'Thuis in het ziekenhuis, is ons motto' 'De Roparun is een uit de hand gelopen grap, die na vijf jaar nog steeds leuk is' Opbrengst naar Daniel den Hoed, Cliniclowns en Sophia Kinderziekenhuis Ondersteuning Roparun voor thuiszorgproject Sophia Kinderziekenhuis Estafetteloop Roparun door de jaren heen Start en finish verschoven Eigenwijze organisatie maakt eigen Eiffeltoren Sport Ruim vijfhonderd kilometer door acht lopers Veel teams met vrouwen en militairen Geld voor rondvaart gaat naar camping De route Donaties Directeur Patientenzorg Daniel den Hoed Kliniek: Grondleggeren mede-uitvinder fenomeen Roparun: ROTTERDAM - Op het Dr. Molewaterplein in Rotterdam is sinds november 1993 het nieuwe Sophia Kinderzie kenhuis gevestigd. Dit zie kenhuis mag zich rekenen tot de grootste en meest modeme kinderziekenhuizen van Eu- ropa. Per jaar vinden er ruim 5.600 opnames en 75.000 po- likliniekbezoeken plaats. Om al die kinderen, nu en in de toekomst, de best mogelijke zorg te kunnen bieden, heeft het ziekenhuis financiele steun nodig. Kinderarts en oncoloog Dr. R.M. Egeler is dan ook zeer blij met de fi nanciele injectie van de Stichting Roparun. rf - Onmisbaar ROTTERDAM - Na de Ro parun van vorig jaar is er in de Dr. Daniel den Hoed Kli niek een heuse Roparunafde- ling in gebruik genomen. Bij het betreden van deze afde- ling passeren bezoekers, pati enten en medisch personeel een plaquette met de tekst: 'En daar was een plekje waar ik ruimte vond voor mij; voor alles wat ik meer ben dan mijn ziekte' VLAARDINGEN - Het is een uit de hand gelopen grap maar Peter van der Noord kan er na vijf jaar nog steeds om lachen. Hij is een volhou- der. Als hij zich eenmaal in iets heeft vastgebeten, laat hij nooit meer los. Door de pati enten en doktoren van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek wordt hij als grondlegger van de Roparun, het evenement dat hen zo heeft geholpen, op handen gedragen. Thuis Gloeiende plaat Weddenschap Woensdag 1 mei 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 REGIO - Mensen die na het lezen van deze pagina nog ex tra informatie willen, kunnen contact opnemen met de Stichting Roparun, die bereik- baar is onder telefoon- en fax- nummer: 010 - 434.86.22. Een eventuele gift kan worden gestort op gironummer 334058 ten name van de Stichting Roparun. mmMmmmmmmmMmmmmmmtmmMmsm ROTTERDAM - Ook dit jaar is de organisatie er weer in geslaagd te zorgen voor een schitterend uitge- zette route. De exacte afstand be- draagt 514 kilometer. Deze dient door iedere ploeg afzonderlijk te worden volbracht. Er mag daarbij gebruik gemaakt worden van acht verschillende lopers, die elkaar volgens het estafette principe mo- gen afwisselen. Dat mag op vrijwel elk gewenst tijdstip. Onderweg passeert ieder team der- tien checkpoints, waar de lopers zich net als bij de Elfstedentocht moeten melden. De lopers worden gesteund door in ieder geval een maar vaak ook twee fietsers. De fietsers houden de route in de ga- ten. Bovendien zorgen ze ervoor dat de loper eerder opValt. Daar- naast is er in elk team een aantal begeleiders. Zij verzorgen de atle- ten, besturen de auto's of zorgen voor de inwendige mens. Als alle lopers binnen een team precies evenveel lopen, maken zij zo'n slordige 64,5 kilometer per persoon. Je zou de Roparun dus met recht kunnen omschrijven als deiiltieme intervaltraining. REGIO - Voor de Roparun van dit jaar hebben zich veel teams inge- schreven die