Fiat loopt voorop bij recycling van auto's cx Nog even geduld voor Opel Sintra T riomftocht van T ransporter Autotest Saab toont sportieve conceptauto's Lexus occasion met zekerheden Holiday nieuwe telg in Vito-familie Fiftie herdenkt Renaults 4CV Toyota topper in TV test Carriere Nissan Almera: Specificaties Nissan Almera 5-deurs 1.4 GX Bi jzonderheden uitrusting HP X, X X De ruimtewagen van Opel, genaamd Sintra, is al te zien op de autosalon in Geneve begin maart. Geinteresseerde kopers zullen evenwel nog wat geduld moeten hebben, want in Nederland zal de auto niet eerder dan begin volgend jaar op de markt komen. De Sintra lijkt evenwel het wachten waard. De Transporter is een van Volkswagens grote triomfen. Als afstammeling van het VW-busje' heeft hij zich op- gewerkt tot marktleider met een aandeel van 24,7 procent in het segment van lichte be- drijfsauto's over 1995. De producent wil deze positie vasthouden en zo mogelijk uitbouwen. Om te beginnen is de Transporter verbeterd. Bovendien heeft de geel ken- teken variant Caravelle een gewijzigde wat chiquere neus gekregen. Voor het onder- scheid zo wordt gesteld. j— Laadruimte Prijzen C—- Donderdag 14 maart 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.59 Fiat Auto neemt de recycling van auto's zeer serieus. Als enige fa- brikant in Europa heeft de Itali- aanse producent van onder meer Fiat, Alfa Romeo en Lancia in ei- gen land een sluitend systeem opgezet voor de verantwoorde verwerking van afdankauto's. Dit draagt de naam Fiat Auto Recycling (F.A.RE.). In drie jaar tijd is het project succesvol van de grond getild: het is inmiddels DhZT 10 WORDT i.PKH W LfcfD f\ OPDRAs 'HI' VAN financieel self supporting. In F.A.RE. stimuleert Fiat ener- zijds ontmantelingsbedrijven om afdankauto's zoveel mogelijk te ontleden en de diverse soorten ma- terialen te scheiden. Anderzijds zoekt Fiat naar wegen om de gede- monteerde onderdelen aan te wen- den als grondstof voor nieuwe pro- dukten. Besloten is om daarbij zoveel mo gelijk samen te werken met be- staande bedrijven. „We mogen niet vergeten dat auto's al voqr bij- na 75 procent grotendeels worden hergebruikt, een percentage dat geen enkel vergelijkbaar produkt haalt. Tal van sloopbedrijven scheiden glas, staal en ijzer van de rest van het voertuig, dat is een za- kelijk lonende activiteit", vertelt dr. ing. Salvatore di Carlo. Hij is door Fiat Auto speciaal vrijge- maakt om het F.A.RE.-project te begeleiden. Het project is bijzonder succesvol. Tot en met 31 december 1995 zijn al 150.000 auto's ontmanteld. Daardoor is onder meer 2.700 ton glas verzameld, waarvan meer dan 4,19 miljoen flessen zijn vervaar- digd. Negenhonderd ton aan bum- permateriaal is aangewend voor de produktie van luchtfilters voor de Tipo en de Punto. Elfhonderd ton schuim uit autostoelen is gebruikt voorde produktie van 1,22 miljoen vierkante meter aan vloermatten. Alleen al in 1995 zijn 1.500 kataly- satoren geschikt gemaakt voor her- gebruik. Binnen afzienbare tijd moeten een miljoen voertuigen per jaar worden verwerkt. Ook Nederland loopt in de voorste gelederen. De kopers van nieuwe auto's betalen 250 gulden verwij- deringsbijdrage. Dat geld wordt gebruikt om een gesloten systeem voor recycling op te zetten. De- montagebedrijven die aan de eisen voldoen krijgen een certificaat. En daarvan is het Industrieel Autode- montage Bedrijf (IAB) in Hendrik- Ido-Ambacht. Fiat Auto Neder land heeft ervoor gezorgd dat dit bedrijf toegang krijgt tot de gege- vens van F.A.RE. Het I.A.B. is een samenwerkings- verband van een aantal importeurs, de Afvalverwerking Rijnmond en Hoogovens Klockner Scrap Me tals. De importeurs van Volkswa gen, Audi, Porsche, Seat, Skoda, Citroen, Peugeot, Fiat en Opel werken al samen met het I.A.B. andere importeurs overwegen aan- sluiting. Fiat Auto Nederland heeft nog een interessante stap gedaan. Sinds 1 maart dit jaar nemen de dealers van Alfa Romeo, Fiat en Lancia af dankauto's gratis in. Ze verzorgen een vrijwaringsbewijs en nemen de autobezitters daarmee alle