'Consultatieburo ziet flink wat problemen in de Waterweq' Nederlanders en medelanders werken aan beter leefklimaat in Nieuwland Geen kwijtschelding heffingen voor minima I Primafoon promoot mobieletelefoon Herdenkingsdag leeft in Schiedamse harten MaasposT Meer mensen melden zich aan voor behandeling Schiedam experimenteert met buurtproject Tweede koffie-inloop SVO FM 106.7 en kabel 96.1 Beestenboel Collecte Geraniums Bridgetocht Rommelmarkt WATERWEG - Over klan- dizie heeft het Consultatie- bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in de Water- weg niet te klagen. In het eerste kwartaal van 1996 meldden 272 mensen zich voor behandeling van hun problemen aan, 39 meer dan in het laatste kwartaal van 1995. „Voor een betrekke- lijk kleine regio als de Wa- terweg zijn dat hoge sco res", zegt G.J. Vermeulen van het CAD. „Het geeft aan dat er flink wat proble men zijn in Hoek van Hol land, Maassluis, Maasland, Vlaardingen en Schiedam." Verschuiving Donderdag 9 mei 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 Maandag 18-20 Muzikale Massa ge, Aad Ouweneel en Arie van Wingerden. 20-21 Tracks, Ed van Dommelen. 21-22 Hitmixer, Peter Voorburg. Dinsdag 18-19 Non Stop. 19-20 Rondje Middellandse Zee, Asher Omissie. 20-22 Infobeat, Stefan de Ruiter. Woensdag 18-19 De tachtiger ja- ren, Patrick Koster. 19-20 Beesten boel, Irma Bolijn. 20-21 Country tijd, Daan Zonnenveld. 21-22 Tijd genoeg, Jan Willem de Boer. Donderdag 18-19 Warming up, Daan Zonneveld. 19-21 Jazz Me lodies, Jaap Wapenaar. 21-22 Groove garden, Menno Sprang en Rick Rietveld. 22-23 Een klassiek toetje toe, Ellen van den Berg. Vrijdag 18-20 Marokkaans pro- gramma, Hassan Aissati e.a.. 20- 22 Turks programma, Huseyin Cayire.a.. Zaterdag 09-10 Non-stop muziek, Micha Ingenkamp. 10-12 Passage 12, Laurette Lankester en Jan Wil lem de Boer. 12-17 Zaterdagmid- dagexpres, Lennard de Bles en Rob v.d. Heiden. 17-18 Sport en tip 10, Patrick de Boer en Henk Groenewegen. 18-20 Top 25, Paul de Jongh. 20-22 Rustpuntjes met wisselende presentatie. Zondag 9-10 Het koude zeil, Ron v.d. Ende. 11-12 Goedemorgen Schiedam, Paul de Jongh. 12-14 Nationaal Produkt, Ed van Dom melen. 14-16 Infotainment, Mari na Steijn. 16-18 Sport, Patrick de Boer. 18-19 Gospel Channel, Mar- cello Stewart. 19-20 Koers, Koers- team. 20-22 De Klassieken, Cees van Giezen. SCHIEDAM - De maand mei staat bij het radioprogramma Beesten boel bol van de interessante studio- gasten. De luisteraar kan hieraan vragen stellen of problemen voor- leggen. Schriftelijk of direkt in de uitzending via telefoonnummer 4263600. Woensdag 8 mei komt dierenarts Staring praten over ho- meopathie bij huisdieren. Een week later komt dierenarts De Kruif praten over huisdieren op va- kantie. Vragen kunnen worden doorgegeven aan de redaktie van Beestenboel, Postbus 4030 3102 GA Schiedam. Radio Schiedam zit op FM 96.1 op de kabel en op FM 106.7 op de autoradio. WATERWEG - Alle kerken in Nederland houden in het weekend van 11 en 12 mei een collecte voor hulp aan slachtoffers van geweld in conflictgebieden. Onder het motto: 'Een schreeuw om hulp' worden noodkreten van lokale ker- kelijke hulpverleners gehonoreerd. Voor deze actie is giro 107 open- gesteld. De kerkelijke hulporgani- saties Mensen in Nood en Kerken in Aktie hebben snel extra geld no- dig om aan de noodkreten te vol- doen, want zij leggen zich niet bij de noodsituaties neer. Vandaar dat de kerken nu een beroep