Harpe Davids doopt eerste cd Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in Schiedam treedt naar buiten met eigen Schiedam Magazine Franklin Brown op Maasboulevardfeest BON I Gevarieerd feest in Beatrixpark Jubileummanifestatie op verjaardag muziekvereniging 0 Open dag Podium Open-Toren mm M i - - j SCHIEDAM - Zondag 16 ju ni bruist het Beatrixpark in Schiedam weer van de activi- teiten. Het vijfde Spectrum- festival verwelkomt de be- zoeker met een verrassende mix van klanken, dansjes, hapjes en drankjes uit alle de- len van de wereld. Kennis maken met andere culturen is dan ook wat de organisatie, de Stichting Medelanders van overal en nergens, be- oogt. OEPS!..HE8 iU mv \iern)eLen Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Woensdag 29 mei 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 RSk1 wSoli De omslag van het nieuwe Schiedam magazine. SCHIEDAM - Onder het genot van een hassebassie en een pin- daatje bespreekt een gezelschap ondernemers, ambtenaren en ande- re betrokkenen de ontwikkelingen in de Schiedamse toerisme-bran- che. Lokatie voor deze tweede Toeristische Borrel, een initiatief van de gemeente en de plaatselijke VVV, is de sfeervolle Branders- kelder onder het Stedelijk Mu seum. Tijdens de informele bijeen- komst op woensdag 22 mei reikte VVV-directeur Pillard aan burge- meester Scheeres het eerste exem- plaar van het nieuwe Schiedam Magazine uit. ,,De ontwikkeling van het magazi ne is een zware bevalling geweest. De produktie betekent een financi- eel risico," erkent Ruud Pillard. De directeur van de VVV Schiedam dankt diverse personen en organisaties voor hun steun. „Het valt te betwijfelen of het Schiedam Magazine er zonder dit gemeentebestuur was gekomen. Tien jaar geleden was het niet mo- gelijk geweest. maar sindsdien heeft de stad op toeristisch gebied een enorme groei doorgemaakt." „A1 begin jaren zeventig zijn we begonnen het imago van Schiedam als jeneverstad te exploiteren," vertelt Pillard. ,.Dat deden we bij- voorbeeld met de slogan 'Schiedam schenkt meer d5n u denkt'. Het heeft geen zin Schiedam te promoten zonder de nadruk te leggen op de jeneverge- schiedenis. Dat is hetzelfde als Ne- derland promoten zonder tulpen, molens en klompen. Maar destijds ontbrak het draagvlak. Het ge meentebestuur gaf de voorkeur aan de scheepsbouw als trekpleister. Bovendien wilde men de jenever- geschiedenis en de slechte leefom- standigheden en drankproblemen van de arbeiders niet teveel belich- ten. Eind jaren tachtig volgde de kentering. Men ging beseffen dat Schiedam kon profiteren van de je- nevernijverheid, waarom de stad eeuwenlang bekend stond. De om- mekeer is in de binnenstad zicht- baar." Ter illustratie noemt Pillard de realisatie van De Gekroonde Brandersketel. Schiedam Magazine, een prachtig vormgegeven brochure over wat Schiedam de toerist te bieden heeft, is ontwikkeld door een spe- ciale werkgroep. Het medium ver- vangt enkele bestaande folders van de VVV. Aan de balie van het VVV-kantoor aan de Buitenhaven- weg kost het boekwerkje een rijks- daalder. ,,Om de groei van het toe- risme in Schiedam te stimuleren wullen we het ook inzetten op beurzen en workshops," verklaart Pillard. „Normaal gesproken zal het magazine een keer per jaar ver- schijnen. Na evaluatie zullen we trachten de volgende keer een nog beter produkt aan te bieden." „Een fantastisch magazine, voor- treffelijk," reageert burgemeester Scheeres uitbundig. „Dit is niet iets