Dertigduiz^nd kilometer pertrein Handige gids voor een dagje uit Overzeese sneldienst tussen Denemarken en Noorwegen Dagje kust bij zestien graden Fietsen in Olympisch Noorwegen Vakantiekeuzegids En Jersey dan? Met de boot, de bus of de Cityhopper Agenda Eeuwenoud Herm, Sark en Alderney Kunsthal Woensdag 29 mei 1996 CX9.55 Guernsey: Brits, maar ook een beetje Frans Guernsey is een eiland in Het Ka- naal tussen Engeland en Frank- rijk. Samen met de eilanden Sark, Herm en Alderney is Guernsey een ongerept vakantiegebied. Niet ver van huis, maar wel met maar liefst 2000 uur zon per jaar! Guernsey is een werkelijk schitterend ei land met vele baaien en klippen en een heel groen binnenland. Wandelen en fietsen kun je er volop. Naast de groene, vriendelijke natuur biedt Guernsey ook veel culturele bezienswaardigheden, voomamelijk in het hoofdstadje St. Pe ter Port. En wie echt de tijd neemt om de Kanaaleilanden te leren kennen, kan een bezoek brengen aan de eilanden Herm, Sark en Alderney en het verder gelegen Jersey. Om het eiland goed te verkennen, kun je eventueel een auto huren. De tarieven op Guernsey behoren tot de laagste van Eu- ropa. Maar ook het openbaar vervoer is erg goed. Het brengt je in een mum van tijd naar de andere kant van het eiland. En, zoals gezegd, fietsen is eveneens een uitstekende manier om Guernsey te le ren kennen. Overigens is het aan de stranden natuurlijk ook heerlijk luieren, zonnen en zwemmen geblazen. Voor het verblijf kun je kiezen uit Bed Breakfast adressen en hotels. Eten kun je fantastisch op Guernsey en lang zoeken naar een restaurant is niet nodig: Guern sey is compact en telt talloze restaurant- jes waar onder meer verse vis wordt ge- serveerd. Het hoofdstadje St. Peter Port is een eeu wenoud stadje met een sfeervolle haven, een uitbundig terrasleven, smalle straat- jes met keien, Victoriaanse huizen en. dominant boven alles uitstekend. Castle Cornet. In dit dertiende eeuwse kasteel huizen verschillende musea over de mi- litaire en maritieme geschiedenis van het eiland. In Hauteville House woonde in de vori- ge eeuw de Franse schrijver Victor Hugo. Hier schreef hij zijn boek 'Les Misrables'. Wat een tegenstelling moet dat verhaal voor hem zijn geweest met het prachtige stadje, de veelzijdige keu- ken en het kleurrijke binnenland van Guernsey! Guernsey kent nog tien oorspronkelijke kerken, die tot de belangrijkste histori- sche schatten behoren. Het oudste kerkje is dat in St. Peter Port, het stamt uit 1048. Alle tien de kerken zijn goed be- waard gebleven. Ze zijn een bezoekje waard. Allemaal hebben ze iets bijzon- ders. Het klimaat op Guernsey is zeer mild. De Golfstroom zorgt ervoor dat Guern sey ieder jaar weer het recordaantal zon- ne-uren van het gehele Verenigd Ko- ninkrijk behaalt. Sneeuw zien de bewo- ners zelden. Het voorjaar zet al vroeg in met een ware bloemenzee langs de baai en. In Groot-Brittannie hebben tpuropera- tors zelfs zoveel vertrouwen in het kli maat dat zij hun klanten een 'Goed Weer Garantie' geven: mocht er tijdens hun verblijf overdag meer dan een bepaalde hoeveelheid regen vallen, dan mogen zij op kosten van de touroperator hun va- kantie nog eens over komen doen! Mocht het nou een keer regenen, dan is er niets aan de hand. In het Beau Sejour Centre in St. Peter Port kun je tennissen, badmintonnen, tafeltennissen, rolschaat- sen, squashen. Bovendien is er een bio- scoop, een zwembad, solarium en een concertzaal. Wie zich afvraagt of Guernsey Frans of Brits bezit is, zal verbaasd zijn te horen dat de Kanaaleilanden weliswaar tot Groot-Brittannie behoren, maar vrijwel zelfstandig zijn. Het zelfbestuur van Guernsey heeft zijn eigen