Hanzesteden haken in op wandelmaand april Wandelen in eigen land voor kinderen in Ghana ^mmr „Ik ben met vakantie naar IJsland geweest." Wie dat aan zijn vrienden en kennissen kan vertellen, krijgt allereerst zeer ver- baasde blikken toegeworpen. Want wie gaat er nou naar IJs land? Daar is het toch koud, nat en kaal? Maar dat is een mis- verstand! IJsland is een bijzonder mooi land en heeft de na- tuurliefhebber zeer veel te bieden: er zijn bergen en gletsjers, vulkanen en lavavelden, meren en rivieren, watervallen en heetwaterbronnen. Faroer-eilanden Safari Honderddertig Nederlandse VVV's hebben de maand april uitgeroepen tot wandel maand. Elke VVV heeft in het eigen gebied een wandel- tocht geselecteerd die als 'route van de week' wordt aangeboden en waar omheen leuke activiteiten worden ge- organiseerd. Van paaseieren zoeken tot een rondleiding in een mu seum. De wandelingen varie- ren in lengte van vijf tot twin- tig kilometer. Fietsvakanties, daaraan waagden zich enkele jaren geleden alleen avontuurlijk ingestelde actievelingen. Reisorganisaties bespeuren nu een flinke interesse in dit soort sportieve vakanties en breiden hun pakketten flink uit. Het aanbod is dit jaar gro- ter dan ooit. Neem touropera- tor Oad. Die biedt reizen aan voor ouders met kinderen, voor actieve vijftig-plussers, voor tieners en voor jonge- ren. Bovendien zijn er lichte en zware tochten, individuele en groepsreizen, hotel- en campingverblijven. 'VAKANTIE IJsland, niet zo koud als je denkt! riCir* Wat het klimaat betreft: in de zo- mer is het er tussen de tien en de twintig graden, op beschutte plaat- sen in het binnenland zelfs soms nog wat warmer. Het weer staat onder invloed van zowel koude oceaanstromen vanuit de poolzone als van de warme golfstroom. Dat maakt het weer wel wisselvallig, maar dat heeft ook zijn charmes. Sinds dit jaar vertegenwoordigt de Nederlandse reisorganisatie Troll Travel de belangen van Smyril Li ne, de maatschappij die in de zo- mer vijftien weken lang IJsland per boot aandoet. Dat maakt het moge- lijk om met de eigen auto IJsland te bezoeken. De boot vertrekt vanuit Esbjerg (Denemarken) en Bergen (Noorwegen) naar Seydisfjordur. De route doet eerst de Deense Fa roer-eilanden ('Schapeneilanden') aan. De reis duurt in totaal vieren- eenhalve dag, inclusief een verblijf van twee dagen op de Faroer-eilan den. Vanaf Schiphol kun je recht- streeks naar de hoofdstad Reykja vik vliegen. Er zijn ook combina- ties mogelijk van reizen per vlieg- tuig en boot. Wat is er te zien op IJsland? De hoofdstad Reykjavik, wat 'stoom- baai' betekent, is een opvallende, niet al te grote stad. Veertig pro- cent van de bevolking (in totaal 265.000 mensen) woont hier. Je ziet er naast veel bontgekleurde huizen ook moderne architectuur. De natuur speelt zelfs in de stad een grote rol. De stad is ruim opge- zet met veel groen. Ook in Reykja vik zijn er heetwaterbronnen, waar IJsland om bekend staat. Het be- staan hiervan verklaart ook de vele openluchtzwembaden. Daarin kan het hele jaar gezwommen worden. Heel bijzonder is ook dat n van de beste zalmrivieren van het land dwars door de hoofdstad stroomt. Rond het eiland loopt een prima weg, zodat je als toerist heel goed op eigen houtje alle windstreken van het eiland kunt verkennen. Het binnenland is wat ruiger, daarvoor is zeker een vierwielaangedreven (terrein-)auto zeer aan te raden. Wie liever in een groep reist en sa- men met een gids alle indrukwek- kende natuurverschijnselen van IJsland wil ontdekken, kan kiezen vooreen 'safari'. Deze trektochten worden gemaakt met een bus. Dat neemt niet weg dat er soms be- hoorlijke voettochten moeten wor den gemaakt orndat niet alles per bus bereikbaar is. Voor de over- nachtingen worden er tenten opge- zet. De trektochten leiden bijvoorbeeld langs de nationale parken Thors- mork (dat tussen gletsjers en ber gen in ligt). Myvatn (met het My- vatn-meer) en Skaftadell, de 'gou- den waterval' Gullfoss, het hoog- gebergte en vulkanen, lavarotsen en fjorden. Het is mogelijk te ba- den in een van de talloze warmwa- terbronnen op het eiland. Een vakantie in IJsland is een ac- tieve en gezellige onderneming waarbij je onder de indruk raakt van het veelzijdige, boeiende na- tuurschoon dat dit land te bieden heeft. Voor informatie over de mogelijk- heden van zowel individuele als groepsreizen kunt u onder meer te- recht bij Troll Travel, telefoon (078)6191700. De gletsjer Snaefellsjokull. De Godafoss waterval. De zwavelbronnen bij Namaskard. Fietsen kun je overal: van Oostenrijk tot Indonesie De Hazesteden aan de IJssel, Deventer, Kampen, Hattem. Zutphen, Zwolle en Doesburg, waren in de Mid- deleeuwen belangrijke handelscentra. Door