Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... Popschool Schiedam een lekker zootje Geld voor Walvisch blijft stromen op Havenmuziek-en Molenfestival Vlaardinghs toneel' in de slag met Queen Lear Koren in Grote Kerk Mammoetband verbaast met honderd spelers Metal Orgelconcert Expositie Concert \X0fe®rE5BtejTl2jiwriitl$Sffi MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. SCHIEDAM - Bands als The Ramones, R.E.M., Sonic Youth en Guided by Voices zouden er raar van opkijken. Een Popschool voor jong muziektalent uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis? Wat is er mis met het jezelf aanleren van coole akkoor- den, drumritmes en zanglij- nen? Toch vindt de Pop- school Schiedam dat het on- zin is om het popwiel voor de tweede keer uit te willen vin- den. Een beetje hulp op weg kan nooit kwaad. Vanaf 1991 wijst de Popschool haar leer- lingen de weg naar een plaats in het regionale popcircuit. De Popschoolbands hebben in deze periode meer dan honderd optredens verzorgd. Zaterdag 8 juni liet een Mam- moetpopband van honderd (oud)leerlingen aan de Lange Haven horen wat vijf jaar Popschool muzikaal gezien heeft opgeleverd. VLAARDINGEN - Moon of Sorrow zal vrijdag 14 juni te zien zijn in het Pandemoni um te Vlaardingen. De uit deze buurt afkomstige band werd in het metal wereldje bekend door hun drie al bums 'Tears (92) Chrystal Emotions (Q3) A new dawn (95). De band werd onder meer bekend als de meest ei- genwijze band van Neder- land omdat zij weigert in een hokje geduwd te wor den. De band maakt een grove mix tussen metal, rock, sympho, gabber, en gotische klankeu. Vrijdag zullen ze voor het eerst num mers ten gehoren brengen van hun vierde album. De muziek van Moon of Sorrow is apart, grooved en bij/on- der sfeervol. Het voorpro- gramma zal verzorgd wor den door Lords of the Stone. De entree bedraagt fl. 6,50 (incl. Lidmaatschap) en de aanvang is 20.00 uur. SCHIEDAM - Het laatste orgelconcert voor de zomer, in de aula van het Stedelijk Museum, vindt plaats op za terdag 15 juni en wordt ver zorgd door Aad van der Hoeven. Als organist maak- te hij zijn debuut op 17-jari- ge leeftijd. Een jaar later gaf hij zijn eerste orgel-recital voor de N.C.R.V.radio. Van der Hoeven heeft gestudeerd aan het Rotterdams Conser- vatorium. Hij is verbonden aan drie koren, te weten Toonkunst Vlaardingen, het Chr. Residentie Mannen- koor te Den Haag en het Rotterdams Operakoor. Als organist is hij verbonden aan de Hillegondakerk te Rotterdam-Hillegersberg. Hij geeft concerten in bin- nen- en buitenland: in Ox ford, Berlijn. Wenen, in de Sacre Coeur en de Notre Dame in Parijs. In 1992 ont- ving hij de zilveren medaille van de Societe Acedemique Arts, Schiences, Lettres te Parijs vanwegezijn verdien- ste voor de orgelcultuur en in het bijzonder voor de Franse Orgelcultuur. Op het programma van 15 juni staan werken van onder an dere Hummel, J.S.Baeh, MozartJDuinas en Satie. Het concert begint om 15.00. Toegang: entreebewijs Mu seum. Eerste omloop 'Fool' EDO Big macc ALsruBLi'eFi L Hmm! HEERL'jk 7EG[ DaT HaDKkJ 1E EEPDEP noETEbJ DCEm 2C/M EfflC'DOwflLDfI DCi\j£-/XjI ,yM TckjT+7£k£W/)U<J£Xl: DENNIS SoLimq£, rj Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblif- vend op proef voor maar /13,50. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i v.m. controls bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 Z9 Dgrve n EQ/aj „Doen jullie de hoge versie?" „Nee, nee, we doen de tweede stem. Mimimimimi..." Een beetje gestressed lopen de zangeressen haastig naar hun plaats toe. Een jongen met een paardestaart snoert zijn gitaar om en speelt dromerig wat voor zich uit. „I like music that kicks ass! Yeah!", staat op zijn Beavis and Butthead t-shirt. Om hem heen schuifelen mede-leerlin- gen van de Popschool over de nog natte straatstenen van de Schiedamse Vismarkt. De hevige regenbui van elf uur 's ochtends heeft voor een kleine vertraging in het tijdschema gezorgd, wat de schoolleiding aanleiding heeft ge- geven om de teugels strak in han- den te nemen. „Uit die versterkers, allemaal zacht!", schreeuwt ie- mand van de Popschool. .Lekker zooitje, he?", zegt een bassist te- gen tegen een gitarist. „Volgende keer blijf ik tot tien uur in m'n bed De mammoetband is een lekker zootje, zoals een van de muzikanten het noemde. liggen. Maar ja, dat weet je van te- voren." Hij besluit z'n gitaarsnoer in te pluggen. Soepel glijden zijn vingers over de frets heen. Een oud drummersgrapje luidt: hoe kan je een drummer zo ver krijgen om te gaan spelen? Stem je gitaar. En in- derdaad: een voor een proberen de vijf drummers enkele roffels uit, terwijl de veertig gitaristen probe ren hun lage E te stemmen. Dan klinkt uit de verte een fanfare- korps. Even later passeert de groep de Vismarkt: op de snare-drums worden regelmatige dubbele rof fels geslagen. De popdrummers proberen tevergeefs met hun colle- ga's mee te spelen, maar staken hun pogingen al gauw wanneer ze inzien dat hun techniek nog niet op zo'n hoog niveau ligt. Nadat de fanfare voorbij is gelo- pen, kan de Mammoetpopband van start gaan. „We will rock you' klinkt door de enorme kracht van vijf drummers, veertig gitaristen, dertig synthesizers en dertig zan- gers en zangeressen. Net als Queen in haar beste jaren. De vijftien bas- sisten kijken geamuseerd toe, zij komen pas in het tweede nummer aan bod. Een jongen met een Se- pultura T-shirt rolt ondertussen la- coniek een shagje. Bij de eerste no- ten van ,,Knockin' on Heavens Door" pakt hij zijn bas op en speelt rustig zijn partij. De vijftig electrische gitaren laten een breed uitwaaierende geluidsmuur over de hoofden van de toeschouwers los: G/D/Am, een akkoordenreeks die iedere popmuzikant kan dro- men. Gitarist Patrick trekt in het midden van het nummer gedeci- deerd zijn snoer uit de versterker, plugt bij zijn buurman in en speelt een snerpende solo. De drummers mogen van leraar Jacco op de slot- maten hun stokken geselen op de blinkende Zildjians, Sabians en Paiste-bekkens. Met een brede IVCt-l U11J1 1 rv tut licit LA Ul 111 111 11 UV/U piUUL/l L/ll IV y Vl^VVlO ll'Vl WW1..W.V "'"*Cd -J SCHIEDAM - Na regen komt zon- Bfi|l jH Ml&U^UUII V-jSHSMill! Noord en de Nieuwe Palmbo° Ala irx Alt I WtWh t haH v*»pl wpo van ppn nnpnlur SCHIEDAM - Na regen komt zon- neschijn. De waarheid die in dit gezegde schuilt werd zaterdag 8 juni maar weer eens te meer onder- streept tijdens de vijfde editie van het Havenmuziek- en Molenfesti val. Was het ruim vier maanden nog kommer en kwel nadat Schiedams trots tot op het bot was afgebrand, nu leek de stemming honderdtachtig graden te zijn ge- draaid. En dat kon ook moeilijk anders. De honderdduizenden gul dens die er de afgelopen maanden op de rekening van de Schiedamse Molenstichting waren binnenge- stroomd, hadden er toe geleid dat er nu al een startschot tot herbouw kon worden gegeven. Met het los- laten van tientallen felgekleurde ballonnen was het burgemeester Scheeres die deze eervolle taak tot uitvoer bracht. De geteisterde Walvisch was afge lopen zaterdag het middelpunt van alle belangstelling. Velen hadden besloten gretig gebruik te maken van de allerlaatste mogelijkheid de molen nog eenmaal in aangeslagen staat te bezichtigen. Rondom de molen moesten verschillende