doen op het Nederlandse publiek voor een snelle extra bijdrage middels een collecte in alle kerken of via een giro-overschrijving op giro 107 van 'Actie van de Nederlandse Kerken' o.v.v. slachtoffers van ge weld. Meer informatie over deze noodhulpactie is te verkrijgen via 030-2721456. SCHIEDAM - De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant- kunde afdeling Schiedam organi- seert op de zaterdag voor Moeder- dag, zaterdag 11 mei, weer de tra- ditionele Geraniummarkt. Jaren- lang werd deze op het zogenaamde Hema-plein gehouden, maar nu is hij verplaatst naar de Lange Kerk- straat. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Net als andere jaren geldt ook nu dat men de gekochte bloemen gratis in de bloembakken kan laten opmaken. Ook wordt er een demonstratie bloemschikken gehouden. SCHIEDAM - Voor het tweede jaar organiseert Denksportcentrum Brandersstad op 18 mei een open kroegen-bridgetocht in Schiedam. Aan het evenement verlenen zeven Schiedamse horecagelegenheden hun medewerking. De parenwed- strijd bestaat uit 32 spellen topinte- graal, verdeeld over vier spellen per cafe. Voor de eerste vijf win- naars zijn er geldprijzen te winnen. Het inschrijfgeld bedraagt fl.65,- per paar en is inclusief lunch. De tocht begint om 11.00 uur. Deelne- mers moeten zich om 10.45 uur aanmelden bij Brandersstad, Bo- terstraat 6. Voor meer info: 4736466 of 4739373. SCHIEDAM - De christelijke Mu- ziekvereniging Harpe Davids or ganiseert op zaterdag 11 mei en rommelmarkt op het Museum- plein. De opbrengst is bestemd voor de festiviteiten en de produk- tie van een eigen c.d. ter gelegen- heid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. De markt duurt van 10.00 tot 15.30 uur. Voor meer in formatie: 4710721. Deze hoge cijfers kunnen volgens Vermeulen voor een deel uit de geschiedenis van de Waterweg worden verklaard. Vlaardingse vissers hebben er altijd wel een paar gelust. In Maasland en Maassluis zijn ze van oudsher ook niet vies van een paar pinten. In Hoek van Holland komen Westlanders al sinds jaar en dag de cafe's bezoeken. En Schiedam: nou ja, Schiedam en de jenever... Een kwart van de aanmeldingen bij het CAD be staat uit jongeren onder de dertig jaar. Een verheugende ontwikke- ling, meent Vermeulen. Dit bete- kent dat jongeren eerder inzien dat ze een probleem hebben. Voorlichting op school lijkt haar vruchten af te werpen. Ook de overheidscampagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' heeft hieraan bijgedragen. Bo- vendien is de huisarts beter opge- leid in het herkennen van proble men die door drankgebruik wor den veroorzaakt. Het CAD ging in 1978 in de Wa terweg van start. Opererend on der de paraplu van het Bouman- huis, het centrum voor versla- vingszorg in zuidelijk Zuid-Hol- land, proberen de vijf medewer- kers alcohol-, medicijn-, gok- en eetverslaafden van hun versla- ving af te helpen. Het CAD be- handelt geen drugverslaafden, tenzij ze drugs alleen als bijmid- del gebruiken. Zij worden voor behandeling naar Rotterdam doorverwezen, destijds een be- wuste keuze. Drug- en alcohol- verslaafden vormen immers twee aparte groepen met ieder hun ei- V wmm 7v.. gen gedragspatroon, legt Ver meulen uit. „Je kan deze groepen niet in hetzelfde pand laten sa- menkomen." Na aanmelding volgt een intake- gesprek. Problemen worden gei'n- ventariseerd. waarna een plan van aanpak volgt. Allereerst pakken de hulpverleners het middelenge- bruik