m (D Waterval voor kleine tuin Window washer Groente langer goed met mineraal Samen luieren Houtspaanders die blijven Vrijstaandeafwasmachine Actie tegen houtworm 1 Huizenprijzen blijvenstijgen De toekomstige huizenkoper kan tegenwoordig via Internet zelf snel berekenen welk bedrag maxi- maal is te lenen. Dat is mogelijk sinds de Nationale Hypotheek Ga rantie eigen service-pagina's heeft op Internet. De annui'teitenhypotheek Op eenvoudige wijze is tegenwoordig ook in een klein tuintje een wa- terpartijtje aan te leggen. Een murmelsteen is immers al genoeg om van het rustgevende geluid van kabbelend water te kunnen genieten. Dit voorjaar is er zelfs een klein watervalletje te koop, dat in een handom- draai is geinstalleerd. Het is de 'Wateridylle', zojuist gei'ntroduceerd dooiOase-Pumpen Uit Frankrijk komt een nieuw produkt voor de tuin: speciale houtspaan ders, die in verschillende kleuren verkrijgbaar zijn. Ze zijn niet alleen decoratief, maar ook functioned in de tuin omdat ze het ftjne onkruid tegenhouden. Ofschoon het gaat om een natuurlijk produkt, zijn er toch verschillen met gewone houtspaanders: de Franse verteren bijvoorbeeld lang niet zo gauw. Woensdag 1 rei 1996 CX9.54 WO Nationale Hypotheek Garantie op Internet Naast op eenvoudige wijze uit te voeren berekeningen, bieden de service-pagi na's ook informatie over de voordelen en voorwaardenbij het afsluiten van een hypotheek met Nationale Garantie. Wie deze garantie verkrijgt, kan meer lenen tegen een lagere rente. Ook is het moge lijk de eigen waning voor honderd pro- cent te financieren, inclusief de 'kosten koper' De hypotheekadviseur kan direct nagaan of iemand vaidoet aan de voorwaarden voor de garatie. Wie gebruik maakt van Internet, ka« zich vast voorbereiden en weet al hoe tee 1 hij heeft te besteden. Wie zelf getn Internet-aansluiting heeft, kan vaak wtl bij een bibliotheek terecht. De hoofdvestiging van de Rotterdamse bibliotheek aan de Hoogstraat heeft in elk geval een Internet-aansluiting. Het is overigens raadzaam een reservering te jtlakjen voor het gebruik van deze com puter, want er is veel belangstelling voor. Op de begane grond van hetzelfde jgebouw, bij het Rotterdams Informatie- pentrum.zijn echter nog vier aansluitin- gen op Internet. Ook daar kan het pu- bliek terecht. De service-pagina's van de Nationale Hypotheek Garantie zijn te vinden op het Internet-adres: http://ww- w.netpattner.nl/nhg/ Vorig jaar is voor 45.000 hypotheken de Nationale Hypotheek Garantie verstrekt. Voor 1996 wordt verwacht dat 60.000 huizenlopers gebruikmaken van de Na- tionaleHypotheek Garantie. Voningen in Nederland blij- ven in waarde stijgen. Dat blijkt uit het kwartaalover- zicht van de Nederlandse Ver- eniging van Makelaars in on- roerende goederen. Daarin wordt gemeld dat de gemid- delde prijs van een koopwo- ning in de periode januari tot en met maart van dit jaar fl.250.100 gulden was. In de- zelfde periode in 1995 was dat nog fl.228.600 gulden. Het gaat daarbij om de gemiddel- de verkoopprijzen van be- staande woningen. Bijna de helft van alle Neder- landers, 47 procent, woont in een eigen huis en dat blijkt dus steeds meer waard te wor- den. Investeren in een eigen huis blijft daarom een prima beiegging. De cijfers bewij- zen het: op de lange termijn wordt elk huis meer waard. Het is een prettig gevoel als de eigen woning 'overwaarde' heeft. Want die overwaarde kan weer worden gebruikt, bijvoorbeeld voor de aanschaf van een caravan of alleen maar om de maandlasten te verlagen. Als het onderpand immers meer waard is, kan er meer geld geleend worden. De hypotheekadviseur weet daar alles van. J Ramen wassen met spons en