marktkramen de aanwezigen ver- leiden tot aankoop van een Wal- visch-item. En die waren er in Trommelend door de binnenstad tijdens het Schiedamse Havenmuziek- en Molenfestival. overvloed. Naast foto's kon er voor het eerst ook over een Wal- visch-video worden beschikt. Daarnaast nodigden tal van aktivi- teiten de bezoeker uit nog eenmaal diep in de beurs te tasten. De gul- heid van de Schiedammer kende ook zaterdag 8 juni weer geen grenzen. Scholen, verenigingen en bedrijven kwamen aanzetten met cheques alsof het een eerste dag van aktie betrof. Met dit geld en dat van de verzekering, is het ver- zamelde bedrag voor herbouw reeds opgelopen tot ruim een mil- joen gulden. De totale kosten voor herbouw van De Walvisch zijn tot nu toe berekend op twee miljoen. Maar er was het afgelopen week- eind nog veel meer te beleven. Een van de belangrijkste ingredienten van de festiviteiten was de muziek. Verschillende koren, popgroepen en drumbands gaven acte de pre sence. Ook de braderiekramen ont- braken niet. Op de Hoogstraat was zelfs een heuse molenbraderie te vinden. De strook tussen molen de Noord en de Nieuwe Palmboom had veel weg van een openlucht atelier. Onder leiding van de kun- stenaars Yvon Koopman en Frits Kloppers zetten verschillende aspi rant schilders zich met-kwast en verf aan het thema 'Schiedam, mo- lens en jenever'. Veel molens ver- ezen op deze manier in korte tijd op het witte doek. Dat het Schiedams gedistilleerd wat min der aan bod kwam bij de schilders kan volgens de molenstichting ge- makkelijk worden verklaard uit het feit dat de kunstenaars-in-dop nog zeer jong zijn. Tussen de verschil lende schilderende basisschool- leerlingen waren overigens ook enkele volwassenen te ontwaren. Zo leverde burgemeester Scheeres een eigen bijdrage en grepen ook tal van politiemensen naar de verf. Hoewel de stad de gehele dag door mocht rekenen op een groot aantal belangstellenden, konden er uitein- delijk toch minder bezoekers wor den geteld dan voorgaande jaren. De pers was daarentegen breder vertegenwoordigd dan ooit. Zelfs een televisieploeg was uitgerukt om de Schiedamse molenfestivitei- ten te delen met de rest van Neder- land. KARIN VAN DER KNAAP grijns kijkt Jacco vanachter een zonnebril tevreden naar de verrich- tingen van zijn leerlingen. Met twee sticks zwengelt hij de vijf drummers verder aan. Na 'Het is een nacht' is de Vismarkt in tien minuten weer helemaal leegge- stroomd. In een lang lint lopen de leerlingen naar de De Unie waar ze tot 5 uur verder zullen optreden. ,,'t Ging hartstikke lekker'.', zegt drummer Petra terwijl ze haar drumkit ont- mantelt. „Nee. zenuwachtig was ik van tevoren niet. Wei voor straks, want om half drie treed ik op met m'n eigen band 'It hurts me too'." Gitarist Patrick, oud-leerling, vindt dat de drums wel wat harder had den gemogen. „Als je achter je een strakke beat hoort, speelt het wat makkelijker. Ik had het gevoel dat het door elkaar heen zweefde. Maar als je blijft tellen levert dat geen probleem op." Zanger Kees vond het een mooie ervaring: hon derd muzikanten die tegelijk het- zelfde nummer spelen. Caesar Zui- derwijk heeft het weliswaar een paar jaar geleden al met duizend drummers op de Maas gepresteerd, de Popschool Schiedam betrok ook de andere popinstrumenten er- bij. „Volgens mij een unicum in de wereld." Tweelingbroers Daniel en Lex (gitaar) wijzen erop dat de Mammoetpopband maar een keer heeft gerepteerd, op de woensdag, en dan alleen nog in aparte groep- jes. Voor de Unie praten Pascal, Daan en Jasper, alledrie gitaristen, na. Daan denkt erover om met de Pop- school te stoppen. Zijn gewone