Startschot herbouw Walvisch vormt opening Havenmuziek-en Molenfestival Festival boordevol zang en muziek Molens en jenever schilderen Mammoetband Popschool Programma Havenmuziek- en molenfestival MaasposT Schiedamse Molenbraderie SCHIEDAM - Wederom is er dit jaar weer van alles te doen, te beleven en te beluisteren op het jaarlijkse Schiedams Haven- muziek- en Molenfestival. Het feest wordt geopend door het startschot voor de reperatiewerkzaamheden aan de uitgebran- de molen de Walvisch. Dit gebeurt onder luid tromgeroffel om 10.00 uur en wordt door niemand minder dan burgemeester Scheeres en Peter Otten van 'Help de Walvisch uit de brand' uitgevoerd. Over wat er precies gaat gebeuren houdt directeur Jos Gunneweg van Stichting De Schiedamse Molens zich stil. „Nee, ik verklap niets over die starthandeling, maar het is in ieder geval heel bijzonder. De mensen moeten zelf maar ko- men kijken" Woensdag 5juni 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 Molen de Walvisch voor en na de brand. Burgemeester Scheeres geeftzaterdag het startschot voor de wederopbouw van Schiedams trots. Het feest zal tevens de laatste gele- genheid zijn om de molen te be- zichtigen-. Dat wil zeggen. in zijn beschadigde vorm. Want hierna wordt de molen natuurlijk weer zo snel mogelijk opgebouwd. Ook staat er bij de Walvisch een actie- wagen, waar allerlei foto's en an- sichten van de molen te koop zijn. Tenslotte is ook de scouting aan- wezig met allerlei spelactiviteiten. Bijzonder is ook de vaartocht naar distilleerderij de Kuyper te noe- men. De tocht gaat van de Noord- vest. de Schie op, door de oude Sluis bij de Korenbeurs en komt tenslotte via de Lange Haven en de Korte Haven bij de Nieuwe Haven uit. Mensen aan boord worden af- gezet bij een distilleerderij die be- zocht kan worden en waar uiter- aard een echte Schiedamse borrel geproefd kan worden. Wie zich lekker wil uitleven met verf en kwast kan terecht op het schilderspektakel op de Noordvest tussen molen de Noord en De Nieuwe Palmboom. Het is de be- doeling dat bezoekers op grote pa- nelen hun visie schilderen op het thema Molens en Jenever. De be- kende Schiedamse kunstenaars Yvon Koopman en Frits Kloppers helpen de kliederaars op weg. De inmiddels befaamde molen- broodlunch van bakker Hollander is ook dit jaar weer te vinden bij molen de Nieuwe Palmboom. Voor een bedrag van fl. 6,- kunnen bezoekers van het festival de in- wendige mens naar harte verster- ken met allerhande belegde brood- jes, waarvan zij zichzelf kunnen bedienen. Het brood wordt gebak- ken met meel dat gemalen is in De Nieuwe Palmboom en De Noord. ..Van korrel tot borrel en van akker tot bakker. Zo kan ik het best om- schrijven wat er te zien is tijdens het open huis van het molenmu- seum. De hele agrarische produk- tieketen wordt in het museum uit- gebeeld", aldus Gunneweg over het de Nieuwe Palmboom. Het molenmuseum is tijdens het festi val gratis toegankelijk en op de derde etage treft de bezoeker een expositie over de Walvischbrand aan met indrukwekkende foto's en knipsels. Uiteraard is er ook veel muziek op het Havenmuziek- en Molenfesti val. In de kerk van de Nederlandse Protestantenbond speelt mandoli- ne-orkest ONI en wisselen ver- schillende Schiedamse koren elkaar af met optredens. De toe- gang is gratis en speciaal voor deze gelegenheid zijn er molen- en drankliederen opgenomen in het repertoire van de koren. Muziek- ensembles die werkelijk alles ver- tegenwoordigen en allerlei soorten muziek brengen spelen de gehele dag op het bordes van de Koren beurs. Zo is er een Marokkaans, Surinaams en