Vlaardingsrestauratie-atelier knapt affiches Filmmuseum op De waarheid rond schrikkeljaar Of Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Theater de Teerstoof Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal ft vvv Tiiea^er progranmia Filmaffiches als kunstvorm Concert Passion Saxofoon BON VLAARDINGEN - Het Vlaardingse restauratieatelier Art Conservation heeft van het Nederlands Filmmuseum opdracht gekregen om meer dan tienduizend filmaffiches te restaureren. Een deel van de affiches is momenteel ten- toongesteld in de Kunsthal in Rotterdam. Voorgeschiedenis Te veel dagen MoLfi neuee/zijc Uom OMR pE poufe/z [»T is een hvSEon- S TuU ifl<rer?n/ir«n Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 27 maart 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 Maaspost De Bal (Clownerie) Het Filiaal De bal is te groot. de deur te klein en toch wil de babyclown de bal door de deuropening krijgen. Maar hoe krijgt hij dat voorelkaar? Het lijkt op het eerste gezicht onbegon- nen werk. De bal is meteen aan de winnende hand. Het clowntje is nog veel te jong en weet ook nog niets van de wereld. Hij duwt en hij duwt, en tot zijn grote verras- sing duwt dat ding nota bene nog terug ook! Toch lukt het de baby- clown uiteindelijk door vallen en weer opstaan, door iets te proberen dat eigenlijk niet kan en dan vooral niet op te geven. Deze voorstelling is bestemd voor peuters vanaf 3 jaar. Zaterdag 30 maart. Theater de Teerstoof, 14.00 uur, toegangsprijs fl.7,50. NUHR zingen Niet uit het Raam Niet uit het raam zingt NUHR. (foto: Pief Weyman) Niet uit het Raam zingt graag. En mensen horen natuurlijk niet uit het raam te zingen. Want steeds vaker wordt na afloop van de voor stelling, tevergeefs naar de CD ge- vraagd. Dus deze keer liedjes, veel liedjes, typische NUHR-liedjes. zoen komen ze terug. De voorstel ling van zaterdag is uitverkocht. Zaterdag 30 maart. Theater de Teerstoof, 20.30 uur, toegansprijs fl. 19,50 Comedytrain De Comedytrain is een bonte ver- zameling stand-up comedians die gewoon zeggen waar andere alleen maar over denken en die elke eer ste donderdag van de maand in de Teerstoof staan. De stand-up co median spreekt het publiek recht- streeks. De grap is dat het publiek een actieve en betrokken rol speelt en dat de comedian zich als het wa re voor de leeuwen gooit. Hij of zij past zich aan hetgeen gebeurt. Zij moeten zich te alien tijde aan de grillen, luimen en opmerkingen van het publiek aanpassen. Hier- door ontstaat er steeds weer een unieke 'live show'. Donderdag 4 april. Theater de Teerstoof, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 19,50. De Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12. Kaarten zijn te re- serveren bij de Schiedamse Thea- terkassa, tel. 426 95 63. Swing Revival Jassband Op zaterdag 30 maart staat de fameuze Revival Jassband in Theater Schuurkerk. Onder leiding van Richard Endlich, Mr. Banjo himself, geeft Theater Schuurkerk weer eens een dijk van een concert 'weg'. Wat is toch de bekoring van de Revival Jassband? Het kan niet alleen het vakmanschap zijn - er zijn immers vele vakkundige mu- zikanten te vinden. Ze spelen in vele tientallen bands en het is vaak niet slecht, het klinkt goed, het is gezellig en er valt weinig negatiefs over te vertellen. Maar de 'magic' van The Revival Jassband, die vin den we toch maar zelden. Revival Jassband Zaterdag 30 maart. Theater Schuurkerk, 20.30 uur, toegangs prijs fl. 15,- Jaap van Zweden en Adert Vermeulen Jaap van Zweden, sedert 1980con- certmeester van het Koninklijk Concertgebouworkest en Aldert Vermeulen, die op twaalfjarige leeftijd als solist debuteerde met werken van Tsjaikovski en Rach- maninov staan op donderdag 4 april in Theater Schuurkerk voor een concert. Jaap van Zweden en Aldert Vermeulen vormen sinds 1986 een vast duo. Het duo