(D Luxe van serre wordt bereikbaar Volop keuze uit woonaccessoires Milieuvriendelijk bamboe voor slijtvaste vloer Praktisch en sfeervol 'Niet alleen voor miljonairs' Prive-beveiliging vaak emotionele beslissing Nieuwe tuinmeubelen: V3I ft Niet alleen miljonairs of bedreigde politici kiezen vandaag de dag voor elektronische beveiliging van hun woonhuis. Ook in gewone rijtjeshuizen wordt steeds vaker zo'n systeem gei'n- stalleerd. Het gaat er maar om hoe (on)veilig iemand zich voelt in zijn eigen huis. Per maand Alarmverificatie Er is dit voorjaar goed nieuws op het gebied van tuinmeu belen. Het is een van de producenten namelijk gelukt het ge- mak van kunststof meubelen te combineren met de warme uit straling van rotan. Het zijn tuinmeubelen, die op ambachtelijke wijze zijn vervaardigd uit een kunststofdraad, die net zo wordt verwerkt als rotan. Het frame is van aluminium. Woensdag 13 maart 1996 CX9.54 WO Zomer en winter genieten van de zon in je eigen serre: het is een luxe waar iedereen wel eens van droomt. Het leuke is dat de bouw van een serre langzamerhand geen onbereikbaar ideaal meer is. De tijd is voorbij dat een serre was voorbehouden aan rijke lieden met grote landhuizen. Eigenlijk kan tegenwoordig iedereen die een redelijke tuin heeft de bouw van een serre overwegen; de kosten zijn vaak vrij eenvoudig te financieren. In sommi- ge gevallen maakt de extra ruimte die de tuinkamer oplevert zelfs een dure ver- huizing overbodig. De serres die heden ten dage worden ge- bouwd, zijn in het algemeen van zodani- ge kwaliteit dat ze gerust kunnen wor den gezien als een verlengstuk van de woonkamer. Door de toepassing van isolerend materiaal en het aanbrengen van verwarming, is het er ook in de win ter goed toeven. Sterker nog, de eerste waterige zonnestraaltjes brengen al een zomers sfeertje binnen. Door het dubbele hoog-rendement-glas is het in de serre al gauw warm. Zelfs als het buiten vriest bij een helder winter- zonnetje, kan de temperatuur in de serre al gauw oplopen tot twintig graden Celsius. In de zomer wordt het soms zelfs heel warm: dan zijn zonwering en ventilatiemogelijkheden absoluut nood- zakelijk. De meeste serre-fabrikanten leveren een compleet pakket. Vanaf het ontwerp tot en met de montage wordt alles geregeld; ook de fundering (in bepaalde streken moet worden geheid) en de aanvraag van de bouwvergunning (bijna altijd noodzakelijk). De serre wordt meestal gebouwd van aluminium profielen met hoog rendement-glas. Zoals reeds ge- zegd zijn ventilatiemogelijkheden en zonwering in de zomer een must. Maar voor de wintermaanden is verwarming nodig. Vaak wordt meteen vloerverwar- ming gelegd, maar convector-radiatoren of convectorputten kunnen ook heel goed. In elk geval is het niet fraai om ge- wone verwarmingsradiatoren voor de Ook een gewoon rijtjeshuis kan worden verrijkt met een serre (Foto Thoen Serres, 's-Gravenzande). glazen pui te zetten. Elke serre is anders, want elke serre wordt ontworpen voor de specifieke si- tuatie en naar de individuele wensen van een klant. Klein of groot, rond of vier- kant, het kan allemaal. Meestal wordt het ontwerp aangepast aan de stijl van de woning. Een rustiek ogende serre bij een stijlvol oud huis, een moderne serre bij een nieuwbouwwoning. Niet alleen vrijstaande huizen komen in aanmerking voor een serre. Vaak ge- noeg wordt zo'n tuinkamer gerealiseerd bij een rijtjeswoning en zelfs een balkon kan worden verbouwd tot serre. Dat geeft een geweldige extra ruimte bij een flatwoning. Het