Schiedams dansdubje naar internationaal sportevenement 1 Prijzen uitgereikt bij Holland International R Nieuwkomers tekenen Inburgeringscontract Weer familiedrukwerk bij Magneet MaasposT Testsirenes Mondiaal Vlaardingen Lindenhof voorbeeld nieuw groenbeleid Fiets van bezorger MaasposT gestolen Gymnacopia onbekend begrip Schiedamse BesteActrice Eenakterfestival Roze Prijs SCHIEDAM - Dat een we- kelijks uurtje beat-ballet in het buurthuis kan ontaarden in een uitnodiging voor een internationaal sportevene ment in Estland, bleek drie maanden geleden in Klub- huis Zuid in Schiedam. Een achttal dames die zich daar wekelijks onder leiding van Sylvia Kooiman-Damen met als kernwoord gezellig- heid in het zweet werkten, maakten zich vanaf dat mo ment, als waren zij echte topsporters, gedreven op voor de deelname aan de gymnastiek-manifestatie Gymnacopia'96. Dit evene- ment wordt van donderdag 4 tot maandag 8 juli in Tallinn georganiseerd. SCHIEDAM - De eerste voorstelling was een absolute ramp. Een drama. „En dan moet je na afloop een beetje voor het publiek gaan staan buigen, terwijl je weet dat je shit hebt neergezet", zegt amateuractrice Denise Beeckmans. De spelers van het Apollo toneel gaven de moed echter niet op en gooi- den het stuk resoluut om. Een geslaagde zet, want de jury van het Rotterdamse Eenak terfestival riep Beeckmans 8 juni unaniem uit tot Beste Actrice, voor haar rol als Moeder in het stuk 'Dollie of avocado's bij de lunch' Desastreus Woensdag 26 juni 1996 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 RIJNMOND - De sirenes van het Waarschuwings- en Alarmerings- stelsel in de regio Rotterdam-Rijn- mond worden op maandag 1 juli uitgebreid getest. Om 12.00 uur zal de sirene niet zoals gebruikelijk op de eerste maandag van de rqaand een keer loeien, maar viermaal. Ie- der testblok neemt hierbij tweeen- een halve minuut in beslag. Deze uitgebreide test is nodig omdat tij- dens de brand bij de CMI. 28 fe- bruari van dit jaar, is gebleken dat een aantai sirenes niet naar beho- ren functioneerden. Daarom is het signaal van een aantai sirenes ver- sterkt en werden er sirenes bijge- plaatst. Bovendien bleek een een- malig alarmsignaal onvoldoende attentiewaarde te hebben. Het NIPO zal daarom op 1 juli de wer- king van een meervoudige alarme- ring onderzoeken. De uitgebreide test betekent tegelijkertijd het ein- de van het maandelijkse sirenege- loei. In Rotterdam en omgeving is sinds oktober '95 een nieuw siren- estelsel uitgetest dat het grote voordeel heeft dat er stil getest kan worden. Als de sirene na 1 juli dus afgaat, dan is het zaak dat burgers direkt naar binnen gaan, ramen en deuren sluiten en afstemmen op Radio Rijnmond voor nadere in- formatie. VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse winkeliers gaan zaterdag 29 juni mondiaal om hun klanten een prettige vakantie toe te wensen. De bij het Stadshart aangesloten on- dernemers presenteren in ieder winkelgebied een treffende vakan- tiebestemming. Zo staan het Liesveld en het Veer- plein de hele zaterdag in het teken van Mexico. Van 12.00 tot 16.00 loopt een Mexicaans looporkest door het gebied en delen twee Mexicaantjes tortilla-chips uit. Daarnaast zijn er allerlei andere Midden-Amerikaanse activiteiten zoals Lassowerpen en een kippen- vang-spel. De Waalstraat, Kuiperstraat en Fransenstraat staan de hele dag in het teken van Belgie en Frankrijk. Met een 'picknickachtig sfeertje' en een heuse vogeltjesmarkt. De Hoogstraat tenslotte wordt om- getoverd tot een Italiaanse omge ving. Compleet met mimespelers een Italiaanse ijscoman