CH Makelaar is meer dan een bemiddelaar Met Stappenplan naar passende hypotheek Kunststof tuinstoel krijgt een kleurtje Biologisch middel voor schone biobak Tuinmobiel: nooit Doelmatige preventie hoeft niet veel te kosten meer sjouwen Kraan met technische snufjes mm ONEOERENDGOEDEN HYPOTHEEK INFORMATIE De aflossingsvrije hypotheek. Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM De makelaar van tegenwoordig is iemand die de belangen behartigt van zijn clint. Hij treedt op voor de verkoper of voor de koper, maar nooit voor beide partijen. Het is een hardnekkig misver- stand dat de makelaar een tweezij- dig bemiddelaar zou zijn. Beschermd -1 Een hypotheek is een geldlening met een onderpand. Hiervoor zijn veel verschillende constructies mogelijk. EIke week nemen we een hypotheek- vorm onder de lo?p. Een aflossingsvrije hypotheek geeft lage maandlasten. Er wordt namelijk alleen rente betaald over het kapitaal dat is geleend voor de aankoop van de woning. De lening hoeft pas aan het eind van de looptijd te worden af- gelost. Die aflossing kan dan bijvoorbeeld geschieden uit de verkoopop- brengst van de woning. Soms is het ook mogelijk op dat moment de hypo theek weer te verlengen. Een aflossingsvrije hypotheek is niet voor iedereen mogelijk. De geldver- strekker stelt strenge eisen aan de verhouding tussen de waarde van de woning en de hoogte van de lening; strenger dan bij andere hypotheken. In het algemeen mag de aflossingsvrije lening niet meer bedragen dan 75 van de executiewaarde van de woning, dus driekwart van de getaxeerde opbrengst in geval van een gedwongen verkoop. Dat bedrag valt meestal nogal tegen. Dat betekent dat er een aanzienlijk bedrag aan eigen geld moet worden ingebracht. De woonlasten zijn bij zo'n aflossingsvrije hypotheek weliswaar laag, maar er staat tegenover dat er minder eigen vermogen in de woning wordt opgebouwd. Aan het eind van de lening moet immers nog het hele geleen- de kapitaal worden afgelost. Toch kan deze hypotheek juist voor wat ou- dere mensen met eigen geld gunstig zijn: de kans is dan groot dat ze de woning aan het einde van de looptijd inderdaad verkopen. Als de woning intussen meer waard is geworden, houden ze er wellicht ook nog geld aan over. Overigens is het bij deze constructie meestal mogelijk in een later stadium op vrijwillige basis toch aflossingen te doen. Jaarlijks mag dan maximaal tien procent van het oorspronkelijk geleende hypotheekbedrag worden af gelost. Ook is het mogelijk een hypotheek af te sluiten die slechts gedeel- telijk aflossingsvrij is. Het wordt dan een gecombineerde hypotheek. Volgende week: de lineaire hypotheek. Dit is de nieuwe eengreepsmengkraan van Hansatwist. Door zijn eenvou- dige vormgeving is hij een tijdloos element in elke badkamer. Daarbij is de kraan uitgerust met alle technische snufjes die er vandaag de dag zijn: niet alleen een heetwaterbegrenzer als bescherming tegen verbranding, maar ook een debietbegrenzer, die de hoeveelheid doorstromend water beg- renst, zodat de kraan zuinig is, terwijl er toch een prettige waterstraal uit komt. De bedieningshendel heeft een groot zwenkbereik. De eengreepsmengkraan is er in verschillende uitvoeringen: voor wastafel, bidet, douche en bad, eventueel voorzien van automatische omstelling douche/bad. jan. '94 t/m mrt. '95 jan. '95 t/m mrt. '96 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord oost midden west zuid f 190 f 222 f 256 'f228 f235 f 196 f 244 f 282 f255 f256 Ned.tot. f 228,6 f 250,1 113% 102% 102% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente nationale hypotheek- garaittie Geldverstrekker Annuiteit werke- opge- lijke geven rente rente Spaarhyp. Trad. Leven opge- werke- opge geven lijke geven rente Geldverstrekker rente rente Avero 6,35 6,1 6,3 Stad Rotterdam 6,20 6,05 BLG Hypotheken 6,35 6,1 6,3 AEGON 6,25 6,1 Generali 6,35 6,1 6,4 Amersfoortse 6,25 6,1 NOG 6,35 6,1 6,3 AMEV 6,25 6,1 Amersfoortse 6,46 6,2 6,3 Avero 6,25 6,1 Hooge Huys 6,46 6,2 6,3 Generali 6,25 6,1 HNG 6,46 6,2 6,4 Hooge Huys 6,25 6,0 IDM Hypotheekbank 6,46 6,2 6,4 Nationale Ned. 6,25 6,1 Ohra 6,46 6,2 6,4 Levob 6,35 6,1 Woonfonds Hypoth. 6,46 6,2 6,4 NOG 6,35 6,1 Zwolsche Alg. 6,46 6,2 6,4 Zwolsche Alg. 6.35 6,1 ABP-hypotheken 6,57 6,3 6,5 Ohra 6,39 6,2 AMEV 6,57 6,3 6,4 Reaal 6,46 6,2 CVB Bank 6,57 6,3 6,5 ROYAL 6,46 6,2 Hypotrust 6,57 6,3 6,5 Ziirich 6,46 6,2 Levob 6,57 6,3 6,4 ZwitserLeven 6,46 6,2 MeesPierson 6,57 6,3 Delta Lloyd 6,57 6,3 Nationale Ned. 6,57 6,3 6,4 FBTO 6,67 6,4 ROYAL 6,57 6,3 6,5 Andere vormen opge geven rente FBTO 6,67 6,4 6,4 Bouwfonds Hyp. 6,68 6,4 6,6 Geldverstrekker GWK-Bank 6,68 6,4 6,6 Direktbank Doorloophyp. 4,8 Postbank 6,68 6,4 6,6 VSB Vermogenshypoth. Bouwf. (PGGMj Loonvast 5,0 PVF Hypotheken 6,68 6,4 6,6 5,6 Reaal 6,68 6,4 6,4 Delta Lloyd Belegginqspl. 5,8 Spoorwegpensf. 6,68 6,4 SNS rekening crt. hypoth. 6,0 VSB bank 6,68 6,5 6,7 Hooge Huys Optimaal Plan 6,4 WUH 6,68 6,4 6,6 Generali Spaartoekomst 6,5 Zwitserleven 6,68 6,4 6,6 Hypotrust Spaartoekomst 6,5 ABN-AMRO 6,79 6,5 6,7 Roparco 6,5 Delta Lloyd 6,79 6,5 6,6 Van Nierop perspect. Hyp. 6,6 Direktbank 6,79 6,5 6,7 HNG RenteRust ann 6,7 ING Bank 6,79 6,5 6,7 ING Beleggershypotheek 6,7 Friesland Bank 6,79 6,5 6,7 SNS Netto Lasten 6,8 RABO Hypoth.Bank 6,79 6,5 6,7 Bouwfonds RenteRust ann. 6,9 SNS bank 6,79 6,5 6,7 Aegon Hypoth.Bank 6,90 6,6 6,4 Nederl.Hyp.Bank 7,0 6,7 6,8 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De werkelijke rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 12 april 1996 nvm m HYPOTHEEK SHOP I Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nteuwegein Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM MaasstaD Een huts is geen pakje boter en een hypotheek is geen broodje. Een huis kies je niet zo maar en een hypotheek moet bij je passen. Het is een persoonlijk geld- pian. Er zijn wel vijfhonderd varianten in Nederland en het is niet eenvoudig om daar nu precies de juiste hypotheek uit te kiezen. Gelukkig is deskundige hulp niet moeilijk te vinden. Veel hypotheekadviseurs verstrekken gratis een onafhankelijk en persoonlijk advies. Alleen al de Hypotheekshop van de Nederlandse Vereniging van Make laars in onroerend goed heeft ruim 275 vestigingen in Nederland. Er is er dus al- tijd wel een in de buurt. De Hypotheek shop beschikt over een geautomatiseerd hypotheek-offerteprogramma: het NVM-Stappenplan. Met behulp van dit computerprogramma selecteert de advi- seur de hypotheekvorm die het beste bij de koper past. Dat gaat stap voor stap: het resultaat van de ene stap bepaalt hoe de volgende verloopt. Eerst wordt geke- ken wat iemand wil betalen voor het wo- nen. Daarbij houdt de adviseur ook reke- ning met het persoonlijk inkomen, be- lastingvoordelen, aflossingswijze