is mogelijk omdat de aluminium profielen licht van gewicht zijn. Er zijn zelfs creatieve mensen die over de hele lengte van het dak een serre laten bouwen, in de plaats van een dakkapel. En wie een dakterras heeft, kan overwe gen daar een tuinkamer van te maken. Het levert veel ruimte op die het hele jaar door gebruikt kan worden, in plaats van alleen gedurende mooie zomerda- gen. Maar als die warme dagen inder- daad aanbreken, kunnen de schuifpuien en vaak ook het dak van de serre open en dan zit men toch weer lekker buiten. Er zijn talloze leuke sfeermakende woonaccessoires te koop. Dof ge- kleurd glas is bijvoorbeeld een echte trend. Speelse bloemenvazen, schalen, kannen en parfumflesjes geven het in- terieur een fleurig aanzien. Ook ge- kleurd plastic, dat nauwelijks is te on- derscheiden van glas, wint terrein in het interieur. Dat plastic is bovendien ook praktisch als gebruiksartikel omdat het wel een stootje kan hebben, bijvoorbeeld als drinkbeker in de badkamer. Ook hoogglanzend chroom dat aan de jaren vijftig doet denken, is een absolute trend. Bolvormige toasters, afvalem- mers, wasmanden en pedaalemmers, ro- buuste peper- en zoutstelletjes, strak be- lijnde theepotten en ietwat lompe asbak- ken. Minder opvallend, maar ook erg in trek zijn accessoires van (licht) hout, ke- ramiek. MDF, gerecycled papier en kar- ton. Anderzijds is er nog een trend te bespeu- ren naar regelrechte kitsch. Fotolijstjes met kroontjes, soms compleet met nep- steentjes, spiegels in goudkleurige lijs- ten met overdreven veel krullen en prul-_ len. Ook verroest ijzer doet het goed. hoe vreemd dat ook mag klinken, als het maar vooral 'oud' toont; Kandelaars van verroest ijzer, fotolijstjes van oud-zilver of groen uitgeslagen koper. Van kaarsen. kwastjes en dozen kunnen we er ook nooit genoeg hebben. Kaarsen zijn er in allerlei modellen, kleuren en vooral met veel geuren. Van recht en bolvormig tot echt uitziende gebakjes of fruit. Kwastjes gemaakt van wol, stro, touw en raffia decoreren lampen, kande laars, kussentjes en spiegels. Doosjes zijn nhtuurlijk bij uitstek geschikt om al lerlei kleine spulletjes in op te bergen. En ze staan nog leuk ook! Gekleurd glas verwerkt in allerlei soorten modellen vazen en schalen (Vetro Artistico). Het gaat goed met het bamboeparket. Ook al is het nog maar een paar jaar in Nederland te koop en nog niet echt op grote schaal ontdekt, toeh worden er steeds meer bamboevloeren gelegd. Geen wonder, want dit hout is keihard en daardoor niet snel te beschadigen, dus makkelijk in het gebruik. Boven dien oogt het warm en levendig en tenslotte is bamboe ook nog eens een milieuvriendelijk materiaal. Het kappen van bamboe levert geen en- kel bezwaar op. Dat is belangrijk nu (hard)hout schaars wordt. Bamboe, geen boom maar een grassoort op reuzefor- maat, is de snelst groeiende plant ter we- reld. Al in vijf jaar is de stam zo gehard dat hij geschikt is om parketstroken van te maken. Dit aspect is vandaag de dag belangrijk. Nu de ronde, holle bamboe- stam ook nog geschikt blijkt voor een vlakke verwerking zal de toepassing er- van een grote vlucht nemen. Tot nu toe waren er nog maar weinig produkten van bamboe met een westerse uitstraling. Het materiaal werd altijd ge bruikt in de ronde vorm waarin de Sten gel groeit. en de produkten bleven ei genlijk altijd wat exotisch en Tow profi le': de reputatie was matig. Bamboepro- dukten leken niet geschikt voor de wes terse markt. Het ziet er nu echter naar uit dat het imago van bamboe