Records in hypotheekwereld Finse tuinmeubelen stoer en sterk EH Centraal stofzuigen: het moderne alternatief Hypothaak ondar d* lo*p Jaloezien in veel kleuren sm Manden in kast ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Het voordeel van een eigen huis boven een huurwoning is dat het helemaal naar eigen inzichten kan worden aangepast. In een huur woning is vaak een eenvoudige verbouwing al problematisch: daar is toestemming van de eige- naar voor nodig, en die stelt meestal de voorwaarde dat alles later weer in de oorspronkelijke staat moet worden teruggebracht. ijPfPSW" Ligbad Dat het afsluiten van een tweede hypotheek interessant is gewor den, hebben heel veel Neder- landers inmiddels ontdekt. Dat valt af te leiden uit de berichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Die maakte onlangs be kend dat in het eerste kwartaal van dit jaar een recordaantal hypothe- ken is afgesloten. De reden daar- voor is duidelijk: de lage stand van de hypotheekrente. Als enige importeur in Nederland komt Wood-B (Giessenburg) met houten tuinmeubelen uit Finland. Het zijn robuuste, stoere meu- belen van een zware kwaliteit: grenenhout uit de langzaam groei- ende bossen in het noorden van Finland. Opvallend in de collectie Pepe Garden Classics zijn vooral de schommelbanken. De krediethypotheek I ft .1 Onroerend goed informatie Hypotheek informatie - MaasstaD Verbouwen meestal goede investering Wie een eigen woning heeft, kan veran- deren wat hij wil. Zelfs een ingrijpende verbouwing behoort tot de mogelijkhe- den. De kosten daarvan zijn vaak best op te brengen, als na een aantal jaren wonen de waarde van de woning inmiddels is gestegen. Op die overwaarde kan im- mers weer een hypotheek worden geno- men. En daarmee is dan die fraaie bad- kamer, een open haard, een aanbouw, serre of extra zolderkamer te realiseren. De eigen woning wordt daarmee alleen maar meer waard, terwijl het woongenot ook nog toeneemt. Veel huizen hebben een zolder dip al leen geschikt is als bergruimte omdat er geen ramen in zitten. Het aanbrengen van een dakkapel is een ingrijpende ver bouwing, waar meestal een aannemer aan te pas moet komen. Zo'n dakkapel is wel een echte ruimtewinner, omdat hij meer stahoogte geeft. Maar een zolder die al voldoende stahoogte heeft, is met n of meer tuimelramen op simpele wijze om te toveren in een lichte, gezellige ka- mer. Schuine dakramen geven meer lichtin- val dan een dakkapel en bovendien zijn ze vrij eenvoudig Zelf aan te brengen. Een handige doe-het-zelver heeft dat in chines en onderdelen over de woning heen transporteert. Maar dat maakt de verbouwing wel weer wat kostbaarder. Toch gebeurt het vaker dan menigeen denkt. De aanleg van een open haard is in mo- derne huizen niet altijd zo ingrijpend, omdat bij nieuwbouw vaak al een rook- kanaal is aangelegd. Het is dan een kwestie van een open haard plaatsen en die zijn er voor elke smaak, van moder- ne kappen tot klassieke schouwen. En wie zijn huis heeft gekocht met open haard, maar liever een ander model ziet, heeft al helemaal geen probleem. Er zijn voorzet-schouwen verkrijgbaar, waar- mee de bestaande haard ineens een heel ander gezicht krijgt. Een dakkapel kan de waarde van de woning behoorlijk doen stijgen (Foto: HSP). een dag voor elkaar. Velux heeft dak- vensters in vele maten en soorten. Daar- voor zijn ook speciale rolgordijnen en zonwering verkrijgbaar. Met de aanbouw van een serre kan de woonkamer flink worden verruimd. Een andere mogelijkheid is het zogenaamde 'verzetten van de achtergevel'. Wie slechts anderhalf of twee meter de tuin inbouwt, staat al versteld van de ruimte die dat binnen oplevert. Voor een uitbouw aan de woonkamer moet vaak toch een paar palen worden geheid om later geen bouwkundige pro- blemen te krijgen. Als de woning niet via de achterkant te bereiken is voor een heistelling, is een andere