dat je weggooit, maar juist be- waait. Het bevat achtergrondver- halen over ons cultureel-historisch erfgoed. Met het nieuwe Gedistil- leerd Museum aan de Lange Ha ven kunnen we de toerist een to- taal-verhaal vertellen en laten zien. Maar toeristen komen niet vanzelf. Daarom hebben we nu dit magazi ne." SCHIEDAM - In Oslo scoorde hij samen met Maxine boven verwachting met het vrolijke 'Als de eerste keer', maar ook op het Schiedamse Maas boulevardfeest zal hij ongetwijfeld zegevieren. De Stichting Vage, organi- sator van het feest aan de zuidelijke boulevard is er in geslaagd Neder- lands nieuwste volle-zalentrekker Franklin Brown te strikken voor een op- treden. Zondag 23 juni om ongeveer 16.00 uur zal dat plaatsvinden. De Rotterdamse zanger zal te vinden zijn op de truck van Stadsradio Rotter dam, die de gehele dag staat opgesteld in zuid. Vanwege de verwachte drukte is het misschien aan te raden wat eerder te komen. Vervelen hoeft men zich in ieder geval niet. Tal van sporten staan deze zondag namelijk centraal en wat aanmoediging kunnen de teams altijd gebruiken. De hele wereld bijeen op het Spectrumfestival „Op vijf podia en in een grote tent zijn dit jaar veertig verschillende muziek-, dans- en theateroptredens uit de hele wereld te zien en te ho- ren," weet festival-directeur Eric Dijkhuizen. „Maar het gaat om meer dan alleen kijken en luisteren naar kwaliteitsoptredens. Het is vooral een feestelijke ontmoeting met de cultuur en achtergronden van al die verschillende Neder- landers." Op het lustrum van het Spectrum- festival - het duurt van 11.00 tot 20.00, de toegang is gratis - ver- wacht Dijkhuizen 50.000 bezoe- kers: „Natuurlijk spreekt het weer een woordje mee, maar dat heeft de vier voorgaande keren steeds meegezeten. Het weer was telkens schitterend. Vorig jaar waren er bijna veertigduizend belangstel- lenden, dit jaar hoop ik op vijftig- duizend. Van hen komen verreweg de meesten uit Schiedam, Vlaar- dingen en Rotterdam. Ons festival heeft nog geen landelijke bekend- heid. Daarvan kan ik alleen maar dromen." Aan het programma kan het niet liggen. De Stichting Medelanders 40.000 mensen genoten vorig jaar van het Spectrumfestival. Dit jaar hoopt de organisatie 50.000 bezoekers te verwelkomen. van overal en nergens is erin ge slaagd een bijzonder gevarieerde reeks van artiesten naar Schiedam te lokken. „We hebben vijf podia voor verschillende genres," legt Dijkhuizen uit. „Daar kan men ge- nieten van salsa uit Zuid-Amerika, pop uit Turkije, ra'f uit Marokko, van Surinaamse rock, Nederlandse punk en rap, Molukse zang, Zuidafrikaanse hip-hop en Afri- kaanse ritmes." Een opvallende artieste op het feest is Busi Mhlongo uit Zuid- Afrika. De zangeres, een begrip in Afrika, treedt vroeg in de middag op, want's avonds zingt ze op het Festival Mundial in het zuiden des lands. Ook de Turks/Nederlandse popgroep Dilan, de Surinaamse rockband Double Rock en Ashraf uit Marokko zijn te zien op het hoofdpodium in het Beatrixpark. „Ashraf is een rai'-band, die bij de jongeren bijzonder populair is," vertelt Dijkhuizen. „De muziek van Ashraf heeft westerse trekjes en verdient daarom volgens ons het predikaat wereldmuziek. Dat geldt overigens ook voor Dilan." Niet voor niets heeft de organisa tie, geholpen door meer dan hon- derd vrijwilligers, vijf podia opge- bouwd. Vanaf het jongerenpo- dium, op eerbiedige afstand van de andere podia, klinken de krasse klanken van Prophets of da