SPORT KAN HEEL M00I ZIJN KLARE TAAL Rotterdams Dagblad B&B: geen formaliteiten m m Eten en drinken in Engeland mm. o Topprestaties dragen we daarom als sportiefste krant van Rotterdam en omstreken een warm hart toe. Of het nu om amateurs of professionals gaat. Zo leest u de komende weken veel over de Olympische sporters Compleet, overziehtelijk en vooral actueel. Nog geen abonnee? Vul de bon in en profiteer van het Olympisch voordeel Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar Rotterdams Dagblad, afdeling Abonnee Service, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Gratis bellen kan ook: 06-0642 JA, IK PAK HET OLYMPISCH VOORDEEL! IN HET Woensdag 10 juli 1996 wd j VAKAItl' Het Bed Breakfast-systeem in Engeland is ideaal. Bij elk huis waar een B&B-bord hangt, kan gewoon worden aangebeid. Soms hangt onder het bord nog de tekst 'vacan cies' en dan weet je zeker dat er kamers vrij zijn. Ais er staat "no vacancies' zijn de kamers vol. Formaliteiten hoeven niet te worden vervuld. Er is geen sprake van papieren invullen of paspoorten achterlaten. De bewoner laat de kamer zien, geeft een sleutel en spreekt een tijd af voor het ontbijt, waarbij u de keuze heeft uit 'continental breakfast' (toast en marmelade, cornflakes en thee) of 'full English break fast (met ook nog gebakken eieren, spek, worstjes. toma- ten en champignons). Meestal logeer je gewoon bij de mensen thuis. Het is een leuk idee om ineens in zo'n echt Engels huis te 'wonen'. Zeker als het een mooie cotta ge is. Bij de kamer hoort altijd een eigen badkamer en wat de Engelsen noemen: 'tea-ma king facilities', een waterko- ker, kopjes, theezakjes, suiker en melk op de kamer. De prijs van deze B&B overnachtin- gen: tussen de 30 en 35 pond (1 pond is ongeveer 2,60) voor een tweepersoons kamer. Onze B&B-adressen De drie adressen voor Bed Breakfast, die wij vast voor u hebben uitgetest en goed bevonden, zijn: 1. Mrs. Pam Miiis, Cloverlea Hothfield Rd, Bethersden, Ashford, Kent, telefoon 01233-820353. 2. Geraldine Skippon, Bon Anse, Station Road, Head- corn, teiefoon 01622- 890627. 3. Kathleen en Ron Cole man, Crossways Field Way, Sturry, Canterbury, Kent, telefoon 01227-711059. Kent: de lieflijke tuin van Engeland Engeland! Net van de boot, nog in de haven van Ramsgate, pas- seren we drie grote borden, met in alle talen een overduidelijke waarschuwing: 'Keep to the left! Links rijden. Dat wisten we na- tuurlijk al. Toch is het verbijste- rend dat we direct op het eerste kruispunt na het havengebied automatisch de rechterweghelft insturen. Daar staan we dan, neus aan neus met een tegenlig- ger. Gelukkig reageren Engelsen in de auto kalm, zo blijkt al gauw. Ze houden schijnbaar al rekening met Vanuit Oostende (per auto in twee uur bereikt vanuit Rotterdam) zijn we het Kanaal overgestoken met een 'ferry' van de Sally Lines: een overtocht van vier uur. Rond vijf uur (Engelse tijd) rijden we van de boot af. We hebben dus nog wat tijd om onderdak voor de nacht te zoeken. Want behalve die over tocht hadden wij niets geboekt. We gaan op de bonnefooi Engeland in. Zoeken naar een 'Bed Break - fast'-adres. In Ashford stoppen we bij het eerste B&B-uithangbord. Foute boel. We krijgen te horen dat in Ashford alles vol is, want er is een conferentie. Dan rijden we Biddenden: een typisch Engels dorpje met een reclamebord van het lokale biermerk, Shepherd Neame. de vloer!) en de volgende ochtend een 'full English breakfast'. Voldaan kunnen we aan onze eer ste ontdekkingstochten in Enge land beginnen. Op de kaart zoeken we of hier in de omgeving 'nog iets te beleven' valt. Genoeg, zo blijkt al gauw. Hier zijn zoveel leu- ke uitstapjes te maken, dat