Phila del Art exposeert in Buurthuis Nieuwland SEAC REIZEN Hoera Hoera Politiek wil met inwoners praten over toekomst centrum Schiedam Veringmeijerviert 35-jarig bestaan Lezing over historische monumenten Schiedam Tekenfilmfestival bij Brooks reisburo MaasposT Gemeente introduceert stadsgesprek Lentefeesten in Schiedam FM 106.7 en kabel 96.1 St.Janschool uitgebreid GOEDKOPE AUTOREIZEN OOK VOOR VLIEGVAKANTIES Cafe't Spinnewiel is 28 maart weer open Receptie van 17.00 uur tot 19.00 uur. Huurverhoging The Wizard in Blauwe Brug (ANVR Reisadviesburo, lid SGR) B. v. HAARENLAAN 782 SCHIEDAM Een voordelig en onafhankeliik reisburo. Naaro.a.Tjechie, Hongarije, Slowakije, Frankrijk, Belgie, Duitsland, Spanje, Italie. Nu met gratis vervoer naar Schiphol bij het boeken van uw vliegvakanties. Woensdag 27 maart 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 SCHIEDAM - Na jaren touwtrek- ken met de overheid, konden de leerlingen van de St.Janschool maandag 11 maart eindelijk hun dependance met nieuwe lokalen betrekken. Zeker drie jaar heeft de school het moeten doen met veel te weinig lokalen, waarbij het niet zelden voorkwam dat kinderen door het lokaal van een andere groep moesten lopen wanneer zij bijvoorbeeld naar het toilet wilden. Een onmogelijke situatie dus. Ook moest er de afgelopen maanden gymnastiekruimte van de kleuters worden ingeleverd, omdat ook daar een groep kinderen moest zit- ten. Direktie en leerlingen zijn dan ook blij met de nieuwe locatie aan de Marconiweg 1De lokalen wer- den meteen feestelijk versierd. Het symbool van de school, de wer- kende bij, was het stralende mid- delpunt. Woensdag 20 maart werd de dependance, of dislokatie, offi- cieel geopend door directeur Gert Tiele. In de aanwezigheid van een afvaardiging van leerlingen van het hoofdgebouw en ouders, na- men de leerlingen van twee groe- pen 5 zingend het pand in beslag. SCHIEDAM - Spontane, primaire werken. Zo kunnen de schilderijen van de Phila del Art-kunstenaars het best omschreven worden. Buurthuis Nieuwland besloot ze ten toon te stellen. Niet met het idee ze massaal aan de man te brengen, maar vooral om aan te geven dat kunst van mensen met een verstandelijke handicap best gezien mag worden. Phila del Art is een onderdeel van de Stichting Philadelphia Voorzie- ningen. Verstandelijk gehandicap- ten die bij de stichting zijn aange- sloten kunnen door het volgen van workshops bij Phila hun creatieve talent ontplooien. In Rijnmond is een dergelijke creatieve afdeling van de stichting nog niet aktief. Wei woont er een aantal mensen van Philadelphia Voorzieningen in Schiedam. Niet helemaal toevallig ook nog eens pal naast het buurt huis aan het Dr. Willem Drees- plein. „Toen wij hier pas zaten, werden wij een avondje bij hen uit- genodigd. Toen heb ik ook voor het eerst werken van Phila del Art gezien", legt Christine Pauw van het buurthuis uit. „Het boeide mij direkt en daarom heb ik hen ook gevraagd of ik er meer van mocht zien." A1 snel ontstond het idee van een expositie. „Het werk van de stichting is niet zo bekend. Maar wij zijn een openbare instel- ling, waar veel mensen gebruik van maken. Ideaal om deze kunst aan een groot publiek te laten zien dus." Met de expositie wil men vooral de gehandicapten laten inte- greren in de maatschappij. Daar- naast zou het natuurlijk altijd leuk zijn wanneer er een werk zou wor den verkocht. Dat dit op de tweede plaats staat, blijkt wel uit het feit dat er op voorhand geen prijzen bekend zijn. Mocht een koper zich melden, dan gaan organisatie en kunstenaar aan de praat. Maar altijd blijft gelden: als de maker niet van zijn werk afwil, gaat de koop