oplossing mo- gelijk: een kraan die de benodigde ma- En dan de badkamer. De aanleg van een ligbad verhoogt zeker de waarde van een huis. Ook mooi tegelwerk houdt zijn waarde, mits het een niet al te modieus dessin heeft. Moderne techniek is altijd goed. Denk eens aan thermostaatkranen en een vrijhangend toilet met geruisarm reservoir. Het zijn accessoires met een blijvende waarde, die vaak door latere kopers op prijs worden gesteld. Bij een eigen woning leveren zulke ver- bouwingen vrijwel altijd een waardever- meerdering op. Dakraam, serre, open haard, ligbad: het zijn straks allemaal extra verkoopargumenten, zodat de in vestering zich later ook nog enigszins te- rugverdient. In tegenstelling tot de situ- atie in een huurhuis: wie daarin inves- teert, kan er later last mee krijgen. Er zijn zelfs gevallen bekend waarbij de huurder een huurverhoging kreeg opge- legd omdat de woning door zijn investe ring meer waard was geworden... Dit leuke houten kastje met drie rotan- manden is te koop in blank vurenhout. Het neemt weinig plaats in, omdat het maar 26 cm diep is. Er is dus al gauw een plaatsje voor te vinden. In de hal of gang bijvoorbeeld, waar de manden handig zijn voor het opbergen van sjaals, mutsen en wanten. Maar ook in de kinderkamer of de keuken zal dit kas tje he( leuk doen. Met een verfje is even- eens een leuk resultaat te verkrijgen, zo- als hier te zien is in blauw. Dit kastje is verkrijgbaar bij Trendhopper en kost tij- delijk 299 gulden. (Foto: Trendhopper). Het nemen van een tweede hypotheek is voor veel mensen mogelijk geworden omdat hun eigen woning in waarde is gestegen. Die overwaarde is via een tweede hypotheek om te zetten in geld, dat gebruikt kan worden voor een ver bouwing of voor de aanschaf van een auto of caravan. Geld lenen via een tweede hypotheek is voordeliger dan het afsluiten van een persoonlijke lening of doorlopend kre- diet. De hypotheekrente is veel lager dan de rente van een gewone lening. Dat veel mensen hier een goed gebruik van maken, blijkt uit het overzicht van het CBS: het aantal tweede hypotheken is met 67 procent toegenomen. Het ging om leningen tot fl.50.000. Maar het waren niet alleen de tweede hypotheken, die zorgden voor records in de eerste drie maanden van 1996. Veel hypotheken werden afgesloten om oude leningen met een hoge rente om te zetten in een lening met lagere rentelasten. De MyptHbeekkrant Nog nooitzijn zoveel hypotheken in een kwartaal afgesloten als in de eerste drie maanden van 1996. (Foto: HSP). hypotheekrente is momenteel rond de 6,3 procent (vorig jaar nog 7,8 procent). Ten slotte worden natuurlijk ook nog hypotheken afgesloten voor de aanschaf van een (nieuwe) woning. Nu de rente- stand laag is en de huizen meer waard zijn geworden, kunnen veel mensen doorstromen naar een wat grotere wo ning. Zij hielden geld over aan de ver- koop van hun huis en leggen dat weer in als eigen geld bij de aankoop van hun nieuwe huis. Daarbij komt dan een nieu we hypotheek met een lage rente. Per saldo wonen ze niet veel duurder, maar wel mooier. Zo kan het bezit van onroe- rend goed door de jaren heen heel posi- tief uitpakken. Een eigen huis: altijd een goede investering. Het moderne alternatief voor de bestaan de stofzuiger is het centraal stofzuigsys- teem. Gesleep met een stofzuiger hoeft dan niet meer: het is een kwestie van een slang inpltrggen in een aansluitpunt in muur of vloer. Het stof wordt direct via een onzichtbaar weggewerkt buizenstel- sel naar een opvangcontainer afgevoerd. Dat centraal stofzuigsysteem heeft wel wat voordelen. Zeker voor mensen die al- lergisch zijn voor huisstof is het een op lossing. Want met dit systeem verdwijnt echt alle stof in de container, terwijl een gewone stofzuiger heel fijn stof via een filter terugblaast, de kamer in. Een ander voordeel is dat met het centrale systeem stofzuigen bijna geluidloos