we he- lemaal niet verder hoeven te rei- zen. We blijven gewoon drie da- gen in deze omgeving. Vlakbij is immers de prachtige tuin van Sis- singhurst Castle en maar een ietsje verder weg ligt Hever Castle, het kasteel waar Anna Boleyn, de tweede vrouw van Hendrik de Achtste, haar jeugd doorbracht. Daar gaan we eerst maar eens op af. Hever Castle ligt in een 14 hectare groot park en het middeleeuwse kasteel is ingericht zoals het vroeger was. We zien dus het meisjeskamertje van Anna, we le- zen haar vlotgeschreven levens- verhaal dat zo droef eindigt (Anna werd onthoofd toen Hendrik op haar uitgekeken was), we zien een galerij met wassen beelden van Hendrik de Achtste, Anna Boleyn en andere figuren uit die tijd. Daar- na genieten we nog van het fraaie park met doolhof. waterval. rosari um en Italiaanse tuin met renais- sance-beelden en volop bloemen. Hever Castle is een attractie, waar buitenlanders die het moeilijk heb ben op de weg. Want het is wel even wennen, dat links rijden. Na die eerste misser gaat het echter al gauw goed, het is een kwestie van je hoofd erbij houden. We rijden dus op de linkerweghelft Kent in: 'the garden of England' De tuin van Engeland is inderdaad een lieflijk landschap. Glooiende fris-groene velden, pittoreske dorpjes met Anton Pieck-achtige cottages en overal kleurige uit- hangborden, vredig grazende scha- pen en dartelende lammetjes. Het is april en overal bloeien de bomen, de forsythia en grote hoe- veelheden narcissen. Engelsen zijn blijkbaar gek op 'daffodils' of 'daffs'. maar meteen het stadje weer uit. In een dorpje richting Tenterden zien we weer een bordje. Het wijst naar ons idee op een 'Inn', maar als we daar binnen stappen blijken er geen kamers te zijn. De mensen in deze Bull Inn vangen ons echter al- leraardigst op. Ze gaan zelfs een paar adressen bellen om onderdak voor ons te vinden en wijzen ons dan de weg door het dorpje heen naar een B&B-adres. Zo komen wij bij mrs. Pam Mills in Bethersden, een adres dat we op eigen kracht nooit zouden hebben gevonden. Pam Mills heeft een mooie bungalow met landelijk uit- zicht. Wij krijgen er een echt En gelse kamer, alles gebloemd, met een fraaie badkamer erbij (tapijt op Straatje in het gerestaureerde Rye je je gemakkelijk een hele middag kunt vermaken. De volgende dag rijden we naar het oude stadje Tunbridge Wells, een voormalig kuuroord. Daar werd in 1606 een bron met genees- krachtig water ontdekt, waarna het dorpje een geliefd vakantie-oord werd voor 'the rich and the fa mous'. Koningin Victoria vertoef- de hier bijvoorbeeld. Tegenwoor- dig is het plaatsje uit de mode bij de 'upper class', maar het ademt nog steeds de sfeer van die rijke ja- ren. De 'Pantiles' bijvoorbeeld: zuilengalerijen met winkels en lin- debomen. in de 18e eeuw voorzien van Vlaamse tegels, de pantiles dus. Tunbridge Wells is nog steeds een prachtig en sfeervol echt En gels stadje. Wat is er verder nog in deze streek? Veel kastelen, veel parken en tuinen. Wij bezochten nog Bo- diam Castle, een middeleeuws kas teel dat heel robuust in het water staat. Van binnen blijkt het een ru- ine. Veel trappetjes en gangetjes zijn nog wel begaanbaar, waardoor het kasteel vooral voor kinderen heel avontuurlijk is. Maar een absolute 'must' blijkt Leeds Castle. Het sprookjeskas- teel, omringd door een schitterend park, was door de eeuwen heen een geliefd buiten van de Engelse koningen. Het interieur van Leeds Castle is nog in vol ornaat te be- zichtigen. In het park is een heel leuke, grote doolhof, waarin je geheid ver- dwaalt, maar dan krijg je een hint van de portier, zodat je toch de grot vindt, waarvan de ingang precies in het middelpunt van het doolhof