Jiddisch muzieken- semble, maar ook bij voorbeeld een Nederlandse hiphopband. De bands spelen van 11.00 tot 16.30 uur. Natuurlijk is er een terras zo- dat bezoekers niet hoeven uit te zakken terwijl ze naar de muziek luisteren. Een laatste voorbeeld uit de lange rij van activiteiten tijdens het feest is het Nederlands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Bran- dersketel', waar bezoekers tegen het gereduceerde tarief van fl. 6.50 naar binnen kunnen. ..Het feest is totaal anders dan een grote brade- rie", vat Gunneweg het Havenmu ziek- en Molenfestival samen. „We hebben vooral veel klein- schalige muziekensembles en kunst gebracht door niet-beroeps- kunstenaars. Dat\ staat centraal. Veel culturele bezigheden en kunstzinnigheid in de omgeving van de binnenstad." MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Rondom de Lange Haven zal er zaterdag 8 juni zoveel muziek te horen zijn. dat bezoe kers van het festival flink hun best zullen moeten doen om alles aan- geluisterd te krijgen. Van Cafe de Unie via Vismarkt en Westvest naar Korenbeurs, Beursbrug en Brede Marktsteeg tot en met De Schie en vandaar naar de molens wordt er op negen locaties een uit- gebreid en gevarieerd repertoire gepresenteerd door meer dan 500 musici en zangers. Van pop tot klassiek en van jazz en swing tot volksmuziek. Alle genres zijn ver- tegenwoordigd en worden voor het merendeel uitgevoerd door en- thousiaste amateurs. De Streekmuziekschool neemt met een aantal speciaal samengestelde ensembles een flink deel van het programma voor haar rekening. Het musical-kinderkoor van de jnuziekschool bijt om 10.00 uur bij molen De Walvisch de spits af met de Walvisch ballade. Direkt ge- volgd om 11.00 uur op de Vis markt door een meer dan tachtig tnan sterke band van de Schiedam se popschoolleerlingen met onder andere tien drummers, dertig gita- ren en dertig synthesizers. Daarna vieren de popschool-bands hun eerste lustrum 'heftig' verder op het plein voor Cafe De Unie tot 17.00 uur. De Schiedamse harmonie-orkesten Ambrosius, Wilton Feijenoord, St.Radboud, OBK en het jubile- rende Harpe Davids houden het podium op De Vismarkt van 11.40 tot 15.10 onder 'muzikale span ning', afgewisseld door de dans- groep van Barbara Fleischman. Traditioneel wordt afgesloten met een swingend optreden van De Big Band Schiedam om 15.45 uur. Dit jaar ligt het accent in het pro gramma op volksmuziek. Zo is er onder meer Surinaamse Kawina. Marokkaans/Afrikaans, Turkse, Jiddische en country muziek. Het helemaal uit Velenje gekomen Podkrajski Fantje brengt in de oer- Hollandse omgeving van molens en monumenten Sloveense volks- liedjes en bij de molen De Vrijheid SCHIEDAM - De Popschool Schiedam bestaat dit jaar vijf jaar. Het vijf-jarig bestaan wordt op 8 juni op muzikale wijze gevierd. Op deze dag wordt namelijk een mam- moet-popband geformeerd waarin alle huidige leerlingen samen met de verschillende oud-leerlingen spelen. Deze band zal daardoor be staan uit het ongelofelijke aantal van ongeveer honderd mensen. Deze gelegenheidsbezetting zal drie nummers spelen: 'We Will Rock You' van Queen, 'Knockin on Heavens Door' van Guns and Roses en 'Het is een nacht' van Guus Meeuwis. Het optreden van de band vindt plaats in het kader van het Haven muziek- en Molenfestival en is te beluisteren om 11.00 uur op de Vismarkt aan de Lange Haven. Na het optreden zullen alle leerlingen en oud-leerlingen naar cafe De Unie gaan om met elkaar iets te drinken. Van 13.00 tot 17.00 uur zullen daar de huidige popschool- bands een optreden verzorgen. De Popschool is destijds opgericht