zeem, vsteeds weer sjouwen met emmers j schoon water, druppels water die de mouwen inlopen en dan na af- loop constateren dat er strepen op :,de ramen zitten. Wie zich in deze ,isituatie herkent, heeft wel wat aan de 'window washer' van Karcher, een fabrikant die velen wel kennen van de hogedrukreinigers. De window washer is een hand- zaam apparaat dat snoerloos, licht en compact is. En enkele accula- ding is voldoende voor het reinigen van een oppervlakte van 90m2. Het heeft een gescheiden reservoir voor schoon en vuil water. Niet al leen ramen, ook de tegels in de badkamer, glazen tafels, spiegels en andere gladde en waterbestendi- ge oppervlakken kan de window washer aan. Meer informatie is te verkrijgen bij Karcher in Hoogstra- ten (Belgie): 0032 - 33400711. Een hypotheek is een geldlening met een onderpand. Hiervoor zijn veel verschillende constructies mogelijk. Elke week nemen we een hy- potheekvorm onder de loep. De annui'teitenhypotheek is een hypotheekvorm die veel zekerheden geeft. Het belangrijkste voordeel is dat elke maand een vast bedrag wordt betaald aan rente en aflossing. Dat vaste bedrag heet de annui'teit. Deze blijft hetzelfde zolang de rente gelijk blijft. Als de rente voor langere tijd is vastgezet, ligt de maandelijkse uitgave dus al die jaren vast. Zo weet de huizenkoper voor jaren vooruit precies waar hij aan toe is. Het maandelijkse bedrag wordt zo vastgesteld dat aan het eind van de looptijd de gehele hypotheek is afgelost. Daarom verandert ook elke maand de samenstelling van de annui'teit: het stukje aflossing stijgt elke maand en het rentedeel neemt evenredig af. Elke maand wordt immers iets afgelost, zodat het bedrag waarover bij de volgende betaling rente betaald moet worden daalt. Daardoor ontstaat dan iets meer ruimte om af te los- sen. Het meeste fiscale voordeel is bij de annui'teitenhypotheek dus in de be- ginjaren te behalen. Betaalde hypotheekrente is immers aftrekbaar voorde belasting en leidt elk jaar tot een belastingteruggave. Omdat het rentedeel in de annui'teit elke maand iets afneemt, valt er ieder jaar minder af te trek- ken en neemt ook de belastingteruggave elk jaar iets af. Daardoor stijgt de netto hypotheeklast langzaam maar zeker. Bij de annui'teitenhypotheek 'hoort' meestal een overlijdensrisicoverzeke- ring. Bij onverhoopt tussentijds overlijden van de huiseigenaar wordt dan een bedrag uitgekeerd waarmee de hypotheek geheel of gedeeltelijk is af te lossen. De premie van die verzekering komt nog op de annui'teit. Volgende week: de aflossingsvrije hypotheek. De heer K.J.R. Schiffer, directeur Nationale Hypotheek Garantie, bekijkt hier de service-pagina's op Internet. (Foto: Van Nimwegen Partners). R Pfi\ NatuFresh is de naam van een Amerikaans mineraal, dat de lucht in de koelkast zuivert. De effecten van deze absorberende stof schijnen zo groot te zijn dat de levensmiddelen in de koelkast veel langer vers en stevig blij- ven. Met name groente, fruit en andere onverpakte waren blijven langer goed. Bovendien zou het energieverbruik van de koelkast met maximaal 25 procent dalen. NatuFresh is een kleine uitvoering van de grotere Absorber, die al langer in koelcellen in de horeca wordt gebruikt. Het succes in de horeca heeft er- toe geleid dat er nu een kleinere versie voor de particuliere koelkast op de markt is gekomen. Deze is onlangs in Amsterdam gei'ntroduceerd. Hoe werkt het precies? Het mineraal in NatuFresh trekt Vocht aan en houdt dat vast in periodes van te hoge vochtigheid, maar geeft het af in droge tijden. In de koelkast absorbeert het doosje condens en daarmee geurtjes, maar ook schimmels, bacterin en ethyleen. Dat laatste