Turken willen nieuwe moskee bouwen Lentezon breekt eindelijk door 1 V* r. I i i SUPER STUNT Burgers moeten meedenken over inrichting Hema-plein Erasmusbrug klaar voor de finale 99 Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? zie Pluspagina. Slachtoffers incestzaak bedreigd IflPi GR0EN00RD Feestdagen onbekend FUJI E-180F 3-UURS VIDEO STRIPES Kunstbende Ursus Aquamarijn Auto Markten Oud-leden Bestuur mms mi itUL A \f. v- m-v- w%, t --v-vr; V - *f- i f f» »j.. FUJI RENAULT flvondwinkel Parkweg weekaanbiedinq Jongeren strijden gepassioneerd om ratten in alle categorieen Titelstrijd wordt bewaard voor het eigen publiek Vlaardingse scholieren gaan met de leraar een school bouwen in Kenia Schiedam SCHIEDAM - Tijdens een gesprek met de gemeente over het voortbestaan van hun moskee aan de Vijgensteeg, heeft het Turkse bestuur laten weten dat zij eigenlijk een nieuwe mos kee willen bouwen in Schiedam. De huidige moskee in het centrum voldoet volgens de gemeente niet aan de eisen van het bestemmingsplan, waarin staat dat het betreffende gebouw niet bedoeld is als religieus centrum, maar als woon- en werk- plaats. 180 AUK' Nu slechts: Zie ook onze odvertenties elders in deze krant. De klant centraal, de auto optimaal DRl'KWERK 1 -jarig bestaan HEINEKEN Ct. EDITIE-OPLAGE 37.745 OverdeVesten 3a 3116 AD Schiedam Tel. 010-4738322 - Fax 010-4731589 Bezorging: 010-4514555 WOENSDAG 10 APRIL 1996, 3e jaargang nr. 15 SCHIEDAM - De Stichting Vrienden van de Hargahoe- ve bestond op 3 maart pre- cies tien jaar. Om het twee- de lustrum van de vereni- ging op gepaste wijze te vie- ren heeft het stichtingsbe- stuur besloten de Hargahoe- ve dit jaar een extra kado aan le bieden. Zaterdag 13 april zal daarom een bus van het merk Renault aan het dierentehuis worden aangeboden. Dit bijzondere moment staat rond elf uur op het programma. De auto is volledig ingericht voor het vervoer van zwerfdieren en ziekentransport naar de die- renarts. Daar het voor de stichting 'te duur' is om alle dona- teurs schriftelijk uit te nodi- gen voor deze feestelijke ge- beurtenis, doen zij dit via de lokale pers. A1 het geld dat jaarlijks bijeen wordt ge- bracht is namelijk bestemd voor de dieren. SCHIEDAM - De gezamen- lijke winkeliersverenigingen en het Centrum Manage ment hebben voor de ko- mende feestdagen weer tal van leuke aktiviteiten be- dacht. Om deze evenemen- ten tot een succes te maken worden eehter mensen ge- zocht. Kinderen kunnen zich opge- ven voor de Kindervrij- markt die dinsdag 30 april in het Broersveld wordt ge- houden. Alle deelnemers ontvangen naast een glas )i- monade ook nog eens een leuke attentie. Zondag 5 mei wordt er in de Lange Kerkstraat voor de volwassenen een Antiek- markt georganiseerd van 10.00 tot 17.00 uur. De prijs per kraam bedraagt fl.40,-. Aanmelden voor beide markten bij winkeliersver- eniging Hoogstraat, tel.4268383. SCHIEDAM - In verband met het 75-jarig bestaan van de christelijke muziekver- eniging Harpe Davids orga- niseert de vereniging op 1 juni een grootse jubileum- manifestatie in Sporthal Margriet en op 8 juni een ju- bileumreceptie in haar ver- enigingsgebouw aan het Faassenplein. Alle oud-le den worden van harte uitge- nodigd deze aktiviteiten bij te wonen. De vereniging kan echter niet alle adressen van deze leden achterhalen. Daarom worden zij ver- zocht contact op te nemen met het secretariaat van de vereniging: Postbus 4262, 3102 GE Schiedam. Telefo- nisch kan men terecht op nummer: 4715959 of 4705393. SCHIEDAM - De Dierenbe- scherming, afdeling Schiedam, zou graag in con tact komen met mensen die zich bestuurlijk willen inzet- ten voor deze organisatie. De bedoeling is dat belang- stellenden een jaar als voor- lopig bestuurslid in het be stuur meedraaien. Pas wan- neer dit bevalt, zal in 1997 aan de algemene ledenver- gadering worden voorge- steld, deze persoon/perso- nen te benoemen. De twee functies die opvulling behoe- ven zijn zijn die van voorzit- ter en P.R.