als een specifieke popopleiding voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Doel- stelling was dat de leerlingen na het doorlopen van de Popschool zelfstandig kunnen functioneren in het regionale popcircuit. Inmiddels hebben zo'n 80 leerlingen weke- lijks les bij de Popschool en zijn er ruim 100 optredens verzorgd in de hele regio. is er een middag lang country- en folkmuziek door het acht man ster ke Except 2. De Schiedamse koren hebben voor de gelegenheid mo len- en drinkliederen op hun reper toire gezet. Afgewisseld met man- doline-orkest ONI zingen niet min der dan zeven Schiedamse koren uit voile borst in de kerk van de Protestantenbond nabij De Wal visch van 1130-15.30uur. Dat de molen ook hen aan het hart gaat getuige de donatievan hun op- treedvergoeding aan het aktieco- mite. Er wordt zelfs besloten met een speciaal gecomponeerde ode aan De Walvisch door The Green Forest Selection! Behalve een kort optreden van de Jeugd Rijnmond Band bij de mu seummoien rond 12.30 uur, zijn de Schiedamse drumband on-the-mo- ve over het gehele traject. Een mu zikale rondvaart met het Wood- wind-ensemble is er om 13.00 en 14.30 uur vanaf molen De Vrij heid. De overige afvaarten brengen de passagiers op verzoek helemaal naar Distilleerderij De Kuyper, die net als Branderij De Tweelingh open huis houdt. Een overzicht met het volledige programma van 8 juni met tij- den en locaties is ondermeer ver- krijgbaar bij de museummoien, het Gedistilleerd Museum en de VVV. SCHIEDAM - Op het Havenmu ziek- en Molenfestival is een be- langrijke plaats ingeruimd voor de bekendste en historische Schiedamse produkten: molens en jenever. Dit keer niet alleen lijfe- lijk aanwezig, maar ook in kunst- zinnig opzicht. Iedereen is welkom! Beeldend kunstenaars Yvon Koopman en Frits Kloppers nodigen alle bezoe kers van het festival uit hun visie op het Schiedamse toeristische produkt weer te gey en. Gewapend met de schilderskwast kunnen zij zich helemaal uitleven op grote pa- nelen. De kun§twerken in spe staan opgesteld tussen molen De Noord en De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest. Enthousiaste begelei- ders van dit creative festival-on- derdeel helpen iedereen die durft, op weg met raad en daad. Voor de aspirant-kunstenaars die te kam- pen krijgen met inspiratiegebrek worden sjablonen achter de hand gehouden. „Maar", zegt Yvon Koopman, „die sjablonen zullen misschien al leen nodig zijn om hier en daar een accentje te geven. Want we reke- nen erop dat de Schiedamse bezoe kers hun gevoelens voor onze fraaie en beroemde 'produkten' wel degelijk kunnen vormgeven." De kunstenaars verwachten dat het een vrolijk allegaartje zal worden. want jong en oud, amateur en pro fessional zullen meedoen. „Ook hebben we nog wat groepen spe ciaal uitgenodigd, zoals politie- mensen. verpleegsters, kinderen, bejaarden en nog veel meer. Leuk toch. om met z'n alien aan zoiets bezig te zijn. Voor doeners en kij- kers", verzekert Koopman. Yvon Koopman en Frits Kloppers hebben hun creativiteit intussen aardig over het Schiedamse stads- SCHIEDAM - Schiedam staat op 8 juni in het teken van molens en ha venmuziek. Op deze dag zal ook een start worden gemaakt met de wederopbouw van de afgebrande molen 'de Walvisch'. Rondom de molens en havens zullen diverse activiteiten uitgevoerd gaan wor den. Omdat het Havenmuziek- en Molenfestival ook een belangrijk evenement is voor het centrum, heeft winkeliersvereniging Hoogs- traat de Eerste Schiedamse molen braderie georganiseerd, omringt met diverse nevenactiviteiten. Het geheel zal gecoordineerd worden door