aan. In een alcoholreductie- groep bijvoorbeeld wordt drie keer per week over alcoholge- bruik gepraat. „We bouwen lang- zaam af. Dit alles onder begelei- ding van een arts. Pas als iemand weer nuchter is, kijken we naar de achterliggende oorzaak", zegt Vermeulen. .Iemand kan wel zeggen 'Ik heb last van een de- pressie, daarom drink ik zoveel.' Maar je kan jezelf ook een de- pressie aandrinken. Pas als de al cohol weg is, kun je zien of de de- pressie echt is." Nadat de client nuchter is, volgt verdere therapie. De psychtherapiegroep voor vrouwen geeft vrouwen de gele- genheid om ervaringen uit te wis- selen. Vrouwen kunnen door rol- patronen met zichzelf in de knoop komen en hun toevlucht in de drank zoeken, legt Vermeulen uit. Hij vertelt vervolgens enthou- siast over 'Lijfwerk'. Deze aan- vullende cursus gaat ervan uit dat emotionele ervaringen in het li- chaam terug te vinden zijn. Pijn- lijke schouders, hoofdpijn, maag- pijn. De deelnemers leren hoe ze onprettige gevoelens en opge- kropte emoties op lichamelijke wijze kunnen kwijtraken. ,,En dat kan er behoorlijk heftig aan toe gaan", zegt Vermeulen. De uit- eindelijke behandelduur hangt van de aard van het probleem af. Ook de gemotiveerdheid van de client speelt een grate rol. Ruw- weg ligt de behandelduur ergens tussen de drie en twaalf maanden. Vermeulen heeft in de twintig jaar dat hij nu voor het Bouman- huis werkt, de nodige verschui- vingen meegemaakt. De pro- bleemgevallen zijn verbreed. Psychische problemen worden meer en meer onderdrukt met me- dicijnen en drank. Ook mensen met identiteitsproblemen, angst- gevoelens en een negatief zelf- beeld vormen een steeds groter wordende groep. Vermeulen: „Dat is een behoorlijk groot aan- tal. Ze gebruiken alcohol of me- dicijnen als kalmeringsmiddel." Wat vooral stijgt is de incestpro- blematiek. Incestslachtoffers ge bruiken daarbij alcohol als een middel om te overleven, om de pijn niet te hoeven voelen. Tot zijn verbazing ziet Vermeulen de laatste tijd ook veel mannelijke incestslachtoffers de deuren van het Boumanhuis binnenkomen. ,,Het is bij mannen echt heel moeilijk om incestervaringen bo- ven tafel te krijgen. Ze bagatelli- seren het: 'Ja maar, ik heb er zelf aan meegedaan.' Nu vragen we er al in een vroeg stadium naar." Het CAD werkt al vanaf het be gin samen met de RIAGG, de Re- gionale Instelling voor Ambulan- te Geestelijke Gezondheidszorg. „We vormen met de RIAGG een zusteronderneming, maar zonder formale binding", zegt Vermeu len. „We werken lekker samen, we verwijzen clienten naar elkaar toe. In den lande hoor ik wel eens andere verhalen. In Groningen bijvoorbeeld staan CAD en RIAGG lijnrecht tegenover elkaar. Toen ik dat hoorde dacht ik: jonge, jonge, ga toch samen een middagje kanoen in de Ar- dennen." Het CAD gaat verhuizen. Na meer dan vijftien jaar wordt het pand aan de Mozartlaan wegens bezuinigingen ingeruild voor een onderkomen in het gebouw van de GGD bij station Vlaardingen- Oost. Vanaf maandag 22 april licht de CAD zijn clienten hier- over in. De GGD op zich heeft een prachtig gebouw en is goed bereikbaar met het openbaar ver- voer, meent Vermeulen. Toch zal de verhuizing in haasje-rep-je tempo moeten plaatsvinden en dat is ook weer slecht voor de lengte van de wachtlijst. Als 21 procent van de mensen op de wachtlijst afvalt omdat ze te lang op hulp moeten wachten, kun je stellen dat het momenteel niet echt goed gaat, zegt Vermeulen met