Rijstpapieren zonwering: sfeervol alternatief Gordijnen: fraaieeffecten Kuipplanten: sfeermakers voor terras en balkon Nieuw makelaarskantoor in de Rotterdamse regio PAPER DOOR§> ,r I :V m ONROERENDGOEDEN HYPOTHEEK INFORMATIE Goed hang- en sluitwerk vermin- dert de kans op woninginbraak al met tachtig procent. Dat heeft de politie kunnen vaststellen in re- gio's, waar woonhuizen onder toezicht van de politie beter zijn beveiligd. De resultaten van die acties waren spectaculair. Een sleutel I Een opvallend alternatief voor de traditionele zonwering is de Japanse rijstpapieren deur, die onlangs in Nederland is gei'ntroduceerd door The Doors. Het gaat om de originele Shoji-deuren (spreek uit als 'soodzjie'), die al eeuwenlang een wezenlijk onderdeel vormen in de Japanse architectuur. Ze worden in Nederland op de markt gebracht onder de naam 'The Paperdoors'. Sommige planten uit het Middellandse Zeegebied, zoals de Oleander, blijken het in de zomer op een Hollands terras of balkon ook heel goed te doen. Een paar van zulke kuipplanten geven tuin en balkon meteen een heerlijk mediterraan sfeertje. Een idee voor wie eens iets anders wil dan de traditionele geranium, hoewel die met zijn lange bloeitijd natuur- lijk altijd een graag geziene gast blijft. Onlangs werd aan de rand van het centrum een nieuw makelaarskantoor geopend onder de naam VG+ Make- Iaardij. VG+ Makelaardij is aangesloten bij de Landelijke Makelaars Vereniging (LMV) en houdt zich aan de beroepscode zoals -deze door het LMV is vastgelegd. Hypotheek kan op elke leeftijd Onroerend goed informatie Hypotheek informatie - - NVM CX9.54 Woensdag 19 juni 1996 Goede sloten houden inbreker vaak tegen In de regio Utrecht zijn preventie-advi- seurs op pad gegaan, om bewoners te adviseren over doelmatige beveiliging. Als zij alle adviezen opvolgden, kreeg hun woning, na een tweede inspectie, een certificaat. De gecertificeerde wo- ningen werden opgenomen in een data bank. Al gauw bleek dat de in het sys- teem opgenomen gecertificeerde wonin- gen nauwelijks nog ongewenst bezoek kregen. Op deze manier is het succes van de maatregelen meetbaar. Na een bepaalde periode was de conclusie dui- delijk: doelmatige inbraakpreventie maakt het de inbreker zo lastig, dat hij liever een ander doelwit zoekt. Het gaat daarbij helemaal niet om kost- bare alarmsystemen. Met doelmatige be veiliging wordt uitsluitend bedoeld: het aanbrengen van goede sloten, dieven- klauwen, afsluitbare raamuitzetters, bui- tenverlichting en dat soort zaken. Een- voudig uit te voeren maatregelen die he lemaal niet zo veel kosten. Wie een ei- gen huis heeft, zal er graag een paar hon- derd gulden voor over hebben om zijn bezit op deze wijze simpel en doeltref- fend te beveiligen. Woningbouwvereni- gingen beveiligen op deze manier steeds vaker hun hele woningbezit. De meeste maatregelen zijn erop gericht Met goed hang- en sluitwerk en verlichting wordt de kans op woninginbraak al aanmerkelijk verminderd (Foto: HSP) het niet meer zo snel lukken met die het een inbreker lastig te maken. De meeste inbrekers zijn immers gelegen- heidsdieven, die eenvoudig gereedschap •bij zich hebben en snel binnen willen zijn. Even met een schroevendraaier een slot opensteken, dat hoeft niet veel tijd te kosten en van een afstandje lijkt het als- of iemand gewoon een sleutel in het slot steekt. Maar als een woning is voorzien van een goedgekeurd cilinderslot, zal schroevendraaier. Helemaal niet als de voordeur ook nog is voorzien van een anti-inbraakstrip. Die wordt in de zijkier van de deur aangebracht, waarna er geen breekijzer meer tussen is te krijgen. Aan de andere kant van de deur nog wat die- venpennen en dan wordt zo'n voordeur een veel te lastige barrire voor het sim- pele