niet door." De readies op de expositie zijn volgens Pauw onverdeeld positief te noemen. ,,A1 blijft het natuurlijk wel zo dat er altijd mensen zijn die meteen een oordeel klaar hebben. Maar dat geldt voor alle kunst. Het is heel persoonlijk. Wat ik mooi vind, kan een ander oerlelijk vin- den." Vrijwel alle 32 werken die in het buurthuis een plaatsje heb ben gekregen, zijn niet voorzien van een titel. Anderen zijn daaren- tegen weer rijk voorzien van aante- keningen. Ook van het verhaal achter sommige werken is Pauw op de hoogte gesteld. Wijzend op een doek dat een hoofd laat zien te- midden van allerlei strepen vertelt ze: „Dat is van een meisje dat altijd alleen maar strepen schilderde. Deze heeft ze echter op de morgen van haar verjaardag geschilderd. Je ziet: ineens toch helemaal anders. Er zijn hier mensen geweest die het een lachende asperge hebben ge- noemd. Wat het precies is weet ik ook niet, maar meer dan een streep." Een ander werk is voor de leek wat gemakkelijker thuis te brengen. Een beest met twee bul- ten in een groene, grazige weide. „Ik heb gehoord dat het zijn be- doeling was een lam te schilderen in een weiland. Maar j a, wat moet je dan met twee van zulke bulten. Toen heeft hij er maar de 'drommedaris van Limburg' van gemaakt." De schilderijen van Phila del Art zijn tot en met half mei tijdens ope- ningsuren te zien in Buurthuis Nieuwland aan het Dr. Willem Dreesplein 2. SCHIEDAM - Verhuurders heb ben de plicht hun huurders voor l april op de hoogte te stellen van een eventuele huurverhoging. De huurders van de Woningstichting Noordvest (W.S.N.) hebben op 12 maart een dergelijke aankondiging in de bus gehad. Dat betekent dat deze huurders voor 1 april 1996 hun bezwaren kenbaar dienen te maken. Deze week is voor huur ders dus de laatste gelegenheid om te reageren. De Bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid (BVSZ) heeft een conceptbrief opgesteld waar- van de huurders gebruik kunnen maken om hun bezwaren kenbaar te maken. De conceptbrief kan men ophalen bij de BVSZ, Lelies- traat 10 en op de Nieuwe Maas- straat 56a. Voor vrijdag 29 maart a.s. dient het bezwaar verzonden te zijn. Verschillende huurders heb ben inmiddels zelf al gereageerd. Anderen zijn naar de BVSZ geko- men voor advies. Zij vonden de huurverhoging niet redelijk. Hui- zen die naast elkaar staan en kwali- tatief gelijkwaardig zijn, blijken verschillende huurverhogingen te krijgen. De een krijgt 4,8% en de ander 6,5%, zonder verdere moti- vatie. De WSN lijkt hier een ver- deel-en-heers tactiek te volgen. De regering en de Tweede Kamer hebben getracht de huurverhoging beperkt te houden. Hun doel was een huurverhoging van zo'n 3,5%. Met een gemiddelde huurverho ging van 4,55% zit de WSN daar dus flink boven. De BVSZ organi- seert daarom op maandag 15 april om 20.00 uur in het Zuiderkwar- tier, Leliestraat 10 een info-avond over ondermeer deze huurverho ging- Maandag 18-20 Muzikale Massa ge, Aad Ouweneel en Arie van Wingerden. 20-21 Tracks, Ed van Dommelen. 21-22 Hitmixer, Peter Voorburg. Dinsdag 18-19 Non Stop. 19-20 Rondje Middellandse Zee, Asher Omissie. 20-22 Infobeat, Stefan de Ruiter. Woensdag 18-19 De tachtiger ja ren, Patrick Koster. 19-20Beesten- boel, Irma Bolijn. 20-21 Country tijd. Daan Zonnenveld. 21-22 Tijd genoeg, Jan Willem de Boer. Donderdag 18-19 Warming up, Daan Zonneveld. 19-21 Jazz Me lodies, Jaap Wapenaar. 21-22 Groove garden, Menno Sprong en Rick Rietveld. 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den Berg. Vrijdag 18-20 Marokkaans pro- gramma, Hassan Aissati e.a.. 20- 22 Turks programma, Huseyin Cayire.a.. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha Ingenkamp. 10-12 Passage 12, Laurette Lankester en Jan Wil lem de Boer. 12-17 Zaterdagmid- dagexpres, Lennard de Bles en Rob v.d. Heiden. 17-18 Sport en tip 10, Patrick de Boer en Henk Groenewegen. 18-20 Top 25, Paul de Jongh. 20-22 Rustpuntjes met wisselende presentatie. Zondag 9-10 Het koude zeil. Ron v.d. Ende. 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh. 12-14 Nationaal Produkt, Ed van Dom melen. 14-16 Infotainment, Mari na Steijn. 16-18 Sport, Patrick de Boer. 18-19 Gospel Channel, Mar- cello Stewart. 19-20 Koers, Koers- team. 20-22 De Klassieken, Cees van Giezen. SCHIEDAM - De Delftse Stich ting Project brengt op woensdag 3 april The Wizard' op de planken van de Schiedamse Blauwe Brug. Het bijzondere aan de voorstelling is dat deze gedragen wordt door zeer getalenteerde amateurs, die door een professionele begeleiding naar een hoger niveau zijn getild. Al in 1947 werd het sprookje over de tovenaar van Oz op het witte doek vastgelegd. Niemand minder dan Judy Garland schitterde in de hoofdrol. Ruim dertig jaar later kon men er in musicalvorm van genieten op Broadway. Het be- kendst is echter de film waarin Mi chael Jackson en Diana Ross schit- teren. Voor de voorstelling in Schiedam geldt hetzelfde als voor deze illustere voorgangers: kinde ren kunnen ervan genieten, jonge- ren voelen zich erdoor aangespro- ken en ouderen zien het als een brok jeugdsentiment. Hier en daar is het script weliswaar aangepast aan de hedendaagse situatie. Zo komt de Dorothy van Project uit de Randstad en woont ze bij haar tan- te Em. Bekend is dat ze na een ru- zie met deze tante terecht komt in het land van Oz. Om weer terug naar huis te kunnen moet ze de 'gele weg' volgen, die haar levens- pad verbeeldt. Tijdens het volgen van deze weg ontmoet ze een aan tal markante figuren, die later haar vrienden worden. Door alle bele- venissen leert Dorothy zichzelf kennen en waarderen. Live muziek in verschillende stijlen maakt het stuk afwisselender en spannender, terwijl de showballetten zorgen voor een kleurrijke aanblik. De voorstelling in de Blauwe Brug begint om 15.00 uur en kost fl. 12,50. Kinderen onder de twaalf en ouderen boven de 65 betalen slechts fl.9,-. Kaarten zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij de VVV en het wijkcentrum. Ook de bestellijn kan worden gebeld: 0654.68.68.43. SCHIEDAM - De Historische Ver- eniging Schiedam organiseert op donderdag 28 maart een lezing in de Haverschmidtzaal van de Ne- derlandse Protestantenbond aan de Westvest 92. De lezing wordt gehouden door ir. P. van Velzen. Hij zal een inlei- ding houden over het onderwerp: '1146 monumenten in Schiedam'. Van Velzen is restauratie-architect en voerde vele projecten uit. Een daarvan is gebouw Paulus aan de Korte Haven. Sinds 1995 is hij lid van de nieuwe Welstand- en Mo- numentencommissie Schiedam. Ook is hij voorzitter van het Comi- te Open Monumentendag Schiedam. De aanvang van de le zing is 20.00 uur. Schiedam - Wat moet er in de toe komst gebeuren met de Koe- markt? Moeten er meer woningen komen in het stadscentrum, meer cafe's of juist meer winkels? Op die vragen hoopt het gemeentebe- stuur met de steun van de Schiedamse bevolking antwoor- den te vinden. Het organiseert daarom drie stadsgesprekken, die op 10, 17 en 24 april in het Stede- lijk Museum plaatsvinden. „We maken dit jaar beleid over de toekomst van de binnenstad," verklaart wethouder Hafkamp van ruimtelijke ordening. „Dat willen we doen in samenspraak met de inwoners van Schiedam. Het is ten slotte hun stad. Boven- dien hebben sommigen heel goe- de ideeen, waar het gemeentebe- stuur mee verder