gevoel voor understatement. „We zijn in 1978 met z'n tweeen begonnen. Het CAD hebben we in de loop van de jaren weten op te bouwen tot een aardige voor- ziening. Daar zijn we trots op en dat moeten we zo in stand hou den." JALMAR TEUNISSEN Schiedam - Als tweede gemeente in Nederland heeft Schiedam het project 'De Wijk is van ons Alle- maal' gestart. Het experiment vindt de komende maanden plaats in de wijk Nieuwland en beoogt de contacten tussen Nederlandse Schiedammers en migranten te be- vorderen. Autochtone en allochto- ne bewoners gaan de wijk opfleu- ren en activiteiten zoals een buurt- feest organiseren, zo luidt het plan. „Het initiatief voor dit landelijke buurtbeheerproject is afkomstig van Forum, voorheen het Neder- lands Centrum van Buitenlan- ders," vertelt directeur Eric Dijk- huizen van de Stichting Medelan ders van overal en nergens, een van de organisaties die het project in Schiedam coordineren. „Met Forum hebben we goede relaties. We waren bij het vooroverleg be- trokken. Nu is Schiedam de twee de van veertig gemeenten die aan het project zullen deelnemen. Roo- sendaal beet het spits af." De Schiedamse variant van het project 'De Wijk is van ons Alle- maal' is een bijzondere. „Nieuw- land is geen homogene wijk. Het hart ontbreekt. Daarom wordt het project in vier afzonderlijke buur- ten in de wijk uitgevoerd", aldus Dijkuizen. De eerste buurt is de Van Heuven Goedhartstraat en omstreken. Het buurtkantoor aan de Parkweg is in- middels geopend door wethouder De Van Heuven Goedhartstraat waar het eerste project van start gaat. De Leede en zal tot mei openblij- ven. In juni verhuist het project naar het Schuttersveld. later naar de Van Hogendorpstraat en de Dr. Schaepmansingel. „Vanuit het buurtkantoor wordt het project gecoordineerd," weet Dijkhuizen. „Het is de bedoeling dat buurtbewoners van Nederland se en buitenlandse afkomst de acti viteiten zelf uitvoeren en dat wij, de deelnemende organisaties, daar- aan sturing geven. Het gaat erom dat autochtonen en allochtonen sa- menwerken aan een beter woon- en leefklimaat. Het project omvat onder meer opzoomerachtige acti viteiten zoals schoonmaakacties. Daarnaast zullen sport- en kinder- activiteiten worden georganiseerd en wordt een buurtkrant uitgege- ven." „In elk van de vier buurten wordt het project afgesloten met een groot buurtfeest. Veel bewoners hechten waarde aan een vriend- schappelijke sfeer in de buurt en verlangen meer samenhang tussen de inwoners. Misschien zullen we ook trachten te stimuleren dat bu- ren bij elkaar op de koffie gaan." Tijdens de opening van het eerste buurtkantoor, waar op werkdagen 's middags spreekuren worden ge houden, hebben enkele tientallen vrijwilligers zich aangemeld. Dijk huizen: „Onder hen bevonden zich redelijk veel Turkse mensen. Nieuwland is een wijk met een al- lochtone bevolking van circa 50%. Vooral mensen met kinderen in de tienerleeftijd stellen zich actief op." De coordinate van het project 'De Wijk is van ons Allemaal' is in handen van diverse organisaties. Een ervan is de Stichting Medelan ders van overal en nergens, die twee jaar geleden voortkwam uit de campagne Schiedammers van overal en nergens. Dijkhuizen: „We hebben onze naam veran- derd, omdat we ook buiten Schiedam werken." „De coordinerende organisaties hebben de handen ineengesla- gen," vertelt Dijkhuizen over de samenwerking met Wijk- en Buurtbeheer Nieuwland, Buurt- huis Nieuwland, de