if mum Vakantie- cijfers De oversteek v 3MI Het aanbod van heerlijke, zonovergoten vakantiereizen naar Griekenland is bijna ein- deloos. Behalve over een fas- cinerend vasteland, beschikt het land ook nog eens over maar liefst 2000 eilanden! Daarvan vind je er zo'n 25 te- rug in de reisgidsen. Maak daar maar eens een keus uitOns lukte het niet, wij besloten Kos, Samos en Chi os te combineren. Gezellig Kos Vriendelijk Samos Authentiek Chios pYf mmml VAKAIVITIE Drie Griekse eilanden met een eigen karakter 4p- m* VMsr* Pythagorion, Samos (Foto HSP). Pyrg/, C/t/os (Foto HSP). Vanaf Schiphol vliegen we naar Kos, het 'fietseiland' volgens de brochures. Wij geloven daar eerst niets van: het is hier toch bergach- tig! Maar langs de kust zien we de eerste fietsers; hier is het inderdaad goed te doen. Wij maken onze eer ste verkenningstocht in Kos-stad te voet. In de smalle straatjes ontdek- ken we typisch Griekse winkeltjes met leuke souvenirtjes, moderne toeristenwinkels en rijen gezellige terrasjes. Het uitgestrekte strand, iets ten oosten van het stadje, biedt volop watersportmogelijkheden. Hier vlakbij ligt ook de enige cam ping van het eiland. De meeste toeristen komen naar Kos om zijn zonovergoten stran- den en gezellige uitgaansleven. Het eiland zorgt er echter heel sub- tiel voor dat niemand voorbij gaat aan de historische schatten die het rijk is. A1 wandelend loop je van- zelf over het marktplein uit de Ro- meinse tijd. Wie verkoeling zoekt op het pittoreske pleintje bij de ha ven, in de schaduw van een forse plataan blijkt onder de boom te zit- ten waar Hippocrates, de meester in de geneeskunst, 2400 jaar gele- den zijn leerlingen lesgaf. Vanaf de terrassen aan het haventje, waar bontgekleurde vissersschepen en moderne zeiljachten aanleggen, heb je uitzicht op de middeleeuwse burcht. Om meer te zien, moeten we met een plattegrondje in de hand op zoek gaan. We vinden een theater uit de derde eeuw voor Christus en het antieke gymnasium, waarvan alleen nog zeventien zuilen over- eind staan. Het mooiste is wel de mozai'eken vloer uit dezelfde pe- riode, die behoort tot een Romein- se villa. Ook buiten het stadje is van alles te zien. Op brommertjes toeren we langs pittoreske bergdorpjes met prachtig uitzicht over groene val- leien. In Kefalos, het meest zuide- lijke plaatsje, heb je een prachtig uitzicht! Bij een taverne waar wij wat fris drinken, kijken Griekse mannen vanachter hun glas ouzo meewarig naar onze verhitte hoof- den. Na een verkoelende duik aan het prachtige Kamari-strand stap- pen we weer op de brommer om Kardamena op te zoeken. Dit plaatsje is in enkele jaren uitge- groeid tot een volwassen bad- plaats: hier vind je volop vakantie- vertier. Terug bij Kos stad rijden we door een cipressenbos naar het Asklepeion, een soort ziekenhuis, dat Hippocrates hier 2400 jaar ge- leden heeft gesticht. Die plaats koos hij niet zomaar uit: in de buurt waren warmwaterbaden met geneeskrachtig water. Later die week maken we een boottocht naar Nissyros, het vul- kaaneiland. Met een Vlaamse gids stappen we in een bus die ons naar de krater zal leiden. De zwavel- lucht slaat op onze luchtwegen als we uitstappen, maar bij het uitzicht op de reusachtige krater zijn we dat vergeten. Het lijkt wel een gi- gantisch meer zonder water! We lopen voorzichtig een smal paadje af de krater in. Deze bijzondere er- varing om in zo'n krater te lopen, hadden we niet willen missen. Vanuit de haven