uitsluitend bestaan uit vrouwen of militairen. De vrou- wenteams zijn HRT Girls, Total Women Bleiswijk e.o en Dames Olympus'70. Van de teams met militairen in de gelederen wordt veel verwacht. Het wordt een soort troepenver- plaatsing van Rotterdam naar Parijs, compleet met veldkeukens en waterwagens. Bij de finish wor den minimaal tweehonderd andere militairen verwacht om hun maat- jes een warm onthaal te geven. Het team van de Hogere School Bco- nomische Studies (HES) uit Rot terdam is tot nu toe ieder jaar van de partij geweest en doet ook dit jaar weer mee. ROTTERDAM - De Roparun be- staat in mei vijf jaar en is dus toe aan zijn eerste lustrum. In eerste instantie had de overkoepelende Stichting gemeend dit niet onge- merkt voorbij te moeten laten gaan. Er werden verschillende ideeen op papier gezet om de vijf- de editie van de Roparun een extra feestelijk tintje te geven. Uiteindelijk werd er besloten om de deelnemers een rondvaart door Parijs aan te bieden. De organisatie moest echter dit plan afblazen toen bleek dat de gratis camping net buiten Parijs dit jaar niet gebruikt kon worden. Een nieuwe locatie was snel gevonden, maar daar moest wel een slordige zestiendui- zend gulden voor worden neerge- teld. Dit geld was oorspronkelijk gereserveerd voor de rondvaart, die dus moest worden afgelast. Het Roparunkamp 1996 ligt net buiten Parijs, vlakbij vliegveld Le Bour- get en het 'oude' kamp. ROTTERDAM - In grote lij- nen is de route die wordt afge- legd als volgt: START Rotterdam Hoeksche Waard Dinteloord Steenbergen Bergen op Zoom Putte Nederlands/Belgische grens Antwerpen Kruibeke Dendermonde Ternat Badour Quievrain Belgisch/Franse grens Rombies Solesmes Maretz Offoy Elincourt Compiegne Plailly Vemars Dugny Parijs FINISH Teksten: Marcel van Beusekom Foto's: Fotoburo Willem de Bie Marathon uiteindelijk toch niet tot een goed einde weten te brengen. „In een dolletje heb ik toen gezegd dat ik wel even naar Parijs zou lo pen. M'n collega stak zijn hand uit en ik greep die. De weddenschap REGIO - Vijftig procent van de opbrengst van de Roparun 1996 is be- stemd voor de patienten van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Het is als het ware een aanvulling op de reeds bestaande Roparun Unit. Er wordt onder- steuning gegeven aan een geheel nieuw thuiszorgproject, waarop de pati enten gedurende 24 uur per dag een beroep kunnen doen. De resterende vijftig procent gaat naar het Sophia Kinderziekenhuis. Er is daar onvoldoende geld beschikbaar om een ander thuiszorgproject in stand te houden, wat zich bezighoudt met stervensbegeleiding voor kinde- ren met kanker. Daarnaast wordt er ondersteuning gegeven in de vorm van adoptie van het fenomeen 'Cliniclowns'. De Cliniclown verzorgen optredens voor ernstig zieke kinderen. Zo wordt er ook in zeer moeilijke momenten nog vreugde gebracht. Kinderarts en oncoloog Dr. R.M. Egeler is zeer blij met de financiele injectie van de Stichting Roparun. Het geld dat via de Roparun bijeen wordt gebracht zal binnen het Sophia Kinderziekenhuis worden gebruikt om een speciaal en uniek thuiszorgproject in stand te hou den. „Als een kind plotseling ern stig ziek wordt, betekent dat een enorme schok voor vader en moe- der", vertelt Egeler. „Tevens voe- len veel ouders zich extra getroffen en machteloos, omdat ze niet pre cies weten wat kanker is, en wat deze ziekte inhoudt. Sommigen denken dat hun kind zeker dood zal gaan, hetgeen lang