Populaire Ford Escort nu in Limited Edition Renault Clio veiligergemaakt Combi van hoog- staande klasse Brave Colt wordt flitsend racemonstertje n Geraffineerde Nissan Primera Invitation Uitlaatgassen in een zak Daewoo groeit als kool Peugeot 406 nu ook in SL 1.6 uitvoering Toyota 'lean-burn' motor onderscheiden Ford Virtual Reality Weg met deel III Mitsubishi Colt 1.6 liter GLX mnmi Stabiliteit Nieuwe motor SPECIFICATIES BUZONDERHEDEN UITRUSTING 1403 WEEK 32 CX907 - Met een speciale uitgave van de Escort hoopt Ford de verkoop van dit populaire model eens extra op te stuwen. Algemeen directeur Jan A. Brentebraaten van Ford Neder- land wijst er tevreden op dat de belangstelling voor de meeste mo- dellen van zijn merk in het eerste kwartaal sterk is gestegen. „Ons doel is nog meer aandacht te vesti- gen op de Escort. In zijn segment, waarin verreweg de meeste auto's worden verkocht, heeft deze auto nu een aandeel van 3,6 procent. Wij willen naar vijf procent groei- en." Met de Limited Edition, zoals de specia le uitgave is gedoopt, geeft Ford een ge- past antwoord op de enorme prijzenslag in autoland. Als driedeurs kost de auto met fl.29.990,- slechts vijfhonderd gul den meer dan de goedkoopste Escort, maar heeft als extra uitrusting onder meer sportbumpers met mistlampen voor (zoals bij de GT), elektrisch be- dienbare voorramen, brede 185/60 HR De Escort Limited Edition heeft een royale uitrusting. Deze versie moet de verkoopcijfers van Ford verder opstuwen. banden met speciale wieldeksels en een tebraaten gedeeltelijk toe te schrijven kleinste Ford verkocht, dit jaar zullen interieur en dashboard in de kleur Ra- aan de enorme belangstelling voor de dat er ten minste 12.000 zijn. ..We den- ven. Juist deze extra's geven de Escort vernieuwde Fiesta: werden over geheel ken inclusief de Classic zelfs voorzich- een zeer geprononceerde uitstraling. 1995 nog 6.500 exemplaren van de tig aan 15.000." aldus Brentebraaten. Ford handhaaft vooralsnog de aanbie- ding dat de vier- en vijfdeurs en de Wa- gon slechts fl.500.- meer kosten dan de driedeurs. De opmars van Ford valt volgens Bren- Ook de afzet van de Escort en de Mon- deo zit met twintig tot 25 procent ten op- zichte van het eerste kwartaal van 1995 flink in de lift. Onze opzet om de station- wagon dezelfde prijs te geven als de vier- en vijfdeurs werpt vruchten af. Bij de Escort neemt de station wagon zo'n zestig procent van de afzet voor zijn re- kening, bij de Mondeo zelfs meer dan zeventig procent. Dat was voorheen on- geveer twintig procent. Een ander sterk punt van Ford is volgens Brentebraaten de extra aandacht van zijn merk voor het veiligheidsaspect. „Ook de Nederlanders blijken daar geld voor over te hebben: ze kijken minder naar de prijs, maar meer naar wat ze werkelijk nodig hebben. Het blijft natuurlijk uiter- mate vreemd dat de Nederlandse rege- ring veiligheidszaken als airbags extra belast met BPM. Je zou dit soort zaken juist moeten belonen met aantrekkelijke voorwaarden om ze voor een nog groter publiek bereikbaar te maken." De Clio fase 3 staat al in mei bij de dealers Veiligheid is n van de belangrijk- ste onderwerpen in de moderne auto-industrie. Ook Renault pikt deze boodschap op. De derde ge nerate van de Clio, die in mei bij de dealers zal staan, laat daarom diverse wijzigingen aan de carros- seriestructuur zien. Zo zijn zowel de vloer als de frames van de voorportieren versterkt door het gebruik van dertig procent dikker plaatstaal. Dat biedt meer be- scherming bij aanrijdingen. Renault heeft ook de rugleuningen van de achterbank verhoogd en voorzien van een derde verankeringspunt aan de bo- demplaat voor een betere ondersteuning bij een ongeluk. Elke Clio beschikt voortaan over een veiligheidsstuurwiel waarvan de naaf is voorzien van ener- gie-absorberend materiaal met een dikte van 70 mm. Als optie is voor alle versies een airbag aan de kant van de bestuurder en van de passagier verkrijgbaar. Aan het rijgedrag is eveneens gesleu- teld. Zo is de stabiliteit in bochten ver- groot. De fijnproever kan ook voelen dat de remwerking is verbeterd. Renault ge- bruikt nu verbeterde wrijvingsmateri- alen en een servo-unit met gewijzigde bekrachtigingsverhouding. Bij de duur- dere modellen