On >/erge telijke indrukken opdoen in Jtalie mm H V 4 r M 'MM p f m Roodreis naar Rome, Pompei, Sorrento, Assisi, Siena en Verona De reis fi m ft Woensdag 4 September 1996 CX9.55 MaasstaD vrij-^vakaiutie Bovenaan de Spaanse Trappen in Rome heb je een prachtig uitzicht, onderaan bevind je je aan de rand van een chic winkelgebied. In plaats van een luie strandvakantie of een actieve fietsreis kiezen we dit keer voor cultuur: een achtdaagse reis naar de Italiaanse steden Rome, Sie na, Florence en Verona. Bovendien zullen we Pompei' bezoeken. Ons vliegtuig vertrekt's ochtend om 5.45 uur. 't Is even slikken bij het op- staan, maar het is natuurlijk een groot voordeel dat we al voor tien uur in Rome rondlopen! Precies op schema landen we op het kleine vliegveldje Ciampino. De koffers komen er direct aan zodat we binnen een kwartier bij de bus staan. Onze reis door Itali kan beginnen! Al voor tienen start inderdaad onze rondtoer door Rome onder leiding van een plaatselijke gids. We rijden langs het mausoleum van keizer Augustus en vervolgen de route langs de Tiber waar we de stadspoort passeren die in de zevende eeuw gebouwd is. We komen langs het park Villa Borghe- se, het ziet er schitterend uit met zijn prachtige bomen en bloemen. De ole anders bloeien volop en in verschillende kleuren. De gids toont ons de Maria-kerk, waar jaren geleden prinses Irene ge- trouwd is. Als we verder rijden langs de Tiber, vallen ons de lager liggen- de huizen op die in aardkleuren zijn geverfd. Dit was vroeger de volkswijk van Rome. De bus voert ons langs de zuil van Trajanus naar het Piazza Venezia waar het monument staat van Vittorio Emanuele II. Dan zetten we koers naar het antieke Rome. We zien Circo Massimo, het Foro Romano, Arco di Constantino en natuurlijk het Colosseo. We verla- ten de bus om in het Colosseo te kunnen kijken. Aan de binnenkant krij- gen we er een aardige indruk van. Aan de buitenkant vinden we er niet veel aan; de restauratie is erg lelijk uitgevoerd. Na dit uitstapje rijden we door naar de St. Pieter. De gids leidt ons rond in deze immense kerk en vertelt ons een heleboel interessante dingen. Het is erg druk zodat het moeilijk is de gids bij te houden en te verstaan. We wil- len ook graag foto's maken, maar dat gaat ten koste van een hoop van de uitleg. Met de gedachte ooit nog eens terug te komen laten we alles maar over ons heen komen. Ook de tweede dag van onze reis bezoeken we Ro me. Onze wandeling begint op Piazza del Pocolo. Dit plein wordt gedomi- neerd door twee vrijwel gelijkvormige koepelkerkjes die zijn gewijd aan de Madonna. In het midden van het plein staat een obelisk, authentiek uit Egypte. We nemen de trap naar boven en komen uit op de Viale Trinita dei Monti. Wij hebben hier een prachtig uitzicht over Rome, met name over Piazza del Pocolo. Links van de weg ligt de villa van de Medici's. Heel bijzonder is een huis waarin een fontein spuit. Aan weerszijden van de fontein is een nis waarin een soort watergordijn stroomt. Prachtig! We lopen verder en genieten van het uitzicht over de stad. Iedere keer komen we weer bij een mooi doorkijkje. We arriveren bij de kerk Trinita dei Monti met daarvoor wederom een obelisk. Opnieuw genieten we van een prachtig uitzicht over Rome; hier staan we namelijk bovenaan de Spaanse Trappen. Kijkend over het plein hebben we zicht op de fontein La Barcac- cia en de Via dei Condotti, de duurste winkelstraat van Rome. Ondanks het culturele tintje aan deze reis heeft de winkelstraat een enor- me aantrekkingskracht. We