wetten, belas- tingtarieven, immigratieregels. Alleen voor buitenlandse zaken en defensie doet Guernsey een beroep op de Britse regering. Een prettige regel voor toeris- ten is dat Guernsey geen BTW kent; hier koop je dus voordelige souvenirs! De Franse invloeden kom je vooral te- gen in de namen van z'owel de bewoners als van de straten in bijvoorbeeld de hoofdstad, St. Peter Port. Ook de buureilandjes van Guernsey zijn heel aardig. Ze zijn erg klein en rustig, maar voor natuurliefhebbers zijn ze stuk voor stuk aanraders. Met een veerbootje uit St. Peter Port vaar je naar Herm, een piepklein eilandje van 2,5 kilometer lang en 1 kilometer breed. Er wonen maar weinig mensen. Op Herm kun je heerlijk wandelen en. vogels bekijken. Op Shell Beach vind je hele bijzondere schelpen. Bij het andere strand van het eiland, Belvoir Bay, zie je soms dolfij- nen. Als je daar gaat zwemmen, kun je ze nog weleens tegenkomen! Op Sark zijn auto's, motoren en bussen taboe. Wandelen en fietsen kun je er vol op, en wil je je graag laten rijden, dan kies je voor paard en wagen. Het land- schap kent veel hoge klippen en kleine strandjes, dieje voor even dejouwe kunt maken. In de duinen ligt het eeuwenou- de onderkomen van de heersers van Sark. De titel. Seigneur, gaat van vader op zoon over. Met de boot bereik je Sark in veertig mi- nuten. Een uitstekende gelegenheid voor een dagtochtje. Wil je meer zien van dit eiland? Er zijn 400 bedden voor gasten beschikbaar, dus die mogelijkheid be- staat. Alderney is het meest noordelijke ei land. Romeinen en Nazi-Duitsers bouw- den er forten. Het ziet er stoer uit. Je kunt vanaf Guernsey in een kwartiertje vliegen naar het eiland. Alderney is tien vierkante kilometer groot. Gezicht op haven Wie van Guernsey heeft ge- hoord, kent de naam waar- schijnlijk in combinatie met Jersey. Jersey is inderdaad ook een van de Kanaaleilan den. En wat voor ddn! Jersey is groter dan Guernsey en is eveneens per boot en vliegtuig heel goed bereikbaar. Qua ka- rakter verschillen Guernsey en Jersey van elkaar. "Jersey is extraverter" zeggen de ken- ners. Jersey is een prachtig groen eiland met een tachtig kilometer lange kustlijn. Op Jersey is er het ambachtejijk museum Jersey Pottery en de dierentuin van auteur en dier- kundige Gerald Durell. Hij zette deze dierentuin op om diersoorten voor uitsterving te behoeden. De KLM vliegt driemaal per week (op woensdag, zaterdag en zondag) rechtstreeks van Amsterdam op Guernsey. Bo vendien gaan er op zaterdag en zondag twee rechtstreekse vluchten van Rotterdam naar Guernsey en Jersey. Met de eigen auto kun je ook gemakkelijk op Jersey en Guernsey komen, Vanuit Frankrijk (St. Malo) gaat een autoveerboot eerst naar Jersey en vervolgens naar Guernsey. Zonder auto heb je nog meer mogelijkheden. Vanuit Enge land kun je in Weymouth de veerboot nemen.En vanuit Frankrijk in Carteret, Dielette en Granville. Touroperator Seagull Belgi um organiseert busreizen naar de Kanaaleilanden en heeft ook opstapplaatsen in Neder- land. Nederlandse aanbieders van reizen naar de Kanaaleilanden zijn onder meer Arke, Buro Britain, Fietsvakantiewinkel, Unitravel en Vrij Uit. De wereld rond in ruim veertig dagen (Foto Global Travel) Wie droomt er niet van om een reis rond de wereld te maken? Voor velen zijn de ze dromen niet te verwezenlijken van- wege tijd- en geldgebrek. Daarom heeft een klant van Travel Action Promotions in Alblasserdam twee jaar lang een ge- degen onderzoek uitgevoerd. Uiteinde- lijk is daar een unieke reis uit voortgeko- men, die geheel per trein wordt afgelegd en ruim veertig dagen duurt! Around the world by train - in fourty days... Niet alle etappes kunnen