zorgen uit handen. Het I.A.B. zorgt voor de deskundige verwerking. Recent heeft Fiat Auto Nederland ook het initiatief genomen om door de dea lers ingezamelde rem- en koel- vloeistoffen alsmede accu's op verantwoorde wijze te laten afvoe- ren en verwerken. ;;.y: Aan het interieur is nogal wat aan- dacht gegeven, met name aan de flexibiliteit en het gebruiksgemak. Alle stoelen - het zijn er vijf in to- taal - op de tweede en de derde zit- rij zijn uitneembaar, neerklapbaar en omklapbaar gemaakt. De voor- stoelen zijn vanaf de uitvoering GLS 180 graden te draaien. De toegankelijkheid is prima dankzij de grote schuifdeuren aan weers- zijden van de Sintra. De auto is het resultaat van een sa- menwerkingsproject tussen Opels ontwikkelingscentrum in Duits- land en de specialisten van General Motors in Noord-Amerika. Hij zal uit een GM-fabriek in Doraville rollen in de staat Georgia. Het is duidelijk, deze auto is van Ameri- kaanse makelij. Sterker nog, aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zal de ruimtewagen als op- volger van de Pontiac Trans Sport de markt opgaan. Abs, airbags, centrale deurver- grendeling en airconditioning zijn standaard. Om op gewicht te be- sparen zijn motorkap en diverse delen van het onderstel van alumi nium. De frames van de stoelen zijn zelfs van het vederlichte mag nesium, wat de hanteerbaarheid zeer zeker ten goede zal komen. Opel levert de Sintra met een aan tal bekende krachtbronnen. We treffen ze tevens aan in de Omega. Het gaat om de 2,2 liter ECOTEC van 104 kW/141 pk en als topper de 3,0 liter zescilinder van 148 kW/201 pk. Met een top van boven de 200 km/uur en een acceleratie van nul naar honderd in 10,9 se- conden zal deze ruimtewagen een van de snelste zijn. De Opel Sintra mag dan gemaakt zijn in de Verenigde Staten, hij heeft een Europees aandoende vormgeving mede dankzij de eigen Opel-neus. Links de Caravelle, rechts de Transporter pick-up. De voorzijde van de eerste is gepolijster dan die van de tweede: het werkpaard. J. Schlieker, hoofd van Volkswa gens marketing afdeling, laat bij de presentatie van de vernieuwde en verbeterde modellen geen ruimte voor misverstanden. De concur- rentie (lees Mercedes Vito en Ford Transit) is stevig, maar dat zal VW er niet van weerhouden om op alle Europese markten de top te berei- ken. ,,Wij benaderen bedrijfswa- gens nu als ons vijfde merk binnen de groep", aldus Schlieker. Het is derhalve nu een divisie met een status en verantwoordelijkheden als Skoda, SEAT, Audi en Volks wagen personenauto's. Vooral aan het comfort van de Transporter is het nodige verbe terd. Meer geluiddempend mate- riaal ei) een nieuwe motorop- hanging blijken in elk geval zeer effectief. Je waant je nauwelijks nog in een bedrijfswagen. Dat komt tevens door het danig aange- pakte dashboard, dat qua indeling en plaatsing van de bedieningsor- ganen veel gemeen heeft met dat in de personenauto's van Volkswa gen. De besturing is opvallend direct en precies voor een besteller. Dat ligt echt niet alleen aan de stuurbe- krachtiging. De PLUS-vooras doet' zeker een duit in het zakje. Tevens is het remsysteem danig veranderd met zowel voor als achter schijf- remmen. Abs en een sperdifferen- tieel zijn tegen meerprijs te leve- ren. Behalve de 1,9 liter turbodiesel en de 2,4 liter diesel levert VW nu ook een krachtige 2,5 liter direct ingespoten turbodiesel. Hij is nieuw aan het firmament. Hij is goed voor een vermogen van 75 kW/102 pk. We constateerden in een Caravelle variant, de Multivan, dat deze motor als een lier trekt en hoogst soepel is. Het verbruik be- draagt volgens VW gemiddeld acht liter op honderd kilometer en dat is zuinig. Die Multivan is trouwens een mix van een personenbusje met een camper. Achter zitten de passa- giers tegenover elkaar en in het midden is een tafeltje omhoog te klappen. Van de bank en de stoe len is eveneens een twee persoons bed te maken. In Duitsland is dit type razend populair. Importeur Pon's Automobielhandel zal deze Multivan ook in Nederland gaan leveren voor een prijs van