dievenvolkje. Maar een inbreker zoekt altijd naar de zwakke plek in de woning. Als de voor deur te lastig is, kijkt hij naar de ramen. Het is dus van belang alle ramen en deu- ren te beveiligen. Voor ramen zijn spe- ciale beveiligingssetjes op de markt. In- teressant is een slot op de raamuitzetter: zelfs als het raam 's nachts in de zomer open staat, kan het nog op slot. Het raam kan dan niet verder open dan een bepaal de kier (ook veilig voor de kinderen). Op openslaande tuindeuren is een espagnoletvergrendeling belangrijk en tuin- en balkondeuren moeten worden voorzien van een goed veiligheidsslot. Zo'n veiligheidsslot is op een aantal punten extra sterk uitgevoerd. Zo zijn de nachtschoten voorzien van gehard stalen rolstiften tegen het doorzagen. In het ko- zijn zit geen eenvoudige sluitplaat, maar een sluitkom die de schoot van het slot geheel omsluit. Het buitenschild van het slot heeft geen zichtbare schroeven, want het wordt van binnenuit gemon- teerd. Bovendien bevindt zich tussen het buitenschild en het slot een stalen plaat, die niet te doorboren is. Een goed veilig heidsslot is te herkennen aan steraandui- ding: twee sterren voor een goed slot ('een must' volgens deskundigen), drie sterren voor een nog zwaardere uitvoe- ring. Moderne cilindersloten hebben beveilig- de sleutels. Dat betekent dat er een certi ficaat bij wordt geleverd, waarna uitslui tend op vertoon van dat certificaat sleu tels zijn bij te bestellen. Vaak is het mo- gelijk voor alle cilindersloten in huis de- zelfde cilinder te bestellen, zodat maar n sleutel nodig is voor alle buitendeuren van het huis. Dat is handig: dezelfde sleutel voor de voordeur, tuindeur, balk- ondeur en schuurdeur. Wie net een huis heeft gekocht, dat al is voorzien van goede cilindersloten, krijgt toch het advies al die cilinders te vervan- gen. Want het is niet onmogelijk dat er meer sleutels in omloop zijn dan bij de oplevering van de woning zijn overhan- digd... - JH& Rijstpapieren deuren als decoratieve zonwering. (Foto: The Doors, Amsterdam). Een Shoji-deur bestaat uit een houten lattenframe, beplakt met rijstpapier. Het rijstpapier wordt na bevestiging vochtig gemaakt, waarna het samentrekt. Zo ont- staat een stevige constructie. Het rijstpa pier zorgt vervolgens voor een speciale lichtfiltering, waardoor de 'Paperdoors' een fraai effect hebben in de kamer. De panelen zijn als schuifdeuren te plaatsen in een metalen plafondrail, maar ze zijn ook heel geschikt als decoratieve af- scheiding voor bepaalde ruimten, zoals de garderobe of de slaapkamer, of als kamerscherm. Het rijstpapier is in verschillende kleu- ren verkrijgbaar: wit, geel, rood, lila en grijs. In Japan wordt het rijstpapier jaar- lijks verwisseld. Dat is niet zo'n inge- wikkelde klus: het is een kwestie van rij stpapier op het paneel lijmen, en als de lijm is gedroogd het papier bevochtigen met een plantenspuit. Het trekt dan sa- men en vormt opnieuw een solide con structie. Op die manier kan ook heel eenvoudig een beschadiging in de vak- jesdeur worden gerepareerd. Het handgemaakte rijstpapier is niet duur: zes tot negen gulden per vel (drie vellen per paneel). Het frame zelf kost een paar honderd gulden. Informatie is verkrijgbaar bij The Doors: telefoon 020 -6101046. Het terras krijgt een mediterrane sfeer met kuipplanten als Abutilon en Oleander. Op deze foto links vooraan de rode Abutilon, in de deuropening de oranje Lantana en links naast de deur de roze Anisodontea. (Foto: Bloemenbureau Holland). Met kuipplanten op stam haal je kleine, bloeiende boompjes op het terras. Abuti lon en Oleander bijvoorbeeld. Zij bloei- en de hele zomer door. Abutilon bloeit met rode klokvormige bloemen en de oleander heeft rode, gele of witte bloe men. Bij