en een Ita liaanse tenor die de zonnestralen uit de lucht zal zingen. Om al deze verre landen in een dag aan te kunnen doen rijdt er van 11.00 tot 16.00 uur een treintje door het 'immense' gebied, dat halte houdt in ieder land. Ruim 8 maanden nadat de Ge- meenteraad zijn goedkeuring aan het plan heeft gegeven, is het zover: het Groenstructuurplan Schiedam is als boekwerk gereed. Het plan zal op woensdag 3 juli op ludieke wijze overhandigd worden aan wethouder Hafkamp. Recent zijn de renovatiewerk- zaamheden aan de tuin van de Lin denhof afgerond. Deze werkzaam- heden zijn tekenend voor de wijze waarop er volgens het Groenstruc tuurplan met het groen omgegaan zou moeten worden. Over hofjes en stadstuinen staat geschreven: „Hofjes en stadstuinen hebben een functie als rustige, door (woon)be- bouwing omsloten verblijfsplek- ken. Gestreefd wordt naar een in- richting waarbij het beeld bepaald wordt door siergroen, bestratings- patronen en bijzonder meubilair." Dat bovengenoemd streefbeeld voor de tuin van de Lindenhof ge- haald is duidelijk. De nieuwe Lin denhof is een aantrekkelijke, groe- ne verblijfplek in de binnenstad. De tuin is omgeven door een klas- siek spijlenhek op een laag muur- tje, waardoor een intieme sfeer is gecreeerd. Deze sfeer is nog ver- sterkt door de aanwezige oude bomen en doordat er door middel van hagen een aantai beschutte plekken is gemaakt. De beplanting bestaande uit bijzondere, bloeien- de soorten zorgt er tenslotte voor dat men zich eventjes in het buiten- land waant. SCHIEDAM - Een 14-jarige Schiedamse krantebezorger heeft aangifte gedaan van fiet- sendiefstal. De jongen was woensdagmiddag 19 juni be- zig met zijn krantenwijk op de le Tuinsingel toen zijn fiets, met ongeveer 120 kranten (MaasposT) in de fietstas, werd gestolen. De dader ver- dween in de richting van de Overschiessestraat. Het slachtoffer, dat door de dief- stal ontredderd was, heeft ver- kiaard dat het de tweede keer was binnen korte tijd dat zijn tweewieler is meegenomen. Verder heeft hij gezegd dat hij geen geld meer kan verdienen met een krantenwijk, aange- zien hij geen geld meer heeft om een nieuwe fiets te kopen. „Het is eigenlijk als een soort grap begonnen", vertelt Joke van Minnen. Zij had als bestuurslid van turnvereniging Arma via de Nederlandse Culturele Sportbond de vraag gekregen of het voor haar mogelijk was een groep van volwassenen te formeren voor deelname aan een van de discipli nes op het Gymnacopia. Van Minnen liet daarover haar ge- dachten gaan en kwam uiteinde- lijk uit op het groepje dames waarmee zij wekelijks een uurtje aan beat-ballet doet. Toen zij haar plan tijdens een gezameniijke kop koffie openbaarde, werd dat door de hele groep meteen met enthou- siasme ontvangen. „De dames dachten namelijk dat het allemaal niet zo'n vaart zou gaan lopen. Toen echter bleek dat het wel degelijk om een serieus verzoek ging, sloeg dat enthousi- asme toch even om in twijfel." 'Zijn we daar wel goed genoeg voor' en 'Hoe doe ik dat met de kinderen' waren daarbij veel ge- hoorde tegenstribbelingen. Toch werd het plan doorgezet. Voor een aantai leden van de groep die bij nader inzien niet in staat was mee te gaan, werden verse krach- ten gerecruteerd en met Sylvia Kooiman-Damen als grote ani- Het beatballet-clubje van Klubhuis-Zuid dat mee gaat doen aan de Gymnacopia in Tallinn in Estland. mator werd gestart met de voor- bereidingen voor het internatio- nale sportevenement. Gymnacopia was voor een groot gedeelte van de Schiedamse af- vaardiging een onbekend begrip. En ook nu nog hangt er een waas van onbekendheid