I Een nieuwe badkamer zonder hak- en breekwerk Prive sauna als bouwpakket te koop (D Droge was dankzij gas De eerste bank met een stekker Flexa Couleur Locale: vele tinten die goed combineren Stofzuiger die vriendelijk is voor de luchtwegen weekbladen ffl) Moderne koelkast: Elk produkt op dejuiste temperatuur ,J J2* Een bubbelbad, een hangend toilet, een verwarmde spiegel en rustieke tegels: dat zijn tegenwoordig de onmisbare ingredienten van de nieuwe badkamer. Ze passen in de 'badkamercultuur', die volgens marktonder- zoekers nog steeds groeiende is. Zij voorzien dat het bedrag dat mensen aan een badkamer uitgeven (nu al gemiddeld tussen de tien en vijftien mille), voorlopig alleen nog maar zal stijgen. Taco Niet tevreden over uw badkamer? U bent niet de enige! Uit onderzoek van badkamerspecialisten Geberit (sanitaire techniek), Ucosan (baden, douchebakken en -wanden), Keramag (keramiek) en Hansa (kranen) blijkt dat n op de drie eigenaren ontevreden is over de badkamer bij op- levering van de woning. De fabrikanten spelen daar handig op in met het Geberit Installatie Systeem (GIS). Uw eigen prive sauna thuis? Dat kan! De nieuwste serie sauna's voldoet aan allerlei uiteenlopende smaken op het gebied van kwali- teit en uitvoering. De mogelijkhe- den zijn nagenoeg onbeperkt. Als u geen keuze kunt maken uit het standaardassortiment dan bepaalt u zelf tot in het allerkleinste detail hoe de sauna eruit komt te zien. Rode lamp Het aanbod van woningen in Nederland is de laatste jaren niet meer zo groot. Weliswaar groeit het aanbod licht, maar toch heeft de aspirant- huizenkoper op dit moment slechts de keuze uit gemiddeld vier wonin gen. Dat heeft wel eens tot gevolg dat mensen onder druk overhaaste be- slissingen nemen. Later kan dat de nieuwe woningeigenaar behoorlijk opbreken. Woenscian 71 maart 1996 CX9.54 wo 'Badkamercultuur blijft groeien' Neem bijvoorbeeld de stoom- of saun- acabine. Die wordt tegenwoordig al re- gelmatig gei'nstalleerd. Want uiteinde- lijk kost zo'n stoom- en saunacabine maar een paar duizend gulden meer dan een gewone douchecabine. Dus als je toch bezig bent... De kleur van sanitair en tegels is van- daag de dag voornamelijk wit en 'ca- mee'. Camee is meer roomwit oftewel 'off-white'. Geen beige, groen of blauw: die kleuren zie je nauwelijks meer. Wit wordt vooral gekozen omdat het tijdloos is en overal mee te combineren valt. Wei brengt men de witte tegels vaak aan met een contrasterend randje of siertegel. Erg in is ook de zogenaamde 'taco': een piepklein blokje, bijvoorbeeld met een bloemetje, op de kruispunten van de te gels. Het past in de rustieke sfeer, waar mensen tegenwoordig naar op zoek zijn, ook in de badkamer. Want de tijd van de moderne, strakke badkamerinrichting is beslist voorbij. In die rustieke sfeer komen dan wel de modernste technieken. Een whirlpool ontbreekt niet vaak meer en dat komt omdat de prijs inmiddels heel betaalbaar is geworden. Al vanaf 1700 gulden zijn er bubbelbaden op de markt en voor 3500 gulden heb je er edn met alles erop en eraan. Qua formaat is het hoekbad tegenwoor dig populair. De lengte van zo'n bad is meestal voldoende om languit te kunnen liggen, terwijl er in de breedte meer ruimte is. Bovendien toont zo'n hoekbad chic. Interessant is de stoomcabine, die menig specialist in de showroom heeft opge- steld. Wat opvalt is dat deze cabine niet veel ruimte inneemt: zeker niet meer dan een gewone douchecabine. Er zijn gla- zen deuren en binnenin