van Kos vertrek- ken we naar Samos, dat noordelij- ker ligt, ter hoogte van de Turkse badplaats Kusadasi. Vanaf de boot bezien doet Samos veel groener aan dan Kos. We kiezen opnieuw voor een verblijf in het hoofd- stadje, dat in de luwte van een baai ligt, met enkele mooie stranden. Aan het gezellige haventje kun je op talloze terrassen heerlijk zitten. De meeste hotels en appartemen- ten liggen iets buiten het stadje, langs de drie stranden. De eigenaar van ons kleine hotel, Sakis, be- groet ons steeds met een guile lach terwijl hij ons bruine kleurtje ver- gelijkt met dat van hem. Sakis is een man die zijn gasten continu in de watten legt. Eens in de week verzorgt hij een barbecue met overheerlijke Griekse gerechten en natuurlijk wijn en ouzo. Het hotel- letje herbergt wat Nederlanders, Engelsen en Oostenrijkers, maar ook Sakis' Griekse vrienden eten gezellig mee. Het strand ligt op slechts enkele minuten lopen. Het loopt heel langzaam af in zee en er staat een heerlijk briesje. Toch schijnt er een nog mooier strand te zijn, dat we toch eens willen opzoeken. Op Sa mos kiezen we niet voor een brom- mertje, maar voor de plaatselijke busdienst. Wij vinden al snel de bus naar Psili Aminos, zoals dit pa- radijsje heet. Op dit punt van het eiland vind je de kortste afstand tussen Grieken land en Turkije: twee kilometer. Voor je gevoel kun je zwemmend naar de overkant, maar de kust- wacht houdt je scherp in de ga^uT." Het openbaar vervoer op Samos beviel ons zo goed dat we de vol- gende dagen opnieuw voor de bus kiezen om plaatsjes als Pythago rion, Karlovasi en Kokkari te be- zoeken. Dat eerste is een gezellig havenstadje, genoemd naar de wis- kundige Pythagoras. Achter de drukke weg naar de haven liggen stille straatjes in de vorm van trap- pen tegen een helling op. De be- woners hebben zeker gevoel voor sfeer getuige de planten en bloe- men die je er overal op straat ziet. lets buiten Pythagorion bevinden zich tunnels die al in de zesde eeuw voor Christus zorgden voor de watervoorziening van het plaatsje. Bij de tunnels aangeko- men, blijken deze gesloten. De Tempel van Hera, die zich verder- op bevindt, is wel weer de moeite waard. Het is, samen met de tun nel, een van de weinige overblijf- selen uit de oudheid. De andere dagen bezoeken we dorpjes als Kokkari en Karlovasi. Hier is het toerisme ook onderdeel van het leven geworden, zonder het te overheersen. Restaurantjes en appartementen zijn moeiteloos opgenomen in het Griekse leven. Je kunt hier heerlijk genieten van de vriendelijke sfeer op het eiland. Genieten doen wij ook iedere avond van het eten en de wijn. Bui ten het stadje hebben we een echt Griekse taverne ontdekt waar we niet meer zijn weg te slaan. De Griekse gerechten zijn hier heerlijk en de eigenaars zijn alleraardigst. Ze merken direct dat wij verzot zijn op de witte wijn van het ei- Mesta, Chios (Foto HSP). land, Fokianos en vertellen ons verhalen over de geschiedenis van de wijn. We eten laat op de avond en treffen naast enkele toeristen voornamelijk Grieken, die het prachtig vinden om ons Griekse woorden te leren. Later op de avond is het aan de haven nog steeds gezellig druk. Hier kun je tot in de kleine uurtjes kijken naar de mensen die voorbij lopen en naar de Griekse vissers die er 's nachts op uittrekken voor een nieu- we vangst. Chios is een van de minst bekende Griekse eilanden. Het ligt ten noor- den van Samos. Sinds enkele jaren voert Transavia