Directeur Vlok van Bas van der Heijden: mmm 'We hebben gemotiveerd personeel en nemen de klanten serieus' Publiek massaal naar nieuwe vestiging aan de Bergweg V Waarom zij bij Bas van der Heijden werken Van lege flessen naar tevreden bedrijfsleider MaasstaD pmm Iedere dag de laagste prijzen van Nederland m atwrmi* ROTTERDAM - Het concern Bas van der Heijden onder- scheidt zich van velen door iedere keer weer voorop te lopen. Zo heeft deze pionier onlangs als eerste besloten de super- markten te voorzien van een langere openstelling. Voortaan kunt u dagelijks in alle stadsfilialen terecht van 8 uur's mor- gens tot 8 uur's avonds. De overige filialen zullen snel volgen. Op vrijdag kan er men zelfs tot 21.00 uur terecht en op zater- dag houden ze er om 18.00 uur mee op, welverdiend. II Shop-damescassieres en zuivelchef ROTTERDAM - Iedere dag opnieuw bewijzen dat je de laagste prijzen rekent van heel Nederland. Dat moeten knappe koppen zijn, die dit waar kunnen maken. Zijn ze eigenlijk wel echt de goed- koopste van Nederland? Dat beweert toch iedereen? „Iedereen beweert het, maar wfj zijn het", zegt directeur Vlok vol overtuiging. „Dat hoeven we niet zelf te vertel len, dat heeft de Consumen- tenbond in haar april-num- mer al gedaan en daar zijn we natuurlijk trots op. Maar ie dereen die bij Bas van der Heijden koopt, mag een beet- je trots op zichzelf zijn." Sleutel tot succes T ROTTERDAM - Er zullen nog maar weinig Rotterdam mers zijn, die niet weten dat Bas Van der Heijden er een nieuwe vestiging bijheeft, aan de Bergweg 91. Het ge- beurt dan ook maar zeiden dat er zoveel spektakel ver- toond werd tijdens de eerste openingsdagen. En vanaf het moment dat op 17 april de deuren van dit dertiende fili aal geopend werden, is er een constante stroom van klanten bewegend door de verschil- lende winkelstraten van deze prachtige nieuwe zaak. Bedrijfsleider Piet Vermaas: BARENDRECHT - Vorig jaar werd een van de grootste vestigingen van Bas van der Heijden in Ba rendrecht geopend. Druk, druk, druk; het bedrijf loopt als een trein. Toch wil bedrijfsleider Piet Ver maas zich niet op de borst kloppen. „Doen we wel mooi met z'n alien, hoor! Daarbij gevoed en onvoor- waardelijk gesteund door onze directie. Neemt niet weg dat ik me al vanaf mijn zestiende een stukje van het bedrijf voel. Heb je het over Bas van der Heij den, dan heb je het over mfjn bedrijf!" PBB Woensdag 8 mei 1996 TX002 'Eens de koploper, altijd de koploper' ft.. ys sa* tSSSSwei „Mensen die denken dat we 's wagens vol nieuwe aanvoer. Zo avonds niet veel meer in de schap- zijn op iedere moment van de dag pen hebben liggen, vergissen zich! Twee tot drie maal daags komen er De moderne inloopcel, met een overzichtelijk gepresenteerd zuivelassortiment. alle artikelen aanwezig!", verze- kert directeur Vlok. Nog zo'n staaltje van pionieren. Wist u dat u bij Bas van der Heij den geld op kunt nemen van 50 tot 300 gulden? Ook als u geen bood- schappen doet? Flappen tappen zonder extra kosten, wat een ser vice. En we gaan nog maar even door. De klantenformulieren zijn ook zo'n lumineus idee en ze zijn in al le filialen aanwezig zijn. Het klan- tenformulier kan gratis opgestuurd worden naar het hoofdkantoor en de klanten kunnen daarop hun wensen en klachten kenbaar ma- ken. Directeur Vlok leest alle bin- nengekomen suggesties. „Vorige maand kregen we een gedicht, van iemand die zo blij met 'haar' Bas was!" Dat brengt ons bij de volgende koploper. Jaren terug voerde Bas van der Heijden al haar eigen huis- merk in. Veel artikelen met de laagste prijs, maar wel alien beho- rend tot de kwaliteits-merkartike- len. Zo kunnen ze bij Bas van der Heijden een totaalpakket aanbie- den tegen de laagst mogelijke prijs! En zelfs nu zijn we er nog niet. Heeft u in een van de vestigingen al eens een wandelingetje gemaakt in de inloopcel, waar alle koel te houden