dalen de Spaanse trappen af om even een kijk- je te gaan nemen! In de Via dei Condotti vinden we Antico Caffe Creco, een caf dat veel kunstzinnige stamgasten had. We drinken, staande aan de bar, een kopje koffie. Lopend door leuke straatjes komen we bij Piazza Colonna dat gedomi- neerd wordt door de zuil van Trajanus, die daar ter ere van diens overwin- ningen op Marcus Aurelius is neergezet. De zuil is 42 meter hoog. Het verhaal van het keizerlijke leger is er spiraalsgewijs op gebeeldhouwd. Ak we onze weg vervolgen, komen we op een ander plein: het Piazza di Rptonde. Op dit plein zien we verschillende kerken waarvan wij het Pan theon bezoeken. Van buiten doet deze kerk erg sober aan, maar bij bin- nenkomst blijven we van verbazing even staan; het is er prachtig. We ne- mbn dan ook de tijd om hier rond te kijken. Dan vervolgen we onze wandeling en komen via de Trevi-fontein bij het Piazza Navona. Zijn immense afmetingen en vorm zijn ontleend aan de renbaan van Domitianus. Op dit plein staan drie fonteinen. De middelste fontein is van Berini: de Vierstromenfontein. Deze symboliseert de vier grote rivieren van de destijds bekende werelddelen: de Nijl, de Ganges, de Rio de la Plata en de Donau. Op dit plein eindigt de wandeling en krijgen we vervolgens de tijd om op eigen gelegenheid een gedeelte van Rome te bezichtigen. Wij kiezen voor de wijk Trastevere; vroeger de volkswijk van Rome nu een gezellige wijk met ateliers van kunstenaars en veel restaurantjes. Een groot gedeelte van de middag dwalen we hier rond. Iedere keer opnieuw genieten we van de mooie achterafstraatjes met huizen in allerlei aardkleuren. Natuurlijk be zoeken wij de Santa Maria en genieten daar van het interieur waaronder prachtige Byzantijnse mozaieken. In deze kerk wordt heel zacht Gregori- aanse muziek gespeeld. De tijd vliegt! Er is zo veel te zien dat we de tijd vergeten. Verschrikt kij ken we op een bepaald moment op onze horloges of we de bus naar het hotel niet hebben gemist. Zo laat is het gelukkig nog niet, maar we hebben geen tijd meer voor meer ontdekkingen. Op een terras genieten we na met een overheerlijke Cappuccino en besprekcn we de nieuwe indrukken. Dan brengt de bus ons naar het hotel en neme.t we afscheid van Rome. De volgende dag moeten we vroeg uit de veren. Er liggen heel wat kilo meters in het verschiet. De eerste etappe leidt ons over een prachtige kustweg via Napels naar Sorrento. We hebben een prachtig uitzicht op de Golf van Napels en de stad. Sorrento blijkt een echte toeristen- stad te zijn. We drinken wat op een terras en winkelen even in kleine nauwe straatjes. Dat is wel aardig. We kopen een leuke kan en twee llessen citroenlikeur. Dan rijden we verder naar Pompei. Als we daar aankomen kunnen we nog niet vermoeden wat een on- vergetelijke indrukken we die dag zullen opdoen... Onze gids neemt ons allereerst mee naar de tempel van Apollo met een replica van Apollo en zijn zuster. We bezoeken het badhuis voor mannen en het daaraan gren- zende badhuis voor vrouwen. Iets- je verderop treffen we een opslag- plaats van amforen die nog gecata- iogiseerd moeten worden. Hier staat ook een afgietsel van de ezel- drijver, die zo in zithouding ge vonden is. We steken het Forum over en gaan een straat in. De gids wijst ons op de oversteekplaatsen. Als het hard regende en het water over de wegen stroomde, kon men op deze oversteekplaatsen toch droge voeten houden omdat deze plaatsen hoger lagen. Verder wijst zij ons op de uitgesleten sleuven bij de