op korte ter- mijn enorm zal veranderen. Nu bamboe wordt verwerkt tot plaatmateriaal in ver- lijmde, vlakke stroken, kunnen produk- Bamboe is de snelst groeiende plant ter wereld (Foto: Bamboe Informatiecentrum Nederland). ten een totaal andere uitstraling krijgen. Het bamboeparket is daar een voorbeeld van. Zo'n bamboevloer ziet er anders uit dan een vloer van een andere houtsoort. Het bamboe heeft een eigen nerf en een an dere structuur. Je blijft in de vloer zien waar de tussenschotten in de bamboe- stam hebben gezeten. Dat geeft een le vendig effect. Tegelijkertijd is de vloer zeer slijtvast door de hardheid van het hout. Het parket is geconstrueerd uit drie la- gen bamboedelen, die onder hoge druk zijn verlijmd. De vloerdelen zijn zestig tot negentig centimeter lang en negen centimeter breed. Het parket wordt voorzien van een lak- of waslaag en het is verkrijgbaar in een lichte of donkere tint. Bamboe is een van de hardste houtsoor- ten ter wereld. Onderzoek heeft uitge- wezen dat de bamboeparketvloer een geringe werking heeft onder invloed van luchtvochtigheid: het bamboehout 'werkt' zelfs veertig tot vijftig procent minder dan eikenparket, zo meldt de Ne- derlandse importeur, Plyboo Import en Export B.V. Er zijn inmiddels meer dan honderd detaillisten in Nederland, die bamboeparket in het assortiment heb ben. Plyboo Import en Export B.V. heeft zich de laatste jaren ingespannen om de pro- duktie in China verder te ontwikkelen en te verbeteren. Vertegenwoordigers van het bedrijf reisden naar China om per- soonlijk de produktielijn te controleren en te optimaliseren. Uitgebreid is aan- dacht besteed aan de werkprocedures en instructies aan het fabriekspersoneel, want juist als het om parket gaat mag uitsluitend het beste deel van de bam- boestam worden gebruikt. Op dit moment verbouwen voorname- lijk de Chinezen bamboe, maar in ande re subtropische gebieden zouden moge lijk plantages opgezet kunnen worden. Nu er planken van te maken zijn, zijn de mogelijkheden enorm toegenomen. Bamboe is dan immers ook te gebruiken in de meubelindustrie (kasten, tafel- of keukenbladen) of voor scheepsbetimme- ring. Plyboo Import en Export B.V. is te be- reiken via telefoonnummer 0229 - 501309. „Vooral mensen die al eens zijn geconfronteerd met inbraak, kiezen op den duur vaak voor elektronische beveiliging", vertelt Johan Visscher, voormalig politiefunctionaris en nu manager woonhuisbeveiliging van Secuhome, een afdeling van ADT Security Systems. Dit bedrijf in Capelle aan den IJssel is specialist op het gebied van elektronische beveiliging. In 1994 werden in Nederland 650.000 (al dan niet geslaagde) inbraken in woningen gepleegd. Vanuit zijn politie-achtergrond weet Johan Visscher heel goed hoe diep een woninginbraak bij de slachtoffers kan ingrijpen. „Wie dat meemaakt, gaat nog lange tijd daarna niet meer rustig naar bed. Om van de zenuwen af te zijn gaan ze over op een goede prive-beveili- ging. Het is dus bij particulieren een emotionele beslissing, in tegenstel- ling tot het bedrijfsleven, waar gewoon de risico's worden afgewogen. Daar is elektronische beveiliging al lang de gewoonste zaak van de we reld." Een goed elektronisch beveiligingssysteem voor een woonhuis is te huur vanaf zeventig gulden per maand. „Mensen die zich echt onveilig voelen, vinden dat niet te veel", weet Visscher. Voor dat bedrag ontvangt men een centraal meldpaneel in de meterkast, voorzien van een noodaccu; magneetcontacten op voor- en achterdeuren; een dubbeldetector