produkten de wanden sie- ren? Wat een uitvinding, je wordt er bijna koud van! Bas van der He ijden, dus. We zeiden toch al dat ze altijd vooroplopen Het nieuwe filiaal aan de Bergweg, dat ook elke dag van acht tot acht open is. ..Mevrouw en meneer, mag ik u eens vragen waarom u bij Bas van der Heijden uw boodschappen doet?" „Ja, zjj wil zo graag. En niet een keer in de week. Mens, ik sjouw, sinds ik gepensioneerd ben, bijna dagelijks met een karretje achter haar aan in deze zaak. Nou ja, er staat in ieder geval altijd lekkere kof- fie klaar. Nee, ik heb ook niet te klagen over het personeel, buitenge- woon vriendelijk. En dat proeven, ach dat gaat ernatuurlijk ook altijd wel in. En we hoeven ook niet meer naar de bank, we kunnen hier ook geld opnemen. Nee, zo erg is het nou ook weer niet, nee." ..Karel, je moet niet overdrijven, je vraagt zelf iedere ochtend of we niet even naar de Bas zullen gaan. Weet u, ik vind het heerlijk om ie der dag even te Bassen. Je blijft op de hoogte, want iedere dag hebben ze hier geloof ik andere aanbiedingen en daar moeten wij AOW'ers het toch van hebben? En die chef he, ook zo'n aardige man, die kent ons gewoon!" si Wendy Pronk in gesprek met een klant. ROTTERDAM - Monica van Leeuwen is al zes jaar shop-da- me bij Bas van der Heijden en dat wil zeggen dat zij de afde- ling 'Lektuur, rookartikelen en foto's' onder haar beheer heeft. „Ik heb zelf dit. zeg maar win- keltje, mogen inrichten. Ben meteen als shop-dame hier in dienst gekomen. Heel afwisse- lend en je hebt je eigen verant- woording en daar houd ik van. Iedere maandag inventariseer ik zelf en doe de bestellingen." Van drie uitgeverijen komen vijf maal per week nieuwe lek- tuurbladen (in totaal 150 ver- schillende) binnen; de oudere moeten weer klaargezet worden voor het retour. Daarnaast houdt Van Leeuwen zich bezig met alle ins en outs van de fo to's; ontwikkelen, afdrukken, adviseren bij de verkoop van fotorolletjes en andere zaken. ..Alleen maar tevreden mensen, heerlijk om zo te kunnen wer ken. De prijzen zijn dan ook erg laag. Een kleine afdruk kost een kwartje en voor de maat 10 bij 15 centimeter betaal je maar 35 cent per afdruk. En dan ook nog van uitstekende kwaliteit, dat zeggen de klanten iedere keer weer. Voor het ontwikkelen van een rolletje betaal je maar fl.2,95. Zo kun je tenminste nog eens een plaatje schieten! En weet je wat ook zo leuk is, ik boek ieder jaar vooruitgang op het voorgaande jaar. Want laat ik je dit vertellen, er wordt ste- vig gerookt, hoor, in Rotterdam en gelezen en gefotografeerd. Nee, laat Monica nou maar lek- ker hier nog heel lang werken. ik hoef hier echt nooit weg." Bianca Molendijk en Jolanda Westdijk gaan beiden de hele dag met geld om, zij werken bij Bas van der Heijden als cassie res. Bianca nog maar zeven maanden, Jolanda al twee jaar. „Ik vind vooral het contact met zoveel mensen heel erg leuk. Speciaal de kinderen. daar ben ik dol op. We hebben vaak ca- deautjes voor hen, een kleur- plaatt een spelletje of iets an- ders", vertelt Bianca Molen dijk, die niet bij haar kassa is weg te branden. Westdijk houdt ook veel van de omgang met mensen, maar zou na een paar jaar wel weer een andere functie in het bedrijf willen. „Daar krijg je hier echt wel alle gelegenheid voor. Je mag allerlei opleidingen volgen en ze stimuleren je echt. Ik doe nu de opleiding tot verkoopme- dewerker en ga dan misschien nog verder tot Non-food-dame, zoals Wendie Pronk." Met geld omgaan, dat vinden de beide cassieres totaal niet eng. ..Daar denk je gewoon niet over na. We zijn gewoon lekker be zig ervoor te zorgen dat de rijen niet te lang worden, gewoon doorwerken! De nieuwe kassa's zijn wel veel fijner dan de vori- ge, ze werken veel sneller. Om de tweeeneenhalf uur word je afgelost. Dat moet ook wel hoor, anders zou je misschien fouten gaan maken. Op deze manier kan dat