city, DJ Johanz en De Heideroosjes. Dijkhuizen: „Prophets uit Zuid- Afrika staat voor uitstekende hip- hop, DJ Johanz voor instrumentale muziek, en De Heideroosjes voor punk in zowel de Engelse als de Nederlandse taal." Op hetzelfde podium geeft de Ne- SCHIEDAM - Voorzitter Hans Loendersloot van de christelijke muziekvereniging Harpe Davids is deze dagen een trots man. De ver- eniging met een harmonie-orkest, een drumfanfare, een opleidings- orkest, een boerenkapel, een zwarte pieten-band en een twirl- team herdenkt namelijk dit jaar zijn 75-jarig bestaan en pakt daar- voor zaterdag 1 juni stevig uit met een groots opgezette jubileumma- nifestatie in de Margriethal aan de Nieuwe Damlaan 5 in Schiedam. Veel tijd om trots te zijn heeft Loendersloot echter niet. Samen met zijn mede-bestuursleden en tal van andere leden van Harpe Da vids heeft hij het afgelopen jaar menig uurtje gestoken in de orga nisatie van de dag die uiteenvalt in een taptoe en een jubileumconcert. „Daarnaast hebben we voor het eerst in de historie een professio- nele cd opgenomen. Deze wordt, als alles meezit, zaterdagavond tij dens het concert officieel gepre- senteerd. Helemaal zeker is dat overigens nog niet want in tegen- stelling tot het hoesje en het doosje die al gereed zijn, moet de cd zelf nog geperst worden". Tweede voorzitter Erik van Leeuwen corri- geert zijn collega met de opmer- king dat het eigenlijk de tweede keer is dat de band op een plaat te beluisferen valt. ,,Dat is waar", hervat Loen dersloot zijn betoog, „Harpe Da vids heeft in een ver verleden wel eens meegewerkt aan een 78-toe- ren grammofoonplaat maar verge- leken bij de huidige plaat telt die eigenlijk niet mee." De cd die is opgenomen in de dorpskerk van Kethel, is volgens de beschrijving van de voorzitter een zeer afwisse- lend werkstuk geworden. „Hij be vat tal van stijlen en er is door alle geledingen binnen onze vereniging aan mee gewerkt." Het werkstukje verschijnt slechts in een oplage van 500 stuks en gaat 25 gulden kosten. ,,Die oplage hebben we met opzet beperkt ge- houden. We hopen dat het op die manier een bijzonder verzamelob- ject wordt", aldus Loendersloot die aangeeft dat tijdens het jubi- leum-spektakel tevens de nieuwe outfit van Harpe Davids zal wor den gepresenteerd. De manifestatie zelf speelt zich af in twee delen. Tijdens het middag- programma dat begint om 13.00 uur zal net als 5 jaar geleden door verschillende bands uit Nederland en een vereniging uit Duitsland een feestelijke taptoe worden ver- zorgd. „Van de deelnemers is drumfanfare DVS uit Katwijk de grote topper. Zij behoren nationaal en internationaal tot de beste in hun categorie", licht Hans Loen dersloot het programma toe. Hij laat echter niet na, er aan toe te voegen dat gedurende de hele show de thuisclub natuurlijk de hoofdrolspeler zal zijn. „Ons twirlteam The Yellow Rain bows zal bijvoorbeeld bij wijze van premiere een spectaculair showballet onder de titel Pocahon tas uitvoeren." De middag wordt rond 15.30 uur afgesloten met een finale waarbij alle deelnemers te- gelijkertijd een aantal nummers ten gehore zullen brengen. Het avondprogramma wordt even- eens in de akoestisch gezien prima Margriethal afgewerkt. ?,Qua grootte is de Margriethal voor een concert eigenlijk iets te ruim. Maar met het verdwijnen van het Passa ge-theater is er geen ander alterna- tief meer. Onze vereniging hoopt over een aantal jaren terecht te kunnen in het nieuwe theater. Daar