schoolwerk eist meer en meer tijd van hem op. Ook vindt hij 't een beetje jammer dat hij op de Pop- school nummers moet spelen waar hij eigenlijk geen moer aan vindt. ,,Maar je leert er veel van, dat be- grijp ik best wel." Basgitariste Ka ren zou het jammer vinden als Daan ermee zou kappen. „Joh. weet je het echt wel zeker?" Wat bij de drie jonge popmuzikanten opvalt is dat ze bijna nog geen ei gen nummers hebben geschreven. Ze hebben er nu twee, maar het is nou niet zo dat je zegt 'Wauw', constateert Pascal. Voorlopig ver- trouwen ze op covers van R.E.M. (Strange currencies), Alanis Mo- risette (You oughta know) en The Cranberries (Zombie), vertelt Ja sper. Bezoekers van het komende Maasboulevard kunnen deze jonge honden binnenkort 'outchecken'. JALMAR TEUNISSEN VLAARDINGEN - De Vlaardingse kunstenaars Carla Einwachter en Ruud van der HaamVanaf exposy- ren tot en met 4 juli in aaa- loophuis De Groene Luiken aan de Oosthavenkade 8. Het tentoongestelde werk bestaat uit acrylschilderin- gen van Einwachter die ont- staan zijn naar aanleiding van muziek en waarin de rit- mische patronen terugko- men. Zij zijn als het ware vertaald naar tekens en kleuren. De op het eerste ge- zicht snel opgezetten pen- seelstreken bieden bij nade- re beschouwing veel details en zeer nauwkeurige uitwer- kingen. Van der Ham laat aquarel-collages zien, die soms gebaseerd zijn op de Canadese landschappen waar hij jarenlang woonde. Soms zijn ze te herkennen, af en toe ook neigen ze naar het abstracte. Met zijn colla ges doorbreekt hij de tradi- tionele aquareitechniek. De openingsuren zijn ma en di van 14.00-17.00 uur wo, do en vr van 11.00-17.00 uur. VCus posT VLAARDINGEN - „Ploert! De gore dief! De lanterfanter, het is uitschot. Ik wil hem arresteren. Waar is hij?", roept de graaf van Gloucester woedend uit. „Ik weet het niet, vader", antwoordt zijn bastaardzoon Edmund. Edmund heeft net de graaf voorgelogen dat zijn 'echte' zoon Edgar van plan is een komplot tegen hem te smeden. Mistroostig verlaat de graaf het to neel, een illusie armer. „Het pad voor m'n listen is geeffend", merkt Edmund tevreden lachend op. Tweede scene van het eerste be drijf van 'Queen' Lear. Regisseur Fred Vaassen kijkt tevreden naar de jftnge acteur Marc Eikelenboom die het er in een lange monoloog uitstekend van afbrengt. Zijn toon en dictie bevallen Vaassen wel. Al vanaf oktober vorig jaar reperteert Het Vlaardinghs toneel Queen Le ar. Het stuk van Shakespeare is door regisseur Vaassen (zelf to- neelspeler in het stuk 'Oppassen' van de VARA) en Judith Kroesen in eigentijds Nederlands vertaald. King Lear moest echter wijken voor Queen Lear, de rol bleek op het lijf van de autoriteit uitstralen- de Janka Verhoeff geschreven te zijn. Vanavond, maandag 10 juni, is de eerste 'omloop' van het eerste be- drijf. Het eerste bedrijf worjlt zon der aanwijzingen of ingrijpen van regisseur Vaassen doorgespeeld. Met een potlood maakt hij zo nu en dan aantekeningen. Het is doodstil in de Harmonie, sigarettenrook kringelt breed uitwaaierend om- hoog. „Sssst!", vermaant Vaassen met zijn potlood wijzend naar en kele spelers die in een hoekje staan te smoezen. Queen Lear komt op. Midden in een zin valt ze onver- wacht stil: ,,Ik heb een stoet van... verdamme!" „Uitgelezen rid- ders...", fluistert Kroesen., „Ja sorry, ik ben er even uit", veront- schuldigt Verhoeff zich. „Nee, geen sorry zeggen. Dat is bij mij eeiVijzeren wet. Daar koop je niets HI1 111 yoqr. Probeer er bij te blijven, wij trekken je er wel doorheen" zegt Vaassen met nadruk in zijn stem. Nadat het hele eerste bedrijf is doorgespeeld, roept Vaassen alle