kruispunten in de weg, hier- aan kun je zien dat de wagens er moesten afremmen. Bij waterpom- pen kom je zo'n zelfde fenomeen tegen: de plekken waar de mensen leunden om water te drinken, zijn helemaal uitgesleten, rechts meer V W -a** »r v De rijkversierde kathedraal in Siena is van binnen nog indrukwekkender. dan links. Ook de inwoners van Pompei waren over het algemeen rechts- handig! Het best bewaard gebleven huis is Casa de Vetii, een woning waar twee rijke broers gewoond hebben. Casa del Menandro is een patricierswoning met een mooie zuilengang en veel fresco's. Op onze voettocht door de stad komen we langs de bakker. De graanmolens staan er nog. Er is zelfs te zien dat er eentje in reparatie was. Zelfs de in onze tijd bekende kreet 'pas op voor de hond' werd al in Pompei gebezigd. In Casa del Poeta Tra- gico is deze inscriptie (in het Latijn: Cave canem) gevonden. We komen ook langs het bordeel. Natuurlijk moeten we even naar binnen. In kleine kamertjes zien we stenen bedden en in het gangetje treffen we erotische afbeeldingen aan. Het is allemaal nogal onwerkelijk om in deze oude stad te lopen. Het lijkt wel of de ramp gisteren gebeurd is en dat de mensen even weg zijn en zo weer kunnen verschijnen. Pom pei maakt een diepe indruk. We zouden er graag nog eens naar toe willen! De volgende dag arriveren we rond het middaguur in Assisi waar we onder leiding van een plaatselijke gids de Basiliek van Franciscus van Assisi bezichtigen. Deze basiliek heeft een beneden- en een boven- kerk. De benedenkerk is vrij don- ker in voornamelijk blauw. Hier is ook de crypte waar Franciscus be- graven ligt. In de benedenkerk zijn fresco's van Sirrione Martini, pla- fondschilderingen door Giotto en zijn leerlingen en De Kruisiging en Kruisafneming van Pietro Loren- zetti. Onvoorstelbaar mooi is de vloer van de benedenkerk. De bovenkerk is in gotiek en geeft een volledig andere aanblik. In de ze kerk wordt door middel van 28 fresco's van Giotto het leven van de heilige Franciscus uitgebeeld. De gids vertelt in het kort over het leven van Franciscus. Na de uitleg kopen we wat kaarten en stappen dan weer in de bus. Naar Siena, dat we de volgende dag bezoeken, hebben we erg uitgekeken. Uit verhalen van verschillende vrienden die er zijn geweest, begrijpen we dat dit een schitterende stad moet zijn. Met de groep gaan we naar Sante Domenico. Deze kerk bewaart diverse herinneringen aan de heilige Catharina, zoals haar portret, geschilderd door Andrea Vanni. Deze kerk is ook bekend om de fresco's van Sodoma, die helaas in restauratie zijn. Tijdens de wandeling komen we langs Casa di Catherina, het geboortehuis van de Catharina Beniscasa, en ver- wonderen ons steeds weer over de mooie nauwe straatjes met prachti ge doorkijkjes. Dan komen we aan op Piazza del Campo, het beroem- de schelpvormige plein waar twee- maal per jaar de beroemde Palio (ruiterwedstrijd waaraan door alle stadswijken wordt meegedaan) ge- houden wordt. Enkele dagen gele den vond dit festijn weer plaats. Het zand op het plein herinnert er nog aan. Op het plein (hoe kan het ook anders) treffen we opnieuw een mooie fontein: Fonte Gaia uit 1414 met relifs van Jacopo della Quercia. Hier eindigt de gezamen- lijke wandeling en gaan we op ei gen houtje verder. We wandelen eigenlijk maar lukraak door de stad maar genieten intens van de gewel- dige sfeer die ze uitstraalt. We lo pen hier en daar een straatje in en treffen zo het Palazzo Chigi-Sara- cini (inmiddels een conservatori- um) en de binnenplaats met een