is ABS als optie lever- baar. De rij- en motorgeluiden zijn verder on- derdrukt. Dat is bereikt door de toepas- sing van extra geluiddempend materiaal onder de motorkap, op de vloer van de bagageruimte, op het schutbord en op diverse andere plaatsen. Renault heeft het Easy-systeem, dat het al leverde in de Twingo, nu ook op de Clio gei'ntroduceerd. De auto heeft nog wel een versnellingspook, maar die kun je bedienen zonder koppelingspedaal. Je rijdt daardoor merkbaar rustiger. De introductie van de derde generatie Clio wordt extra opgefleurd door de komst van een nieuwe 1,2 motor, de eer ste representant van de nieuwe D-serie. Het is een ruime afronding naar boven, want het eerste lid van de nieuwe familie meet 1.149 cm3. Het gaat om een zoge- naamde lange-slagmotor met twee klep- pen per cilinder. De uitrusting met een verfijnd injectiesysteem staat er garant voor dat de motor snel opwarmt, wat leidt tot minder vervuiling en een gunsti- ger brandstofverbruik. Dat de onder- houdsintervallen ook nog eens zijn ver- lengd tot 15.000 kilometer is natuurlijk mooi meegenomen. Mercedes-Benz levert met de E- klasse Combi een fraai staaltje vakwerk af. Deze stationwagon biedt evenals de sedan comforta- bele rij-eigenschappen en een zeer doordachte uitrusting. De laad- ruimte van maximaal 1.975 liter maakt hem tot een van de grotere in zijn klasse. In mei arriveert de ze nieuwe aanwinst in de E-klasse bij de dealers. De voorgangers van de Combi gingen door het leven als T-model. Met de eer ste serie (van 1977 tot aan 1985) maakte Mercedes-Benz direct een opvallend sterke entree. De auto scoorde vooral goed op de zakelijke markt. Van dit mo del zijn er in goed acht jaar tijd 200.000 geproduceerd. Van de tweede - T - zijn er tussen 1985 en 1996 340.000 ver kocht. Het zijn fikse aantallen, zeker in de top van de markt waarin het nu gelanceerde model zich eveneens moet laten gelden. De goedkoopste, de E200 Combi, kost fl.93.100,-. Onder de kap huist een 2,0 liter viercilinder zestienkleppen motor met een vermogen van 100 kW/136 pk. Het is een verbeterde versie van de mo tor in de E200 sedan. Hij heeft wat meer koppel. Mercedes zal deze vanaf nu ook in de sedan gaan leveren. Het is een stevig bedrag maar zoals van een merk als Mercedes is te verwachten, krijgt de koper een degelijk produkt dat zich kenmerkt door een goede afwer- king. Het comfort staat op hoog niveau. Het ontbreekt de bestuurder aan weinig. De Combi heeft dezelfde uitrusting als de sedanversies. Standaard zaken zijn bij voorbeeld een elektronische sperdif- ferentieel dat het doorslippen van de aangedreven achterwielen onderdrukt bij snel optrekken. Handig is de automa- tische niveauregeling. Dat systeem zorgt voor aanpassing van vering en schok- demping, zodat de Combi niet achter- over gaat hangen bij een zware lading. De auto behoudt zo onder alle omstan- digheden zijn voortreffelijke weglig- ging- De inzittenden voor weten zich omringd door airbags. Ze zitten in het dashboard en de portieren. De carrosserie is aan de achterkant extra solide gemaakt om veel bescherming te bieden bij een aanrij- ding. Mercedes stelt dat zelfs kinderen op het als accessoire te leveren derde bankje achterin even veilig zitten als de personen op de daarvoor geplaatste tweede bank. Door gebruik te. maken van speciale staalsoorten weegt ae Com bi evenveel als de sedan. Behalve als E200 komt de Combi ook als E290 Turbodiesel, E230 en E420 op de markt. De prijzen hiervan zijn respec- tievelijk fl.104.150,- D. 101.650 en fl. 179.850 gulden. De koper kan kiezen uit de uitvoeringsniveaus Classic, Ele gance en Avantgarde. In de loop van 1997 presenteert Mercedes een vierwiel- aangedreven variant alsmede nieuwe V6-motoren, die het gat tussen de E230 viercilinder en E420 V8 zullen dichten. Het vernieuwen van de Mitsubishi Colt is zeker geen gemakkelijke taak geweest voor de Japanse makers van de auto. Want het vorige model was immers al zeer geliefd. Toch zijn ze er in geslaagd om er iets heel moois en opwindends van te maken. En de rij- prestaties? Tja, na die week testen wilden we de 1.6 GLX eigenlijk niet meer kwijt. De Colt is wat kleiner geworden. Ten opzichte van zijn voorganger is hij maar liefst 7.5 centimeter