een rechtstreekse charter uit op Chios, dat een para- dijs is voor de rustzoeker en de liefhebber van het authentieke Griekenland. Ook met de boot vanuit Samos kun je hier komen. Het is een eiland waar de plaatse lijke bevolking in de kleine dorpjes nog verbaasd is dat er toeristen langskomen. Maar ook op Chios zien ze de toeristenindustrie echter wel zitten. Op zo'n zes kilometer van Chios-stad is speciaal een toe- ristenplaatsje 'aangelegd': Karfas, dat overigens absoluut geen mon- daine badplaats is. Er zijn enkele luxueuze hotels en eenvoudige pensions en appartementencom- plexen. Karfas is niet groot. Het le ven speelt zich af rond een straatje aan het strand, waar's avonds geen auto's mogen rijden. Het is er altijd gezellig druk in de tientallen bars en restaurants die hier zijn geves- tigd. Op Chios is heel veel te zien. We maken met een reisorganisatie een tour over het zuidelijk deel van het eiland, dat zeer de moeite waard is. Overigens zijn er ook excursies mogelijk naar het noorden en wes- ten, wat maar weer aangeeft dat er teveel is om in n dag te bekijken. In het zuiden liggen, diep in groene valleien verborgen, eeuwenoude dorpjes verscholen als Mesta en Pyrgi, 'het beschilderde dorp'. Hier hebben de bewoners er in de middeleeuwen een kunst van ge- maakt om hun huizen zo mooi mo gelijk te 'beschilderen' met zwart- witte geometrische figuren. Het dorpje Mesta bestaat uit smalle straatjes als gangen en tunnels. De huizen zijn kleurig beschilderd en aan de balkons hangen bloempot- ten en slingers van tomaten, wat het geheel een vrolijke aanblik geeft. Chios is vooral bekend van de mastiek. Onze gids leidt ons door eindeloze mastiekboomgaar- den - er schijnen op dit eiland vier miljoen van deze bomen te zijn. De mastiek valt als druppeltjes van de bomen en wordt gebruikt als vernis voor schilderijen, in kauwgom en tandpasta. Zelfs in de ruimtevaart- industrie schijnt men mastiek van Chios goed te kunnen gebruiken. Liefhebbers van kerken en kloos- ters met hun fresco's en houtsnij- werk kunnen op Chios hun hart ophalen. De tientallen rustiek dorpjes die het eiland herbergt hebben alle hun eigen kerkje, dat vaak van buiten nauwelijks opvalt maar binnen prachtige dingen te zien geeft. Het allermooiste is Nea Moni, een klooster uit de elfde eeuw. Als we na drie weken vanaf Chios weer naar Nederland vlie gen bedenken we dat elk eiland waar wij zijn geweest zijn eigen karakter had. De zon, de zee en de typisch Griekse sfeer vind je echter overal. En die spreekt ons nu juist zo aan. We komen dan ook zeker terug. Door Ghislaine de Rooij Uit het verhaal blijkt al dat toerisme niet op alle eilanden even ver ontwikkeld is. Dat is ook de charme van de Griekse eilanden: ze bieden zowel de rustzoeker als het uitgaansty- pe wat. Het blijkt ook uit de cijfers van het NIPO. Vorig jaar gingen er maar liefst 41.000 mensen naar Kos, 21.000 naar Samos en 4.600 naar Chios. Je kunt met de boot van Kos naar Samos en via een andere veerdienst weer van Samos naar Chios. In het hoogsei- zoen (juni, juli, augustus) kun je de overtocht regelmatig maken. Het tijdstip van de af- vaart verandert iedere maand. De duur van beide overtoch- ten is ongeveer viereneenhalf uur. De prijs is circa fl.30,- per kaartje (retour). Aan de kade in de havens zijn diverse reis- bureautjes waar je de kaartjes kunt kopen. Kl Het vulkaaneiland Nissyros (Foto HSP).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15