-contactfunctio- naris. Het is evenwel niet noodzakelijk dat men zich beschikbaar stelt voor een van deze functies. Door her- schikking van taken kan de beste verdeling worden be- zien. Voor een informatief ge- sprek kan gebeld worden met de vice-voorzitter, C. van Huizen: 4710101, of de secretaris, W. Both: 4709374. Een nieuwe moskee zou volgens de Turken meteen voldoen aan hun behoefte om de gebedsruimte uit te breiden. Voorzitter M. Basalan, van de jongerenafdeling in de mos kee, meent dat het bestuur reke- ning houdt met de groeiende popu- latie islamieten in Schiedam. „Wij moeten een ruimte hebben waar- aan we over tien of vijftien jaar ook nog iets hebben. Er komen nu al honderden bezoekers in de mos kee. Op zondag bijvoorbeeld, ze- telt hier het landelijk overkoepe- lend orgaan, de Nederlands Islami- tische Federatie. Dan komen er mensen uit alle windstreken in Ne- derland." Volgens Basalan gaat het bij de uitbreiding van de moskee niet eens zozeer om de gebedsruimte zelf. „Het samen zijn, het sociale aspect, is ook heel belangrijk. De moskee moet een ontmoetings- plaats zijn. We willen culturele ac- tiviteiten aanbieden, zoals in de moskee in Maassluis bijvoorbeeld al heel gebruikelijk is", meent de jongerenvoorzitter, die in dit kader denkt aan toneelspelen, huiswerk- begeleiding voor de jeugd en een bibliotheek. Ook moet er een con- ferentiezaal komen, waar kan wor den vergaderd. Waar de nieuwe moskee moet ko men is nog niet exact bekend. ,,Het handigste is het natuurlijk als de moskee op niet meer dan tien mi- nuten loopafstand ligt van de ge- middelde bezoeker. We gaan uit van een moskee die nabij de wij- ken ligt waar de meeste Turkse mensen wonen", aldus Basalan. De gemeente is nu druk bezig de mogelijkheden te onderzoeken van de diverse bouwplaatsen. Er wordt dan ondermeer gekeken naar de haalbaarheid in verband met de be- stemmingsplannen. Wanneer de resultaten bekend zijn, volgt er een nieuw gesprek tussen het moskee- bestuuren de gemeente. Hangende het overleg blijft de moskee aan de Vijgensteeg in gebruik. U" ,.5» f SCHIEDAM - Ze heeft even op zich laten wachten, maar nu komt ze er toch echt aan: de lente. Ter- wijl de krokussen en narcissen voorzichtig hun kopjes boven de grond steken doet het eerst zo wa- terige zonnetje steeds meer denken aan de warrne zomerzon. Lang- zaam maar zeker lopen de tempe- raturen op en ontstaan de plannen voor een dagje Keukenhof of Efte- ling. Na de Paaseieren, Paasbo- men, Paaskleden en allerhande Paashazen kan het vizier weer ge- richt worden op de warme tijden waar iedereen zo lang op heeft moeten wachten. T-shirts, rokken en korte broeken worden weer te- voorschijn gehaald van de boven- ste planken en dan kan er weer vol- op aan het twijfelen worden gesla- gen: kan ik die zomerjas al aan of zal ik toch nog maar even die dik- ke dragen? Wie een beetje zijn best doet kan de knoppen al aan de bomen zien ontspruiten. Menige huisvrouw of -man is druk bezig met de grote voorjaarsschoon- maak. Hier en daar wordt er nog getobd met een hardnekkige ver- koudheid of wat voorjaarsmoe- heid. De blik van de meesten is al optimistisch naar de toekomst ge- richt. De zomertijd is ingegaan en dat zal iedereen weten. Want als ons weer zo'n mooie zomer wacht als die van het afgelopen jaar, dan mag niemand klagen. SCHIEDAM - De slachtoffers in de Schiedamse incest-affaire, die onlangs aan het licht kwam, wor den gei'ntimideerd en bedreigd door hun familie. Dat maakte poli- te-woordvoerder Y. Eddini on langs bekend. Niet iedereen in de familie staat achter de slachtoffers en omdat sommigen menen dat de misbruikte vrouwen en kinderen er beter aan hadden gedaan hun mond te houden over wat hen is aangedaan, is er een soort tweest- rijd in de familie losgebroken. „Hoe deze dreigementen moeten worden opgevat, weten we eigen lijk niet. We nemen de