en voorwaarden. Het is niet voldoende om alleen naar het rentepercentage te kij- ken. Zo wordt stap voor stap bepaald wat iemand wil en kan betalen aan maandelijkse lasten. Bij de volgende stap vergelijkt de adviseur alle mogelij- ke varianten en aanbiedingen van geld- verstrekkers, onafhankelijk van banken en verzekeringsmaatschappijen. Uitein- delijk rolt er dan een advies uit over de best passende hypotheek. Het Stappenplan is niet alleen interes- sant voo'r kopers van een nieuw huis. Ook mensen die al een huis hebben, kunnen met dit computerprogramma na- gaan of hun hypotheek in de huidige si- tuatie nog wel zo gunstig is. Bij de NVM Hypotheekshop is iedereen welkom. Stank en krioelende maden in het gft-af- val: iets om van te gruwen. Toch komt het in de zomer wel eens voor, vooral in gemeenten waar het gft-afval maar een keer per twee weken wordt opgehaald. Deskundigen hebben inmiddels hard ge- werkt aan de ontwikkeling van middelen om deze overlast tegen te gaan. Zo is on- langs BioBest op de markt gebracht: een biologisch middel dat een einde maakt aan gekrioel in de afvalbak. De werking van BioBest is in de warme zomer van '95 uitvoerig getest en in or- de bevonden. Het middel, een mengsel van geselecteerde, 'natuurlijke bacterin in een waterige vloeistof, verminderde de stankoverlast binnen 24 uur. Daar- door worden ook geen insecten meer aangetrokken door riekend gft-afval. Binnen drie weken waren de afvalcon- tainers geheel vrij van stank en beestjes. Bijkomend voordeel is dat het biologi- sche middel het normale composterings- proces op geen enkele manier verstoort. Door de inzet van bacterien zijn chemi- sche middelen overbodig geworden. Nu zorgt de natuur er immers zelf voor. BioBest wordt geleverd in flacons van een halve liter, voorzien van een verstui- ver. De gft-vloeistof is ontwikkeld door Delta Bio-Engineering, telefoon 073 - 6230235: Dat misverstand komt voort uit de ge- schiedenis. In China werd vroeger een makelaar ingezet om een huwelijk tot stand te brengen: hij bracht twee partijen tot elkaar. De makelaar zorgde dat de belangen van beide partijen in overeen- stemming werden gebracht. Als hij slaagde kreeg hij van de beide betrokken families een bepaald bedrag. Door de jaren heen is de functie van de makelaar wel wat veranderd. De twee- zijdige courtage is volledig verdwenen en de makelaar doet veel meer dan al leen dat traditionele bemiddelen. Hij is .degene die adviseert bij of de verkoop of de aankoop van een woning. Bij de verkoop kan de makelaar van on- schatbare waarde zijn: hij weet immers hoe een woning op de markt gebracht moet worden, hij kan er een reeel prijs- kaartje aan hangen, hij onderhandelt en weet wat de spelregels zijn bij de ver koop van onroerend goed. Maar ook bij aankoop van de woning is het advies van een makelaar vaak een belangrijke steun. Hij weet welke huizen beschikbaar zijn, hij kan de waarde taxe- ren en onderhandelen omdat hij de nodi- ge marktinformatie heeft. Bij het aan- gaan van de hypotheek of het afsluiten van verzekeringen geeft hij deskundige adviezen. Maar feit blijft: hij kan nooit voor koper en verkoper tegelijk optre- den. Enkele jaren geleden heeft de overheid bepaald dat de verkoper van een woning verplicht is de koper mee te delen of een pand ook daadwerkelijk geschikt is voor het doel waarvoor die koper