gekrompen. Dit is eigenlijk alleen merkbaar voor de ach- terpassagiers. Lange volwassenen - bo ven de 1,85 meter - hebben voor hun hoofd en knien niet echt veel ruimte over. Maar daar staat tegenover dat de bestuurder en passagier nog steeds veel ruimte hebben. De bagageruimte van de Colt is groot gebleven, helemaal als je de achterbank neerklapt. (Mitsubishi Colt 1.6 GLX): Motortype: 1.6 viercilinder benzi- nemotor Cilinderinhoud: 1597 cm3 Vermogen: 83 kW/113 pk bij 6000 t.p.m. Max. koppel: 137 Nm bij 5000 t.p.m. Acceleratie: 9.8 sec van 0-100 km/ uur. Topsnelheid: 190km/uur. Gem. verbruik: 7,2 ltr/100 km. Prijs: fl.31.795,- Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels elektrisch verstelbaar en verwarmd Stuur verstelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas Airbag Toerenteller Beide zonnekleppen spiegels Het interieur van de Colt is verfrissend. Er zijn zeer duidelijk af te lezen grote meters, handige bedieningsinstrumenten en de stoelen geven steun en zijn com- fortabel. Andere leuke aardigheidjes in het interieur zijn de uitklapbare beker- houders en een geheugen voor de be- stuurdersstoel. Na het naar voren klap- pen van de stoel. schuift deze automa- tisch weer in zijn ingestelde positie te- rug. Wat rijprestaties betreft. hebben de Japanners hun best gedaan op dit model. Met de 1.6 L verandert de Colt van brave auto ineens in een flitsend race monstertje. Bochtige landweggetjes en rustige snelwegen zorgen bij ons voor - ongemerkt - veel toeren. Het enige nadeel aan de vernieuwde Colt bevindt zich aan de achter kant. Als je namelijk de klep wilt open- doen, moeten je vingers zich onder een klein richeltje wurmen. Van binnenuit is hij wel gemakkelijk te openen. Maar dit 'akkefietje' weegt lang niet op tegen de voordelen van de Colt 1.6 liter GLX; een mooie, zeer pittige auto voor een concurre- rende prijs. De Mitsubishi Colt 1.6 GLX zet sportieve prestaties meer. v De 'Invitation' is een fraaie variant van de succesvolle Nissan Primera. In het interieur vind je het dashboard van de snelle SRi uitvoering. De interi- eurbekleding is speciaal voor de Invitation ontworpen en ademt sportieve luxe uit. Zowel de buitenspiegels als de voorste portierruiten zijn voorzien van elektrische bediening. De Primera Invitation met 2,0 liter dieselmotor heeft tevens airconditioning. Sportieve lichtmetalen velgen harmonieren met de fraaie verchroomde handgrepen en de Invitation-badge. De Nissan Primera Invitation is leverbaar als vierdeurs sedan en als vijfdeurs hatch back, met een l ,6i, 2.0i of 2.0D motor. Er zijn maar liefst tien sprankelen- de carrosseriekleuren. De Primera Invitation is er al vanaf fl.38.295 voor del.6iSedani Een vrouw in Zweden vroeg zich af of de uitlaatgassen van auto's niet konden worden verzameld in een zak op de auto. Die zou afgegeven kun- nen worden bij een speciaal depot waar de inhoud gereinigd zou kunnen worden. Saab realiseerde zich dat dit plan niet haalbaar was, maar ging er toch mee aan de slag. Het resultaat is het Saab Uitlaat Recirculatie Con cept, dat uitlaatemissies na een koude start drastisch terugdringt. In plaats van de uitlaatgassen direct naar buiten te leiden, worden ze verzameld in een speciale zak. Zodra de katalysator voldoende is opgewarmd om opti- maal te functioneren, worden de gassen uit de zak teruggevoerd naar de motor en gaan ze als schone gassen naar buiten. Saab noemt dit systeem geerrrevolutionaire vinding, maar een goedkope oplossing, gebaseerd op bestaande, goed functionerende technologie en componenten. Daewoo heeft in het eerste kwartaal van dit jaar ruim dertig maal zoveel auto's verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Daewoo is nu precies een jaar op de Nederlandse markt. Dit is dus het eerste vergelijk dat de im- porteur van het Koreaanse merk kan maken. Het jaar 1995 sloot Daewoo, na een record aantal verkopen in december, af met een marktaandeel van 1,4 procent. Dat ligt nu op 2,27 procent. Daewoo denkt door de gunstige prijs/kwaliteitverhouding en door middel van spraakmakende reclames dit jaar 10.000 auto's te verkopen. Bij de Peugeot-dealer staat nu ook een 406 SL 1.6, die er is gekomen na verzoeken uit de markt. De uitrusting van deze auto, die