spelers bij elkaar. In een halve cir- kel om de regisseur heen gezeten luisteren ze ingespannen naar zijn commentaar. Sommige stukken verliepen moeizaam, andere ge- deelten gingen weer heel goed, vindt Vaassen. „Ophelia...", zegt Vaassen voor de derde keer wan neer hij Cordelia, de goede dochter van Queen Lear bedoelt. De spe lers wijzen hem fijntjes terecht. Ook de 'meester' blijkt menselijk te zin. Vaassen: „Ja hoor, schrijf maar op: de lul weet niet waar hij't over heeft. Zeg Karin, dat pak van jou doet wonderen. Dat zweepje is perfect." „Ja, ik voel me er wel prettig mee", antwoordt Karin de Vette die de rol van de slechte zus Goneril speelt. „Ja, dat merk ik. Het gaat heel goed." Toch heeft Vaassen wat kritiek op de uitvoe- ring. Er vallen nog teveel gaten. Door betere overgangen kan er nog zeker zeven minuten uit. „Het moet echt ram-ram gaan. Het stuk duurt al zo lang." Verder spelen sommige spelers hun rol het hele stuk op dezelfde toon en manier. „En dat is jammer, dan vervlak je. Dat is heel gevaarlijk." Nadat het spel van alle acteurs door Vaassen van kritische kantte- keningen is voorzien, wordt het eerste bedrijf opnieuw gespeeld. Nu grijpt Vaassen wel in wanneer hij iets ziet wat beter of anders kan. Nel den Breems speelt schijnbaar moeiteloos de rol van hofnar. Met haar bekken naar voren en geraffi- neerde bewegingen van haar hoofd en handen zet ze een overtuigende 'fool' neer. Haar samenspel met Queen Lear is een van de hoogte- punten van het eerste bedrijf. „Het zijn allemaal Vlaardingse acteurs" fluistert Kroesen. „Nee, we heb ben ze niet laten voorspelen, ze zijn door ons persoonlijk uitge- zocht." Queen Lear wordt donderdagmid- dag 12 September om 14.00 uur als eerste stuk van het theaterseizoen 1996/1997 in de Stadsgehoorzaal uitgevoerd. Vrijdag 13 en zaterdag 14 September om 20.15 uur. Abon- nementshouders betalen na 1 juli fl.22,50 (inclusief twee consump- ties). In de losse kaartverkoop moet fl.25,- worden betaald. Het stuk duurt zo'n tweeenhalf tot drie uur. Het koor Vox Jubilans. MAASSLUIS - Een massale koor- en samenzangavond wordt zater- dagavond 22 juni gehouden in de Grote Kerk van Maassluis. De avond staat in het teken van het 300-jarig bestaan van de stad Jeru- zalem. Aan deze avond werken twee grote, landelijk bekende ko ren mee. Als eerste de uit ruim 150 leden bestaande Hervormde Ge- mengde Zangvereniging 'Vox Ju bilans' uit Waddinxveen. Dit koor staat onder de inspirerende leiding van Pieter Stolk. Als tweede koor neemt het Regionale Mannenkoor 'H.C.M.' uit Berkel en Rodenrijs deel. Dit koor bestaat uit 120 man- nen en staat onder leiding van Ar- jan Breukhoven. De koren worden muzikaal ondersteund door de be kende organist Jan Mulder op het grote orgel en Teun Schuppers op cornet. De Maassluisse predikant ds. P. Vermaat zal spreken over '300 jaar Jeruzalem'. Er is een boeiend en gevarieerd programma samengesteld, waarin ook de sa- menzang een grote plaats kreeg toebedeeld. De avond begint om 19.45 uur en is voor een iedereen vrij toegankelijk. Na afloop zijn er Israel-produkten en c.d.'s van de koren te koop. SCHIEDAM - Op het plein bij ca fe De Unie wordt zaterdag 15 juni een benefietconcert voor molen De Walvisch gehouden. Ex-Solid Soul 'Stage Delight' zal een optre den verzorgen. In totaal zal er vijf tig cent van elke consumptie wor den overgemaakt op het gironum- mer van de Molenstichting. Het concert duurt van 15.00 tot 18.00 uur. De repetitie van Queen Lear onder leiding van regisseur Fred Vaassen. MPiPiR. DAW M0£Teki 7 NATl>l'/?LUR W/El" TE LETTE2L'jl<

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9