worden voorko- men. Ja hoor, onze kassa's kloppen hoegenaamd altijd!" Wendy Pronk is inmiddels al opgeklommen tot Non-food- dame. ,,Maar ook begonnen als cassiere. Toen naar de streek- school. op kosten van de baas." Het werk vindt Pronk, heerlijk. maar ze wil niet te lang stil- staan, wil toch ook nog verder omhoog langs de ladder. „Ik ben de hele dag op de werk- vloer bij de afdeling 'Haar huidverzorging en de huishou- delijke artikelen'. Ik bewaak mijn spulletjes, geef informatie aan de klanten, maak zelf be stellingen, vul de vakken bij en help de mensen zoeken. Verder heb ik ook de verantwoording over de presentatietafels, waar de speciale aanbiedingen op liggen." Pronk: „A1 zou ik dit nog jaren moeten doen. het blijft leuk. Ie dere dag en ieder mens is an ders! Maar toch, zuivelchef bij- voorbeeld of vers-specialist, dat zie ik ook wel zitten. Ik ga de opleiding filiaal-beheer doen. Wie weet komen we elkaar nog eens tegen, wanneer ik als be- drijfsleider zelf een Bas van der Heijden run. Weg? Nee, nooit, ik zou niet weten waar naar toe. Ook het contact onderling vind ik hier belangrijk. Geloof mij, eens bij Bas van der Heijden al tijd bij Bas van der Heijden hoor, daar zorgen ze hier wel voor! Dat geldt voor de mede- werkers en voor de klanten! Heb ik dat niet mooi gezegd?" In gesprek met directeur Hans Vlok merk je dat het hier geen hi- erarchisch bedrijf betreft. Vlok kent iedereen bij naam, alle cassie res en alle verkopers. „Voor alle- maal heb ik respect, anders werk- ten zij niet bij ons concern. De meesten ken je Ook al zo lang. Nee, we hebben niet te klagen over veel verloop onder het personeel, ze hebben het best goed bij ons en dat stralen ze uit naar de klanten!" En dat al zoveel jaren. In 1972 werd Bas van der Heijden bij het Amsterdamse bedrijf Dirk van de Broek gevoegd. „We wilden wel onze eigen naam handhaven. Bas van der Heijden was, met zijn toen 6 vestigingen. in de Rotterdamse volksmond al zo'n begrip, dat moet je dan zo laten." Een begrip dat een enorme vlucht nam; in re- gio Rotterdam werd de ene Bas van der Heijden na de andere de De heer Vlok, directeur Bas van der Heijden supermarkten b. v.. grond uitgestampt. ,,Vanaf de Moerdijkbrug tot Hoek van Hol land, het hele gebied daar tussen namen wij in. Onder de Moerdijk ging de naam Dirk van de Broek verder als Jan Bruijns; in de regio Delft en de bollenstreek opereren we als Digros en in de regio Utrecht als Dirkson. In alle regio's zijn Dirck III slijterijen bij de su permarkten aanwezig, evenals de Dirkx drogisterijen en landelijk verspreid hoort ook de 'D-reizen vakantiewinkel' tot ons concern, soms in de vestiging, soms soli- tair." En nu, in 1996, bewijzen in de re gio Rotterdam 27 filialen iedere dag opnieuw dat zij meer dan 4000 artikelen kunnen aanbieden tegen de laagste prijzen. Wat is toch de sleutel tot die succesformule? „We gaan natuurlijk geen apen leren klimmen. Wel wil ik verklappen dat we alleen gemotiveerd perso neel in dienst hebben en dat we on ze klanten serieus nemen. We sig- naleren op tijd hun wensen, soms ook klachten en doen daar dan wat mee. Rotterdammers zijn een fijn publiek; ze zeggen wat ze denken, daar houd ik van." Bas van der Heijden is dan ook een echt Rotter- dams bedrijf. Geen gezeur, hupsa- kee schouders eronder en aanpak- ken! Vlok: „Ons imago, de goedkoop- ste van Nederland, is niet meer omver te krijgen, daar zijn we ie dere dag mee bezig en dat maken we iedere dag weer waar." Terwijl we afscheid nemen van Vlok, zien we buiten de tram voorbij glijden. Aan weerszijden ingepakt door de Bas van der Heijden-kleuren groen en geel. En de bijbehorende tekst onderstreept maar weer eens wat directeur Vlok allemaal beweert: 'Bas van der Heijden, de laagste prijzen van Nederland!' Wat doet u hier bij de Bas van der Heijden „Eerlijk gezegd ging ik altijd naar een concurrent, maar