moet het dan natuurlijk wel moge- lijk zijn om acceptabele wijze con- certen te organiseren en tot op he- den heb ik daar nog geen aanwij- zingen voor gekregen," vertelt een, op dat punt, enigszins veront- ruste Loendersloot. Tijdens het jubileumconcert dat om 20.00 uur begint zullen het op- leidingsorkest onder leiding van Tijn Kemps en Erik van Leeuwen en het Harmonie-orkest onder de bezielende leiding van Cees Kra mer samen optreden met het Rot- terdams Opera Koor van Aad van der Hoeven. Op het muzikale me nu staat muziek die varieert van marsmuziek zoals Arromanches tot het populaire '1 will survive' en van de filmmuziek van Miss Sai gon tot de Verdi-opera Aida. Het concert zal tot omstreeks 23.00 uur duren. Kaarten voor de jubileummanifes- tatie zijn te koop bij het VVV in Schiedam, bij verenigingsgebouw De Tamboerijn aan het Nijhoff- plein/Faassenplein en op de dag zelf aan de kassa van de Margrie thal. Telefonisch bestellen is mo- gelijk op de nummers (010) 4715959, (010) 2730721 en (010) 4705393. De kaarten voor het mid- dagprogramma en het avondpro gramma kosten respectievelijk fl. 7,50 en fl. 12,50. Een passe-par tout voor beide gelegenheden kost fl. 15,00. Met het feest in de Margriethal zijn de jubileumactiviteiten van Harpe Davids nog niet ten einde. Loen dersloot en zijn gevolg zullen 15 juni nog een besloten feestje vie- ren, in oktober een dag lang op be- zoek gaan in Walibi Flevo voor een aantal optredens en verder een hoop attractie-vertier en tot slot zal in november met tal van oud-leden een gelegenheidsretinie-orkest worden samengesteld. TcusT+Tek£HiuGeH: demms MUSEUM I3I2EACU T£ TEGGEkJ DAT MUSEUMS 3oci£M£> en ifuTeeessAkiT "2'JN £en DIMS IS lElCEk.... EEAJ MUSEUM IS BOElESJD!! Vflu MUSEUM STuUUEm, DATucDD EDj nUSE BOETE'.'.r derhop Leeft Toer acte de presen ce. De Toer bestaat uit West Klan, White Wolf en de Ouderkerk Kaf- fers, stuk voor stuk rapbands met scherpe songteksten. Tijdens de optredens op 'Podium D' - waar vlak in de buurt een skatershow plaatsheeft - wordt het enthousias- me van het,publiek niet bij voor- baat beteugeld. „Op voorhand maakte ik me zorgen," geeft Dijkhuizen toe, „maar ik heb De Heideroosjes zien optreden. Er werd flink gehost en van het podium gesprong, het 'sta- ge-diven', en dat verliep allemaal naar wens. Tijdens het Spectrum festival verwacht ik hetzelfde." Het zangkoor staat op een ander podium centraal. Het RET-man- nenkoor is van de partij, evenals een tegenhanger uit Mozambique. „Daar ligt het openbaar vervoer even stil, alle buschauffeurs ver-* toeven in Schiedam," lacht Dijk huizen. ,,Koormuziek is in andere landen bijzonder populair, het swingt en is zeer melodieus. Hart- stikke leuk." Ook koren uit Zaire, Suriname en Turkije treder^op. Op het twee andere podia wordt een kleurrijk beeld geschetst van de dorpscultuur in Suriname, Ma rokko en Turkije, compleet met klederdracht, muziek en een wor- stelvoorstelling. Het Hollandse dorp wordt vormgegeven in de na- bij gelegen kinderboerderij. ,,Daar brengen we oude ambachten in beeld, zoals spinnen, klopmen ma ken, manden vlechten en potten bakken," vertelt Marcel Scheef- hals van de gemeente Schiedam. ,,Er worden oudhollandse spelle- tjes gedaan, zoals ganzeborden, slootje springen en koemelken - niet met een echte koe, overigens. Een kaasboer, een groenteboer en een boerendansgroep zijn te aan- schouwen, net als klederdracht en een schandpaal. De kinderboerde rij is geopend van