geeft zeer succesvolle recitals in binnen- en buitenland. Zij vierden onlangs nog triomfen tijdens een tournee in Japan. Donderdag 4 april, Theater de Schuurkerk, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs fl.35,-. Toegangskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij het Informatiecen- trum in het stadhuis Maassluis. Te- lefonisch kaarten reserveren: tus- sen 12.00 en 14.00 bij Theater Schuurkerk, tel. 010 - 591 37 00. Nee, Nee, en nog eens Nee! Lenette van Dongen Een geheel verzorgde, avontuurlij- ke reis. Durf eens het onzekere voor het zekere te nemen. Vrijheid is het thema van de winnares van de 'Pall Mall Exportprijs 1993'. Vrijdag 29 maart, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangprijs fl.25,-/kor- tingspassen fl.22,50. Na afloop van Lenette van Dongen om ongeveer 22.00 uur in de Har- monie een optreden van Ugly White Belly. Toegangsprijs fl. 10,-. Biich denkt hardop Boudewijn Biich Boudewijn Biich (foto: C. Barton van Vlijmen) Voor de pauze houdt Boudewijn Biich een introductie. Hierbij kiest hij een literair en/of historisch on- derwerp van de plaats waar hij is. Tijdens de pauze signeert hij boe- ken en legt zijn oor te luisteren voor opmerkingen. Na de pauze gebruikt hij de publieksreacties voor een discussie. Zaterdag 30 maart, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.25,-/ kortingspassen fl.20,00. Damn Me Mama's Babies Verrassende muzikale combinatie. Fantasie en werkelijkheid wisselen elkaar af in dynamische minito- neelstukjes op muziek. Sylvia Hol- stijn zong met Fay Lovsky in de succesvolle 'Veggies'. Joop van Dijk, voormalig toetsenman en ar- rangeur van 'Dubbel en Dwars'. Zij maken vanavond deel uit van de zes man sterke band: 'Mam's Babies'. Zaterdag 30 maart, Harmonie, 20.30 uur, toegangsprijs fl. 17,50/ kortingspassen fl. 15,-. Toerandoo O'Mamaree De Chinese prinses Toerandoo heeft geen hart, maar ijs in haar borst. Haar vader, de keizer van China, zoekt zo snel mogelijk een man voor deze koele schoonheid. In ruil voor de hand van de prinses moeten de kandidaten drie raadsels oplossen. Een familievoorstelling naar aanleiding van de opera Tu- randot van Puccini, met vier ac- teurs en een muzikant. Zondag 31 maart, Grote Zaal, 15.00 uur, toegangsprijs fl. 12,50/ kortingspassen fl. 10,-. Torch Song Triology Pleuni Touw, Paul de Leeuw e.a. Een verpletterend successtuk, ge- componeerd rond het wel en wee, het afwisselende turbulente, hilari- sche leven en liefdesleven van Ar nold, travestiet in een nachtclub. Het drieluik werd in New York en London beschouwd als het meest geestige, scherpzinnige, uitbundi- ge en meest ontroerende stuk sinds jaren. Woensdag 3 april, Grote Zaal, 20.15 uur, toegangsprijs fl.37,50/ kortingspassen fl.35,-. Ie Wie Waai Theatergroep HOBO Muzikaal sprookje. Esmee en An ne zijn poppen. Ze zijn gemaakt door Pol de poppenmaker. Als er geen mensen in de buurt zijn, ko men de poppen tot leven. Over vriendschap en afscheid nemen; voor kinderen vanaf 4 jaar. Woensdag 3 april, Harmonie, 14.00 uur, toegangsprijs fl.8,00/ kortingspassen fl.6,50. De Stadsgehoorzaal is te vinden aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstellin- gen. Reserveren, tel. 434 05 00. Monique van de Ven opende zater dag 23 maart de tentoonstelling. Van de Ven, bestuurslid van het Nederlands Filmmuseum, vertelde in haar toespraak dat de liefde voor het filmaffiche al vroeg bij haar opkwam. „AI vanaf mijn jeugd had ik een grote liefde voor filmaf fiches. Door mijn filmidolen aan de ntuur te hangen had ik het ge- voel dat ze dicht bij me waren, dat ze m'n vrienden waren." De laatste jaren is er in de kunst- wereld een toenemende belang- stelling in het filmaffiche als kunstvorm waar te'nemen. Filmaf fiches worden meer en meer ge- zien als op zichzelf staande estheti- sche 'schoonheden', sprak