M ■pH i j 1 ■■■Agfeflj m I f 20,- p-p- Stena Line 4 f Ga met z'n vieren en betaal maar Dit is zeker over de vergoeding fysiotherapie: -Z The world's leading ferry company Veelonzekerheidoververgoedingfysiotherapie "GA Bij TWIJFEL ALTIJD NAAR DE HUISARTS" fc v Wm - Jk j 1 H K# Een dag lang plezier bij Stena Line. Boek met z'n vieren (meer kan natuurlijk ook) een kompleet dagje uit aan boord van de mooiste cruise-ferries van de Noordzee en betaal maar 20,- p.p. Gaat u met minder dan vier personen? In dat geval vaart u voor 25,- p.p. mee. Geen geld voor een dag lang vertier aan boord. Verdien uw geld tax-free terug! In het tax-free shopping center winkelt u belastingyrij... En Stena Line heeft een prima assortiment met veel bekende merken. Jmi,. Jkm. Welkom aan boord! 't Is elke middag en avond feest met muziek in de bar en er zijn regelmatig shows. Of pak een film mee in onze huisbioscoop. Even de benen strekken? 's Avonds boekt u bij de receptie aan boord een mini-bezoek naar Harwich. Bijvoorbeeld om een originele Engelse pub te bezoeken. ,;V Boek bij uw reisburo, Rabobank ofbel snel (0174) 387 380 Reiskode: HI BOO Eet smakelijk en voordelig: een uitge- breide buffetlunch voor maar 25,- p.p.! En voor de liefhebbers: a la carte eten kan! U kunt overdag met de Koningitt Beatrix ("KB") of's avonds met de Stena Europe ("SE")vertrekken. m U BOOS iff: w - k i Reisschema "K§" "§r Vertrek uit Hoek van Holland 12.00 22.00 Aankomst in Harwich 18.00 07.00 Vertrek uit Harwich 21.30 11.30 Aankomst in Hoek van Holland 07.00 19.00 Feest aan boord Engeland, here we come! Inbegrepen - Retourticket Hoek van Holland-Harwich v v. - Gereserveerde komfortabele ruststoel aan boord tijdens de nachtafvaart. Toeslag 2-persoons bmnenhut 42.- p.p. tijdens de nachtafvaart Reisvoorwaarden bit aanbod geldt van zondag t/m donderdag t/'m 30 juni m.u.v het Pinksterweekend. De reis kan niet verlengd worden mm[„ •li Proef het menu Door de bomen het bos niet meer zien. Dat is het gevoel dat veel mensen hebben als het gaat om fysiotherapie. Van de bezuinigingsmaatregelen van minister Borst worden vooral ziekenfondspatienten het slachtoffer. Er leeft onzekerheid over wat precies wel en niet wordt vergoed. Mensen blijven onnodig weg voor behandeling. Met alle nare gevolgen vandien. Zoals in het geval van Elly Bos (49), restaurantmedewerkster uit Utrecht. Ze was nog net op tijd. "Als ik langer had gewacht, had ik moeten stoppen met werken." Twee maanden geleden had Elly Bos niet durven hopen ooit weer zonder pijn te kunnen bewegen. En nu, zes- tien behandelingen door de fysio- therapeut later, is ze weer bijna hon- derd procent fit. Ze had ernstige last van een 'frozen shoulder' ofwel een 'vastzittende schouder'. Alledaagse dingen als aankleden, een telefoon- gesprek voeren of autorijden, waren voor haar een ware marteling. Pijn, pijn eri nog eens pijn. Ze is nog steeds verbaasd over het snelle her- stel. "Ik heb mezelf behoorlijk tekort gedaan," zegt ze in haar gezellige woning in het centrum van Utrecht. "Ik had veel eerder naar de huisarts moeten gaan voor een 'verwijzing naar de fysiotherapeut. Maar ik was bang dat ik zelf de rekeningen moest betalen. Ik had ergens gelezen over een nieuw vergoedingensysteem voor fysiotherapie en een maximale vergoeding voor negen behandelin- Elly Bos: "Ik heb recht op veel meer behandelingen" gen. Achteraf ben ik veel te lang met pijn blijven doorlopen. Helemaal voor niks. Mijn klacht blijkt op de lijst te staan voor langdurige fysiothera pie en ik heb daarom recht op veel meer behandelingen dan negen. Dat is maar goed ook, want anders was ik er niet veel mee opgeschoten." Terugkijkend op de hele situatie wordt Elly Bos nog steeds een beetje boos. Op zichzelf en op het ondoor- zichtige vergoedingensysteem. "Je bent gedupeerd, je hebt pijn en ook nog eens de angst dat je fors moet gaan betalen voor je behandeling. Het is onterecht dat op dit soort zorg wordt bezuinigd. Ik vind het niet vreemd dat mensen onzeker wor den. Het nieuwe systeem is hartstik- ke ingewikkeld. Mijn fout was dat ik eerst helemaal niet naar de dokter ging. Ik heb echt onverantwoord met mijn eigen gezondheid gespeeld. Van thuisblijven gaan de klachten niet over. Als ik nog langer had ge wacht, had ik waarschijnlijk moeten stoppen met werken. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest van minister Borst. Wordt er bezuinigd op fysiotherapie, gaat vervolgens de ziekteuitkering of de WAO omhoog. Belachelijk gewoon!" AARZELING Jan Poen, fysiotherapeut in Hengelo en voorzitter van de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten (VVF), herkent de aarzeling van Elly Bos om hulp te zoeken uit zijn eigen praktijk. "Veel mensen denken dat er per jaar slechts negen behandelin gen worden vergoed. Dat is echter maar een deel van de werkelijkheid. Er worden negen behandelingen per indicatie per jaar vergoed. Boven- dien bestaat er een lijst met chroni- sche aandoeningen, die een ruimere behandeling toestaat. En een aantal mensen heeft zich kunnen bijverze- keren." De fysiotherapeuten hebben zich al- tijd verzet tegen de bezuinigings maatregelen van minister Borst. De onzekerheid die nu bestaat bij veel patienten over wel of geen vergoe ding was te voorzien. Het gevolg is dat sommige mensen bang zijn om zich te laten behandelen. "Het is een hele ongelukkige bezuinigingsopera- tie, die over de rug van de patienten gaat," aldus Jan Poen. "We hebben er alles aan gedaan om de minister daarvan te overtuigen. Helaas zonder succes. Als we niet oppassen wordt fysiotherapie een luxe-voorziening voor een select gezelschap." Jan Poen drukt iedereen op het hart om bij klachten vooral toch de huis arts te blijven raadplegen. "Er zijn in- derdaad patienten die dpor de maat- regelen van het kabinet buiten de boot vallen. Dat kan niemand onder stoelen of banken steken. Maar je ei gen gezondheid staat altijd voorop! Blijven doorlopen met pijn of andere klachten kan desastreuZe gevolgen hebben. Ik heb ee'n dringend advies: ga bij twijfel naar de huisarts! Dan weet je ook waar je aan toe bent als het gaat om de angst voor vergoe ding." BEWEGINGSVRIJHEID (vlaarten Dijkshoorn (30), activiteiten- begeleider uit Haarlem, heeft lang geaarZeld om met zijn klachten naar de huisarts te stappen. Uiteindelijk ging hij toch omdat de pijn te ernstig werd. Hij heeft last van korte nekspieren. Met als gevolg hoofdpijn en e'en uitstr^lende pijn naar.de nek en schouders. Fysiothe rapie kan de pijn verlichten, Maar de klachten blijven meestal wel terugko- men. Maarten Dijkshoorn: "Ik ben nu in totaal twintig keer door de fy siotherapeut behandeld rrlet een heel positief resultaat. Ik voel me een stuk beter dan eind vorig jaar. Door mid- del van massage, stroombehandeling en oefeningen zijn de klachten vrij- wel verdwenen. Ik heb weer bijna helemaal mijn oude bewegingsvrij- heid terug. Maar ik realiseer me dat ee'n verkeerde beweging funest kan zijn. Deze klacht komt gegarandeerd terug." En dat was begin dit jaar ook de gro- te angst van Maarten Dijkshoorn. Voortdurend spookte er door zijn hoofd: Wat gebeurt als ik me'e'r dan negen behandelingen achter de rug heb? Wie betaalt dan de rekening? "Dat was een nare situatie," zegt hij achteraf. "Ik heb me daar behoorlij- ke zorgen over gemaakt. Niemand kon'mij duidelijk maken waar ik pre cies aan toe was. Het blijkt nu dat ik door middel van een aanvullende verzekering bij het ziekenfonds in aanmerking kom voor extra vergoe ding." M. Dijkshoorn: "Ik voelde mij een herboren mens Opvallend is dat Maarten Dijkshoorn in het begin heel zuinig omsprong met zijn behandelingen. Misschien zelfs wel TE zuinig. "Ik riep al na zes behandelingen dat ik me beter voel de om op die manier ook later dit jaar nog voor vergoeding in aanmer king te komen. Als een soort spaar- pot voor de toekomst. Ik weet zeker dat ik niet de enige ben die zo rede- neert. Dat is natuurlijk niet gezond." Op de vraag wat hij had gedaan wanneer hij zelf voor