per trein wor- den afgelegd, dus daar waar water bij- vodrbeeld een barrire vormt, wordt ge- vlogen. In samenwerking met Global Travel is er twee jaar aan gewerkt om de route compleet te maken. Volgens de heer M. Wichers van Star Travel Den Haag is deze treinreis een perfecte ma nier om alles te beleven. ,,Je ziet het landschap aan je voorbij glijden en lang- zaam verahderen. Van de onafzienbare Siberische taiga, tot de rotsachtige Ame- rikaanse westkust. Onderweg is er volop gelegenheid de steden te bezoeken die op de route liggen. De reizigers krijgen de kans om in een relatief korte tijd ken- nis te maken met vele bijzondere cultu- ren en gewoontes", aldus de heer Wi chers. De trein vertrekt van Utrecht CS De laatste jaren wordt Noorwegen steeds meer ontdekt door fietsers. Het land beschikt over tal van aan- trekkelijke mogelijkheden en die worden steeds beter getaleerd. Olympia Utvikling-Troll Park, de organisatie die de Olympische ge- bieden van Noorwegen toeristisch ontwikkelt, biedt nu een program- ma van zestien kant-emklare fiets- vakanties aan. Allebijzonderheden staan in de nieuwe Nederlandse brochure 'Trollfietsen' die door Olympia Utvikling-Troll Park in Lillehammer is uitgebracht. Er zijn twee, drie- en vierdaagse tochten bij, maar ook negen-en tiendaagse. Alle voeren ze langs zeer interessante routes, die bij-. voorbeeld de Olympische stad Lil lehammer, de oude mijnstad Rors- door UNESCO op de lijst van we- reldcultuurerfgoed geplaatst - en de natuurgebieden Jotunheimen en Dovrefjell aandoen. Er zijn trajec- ten bij voor de meer geoefende fietser, maar er zijn ook gemakke- lijke bij, geschikt voor gezinnen. De brochure bevat naast tochten eveneens fietsvakanties op vaste standplaatsen, zoals in Trysil (on der andere bekend als wintersport- gebied) en in het schaatscentrum Harnar. Er worden ook vakanties aangeboden op boerderijen in de provincies Hedmark en Oppland. De brochure 'Trollfietsen in het Olympische gedeelte van Noorwe gen 1996/97' is gratis af te halen bij het Noors Verkeersbureau voor de Benelux, Saxen Weimarlaan 58 in Amsterdam, tel. 020 - 6710061. Schriftelijk of telefonisch bestellen kan ook. Bij toezending wordt een tegemoetkoming in de kosten ge- vraagd. en rijdt dwars door Europa, Azie, Aus tralia en Noord-Amerika. Afrika en Zuid-Amerika zijn niet opgenomen omdat de organisatie de veiligheid van de passagiers niet kan waarborgen in de ze werelddelen. In Australie reis je over de Nullabor Plain; het langste rechte spoorwegtraject ter wereld, 478 kilome ter zonder een bocht. In totaal zijn er zeven verschillende op stapplaatsen, verdeeld over vrijwel alle continenten. Vanaf juni volgen Belgie, Duitsland, Italie en de Verenigde Staten. In dit eerste jaar verwacht Star Travel Den Haag tachtig wereldreizigers uit Nederland op het spoor te zetten. Voor inlichtingen en uitgebreide reisomschrij- vingen kun je contact opnemen met Star Travel Den Haag, tel. 070 - 3469498. Een wandelvakantie in het Britse Lake District of liever hogerop in de Alpen? Een kampeervakantie aan het Gardameer? Een badplaats op Cyprus die sfeervol is en mooie stranden heeft? Of je nu wilt zonnen, kamperen of cul- tuur opsnuiven, de Vakantiekeuzegids van de Consumentenbond brengt je vast op ideen. Je leest direct wat de bestem- ming van je keuze gaat kosten en vaak vind je ook praktische tips en puttige reis- en prijsinformatie. Zo is in een op- slag te zien dat kamperen aan de Deense meren aanzienlijk goedkoper is dan in Karinthie. Naast allerlei vakantiebestemmingen komen andere belangrijke zaken aan bod zoals waar je op moet letten als je een vakantie bij een reisbureau boekt, in welk vakantieland