Moni que van de Ven. „Ze zijn een Spie gel van hun tijd. De affiches vatten de briljante essentie van de film sa- men, en soms stijgen ze erboven uit." Van de Ven is enthousiast over de restauratie van de meer dan tienduizend affiches, afkom- stig uit het depot van het Neder lands Filmmuseum. „A1 was het alleen maar dat ze over honderd jaar mijn filmaffiches nog kunnen zien." Piet van Dalen en Jan Stokmans, van het Vlaardingse restauratieate lier Art Conservation, moeten hier- voor zorg te dragen. De te restaure ren affiches varieren in formaat van kleine aankondigingen tot bill boards van zes bij drie meter. De komende drie jaar zullen zij zo'n elfduizend affiches stuk voor stuk opknappen. ,,Het is een hele klus voor ons", zegt Piet van Dalen. „We kunnen 't dan ook niet met zijn tweeen af, in het begin van de rit zullen we met vier man aan de affiches werken. Bovendien ne men we binnenkort een groter ate- Monique van de Ven opende de tentoonstelling van de filmposters die door het Vlaardingse restauratie-atelier Art Conservation zijn opgeknapt. lier in gebruik, anders is het echt geen doen." „Elk affiche levert weer z'n eigen problemen op, je kan ze niet alle- maal hetzelfde behandelen. Maar dat maakt het werk ook zo leuk en interessant", zegt Jan Stokmans. „Een van de problemen waar we mee te maken hebben, zijn de ei- gendomsstempels op de affiches. De inkt drukt in de loop van de tijd door het papier in, wat gewoon een vreselijk lelijk gezicht is. Wij 'zui- gen' die stempels door'legt Stok mans uit. „Met druppels alcohol, een afzuigtafel en filtreerpapier be handelen we de stempel. Door de alcohol lost de inkt op en blijft't achter op het filtreerpapier." Het grootste probleem voor de res- tauratoren is echter het crepepa- pier, 'brittle', dat op de achterkant van de affiches is geplakt. Dat moet er allemaal af, zegt Van Da len. anders slaat de lijm door naar de voorkant. De affiches worden in een bad gelegd met oplosmiddel, waarna de stroken gemakkelijk van het paper kunnen worden ge- trokken. Voorlopig hebben Stok mans en Van Dalen dus nog ge- noeg te doen. Een representatieve greep uit de elfduizend affiches die Stokmans en Van Dalen onder handen zullen nemen, is tot 27 mei onder de titel 'The reel world' in de Kunsthal in Rotterdam te bewonderen. In korte tijd hebben de restauratoren de ten toonstelling opgezet. Topstukken zijn de prachtige affiches van de klassieke film 'Metropolis' uit 1925. Ontwerper Heinz Schulz- Neudamm is het gelukt om met schitterende zilvergrijze kleuren de stemming van de film op indruk- wekkende wijze vast te leggen. Andere hoogtepunen zijn de gi- gantische billboards van 'Casablanca' en 'Bright lights'. Het plakken van die gigantische affiches op de panelen leverde heel wat werk- en angstzweet op. ,,Er WATERWEG - Tientallen lezers hebben gereageerd op de rectifica- tie in de Maaspost van 13 en 14 maart, naar aanleiding van de actie rond de schrikkelbaby. In de recti- ficatie stelde de redactie dat we het eerstkomende schrikkeljaar in het jaar 2000 beleven, en niet in 2004, zoals eerder in de Maaspost was bericht. „Klopt niets van", meent H. Simmers uit Schiedam. Hij schreef ons: ,,De aarde draait in een jaar om de zon in een tijd van 365 dagen, vijf uur en drie kwar- tier. In vier jaar moet dus een dag meer gerekend worden. Maar vier keer vijf driekwart-uur is 23 uur en 29 februari duurt 24 uur. Er wordt dus ieder schrikkeljaar een uur te veel gerekend. In 96 jaar, waarvan 24 schrikkeljaren, is dat 24 uur, dus een dag te veel. Daarom zal vanwege die dag te veel het eerst- volgende schrikkeljaar niet het jaar 2000, maar 2004 zijn." Klinkt plausibel. Vlaardinger J. Bot schreef echter: „In de regel moet een (schrikkel) jaar deelbaar zijn door vier. echter de eeuwen door vierhonderd (zo heb ik horen