de kosten van de behandeling had moeten opdraai- en, volgt een korte stilte. "Je wordt dan wel gedwongen om zelf te beta len. Je moet je laten behandelen. Op een gegeven moment worden de klachten gewoon te ernstig. Maar ik zou eerst goed uitzoeken of ik me niet ergens kan bijverzekeren. Dit is geen luxe, maar noodzaak." TRANEN Ria Mulder (76) uit Heemstede kreeg begin dit jaar de schrik van haar le- ven. Geweldige rugpijnen veroor- deelden haar van de ene op de an dere dag tot haar bed. De huisarts constateerde ischias. Eerder had ze nog nooit ergens last van gehad. "Ik heb altijd een heel actief leven geleid en plotseling lag ik volledig uitgeteld plat op bed. De tranen sprongen me in de ogen. Het vooruitzicht van een rolstoel leek me afschuwelijk. Ik wist me geen raad meer." De huisarts schreef Ria Mulder medi- cijnen voor. Voornamelijk pijnstil- lers. 's Morgens voor het opstaan moest ze die al innemen. Anders kon ze niet eens uit haar bed komen. Toen de huisarts nog zwaardere me- dicijnen ging voorschrijven, waar Ria Mulder misselijk en beroerd van werd, was de maat vol. "Ik heb de dokter gebeld en duidelijk gemaakt dat er iets moest gebeuren. Dit ging niet meer. Hij heeft mij toen doorver- wezen naar de fysiotherapeut. Die heeft mij geweldig goed geholpen. Ik heb er nu 12 behandelingen op.zit- ten en ik voel me ongelooflijk veel beter. Ik ben niet alleen van de be handeling opgeknapt, maar ook van de adviezen over wat ik wel en niet moet doen en hoe ik moet bewegen. Ik ben inmiddels alweer op reis ge weest naar Afrika. Weliswaar met een rolstoel, maar het blijft toch een mirakel als je kijkt hoe slecht ik er eerst aan toe was." HERBOREN Ria Mulder wist van de bezuinigin- gen op het aantal fysiotherapeuti- sche behandelingen. Maar dat heeft haar er niet van weerhouden om zich te laten behandelen. "Absoluut niet. Het was de keuze tussen twee kwaden: pijn hebben en thuisblijven of geholpen worden en daarvoor dan maar iets bijbetalen. Ik heb geen seconde spijt van mijn beslissing ge had. Ik voel me dankzij de fysiothe- R. Mulder: "Het vooruitzicht van een rolstoel leek mij afschuwelijk" rapeut een herboren mens. Onder- schat niet de gevolgen van doorsuk- kelen. Je raakt geisoleerd van je vrienden en familie. Je komt amper nog de deur uit: boodschappen ha- len wordt een bezoeking. Bovendien moet je als je pech hebt ook dan een hoop kosten maken: gezinsverzor- ging, aangepaste woning, medicij- nen. Het is vervelend dat je tegen- woordig overal bij moet rekenen, maar voor mij gaat er niets boven een gezond lijf." Fysiotherapeut Jan Poen sluit zich volmondig aan bij de woorden van Ria Mulder. "Deze manier van bezui- nigen op fysiotherapie door de over- heid is kwalijk. Maar we moeten ons aanpassen aan de realiteit. De kop in het zand steken en hopen dat klach ten vanzelf overgaan heeft geen zin. Fysiotherapie kan nog steeds heel veel betekenen voor heel veel men- sen. Het is goed om dat te weten." Iedereen heeft recht op vergoeding voor maximaal 9 behandelingen fysiotherapie per aandoening per jaar. Zo nodig is eenmaal verienging mogelijk met maximaal 9 behandelingen oefentherapte Cesar of oefentherapie Mensendieck. Meer dan 9 behandelingen met fysiotherapie worden dus niet vergoed, tenzij u zich daarvoor aanvuflend heeft verzekerd. in alfe andere gevailen moet u de behandelingen zelf betalen. Voor kinderen van 0 tot 18 jaar die speciaie kinderfysiotherapie nodig hebben worden maximaal 18 behandelingen vergoed. Wie in het ziekenhuis, revalidatiecentrum of verpleeghuis is opgenomen krijgt onbeperkt fysiotherapie Bij bepaalde chronische aandoeningen is de vergoeding voor fysiotherapie onbeperkt of beperkt tot 3 maanden. Deze aandoeningen staan vermeld op een lijst die bij uw (huis)arts of fysiotherapeut verkrijgbaar is. Uitvoerige informatie over de vergoedingsregeling fysiotherapie is verkrijgbaar via uw fysiotherapeut, uw (huis)arts of uw zorgverzekeraar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 6