is rijpings- gas, dat wordt geproduceerd door vrijwel alle produkten die aan bederf onderhevig zijn. Groente en fruit rijpen sneller in een omgeving met veel ethyleen. Condens maakt de koelkast vochtig, waardoor de kans op schimmels en bacterien toeneemt. Het is dus begrijpelijk dat het voedsel langer goed blijft als condens, bacterin en ethyleen uit de lucht worden ge- haald. Daarnaast zou door gebruik van NatuFresh de temperatuur in de koelkast dalen, waardoor de motor minder hoeft te draaien. Dat geeft dus een be- sparing op het energieverbruik. De prijs van het wondertje? Negenentwin- tig gulden. Na aanschaf mnet de NatuFresh even worden verwarmd: een minuut in de magrretronof een| half uur in de oven. Na vijf minuten afkoelen kan hiwtev.J koelkast in, Waar hij zes maanden lang zijn werk doet. In die tijd zuigt 'bet mineraal zich vol, waarna hij weer even in de oven moet. Op deze manier werkt de NatuFresh zeker vier jaar. Meer informatie: In-Tact B.V., de Europese distributeur, telefoon 035 - 5242398. Zo ziet de 'Wateridylle' eruit: bovengronds alleen een fonteintje tussen stenen en groen, ondergronds is het bassin met pomp verstopt. De 'Wateridylle' bestaat uit een bassin met deksel, dat wordt ingegraven en af- gedekt met zwerfkeien of kiezels. In het ondergrondse bassin zit een pomp, die het water opstuwt naar een fontein die verscholen tussen de stenen staat. Zo ontstaat een klein watervalletje over ste nen, terwijl er voor spelende kinderen geen enkel risico is. Veel ruimte neemt de 'Wateridylle' niet in beslag. Het bassin is slechts 23 cm diep en de omvang is 90 bij 90 cm. In die bak komt de compacte pomp, die spe- ciaal is ontwikkeld voor toepassing on der water. Het deksel is van doorzichtig plexiglas. Daarom kan er ook onderwa- ter verlichting in het bassin worden aan- gebracht, dat 's avonds van onderaf een apart schijnsel op de waterval werpt. Wie zo'n fonteintje in de tuin wil, moet rekenen op een investering van rond de zevenhonderd gulden. Het bassin kost fl. 199,-, de pomp fl.337,- en de speciale sproeikop fl. 156,-. En van de toepassingen van Deco Hout: afdekken van de aarde tussen de planten, waardoor minder onkruid boven komt (Foto: Dipro Decoraties). Het lijkt erop dat de keuken met inbouwapparatuur op zijn retour is. Het is een nieu- we trend om weer een vrijstaande koelkast en gasfornuis naast het keukenblok te zet- ten. Dat zou als voordeel hebben dat de apparaten hun warmte makkelijker kwijt kun nen. Ook krijgt de keuken er een 'nieuw' gezicht van. Inhakend op de nieuwe trend-introduceren fabrikanten na de vrijstaande koelkasten nu ook vrijstaande afwasautomaten. Dat is nieuw, want afwasmachines werden altijd 'verstopt' tussen twee kastjes. De vrijstaande afwasautomaat die Siemens nu op de markt brengt ziet er dan ook anders uit. Niet alleen het bedieningspaneel en de front- plaat zijn uitgevoerd in ftjn geborsteld roestvrij staal, maar ook de rest van de behui- zing. De machine heeft donkergrijs gemailleerde zijwanden, een donkergrijs boven- blad en zwarte toetsen. 'Een design element voor elke keuken met een eigentijdse uit- straling', aldus Siemens. Daarbij meldt de fabrikant trots dat deze nieuwe vrijstaande afwasautomaat 'fluisterstil' is en dus geschikt is voor plaatsing in een open keuken. Kortom, deze afwasmachine kan er gewoon bij gezet worden, ook in een open keu ken. aW De spaanders van Deco Hout zijn name- lijk op een speciale manier behandeld, waardoor ze niet meer schimmelen of rotten en wel vijf jaar mee gaan. Dat komt omdat alle voedingsstoffen er - door verhitting - uit zijn gehaald. Ook is het zuurgehalte van deze houtspaanders heel