een kunststof zitje. In de achterwand overal sproeig- aatjes: hier kun je je van alle kanten la- ten besproeien. Maar ook een gewone douche is mogelijk. En met een enkele druk op de knop kan men kiezen voor een Finse sauna (droge warmte) of juist een Turks stoombad (vochtige warmte). In een minuut of vijf is de cabine op temperatuur. Kosten van zo'n volledig uitgeruste stoomcabine: zo'n 7000 gul den. Dat is dan twee keer zo duur als een ge wone douchecabine. Maar ja, als je toch al tien mille uitgeeft aan een badkamer, is het een kwestie van een paar duizend gulden extra voor deze super-de-luxe cabine. Veel mensen kiezen er dan ook voor. En het zijn echt niet alleen de yups die zo'n voorziening aanschaffen. Ook gezinnen met kinderen zien er veel in. Een absolute trend in de badkamerwe- reld is het badkamermeubel. Vooral zo'n hoekmeubel is in trek. Dat is ook een ruimtebesparende oplossing en het prettige is dat die kasten steeds goedko- per worden. en vormt een geheel met het blad. Heel De wastafels worden steeds vaker voor- praktisch want makkelijk schoon te hou- zien van een Marbonit wastafelblad. den. Bovendien in veel kleuren verkrijg- Zo'n blad is gemaakt van natuursteen baar. Zeker zeventig procent van de bad- (85 en 15 kunsthars, een keihard kamermeubelen wordt afgeleverd met materiaal. De wastafel is erin verzonken zo'n blad. Het GIS bestaat uit slimme voorzetwan- den waarin de aansluitingen en leidingen voor bad, douche, wastafel, bidet of toi let reeds zijn opgenomen. Het is dus toe te passen in een casco afgeleverde bad kamer waar alleen vaste aan- en afvoer- punten zijn aangebracht. Het Bouwbe- sluit verplicht de aannemer namelijk niet meer om een badkamer volledig inge- richt af te leveren. Dat komt goed uit want dan zijn de persoonlijke wensen volledig te realiseren. Ook een bestaande badkamer is met GIS om te toveren tot een badruimte van uw dromen. De voorzetwanden komen dan voor de bestaande muren zodat tegels en leidingen niet weggehakt hoeven te wor den. De GIS-wanden zijn zelfdragend en buitengewoon stabiel. Ze worden afge- werkt met panelen de betegeling van uw keuze. De aansluitingen achter de voorzetwan- den zijn in de fabriek al aangebracht, zo dat de eindmontage niet zoveel tijd in beslag neemt. Als u erg handig bent kunt u dat karweitje zelf ter hand nemen, maar u kunt het ook zeker met een gerust hart overlaten aan de GIS-specialisten voor een redelijk prijskaartje. Het GIS is bijzonder flexibel ten aanzien van uw eigen ideeen over de inrichting van de badkamer. Of u nu houdt van een tijdloze vormgeving, van modern of klassiek, van een kleurrijke badkamer of zachte tinten en of u graag een hydro- whirlpool met thermostaatkraan of juist een douche met een eengreepsmeng- kraan wilt, met GIS is dat allemaal mo gelijk. GIS heeft verder badkamers voor elk budget en voor elke ruimte, of u nu zeeen van ruimte heeft of het een en an- der moet zien te realiseren in een kamer van drie bij drie. De GIS-specialist kan met een speciaal computerprogramma laten zien hoe het uiteindelijke resultaat zal worden. Een vrijbijvende offerte ligt in een handom- draai klaar. Het leuke van GIS is ook dat eigenlijk elke kamer van het huis is om te toveren tot badkamer. Als de bestaande badka mer te klein is, terwijl een ruime logeer- kamer vrijwel niet wordt gebruikt is de ze met GIS als badkamer in te richten. Een ingrijpende verbouwing met veel hak- en breekwerk blijft u dan bespaard. Het telefoonnummer