ligt. Verderop in het park vinden we een vogelpark, een 'duckerie' vol eenden en watervogels, een restaurant en kassen. Kortom: Leeds Castle is beslist een aanra- der. Het ligt iets ten zuiden van Maidstone. Veel te snel naar onze zin zat ons vijfdaagse uitstapje er alweer bijna op. Zondagochtend om half elf zou de boot vertrekken uit Ramsgate. Daarom zochten we zaterdag- avond een B&B-adres in de omge ving van Canterbury. We zijn er in die paar dagen handig in gewor- den. In het dorpje Sturry vonden we weer een aardige kamer in een groot huis met een mooie Engelse tuin. Van daaruit reden we nog even Canterbury in en konden nog net de kathedraal bezoeken: die bleek tot zeven uur open. De enor- me, gotische Canterbury Cathedral met kruisgang en kapittelzaal maakt een overweldigende indruk. Binnen is veel te zien: onder meer de plek waar in 1170 Thomas Becket is vermoord. Ook ligt er een dik boek met namen van oor- logsslachtoffers. Elke dag om pre cies twaalf uur wordt er een blad- zijde omgeslagen, zodat alle na men even lang aan het publiek worden getoond. Wat ons tegenviel, was dat er daar- na rondom de Canterbury Cathe dral in de binnenstad op zaterdag- avond bijzonder weinig te beleven was. Onze laatste avond werd daardoor bepaald geen wilde avond. De volgende ochtend al- leen nog heerlijke 'scrambled eggs' bij het ontbijt en daarna snel naar Ramsgate. Stipt om half elf gooide onze Belgische ferry, de Reine Astrid, de trossen los en langzaam verdwenen de witte krij- trotsen van de Engelse kust uit beeld. Door Lucy Beker Bodiam Castle Overal langs de weg in Kent vind je leuke 'Inns' met een groot en kleurig uithangbord voor de deur. Binnen tref je aan het eind van de middag meestal een groep jonge man- nen achter grote pullen schuimloos 'ale'. Als twee buitenlandse vrouwen binnen- stappen kijkt niemand ver- baasd op. Je kunt hier koffie drinken, en die valt niet tegen, ook al staan Engelsen niet be paald bekend om goede kof fie. Tussen de middag zijn de sandwiches aan te bevelen: diagonaal gesneden boter- hammetjes met tonijn en mayonaise of cheddar kaas met sla en tomaat ertussen. Ze kosten niet veel en zijn erg lekker. Overigens zijn zulke sandwiches ook te krijgen in grote supermarkten: daar zijn ze al net zo vers en lekker. 's Avonds is er in de gezellige inns keus uit verschillende vleesgerechten, die worden geserveerd met stevige patat en doperwten, op een overla den ovaal bord. Best lekker, maar niet echt een culinair hoogstandje. Toch hangt het blijkbaar een beetje af van de kok, want we hebben het ook eens heel goed getroffen. Heel lekker aten wij bijvoor beeld in The George and Dra gon Inn middenin het stadje Headcorn. Hier probeerden wij een Engelse 'pie' met kip en groente: die was heel sma- kelijk. Als nagerecht bestel- den we 'applepie and cream' en tot onze verrassing kregen we een schaaltje, waarin de appeltaart min of meer dreef in ongeslagen en ongezoete slagroom. Een vreemde erva- ring als je appeltaart met slag- room verwacht, maar het smaakte goed. Zo valt er in Engeland ook op culinair gebied toch wel wat te beleven. )i Q Bezorg mij het Rotterdams Dagblad zes weken vrijblijvend op proef vdor slechts f 27,- Ik neem een kwartoalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis. Daarna betaal ik: Q f 29,75 per maand (automatisch)* f 87,20 per kwartaal (automatisch)* l_) f 90,85 per kwartaal (aeceptgiro) bij automatisch betalen ook uw bank-/gironummer invullen en uw handtekening plaatsen. Naam: Voorl: m/v Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: (i,v.m. controle bezorging) Bank-/gironummer: Handtekening:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 19