het wil gaan gebruiken. Die taak zal de makelaar die in dienst is van de verkoper, dan ook op zich nemen. Maar hij zal altijd de belan gen van zijn opdrachtgever in het oog houden. Makelaars die lid zijn van de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) beschikken over het totale aanbod van woningen van N VM-makelaars. Zij kun nen hun relaties dus altijd een volledig beeld geven van wat er te koop is; ze to- nen niet alleen hun eigen verkoopop- drachten. Wie interesse in een bepaald pand heeft, zal dus eerst moeten nagaan welke makelaar voor de verkoper van dat pand optreedt. Soms is dat een colle- ga van degene bij wie men was binnen- gestapt. In dat geval kan de eerste make laar wel optreden om te adviseren bij de aankoop. De titel 'makelaar' is beschermd. Ie mand mag zich pas makelaar noemen als hij door een rechter is beedigd. En dat gebeurt niet zomaar. De makelaar heeft eerst hef vak moeten leren, bijvoorbeeld via de vakopleiding van het Studiecen- trum Opleidingen Makelaardij SOM b.v., een dochter van de NVM. Dit is een praktijkgerichte opleiding die wordt af- gesloten met een examen van de Stich- ting Vakexamen Makelaardij in onroe rende goederen (SVM). Daarna neemt de Kamer van Koophandel in zijn werk- gebied hem een uitvoerige test af en pas als de uitkomst daarvan positief is, kan de makelaar naar de rechter, die op zijn beurt ook nog een onderzoek uitvoert. Dit is allemaal nodig omdat er door- gaans grote belangen op het spel staan bij de zaken die een makelaar behartigt. Hij moet daarbij onafhankelijk kunnen opereren en onder alle omstandigheden betrouwbaar blijven. Daarom mag niet iedereen zich makelaar noemen. Een huis kopen of verkopen? In beide gevallen is het handig een makelaar in te schakelen. Kunststof tuinmeubelen komen in steeds meer kleuren op de markt. Naast het al eerder gei'ntroduceerde mosgroen en bordeaux-rood zijn er dit jaar ook tuin- stoelen en -tafels in champagne (beige) en marineblauw. Fabrikant Hartman brengt daarnaast nieuwe kussens uit, die soms aan voor- en achterkant een ver- "schillend dessin hebben. Daarmee ziet het zitje buiten er letterlijk in een hand- omdraai anders uit. De Hartman Design Studio claimt dan ook dat ze de laatste trends op de voet volgt. Sterker nog, in bepaalde opzich- ten wil Hartman trendsetter zijn. Zeker als het gaat om de zitkussens, die in ei gen textielbedrijven worden vervaardigd en helemaal zijn afgestemd op de kleu ren en maten van de tuinmeubelen zelf. Hartman levert naast de kussens ook pa rasols, tafelkleden en losse stof voor de perfectionisten, die de hele tuinset netjes op elkaar afgestemd willen zien. Een nieuw dessin voor de kussens is Royal Lily. Deze blauw-wit gestreepte kussens, voorzien van een lelie-motief, zijn aan voor- en achterkant verschil- lend. Ze zijn leverbaar in blauw, rood en groen en net als de andere kussens van Hartman al behandeld met vetwerende, waterafstotende textielbeschermer. Naast deze 'gewone' kussens levert Hartman dit jaar voor het eerst kussens die voor honderd procent zijn gemaakt van polyester: niet alleen de buitenste stof, maar ook de vulling en zelfs de ge- bruikte garens. Dat betekent dat deze kussens absoluut geen water kunnen op- nemen. Sponswerking is dus niet meer mogelijk. Bovendien kunnen deze kus sens in de wasmachine. De Florence- kussens kunnen dus gewoon buiten