van Geberit is (030) 6057700. Er is een nieuwe generatie koel- en vriesapparatuur in aantocht. De eer- ste modellen zijn er al: koel-vries- combinaties met drie of vier ver- schillende klimaat-zones. Door elk produkt op precies dejuiste wijze te koelen, is het mogelijk veel etenswaren zonder diepvriezen toch driernaal zo lang vers te houden. Sommige produkten kunnen het bes- te op nul graden worden bewaard (bijvoorbeeld vjees en vleeswaren), andere levensmiddelen blijven beter op keldertemperatuur (frisdrank, kaas, eieren, boter). Maar kelders zijn er niet meer in de moderne wo- ningen, en de koelkast koelde tot nu toe op een gemiddelde temperatuur van tussen de zes en acht graden. Maar de fabrikanten van koelkasten zitten niet stil. Niet alleen zijn de koelkasten de afgelopen jaren veel milieu-vriendelijker gemaakt (geen CFK's meer), maar ook wordt de koeling steeds verder geperfectio- neerd. De moderne koelkast heeft een nul- graden vak, ook wel de vers-zone ge- noemd, speciaal bedoeld voor kwets- bare, beperkt houdbare produkten. De luchtvoehtigheid in dit vak vari- eert: er is een droog gedeelte met een relatieve luchtvoehtigheid van 50 procent, speciaal geschikt voor het bewaren van vlees, vleeswaren, vis en meik. Ook is er een zogenaamd 'dauwvers' gedeelte met een lucht voehtigheid van 90 procent: bedoeld voor groenten en fruit, die daardoor lekker knapperig blijven. Op deze wijze gekoeld zijn produkten soms wel drie keer zo lang houdbaar. Onder het nul-graden-vak treffen we bij de moderne koelkast ook nog een vak aan met keldertemperatuur: meestal rond de tien graden. Boter blijft dan smeerbaar. Dit vak is vaak uitrijdbaar en daardoor makkelijk bereikbaar. Tenslotte be vat de mo derne koelkast meestal nog een vriesgedeelte, voor het langdurig be waren op een temperatuur van -18 tot -20 graden Celsius. Opvallend is overigens dat de nieu we koelkast weer vrijstaand is. Na een periode waarin inbouw-appara- tuur hoogtij vierde, is men nu weer terug op de vrijstaande koelkast. Re- den daarvan is dat de inbouwmaat van 60 cm. breedte onder druk is ko men te staan. De nieuwe, extra zuini- ge koelkasten zijn door dikkere iso- latie-lagen breder. De vrijstaande koelkast past altijd en hij wordt steeds vaker voorzien van een fraai design-uiterlijk. En zelf doen kan ook. Bouwpakketten voor doe-het-zelvers zijn al te koop voor 3.295,- (afmetingen 2 x 2 x 1,95 me ter) bij Goudsmit Saunabouw in Aalst- Waalre (tel. 040 - 2214749). Sauna's zijn veilig mits ze op een goede manier worden gei'nstalleerd en gebruikt. Een sauna is eigenlijk simpel gesteld een isolerende houten cabine. De benodigde warmte wordt ontwikkeld in een oven, die in de meer modern ingerichte sauna elektrisch verwarmd wordt, maar even- goed met hout, olie of gas gestookt kan worden. In de sauna ontstaan hoge tem- peraturen bij een lage vochtigheid (3 tot 12 De houten zit- of ligbanken be- vinden zich vaak op verschillende hoog- ten. Meestal begint het sauna bad op de bovenste (tot 110 graden Celcius) bank terwijl de laatste vijf minuten vaak op de laagste plek (rond de 40 graden) worden doorgebracht. Het vochtigheidsgehalte laat zich rege- len door af en toe wat water op de gloei- ende stenen van de sauna-oven te gieten. waardoor een beetje stoom ontstaat. De ze waterdamp, die zich snel binnen de gehele cabine verspreidt, dient echter zo spoedig mogelijk door de houten wan den van de sauna-cabine te worden ge- absorbeerd, of via een ventilatiesysteem