laag, waardoor geen verzuring op- treedt in de aarde waarop ze liggen. Bij gewone houtspaanders, die snel verte ren, gebeurt dat wel: er zou dan op den duur bosgrond ontstaan. De decoratieve houtspaanders zijn heel geschikt om de aarde tussen de planten mee af te dekken. Het kleine zaai-on- kruid krijgt dan geen kans, terwijl de vaste planten en bollen er wel degelijk probleemloos door naar boven komen. Ook bij kuip- en potplanten staan de houtspaanders decoratief, terwijl ze te- oHiilc ale isnlntipmatprianl wprlcpn- Hp potgrond wordt minder snel warm en droog. Omdat Deco Hout in twaalf verschillen de kleuren verkrijgbaar is, zijn er opval- lende mozai'eken mee te maken. Het ma- teriaal is goed toe te passen onder speel- toestellen, ook al omdat het na een re- genbui snel weer droog is. Tenslotte blijken huisdieren deze hout spaanders op prijs te stellen. Een hond, die mocht kiezen uit zijn oude mand met dekentje en een mand met Deco Hout, bleek de mand met houtspaanders te pre- fereren. Ook konijnen zouden er graag in slapen. De decoratieve houtspaanders worden in Nederland gei'mporteerd door Dipro De coraties in Den Haag. Bij de eerste pre- sentaties op Nederlandse tuinbeurzen trok het produkt heel wat belangstelling. Mppr infnrmatip' 070 - 7607777 Vechten om de luie stoel hoeft niet meer, als deze Twin-Relax van Jori in de kamer staat. Twee met elkaar verbonden stoelen, die elk apart verstel- baar zijn. Het is een extreem voorbeeld van de echte relaxstoel, die steeds verder wordt geperfectioneerd. Ze zijn er tegenwoordig in talloze soorten en maten: van de bekende 'schelp' op n draaipoot tot de klassiekere mo- dellen die doen denken aan de aloude rookstoel. Bovendien zijn er opklap- bare standenstoelen. De meeste hebben ook een al dan niet los voeten- bankje. Kortom: wie een lekkere luie stoel zoekt, kan alle kanten op. >on Gib 2>h HO iq2 diq Wriictoanrlo r^aeHiriic+alon aft/i/acantftmaaf tFnM- Ciompnrl Er is een nieuw produkt op de markt, waarmee de doe-het-zelver op een voudige wijze houten meubelen of bouwelementen (dakconstructies!) kan behandelen tegen houtworm of boktor. Het komt namelijk nog steeds voor dat hout wordt aangetast door dergelijke insekten. Het meest schadelijk zijn de larven van de gewone houtworm en de huis- boktor. Die eten het hout en leven van de voedzame bestanddelen die daarin zitten. Kleine hoopjes houtmolm laten ze als uitwerpselen achter. Daaraan zijn ze dan ook makkelijk te herkennen, net als aan de kleine ge- boorde gaatjes in het hout. De gewone houtwormkever laat gaatjes van slechts een of twee millimeter achter; wie te maken heeft met de boktor vindt ovale boorgaten van zes tot negen millimeter groot. De insekten Vre- ten zich een weg door het hout en zo ontstaat uiteindelijk een wijdvertakt gangenstelsel, dat de stevigheid van het hout ondermijnt. Uiteindelijk stort het meubelstuk in. Zo ver hoeft het echter niet te komen als op tijd wordt ingegrepen. Hout worm is lastig te bestrijden, maar de Nederlandse onderneming Denka In ternational in Barneveld claimt een produkt te hebben ontwikkeld dat een- voudig en effectief is toe te passen. Het gaat om Perfacs, een vloeistof die gemakkelijk is aan te brengen met kwast of spuit onder lage druk. Het dringt diep door in het hout en verdelgt daar de insekten. De werkzame stof verdampt niet en blijft actief, zodat er een jarenlange barriere tegen houtworm ontstaat. Het produkt levert geen risico's op voor mens en milieu: alleen de houtaantastende insekten zijn er niet tegen bestand. Perfacs is verkrijgbaar bij drogist, bouwmarkt en verf- snpp iaalzaak

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 21