over heen. Om uitleg over het evenement te ge- ven. komt daarom een summiere folder boven tafel. Daarin valt te lezen dat Gymnacopia staat voor een internationale uitwisseling van verschillende gymnastische stijlen op alle niveaus. Het gaat daarbij om het bevorderen van de vriendschapsbanden en samen- werking tussen sporters en trai ners van de diverse landen. Na in 1990 voor het eerst in Ant- werpen te zijn gehouden, is Gymnacopia voor zijn tweede editie uitgeweken naar Tallinn in Estland. Tijdens het evenement dat een heel officiele openings- en sluitingsceremonie heeft, gaat het niet om de onderlinge compe- titie maar louter om het groepsge- wijs demonstreren van de gym nastische activiteiten. De Schiedamse dames zullen hun de- monstratie uitvoeren op het on- derdeel dans. De verwachting is dat zij deze oefening tijdens de Gymnacopia twee of drie keer mogen uitvoeren. „Onze dansoefening valt uiteen in drie delen", vertelt choreogra- fe Kooiman-Damen die voor het samenvoegen van de verschillen de muziekstukken de hulp in riep van de, in Schiedam niet onbe- kende musicus Rien van Willi- gen. „We openen met een thea- traal gedeelte waarin we door middel van het ontsnappen aan een zwarte cocon het gevoel vrij- heid proberen neer tezetten. Ver- volgens doen we op muziek van de Mighty Dub Cats een voor ons vertrouwd stukje beat-ballet en daarna eindigen we met muziek van Vangelis waarop we door middel van klassieke technieken gewoon een mooie dans willen tonen." Het was een hele klus om de, al- leen met beat-ballet vertrouwde dames in drie maanden tijd klaar te stomen voor een oefening waarin ook andere vormen van dans een plaats vinden. ,,We heb ben vooraf tegen elkaar gezegd, we gaan daar niet voor joker staan en dus zullen we er de ko- rnende tijd hard tegen aan moeten gaan", vertelt Sylvia Kooiman- Damen verder. „En dat is ook ge- beurd. We hebben langzaam onze trainingsarbeid opgevoerd tot 5,5 uur in de week. Als gevolg daar- van werden steeds meer vorderin- gen gemaakt en wat nog belang- rijker was ook het geloof in eigen kunnen nam steeds verder toe." Het dansclubje dat varieert in de leeftijd van 22 tot 65 jaar is er in- middels helemaal klaar voor. Vol zelfvertrouwen en, ook heel be- langrijk, vele kilogrammen lich- ter zullen Soraya de Boer, Maria van Berge, Fiet Vinke, Winnifred van Gent, Wendy Steiger en Riet Poot woensdag 3 juli met Sylvia Kooiman-Damen en Joke van Minnen op het vliegtuig stappen. NORBERT VERINGMEIER Louter blije gezichten bij Holland International nadat de reisprijzen waren vergeven. SCHIEDAM - Om de ovecgang van Snel Reizen tot een volwaar- dig Holland International-kantoor en de verhuizing naar een andere stek in het Hof van Spaland te vie- ren, schreef het Schiedamse reis- bureau onlangs een wedstrijd uit voor de klanten en andere puzzel- grage Schiedammers. Een brochu re was namelijk verspreid met hierin foto's van de medewerksters in verschillende klederdrachten. Vraag was welke landen er door de Holland International-dames wer den vertegenwoordigd. Tot en met zaterdag 15 juni kon er worden in- geleverd, waarna de eindstand werd opgemaakt en de prijswin- naars uitgekozen. De eenweekse vliegreis naar Kos of Rhodos voor twee personen ging naar mevrouw I. Keulen. Tweede werd mevrouw M. Bergman en dat leverde haar een weekeind of midweek Gran Dorado op. De derde prijs, een va- kantiecheque ter waarde van fl.750,-, ging tenslotte naar mevrouw A. Hertog. Met de va kantie voor de deur zal er waar- schijnlijk snel gebruik worden ge maakt van deze uitdagende prij zen. Wethouder Wiegman ondertekent het inburgeringscontract namens de gemeente. 