Bewonersver- eniging Wonen en Leven, de Pro- jectgroep Nieuwland en de Stich ting Noordvest. „We hebben bij voorbeeld heel veel te danken aan Piet Westgeest van Noordvest. Dankzij die stichting kunnen we in alle vier buurten over een tijdelijk buurtkantoor beschikken Het succes van 'De Wijk is van ons Allemaal' hangt af van de bereid- willigheid van de Schiedammers in Nieuwland. Zij bepalen zelf of het experiment na afloop het etiket 'geslaagd' verdient. „De gemeente Schiedam en een externe deskun- dige voeren een onderzoek uit naar de tevredenheid van Schiedam mers over hun leefomgeving. Wanneer het project erop zit, wor den de meningen nogmaals ge- peild. Als de bewoners van Nieuw land zich tevreden voelen, doen wij dat ook." Roland van Wageningen SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders is niet van plan om de Schiedamse mini ma vrij te stellen van het betalen van gemeentelijke heffingen. Dat blijkt uit het antwoord van b w op vragen van gemeenteraadsleden H.W. Metaal en A. van Loenen. Beiden vroegen zich af of de ge meente Schiedam bijstandsgerech- tigden en ouderen met alleen AOW (en eventueel een miniem pensioen) in de toekomst vrij kon stellen van het betalen van de ge meentelijke heffingen, zoals het FNV onlangs aanbeveelde. Het college noemt deze gedachte wel sympathiek, maar vindt dat Metaal en Van Loenen van respectievelijk Gemeentebelangen en Solidair 93 zich moeten realiseren dat de ge meente dan met een groot tekort kampt, doordat zij veel inkomsten mist. Om dit te illustreren bedienen bur gemeester en wethouders zich van het volgende voorbeeld. Stel dat er 8.000 huishoudens zijn die onder de noemer minima vallen en die jaarlijks fl. 150,- aan heffingen moeten betalen. Als de gemeente de minima zou vrij stellen van het betalen van die heffingen, dan gaat dat de gemeente het lieve sommet- je van fl. 1,2 miljoen gulden kos- ten. Beide raadsleden worden door het college dan ook uitgenodigd om creatieve oplossingen te beden- ken voor dit tekort. Metaal en Van Loenen stelden hun vragen naar aanleiding van een on derzoek van het FNV, waaruit blijkt dat de Nederlandse gemeen ten onvoldoende gebruik maken van de mogelijkheden om de mini ma te ontlasten via het kwijtschel- dingsbeleid. Het kabinet biedt sinds enkele maanden aan ge meenten de mogelijkheid om de kwijtscheldingsnorm te verhogen naar 95 procent. Uit een telefonische enquete onder 95 Zuid-Hollandse gemeenten blijkt dat er slechts elf gemeenten optimaal gebruik maken van die mogelijkheid. Schiedam komt in de enquete als middelmatig uit de bus. Schiedam heeft wel de kwijt schelding verruimd en betrekt daarin ook provinciale heffingen, maar doet dit nog beperkt. Burge meester en wethouders waren het overigens wel met beide raadsle den eens dat elke mogelijkheid moet worden aangegrepen om mensen, die van heel weinig moe ten rondkomen, te bevoordelen. Toch vindt het college dat het FNV enigzins kort door de bocht gaat. Wettelijke verruiming met betrek- king tot de mogelijkheden tot kwijtschelding waar het vakver- bond het over heeft is onlangs pas gei'ntroduceerd. Op dit moment worden de mogelijkheden voor Schiedam onderzocht. Tenslotte is het college van plan om halverwe- ge de maand juni 1996 een over- zicht te publiceren als reactie op de landelijke armoedenota. In dit overzicht wordt het Schiedamse armoedebeleid en de wijzigingen daarin verwoord. SCHIEDAM - Gezellig een kopje koffie drinken