dreigemen ten in ieder geval wel serieus en hebben dan ook besloten in de buurt van de slachtoffers extra te surveilleren om de boel in de gaten te houden." De zeventien slachtoffers, voor het overgrote deel vrouwen en kinde ren, werden jarenlang misbruikt door een 68-jarige vader en zijn 40-jarige zoon. De zwakbegaafde mannen misbruikten niet alleen dochters, kleinkinderen, nichtjes en neefjes, maar ook nog een vijf buurtbewonertjes. Een dochter werd zelf drie keer zwanger van haar vader en kreeg uiteindelijk twee kinderen van hem. Deze kin- deren werden vreemd genoeg met rust gelaten door hun vader. Maar niet alle kleinkinderen waren zo fortuinlijk. Twee van de mis bruikte kinderen zijn inmiddels uit huis geplaatst. Hun geestelijke schade was zo groot dat het nood zakelijk was om hen, een 13-jarige jongen en een 14-jarig meisje, uit het milieu te halen en hen profes- sionele hulp te geven in een neu- trale omgeving. De slachtoffertjes bevinden zich momenteel in een verzorgingstehuis. Hoelang zij daar nog zullen verblijven is niet bekend. Volgens Eddini is het niet onmo- gelijk dat er nog meer daders en slachtoffers te voorschijn komen uit het onderzoek. Reden voor de politie om niet teveel bekend te maken over de identiteit van de slachtoffers. Ook de buurt, waarin het misbruik voorviel, wordt ge- heim gehouden. Onder veel Schiedammers is de indruk ont staan dat het om de wijk Nieuw- land ging. nadat het Nos-journaal beelden van deze wijk uitzond in een reportage over de incest-affai re. De woordvoerder benadrukt echter dat het hier om willekeurige beelden ging om het item wat op te luisteren. Ook andere speculaties rond de identiteit van de familie wil Eddini ontkrachten. Omdat het volgens de berichten om een vrij grote familie ging, dachten velen dat het hier een buitenlands gezin betrof. „Dat is dus absoluut niet het geval, het gaat hier wel dege- ljjk om een autochtoon gezin", al dus de politie-zegsman, die ten- slotte niet wil ontkennen dat het seksueel misbruik plaatsvond in een lager sociaal milieu. h\d qua un 6.95 klein D0RZ0 Uw Renault dealer voor Schiedam en Vlaardingen James Wattweg 12-14,3133 KK Vlaardingen, tel. (010) 4353533 SCHIEDAM - Een erotisch win- kelcentrum, een ondergrondse par- keergarage met vijf verdiepingen, een bioscoop met zeven zalen en op het dak een schaats- en voetbal- veld met uitschuifbaar dak, zodat de sportieve Schiedammer ook in het zonnetje kan recreeren. Dit wa ren een paar van de suggesties die afgelopen weken werden geopperd om het Hema-plein te herinrichten. De ideeen waren veelal afkomstig van gemeentelijke bronnen en werden de wereld in geholpen in het kader van I april. Toch steekt er wel degelijk een serieuze bood- schap achter de wilde suggesties van de diverse Schiedamse politi ck Het is de bedoeling dat de bur gers mee gaan denken over de in- vulling van het plein. Binnen een paar weken start de eerste uit een serie van drie inspraakrondes, waarin Schiedammers wordt ge- vraagd een plan te leveren voor de invulling van het Hema-plein. Om de mensen wakker te schudden en attent te maken op de vele moge lijkheden werden daarom al snel de wildste verhalen de wereld in geholpen door allerlei 'lekkende commissieleden'. Zo bedacht commissielid C.J- .Gerrets een multi-complex, waar behalve geparkeerd, films gekeken en gesport, ook gewinkeld en ge- woond kan worden. Bovendien zou er plaats zijn voor tientallen winkels, woningen en uiteraard een McDonalds restaurant. Ten- slotte zouden er ongeveer vijftig sportieve en culturele evenemen- ten kunnen worden gehouden. Het doel van zijn fantasierijke en mul- ti-functionele plan is volgens Gerrets om het toerisme in de jene- verstad een beetje aan te treicken. "Vroeger hoorde je de naam Schiedam minstens een keer in de week vallen op de televisie, al was het maar in verband met de ver- richtingen van voetbalclub SVV. Die tijden zijn nu voorbij, maar