kan. We organi- seren daarom drie zogenaamde stadsgesprekken: publieke bij- eenkomsten, waar bestuurders, externe deskundigen en inwoners van gedachten kunnen wisse- len." „Het gaat bij die discussies om de verdere ontwikkeling van de bin nenstad. Op het moment zijn we druk bezig de huidige plannen uit te voeren, maar over de toekom- stige ontwikkeling heeft het be- stuur nog geen standpunten vast gelegd. We willen eerst met de burgers praten. Bij die gesprek- ken staan niet specifieke kwesties centraal, zoals de invulling van de Koemarkt of het HEMA-plein, maar de hoofdlijnen. In welke richting moeten we de ontwikke ling van de binnenstad sturen? Er wonen bijvoorbeeld relatief wei nig mensen in het centrum. Moet daarom de woningbouw gestimu- leerd worden of moet juist de ho- reca voorrang krijgen? Wat doen we met het autoverkeer? Natuur lijk zullen we specifieke vragen over bijvoorbeeld de Koemarkt niet uit de weg gaan, maar we zullen trachten die in een breder kader te plaatsen." Ook stedebouwkundige Van Hengel benadrukt dat de gesprek- ken het niveau van de details die nen te overstijgen. ,,De stad is vergelijkbaar met een organisme, hij is permanent in beweging," Schiedam centrum is volop in ontwikkeling. Reden voor de politiek om eens met de inwoners van gedachten te wisselen over de invulling van de binnenstad. legt Van Hengel uit. „Om de ont wikkeling van de stad in goede banen te leiden hebben we beleid nodig, een visie voor de lange ter- mijn. We moeten ons daarom niet op details blind staren. Natuurlijk verwachten we niet van de door- snee-burger dat hij met een visie over de toekomst van de binnen stad op de proppen komt. De ge- spreksavonden worden dan ook eerst ingeleid door een deskundi- ge, vervolgens is er een korte dis- cussie tussen panelleden, onder wie burgemeester Scheeres. Dan kunnen de aanwezige inwoners over het voorgaande hun mening geven." Schiedam maakt voor het eerst kennis met het stadsgesprek. Vo- rig jaar organiseerde de Rotter- damse politiek ook dergelijke ge- spreksavonden, onder meer over de regiovorming. Koos Postema en Dieuwertje Blok fungeerden destijds beurtelings als gespreks- leider. „In Schiedam proberen we op eigen wijze invulling aan het stadsgesprek'zegt wethouder Hafkamp. „We hebben geen be- kende Nederlanders uitgenodigd, maar deskundigen die een brede kijk op de problematiek hebben en een wezenlijke bijdrage aan de discussie kunnen leveren. De drie stadsgesprekken hebben in tegen- stelling tot die in Rotterdam ook een wezenlijke functie in de be- leidsvorming over de binnen stad." In januari zijn tijdens rondetafel- gesprekken de thema's van de stadsgesprekken bepaald. De drie stadsgesprekken vormen de twee de schakel in het proces, waarna de beleidsnota over de toekomst van de binnenstad wordt geschre- ven. In het najaar stelt het college van burgemeester en wethouders de nota vast. Ten slotte volgen de inspraakprocedure en het oordeel van de raad. De drie stadsgesprekken hebben elk een eigen thema. Op woens dag 10 april gaat de discussie in de aula van het Stedelijk Museum over wonen, werken en winkelen, een week later wordt gepraat over cultuur en toerisme en op 17 april over de openbare ruimte. De dis cussies zijn niet speciaal bedoeld voor de inwoners en ondernemers in het stadscentrum. „Ook Schiedammers uit andere wijken zijn van harte welkom," zegt wethouder Hafkamp met klem. „Het is natuurlijk niet de bedoe- ling dat ze allemaal komen, maar plaats voor 120 a 130 personen is er zeker. Als de stadsgesprekken een succes worden, zullen ze in de toekomst vaker worden ge houden." Schiedammers die een stadsge sprek