waterput en een galerij met een prachtig plafond. Later gaan we naar Dom Santa Tekst: Betsy Snel en Ghislaine de Rooij foto's: Jonne Blommendaal In Pompei'zijn stapels amforen gevonden die nog gecatalogiseerd moeten worden. De kathedraal Santa Maria del Fiore in Florence met zijn opvallende koepel. Ponte Vecchio in Florence is een overdekte brug met talloze juwelierswinkeltjes. Maria. De Dom is opgedragen aan de Heilige Maria omdat ze behalve de moeder van Christus ook de patrones van Siena was. De Dom is helemaal uitgevoerd in wit en groen marmer. Wereldberoemd is de vloer van 3000 m2 verdeeld in 37 vlakken met opschriften en inlegwerk. Wat een sfeer heeft deze stad.... geweldig! Rond het middaguur besluiten we om naar Piazza del Campo terug te gaan om daar te lunchen. We nemen salade met mozzarella en Pice d'anticio. Tevens is daar het verzamelpunt voor de groep om terug te gaan naar het hotel in Poggibonsi. De vrije middag brengen we door in San Gimignano, een klein middeleeuws stadje dat bekend is vanwege zijn spectaculaire to- rens. Vroeger waren het er 72, nu zijn er nog 14 over. We lopen door het stadje en komen bij Piazza del Pocolo en treffen daar een muzikant met een soort harp. We nemen de tijd om daar een poosje naar zijn muziek te luisteren. Na enige tijd stappen we op en wandelen naar het Rocca (kas- teel). Ook hier treffen we kunstenaars, met name schilders. We beklim- men een van de torens en hebben van hieruit een prachtig uitzicht over de stad. We maken diverse foto's. Inmiddels is de middag aardig gevorderd en wordt het tijd om richting bus te gaan. Maar eerst nemen we nog een heerlijk Italiaans ijsje op de Piazza Cinistra van San Gimignano. De volgende dag is het Florence-dag. In deze stad maken we onder leiding van een plaatselijke gids een twee uur durende wandeling. We beginnen bij de Santa Maria Novella, een kerk van de Dominicanen uit 1246. We bekijken het interieur waaronder een aantal mooie fresco's. We moeten verder en gaan richting de Dom. Onderweg komen we langs de Battistero (Baptistenkerk) en hier wijst onze gids ons op de bronzen deuren. Met na me de vergulde Paradijs deuren (van Ghiberti), die zich tegenover de faade van de Dom bevinden, zijn prachtig. Momenteel zijn het kopien aangezien de originele deuren zich in het museum dell'Opera bevinden. We gaan de kerk niet in maar vervolgen onze weg naar de Dom Santa Ma ria del Fiore. Het hele bouwwerk is uitgevoerd in wit, rose en groen mar mer en is naar onze smaak te overdadig. Binnen is het in tegenstelling tot buiten heel wat eenvoudiger. Achterin ook weer mooie fresco's. We gaan verder naar het Piazza della Signoria. Hier bevinden zich de beelden Her cules en Cacus en ook David van Michelangelo (kopie) en de Neptunus- fontein. Op de loggia dei Lanzi, wat min of meer een openluchtmuseum is geworden, staan de beelden 'Perseus met het hoofd van Medusa' en 'de Sabijnse maagdenroof. De gids neemt afscheid van onze groep en wij lo pen nog wat langer door de stad. Er is nog veel te zien en langzaam maar zeker splitst de groep zich. Wij willen in ieder geval de Ponte Vecchio zien, de beroemde brug over de Arno waarop in een corridor allerlei juwe- lierszaakjes zijn gevestigd. Aan de overzijde van de rivier lopen we naar het Palazzo Pitti, een paleis gebouwd door de familie Pitti in 1460. Er zijn verscheidene musea in het paleis; wij kiezen voor de Bobok-tuinen, ty- pische terrasvormige Italiaanse tuinen met beelden en fonteinen. Even geen gebouwen en kerken meer, maar de