in een ongedwon- gen sfeer. Veel vrouwen weten de juiste plek hiervoor feilloos te vin den. Elke vrijdagochtend lopen zij even binnen in Het Gebouw van stichting SVO aan het Broersveld om onder het genot van een drank- je en een hapje even bij te kletsen of om informatie in te winnen over de cursussen die er voor de komen de tijd bij de SVO op het program ma staan. Met een heerlijke zomer in het vooruitzicht lopen de meeste cursussen nu snel ten einde. Voor de koffie-inloop blijft Het Gebouw echter heel het jaar open. Er wordt zelfs nog een dag extra voor uitge- trokken. Vanaf woensdag 15 mei kunnen vrouwen ook op de woens- dagmorgen van 10.00 tot 13.00 uur terecht voor een paar uurtjes gezel- ligheid in het hart van de stad. De koffie zal tijdens deze vrijblij- vende inlopen worden verzorgd door een nieuw gezicht. Sinds kort is Corrie Zilver namelijk de SVO- gelederen komen versterken. Op vrijdag krijgt zij hierbij steun van Truus Kok. Een gezicht dat al bij wat meer mensen bekend is. Ook kunnen vrouwen, net als op de vrijdag, tijdens de koffie-inloop van woensdagmorgen gebruik ma ken van de eigen bibliotheek. Deze telt ruim duizend boeken die alle maal door vrouwen zijn geschre- ven. „Dat maakt ze overigens niet allemaal zwaar feministische hoor", benadrukt Marianne Klop, coordinator emancipatiewerk van het SVO. „De bibliotheek is ge- vuld met allerlei genres. Detecti ves, fotoboeken, maar ook boeken waarin een leven met borstkanker beschreven wordt. Voor elk wat wils dus. En elke maand komen er weer nieuwe boeken bij. die voor een kwartje per stuk geleend kun nen worden." De kinderopvang, die op de vrijdagmorgen intussen een vast begrip is geworden, wordt voor de woensdag nog even niet ingesteld. Dat houdt echter niet in dat er geen kinderen mee kunnen komen met hun moeder. „Zij kun nen hier gewoon spelen in de spe- ciale ruimte. Het enige verschil met de vrijdag is dat er op woens dag geen professionele leidster van Katja aanwezig is", vertelt Zilver. Naast de koffie-inlopen zal Zilver ook een groot aantal andere aktivi- teiten van de SVO gaan begelei: den. „Maar waar het voornamelijk om draait is dat er nu altijd iemand hier aanwezig is, sinds ik hier ben begonnen. Men kan altijd even aanbellen, als er informatie nodig is en gebruik maken van de ver- schoonhoek tussen 10.00 en 14.00 uur. Er is bij de SVO namelijk van alles te doen. Maar wil je gewoon even bijkomen, of je verhaal aan iemand kwijt dan kan dat ook. Een luisterend oor op zijn tijd kan ie- dereen gebruiken. Ik vind het heel belangrijk dat ik dat nu kan ge ven." Stichting SVO is gevestigd aan het Broersveld 142. Telefonisch is de stichting te bereiken op tel.num- mer 4734545. Even mobiel bellen voor een buzzer. SCHIEDAM - De mobiele tele- foon verovert langzaam maar ze- ker Nederland. Om de laatste twij- felaars over d" streep te trekken, stond tijdens Koninginnedag en de koopzondag van 5 mei een mobiel promotieteam van de PTT in de Nieuwe Passage opgesteld. In to- taal werden er door de lieftallige dames van het team honderd en dertig mensen aangespoord ook eens een 'mobiele' ter hand te ne- men. Ter plaatse kon er een num- mer worden gebeld, waarop een speciale vraag werd gesteld: 'in hoeveel landen is het NMT-net- werk werkzaam?' Uit de goede antwoorden, wordt deze week een aantal winnaars getrokken. Deze kunnen volgende week een PTT- buzzer komen ophalen in de Schiedamse PTT-winkel. Bedrijfs- leider