat het jarenlang blijft hangen en bestand is tegen allerlei in- vloeden van buitenaf, zoals windstoten, temperatuurverschillen, regen en corro- sie. De garantietermijn bedraagt twee jaar. Dit houdt in dat de zonwering bij schade door fabricage- of montagefou- ten kosteloos wordt hersteld, inclusief voorrij- en materiaalkosten. De erkende specialist is te herkennen aan het Romazo-vignet. Medewerkers van de aangesloten bedrijven volgen efen dag per week een speciale vakopleiding waar zij de fijne kneepjes van het vak le- Het voordeel van de meegroeistoel - de naam zegt het al - is dat het kind er van baby tot puber mee vooruit kan. De stoel bestaat uit een ingenieus systeem waar- mee zit- en voetblad in hoogte en diepte afzonderlijk instelbaar zijn. Naarmate het kind groter wordt kan het voetblad steeds een treetje lager ingesteld wor den. Het kind dat op een meegroeistoel zit, heeft een natuurlijke houding van het lichaam: aflopende bovenbenen en steun onder de voeten. Bewezen is dat de rug zo beter rechtop blijft dan wan- neer lichaam en benen een hoek van ne- gentig graden vormen zoals bij conven tionele stoelen het geval is. Met steun onder de voeten kan het kind zich bo vendien lekker bewegen. Ook op de zogeheten zitbal is het kind vrij om te bewegen. Als de zithoogte (die bepaal je met de grootte van de bal en de hoeveelheid lucht die je erin pompt) goed is, lopen de bovenbenen schuin af en en heeft de wervelkolom een natuurlijke rechte stand. Maar hoe bepaal je de juiste zithoogte? Heel een- - iiii Het westen is aan het veroostelijken. Als re- actie op de toegenomen welvaart richt een groeiende groep Nederlanders de blik op het oosten. Het belang van materiele zaken lijkt wat naar de achtergrond te verschui- ven. Met oosterse therapieen en behande- lingen werken we aan onze geestelijke ge- zondheid want daarvoor is de belangstel- ling toegenomen. fnspelend op die trend heeft importeur Van der Peet Petrie de Lotus-stoel van ontwerper Jean Bernard Fried naar Nederland gehaald. Net als de Lotus-zit, die vooral bij yoga wordt gebruikt om tot ontspanning te ko- men, is ook deze stoel gericht op relaxen. Vijf minuten of een hele dag, wie op de Lo tus-stoel zit zal echt tot rust komen. Het is een prima ondersteuning bij meditatie maar ook in het dagelijks gebruik zal de stoel zijn voordelen bewijzen. Dankzij de vorm van de stoel blijft de rug in een rechte houding. Wie er in zit heeft een goede reikwijdte naar de grond toe, zodat een tafel niet nodig is. Bovendien is het contact voor mensen onderling ook een stuk aangenamer zo dicht bij de grond. Het warme rotan, waaruit de zetel bestaat, geeft een warme uit- straling aan het interieur. De stoel is met de hand gemaakt en kost 498 gul den. Relaxen in de Lotus- stoel. Dat slapen op een goed bed heel belangrijk is, daarvan zijn we ons bewust. Wie echt een op maat gesneden bed wil hebben, kan sinds kort een beroep doen op het zogeheten Mobiele-Bedden-Test-Center. Binnen afzienbare tijd zal de beddenspeciaalzaak zo'n testcentrum zelf in huis hebben. Maar omdat een speciale opleiding is vereist. duurt dat nog eventjes. Tot die tijd kunnen geinteresseerden terecht bij Martin Potharst. telefoonnumnier (0182)518707. Potharst is zelf de bedenker van het computergestuurde meetsysteeni 'Back-up' waarntee nauwkeurig is te bepalen welk bed voor iemand het meest geschikt is. ,,Een voorwaarde voor een goede en gezonde slaap is dat het lichaam volledig ontspannen moet zijn. Dat betekent dat de spieren zich zo min mogelijk mogen spannen legt Martin Potharst uit. ..In ons Mobiele-Bedden-Test-Center meten wij op diverse bedsystemen de spier- activiteit op. Door deze met elkaar te vergelijken. kunnen we precies vast- stellen welk soon bed (boxspring, lattenbodem, waterbed of spiraal) het meest geschikt is." Wetenschappelijk is inmiddels vastgesteld dat de Back-up methode een juist beeld geeft van de verschillen tussen de diverse bedsystemen. r Om vlees lekker mals te braden. heeft de firma Staub, bekend om zijn giet- ijzeren kookgerei, een zogenaamd waterdeksel ontwikkeld. In dit deksel kunnen ijsblokjes of gewoon koud kraanwater worden gedaan waardoor de circulatie van condensvocht in de pan beter verloopt. Tijdens het bra den van het vlees koelt het condensvocht tegen het koude deksel af en glijdt via de speciaal gevormde binnenkant weer op het gebraad. waardoor dit lekker mals wordt. voudig. Meet de hoogte tussen de vloer en de bovenkant van de knie als het on- derbeen verticaal op de vloer staat. Tel hierbij acht centimeter op en de maat bal die hie'r net boven zit is de juiste. Voor het oppompen van de bal is een gewone voetpomp te gebruiken waarmee je een luchtbed oppompt. De bal is verkrijgbaar in speelse kleuren die kinderen aanspreken. Ze zijn er ook in parelmoer kleur en volledig transpa rent. De meeste ballen hebben noppen aan de onderkant die voorkomen dat ze wegrollen als het kind opstaat. De ballen houden trouwens niet van de directe hit te van een centrale verwarming, scherpe of hoekige voorwerpen en ook niet van agressieve reinigingsmiddelen. Het juryrapport omschreef het ont- werp als volgt: 'Het oude ideaal van de integratie van typografie en fotografie is in deze ontwerpen weer gerealiseerd. op een nieuwe en ongebruikelijke manier. Ze vormen het krechtig bewijs dat het affiche niet, zoals velen beweren. als communicatiemiddel in onze cultuur zijn langste tijd heeft ge- had." De Designprijs Rotterdam werd voor de vierde achtereenvolgende keer uitgereikt. Deze nationale prijs wordt jaarlijks toegekend aan de vormgever of ontwerper van het beste produkt van het voorafgaan- de jaar. Van 3 februari tot en met 17 maart werden de 17 produkten die door de Nederlandse nomina- tie-commissie waren geselecteerd. tentoongesteld in de Kunsthal. Ge- zamelijk vormen de nominaties een interessant jaaroverzicht van Nederlands design op alle terrei- nen. Ook de tentoonstellingbezoekers hadden in een stem in de uitslag. Zij konden hun keuze voor het bes te produkt kenbaar maken in de publieksenquete, die gelijktijdig met de prijsuitreiking en de open- baarmaking van het juryrapport bekend werd gemaakt. Er waren opvallende verschillen tussen de publieks- en de profes- sionele jury, onder leiding van de directeur van het Vormgevingsin- stituut John Thackara. Zo koos het publiek voor de uitvouwbare cara van Markies van Eduard Bothlingk als beste ontwerp. maar de interna- tionale jury liet dit idee geheel links liggen. Wel kregen de zoge- naamde zachte lampjes van Arian Brekveld een eervolle vermelding. Andere eervolle vermeldingen gin- gen naar de Gazelle Expresso-fiets van Van der Veer Designers, de CD-Rom met modeshow Defile sans Public van Opera Ontwerpers en de kalebasverpakkingen van Jan Velthuizen en Ronald Wall.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13