in de woonkamer, die reageert op zowel beweging als warmtewisseling; een eenvoudig bedieningspaneel in de hal en preventie- ve stickers op de ramen en deuren. Als het systeem is ingeschakeld, zoekt de detector voortdurend de woon kamer af. Bij onraad geeft hij een signaal aan het centraal meldpaneel. Dat gebeurt ook als de magneetcontacten op de deuren worden verbroken. Vanuit het meldpaneel wordt dan automatisch een telefonische melding doorgegeven aan de Alarm Service Centrale van ADT, waarmee het sys teem is verbonden. Het systeem is zo doordacht dat valse meldingen haast niet mogelijk zijn. De dubbeldetector reageert bijvoorbeeld alleen op een combinatie van warmte en beweging, zodat een wapperend gordijn of een langslopende poes geen melding opleveren. Als er wel onraad is, maar de telefoon is be- zet omdat de bewoner bijvoorbeeld boven nog zit te bellen, dan wordt zijn gesprek automatisch onderbroken omdat het meldpaneel de Alarm Ser vice Centrale gaat bellen. De alarmcentrale controleert elke melding nog een keer: er wordt direct teruggebeld naar het adres waar de melding vandaan kwam. Wordt er niet opgenomen, dan alarmeert de centrale de politie. Wordt er wel opgeno- men, dan moet de bewoner zich identificeren met een speciaal codenum- mer. Dit om te voorkomen dat de inbreker zelf de Alarm Service Centrale sussend zou toespreken. Het systeem wordt dagelijks getest en den keer per jaar is er een grote inspectie van alle onderdelen. Wie het systeem huurt, is verzekerd van regelmatige inspectie en continu- verbinding met de Alarm Service Centrale. Maar het is ook te koop: het kost 1650 gulden, inclusief installatie. Daarbij komt dan nog wel een abonnement op de diensten van de alarmcentrale. Belangrijk is overigens bij dit systeem dat het huis zelf is voorzien van goede sloten en grendels. Want: het alarmsysteem kan nog zo goed wer- ken, maar als de achterdeur een flutslot heeft, is een inbreker heel snel bin nen en - met gevulde zakken - weer buiten. Deze tuinmeubelen van het merk Hermitage zijn volledig weerbestendig. Ze kunnen zomer en winter buiten blijven staan, omdat ze dezelfde eigen- schappen hebben die tot nu toe waren voorbehouden aan volkunststof meubelen. Maar die waren tot voor kort smetteloos wit en toonden daar door niet zo sfeervol als de rotan-zitjes. Rotan meubelen kunnen's zomers wel buiten blijven, maar moeten 's winters toch echt naar binnen. Op den duur wordt rotan wat dof en minder fraai. Daar hebben de meubelen van Hermitage Selection geen last van. Deze combineren het klassiek vlecht- werk met alle voordelen van kunststof. De meubelen zijn naar keuze ver krijgbaar in groen, wit, of naturel vlechtwerk op een groen aluminium fra me. Ook Hartman komt dit voorjaar met sfeervolle tuinmeubelen, die zijn voorzien van een zogenaamde 'webbing' rugleuning. Dat 'webbing' doet denken aan een gaatjesmat van riet, ook al doordat het beige-gekleurd is, maar ook hier gaat het om vocht- en weerbestendig kunststof. De rest van de stoel is van gekleurde kunststof, naar keuze mosgroen. bordeauxrood of marineblauw. Marineblauw is dit voorjaar overigens een hele nieuwe kleur in het tuinmeubilair. Naast het weerbestendige meubilair heeft Hartman nu ook stoelkussens, die absoluut geen water kunnen opnemen. Ze zijn geheel uit polyester ge maakt. Dus geen paniek als het plotseling gaat regenen. V Mosgroene Country Classic stapelstoel van Hartman rhet webbing in de rugleuning.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 11