Rover geeft 200-serie behoorlijke uitrusting Autotest Peugeot 406 is 'CW Lease Auto van 1996' ISO-certificaatvoor Waaijenberg DAF leverttwintig trucks aan Moskou Eerste Nissan Micra Challenge wedstrijd Mobiel kantoor in Volkswagens BMW 5-serie is 'Auto 1' van Europa Levende legende Toyota Starlet, meer auto voor minder geld Specificaties Mazda 121 1.25iGLX Bijzonderheden uitrusting Een kiezel die is gevangen in het profiel van de achterband vecht tegen de middelpunt vliedende krachten. Het steentje verraadt zijn aanwezigheid met het rit- misch tikkend geluid tegen het as- falt. Zelfs bij 120 km/uur houdt hij stand. Het is een van die gelui- den die van het rijden met de BMW Z3 zo'n aparte belevenis maken. De Rover 200 gaat goed toegerust de wijde wereld in. Standaard heeft hij stuurbekrachtiging, een airbag en in de carrosseriekleur meegespoten bumpers, want een Rover is een auto van stand. Die hoort niet als een uitgeklede zwerver door het land te trekken. Althans zo blijkt uit de uiteenzet- ting van importeur Rover Neder land bij de presentatie van deze nieuweling op de Nederlandse markt. Hij voelt net zo comfortabel en behaaglijk als een jaren oude spij- kerbroek. Alles zit even lekker en is bekend. De Mazda 121 is welis- waar nieuw, maar omhult zijn be stuurder met hetzelfde onmerkba- re soort van comfort als zo'n spij- kerbroek. Hij oogt ook net zo on- opvallend als een spijkerbroek in een kleerkast. Woensdag 27 maart 1996 CX9.59 Motortype: vier cilinders, 16kleppen Cilinderinhoud: 1.242 cm3 Vermogen: 55 kW/75 pk bij 5.200 t.p.m. Max. koppel: 110 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 12,7 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 170 km/uur. Gem. verbruik: 6,2 ltr/100 km. Prijs: 25.590,- Bumpers in carrosseriekleur Toerenteller verlichting kofferruimte Wis-/wasinstallatie achter Getint glas In delen neerklapbare achterbank Stuurbekrachtiging Spiegels van binnenuit verstelbaar Leasemaatschappij CW Lease heeft de Peugeot 406 uitgeroepen tot Lease-auto van 1996. Met deze jaarlijks terugkerende internationale ver- kiezing ondersteunt CW Lease de zakelijke automobilist bij het maken van een weloverwogen keuze van een lease-auto. De genomineerden wa- ren dit jaar de Peugeot 406, de Audi A4 en de Renault Megane. Zij zijn be- oordeeld op punten als zakelijk imago, veiligheid, milieu-aspecten, assor tment en kwaliteit van de importeur en de dealerorganisatie. De jury was van mening dat Peugeot erin is geslaagd een modern, vernieuwend con cept op de markt te zetten met behoud van het kenmerkende Peugeot-ge- zicht. Waaijenberg BV in Veenendaal, een producent van gehandicaptenvoer- tuigen, heeft het ISO 9002-certificaat behaald. Waaijenberg heeft een gro- te naam op het gebied van voertuigen voor gehandicapten en mensen die anderszins wat minder mobiel zijn. De Arola is een bekende verschijning in het straatbeeld. De Canta is het onlangs gei'ntroduceerde tweede model. Waaijenberg streeft constant naar kwaliteit en betrouwbaarheid. Juist in deze categorie voertuigen is dit aspect van wezenlijk belang, meent het bedrijf. Voor de ISO-certificering is het bedrijf op alle onderdelen ge- toetst: de produktie-, de reparatie- en de service-afdeling. Ook de kwaliteit van de toeleveranciers werd beoordeeld. DAF Trucks N.V. heeft onlangs twintig trekker/oplegger combinaties af- geleverd aan IDIGOV Produkt in Moskou. De IDIGOV vloot bestaat nu in totaal uit zesendertig voertuigen. President-directeur C.G. Baan van DAF droeg in Eindhoven de auto's over aan managing director en eige- naar M. Idigov. IDIGOV handelt in levensmiddelen en vervoert deze van West-Europa via Moskou naar de zuidelijke staten van het GOS. Bij trai- lerfabrikant Burg in Pijnacker zijn vijftien van de twintig combinaties uit- gerust met een huiftrailer terwijl er vijf zijn voorzien van een koelopbouw. Speciaal voor de zware en vaak winterse omstandigheden waarin de trucks terecht komen zijn ze uitgerust met een standkachel en brandstof- verwarmers. In de Rallysprint van Valkenburg, de eerste wedstrijd van de nieuwe Nis san Micra Challenge, hebben Theo van den Berg en Etienne Struijs hun favorietenrol meer dan waargemaakt. Zij