het Centrummanagement Schiedam. Op verschillende plaatsen op de Hoogstraat komen kramen te staan, evenals op de Lange Kerk- straat en het voormalig Hemaplein. Verder zal het geheel opgeluisterd worden met muziek en optredens van ondermeer John van Krimpen, die bekend is van de soundmix- show van Henny Huisman. Deze optredens zullen plaatsvinden op de hoek Hoogstraat/Appelmarkt. beginnen om 12.00 uur en duren tot 16.00 uur. Op de Grote Markt is voor de kin deren een autobaan. zweefmolen en een springkussen aanwezig. Het Museumplein zal opgevrolijkt worden door een gezellige rom- melmarkt van Carnavalsvereni- ging de Rietzeilers. Zoals gewoon- lijk zal door de winkeliers van winkeliersvereniging Hoogstraat dit moment worden aangegrepen om met extra voordeel het publiek te vermaken. Deze 'Centrumspecialisten' van de Hoogstraat zijn te vinden op de Kpemarkt, Hoogstraat, Grote Markt en Lange Kerkstraat. Om voor de consument het parke- ren goedkoop te maken zal de ga rage van de ABC aan de Kreupel- straat, voor het eerste uur parkeren zoals altijd maar een gulden reke- nen. beeld uitgestrooid. Koopman is ondermeer de bedenker van de 'bronzen boompjes' die als niet- parkeren signalen fungeren. Frits Kloppers zorgde met kunst op de schutting voor het ABC-complex Kerkstraat dat deze locatie ook tij dens het bouwen er smaakyol uit- zag. Na afloop van het festival krijgen de tien schilderijen een prominent plaatsje in de stad. Gemeentewer- ken Schiedam plaatst ze op het voormalig Hema-plein, waar ie dereen het resultaat nog eens kan bewonderen. Of kritiseren, zoals het een echte Schiedammer be- taamt. Dit programma-onderdeel krijgt op de locatie tussen de mo lens een opvallend omlijsting. De 'Karavaan' van Wies Noest, te omschrijven als bewegingstheater, zal zich verplaatsen gehuld in kleurrijke bouwsels over het cir cuit. Zij liet zich daarbij inspireren door de molens met het thema: Tussen de molens werkzaamheden herhalend ritmisch gestaag en rustig stapelen meenemen slepen trekken duwen weer terug rust en dan weer verder doorgaan het werk moet door De festiviteiten vinden plaats op en nabij lie Lange Haven met de locaties: Pleintje pafe De Unie, Vismarkt. Bordes Koren beurs, Brede Marktsteeg en De Schie (cafd Zeeman). Het molencircuit is aansluitend: Vellevest, Noordvest en Westvest bij Molen De Wal visch. De museummoien Noordvest 34. Branderij De Tweelingh Noordvest 95 en Distilleerderij Koninklijke De Kuyper Bui- tenhavenweg 98 houden open huis, alsme- de het Muziekcentrum Opmaat (voorheen Streekmuziekschool) aan de Lange Nieuw- straat 183. Het Nederlands Gedistilleerd Museum lange Haven 74-76 is tegen gere duceerde prijs te bezoeken. Het overzicht is opgesteld in de aanbevolen route voor alle programmaonderdelen. Tenzij anders ver- meld. vinden de activiteiten de gehele dag plaats. Westvest/Molen De Walvisch en West- vest Omca. 10.00- 10.30 uur het officiele start- iein voor het herstel van de uitgebrande molen. De begane grand van molen De Walvisch is voor publiek geopend. Met eigen ogen kunt u de verwoestingen zien. die de brand aanrichtte. Een kinderkoor en Mej. Dotje en Lotje ge ven nog een extra feestelijk tintje aan de spectaculaire start Bij de molen een Walvisch-'aktiemarkt'. Om 15.00 uur bekendmaking prijswin- rtaars kleurwedstrijd. Kerk Ned. Protestantenbond, Westvest Van 11.30 - 15.30 uur in de kerk luisterrij- ke optredens van mandoline-orkest ONI en Schiedamse koren. (Toegang gratis!) In de gevarieerde repertoires zijn voor deze gele genheid molen- en drankliederen opgeno men. Achtereenvolgens zijn te horen: 11.30 uur Senectute, 12.00 uur Toonkunst Jeugdkoor, 12.30 uur Schiedamse Vrou- wenkoor, 13.00 uur Toonkunstkoor, 13.30 uur K.S.M. Orpheus, 14.00 uur St. Jan de Doper. 