rust van de natuur... Terug in het centrum eten we ergens een koude macaroni-salade en kopen wat souvenirs. Later in de middag vertrekt de bus richting Verona. We stoppen nog even om een panoramafoto van Florence te maken. De weg naar Verona is prachtig. Het eerste gedeelte is bergachtig met veel bos, later wordt het meer landbouwgebied. Tegen de avond komen we aan bij ons hotel tussen Verona en het Gardameer. Tussen deze twee zullen we de laatste dag onze aandacht verdelen. Wat zullen we deze laatste dag van onze vakantie allemaal nog meema- ken? We beginnen in Verona aan een wandeling door de stad. Als eerste komen we bij het Piazza Bra, een mooi plein met een park, random huizen en natuurlijk de Arena, een van de grootste bewaard gebleven amfithea- ters uit de eerste eeuw na Christus. Op het moment dat wij er zijn worden de decors van de opera verwisseld. Dit levert ons een foto op van twee im- mens grote sfinxen. De voettocht vervolgt naar Piazza delle Erbe, waar dagelijks de markt gehouden wordt. Een sfeervol plein met prachtige oude huizen, allemaal geschilderd in aardkleuren. Veel van deze huizen zijn nog eens extra verfraaid met schilderingen. Achter dit plein ligt het Piazza dei Signori met drie middeleeuwse gebouwen van het stadsbestuur. We gaan ook nog kijken bij het huis van Julia. We moeten door een poortje en komen uit op een hofje. Hier staat een beeldje van Julia en we zien een mooie oude muur met ramen en natuurlijk het balkonnetje waar Julia luis- terde naar de liederen die Romeo ooit voor haar zong. Verder bezichtigen we de praalgraven van de familie Scaligeri. Deze staan achter de St. Maria Antica's kerk. De rondleiding zit er op. We gaan terug naar Piazza Bra, drinken daar kof fie en wandelen daarna langs de Adige door de stad. Regelmatig zien we door grote perspex platen een gedeelte van oude fundamenten van nog ou- dere gedeelten van de stad. We maken weer regelmatig foto's want dit is ook een stad met sfeer vanwege zijn smalle straatjes en leuke doorkijkjes. Rond half twee vertrekt de bus richting Gardameer. We gaan naar het schiereiland Sirmione. Via een boulevard met volop bloeiende oleanders lopen we naar het stadje. Een belangrijke bezienswaardigheid is het kas- teel Rocca Scaligera. In het stadje zelf zijn we snel uitgekeken en we nemen dus de tijd om extra lang en uitgebreid te lunchen. We eten lasagna, salade en drinken lamb- rusco. We hebben tijd over en wandelen nog wat door het plaatsje. Ons af scheid van Itali komt nu echt in zicht. Voordat de bus ons naar het vliegveld brengt, nemen we voor de laatste keer zo'n overheerlijk Italiaans ijsje en proberen ons alle indrukken nog eens voor de geest te halen. Maar dat zijn er veel te veel voor de duur van een ijsje... Verschillende reisorganisaties bieden rondreizen aan in Ita- lie. Hetzij per bus vanuit Ne- derland, hetzij met het vlieg tuig naar Itali waarna per bus de rondreis wordt gemaakt. De voordelen: je ziet in een korte tijd veel van het land (vooral van de cultuur en ge- schiedenis). Je maakt excur- sies onder deskundige, Neder- landse, leiding en een plaatse lijke gids en je krijgt alle in- formatie over de bezienswaar- digheden. Maar natuurlijk zijn er ook mogelijkheden te over om een reis naar een bepaalde stad of streek te boeken en zelf voor vervoer en accommodatie te zorgen. Op eigen houtje Italie ontdekken, heeft ook z'n voordelen: je kunt zelf je tijd indelen en bezichtigen wat jij interessant vindt.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 18