waren de snelsten van de Micra- rijders en behaalden een achtste plaats in het algemeen klassement (in een veld van meer dan honderd deelnemers). Iedereen was verbaasd, behalve Theo van den Berg. „Ik had al voorspeld dat je, als je deze Micra goed hebt doorontwikkeld, constant bij de eerste tien kunt rijden", reageerde hij laconiek. De Brabander had nog hoger kunnen eindigen. De organisa- tie had de Micra's echter achteraan in het startveld geplaatst. „Ik zat direct al klem achter langzamere rijders die voor mij waren gestart. Op de smalle weggetjes kon ik er niet voorbij", legt Van den Berg uit. Later ontstond een duel tussen de Micra's van Van den Berg/Struijs en Evert Bolderheij/ Danny Wortel, die uiteindelijk twaalf seconden achter Van den Berg ein- digde. Volkswagen heeft op de AutoSalon in Geneve een 'mobiel kantoor' ge- toond: de Sharan Mobil Office. Omdat mobiliteit en communicatie zowel in zakelijke als in privesfeer steeds belangrijker worden, ontwikkelde VW een Multi Purpose Vehicle dat hierop inspeelt. Dit studiemodel is voor zien van een complete kantooreenheid achterin de passagidrsruimte. Er is een compact bureaublok met een computer, beeldscherm en printer, een fax en een telefoon. Ook is er kastruimte en een koelkast aanwezig. Op de klapstoel kan gewerkt worden aan het uitklapbare en verschuifbare werk- blad van de kast. Om ongestoord besprekingen te kunnen voeren zijn de achterste twee stoelen draaibaar en vormen zo, samen met de klapstoel, een comfortabele zithoek. Tot veler verrassing is de BMW 5-serie gekozen tot de nieuwe 'Auto 1* van Europa. Miljoenen lezers van tien samenwerkende Europese autobla- den kregen de kans om auto's te nomineren, waarna in de tweede ronde een jury de uitgekozen auto's testte en beoordeelde. De Mercedes-Benz E-klasse werd tweede, de Peugeot 406 derde. De favo- riet, de Fiat Bravo/Brava werd vierde. In de eerste ronde zetten zeven van de tien landen de Italiaan op de eerste plaats. De jury, bestaande uit een technische deskundige, een lezer, de hoofdredacteur van het blad en een coureur van elk land, besliste in de tweede ronde anders. De stemmen wa ren wel verdeeld. Coureur Heinz-Harald Frentzen gaf de voorkeur aan de BMW, evenals de meeste technici. De journalisten kozen voor de Fiat. In Nederland kozen de lezers van AutoWeek eveneens voor de Fiat. Introducties van het Zweedse Saab zijn altijd iets bijzonders. Daar- aan draagt de levende legende Erik Carlsson in niet geringe mate bij. De 67-jarige Zweed heeft in de jaren zestig grote faam verworven als rallyrijder. Hij won onder veel meer in 1962 en 1963 de Rally van Monte Carlo. Dat vergrootte de bekendheid van het toen nog nieuwe merk Saab in aanzientijke mate. Inmiddels werkt Carlsson al meer dan veertig jaar voor Saab, want hoewel hij de pensioengerechtigde leeftijd is gepasseerd, blijft hij aan het merk verbonden. Bij elke introductie ontvangt hij persoon- lijk de journalisten, die hij in de loop der jaren goed heeft leren ken- nen. En elke keer weer toont hij dat hij beter kan autorijden dan wie ook. Recent reisden we met Saab af naar het noorden van Zweden om een aantal nieuwe typen te beproeven in de ijzige koude. Als bij- zonderheid stonden races op een bevroren meer op het programma. Het is een soort spielerei waarbij de onderlinge competitie tussen de internationale deelnemers (in ons geval journalisten uit Nederland, Portugal en Griekenland) er borg voor staat dat menigeen zichzelf overschat en uit de baan vliegt. Niet echt erg, want zo'n bevroren meer is groot zat en op de sneeuw rondom de baan sta je vlug ge- noeg stil. Het is echter verbazingwekkend om te constateren dat Car lsson zo'n beetje twee keer zo hard gaat als welke journalist dan ook zonder ook maar ertigszins uit het spoor te raken. Waar anderen met 50 km. per uur de bocht in gaan, rijdt de oude meester ten minste honderd. Op het rechte eind van de ijsvlakte, waar 110 km. per uur al heel erg hard lijkt, haalt Carlsson met geraak de 150. Het is bijna frustrerend om te zien hoe hij de auto onder controle heeft en caprio- len uithaalt die je eigenlijk voor onmogelijk houdt. Op dergelijke momenten besef je dat goed autorijden