zeggen). Het jaar 2000 zou dan inderdaad een schrikkeljaar zijn. Het fijne weet ik er niet van. maar wellicht dat een van uw redactieleden hier achter kan komen." Een uitputtend en gedegen litera- tuuronderzoek volgde. In de Ko- ninklijke Bibliotheek brachten re dactieleden naarstig vele uren door, op zoek naar dat ene verlos- sende antwoord. En de zoektocht had succes. Opeens verscheen er voor de ogen van een van de redac tieleden, tussen duizenden irrele- vante zinnen en woorden, de op- lossing voor het prangende vraag- stuk dat zovelen in de Waterweg heeft beziggehouden. Onze kalender gaat voor een groot gedeelte terug op de Romeinse ka lender. In het midden van de eerste eeuw voor Christus vroeg Julius Caesar advies aan Sosigenes, een beroemde astronoom uit Alexan dria. De tot dat moment gebruikte kalender ging uit van een jaar be- staande uit 355 dagen. Eens in de twee jaar werd aan het einde van februari een Intercalans of Merce- donius ingevoerd, een periode van 27 of 28 dagen. Hiermee probeer- de Rome de seizoenen op hun plaats te houden. Dit lukte niet, omdat het aldus gemiddeld ge- vormde jaar iets langer was dan de tijd die het de aarde kost om een baan rond de zon af te leggen. So sigenes kwam met een zonnejaar van 365,25 dagen om aan dit pro bleem tegemoet te komen. Eens in de vier jaar werd tussen 23 en 24 februari een extra dag ingevoerd. Deze aanpassing betekende een grote verbetering: de Romeinse lentemaanden vielen weer daad- werkelijk in de lente. Het door Julius Caesar ingestelde zonnejaar van 365,25 dagen was echter nog steeds iets langer dan de werkelijke omlooptijd van de aar de rond de zon (365,242199 da gen). Per eeuw betekende dit een positief verschil van driekwart dag. In de zestiende eeuw was deze 'fouf inmiddels opgelopen tot tien dagen. Paus Gregorius XIII her- stelde de fout door op 4 oktober 1582 te besluiten dat op deze dag onmiddellijk 15 oktober volgde. Hij bedacht verder iets ingenieus om te verhinderen dat toekomstige generaties met hetzelfde overschot aan dagen te kampen zouden heb ben. Wanneer een eeuwjaar niet door vierhonderd deelbaar is, zo bepaalde hij, wordt er geen schrik keljaar gehouden. In onze huidige Gregoriaanse kalender was 1900 dus geen schrikkeljaar. Het jaar 2000 well Hiermee wordt de ge- middelde lengte van ons kalender- jaar 365,2425 dagen. Het verschil met de ware omlooptijd van de aarde rond de zon is verder zo ge- ring, dat pas in de verre toekomst een aanpassing nodig zal zijn. (Bron: The new encyclopaedia Britannica, deel vijftien, pagina's 445-446, vijftiende druk, 1991). TeusT-tTekeiv^se^: pekms HfiHfl!ou£<2 DE UJOCiTe GAGfXJ, 'T sTot^MT. ..ljikjDUQACuT ClufiptTEitj /s Uoe/.&oewG' TOBnADO bestaat namelijk altijd het risico dat het affiche na het drogen van de lijm doormidden scheurt. We durfden eigenlijk pas bij de ope ning te kijken of de billboards nog intact waren", zegt Van Dalen. De tentoonstelling bestaat uit vier delen. 'The early years' beslaat de beginperiode van de film. Aanvan- kelijk werd de film aangeprezen als onderdeel van een varietepro- gramma. waarvan live-acts in de zaal zelf het belangrijkste onder deel was. Gedistingeerd afgebeel- de filmbezoekers moesten de ge- goede burgerij ervan overtuigen dat bioscoopbezoek ook voor hen een niet te missen ervaring was. Pas later in de jaren tien werd de film beschouwd als zelfstandig medium. Dramatische voorstellin- gen van filmscenes moesten de voorbijganger verleiden de bio- scoop binnen te gaan. 'The portrait gallery' toont de ster- ren van het witte doek: Brigitte Bardot, Ingrid Bergman, Rudolph Valentino. Meer dan levensgroot kijken ze de bezoeker aan. 'Avant-Garde' laat zien dat ook kunstenaars zich hebben bezigge houden met het ontwerpen van filmaffiches. Kunststromingen als popart, jugendstil en sovjet-realis- me laten zich makkelijk vertalen uit de stijl van de affiches. 