blij ven, ook als het regent. Net als de vol- kunststof-meubelen zelf, die niet kunnen roesten omdat elke schroef in kunststof is gevat. Deze vol kunststof fauteuils, op zichzelf wel bekend, zijn nu leverbaar in marineblauw. Ook nieuw zijn de kussens Royal Lily en de bijpassende parasol (Foto: Hartman). De praktijk heeft het uitgewezen: huizen die zijn voorzien van goed hang- en sluitwerk zijn aanzienlijk minder vaak doelwit van inbrekers. Volgens de poli tic is een doelmatige beveiliging van de woning heel effectief en dat hoeft niet eens duur te zijn. Ook enkele organisa- torische maatregelen, die weinig of niets kosten, maken een huis al minder aan- trekkelijk voor het dievengilde. Het gaat dan bijvoorbeeld om simpele zaken als consequent de deur op het ■nachtslot draaien, en wat vaker licht la- ten branden, zowel binnen als buiten. Een spaarlamp in de buitenverlichting die de hele nacht brandt zal inbrekers op i_ afstard houden. Geen enkele inbreker staat graag in het voile licht te knoeien. Ook voor de politie is het handiger bij de surveillance. Vanuit de auto zien ze veel sneller verdachte bewegingen bij een verlichte voordeur. Daarentegen is verlichting minder inte- ressant in een goed afgeschermde tuin, waar een inbreker toch niet wordt ge- zien. Het inbreken wordt hem dan alleen makkelijker gemaakt door het licht op het werk. In zo'n tuin kan een lamp met bewegingsdetector wel effect hebben: die gaat alleen aan als er beweging in de tuin is. Dat kan buren waarschuwen. Wat ook goed werkt is een detector in de tuin, waardoor binnen licht aangaat. Dat schrikt goed af. Voor acceptabele prijzen zijn verder goede sloten, dievenklauwen, espagno- letvergrendeling, raamvergrendeling, eenwegschroeven en dat soort zaken te verkrijgen. Daarmee wordt het een in breker op een simpele manier moeilijk gemaakt. De meeste inbrekers, vaak ge- legenheidsdieven, hebben slechts een voudig gereedschap bij zich en willen gauw binnen zijn. Ze houden niet van vertraging door extra werk. Tenslotte is het nodig dat mensen hun hele huis goed bekijken. Er wordt nogal eens een raampje over het hoofd gezien. Dan is bijvoorbeeld de deur voorzien van een prima slot, terwijl een boven- raampje gemakkelijk bereikbaar is via het platte dak van een schuurtje... De tuinmobiel, iets voor de verwoede tuinier (Foto: Gardena). Voor de verwoede tuinier heeft fabri- kanj Gardena een nieuw en handig kar- retje uitgevonden. Met de komst van de ze multifunctionele 'tuinmobiel' is het uit met het gesjouw met afvalzakken en gesleep met tuingereedschap. Aan de tuinmobiel kunnen twee zakken naast elkaar gehangen worden, zodat af- val meteen gescheiden kan worden. Het klapdeksel kan ook als veegblik worden gebruikt. Zonder de afvalzakken is de tuinmobiel een handig steekwagentje, om planten, zakken met aarde of bloem- bakken mee te verplaatsen. Het karretje kan een gewicht tot 70 kilo makkelijk aan, dus ook die krat bier kan er mee worden vervoerd... Tenslotte kan al het tuingereedschap, zoals schepjes, harken en snoeischaren, aan de tuinmobiel wor den bevestigd. Zo staat het altijd klaar en raakt er niets meer kwijt in een romme- lig schuurtje. De tuinmobiel is licht van gewicht en makkelijk wendbaar, zodat het naar alle uithoeken van de tuin kan worden meegenomen. De nrijs: fl.89,-.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17