nu ze bij Bas van der Heijden tot 8 uur's avonds geopend zijn, doe ik hier mijn boodschappen. Ik moet zeggen, valt me alles mee. Ik dacht altijd, zo goedkoop, zal wel een rommeltje zijn. Ik schaam me diep!" En wat vindt u van Bas van der Heijden „Bas van der Heijden? Die ken ik niet, is dat een Rotterdamse voet- baller? Wat zegt u. ik loop in Bas van der Heijden? Nooit geweten, ik ga al jaren gewoon naar deze supermarkt, bevalt me best, wat kan mij die naam nou schelen. Bas van der Heijden, zegt u?" Hoe zou u Bas van der Heijden willen defmieren?" ,.Een definitie voor Bas van der Heijden? Uhhhh... hoeksteen van de samenleving. Dat is een goeie, he?" „Tja, ik ben er wel een beetje van onder de indruk. Natuurlijk, je weet dat bij een opening iedereen nieuwsgierig is. Er komen veel mensen, maar het publiek blijft maar toestromen, overweldigend. Rijen, rijen en nog eens rijen de hele dag door. Gelukkig hebben we lekker veel kassa's en zijn onze cassieres geroutineerd." Bedrijfs- leider Peter Viveen is dik tevreden. En met hem het 65 man tellende team medewerkers. „Veel prettiger om hier te werken, alles lekker ge- lijkvloers, veel ruimer. De vloeren zijn mooi recht en ook de hulpmid- delen zijn moderner, zoals de nieu we pompwagen, waarmee we de pallets omhoogpompen." Tevreden personeel, hetgeen uiter- aard zijn weerslag vindt bij de klanten, die ook al zo tevreden zijn. ,,Veel overzichtelijker en veel ruimer, ik kan gewoon met mijn invalidewagentje door de zaak rol- len, fantastisch hoor!" Een andere dame beaamt dat ze een tijdje niet De heer Viveen, bedrijfsleider overhandigt de eerste van de de eerste vijfhonderd klanten meer bij Bas van der Heijden kocht. „Die vorige zaak aan de Bergweg was zo klein, toen ben ik maar naar die supermarkt met die korte naam gegaan! Wat ben ik blij dat deze ruime zaak er nu is, want eerlijk waar, de artikelen van Bas van der Heijden bevallen me toch het best! Nee, ik blijf ze nu trouw, ik zal nooit meer overlopenver- zekert ze. De openingsakties sloegen in als een bom. Het vieste kind van Rot terdam had zich lekker door de verse modder gerold en won daar van het Bergweg-filiaal, 500 gratis bossen bloemen voor op de openingsdag. mooi een fraaie mountain-bike mee. Ook een op de openingsdag geboren baby kondigde zich aan en won daarmee drie maanden lang gratis luiers. Het grootste ge- zin dat zich meldde bestaat uit maar liefst 14 personen, goed voor een jaar lang gratis melk. Bas van der Heijden pakte origineel en roy- aal uit. Denkt u dat dit slechts een openings-geste is? Welnee, u weet toch dat u iedere dag getrakteerd wordt bij dit concern? Getrakteerd op de goedkoopste artikelen en dat is meteen winst in je portemonnee. Wat heeft u allemaal in uw wagentje, koopt it alle boodschappen bij Bas Van der Heijden ,.Ik geloof het wel ja. Ze zeggen dat ze de goedkoopste zijn, ik zou het niet weten. Ik kom nergens anders, dus kan ik dat niet vergelijken. Maar je kunt hier in ieder geval altijd parkeren. Ja, ik ben een lui mens! Geen luchtkastelen of gelik en ge- plak met zegeltjes, iedere dag op nieuw kunt u vreugde in uw porte monnee beleven en dat voelt toch heerlijk! Heerlijk ook, al die proeverijen en demonstraties in de winkel. Vorige week de wereldgerechten met on der andere een vispannetje, ham burgers en de graveeraktie van Heineken. Dat heeft Bas van der Heijden goed begrepen, want dat maakt het winkelen nou juist zo aangenaam! En wist u dat nu alle artikelen bin nen de kassa's gekocht en afgere- kend kunnen worden? Brood, versartikelen, alles in de zelfbedie- ning, geen wachttijden. Alles in een keer afrekenen bij de kassa, dus dat spaart tijd. Uitzondering hierop blijven de slijterij en afde ling rookwaren, maar dat is wette- lijk voorgeschreven, die mogen niet binnen de kassa's geplaatst worden. Peter Viveen: „We heb ben natuurlijk een uitgebreide