willen bijwonen, dienen zich tevoren aan te melden bij het bureau Communicatie en Exteme Betrekkingen in het Stadskan- toor. Zij krijgen dan een informa- tiemapje toegestuurd. SCHIEDAM - Met de klant op de fiets naar de groothandel of bij nacht en ontij nog een lattenbodem brengen bij een klant die genoeg heeft van zijn waterbed. C. Vering- meijer, van de gelijknamige interi- eurwinkel aan de Sint Liduina- straat, heeft het in de 35 jaar dat het bedrijf nu bestaat allemaal meege- maakt. Over een jaar geeft hij het roer over aan zijn schoonzoon, maar de naam Veringmeijer zal hiermee niet verdwijnen. Ook zal hij zelf nog regelmatig in de win- kel te vinden blijven. Al is het maar om, zoals hij zelf zegt, het magazijn op te ruimen. Maar ook voor de oudere klanten. Want die blijken nog altijd het liefst door 'de heer Veringmeijer zelf te worden geholpen. Veringmeijer interieur bestaat sinds 18 maart precies 35 jaar. Jaren waarin de winkel aan de Liduinastraat uitgroeide tot het 1500 vierkante meter grote bedrijf van nu. Eigenlijk gaat de meubel- geschiedenis van Veringmeijer nog verder terug. In een kleine werkplaats aan de Roosbeek knut- selde Veringmeijer van vroeg tot laat meubels in elkaar op bestel- ling. Niet veel later werd naar de Liduinastraat verhuisd. De winkel bestond uit niet meer dan een kel- dertje, dat bovendien binnen de kortste keren vol kwam te staan met meubelen. In 1979 volgde de 'grootste klap', zoals Veringmeijer het omschrijft. Bij het pand, waar in de winkel nu nog steeds geves- tigd is, werd een tuin getrokken. Weer wat later werd de bovenver- dieping ingelijfd. Een operatie die Veringmeijer nog lang zal heugen. „Normaal gesproken mag je van woonruimte geen bedrijfsruimte maken. Doe je dat toch, dan gaat je dat een hoop geld kosten", legt de trotse eigenaar uit. „De hele grap kwam op zo'n 20.000 gulden. Maar de woning was zo uitge- woond dat het zeker een ton zou kosten om er weer een woonhuis van te maken. En hoe verdien je dat nou weer terug met een beetje huur? We besloten het geld dus maar te betalen. Een paar dagen la ter ging echter de telefoon: iemand van de gemeente met de medede- ling dat we het geld niet hoefden te betalen. De Liduinastraat zou er zo op vooruit gaan, dat men besloten had ons te steunen in ons plan." Intussen is de zaak uitgegroeid tot een knus bedrijf met klanten uit het hele land. „Allemaal door mond- tot-mond reklame", legt Vering meijer uit. ..Service staat bij ons nummer een, bij van die grote cen tra ben je toch vaak een nummer. Daar gaat dan ook vaak genoeg wat mis. Bovendien is het fijne van deze straat dat je er nog gratis kunt parkeren." Dat is vooral van be- lang voor Veringmeijers senioren- klantenkring, die bijzonder groot is. „Toegankelijkheid is voor deze mensen natuurlijk van groot be- lang. Onze seniorenafdeling is dan ook op de benedenverdieping te vinden. Lattenbodems, verstelbare stoelen, noem het maar op. Soms brengen die klanten zelfs de fysio- therapeut mee. Dat vinden wij na tuurlijk alleen maar handig. Zo leer je nog eens wat van elkaar." De familie Veringmeijer viert het 35-jarig bestaan. SCHIEDAM - Gratis op de foto met bekende tekenfilmfiguren. Dat kan wanneer er zaterdag 30 maart een bezoekje wordt gebracht aan Brooks reisburo in de Passage. Tussen 13.00 en 15.30 uur staan hier de hoofdrolspelers uit ver schillende tekenfilms gereed om met kinderen op de foto te gaan. Ten hoogste honderd kinderen kunnen door de fotograaf op de kiek worden gezet. Wie deze kans uit duizenden niet aan zijn neus voorbij wil laten gaan, moet er dus op tijd bij zijn. Tussen 3 en 6 april kunnen de foto's worden