'Theater is een soort verslaving' Het stuk 'Dollie of avocado's bij de lunch' werd door de schrijver in een waas van weed en alcohol in het tijdsbestek van een weekend op het papier geramd. „En dat is te merken ook", zegt Denice Beeckmans met een glimlach. Het stuk is bizar en de emoties die het stuk oproept, zijn sterk. De onder linge relaties van de vijf spelers blijven voor het publiek volkomen onduidelijk. Het enige wat vast lijkt te staan, is de moeder-zoon verhouding. Maar zelfs dit houvast wordt tegen het einde van het stuk genadeloos onderuit getrapt wan- neer Beeckmans haar toneelzoon in een dronken bui om het leven brengt. „Nu begrijp ik het. U bent mijn moeder niet." Beeckmans herinnert zich nog de eerste keer dat ze het stuk doorlas. „Wat nou: 'U bent mijn moeder niet'. Daar begrijp je dan helemaal niets van. Maar dat is nu juist het leuke van het stuk." De premiere van het stuk in theater De Teerstoof verliep volgens Beeckmans desastreus. „We had- den allemaal zoiets van: jongens, dit kan gewoon niet. Alles ging mis, het klopte van geen kanten. je moet het publiek zien te bereiken en dat lukte toen absoluut niet." Regisseur Yvonne van der Haven greep in en stelde Beeckmans voor om de rol in het Vlaams te spelen, SCHIEDAM - De gemeente opent in de week voorafgaande aan Roze Zaterdag de inschrijving van kan- didaten voor de Roze Prijs 1996. Dit houdt in dat bewoners perso nen, organisaties of instellingen in Schiedam, waarvan zij vinden dat zij de Roze Prijs 1996 verdienen, kandidaat kunnen stellen. Natuur- lijk kunnen zij ook zichzelf opge- ven. De Roze Prijs werd in 1995 ingesteld. Met deze prijs wil de ge meente haar waardering uitspreken voor iedereen die zich heeft inge- zet voor de emancipatie van homo- seksuele mannen en lesbische vrouwen. De Schiedamse kunste- naar Gerard van Soest maakt dit jaar een kunstwerk als Roze Prijs. Inzendingen worden beoordeeld door de adviescommissie homo lesbisch emancipatiebeleid. De ad viescommissie draagt vervolgens de kandidaten voor aan het college van burgemeester en wethouders. SCHIEDAM - Wethouder Wieg man reikte woensdag 19 juni het eerste zogenaamde inburgerings contract uit. Ook ondertekende de wethouder de overeenkomst na mens de gemeente. Ruim dertig nieuwkomers zetten onlangs in het bureau voor Werk Scholing hun handtekening onder het inburge ringscontract. Het contract is een overeenkomst tussen nieuwkomers en de gemeente Schiedam. In het contract worden afspraken gemaakt over een inburgeringspro- gramma dat nieuwkomers gaan volgen. Dit is een basisopleiding waarin nieuwkomers zich onder meer verplichten Nederlands te le- ren, een inleiding te volgen maat- schappelijke orientatie en een be- roepenorientatie. Het inburgeringscontract is een ge volg van de nieuwe Wet Inburge- ring Nieuwkomers. Deze is per 1 januari 1996 ingegaan. Het lande- lijke beleid is gericht op alle men- sen die naar Nederland komen om zich hier voor langere tijd te vesti- gen. Eigenlijk zijn er twee groepen te onderscheiden, de zogenaamde gezinsherenigers en vluchtelingen/ statushouders. Het Schiedamse be leid gaat zich in eerste instantie richten op nieuwkomers die jonger zijn dan 57 1/2 jaar en die een uit- kering ontvangen van de Sociale Dienst. Als de nieuwkomer het inburge- ringsprogramma heeft doorlopen, wordt een vervolgtraject afgespro- ken. Welk traject dit zal zijn, is af- hankelijk van hoe iemand het ba- sisprogramma heeft afgerond. Samen met de nieuwkomer wordt gekeken of er sprake is van een zo genaamde