14.30 uur Mandolinegezelschap ONI en 15.00 uur The Green Forrest Selec tion. Vellevest/Molen De Drie Koornbloemen Vrijwillige molenaars Frans Kroon en Je- roen Verspeek draaien vanaf vrijdag een gesponsorde 24-uurs marathon op de mo len. Voor elke omwenteling een bedragje, bestemd voor De Walvisch. 15.00 uur: de bekendmaking van de op- brengst. Op de begane grand van de molen de tijde- lijk gevestigde Driekleur Grutterij van De Walvisch, met uitgelezen bakprodukten en versgebakken Franse Crepes. Bij de molen 'de verzamelaarshoek': Boe- ken. prenten en andere zaken om uw verza- meling mee uit te breiden. Grote oude ambachten markt van Vellevest t/m Noordvest. Noordvest/Molen De Vrijheid/ 'veer' Buitenhavenweg Ambachtenkramen voor het matten van stoeltjes of het repareren van tin. Ook zijn er nieuwe demonstraties zoals loodklopper en de sneldichter die a la minute een poe- tisch vers maakt. Voor de molen (niet te bezichtigen) een ge- zellig terrasje. 12.00 uur en 14.00 uur Country- en Folk muziek door Except2. 13.00 uur de werve- lende jongleurs 'Knotsgek'. Het zakkendragersgilde St. Anthonius daagt hetpubliek uit het tegen hen op te ne- men in de 'Sjouwwddstrijden'. Wie durft Veer naar De Kuyper Bij de molen het opstappunt voor de stads- rondvaart door de Zeekadetten. Op ver zoek wordt u afgezet bij Distilleerderij De Kuyper aan de Buitenhavenweg 98. Voor een gratis rondleiding kunt u terecht van 10.30- 15.30 uur. Branderij De Tweelingh, tegenover de mo len, houdt eveneens open huis met een inte- resssante rondleiding en diapresentatie van 11.00 - 16.00 uur. Toegang gratis. Noordvest/Molen De Noord Bij Restaurant De Noordmolen vindt u een gezellig terras voor koffie met gebak of een hartig hapje. 12.00 uur oude volksmuziek door de Slo veense groep Podkrajski Fantje uit zuster- stad Velenje. 13.00 uur saxofoonquintet 'Saxedentally' met oude jazz. 14.00 uur behendige capriolen van jongleursteam 'Knotsgek'. 14.30 uur in de Noordvest een boot vol muziek door het Woodwind-en semble Bij de molen zijn de molenaar en de smid aan het werk. Op verzoek kunt u een kijkje in de molen nemen. Let u eens op de voor' - en 'na'- foto's bij de molens met in- formatie over het vrijwilligerswerk! Bij de 'Jansje' een nostalgisch binnen- vaartschip, demonstraties laden en lossen door de Zakkendragers. Noordvest/Tussen Molen De Noord en De Nieuwe Palmboom Nieuw ^n uniek op het festival: het schil derspektakel. Doe mee! Leef u uit op grote panelen en schilder uw visie op 'molens en jenever'. U wordt hierbij op weg geholpen door de Schiedamse kunstenaars Yvon Koopman en Frits Kloppers. De creaties zijn na het festival te bewonderen op het v.m. 'Hema'-plein. Beeldend kunstenaar Wies Noest met haar 'Karavaan' omlijst dit spektakel met kleur- rijk, levend en bewegend 'decor'. Noordvest/Molen De Nieuwe Palmboom Open huis in de museummoien, met veel informatie over van (graan)korrel tot brood tot borrel. Op de 3e zolder de expositie over de Wal- visch-brand. Indrukwekkende foto's, knip- sel en de aktiestand. Voor de molen de aan te bevelen heerlijke molenbroodlunch (van 11.30 - 15.00 uur) met gevarieerde broodsoorten van Echte Bakker Kees Hollander. Smullen van al dat heerlijks voor slechts 6,-! Kaarten ter plek- ke of in voorverkoop bij museummoien, VVV en Bakker Kees Hollander verkrijg- baar. 12.30 uur de Jeugd Rijnmondband. 