om en nabij de zeventig mille (2.5 TDi). Voorzien van een zescilinder VR6-motor, die louter is voorbe- houden aan de Caravelle lijn, zal hij richting tachtig mille gaan. Dat is pittig, maar de camper construc- tie biedt wel als voordeel dat de au to in een laag tarief houderschaps- belasting valt. Dat is gebaseerd op de prijs van drie maanden motor- rijtuigenbelasting. De Transporter is trouwens verkrijgbaar als geslo ten bestel, chassis met cabine, pick-up op dubbele cabine. Ook is er een variant met ruiten. De prijs- lijst begint bij 29.995 gulden ex. btw voor het type T 800. Voor lichtvoetige ontspanning De Nissan Almera kun je sturen met haast louter gedachten, zo licht gaat de bediening. Al de eerste meters dat we met de nieu we Nissan rijden overheerst deze indruk. Sturen, koppelen, rem- men of schakelen vraagt werke- lijk geen spierkracht. Ben je hieraan gewend, dan stuur je hem met haast achteloos gemak rond. Rijden met de Nissan Al mera heeft daarom veel weg van een comfortabele ontspannings- oefening. Suffig is de Almera desondanks al- lerminst. De pook is lekker hoog geplaatst, wat een beetje sportief aandoet. De 1,4 liter motor verricht fris en monter zijn arbeid in het donkere vooronder. Hij maakt graag wat extra toeren en versnelt de forse vijfdeurs Nissan met ge mak. De levendige prestaties, teza- men met de vederlichte bediening zorgen voor een scherp rijdende auto. Aan het verbruik is dat abso- luut niet af te meten, want een liter brandstof brengt de Almera 1.4 ge- Motortype: 4 cilinder benzinemotor Cilinderinhoud: 1.392 cm3 Vermogen: 64 kW/87 pk bij 6.000 t.p.m. Max. koppel: 116 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 12,6 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 172 km/uur. Gem. verbruik: 6,6 ltr/100 km. Prijs32.095, Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Airbag bestuurder Airconditioning Spiegels van binnenuit verstelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas middeld meer dan vijftien kilo meter ver. De Almera met vijfdeurs carrosse- rie heeft een opvallende vorm. Achter loopt het dak tot boven de achterbumper door. Aan weerszij- den van de bagageruimte zijn ruiten aangebracht, waardoor zich de vergelijking met een stationwa- gon opdringt. De vormgeving re- sulteert nu ook weer niet in een zee aan bagageruimte. De documenta- tie vermeldt een laadruimte van 340 liter. Je kunt achter de koffer- klep nog wel heel wat spullen kwijt, maar het zijn met name de passagiers achterin die van de ex tra ruimte profiteren. De sleutel van de Almera bevat een elektronische code waarmee de diefstalbeveiliging wordt opge- heven. De beveiliging schakelt au- tomatisch in en uit. De test Almera bevat nog een standaardvoorzie- ning: airconditioning. Zo hartje winter gebruik je hem niet, maar in de warmere seizoenen is de koelin- stallatie niet onprettig. De GX-ver- sie hoort niet voor niets thuis in de comfortlijn van de Almera (net als de nog luxere SLX). De S, SR en GTi zijn de sportmodellen, al is dit onderscheid louter gebaseerd op uiterlijk en uitrusting en niet zo- zeer op prestaties. De vijfdeurs Almera 1.4 GX kost 32.095 gulden. Zijn driedeurs evenknie is 1.400 gulden goedko- per. Wie kijkt naar zijn voorgan- ger, de Nissan Sunny, zal constate- ren dat de prijzen vergelijkbaar zijn. Een fraaie prestatie, aange- zien de Almera wat betreft verfijn- de techniek, veiligheid. ruimte en comfort heel wat meer biedt. ft Twee conceptauto's op basis van de Saabs 900 Coupe en Cabriolet zijn te zien op de Autosalon van Geneve. De sportieve voertuigen kenmerken zich door veranderingen aan motor en chassis en een gloednieuwe aerodynamische vormgeving. Een en ander moet het rijplezier verder vergroten. 