gaat: de mo tor wordt namelijk buiten de leefruimte genstalleerd, bijvoorbeeld in de garage of de kelder. Ten slotte is er geen kans meer op beschadiging van meubels, omdat er geen apparaat wordt meegetrokken. Het is niet zo dat een centraal stofzuigsys teem alleen in nieuwbouwwoningen is aan te leggen. Het is daar wel makkelij- ker, omdat het tijdens de bouw meteen kan worden meegenomen. Maar ook in een bestaande woning zijn meestal voldoende mogelijkheden om het buizenstelsel weg te werken, in leidingkokers en onder vloeren bijvoorbeeld. Twee of drie aansluitpunten zijn in een normale eengezinswoning al voldoende om het hele huis te kunnen zui- gen. De slang is dan ook veel langer dan bij een gewone stofzuiger: wel zeven tot ne- gen meter. Bijkomend voordeel is dat met zo'n lange slang ook de binnenzijde van de auto voor de deur gezogen kan worden. Meer informatie: WTH B.V., telefoon 078 - L 6510640. „Die zijn echt Fins", zegt Birgitta Bou- land-de Ruyter, die de import verzorgt. Haar moeder is Fins, waardoor zijzelf vaak in Finland is geweest. ,,Daar zie je ze echt overal staan. De zomer is kort en daar wordt dan maximaal van genoten. Al generaties lang zit het hele gezin in de knusse Granny's Swing, een vierzits- schommeltuinbank Die vierzits-schommelbank is in Neder land nog een tamelijk uniek product. De banken zijn tegenover elkaar geplaatst onder een overkapping. Dat is niet goed- koop, maar detonstructie is zeer solide. „Want het gaat niet alleen om de hout- soort, maar ook om de verbindingen", weet mevrouw Bouland. Het is nu het tweede seizoen dat zij deze Finse tuin meubelen naar Nederland haalt en ze merkt dat het aanslaat. t De originele dubbele schommelbank van Finse makelij. (Foto: Wood-B). De tuinmeubelen van Pepe zijn goed be- stand tegen invloeden van het klimaat. Het hout is sterk en bovendien goed gempregneerd. De meubelen kunnen dus gerust de hele zomer buiten blijven, weer of geen weer. Ze worden afgele- verd als bouwpakket en zijn gemakke- lijk in elkaar te zetten aan de hand van een bijgeleverde instructie. Voor meer informatie: telefoon 0184 - 462603. Een hypotheek is een geldlening met een onderpand. Hiervoor zijn veel verschillende constructies mogelijk. Elke week nemen we een hy- potheekvorm onder de loep. Deze week: De krediethypotheek is een bijzondere variant van de aflossingsvrije hy potheek. Hier gaat het niet om een vast hypotheekbedrag dat in n keer is geleend, maar nu stelt de bank een 'kredietplafond' vast dat aangeeft welk bedrag maximaal geleend kan worden. Voordeel hiervan is dat de huisei- genaar naar eigen believen geld kan opnemen en eventueel terugstorten, mits hij onder het 'plafond' blijft. Er geldt geen aflossingsverplichting en hij betaalt alleen rente over het bedrag dat daadwerkelijk is opgenomen. Het rentepercentage is bij de krediethypotheek altijd variabel. Het maximum van het kredietplafond is meestal 75 procent van de execu- tiewaarde van de woning. Daarom is zo'n krediethypotheek eigenlijk al leen aantrekkelijk voor mensen die over relatief veel eigen geld beschik- ken. De woning moet immers een aanzienlijke overwaarde hebben. Elke vijf jaar vindt er een taxatie plaats van de woning om te beoordelen of het kredietplafond moet worden aangepast. Nadeel van deze hypotheek is dat de lasten nogal wisselend kunnen zijn, omdat het rentepercentage variabel is. De huizenbezitter moet dus voort- durend bekijken of de last ook bij een hogere rente nog op te brengen is. Volgende week: Levensverzekering met hypotheekoptie - iSgll Het lijkt dit jaar wat langer te duren, maar de tijd komt er toch weer aan dat we zonwering nodig hebben. Zonwering is vandaag de dag echter niet al leen functioneel, het is vaak ook heel sfeervol. De manier waarop zonlicht gefilterd door jaloezien naar binnenvalt, geeft de kamer een prettig aan- zien. Vooral nu jaloezien