een kunst is. Er valt wat dat betreft nog veel te leren. Henri Stolwijk Lustig Lustig toeren we er op los over dijkweg- getjes nabij Schoonhoven en door het fraaie polderland ten oosten van Rotter dam. Met geopend dak wel te verstaan, ook al wijst het kwik niet meer dan vier graden boven nul aan. We incasseren de kou en warmen ons aan de lovende op- merkingen van een groep scholieren. Ze herkennen de auto van het witte doek, zo blijkt. De Z3 figureerde als het voertuig van James Bond in de recent verschenen film Golden Eye met Pierce Brosnan als geheim agent 007. Met deze open tweezitter, de 'roadster', mikt het Duitse merk op karakter. De au to straalt iets eigenwijs uit dankzij de toeren met de BMW Z3 De Rover 200 heeft een eigenwijze snoet. De Rover 200 verschijnt in twee carros- serievarianten, een driedeurs en een vijf- deurs. Het is een kittig gevormde auto met een eigenwijze snoet dankzij de chromen grille. De achterkant wordt ge- kenmerkt door een aflopende daklijn dat het model een sportieve aanblik geeft. Daaraan draagt zeker de dakspoiler bij. Het is goed toeven in de Benjamin van Rover. Het is laten we zeggen een sfeer- volle ambiance. In dit segment van com- pacte middenklassers onderscheidt de 200-serie zich duidelijk door het stan daard aangebrachte wortelnotehout op dashboard en middenconsole. Het is een visitekaartje van het merk, want je treft het in alle modellen. Het dashboard is fraai geboetseerd en wordt gekenmerkt door vloeiende lij- nen. De bedieningsorganen zitten waar je ze zou verwachten. Heel handig is de in twee ongelijke delen neer te klappen achterbank. Met zo'n grote achterklep geeft dat heel wat beladingsmogelijkhe- den. De 200 is derhalve niet alleen chic, hij is ook praktisch. De 200 landt aan de onderkant van de middenklasse. Het is het terrein van au to's als de VW Golf, de Ford Escort en de Opel Astra. Door het imago - lees al lure van het merk Rover - past de 200 in de 'trendy' hoek van stijlvolle modellen die mensen graag kopen vanwege de merkuitstraling. Directe concurrenten zijn in dit geval de Alfa 145 en de Lan cia Delta. Het is de chique in dit seg ment. Rover verwacht dit jaar 1.300 exempla- ren van de 200 te kunnen verkopen. Dat moet lukken gezien de prijs van 30.490 gulden. Dat kost de 214i met een 75 pk motor. Een 214 Si met een 103 pk ma chine is 1.500 gulden duurder. De 220 Diesel komt op 35.490 gulden en de sportieve 200 Vi met 145 pk motor op 43.990 gulden. Contrastrijke Mazda 121 1.25i bolle motorkap en de agressief aandoen- de louvres achter de voorwielen. Het zijn net de kieuwen van een haai. Prak tisch is de Z3 niet. Want ook al is deze elke dag te gebruiken, je mist toch enige substantile bagageruimte. Wat er aan ruimte is wordt grotendeels in beslag ge- nomen door een reservewiel. Als acces- soire levert BMW een rek waarop een kunststof koffer past. Het gros van de mensen zal derhalve naast de 'roadster' een auto voor alledag hebben. Dan is de Z3 een prijzige hobby met een aanschafprijs van 68.500 gulden van de versie met 1,8 liter van 85 kW/ 115 pk. De 1,9 liter (103 kW/140 pk) met standaard leren bekleding komt op 76.500 gulden. Hoewel, eigenlijk is het niet eens zo gek hoog. De BMW 3-serie compact begint per slot van rekening al halverwege de veertig mille. Een beetje cabriolet van een concurrerend merk zit gauw rond de 55.000 gulden. Dan is de Z3 wel even wat leuker en eigenwijzer. Een auto die bovendien zijn waarde zal behouden. Sterker nog, de 400 exempla- ren die BMW dit jaar voor de Neder landse markt krijgt van de fabriek zijn zelfs al allemaal verkocht. Belangstel- ling is er dus genoeg! Hoera, de nieuwe Toyota Starlet is goedkoper dan zijn voorganger! On- danks een compleet nieuw ontworpen (extra stevige) koets, de montage van een 1.3i zestienkleppen motor en air- bag kon de prijs zakken tot 22.400 gulden. Het is duidelijk dat de consu- ment op dit moment krachtig profi- teert van de immense prijzenslag, in- gezet door de marktleiders van Ne derland. Hoe Toyota erin sktagde de prijs te laten zakken? Als basis dient een iets gewij- zigde bodemplaat van de onlangs gepre- senteerde Paseo. De motor is een door- ontwikkelde variant uit de