niet altijd het geval hoeft te zijn. Veel kinde ren met kanker worden tegenwoor- dig blijvend genezen." Bovendien ligt het percentage van jonge patienten dat van de ziekte kanker geneest hoger dan bij volwassenen. De mogelijkheden om kanker bij kinderen te behan- delen zijn tegenwoordig veel beter dan vroeger, dankzij betere medi- sche kennis, alsmede dankzij nieu we ontwikkelingen in therapeuti- sche mogelijkheden", zegt Egeler, die naar eigen zeggen helemaal 'begeistert' is van zijn werk. „Na- tuurlijk zijn er hele nare momen ten, maar ik probeer de mooie din- gen te koesteren." Circa een pro- cent van alle kankerpatienten is nog kind. Het genezingspercenta- ge ligt bij deze categorie echter ho ger dan bij volwassenen. ,.Wij red den dus op jaarbasis vele levensja- ren. Persoonlijk vind ik dat fantas- tisch." s .'V Maria de Jong is momenteel als thuisverpleegkundige bij het Sophia Kinderziekenhuis betrok- ken. Ze is een soort verlengstuk van de doktoren binnen de zieken- huismuren. Ze ondersteunt kanker- patientjes in de thuissituatie en hun familie met raad en daad. „Maria is onmisbaar. Ze verricht fantastisch werk. Ze is al meer dan twintig jaar bij het Sophia werkzaam en door haar ervaring kan ze situaties per fect inschatten en weet ze precies wat ze moet doen." Het enige pro- bleem is dat de functie van Maria de Jong nog niet binnen het budget van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam past. Ieder jaar moet er een aparte subsidie worden aandi- vraagd en tot nog toe staat het Inte- graal Kankercentrum Rotterdam (IKR) garant. ,,Het is echter steeifk weer afwachten of we dat geld ook krijgen. Bovendien is een thuisver pleegkundige eigenlijk te weinig. Een tweede erbij zou al mooi zijn, maar het streven is drie, 24 uur per dag bereikbare, krachten. Daar zal ook het geld van de Roparun voor worden gebruikt. Eigenlijk zou de overheid voor dit geld garant moe ten staan. Wij zullen nu moeten aantonen dat er ook geld mee wordt bespaard. Voor ons is nu al duidelijk dat patienten minder lang in het ziekenhuis verblijven." De Roparunafdeling is niet zo maar een afdeling. Directeur Pati entenzorg drs. J.W. van den Blink is verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van onder meer dit deel van het ziekenhuis, waar de zorg voor ongeneeslijke patienten cen- traal staat. Ruim vijf jaar geleden kwam Peter van der Noord. de grondlegger van de Roparun. het kantoor van Van den Blink binnen. Van der Noord wilde met een gesponsorde non stop estafetteloop van Rotterdam naar Parijs het ziekenhuis financi- eel gaan ondersteunen. Van den Blink knikte instemmend. De sa- menwerking tussen de Stichting Roparun en de Dr. Daniel den Hoed Kliniek was geboren. Sinds- dien heeft deze samenwerking het ziekenhuis geen windeieren ge- legd. Van den Blink schreef vorig jaar in het promotieboekje van de Ropa run: „Met uw hulp zal 'leven' wor den toegevoegd aan de dagen van mensen bij wie veelal geen 'dagen' meer toegevoegd kunnen worden aan het leven." Deze pakkende tekst is min of meer uitgegroeid tot de leus van de Roparun. De opbrengst van de Roparun van 1994 en 1995 wordt samen met die van dit jaar geschat op twee mil- joen gulden. Dit geld is bedoeld voor het verbeteren van de pallia- tieve zorg binnen de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Palliatieve zorg richt zich op het bestrijden van de symptomen die de ziekte kanker met zich brengt. Dit in