steeds meer worden verkocht in warme tinten en met houten of houtkleurige lamellen. Strakke zwarte en witte 'luxaflexen' zien we niet meer zo veel in de win- kels. Niet alleen de kleuren zijn vernieuwd, maar zeker ook de vorm. Zo heeft Luxaflex een ruime collectie zonwering met decoratief vormgege- ven lamellen. Het gaat om de Ondulette-collectie. In deze serie zijn vier verschillende modellen. Rechte, horizontale lamellen waarin kleine rondjes zijn uitgespaard (Ondulette-model Polar) geven een bijzonder effect aan een eigentijds in- terieur. De modellen Desert en Ocean hebben gegolfde lamellen: onregel- matige golven (Desert) of juist regelmatige (Ocean). De rustieke rondin- gen van de lamellen van model Roman suggereren het effect van draperi- en. De Ondulette-modellen zijn er in veertig verschillende tinten. De gewone, rechte horizontale jaloezien zijn tegenwoordig te krijgen in vier verschillende breedten, van heel smal tot vrij breed: 16, 25, 35 en 50 mm. De brede lamellen van 50 mm zijn S-vormig. Luxaflex maakt ook rolgordijnen, waarbij de keuze enorm is: de basiscol- lectie omvat maar liefst 183 stoffen, waaronder het natuurlijke linnen, het klassieke 'crpe', het stoere opengeweven, filmdoekachtige 'screen' en het luchtige, transparante 'rustic'. Daarbij zijn er wel 75 actuele dessins. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- jan. '94 t/m mrt. '95 jan. '95 t/m mrt. '96 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord f 190 f 196 78% oost f 222 f 244 98% midden west zuid Ned.tot. f 256 f 228 f 235 f 228,6 f 282 f 255 f 256 f 250,1 113% 102% 102% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente nationale hypotheek- garantie Geldverstrekker Annuiteit werke- opge- lijke geven rente rente Spaarhyp. Trad. Leven opge- werke- opge geven lijke geven rente Geldverstrekker rente rente FBTO 6,34 6,1 6,1 Stad Rotterdam 6,20 6,05 Av6ro 6,35 6,1 6,3 AEGON 6,25 6,1 BLG Hypotheken 6,35 6,1 6,3 Amersfoortse 6,25 6,1 Generali 6,35 6,1 6,3 AMEV 6,25 6,1 NOG 6,35 6,1 6,3 Av6ro 6,25 6,1 Spoorwegpensf. 6,35 6,1 Generali 6,25 6,1 ABP-hypotheken 6,46 6,2 6,4 Hooge Huys 6,25 6,0 Amersfoortse 6,46 6,2 6,3 Nationale Ned. 6,25 6,1 Hooge Huys 6,46 6,2 6,3 ZwitserLeven 6,25 6,0 HNG 6,46 6,2 6,4 FBTO 6,34 6,1 IDM Hypotheekbank 6,46 6,2 6,4 Levob 6,35 6,1 Ohra 6,46 6,2 6,4 NOG 6,35 6,1 PVF Hypotheken 6,46 6,2 6,4 Zwolsche Alg. 6.35 6,1 Woonfonds Hypoth. 6,46 6,2 6,4 Ohra 6,39 6,2 Zwolsche Alg. 6,46 6,2 6,4 Reaal 6,46 6,2 AMEV 6,57 6,3 6,4 ROYAL 6,46 6,2 CVB Bank 6,57 6,3 6,5 Ziirich 6,46 6,2 Hypotrust 6,57 6,3 6,5 Delta Lloyd 6,57 6,3 Levob 6,57 6,3 6,4 Andere vormen opge geven MeesPierson 6,57 6,3 Nationale Ned. 6,57 6,3 6,4 Geldverstrekker rente ROYAL 6,57 6,3 6,5 Direktbank Doorloophyp. 4,8 Bouwfonds Hyp. 6,68 6,4 6,6 VSB Vermogenshypoth. 5,0 GWK-Bank 6,68 6,4 6,6 Bouwf. (PGGM) Loonvast 5,6 Postbank 6,68 6,4 "6,6 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,8 Reaal 6,68 6,4 6,4 SNS rekening crt. hypoth. 6,0 VSB bank 6,68 6,5 6,7 Hooge Huys Optimaal Plan 6,4 WUH 6,68 6,4 6,6 Generali Spaartoekomst 6,5 Zwitserleven 6,68 6,4 6,6 Hypotrust Spaartoekomst 6,5 ABN-AMRO 6,79 6,5 6,7 Roparco 6,5 Delta Lloyd 6,79 6,5 6,6 Van Nierop perspect. Hyp. 6,6 Direktbank 6,79 6,5 6,7 HNG RenteRust ann. 6,7 ING Bank 6,79 6,5 6,7 ING Beleggershypotheek 6,7 Friesland Bank 6,79 6,5 6,7 SNS Netto Lasten 6,8 RABO Hypoth.Bank 6,79 6,5 6,7 Bouwfonds RenteRust ann. 6,9 SNS bank 6,79 6,5 6,7 Aegon Hypoth.Bank 6,90 6,6 6,4 Nederl.Hyp.Bank 7,0 6,7 6,8 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. i mogelijk. Per geldgever zijn andere rentevastperioden i De werkelijke rente is de opgegeven rente plus va'riabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 21 mei 1996 NVM H HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein NVM Nedertandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17