sociale, educatieve of professionele zelkfredzaamheid. Met sociale zelfredzaamheid wordt bedoeld dat de nieuwkomer de Ne derlandse taal voldoende beheerst en genoeg kennis heeft van de ne derlandse samenleving om zelf- standig zijn of haar weg te vinden in Schiedam. Het gaat voor een belangrijk deel om traditionele nieuwkomers die in het kader van gezinsvorming- of hereniging naar Nederland komen. Ze zijn niet direct beschikbaar voor de arbeidsmarkt en vaak ou- dere, dus ouder dan 57 1/2 uitke ringsgerechtigden. Nieuwkomers die het niveau van educatieve zelfredzaamheid bereiken zijn in staat door te stromen naar vervolgonderwijs. Nieuwkomers met een professionel redzaamheid, tenslotte, kunnen zich inschrijven bij het RBA als werkzoekende. Het project Integratie Nieuwkomers en het opleidingsinstituut ROC Zadkine (ECV/Mercurius) zorgen voor de nieuwkomers in beide situaties via een methode van individuele begeleiding. De Schiedamse Denise Beekman was de beste actrice van het Eenakterfestival. haar moedertaal. „En dat bleek te werken. Ik ben Vlaamse en je moe dertaal ligt toch dichter bij het hart." Verder introduceerde Beeckmans in het stuk een gra- dueel verlopende dronkenschap. „Daar moet je echt mee oppassen. Dat moet je geleidelijk opbouwen, anders wordt het te gespeeld." Bo vendien werd het stuk door de spe lers veel hilarischer aangepakt. Beeckmans: ..Het stuk is bizar, speel het dan ook bizar." Denise Beeckmans (39) begon op relatief late leeftijd met het spelen van toneel. Nadat ze twee jaar ge leden haar opleiding als rontgenla- borant had voltooid, schreef ze zich in voor een toneelcursus bij de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. „Ik had toen veel tijd over. Ik wilde echt iets voor mezelf gaan doen. Je krijgt anders zo'n groot gat na de zomervakantie. Al- leen maar werken is ook niets. Wat zit ik nou te mutsen: ik ga gewoon toneel doen. dacht ik toen." Bij de SKVR ontmoette ze Yvonne van der Haven, die later bij het Apollo Toneel als regisseur gevraagd werd. Ze benaderde Beeckmans dit jaar voor de rol van Moeder, om mee te doen aan het Eenakterfesti val dat van 3 tot en met 8 juni in het Rotterdamse Bibliotheekthea- ter werd gehouden. In tegenstelling tot andere festivals die Beeckmans eerder had gezien, was er van een competitiedrift to- taal geen sprake. ..Iedereen praatte met elkaar. leverde opbouwende kritiek. De sfeer was enorm goed, er was sprake van een mooie wis- selwerking. Het had niets te maken met een wedstrijd." De jury be- loonde het spel van Denise Beeckmans met de prijs voor Beste Actrice, wat haar volkomen ver- rastte. De dag erna leefde ze in een waas. Beeckamsn: ..Roze wolkjes, euforie." De maandag erop vol- gend belandde ze weer ongenadig hard op de Schiedamse aardbo- dem. Geen recensie in het Alge- meen Dagblad. Ook niet in het Rotterdams Dagblad. „We hebben 'm de hele week uitgespeld." En in de Maaspost slechts een klein stukje. Wat nu?. vraagt Beeckmans zich de laatste tijd af. „Ik ga door. Die prijs betekent een enorme stimu- lanms. En het theater is voor mij echt een soort verslaving." Op de vraag of Beeckmans nog wel kan functioneren als rontgenlaborant. constant denkend aan het spelen van toneel, volgt een uitbundige lachbui. ,M'n collega's vragen al wannneer ik de Oscar win. Maar het is inderdaad net alsof ik nu pas mijn plek heb gevonden. En mijn liefde voor het theater wordt alleen maar groter. Ik heb dat gevoel nog nooit meegemaakt. Het stuk 'Dollie of avocado's bij de lunch' zal waarschijnlijk nooit meer worden opgevoerd. De vol- gende kans om Denise Beeckmans te zien spelen, is in het muziek- theaterstuk 'Pattini' .gebaseerd op Bruid in de Morgen van Hugo Claus. De toneelgroep Voile Maan brengt het stuk op 11. 