'Famous dreams' ten slotte heeft als onderwerp de klassieke film: hoe prezen grote filntlanden als Italie, Frankrijk en de Verenigde Staten hun films aan. De grote om- vang van de billboards moest de voorbijganger duidelijk maken dat het hier om een 'grote' film betrof. Beide restauratoren hielden hun hart vast bij de opening van 'The reel world', toen bleek dat de op- komst ver boven verwachting was. ,,Het was zo druk, zo'n chaos. Het was onze grootste angst dat de be- zoekers aan de billboards gingen 'plukken', om het materiaal te voe- len. Maar dat leverde geen enkel probleem op: door de enorme af- metingen van de billboards van 'Casablanca' en 'Bright lights' bleven de mensen vanzelf wel op afstand", vertelt Van Dalen. De tentoonstelling reist over de hele wereld heen. Het is de bedoeling dat Stokmans en Van Dalen bij het opnieuw opzetten van de tentoon stelling betrokken zullen blijven. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Na een suc- cesvol optreden in 1995 is het viool/piano-duo Silvain en Vincent Kroon opnieuw uitgenodigd door de Vrien den van het Stedelijk Mu seum. Op woensdag 3 april zijn zij te beluisteren tijdens de uitvoering van een sonate van Caesar Franck in de au la van het museum. Het con cert begint om 12.30 uur en de toegang is gratis. VLAARDINGEN - VVV/ ANWB Vlaardingen start deze week met een nieuwe actie waarbij arrangemen- ten worden aangeboden met diverse extra's. In een spe- ciale Top 5 worden de leukste arrangementen op een rijtje gezet. De arrange menten Top 5 sluit elke maand aan bij een bepaald thema. In april is dat het museum. De geselecteerde arrangementen bevatten daarom allemaal een of meer gratis toegangsbewij- zen voor diverse musea. Bij boeking tijdens de museum- maand ontvangt elke klant iets extra's. Ook in de maan- den mei, September, oktober en november stelt VVV/ ANWB Vlaardingen een ar rangementen Top-5 samen die aansluit bij een thema. De arrangementen kunnen het hele jaar geboekt wor den. De diverse extra's gel- den echter alleen bij boeking tijdens de themamaand. SCHIEDAM - Op woensdag 3 april de Mattheus Passion van Johann Sebastian Bach ten gehore gebracht in de Grote of St. Janskerk. Aan het twee-enhalf uur durende Paasstuk werken onder- meer de Amerikaanse tenor Richard Zook en sopraan Cora Peeters mee. Bariton Bas van Houte zal de rol van Jezus voor zijn rekening ne men. Daarnaast werkende koren als het Vocaal Ensem- plesant, het Maasstedelijk Meisjeskoor en het Schiedamse Toonkunstkoor mee. De uitvoering is geor- ganiseerd door de dit jaar opgerichte Stichting Mat theus Passion. Deze zal de kerk in een onvervalst paas- jasje steken. De entreeprijs bedraagt een tientje per per- soon en voor CJP-kaarthou- ders en 65+Pashouders een rijksdaalder minder. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Bui- tenhavenweg en op woens dag 3 april vanaf 19.00 uur aan de kerk. VLAARDINGEN - Saxdo- cent Wim Millenaar zal op 3 april een lezing houden over de oorsprong en geschiede- nis van de saxofoon. Met be- hulp van zeldzaam fotoma- teriaal en puttend uit een unieke verzameling 78-toe- ren platen zal hij een over- zicht bieden van diverse pio- niers vanaf het allereerste begin (1840) tot en met het swing-tijdperk (1940). Uit dit historische materiaal blijkt dat de vroege saxofo- nisten een enorni technisch vernuft en muzikale gedre- venheid bezaten. Tot slot zal Wim Millenaar ook zelf nog enkele composities blazen. De lezing wordt gehouden aan de Meidoornstraat 30 in Vlaardingen en duurt van 20.00 tot 21.30 uur. Entree prijs bedraagt voor leerlin- gen van Muziekcentrum 'OpMaat' fl.5,-, voor andere belangstellenden fl.10,-. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13.50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 21