tegenstel- ling tot de curatieve zorg, die zich vooral richt op het genezen van de ziekte. Het behelst de zorg voor patienten die in principe niet meer ROTTERDAM - 'Geen probleem is zo groot, dat het niet opgelost kan worden'. moet de organisatie van de Roparun hebben gedacht toen ze hoorden dat er dit jaar niet onder de Eiffeltoren kan worden gefinisht. Er werd even gebrainstormd en uiteindelijk kwam men met het plan om dan zelf maar een Eiffeltoren mee te nemen. Zo gezegd zo gedaan en dus wordt het Roparunkamp bij vliegveld Le Bourget rond half mei opgesierd door een mini-Eiffeltoren van liefst 12 meter hoog. was een feit. Daarna heb ik wel eens gedacht: 'Mijn God, wat heb ik nu gedaan', maar dat was pas een maand of twee later. Toen werd me duidelijk wat ik had ge zegd en wat daarbij allemaal om de hoek kwam kijken. Daarvoor had ik nog de stille hoop dat mijn colle ga het wel zou vergeten." Het idee Roparun is dus als een soon grap verzonnen door twee bluffende mannen aan de lunchtafel. „Het is een uit de hand gelopen grap. die nog steeds leuk is", voegt Van der Nooord eraan toe. Na het eerste jaar zelf te hebben meegelopen, heeft Van der Noord zich de afgelopen vier jaar toege- legd op de organisatie. ..Het eerste jaar liep ik als een zombie, maar het was wel een heel aparte erva ring. Het werd alleen een beetje veel. Door al het organisatiewerk dat op mijn bureau kwam, was mijn trainingsschema helemaal in de soep gelopen. Ik had toen 52 uur niet geslapen en liep het laatste stuk in Noord Frankrijk. Dat ik daar liep wist ik zelf niet. Ik voel me nu nog strompelen door Parijs. Die laatste meters waren echt af- schuwelijk en ontzettend lang. Uit eindelijk zijn we nog een na laatste geworden ook", besluit Van der Noord, die er vier jaar later zelf ook nog wel om kan lachen. ROTTERDAM - Woensdag 15 mei is het weer zo ver. Dan gaat vanaf de Miillerpier in Rotterdam de vijfde Roparun van start. Op de ze pagina leest u alles over het fe nomeen Roparun. Van het ontstaan tot de route en van de besteding van het sponsorgeld in de Daniel den Hoed Kliniek tot aardige anek- dotes. De Roparun is met z'n 514 kilome ter 's werelds langste non-stop es tafetteloop van waterstad Rotter- dam naar lichtstad Parijs. Dit jaar gaan zo'n tachtig teams van ieder acht lopers en een aantal fietsers en begeleiders op weg naar de Franse hoofdstad. In 1992 gingen dertien teams on derweg naar Parijs. Zij brachten honderdduizend gulden bijeen. Voor dit bedrag heeft de Dr. Da niel den Hoed Kliniek draagbare infuuspompen gekocht. Een jaar later stonden 23 teams te trappelen om naar Parijs te gaan. De op brengst van fl. 190.000,- werd toen door hetzelfde ziekenhuis gebruikt om telefoons en televisies van te kopen. In 1994 zorgden 38 teams voor een opbrengst van fl. 350.000,-. Bovendien bezit de Stichting Roparun een luxe zes- persoons bungalow in de Arden- nen. Hier kunnen patienten en fa milie gratis tot rust komen. Vorig jaar steeg het aantal deelnemende teams tot 65. Zij zorgden voor een recordopbrengst van fl. 850.000,-. Dit jaar is de Roparun dus toe aan zijn vijfde editie. De organisatie hoopt op een opbrengst van een miljoen, een mijlpaal in de ge- schiedenis van het evenement. Sa men met het geld van 1994 en 1995 gaat vijftig procent van de opbrengst van 1996 (in totaal ge schat op ruim twee miljoen) naar de verbetering van de palliatieve zorg in de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Bij