14.45 uur de jongleurs 'Knotsgek'. Radio Schiedam zendt hier de gehele dag uit. Om 11.00 uur start als eerste de Drumband Juliana voor een muzikale rondgang over het traject. Daama maken om resp. 12.00, 13.00 en 14.00 uur TT Gusto, de Jeugd Rijnmond Band en De Rijnmond Band zo'n muzikaal rondje. Parkeerterrein t.o. De Nieuwe Palm boom Knutselen, verkleden en theater voor kin deren van 5 - 10 jaar! Om 12.00 uur en 14.00 uur vertellen Mej. Dotje en Lotje een spannend avontuur. Be- zoekertjes kunnen hier volop aan meedoen. Kom erbij Bordes Korenbeurs 11.00 uur Start door het Musical Kinder koor 11.30 uur Repperdepep (Hollandse hiphop) 12.00 uur Harp-ensemble 12.35 uur Sax-ensemble 13.35 uur Jibrie (Surinaamse Kawina) 14.00 uur Strijk-ensemble 14.35 uur Kameleon (Afrikaans) 15.35 uur Bojbriker Klezmorim (Jiddisch) 16.00 uur Viool-ensemble Terrasje met een riant uitzicht op deze op tredens. Lange Haven Westzijde Enkele prachtige oude schepen liggen hier afgemeerd. Ter plekke wordt 'maritieme' handelswaar aangeboden. Gezellige markt met exotische artikelen en eetwaren. 13.15 uur: Op de boot die door de Lange Haven vaart speelt het Woodwind ensem ble romantische melodieen. Circus Vladimir speelt 'Blurp' (Een moe- rasgedrocht). Op stelten, hoog uittorend boven de menig- te komt u ze op het gehele haventraject te gen. Vismarkt 11.00 uur een spectaculaire start door een minstens 80 man sterke band van de Schiedamse Popschool (o.a. 10 drummers, 30 gitaren, 30 synthesizers en een groot aantal zangers en zangeressen) 11.40 uur Slagwerkgroep Ambrosius 12.10 uur Chr. Muziekver. Harpe Davids 12.40 uur Harmonie Wilton-Feijenoord 13.10 uur Harmonie St. Radboud 13.40 uur Dansgroep Barbara Fleischmann 14.10 uur Harmonie Ambrosius 14.40 uur Harmonie OBK 15.10 uur Dansgroep Barbara Fleischmann 15.45 uur Big Band Schiedam Een drankje nemen en even uitblazen kunt u op een gezellig terrasje. Lange Haven Oostzijde (nr. 74-76) De Gekroonde Brandersketel. Net ge opend: Het Nederlands Gedistilleers Mu seum, met werkende moutwijnbranderij en proeflokaal. Vandaag tegen gereduceerde prijs te bezoeken. Beursbrug Tot ca. 15.30 uur swingt het midden op de brug de pan uit met achtereenvolgens: 11.25 uur T.T. Juliana 12.25 uur T.T. Gusto 13.00 uur Podkrajski Fantje (Volksmuziek) 13.25 uur Jeugd Rijnmond Band 14.25 uur Rijnmond Band 15.00 uur Podkrajski Fantje Brede Marktsteeg Een gevarieerd muzikaal aanbod: o.a. uit andere culturen, klassiek en hiphop. Te beluisteren vanaf: 11.30 uur sax-ensemble 12.00 uur strijk-ensemble 12.30 uur Jibrie (Surinaamse Kawina) 13.00 uur Repperdepep (Hollandse hiphop) 13.30 uur Kameleon (Afrikaans) 14.00 uur Harp-ensemble 14.30 uur Viool-ensemble 15.00 uur Bojbriker Klezmorim (Jiddisch) 15.30 uur Ersan Kesir (Turkse liederen) Schie Bij Cafe Zeeman spelen en zingen: 11.55 uur Musical Kinderkoor 12.25 uur Viool-ensemble 12.55 uur Ersan Kesir (Turkse liederen) 13.45 uur Repperdepep (Hollandse hiphop) 14.25 uur Jibrie (Surinaamse Kawina) 14.55 uur Ersan Kesir (Turkse liederen) 15.30 uur Kameleon (Afrikaans) 16.10 uur Bojbriker Klezmorim (Jiddisch) Centrum Schiedam De gehele dag is het extra gezellig in het- centrum van Schiedam met muziek, lekke- re hapjes en speelattributen voor de kleint- jes. Bijv. op Museumplein, Hoogstraat, Grote Markt en Kerkstraat. Pleintje cafe De Unie Op het pleintje bij Cafe De Unie bands van de Schiedamse Popschool. Hun eerste lus trum wordt 'heftig' gevierd met van 12.00 - 17.00 uur spetterende popmuziek. Van 17.00 - 19.00 uur tot besluit van een zeer muzikale dag: het optreden van de band 'Dirty Work'.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5