Corolla. Dat scheelt alles bij elkaar handen vol geld aan ontwikkelingskosten. Voor die 22.400 gulden staat een werkelijk scherp rijdende auto paraat. Hij hangt heerlijk aan het gas, biedt prima stoelen, vol- doende zitruimte voor mensen tot pak- weg 1,90 meter en is volgens zeggen van Toyota zeer veilig. De fabrikant claimt zelfs de veiligste auto in zijn klas- se te leveren. In de uiterst drukke binnenstad van Ma drid, waarbij de rijbanen tegelijkertijd dienst doen als parkeerplaats, busbaan, fietspad, racebaan en nog veel meer re- den we de eerste kennismakingskilome- ters. De stuurbekrachtiging (vanaf de XLi uitvoering wel standaard) zorgde ervoor dat we snel en precies onze weg vonden. Op de bergwegen richting Se govia viel de stabiele wegligging op, al moet gemeld worden dat we op totaal andere banden reden, dan waarmee de auto in ons land geleverd wordt. In Spanje voldeed de Starlet in elk geval ruimschoots aan de verwachtingen. Be- hendig en snel als een berggeit klom hij tot voorbij de sneeuwgrens om na de bergkam snel als een hazewind de afda- ling te nemen. Het is een speels rijdende auto, die onverwacht stil is. De motor is het toonbeeld van dociele kracht. In plaats van veel vermogen levert hij een potig koppel. Dat betekent dat hij met weinig toeren reeds goed presteert. De versnellingsbak schakelt lekker precies en de versnellingen volgen elkaar naad- loos op. De vormgeving van de Starlet is behou- dend. Op een kleine knik in de onderste rand van de portierruiten na, konden we niets gewaagds ontdekken. Maar het is een plezierig ogende auto, zeker als de bumpers in kleur zijn uitgevoerd (GLi). Het interieur heeft frisse tinten en het dashboard ziet er netjes uit. Grote kracht van de Starlet is zonder meer de prettige motor en dus bovenge- middelde prestaties in combinatie met een prijs van 22.400 gulden. Tot de standaarduitrusting van de Starlet behoren onder meer een airbag voorde bestuurder, gordelspanners, derde remlicht, ruitewissers voor en achter met interval en een neerklapbare achterbank (60/40). Natuurlijk is de Mazda herkenbaar als nieuwe auto. De gladde voorkant, de grille met chromen bies en de ver naar beneden doorlopende achterruit zijn on- miskenbare stijlelementen van de jong- ste Mazda. Maar opvallen, dat doet-ie niet. Of, wacht eens... rij 'ns een stukje, want rijden met de Mazda is andere koek. De 'een-en-een-kwart-liter' motor is een juweeltje. Hij is volledig afge- stemd op snel optrekken, stevig doorrij- den en vlot inhalen. Onverwacht snel De nieuwe Mazda 121, een getemd roofdiertje. De Z3 rijd je bij voorkeur open, ook al is het nog zo fris. schiet de compacte Mazda weg bij het verkeerslicht. Als een klein roofdier sprin(g)t hij naar de eerstvolgende bocht, waarbij de hongerige motor als een soort aanvalsteken een fel gesnerp ten gehore brengt. In de bocht komt de klasse van de wegligging om de hoek kijken. Scherp en snel volgt de neus van onze rode test- auto het afbuigende asfalt. Even dreigen de voorwielen het wegcontact kwijt te raken. We laten het gaspedaal een haar- tje omhoog komen en dat helpt. Soepel- tjes en zeer gecontroleerd stuift de Maz da over het wegdek. op naar een volgen- de bocht. We laten de roofdierachtige 'bochten- honger' van de Mazda even voor wat het is, sturen wat kalmer verder en bestude- ren het interieur. De lichte stoelbekle- ding gecombineerd met donkere vlak- ken staat zeer fraai. Belangrijker is de prima zit die de stoelen bieden. Het dashboard heeft precies dezelfde lichte kleur als de stoelen en is eveneens voor zien van contrasterende onderdelen. De middenconsole steekt licht welvend het interieur in. De binnenzijde kan ons zeer bekoren. Het karakter van de Mazda heeft hetzelf de contrast als het fraaie interieur. Braaf, wat doelloos op zijn wielen leunend en foor zich uit starend hangt hij in een par- keervakje de onschuld uit. Zijn wel heel erg bescheiden uiterlijk geeft geen en- kele ruchtbaarheid aan het getemde roofdiertje dat hij werkelijk is. Eenmaal op dreef is het een zeer speelse auto met een fraai interieur op de koop toe. De Mazda 121 1.25i GLX kost 25.590 gulden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 25