dat is toch vreselijk jammer. Neem nou het stadje Hoogeveen, dat presteert het toch maar om vrijwel iedere week in het nieuws te zijn op landelijk niveau met de plaatse- lijke voetbalclub, het roemruchte ijsstadion Thialf en onlangs nog met de Nederlandse turnkam- pioenschappen." Nadat de winkelketen Hema ver- huisde naar het splinternieuwe winkelcentrum De Nieuwe Passa ge, werd de houten noodkeet, die al ruim dertig jaar dienst deed als winkelpand, gesloopt. Voor de vrijgekomen grond is nog steeds geen bestemming gevonden. De lokatie is zeer gunstig gelegen, midden in het centrum. Onder het motto "Schiedam schenkt meer dan je denkt!" moeten de inwo- ners dus aan de slag. Volgens Gerrets moet het mogelijk zijn Schiedam weer 'in the picture' te brengen. "Onze stad heeft genoeg te bieden, de hoogste molens ter wereld, vele historische monumen- ten en de befaamde jeneverindus- trie. We zijn alleen op zoek naar een echte publiekstrekker om Schiedam wat meer in de belang- stelling te zetten. De lokatie op het Hema-plein is daar gewoon uiter- mate geschikt voor. We weten nog niet wat we met het terrein aanwil- len, maar alle suggesties zijn wel- kom!", aldus een enthousiaste Gerrets. DENIM Hoogstraat 62 - 64, Schiedam Tel.: 010-4267906 VOOR AL UW DRUK- EN KOPIEERWERK Scherpe prijzen! Wij zijn geopend tot 19.00 uur. Westvest 36, 3111 BW Schiedam 010-471 54 96 ROTTERDAM - De Erasmus brug is weer een stukje verder af. Dinsdag 9 april werd het gat tus sen Rotterdam-noord en zuid weer een stukje kleiner door het plaatsen van brugdeksectie num mer zestien. De 175 ton wegende stalen constructie van drieender- tig meter lang, vijftien meter breed en tweeenhalve meter hoog is het eennalaatste brugdeel. Als alles volgens plan verloopt, zal op 3 mei de laatste brugdeksectie worden geplaatst. Het zal dan nog een aantal maanden duren voordat de brug officieel in ge bruik kan worden genomen. De nieuwe Erasmusbrug doet het goed in Nederland. De brug prijkt op de telefoonkaart die on langs werd uitgeroepen tot de mooiste telefoonkaart van Neder land. Reden genoeg dus om de nieuwe Rotterdamse 'eyecatcher' deze week weer eens in het lente- zonnetje. REGIO - Uit een landelijk onder zoek, dat onlangs is gehouden, is duidelijk geworden dat slechts 44 procent van de Nederlanders nog de ware betekenis kent van een kerkelijke feestdag als Pasen. He- melvaart en Pinksteren blijken bij nog minder mensen bekend te zijn. Dominee R.A. Bosch, die in een uitzending van Radio Schiedam om een reactie werd gevraagd, gaf toe niet echt verbaasd te zijn over deze recente gegevens. „Men wordt zo overspoeld met paasha zen en eieren, dat men bijna zou vergeten dat het feest nog iets met de Bijbel te maken heeft." Dat Kerstmis veel meer geassocieerd wordt met de Kerk is volgens de dominee te wijten aan de vele aan- dacht die er met name vanuit de Kerk zelf en in de media aan wordt besteed. „Met de Kerst timmeren de kerken gewoon veel meer aan de weg. De Paasfeesten zijn toch meer interkerkelijk gericht." Daarnaast speelt de historische ge- beurtenis die aan de feesten ten grondslag ligt een rol. Bosch stelt dat het voor een leek moeilijker te geloven is dat er een opstanding uit de dood heeft plaatsgevonden, dan dat er een kindje geboren is. Toch waren de kerkdiensten er rond de Paastijd niet minder om. Vier, maar soms ook vijf, dagen achter elkaar kon men in de verschillende kerken terecht om de Opstanding van Jezus te vieren. Precies veertig dagen na de Opstanding wordt He- melvaart gevierd. De vijftigste dag na Pasen is het Pinksteren: de dag waarop God de Geest aan de men- sen gaf. „Volgens sommigen ook wel het begin van de Kerk ge- noemd", aldus Bosch. (donderdag 11 apri! t/m zondag 14 apri!) blik a 33 cl. DE EERSTE AVOA/DWINKEL MET DAGPRIJZEN Parkweg 1 -3 Schiedam Telefoon 473 73 52 7 dagen geopend van 16.00- 24.00 uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 1