gelijk staat aan die van de SL met 1.8 liter motor en de dieseluitvoering SLdt 1.9, omvat onder meer stuurbekrachtiging, een airbag voor de bestuurder, in hoogte en in diepte verstelbare stuurkolom, startcode en centrale vergrendeling met afstandsbediening. De 1.6 motor is nieuw in de 406. Hij levert 65 kW (90 pk) vermogen en haalt een topsnelheid van 170 km per uur. De Japan Society of Mechanical Engineers heeft Toyota de 'Medal voor Technology 1995' toegekend. Deze fabrikant ontwikkelde een uitzonder- lijk zuinige, schone en krachtige motor die bij de verbranding meer lucht gebruikt dan gangbare benzinemotoren waardoor de verbranding aanzien- lijk beter is. Dat zorgt voor een gunstiger brandstofverbruik en een sterk beperkte uitstoot van schadelijke gassen en deeltjes zonder dat dit ten kos- te gaat van de prestaties. In Japan heeft Toyota al 200.000 lean-burn mo tors toegepast. In de nabije toekomst hoopt het merk dat ook te kunnen doen in export-modellen. Een uitgebreide testrit maken in de nieuwe ruimtewagen van Ford, de Ga laxy, zonder de showroom te verlaten. Dat kan in de week van 17 tot en met 23 april bij Automobielbedrijf 'Blijdorp', Laagjes 4 in Rotterdam. Bij deze Ford-dealer staat dan unieke computer-apparatuur waarmee belang- stellenden een 'proefrit' kunnen maken. Daarvoor neem je plaats in een echte Galaxy-stoel en zet je een hoofdset op die verbonden is aan de cont- puterapparatuur en waardoor beeld en geluid zeer realistisch worden weergegeven. Je waant je echt op weg* met de Galaxy. Je kunt de kleur kiezen en een keuze maken uit alle opstellingsmogelijkheden van de Ga laxy. Bovendien kun je de radio bedienen en het schuifdak elektrisch ope nen en sluiten. De proefrit - als passagier met een 'virtuele' chauffeur - duurt vier minuten en is gratis voor iedere belangstellende. Er zijn maar acht van deze unieke Virtual Reality-sets in de wereld, die nu allemaal in Nederland zijn en bij acht verschillende dealers staan. Auto mobielbedrijf 'Blijdorp' biedt dus een zeer exclusieve show! Deel III gaat (eindelijk) verdwijnen. Gelukkig maar, want het is een absoluut overbodig stukje papier. We plakken het op de voorruit omdat het moet, het waarom is mij in elk geval nooit duidelijk ge worden. Wel kost het ons al jaren geld, want we betalen per jaar per deel III 22,50 gulden. Zo wordt bijna 30 miljoen gulden binnen- gehaald: in Nederland rijden immers zo'n 5,8 miljoen voertuigen rond. Nu deel III wordt afgeschaft, moet de overheid die miljoenen na tuurlijk wel compenseren. En verdraaid, ambtenaren zijn er in ge slaagd daarvoor een zeer omslachtig systeem te bedenken dat nog meer oplevert ook. Als de plannen doorgaarr, zullen mensen die een auto aanschaffen voor de tenaamstelling ervan 23 gulden moeten betalen. Wie een nieuwe auto koopt, moet vanaf 1 januari aanstaande honderd tot 110 gulden betalen voor het kentekenbewijs. Dat kentekenbewijs haal je af op het postkantoor, waar ook de overschrijvingen worden verricht. Er komt dus nog een bedrag bovenop, want niemand ge- looft dat de PTT dit werk voor niks zal doen. Het is ook lastig voor de autodealers, want die moeten steeds met contant geld naar het postkantoor om de kentekens te laten overschrijven. Dat zou het au- tobedrijf gemakkelijk zelf kunnen doen, waarna het de gegevens doorspeelt. Maar dat mag niet van de overheid. Ach ja, waarom makkelijk doen als het moeilijk kan? Per jaar worden in ons land zo'n 450.000 nieuwe auto's verkocht en circa 850.000 auto's wisselen van eigenaar. Maar de tussenhandel moet ook allerlei kentekens overschrijven. het totale aantal over schrijvingen komt uit op drie miljoen. Om allerlei redenen worden nog eens zo'n 100.000 auto's meer op kenteken gezet, zodat dit to- taal op 550.000 uitkomt. Het nieuwe systeem brengt dus zeg maar tussen de 55 en 60 miljoen gulden op voor de tenaamstelling van njeuwe auto's en pakweg 69 miljoen voor gebruikte auto's. De optelsom komt op papier dan ge lijk uit, maar dan laten we de bijkomende kosten buiten beschou- wing. Oneerlijk? Ja, dat vind ik ook. Autorijdend Nederland wordt dus weer eens gepakt. Maar we zullen wel weer betalen. Wat moet je anders? Henri Stolwijk I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 13