slij terij, Dirck 111, bij dit filiaal. Ge woon een winkel bij een winkel, inderdaad, ook met veel voordeli- ge aanbiedingen en alle dranken zijn daar verkrijgbaar. Direkt bij binnenkomst een uitgebreide foto- shop, ook hier geldt de laagste prijs voor ontwikkelen en afdrukken van uw foto's. Vandaag brengen en alstublieft, overmorgen alweer klaar! Bij deze shop kunt u even- eens terecht voor tabak-artikelen en lectuur." Wat zou het zonde zijn wanneer u niet dagelijks zou kunnen profite- ren van alles wat Bas van der Heij den te bieden heeft. U werkt de he le dag? Geen probleem, Bas van der Heijden is iedere dag geopend van acht tot acht. En dat allemaal om u van dienst te zijn! Wat zoekt u meneer?" „Wat een ramp zeg, zo'n nieuwe winkel. Ik kan echt niets vinden, ik zoek me een aap!" „Maar u kunt het toch ook vragen, al die heren in die groene colbert- jasjes, die zijn hier allemaal om u wegwijs te maken. „Nee hoor, zelf doen leert het snelst, ik kom er heus wel. Mooie zaak overigens!" at- J ft Bedrijfsleider Piet Vermaas in zijn drukke vestiging in Barendrecht. Als zestienjarig 'snotneus' is hij part time begonnen bij de lege flessen. Interne opleidingen en vertrouwen in Vermaas deden hem opklimmen tot eerste be- diende. „Ik wflde verder, Bas van der Heijden stimuleerde dat. Daar ging ik die ladder op, regelrecht naar assistent be drijfsleider. Maar Piet Vermaas was nog niet tevreden. Hoger die ladder op en hier zit ik nou, bedrijfsleider en heel tevreden! Heel tevreden zelfs, ondanks de zware taak die op zijn schou ders rust. Om 7 uur 's ochtends aanwezig zijn bij de voorberei- dingen. Brood, melk, groenten en fruit, alles wordt vers be- zorgd en moet overzichtelijk in de schappen komen. Vlak voor achten loopt Vermaas nog even een rondje en is alles oke dan geeft hij het sein 'deur open!'. „En dan begint het, de hele dag door trossen mensen over je vloer, waar ik me dan toch een soort gastheer voel. Ik ben dan ook veel op de werkvloer te vinden, daar kun je het beste problemen signaleren. Daar heb je goed contact met je klanten, heel belangrijk, en daar kun je het personeel helpen of advise ren." Negentig man personeel in dit filiaal en amper verloop, klasse! „Uiteraard ben ik niet de hele dag alleen maar op de winkel- vloer. Ieder filiaal moet zelf de voorraad constant houden door bestellingen door te geven, die meerdere malen per dag gele- verd kunnen worden. Dat gaat allemaal via de computers, die aangesloten zijn op de kassa's die door middel van de barco des of PLU-codes de hoeveel- heden voorraad aangeven." En is Vermaas nu helemaal te vreden? ..Je moet natuurlijk nooit stil blijven staan. Als be drijf, maar ook als persoon moet je je blijven bewegen. Dat eist mijn werkgever ook; steeds weer nieuwe cursussen volgen, telkens zorgen dat je nieuwe ontwikkelingen voor bent. We worden bij Bas van der Heijden altijd beziggehouden, er zit zo'n enorme dynamiek in dit bedrijf." Waarbij het sociale aspect niet wordt vergeten. De bedrijfslei- ders van de 27 filialen hebben onderling veel contact. ,,We doen altijd met elkaar de voor- bereidingen voor de opening van een nieuw filiaal. De nieu we winkel delen wij gezamen- lijk in en tijdens de openingsda gen zijn velen van ons aanwe zig ter ondersteuning en om de klanten extra aandacht te geven bij het zoeken naar de plaats van de artikelen en voor overi ge informatie. Gastheren ja, zegt u dat wel! Begrijpt u nu waarom niemand van ons Weg wil bij dit bedrijf, waarom we allemaal trots zijn op onze Bas van der Heijden?" Het in het oog springende pand te Barendrecht (1995). „Kan dat wel, zonder wagentje hier lopen „Ik kom helemaal niet om boodschappen te doen. Ik kom op sollicita- tiebezoek, maar ik wil ook even de winkel zelf bekijken! Het lijkt me echt te gek om bij de Bas te werken!"

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 27