dit tweetal staat de Lantana erg mooi, een kuipplant die ook wel ver- Met een team jonge en professio- nele medewerkers is in april 1996 een succesvolle start gemaakt. In- middels staan al zo'n 300 woning- zoekenden ingeschreven. Wat maakt dit makelaarskantoor zo bijzonder? Als enige in de Rot terdamse regio bemiddelt zij in de verkoop van de populaire MGE- woningen; woningen die worden aangeboden door Woningstichting MGE met een kwaliteits-, terug- koop- en prijsgarantie. Anders ge- zegd; de koper kan rekenen op een optimaal onderhoudsniveau van de woning door actief beheer van de vereniging van eigenaren en op ze- kerheid en flexibiliteit zoals die bij een huurwoning geldt. Als de ko per de woning namelijk verlaat, dient de woning te koop worden aangeboden aan Woningstichting MGE, die koopt de woning binnen drie maanden terug. De koper ont- vangt dan een terugkoopprijs ge- baseerd op de aankoopprijs die wordt gecorrigeerd met het infla- tiepercentage, de veroudering van de woning gedurende de periode dat men eigenaar was en verhoogd met de meerwaarde van de in de woning aangebrachte veranderin- gen en/of verbouwingen. Jaarlijks zullen ruim 250 MGE-woningen via VG+ Makelaardij te koop wor den aangeboden. VG+ Makelaardij bemiddelt zowel voor MGE-woningen als voor an dere koopwoningen en verricht haar activiteiten voor particulieren en volkshuisvestelijke instellingen. Naast de aankoop- en verkoopbe- middeling verzorgt zij onder meer het beheer voor verenigingen van eigenaren. Tevens biedt zij gratis hypotheek-bemiddeling voor kan- didtaat-kopers. VG+ Makelaardij werkt met in- schrijfformulieren; de woonconsu- ment wordt gratis ingeschreven in het woningzoekenden-bestand en gedurende een jaar gei'nformeerd over het woning-aanbod dat exact aansluit op de aangegeven woon- wensen. VG+ Makelaardij werkt niet met wachtlijsten zodat ieder- een gelijke kansen heeft. De wo- ningzoekenden krijgen het be- schikbare aanbod toegestuurd on- geacht de periode die zij inge schreven staan. Een woonkrant is in ontwikkeling. In de nabije toekomst zal deze wel verschijnen, maar voorlopig wordt als alternatief een overzichtslijst uitgegeven waarop het gehele aan bod vermeld staat. Naast deze lijst verzorgt het kantoor gerichte mai- lingen en gebruikt zij verkoopfol- ders, raambiljetten, fotopresenta- ties en advertenties zoals elders in ddze krant gepubliceerd. Het kantoor aan de Walenburger- weg 16b is van maandag tot en met vrijdag geopend van 09.00 uur tot 17.00 uur en iedere zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Telefonisch zijn de medewerkers te bereiken via telefc onnummer: 010 - 265 20 70. kleurbloem wordt genoemd omdat de bloemen tijdens de bloei van rood naar geel kleuren. Een echt tropische verras- sing wordt het als aan bovengenoemd trio ook nog de Guzmania wordt toege- voegd. Dit lid van de Bromelia-familie is eigenlijk geen kuipplant, maar hij kan heel goed 's zomers buiten staan en vormt dan met zijn donkerrode rozetvor- mige bloemen een mooie combinatie met de kuipplanten. Een geheel andere schoonheid op stam is de Anisodontea met lilaroze kleine bloemetjes. Het aparte van deze kuip plant is dat hij in vele vormen gesnoeid kan worden. De Anisodontea verdient een opvallende plaats bij huis, bijvoor beeld aan weerszijden van de voordeur of op de hoeken van het terras. Nog een ideetje: de Datura of Brugmansia, die goed 'alleen kan staan met zijn grote trompetvormige kelken. De Datura bloeit lang en is bovendien sterk geu- rend. Een blauw/paarse hoek met een roze ac cent is snel te creren met klimplanten als Plumbago of mannentrouw, Solanum met blauwe bloemetjes met een opval lend geel hart en Tibouchina met grote violetblauwe bloemen. Tillandsia (ook familie van