palliatieve zorg staat de patient en niet de ziekte cen- traal. De resterende vijftig procent is bestemd voor het Sophia Kin derziekenhuis voor een thuiszorg project. De uiteindelijk opbrengst zal tij- dens een groots opgezette feest- avond in de Energiehal op zater- dag 1 juni bekend gemaakt wor den. Directeur Patientenzorg drs. J. W. van den Blink: „De Roparunafdeling heeft een wat ander karakter. Het is er minder ziekenhuisachtig. kunnen genezen, waarbij wordt getracht het lijden van de mensen zo veel mogelijk te verlichten. De bijdrage van de Roparun daarin is geweest, dat er een aparte afde ling is gemaakt binnen het zieken huis. Op die afdeling wordt extra aandacht besteed aan patienten. Bovendien zoeken de artsen daar naar nieuwe mogelijkheden om ook deze patienten te helpen aan een zo hoog mogelijke kwaliteit van leven. „De Roparunafdeling heeft natuurlijk een wat ander ka rakter. Het is er minder ziekenhuis achtig. We proberen er voor de pa tienten een thuis te creeren. 'Thuis in het ziekenhuis', is ons motto. De kosten van de verbouwing zijn ge dragen door de Stichting Ropa run", aldus Van den Blink. Hoewel de mensen die op de afde ling liggen niet meer te genezen zijn, noemt Van den Blink het geen afdeling voor terminale patienten. „Het is zeker geen afdeling voor mensen die dood gaan. Het kan wel zijn dat het toch gebeurt, maar in principe gaan terminale patien ten gewoon naar huis. Dat is nog altijd een van de beste plaatsen voor mensen om te sterven, in een vertrouwde omgeving. Wij richten ons op de bestrijding van de inge- wikkelde medische, psychische en sociale problemen, die mensen krijgen als ze in een ver gevorderd stadium van de ziekte zijn." Op de Roparunafdeling wordt ook extra aandacht besteed aan de op- vang van familieleden. Er is een mogelijkheid voor hen om echt iets voor de patient te betekenen. Ze hebben de beschikking over een klein keukentje waar ze koffie kunnen zetten of eten kunnen ko- ken. Ook de kleuren zijn er anders. Het is er allemaal wat vriendelij- ker, wat gemoedelijker. „De pati ent is de baas." Op een totaalbudget van honderd miljoen gulden lijkt de opbrengst van de Roparun slechts een drup- pel op een gloeiende plaat, maar van den Blink bestrijdt dat. „Met het geld van de Roparun worden namelijk hele andere dingen ge daan, waar anders zeker geen ruimte voor zou zijn. Je zou hoog- uit kunnen zeggen dat er wat meer druppels op die plaat moeten, want dat die gloeit is een ding dat zeker is." De Dr. Daniel den Hoed Kliniek wordt in de volksmond niet voor niets 'Daniel den Dood Kliniek' genoemd. Jaarlijks sterven er zo'n 225 van de drieduizend mensen, die worden opgenomen. „Iedere patient die hier sterft is er een te veel. We moeten echter wel besef- fen dat we er niet altijd iets aan kunnen doen." Iedere drie dagen sterven er ge- middeld twee patienten. Van den Blink heeft dus vrijwel dagelijks met de dood te maken. „Dat went nooit. Sterven raakt je natuurlijk altijd. Het is alleen heel afhanke- lijk van de mate van nabijheid. Voor de medische staf is het emo- tioneel belastender dan voor mij. Aan de andere kant hebben ze ook ervaring met het omgaan met deze emoties, maar het blijft altijd een klap", aldus Van den Blink. Het idee Roparun is geboren uit een weddenschap met een oud-col- lega van Van der Noord. Deze had na veel opscheppen de Rotterdam MSMart. ;!e RQfiWUN Van der Noord is Roparun. Hij zou niet meer zonder