12, 13 okto ber in het Kapelletje. SCHIEDAM - Magneet Drukkerij is het tweede adres waar men in Schiedam terecht kan voor elk ge- wenst familiedrukwerk. Sinds 10 mei kan iedereen in het nieuwe fili- aal, de Magneet Printshop aan de 's Gravelandseweg 248, weer ge- boortekaarten, posters en 'gifts' aanschaffen. Maar er is nog veel meer te koop. In 1932 richtte de vader van be- drijfsleider Levens de Magneet Drukkerij op. „Ik heb me al vaak het hoofd gebroken over de naam die hij toen heeft uitgekozen", zegt Levens in het nieuwe pand dat Magneet Drukkerij nu tot zijn be- schikking heeft. „En ik heb werke- lijk geen idee. Mijn vader heeft daar nooit een bevredigend ant- woord op gegeven. Het enige wat ik weet is dat hij erg tevreden was over zijn slagzin: 'Magneetdrukkerij trekt". Mis- schien heeft hij alleen vanwege die vondst het bedrijf zo genoemd. Ach, what's in a name." Magneet Drukkerij richt zich op een zo breed mogelijk publiek. Al jaren staat de drukkerij bekend om zijn hoogstaande kwaliteit en breed serviceniveau. Het bedrijf heeft de beschikking over geavan- ceerde apperatuur en biedt een breed scale aan mogelijkheden. Naast het handelsdrukwerk zoals briefpapier, rekeningen, ketting- formulieren en folders, verzorgt Magneet Drukkerij ook reliefdruk- werk. Ook is het mogelijk om kunststoffen op klein formaat te bedrukken, zoals credit cards. In 1980 besloot Levens het fami liedrukwerk af te stoten; omdat Magneet Drukkerij diep naar de 's Gravelandsepolder was verhuisd. Nu Magneet Drukkerij een tweede Bedrijfsleider Levens laat even wat voorbeelden van verschillend drukwerk zien. filiaal heeft geopend aan de 's Gra velandseweg, in het complex van Officeland, vindt Levens dat ook de gewone particulier weer kan worden bereikt. ,.We zijn nu weer dicht bij het centrum van Schiedam en goed bereikbaar via de 's Gravelandse- en Churchill- weg. En bus 54 stopt gewoon voor de deur." Bovendien kan de klant zijn auto gratis op de parkeerplaats kwijt. 'Gifts', het is een nieuw begrip in de drukkerijwereld. In het ruime pand heeft Levens een groot assor tment opgesteld. Kaarten die voor elke gelegenheid kunnen worden gedrukt, bruidsuikers, geboorte- kaarten- en presentjes, relatiege- schenken als uitstekende Italiaanse wijnen. „En wij verzorgen dan het etiket. Alles is mogelijk. Geef ons een mooie foto en wij zorgen er- voor dat die perfect op het etiket wordt afgedrukt." Bovendien is het mogelijk om in de Printshop uiteenlopende forma- ten te laten kopieren. In de print- shop staat een keur aan technisch hoogstaande kopieerapparaten ge reed die naar believen kan inbin- den, kleur kan afdrukken en ook nog eens zorgt voor gekleurde tab- bladeren. De klant kan bij Levens en zijn medewerkers verder terecht voor het maken van grootformaat posters. „Heel rrlooi voor een pre- sentatie of gewoon voor boven de bank", zegt Levens. Magneetdrukkerij is aangesloten bij Printass. Deze selecte groep van zelfstandige drukkers heeft de beschikking over een grote diver-, siteit aan machines en kennis. Spoedorders die speciale appara- ten vereisen, kunnen zo zonder probleem worden afgedrukt. De Magneet Printshop is maandag tot en met vrijdag geopend van 09.00 tot 17.30 uur. Donder- davond tot 21.00 uur. Zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. De Printshop is gevestigd aan de's Gravelandse weg 248. Telefoon 245 37 53.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5