Bromelia) zorgt voor het ro ze accent: die heeft diep- tot zachtroze zwaardvormige bladeren. Voor alle kuipplanten geldt dat ze van een zonnige plaats houden, veel water nodig hebben en liefst uit de wind staan. Ze kunnen niet tegen vorst, dus bij drei- gende nachtvorst moeten ze naar binnen. In de wintermaanden weinig water ge ven en wellicht doen ze het dan volgend jaar weer. Het kopen van een huis is niet alleen weggelegd voor jonge mensen. Het is een wijd verbreid misverstand dat een hypothecaire lening aan leeftijd is gebonden. Ook oudere mensen kunnen tegenwoordig probleemloos een hypotheeklening verkrijgen en dus een huis kopen. Banken worden allengs soepeler bij het verstrekken van geldleningen. Voor de bank is eigenlijk alleen van belang dat het onderpand voldoende waarde heeft. Bij onverhoopte versnelde verkoop moet het huis voldoende opbrengen om de nog openstaande lening af te lossen. Soms moet eerst wat eigen geld worden ingebracht om voldoende overwaarde te creren. Dan is er geen enkel probleem. Het komt dan ook regelmatig voor dat mensen van boven de vijftig nog een (eerste) huis kopen. „Laatst is hier een hypotheek verkocht aan iemand van boven de tachtig", zegt een deskundige van de Huis Hypotheek, een instantie voor onaf- hankelijk hypotheekadvies. „Een huis kopen kan altijd, hoe oud je ook bent", concludeert hij. De hypotheekadviseur geeft wel aan dat bepaalde hypotheekvormen min der aantrekkelijk zijn naarmate de huizenkoper ouder is. Hypotheekvor men waar een levensverzekering aan is verbonden, kunnen worden aange- gaan tot een leeftijd van 57 jaar, maar de einddatum ligt op zijn laatst in het jaar dat de koper tachtig wordt. Wie er op zijn 57ste aan begint, moet de hypotheek dus in maximaal 23 jaar hebben afgelost. Bovendien is de verzekeringspremie hoger, naarmate de verzekerde ouder is. Daarom zijn deze hypotheken minder aantrekkelijk voor iemand die wat ouder is. Er zijn echter genoeg andere mogelijkheden. De aflossingsvrije hypo theek of de annui'teitenhypotheek bijvoorbeeld: daar is geen levensverze kering bij verplicht. Bij een aflossingsvrije hypotheek wordt alleen rente betaald: de lening wordt pas aan het eind van de looptijd ineens afgelost. Die aflossing kan dan eventueel geschieden uit de verkoopopbrengst van de woning of door een nieuwe lening af te sluiten. Voor oudere mensen is dit vaak een goede oplossing: zo'n constructie levert lage woonlasten op, terwijl mensen vaak op latere leeftijd uiteindelijk toch het huis verkopen, bijvoorbeeld om naar een bejaardenhuis te vertrekken. Wie boven de vijftig is op het moment dat hij een hypotheeklening aan- gaat, moet er op rekenen dat de bank gaat toetsen of de lasten ook nog op te brengen zijn na de pensioengerechtigde leeftijd. Met andere woorden: het te verwachten pensioen-inkomen moet voldoende zijn voor de woon lasten. Een voordeel voor ouderen is weer dat tegenwoordig de inkomens van beide partners helemaal zijn mee te tellen. Bij jonge mensen zou het tweede inkomen wel eens kunnen wegvallen als er kinderen komen, maar oudere mensen kunnen wellicht allebei in de VUT en beide pensioeninko- mens tellen dan mee. Een huis kan dan ook wel zonder eigen geld gekocht worden. Jong of oud, dat maakt dus niet uit bij de aanschaf van een eigen woning. Met gordijnen is vandaag de dag wel heel veel mogelijk. Gewoon op- hangen aan haken kan natuurlijk, maar wie er iets meer werk van maakt kan schitterende effecten bereiken, zowel in moderne als meer klassieke stijl. Een paar ideetjes: ophangen aan lussen of strikken, draperen in boogjes of afwerken met een gordijnkap in een bijpassende kleur met dimbare ver lichting. De gordijnen zelf kunnen worden afgezet met biezen, sierrander of sierknopen, en