'Premium Warranty' is de naam van de nieuwe occasionregeling die de Lexus-dealer biedt: drie jaar garantie tot een rrtaximale kilo- meterstaijd van 300.000, inclusief een hulpdienst bij pech en onge- vallen in heel Europa, de zekerheid van een uitgebreide en gedegen afleveringsbeurt, de Nationale Autopas (voor een gegarandeerd juiste kilometerstand) en gratis apk-keuringen zolang de auto vol gens voorschrift bij de dealer wordt onderhouden. De koper van een Lexus-occasion ontvangt een Lexus Premium Warranty Certificate dat recht geeft op de genoemde faciliteiten. Het Vito-programma van Mercedes-Benz is uitgebreid met de Holi day, een uitvoering die voldoet aan de grijs-kenteken-voorschriften maar toch ruimte aan vijf personen biedt. Achter de vaste schei- dingswand is een driepersoons bank geplaatst. Als optie is een bij- rijdersbank mogelijk, zodat dan zelfs zes personen kunnen plaatsne- men in de Holiday. De Holiday heeft een grote kubusvormige laadruimte met een leng- te van 1650 centimeter en een grootste breedte van 162 centimeter. Het laadvermogen bedraagt 970 tot duizend kilo. De lage laadvloer (53 cm) vereenvoudigt het laden en lossen. Als eerbetoon aan de vijftigjarige 4CV ofwel 'quatre chevaux' van Renault (waarvan er meer dan een miljoen zijn geproduceerd) is op de Autosalon van Geneve het studiemodel Fiftie gepresenteerd. De ze tweepersoons coupe heeft veel bekends in zich: zowel het chas sis, het aluminium buizenframe, de opstelling van de versnellings- bak als de midden-motor zijn afkomstig van de Sport Spider. Het karakteristieke uiterlijk met opvallende lijnen en stijlkenmerken doet wel wat denken aan de 4CV. De Fiftie is echter geen replica maar veel meer een vrijetijdsauto wat de picknickmand in de baga geruimte bewijst. Opvallend zijn de rotan deurpanelen, de linnen en katoenen stoelbekleding, de linoleum vloerbekleding en de in het stuurwiel geintegreerde controlelampjes. Toyota is wederom als beste uit de bus gekomen in het jaarlijkse on- derzoek van de TV naar de betrouwbaarheid van personenauto's. Het onderzoek onder de vier miljoen auto's is vergelijkbaar met on- ze apk, maar de Duitse normen zijn nog wat strenger. In vier van de vijf opgestelde categorien is de Toyota de auto met de minste defecten. Van nul tot drie jaar is de Carina met een percenta ge van 1,5 de koploper, met de Camry op de derde en de Starlet op de zesde plaats. In de categorie tot vijf jaar wordt de top drie zelfs bezet door alleen maar Toyota's. Winnaar is de Starlet, de Corolla en Camry zijn gedeeld tweede en de Camry bezet de derde plaats. De Starlet en de Carina bezetten de eerste twee plaatsen in de cate gorie tot zeven jaar, met de Corolla en Camry als respectievelijk vijfde en zesde. Tot negenjaaris de top vier geheel voor Toyota: de Camry, Carina, Corolla en Starlet. Tot elf jaar is de Carina derde en de Corolla vijfde. Sommige mensen maken snel carriere. Neem de pas 34-jarige Chung Mong Yu (de eerste naam is de familienaam), die sinds 1 ja- nuari jl. voorzitter is van de raad van bestuur van Hyundai Motor Company. Hij werkt bij de autofabrikant sinds 1988, nadat hij suc cesvol studies had afgesloten aan universiteiten in Seoul (in 1985) en Oxford (1988). Nauwelijks anderhalf jaar na zijn indiensttreding volgde al een benoeming tot director, binnen een jaar werd dat ma naging director. Dertien maanden nadien volgde de aanstelling tot executive managing director, we spreken dan inmiddels over maart 1992. Met ingang van 1 januari 1993 kreeg Mong Yu de titel van vi ce-president. Per 1 januari jl. bekleedt hij als chairman (voorzitter) de hoogste positie binnen de onderneming. Die benoeming past in de Koreaanse traditie, waarin familieverhoudingen uitermate be- langrijk zijn. Als oudste zoon lag het in de lijn der verwachtingen dat Mong Yu zijn vader zou opvolgen. Mong Yu is nu de hoogste baas van 45.000 toegewijde Koreanen, die vastbesloten zijn hun on derneming verder op te stoten in de vaart der volkeren. Rond de eeuwwisseling moet Hyundai zijn doorgedrongen tot de Top Tien van autofabrikanten. Om dat te bereiken moet de produktie omhoog van 1,5 naar 2,3 miljoep voertuigen. Er zal toch heel wat moeten ge- beuren om dat streven waar te maken. We mogen dus aannemen dat Mong Yu meer is dan het zoontje van de baas. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9