te verdwijnen. Een teveel aan water- damp maakt het verblijf in deze ruimte minder aangenaam omdat het rijkelijk vloeiende zweet hierdoor niet meer zo goed kan verdampen. Door het toevoe- gen van olieconcentraten, zoals eucalyp tus, dennen, Japanse mint, menthol of ci- troen krijgt de cabine een speciale geur die opwekkend dan wel rustgevend kan zijn. Bij een sauna hoort afkoeling. Dit kan door middel van een luchtbad (buiten in de vrije natuur of in een onverwarmd vertrek met open ramen) of door een douche met koud water. En daarna moet gerust worden; het liefst in een lekkere gemakkelijke stoel. Het wezenlijke ken- merk van de sauna is de herhaling. Dat betekent wisselbaden; eerst opwarmen en dan weer afkoelen. Elke gang duurt ongeveer tien tot vijftien minuten. Tot slot volgt dan altijd nog de definitieve afkoeling in ontspannen rust, waarbij het heerlijke verfrissende 'after-sauna' ge- voel ontstaat en de geopende porien van de opperhuid de gelegenheid krijgen om zich weer te sluiten om zo het eventuele 'nazweten' te voorkomen. Huis kopen: niet te snel beslissen Wie een huis koopt, mag niet alleen af- gaan op emotionele argumenten. Het rieten dak kan schattig zijn. de Engelse tuin prachtig, en de angst groot dat ie- mand anders je te vlug af is: allemaal re- denen om snel te beslissen. Maar als de bouwkundige staat later blijkt tegen te vallen, zit de haastige huizenkoper toch met een flinke kater. Zaken waar goed op gelet moet worden, is de toestand van het dak, de elektrische bedrading en van de kozijnen. Als deze in slechte staat verkeren, hoeft het nog geen beletsel voor aankoop te zijn, als het dan maar wordt gecorrigeerd in de aankoopprijs. Andere belangrijke zaken om na te gaan zijn de ligging van het huis (niet te ver van winkels en openbaar vervoer?) en bestemmingsplannen voor de omgeving (wordt het fraaie uitzicht niet over twee jaar belemmerd door een hoog kantoor- gebouw?). Ten slotte moet een huis pas sen bij de samenstelling van het gezin (kinderen in de toekomst?) en bij de per soonlijke financiele situatie (blijft er vol doende financiele armslag over?). Kort- om. genoeg punten om goed over na te denken en niet te snel te beslissen. Pas als alles overzichtelijk op een rijtje staat, kan worden beslist of de investering het geld waard is. Wie een huis wil kopen. moet niet overeen nacht ijs gaan. Sinds enige tijd zijn er ook infrarood sauna's op de markt. Het grote voordeel van deze sauna's is dat de temperatuur rond de 50 graden Celcius ligt in tegen- stelling tot de 'droge' sauna waar de temperatuur veel hoger is. De meesten kennen de infrarode straling al van de rode lamp. In de warmtecabine heeft de infrarode straling dezelfde werking als de lamp. De straling - die tot vier centi meter diep de huid binnendringt - stimu- leert de bloedsomloop en daarmee de af- voer van cholesterol. Ook heeft deze straling een positieve invloed op reuma, huidaandoeningen en spier- en rugpijn. Een sauna gang in deze cabines vergt een energieverbruik van 600 calorien wat vergelijkbaar is met twaalf kilome ter hardlopen. De infrarode straling staat daarom slechts een gang van dertig mi nuten toe. Na het verlaten van de cabine is het raadzaam om lauwwarm tot warm te douchen. Een te abrupte afkoeling van een koude douche, zoals bij de conven- tionele sauna, zou het inwendig ver warmde spierweefsel doen verkrampen. Overigens zijn de energiekosten erg laag; niet meer dan twee aubbeltjes per half uur. Voor