er is een enorme keuze aan passementen, zoals kwastje: en embrasses. Het zijn allemaal nostalgische accessoires, maar ze passer weer helemaal bij de speelse woonmode van nu. De aloude roede verdringt meer en meer de efficinte rail met runners. D( gordijnstof wordt niet meer met de haken geplooid, maar voorzien var lussen en strikken, grote ringen of - heel trendy - ingeslagen zeilogen. Ni de belangstelling voor de roede zo is toegenomen, zijn er ook roedes ir vele stijlen en kleuren. Hout, chroom, of metaal in kleur gelakt. De vorm geving van de eindknop bepaalt in hoge mate de stijl: een klassieke mes sing knop, of een speelse spiraalpunt bijvoorbeeld. Bij veel roedes horer ook bijpassende opneemrozetten om het gordijn te kunnen draperen. Embrasses zijn speciaal bedoeld om de gordijnen sierlijk op te nemen. De echt klassieke embrasse is een vlechtkoord met kwastjes. Maar er worder ook veel embrasses gemaakt van gordijnstof. Glad, met ruches of als roy aal gestrikte linten. De embrasse is vaak aan de muur bevestigd door mid- del van een haakje. De gordijnen worden meestal aan weerszijden opge nomen, maar wie eens een ander effect wil kan de banen in het midden op binden. feb. '95 t/m apr. '95 feb. '96 t/m apr. '96 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord oost midden west zuid Ned.tot. f 188 f 225 f 258 f232 f239 f 230,7 f 200 f 250 f 288 f258 f260 f 254,4 79% 98% 113% 101% 102% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente Annuiteit Spaarhyp. Trad. Leven nationale hypotheek- werke garantie werke opge opge opge lijke geven geven lijke geven Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente FBTO 6,34 6,1 6,1 Stad Rotterdam 6,20 6,05 Av6ro 6,35 6,1 6,3 AEGON 6,25 6,1 BLG Hypotheken Generali 6,35 6,35 6,1 6,1 6,3 Amersfoortse 6,25 6,1 6,3 AMEV 6,25 6,1 Hypotrust 6,35 6,1 6,3 Av6ro 6,25 6,1 NOG 6,35 6,1 B,3 Generali 6,25 6,1 Spoorwegpensf. ABP-hypotheken 6,35 6.1 6.2 Hooge Huys 6,25 6,0 6,46 6,4 Nationale Ned. 6,25 6,1 Amersfoortse 6,46 6,2 6,3 ZwitserLeven 6,25 6,0 Hooge Huys 6,46 6,2 6,3 FBTO 6,34 6,1 HNG 6,46 6,2 6,4 Levob 6,35 6,1 IDM Hypotheekbank 6,46 6,2 6,4 NOG 6,35 6,1 Ohra 6,46 6,2 6,4 Zwolsche Alg. 6.35 6,1 PVF Hypotheken 6,46 6,46 6,2 6,2 6,4 Ohra 6,39 6,2 Woonfonds Hypoth. 6,4 Re aal 6,46 6,2 Zwolsche Alg. 6,46 6,2 6,4 ROYAL 6,46 6,2 AMEV 6,57 6,3 6,4 Zurich 6,46 6,2 CVB Bank 6,57 6,3 6,5 Delta Lloyd 6,57 6,3 Levob 6,57 6,3 6,4 MeesPierson 6,57 6,3 Nationale Ned. 6,57 6,3 6,4 ROYAL 6,57 6,3 6,5 Bouwfonds Hyp. 6,68 6,4 6,6 GWK-Bank 6,68 6,4 6,6 Postbank 6,68 6,4 6,6 Re aal 6,68 6,4 6,4 VSB bank 6,68 6,5 6,7 WUH 6,68 6,4 6,6 Zwitserleven 6,68 6,4 6,6 ABN-AMRO 6,79 6,5 6,7 Delta Lloyd 6,79 6,5 6,6 Direktbank 6,79 6,5 6,7 ING Bank 6,79 6,5 6,7 Friesland Bank 6,79 6,5 6,7 RABO Hypoth.Bank 6,79 6,5 6,7 SNS bank 6,79 6,5 6,7 Aegon Hypoth.Bank 6,90 6,6 6,4 Ne derlHypB ank 7,0 6,7 6,8 Andere vormen Geldverstrekker Direktbank Door loop hyp. VSB Vermogenshypoth. Bouwf. (PGGM) Loonvast opge- geven rente 4,8 5,0 5,6 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,8 SNS rekening crt. hypoth. 6,0 Generali Spaartoekomst 6,3 Hypotrust Spaartoekomst 6,3 Hooge Huys Optimaal Plan 6,4 Roparco 6,5 Van Nierop perspect. Hyp. 6,6 HNG RenteRust ann. 6,7 ING Beleggershypotheek 6,7 SNS Netto Lasten6,8 Bouwfonds RenteRust ann. 6,9 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor Dsla< Jake Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. tophypotheken gelden hogere op'slagen Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. 'ijk. De werkelijke rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 3 juni 1996 NVM M HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein Nedertandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13