opge- haald bij Brooks of Foto Niestadt. Met deze unieke aktie onderstreept het reisbureau haar aktieve en klantgerichte imago. „Wij zijn sinds September nieuw in Schiedam"legt filaalmanager Ire ne Snoeks uit. ,,Hoewel Brooks 39 filialen over heel Nederland heeft, is gebleken dat de naam in en rond Schiedam nog niet overal bekend is. Wellicht dat een aktie als die van 30 maart daar verandering in kan brengen." Maar ook zonder aktie heeft een groot aantal Schiedammers de weg naar het bu reau reeds gevonden. Daar ging letterlijk en figuurlijk een wereld voor hen open. Bij Brooks staat de persoonlijke benadering dan ook hoog in het vaandel. Dat dat geen loze woorden zijn is onder meer gebleken uit een onderzoek van de Consumentenbond in 1995. Het reisburo werd door deze organisa tie namelijk als beste reisburo van Nederland getest. Volgens Snoeks heeft men deze titel vooral te dan- ken aan de servicegerichtheid. „Dan moet je denken aan prijsver- gelijkingen die wij uit onszelf voor de klant maken of het geven van extra informatie over accommoda- tie of bestemmingen. Daarnaast zijn wij gewoon een heel aktief reisburo met enorm veel akties." Mensen die door de tekenfilmfigu ren in de Passage de kriebels heb ben gekregen en een reisje naar Disneyland in Parijs willen maken, kunnen meteen de nodige informa tie opvragen. Snoeks is er zelf bij voorbeeld een paar dagen geleden nog geweest. Maar ook de andere twee medewerksters, Monique van der Stap en Linda Eekhout, zijn natuurlijk van alle mogelijkheden op de hoogte. Kinderen tussen de 3 en 10 jaar kunnen bovendien mee- doen aan de tekenfilm-kleurwed- strijd van Brooks. KLeurplaten kunnen nu al worden opgehaald en moeten uiterlijk 29 maart zijn in geleverd. De verschillende leuke prijzen, die hiermee te verdienen zijn, zullen zaterdag 30 maart bij Brooks worden uitgereikt. SCHIEDAM - De echte lente laat waarschijnlijk nog even op zich wachten, maar de winkeliers van de Grote Omloop namen er de af gelopen dagen alvast een voor- proefje van. De Lentekoningin en haar elfjes maakten donderdag 22 maart hun entree in de stad en ver- klaarden het Schiedams centrum voor drie dagen 'koopjesvrij'. Dat betekende aanbiedingen, stunts en vele leuke akties. Drie dagen lang stond het centrum op zijn kop. De voorjaarsfeesten zijn een geza- menlijk initiatief van de Schiedam se winkeliersverenigingen en wor den gecoordineerd door het Cen- trummanagement. Daar elke win- keliersvereniging weer met andere leuke ideeen op de proppen was gekomen, was er voor elk wat wils. Een draaimolen voor de kleintjes, een springkussen voor de wat ou deren en bestuurbare bootjes voor liefhebbers van alle leeftijden. Voor de paardegekken ontbraken de pony's niet en natuurlijk waren daar de beloofde en felbegeerde voordeelcoupons, die direkt kon den worden ingewisseld. Het eer- ste Schiedamse Standwerkerscon- cours zorgde voor nogal wat be- roering op de Hoogstraat. Met de meest rare spreuken en gebaren werd de nietsvermoedende voor- bijganger gewezen op en overtuigd van het gemak van een nieuwe groentenschaaf, schoonmaakmid- del of byoux-set. De beste drie standwerkers, Hans van Goppel, Fokko van Biessum en Hans Schaay, werden voor hun inspan- ningen beloond met een leuke prijs. In de Nieuwe Passage moest het echte denkwerk er aan te pas komen. Schaak- en dammeester Ron Hensens nam het op tegen acht schakers en dammers door elkaar heen tijdens een vier uur du- rende wedstrijd. Velen probeerden de wedstrijd van een afstandje te volgen, maar voor menigeen bleek het spel van de kenners toch van een te hoog niveau.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9