hun ligging aan de IJssel verbonden ze de toenmalige Zuider zee met het Duitse achterland. In al deze plaatsen herinneren talloze monumenten aan de welvarende tij- den. De zes Hanzesteden doen allemaal mee aan de wandelmaand april. Bij de plaatselijke VVV is een stadswandeling te koop die voert langs kerken en markten, stadspoorten en koopmanshuizen. Bovendien bieden zij die maand allemaal een meerdaags arrangement aan. Deze zijn te vinden in de gids Gastvrij Ac- tief, die bij alle VVV's en reisbureaus verkrijgbaar is. Ieder weekend staat een andere Hanzestad centraal: 6, 7 en 8 april (pasen): Deventer 13 en 14 april Kampen 20 en 21 april Hattem en Zutphen 27 en 28 aprilZwolle en Doesburg Op de fiets beleefje een andere natuur of cultuur pas echt... De bijbehorende wandelmap is voor f 4,95 te koop bij de betref- fende VVV. Die be vat niet alleen een routebeschrijving, maar ook een toepasselijke verrassing, kor- tingsbonnen, een prijsvraag en in formatie over naburige wandelin gen. Van elke verkochte map gaat vijftig cent naar Unicef, het Kin- derfonds van de Verenigde Naties. Unicef gebruikt de opbrengst voor het steunen van kinderen in de sloppenwijken van de Ghanese hoofdstad Accra. Voor hen wor den er opvangcentra ingericht en inentingscampagnes georgani- seerd. Mede ter ondersteuning van de wandelmaand april besteedt de TROS dertien weken lang aan- dacht aan ons land onder het motto 'Verrassend Nederland'. Het pro- gramma is elke woensdagavond vanaf 19.00 uur te zien op Neder land 2. Wandelen is slechts een van de manieren om Nederland te verkennen. Fietsvakanties, attrac- tieparken, overnachtingsmogelijk- heden, actieve vakanties zijn en- kele andere ingredienten van 'Ver rassend Nederland'. En wie wil weten welke VVV's precies meedoen aan de wandel maand april, belt even naar het vol- gende nummer: 070 - 314 14 60. Ook het aantal bestemmingen is enorm gevarieerd. In Europa kun je in vrijwel alle landen fietstoch- ten maken. Verder kun je kiezen uit Israel, Afrika (bijvoorbeeld Marokko, Kenia en Zuid-Afrika), Amerika (Verenigde Staten, Cana da, Costa Rica), Nieuw-Zeeland en Azie (India, Indonesie, Sri Lanka). Oad, bekend geworden door zijn busreizen, zet dit jaar fietsbussen in naar zeventig bestemmingen in negen landen. Nieuw in het pro- gramma is Schotland. Ouders en kinderen, samen op de fiets. Speciaal voor gezinnen met jonge kinderen zijn er program- ma's vanuit een vaste standplaats. Dat kan een camping of een hotel zijn. Sommige reizen bestaan uit om en om fiets- en rustdagen. Op de Griekse eilanden Kreta en Cor fu heeft Oad zogenaamde fietsdor- pen met uitstekende kindervoor- zieningen. Vanuit de appartemen- ten kunnen fiets-uitstapjes worden gemaakt. Jongeren die van een actieve va kantie houden, kunnen bijvoor beeld kiezen voor een kampeer- trektocht. Daarin is behalve voor fietsen, ook plaats voor kanon, vlotvaren, boogschieten en moun- tainbiken. Dit kan voornamelijk in Frankrijk, maar ook in Oostenrijk en op Kreta zijn zulke reizen mo gelijk. Voor vijftig-plussers zijn er busrei zen naar Engeland, Frankrijk (Loi re) en Oostenrijk (Tirol en Karint- hie). Vervolgens is er keuze uit trektochten en uitstapjes vanuit een vaste standplaats. De manier om in contact te komen met een andere natuur en cultuur is: op de fiets. Fietsen in Azie bete kent reizen langs stadjes en vis- sersdorpen, kampongs, rubber- boomplantages, rijstvelden, tem- pels en jungle. Je moet niet vreemd opkijken als er waterbuffels, apen en olifanten de weg oversteken. Dat is de ervaring van 'wereldfiet- sers', zoals de medewerkers van de reisorganisatie Vlieg Fiets zich noemen. Tien jaar geleden begon- nen zij met het organiseren van fietsreizen in de tropen. Dit jaar bieden zij maar liefst 24 bestem mingen in Azie aan: Indonesie (ne gen), Maleisie (twee), Sri Lanka (een), Vietnam (vier), Zuid-China (twee), Thailand (drie) en India (drie). Fietsen in Azie eng en onveilig? Vlieg Fiets-medewerkers, die de routes zelf samenstellen en ze van begin tot eind fietsen en verwerken in routeboekjes, vinden van niet. Er is keuze uit individuele en groepsreizen, op ieder tijdstip van het jaar. Bovendien kan men zelf bepalen hoeveel tijd er voor de fietsvakantie wordt uitgetrokken. Informatie over de talloze moge- lijkheden van een fietsvakantie is te krijgen bij de Fietsvakantiewin- kel in Woerden, Spoorlaan 19, te lefoon (0348) 421844. Behalve toeristische boekhandel is de Fiets- vakantiewinkel ook reisbureau voor Oad Cycletours, Arke Fiets vakanties en My Way, France In- dividuelle, De Jong Intratours, Sindbad, Aktiva, Vlieg Fiets, En Route en Eigen-wijze Reizen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17