kunnen. Het meeste organisatiewerk wordt ge daan vanuit zijn Vlaardingse huis- kamer, die in sommige gevallen wordt omgedoopt tot crisiscen- trum. Zijn vrouw Thea is er ook vanaf het begin bij betrokken. Zijn er wel eens momenten dat Van der Noord de Roparun het liefst in de hoek zou smijten? Of heeft hij wel eens gedacht: 'Was ik er maar nooit aan begonnen'. ,,Ik ben degene geweest die de stomme opmerking heeft gemaakt, maar je kan niet zeggen dat ik in m'n eentje de Roparun heb ge maakt tot wat het nu is", zo begint Peter van der Noord, de man die vijf jaar geleden het idee Roparun achteloos van de grond hielp, zijn relaas. In het dagelijks leven is hij werkzaam bij Justitie. Van der Noord noemt zichzelf redelijk sportief. „Ik 'jog' nog steeds een beetje maar eigenlijk ben ik te zwaar", zegt hij in onvervalst Rot- terdams. „In het eerste jaar van de Meelopen in de Roparun doet hij niet meer, maar voor een rondje joggen trekt Peter van der Noord (links) zijn loopschoenen nog wel eens aan. Roparun heb ik nog zelf meegelo- Thea en m'n zoon Toine. die bin- pen. Dat was namelijk de wedden- nenkort het huis verlaat, eigenlijk schap. Daarna niet meer. De orga- niets anders. Dat slokt bijna al mijn nisatorische taken vergen ook veel vrije tijd en energie op. Als de Ro- tijd." parun ooit zou wegvallen val ik in een diep gat. Bijna alles draait daar Van der Noord is iemand met twee om." Zijn vrouw is het op dat punt betrekkingen. Enerzijds heeft hij echter niet met hem eens. Ze is er- zijn baan en anderzijds de Ropa- van overtuigd, dat Van der Noord run. die zeker zo veel tijd opeist. na het eventuele wegvallen van de Zijn leven is de afgelopen vijf jaar Roparun direct iets anders zou gefixeerd geweest op de Roparun. hebben. ..Als ik niet aan de Roparun denk, ben ik aan het werk en andersom. Ondanks het feit dat de Roparun al Voor de rest is er naast mijn vrouw zijn vrije tijd vergt, heeft Van der Noord er nooit over gedacht ermee te stoppen. ,,Als mens heb je ook wel eens een keer je zwakke mo menten en dan mopper je. Maar dat is logisch en onvermijdelijk. Vaak is dat zo weer over. Natuurlijk denk ik soms ook:Alsjeblieft zeg, nou 'effe' niet'. Maar ja... vijf mi- nuten later hang je weer aan de te lefoon en ben je weer aan het rege- len." ROTTERDAM - Dat er steeds meer deelnemers meedoen aan de Roparun en dat er steeds meer geld wordt opgehaald is op zich een goede zaak. Het zorgt echter wel voorenkele organisatorische problemen. Zo is het dit jaar niet meer mogelijk om te starten onder de Euromast aan de Parkhaven. Normaal start op dat punt de zogenaamde presentatieloop. Alle deelne mers lopen dan gezamenlijk van de Euromast over de Willemsbrug, langs de Dr. Daniel den Hoed Kliniek naar de Oldegaarde op Rotterdam-Zuid, waar de eigenlijke start is. Dit jaar wordt de karavaan weggeschoten vanaf de Miillerpier. Tevens kan er niet meer gefinisht worden onder de Eiffeltoren. Door het grote verschil tussen de binnenkomst van het eerste en het laatste team (zo'n 24 uur) kon de Parijse Gendarmerie geen toestemming meer geven. Dat betekent dat de Roparun iets aan z'n charme in heeft moeten leveren. Voor veel teams was het toch iets speciaals om 's avonds of's nachts aan de voet van een verlichtte Eiffeltoren volkomen uitgeput feest te vieren. De finish is nu bij het Roparunkamp, net buiten Parijs. Foto-compositie: Jan Paul Mioulet

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 19