Alex Poortvliet zei uitermate tevreden te zijn over de resultaten van het promotieteam. ,,In totaal hebben er in zo'n vier, vijf uur tijd per dag 65 mensen gebeld. Dat is een heel mooi resultaat." SCHIEDAM - Uit honderden ke- len klinken de eerste twee refrei- nen van het Wilhelmus. Aan de opkomst bij de kranslegging op herdenkingsdag zaterdag 4 mei bij het monument aan de Gerrit Ver- boonstraat zou je niet zeggen dat velen spreken over de afschaffing van de gedenkdagen. Onder grate belangstelling legt burgemeester Scheeres de eerste krans namens de gemeente Schiedam, waarna politieke partijen, bewonersvereni- gingen, andere betrokken groepen, individuen en natuurlijk Stichting Viering en Herdenking van Natio- nale Gedenkdagen volgen. Opval- lend veel jongeren bevinden zich onder de aanwezigen. Leerlingen van het Gilde College leggen bloe men neer en laten zo zien dat het thema oorlog en bevrijding er een is van alle leeftijden en tijden. Niet alleen uit de grate opkomst blijkt dat herdenkingsdag anno 1996 nog leeft in de harten van de Schiedam mers. Ook aan de instelling en houding is te zien dat herdenkings dag in Schiedam serieus wordt ge- nomen. Tijdens de twee minuten stilte op acht uur, is het ook werke- lijk stil. Geen zuchtje of kuchje klinkt over de Plantage en de ge- zichten van de aanwezigen staan plechtig en ernstig. Slechts het zware geronk van een gele streek- bus, die blijkbaar toen net niet stoppen kon, verstoort de stilte. In- drukwekkend is ook die stilte die heerst als de trompettist zijn mu ziek over de menigte blaast. Zelfs de kranslegging door vertegen- woordigers van de adviescommis- sie Homo en Lesbisch Emancipa- tiebeleid verloopt zonder inciden- ten. Dat is in voorgaande jaren wel anders geweest. Toen konden de commissieleden steevast rekenen op vervelende opmerkingen. De adviescommissie legt ieder jaar een krans ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de homovervol- ging in de Tweede Wereldoorlog. De opmerkingen tijdens de krans legging door deze commissie wa ren reden om extra aandacht te be- steden aan de homovervolging tij dens de oorlog in de twaalfde nieuwsbrief van de adviescommis sie homo en lesbisch emancipatie- beleid. Na de Duitse inval in 1940 werden de Nederlandse wetten ten aanzien van homo's uitgebreid en aangescherpt. Dit maakte de weg vrij voor een actief vervolgingsbe- leid, dat de vervolging nooit in alle hevigheid is losgebarsten is niet helemaal te verklaren, maar be kend is wel dat de Nederlandse po litic er niet dol op was om homo's te arresteren. Hoeveel homoseksuelen zijn ver- moord in de concentratiekampen is- niet bekend. In de meest recente schattingen wordt uitgegaan van ongeveer 15.000 slachtoffers uit verschillende landen. Dit waren de gevangenen die expliciet als ho- moseksueel genoteerd stonden. Het laat zich radeo dat onder alle andere groepen slachtoffers ook homoseksuele mannen en vrouwen hebben gezeten. De adviescom missie betreurt het feit dat een aan tal herdenkenden moeite heeft met de bloemen die de commissie neer- legt. De vervolgingen worden ge- bagataliseerd of de vervolgden worden zelf schuldig bevonden aan wat hen overkwam. Voorzitter P.Groeneweg en ambtelijk secreta- ris M.H.van Slochteren besluiten hun brief met 'Respect voor ieder individueel leven is misschien wel de enige wettelijke bescherming tegen de vernietiging.'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5