Prettige en veilige kilometers! m Actie voor gibbon-aapjes m SPORT KAN HEEL M00I ZIJN VOORDEELBON KLARE TAAL Rotterdams Dagblad Kindervakantieboek van de ANWB Met de auto op vakantie: ANWB wegenatlas voor de prijs van een kaart! Eerste Tirolerhout- museum in Wildschnau ■in Whi Topprestaties dragen we daarom als sportiefste krant van Rotterdam en omstreken een warm hart toe. Of het nu om amateurs of professionals gaat. Zo leest u de komende weken veel over de Olympisehe sporters Compleet, overzichtelijk en vooral actueel. Nog geen abonnee? Vul de bon in en profiteer van hetOlympisch voordeel Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar: Rotterdams Dagblad, afdeling Abonnee Service, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Gratis bellen kan ook: 06-0642 JA, IK PAK HET OLYMPISCH VOORDEEL! IN HET C CX9.55 Woensdag 3 juli 1996 VAKANTIE Als passagier kun je onderweg even een dutje doen; als chauffeur is het een must om iedere twee uur even pauze te houden. Het is zover! Een groot aantal mensen gaat een dezer dagen op vakantie. Voor velen betekent dat: de auto volladen, broodjes smeren voor onderweg en beginnen aan een lange reis naar de vakantiebe- stemming. Hoe zorg je ervoor dat je de hele reis fris en monter blijft en niet doodmoe op het vakantie- adres arriveert? Neem bijvoor- beeld eens een kijkje bij de auto- accessoires in een warenhuis of bij Halfords. Daar vind je allerlei han- dige zaken die een lange autorit plezierig maken. Bijvoorbeeld een bolletjeskussen voor op de voor- stoelen. Dat zorgt voor ventilatie en ongemerkt ook voor een lichte massage van de spieren. Voor de passagiers is er ook een doezelkus- sen voor aan de gordel: je kunt dan je hoofd ontspannen neerleggen en een dutje gaan doen. De handen hebben het druk: de he le weg moeten ze sturen, schakelen en richting aangeven. Met een na- tuurrubber stuurhoes met ribbels en noppen kan de bestuurder zijn vingertoppen, handpalm, of de muis van zijn hand zo nu en dan lichtjes masseren, zonder het stuur los te laten. Bovendien regelt de rubberhoes de vochtregulatie. Dat is wel zo prettig want op weg naar een zonovergoten bestemming kan de temperatuur in de auto aardig oplopen. Een open raam helpt maar af en toe. Wel is er eenvoudig een extra ventilator op het dash board of op de hoedenplank te monteren die verfrissende koelte het interieur in blaast. Om ook een geparkeerde auto zo koel mogelijk te houden zijn er zonwerende rolg- ordijnen en opvouwbare zonne- schermen te koop die achter de voor- of achterruit worden ge nlaatst. Wie nog meer verkoeling wenst onderweg. kan een thermo-elektri- sche koelbox (op 12 Volt) aanslui- ten op de eenpolige stekker van de sigarettenaansteker. Zelfs de be stuurder kan eventueel onderweg van een frisdrankje genieten: er zijn houdertjes te koop om een be- ker of blikje bmnen handbereik te hebben. Maar hoe goed je ook voor jezelf zorgt onderweg, een absolute 'must' is toch om iedere twee uur een kwartiertje rust te nemen, zo- dat je niet duf en stijf wordt. Dit is in het belang van je eigen veiligheid. Want helaas stranden er ieder jaar weer vakantiegan- gers in het zicht van de haven door vermoeidheid en onoplet- tendheid. En u zit er natuurlijk niet op te wachten om datzelfde mee te maken! De traditionele wegenkaart is qua formaat soms onhandig. Dat het (voor dezelfde prijs!) ook anders kan tonen de nieuwe wegenatlas- sen van de ANWB voor de populairste Europese vakantielanden. Het zijn handzame boekjes, op A5-formaat, voorzien van een ring- band. Juist die ringband maakt de atlassen handig in gebruik. De pa ginal slaan makkelijk om en blijven plat liggen. De paginering is duidelijk en de afstandstabel en routeplanner vergroten de prakti- sche bruikbaarheid nog eens. Dankzij de planner kan de automobi- list in een oogopslag zien uit welke doorgaande routes bij kan kie- zen. Een plaatsnamenregister en stadsplattegronden completeren de wegenatlassen. De boekjes tellen 64 pagina's en kosten 14,50 voor niet-leden. ANWB-leden betalen 13,50. De wegenatlas van heel Europa heeft de ANWB