je gegarandeerd goed weer treft en handige tips als je met klei ne kinderen rgist. De Consumentenbond is financieel en politiek onafhankplijk. Dat betekent on der meer dat er in de Vakantiekeuzegids geen advertenties staan. Voor 76 pagi- na's pure informatie betaal je als lid fl. 12,- en als niet-lid fl. 15,-. Te bestellen via telefoonnummer 070 - 4454900. In de Kunsthal Rotterdam is van 18 mei tot en met 1 September een overzicht- stentoonstelling meubelontwerpen te zien van Gerard van den Berg. De begrip- pen eenvoud. duidelijkheid en comfort zijn Van den Berg niet vreemd. In het bovenste gedeelte van het museum worden vijftien van zijn meest bekende ont- werpen tentoongesteld. Deze objecten zijn allemaal uitgevoerd in een en dezelf- de kleur, zodat je automatisch vooral let op de vorm. Op de benedenverdieping staan klburen juist centraal door een stoelontwerp op verschillende manieren te bekleden, Voor meer informatie: Kunsthal Rotterdam, tel. 010 - 4400301. Voor een dagje uit of een korte vakantie hoef je Nederland niet uit. Zowel land- schappelijk als cultureel heeft ons land veel te bieden. 'Op stap in Nederland', een gratis leden- wijzer waarmee de ANWB zijn leden verwent, laat dat elk jaar weer zien. De editie '96/'97 kent -zoals gebruikelijk tien nieuwe thema's waaronder 'Neder land in de prehistorie', 'De Delta', 'Vis- serij en walvisvaart' en 'de ruimte'. Ben je genteresseerd in bijvoorbeeld het laat ste onderwerp dan geeft Op stap in Ne derland als idee te gaan kijken bij de veertien radiotelescopen bij Westerbork. De lezer vindt in het boekje niet alleen uitgebreide informatie over de thema's, maar ook een selectie van de bijbehoren- de musea en bezoekerscentra. Aparte aandacht is er voor kinderen terwijl aan het eind van elk hoofdstuk suggesties voor (fiets-) routes staan. De ledenwijzer sluit af met een evene- mentenkalender. Tegfelijkertijd zijn er ook twee andere Ledenwijzers versche- nen. Dit zijn 'Transportmusea in en rond Nederland' en 'Attracties in en rond Ne derland". Hierin staat allerlei informatie waaronder openingstijden, prijzen erj bereikbaarheid. Een hogesnelheids-veerdienst tussen de Deense havenstad Frederikshavn en het Noorse Langesund (in de provincie Te- lemark, op ongeveer 150 kilometer van Oslo) is op 1 mei jl. van start gegaan. Het gaat om een gezamenlijk project van de Noorse rederij Color Line en de Amerikaanse-Britse Sea Containers Ltd. onder de naam 'Color SeaCat'. Voor de nieuwe dienst wordt een super- snelle catamaran ingezet van het type 'Wave Pericer', gebouwd op het Austra- lische eiland Tasmanie. Het schip. dat een kruissnelheid van 35 knopen aan- houdt, legt de afstand tussen beide ha vens af in drie uur en een kwartier en vaart het traject tweemaal per dag in bei de richtingen. Er is plaats aan boord voor 450 passagiers en 84 auto's. Het schip voldoet aan alle eisen van comfort en veiligheid. De nieuwe dienst wordt onderhouden in de periode 1 mei tot en met 30 September en betekent een duide- lijke uitbreiding van het-aanbod van Co lor Line. Voor meer informatie: VCK- Zeereizen in Amsterdam, tel. 020- 6146441. Een lekker dagje uitwaaien aan zee bij Noordwijk. De meeste mensen gaan alleen naar het strand als het heel mooi weer is, om lekker bruin te bakken in de zon. Het nadeel is dan vaak dat je handdoek aan handdoek ligt. Ook op een minder zonnige dag loont het om richting de Noordzee te gaan. Lekker rustig- uitwaaien of een beetje frisbeen. Het zijn prima temperaturen om een flink eind te lopen en gezellig wat te drinken achter de be schutting van het glas van een houten strandtentje.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 15