claustrofobische mensen is er helemaal goed nieuws. De deur van deze cabine kan gewoon open blijven! Dat we ons huis verwarmen met aardgas is de gewoonste zaak van de we- reld. Bij een wasdroger op aardgas zullen de meesten nog wel even de wenkbrauwen fronsen. Fabrikant Coopra meent dat zijn vinding voor de helft minder belastend is voor het milieu. Niet alleen is gas de schoonste fossiele brandstof die wij kennen, maar de gasgestookte wasdroger gaat ook spaarzamer met energie om dan zijn elektrische broertje. Het gasgestookte element geeft namelijk meer ver- mogen af waardoor de was twee keer zo snel droog is als in een elektrische wasdroger. Op jaarbasis scheelt dat heel wat centjes in de portemonnee in vergelijking tot het gebruik van een elektrische wasdroger. Bij gemiddeld vier droog- beurten per week vallen de energiekosten (inclusief de nationale energie- heffing) ongeveer honderdvijftig gulden per jaar lager uit. De Coopra wasdroger op gas biedt talloze mogelijkheden. Met een een- voudig bedieningspaneel kunnen verschillende programma's worden ge kozen. De was direct in de kast of eerst nog even strijken? Met de Coopra is het mogelijk. Het installeren van deze wasdroger moet gebeuren door een erkend instal- lateur. De aanlegkosten van een gasleiding zijn te vergelijken met de kos ten van het installeren van een extra zware elektriciteitsgroep die nodig is voor het in gebruiknemen van een traditionele wasdroger. Coopra is te bereiken via telefoonnummer (010) 4306301. Na een vermoeiende dag lekker wegzakken in een waterbank. Ja u leest het goed, een bank en geen waterbed. Het zitmeubel van de Engelse fabri kant Highly Sprung is sinds kort te koop bij Kietschenberger in Amster dam (tel. 020 - 6258375). De waterbank zit en ligt zo comfortabel dat u bijna uw bed niet meer in wilt. Dat komt door de dertig centimeter dikke laag van eendeveren met daaronder de meegevende waterbed-vulling. De bank is gei'soleerd, gesta- biliseerd en lekker verwarmd. Highly Sprung maakt op ambachtelijke wij ze meubelen die zijn voorzien van sterke beukehouten frames, topkwali- teit springveren en vullingen. cr Verf van een merk maar toch vele prachtige bij elkaar combinerende kleu ren in huis. Dat kan met de nieuwe serie Couleur Locale van Flexa: zeven kleurlijnen met vijf subtiele tinten die onderling uitstekend bij elkaar pas sen. Van Napels geel tot Kreta blauw en van Nairobi beige tot Amazone groen. Het zijn schitterende, en vooral warme tinten die in hoog- en zijdeglans verkrijgbaarzijn. m Mensen met aandoeningen aan luchtwegen zullen wat vaker hun huis stof- zuigen om stof en huismijt uit te bannen. Het vervelende van stofzuigen is echter dat hierdoor ook weer stof vrijkomt. De fabrikant Incomatic Onder- houdstechniek bv (tel. 0252-419139) brengt daarom sinds kort de stof zuiger Ecovac NVQ 252 op de markt. Die is vriendelijk voor de luchtwe gen. Een speciaal microtex-filter zorgt namelijk voor een filtering van 99% waardoor eventueel vrijkomend stof tot een minimum wordt beperkt. Bij normaal huishoudelijk gebruik heeft dit filter een levensduur van drie tot vier jaar. Dit type stofzuiger heeft nog twee handigheidjes. Hij is voorzien van een geluidsarme motor (die 50 in plaats van de gebruikelijke 60 tot 70 decibel- len produceert) en een schakelaar waarmee 800 of 1000 Watt vermogen is aan te spreken. Hiermee is een energiebesparing te bereiken tot dertig pro- cent.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 27