op dezelfde wijze uitgevoerd (met ringband, cartografie en extra's) maar dan op A4- formaat. Heel Europa, inclusief Scandinavia en IJsland en West- Rusland tot aan Moskou, is vertegenwoordigd. In totaal komen 49 landen aanbod met zestjg overzichtsplattegronden en uitgebreide verkeersinformatie per land. De gids telt 220 pagina's en kost 34,95. ANWB-leden betalen 29,90. Het in Tirol geiegen Wildschnau, bekend om zijn houtnijverheid, curiosa, oeroude huizen en oude sagen, heeft er vanaf 12 juli 1996 een nieuwe attractie bij; het eerste houtmuseum van Tirol. Het is op- gericht door houtsnijder Hebert Salcher. Hij ziet het als een eerbe- toon aan de houtnijverheid in het dal. In bijna de helft van het aantal huizen van het dorp Auffach. waar het museum ligt, werken tim- mermannen of schrijnwerkers, Het museum biedt een overzicht van de geschiedenis van het hout in Wildschnau. Ook zijn er oeroude en typische werktuigen te zien, zoals de grootste en de kleinste hout- schaaf van Tirol, zeldzaam houtsnijwerk en miniaturen van hout. Daarnaast zijn er voorwerpen te bezichtigen die per seizoen of ten- toonstelling wisselen. Omdat het museum in de woning van de houtsnijder is gehuisvest en naast diens atelier ligt, kunnen bezoe- kers de geboorte van nieuwe houtsnijwerken gadeslaan. 'Vereniging Vrienden van Blijdorp' heeft de diergaarde bijna een half miljoen gulden toegezegd. Daarom voeren de Vrienden nu ac tie onder het motto: Alle vrienden hand in hand, voor het nieuwe gib- bon-eiland.' Daarbij is ieders steun van harte welkom. Mensen kunnen een bijdrage overmaken op giro 13 In Blijdorp kun je nu slingerende gibbons bekijken. (Foto Jan Vermeer/Apenheul) Diergaarde Blijdorp is dit jaar be- gonnen aan het project 'Maleise Bosrand'. De eerste fase daarvan, die nu gereed is, is gesponsord door de 'Vereniging Vrienden van Blijdorp'. De bezoeker maakt in die bosrand een reis door Zuid- oost-Azie en ontmoet allerlei die- ren die in het gebied leven. Blijdorp wil daarbij de verschei- denheid aan soorten laten zien: zo zijn er runderen en herten, maar ook kleine katachtigen en fazanten te zien. Hoogtepunt van de eerste fase vormt ongetwijfeld het eiland voor de gibbons. Gibbons zijn aapjes in de oer- wouden van Vietnam en Thailand. Ze vallen vooral op vanwege hun enorm lange armen en benen. Die hebben ze niet voor niets, want ze brengen het grootste deel van de dag al slingerend van boom tot boom door, op zoek naar voedsel. Daarbij kunnen ze enorme afstan- den overbruggen; in een keervlie- gen' ze wel tien tot twaalf meter. Op het eiland komt een aantal bomen te staan, zodat de gibbons ook in actie te bewonderen zijn. De 57 803 ten name van 'Vereniging Vrienden van Blijdorp' te Rotter dam, o.v.v. 'Gibbon-gift'. Je kunt echter ook lid worden van de Ver eniging Vrienden van Blijdorp voor de jaarlijkse donatie van mi- nimaal veertig gulden. Lid worden is heel eenvoudig, bel of fax naar: (010) 467 66 37. Spelletjes, raadsels, zoekplaatjes en vijf verhalen waaronder een nieuw avontuur van Kikkertje Joris. Dit is slechts een greep uit het gratis 'Kindervakantieboek' dat de ANWB voor kinderen tussen de zeven en twaalf jaar heeft samengesteld. Deze gratis ANWB uitgave verschaft de kinderen naast voorpret ook plezier tijdens de reis. Op de vakantiebestemming kunnen zij een dagboek bijhouden, n van de spelletjes in de praktijk brengen, een vreemd suikerzakje inplakken of een verhaaltje lezen. Kortom, het kindervakantieboekje biedt pret voor, tijdens en na de vakantie. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad zes weken vrijblijvend op proef voor slechts f 27,- CJ Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis. Daarna betaal ik: Q f 29,75 per maand (automatisch)* _l f 87,20 per kwartaal (automatisch)* Q f90,85 per kwartaal (acceptgiro) bij automatisch betalen ook uw bank-/gironummer invullen en uw handtekening plaatsen. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank-/gironummer: Handtekening: Voorl: Nr: m/v Plaats: (i.v.m. controle bezorging)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 5