elf tot vier," al dus Scheefhals. Over de bereidwilligheid van de gemeente en de samenwerking met allochtonenorganisaties is Eric Dijkhuizen bijzonder te spreken. Van financiele problemen heeft de festival-directeur, mede dankzij sponsorbijdragen en een genereuze subsidie van de Europese Commis- sie, dit jaar geen slapeloze nachten gehad. Of hij met de andere orga- nisatoren van de festiviteiten zal kunnen genieten, is echter een an dere vraag: „De afgelopen vier jaar heb ik niet op een ontspannen ma nier van het Spectrumfestival ge noten, maar dit jaar doe ik opnieuw mijn best." Roland van Wageningen REGIO - Muziekcentrum OpMaat, voorheen Streek- muziekschool Nieuwe Wa- terweg-Noord, doef haar deuren op 1 juni open tussen 10.30 en 15,00 uur zodat ie- dereen kan komen kijken en luisteren naar wat het mu ziekcentrum het komend seizoen 1996/1997 te bieden heeft. Men is weikom in het hoofdgebouw aan de Mei- doornstraat 30 in Vlaardin- gen en in ontmoetingscen- trum Koningshoek aan de Uiverlaan 20 in Maassluis. In Schiedam valt de Open Dag op 8 juni. Het muziek centrum is aktief op vele ter- reinen. Zo kunnen jonge kinderen kennis maken met muziek door de cursus 'Spe- len met de bipkfluit'. De do- cent hiervan is tussen 13.00 en 15.00 uur aanwezig. Daarnaast zijn er vele orien- tatiecursussen voor kinde ren tot 12 jaar. Kortlopende cursussen op diverse gebie- den zijn ook te volgen. Een voorbeeld hiervan is "Mu ziek op schoot" voor baby's en 'Klap eens in je handjes' voor peuters. Tijdens de Open Dag worden er ver schillende demonstraties ge- geven op, verschillende in- strumenten. Voor meer in- formatie kan men op werk- dagen bellen tussen 14.00 en 17.00 uur, tel. 4269680. SCHIEDAM - Kom en stop de verveling. Ter afsluiting van de algehele verveling or- ganiseert cafe Podium zater dag 1 juni het 'Klootuh-fes- tival'. Omdat er veel bands enthousiast zijn over dit idee, duurt het van's mid- dags 13.00 tot 's avonds 01.00 uur. Aan een stuk door. Optredende bands zijn ondermeer Marijke en Co, Barcode, Toy Crisis en Hollowman. Voor wie tosti's te saai zyn, worden er span- nende stokbroodjes klaarge- maakt. Caf6 Podium is ge- vestigd aan de Lange Haven 28 in Schiedam. MAASSLUIS - De zomer- avondconcerten op de bei- aard van de Groote kerk gaan op vrijdag 7 juni weer van start. De komende zo- mermaanden worden er zes concerten verzorgd van 19.30 tot 20.30 uur. Op 7 ju ni treedt Gerard de Waardt op, op 17 juni Jan van der Zwart, 12 juli Jan van der Zwart en op 26 juli is weder- om de Waardt te beluiste- ren. De concerten van 9 en 23 augustus worden ver zorgd door respectievelijk Van der Zwart en De Waardt. Dit jaar heeft de Kunstestafette als thema: 'Verbindingen'. De beiaar- diers besteden ruime aan- dacht aan Russlsche compo- nisten. Wie de beiaardier eens aan het werk wil zien, kan deelnemen aan een rondleiding in de toren van de Kerk. Uit vciligheids- overwegingen zijn er wel spelregels verbonden. De minimumleeftijd is 8 jaar. Kinderen van 8 tot 14 jaar mogen alleen onder begelei- ding de toren beklinmien. Belangstellenden kunnen zich op de concertdagen vanaf 19.00 uur melden aan de voet van de toren. Circa 19.20 uur gaat de deur dicht en start de tocht. Er is een folder met beknopte infor- matle over de beiaard en de zomeravondconcerten. Deze is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- ^"J vend op proef voor maar /13,50. jj Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13