Jarige Passage voldoet aan de verwachtingen Versstraat-winkeliers maken planner) voor verbeteringen SCHIEDAM - „Het was een jaar hard werken maar wel fijn hard werken", vertelt centrum-manager Andre Heemskerk als hij terug kijkt op het eerste jaar uit het be- staan van de Nieuwe Passa ge. Naar zijn mening is het winkelcentrum in die korte tijd een begrip in Schiedam geworden en wijzen de teke- nen er op dat de Schiedam- mer de weg naar het centrum van zijn of haar stad weer heeft teruggevonden. Heems kerk acht de tijd er echter nog niet rijp voor om tevreden achterover in zijn bureaustoel te gaan zitten. Vooral op het punt van de uitstraling van het totale Schiedamse stads- hart moet er nog een hoop ge- beuren. Plannen daarvoor zijn er inmiddels genoeg gesmeed. „Maar ja, sommige zaken komen sneller uit de mond dan uit de handen." Wegwijzer Binding Gratis Woensdag 28 augustus 1996 umi&M 3Ji« Winkelcentrum is binnen een jaar beg rip geworden in Schiedam Centrum-manager A. Heemskerk stelt dat de Nieuwe Passage in het eerste jaar aan de verwachtingen heeft voldaan. „Als je met 75 win- keliers en ondernemers een derge- lijk project aangaat en na een jaar blijkt dat nagenoeg niemand gaan- deweg de rit is uitgestapt dan mag je echt wel spreken van een suc- ces." Een succes overigens dat ook bij de Nederlandse Raad van Winkelcentra niet onopgemerkt is gebleven. „De manier waarop wij de oude Passage nieuw leven inge- blazen hebben, werd door hen als zodanig geslaagd beoordeeld dat de Nieuwe Passage als tweede is geeindigd in de ranglijst van de NRW-jaarprijs." Heemskerk is als werknemer van Shopping Center Management, een dochteronderneming van de project-ontwikkelaar MAB, belast met het beheer van het Schiedamse winkelcentrum. Dat houdt in dat hij onder meer het aanspreekpunt is voor de winkeliers, zorgt voor de beveiliging en de contacten legt met de gemeente. In die functie van centrum-manager heeft A. Heemskerk zich in het eerste jaar vooral ingespannen om zaken als een goed parkeerbeleid, de bereik- baarheid, een gezamenlijke pro- motie en de 'upgrading' van het to tale Schiedamse centrum op de Centrummanager Andre Heemskerk. rails te krijgen. „We hebben dit jaar te maken gekregen met een nieuw parkeerbeleid van de ge meente Schiedam waarbij veel par keerplaatsen in het centrum gere- serveerd zijn voor de vergunning- houders. Ons streven is er op ge- richt om deze parkeerplaatsen, in combinatie met het vergunningen- stelsel, ook toegankelijk te maken voor onze klanten. Wij denken daarbij aan het daar introduceren van parkeermeters waardoor onge- bruikte parkeerplaatsen van ver- gunninghouders die bijvoorbeeld overdag naar hun werk zijn, benut zouden kunnen worden door ande- ren." Het vergt doorgaans lange tijd voordat dergelijke plannen daad- werkelijk gerealiseerd worden maar de centrum-manager heeft er inmiddels goede hoop op dat er binnenkort binnen het gemeente- lijk apparaat knopen worden door- gehakt. Een ander punt waarover wordt overlegd met de gemeente is het aanbrengen van verkeersbor- den die bijvoorbeeld door middel van pictogrammen de consument de weg naar de Nieuwe Passage wijst. Op initiatief van Heemskerk loopt het bestuur van de onderne- mersvereniging echter alvast voor- uit op een eventuele gemeentelijke beslissing om te komen tot een be- tere bereikbaarheid van de Nieuwe Passage. „Met het plaatsen van tien lichtbakken op strategische plaatsen rond het centrum en bij de aan- en afvoerwegen van Schiedam wordt de consument ge- attendeerd op het bestaan van de Nieuwe Passage en, wat eigenlijk belangrijker is, wordt deze er op gewezen hoe deze is te bereiken." A1 dit soort initiatieven komen overigens niet alleen ten goede aan de Nieuwe Passage het is de be- doeling dat ook de rest van het Schiedamse centrum profiteert van deze verbeteringen. Een van de be- langrijkste doelen die Heemskerk zich in dat kader heeft gesteld, is het vergroten van de binding die de Schiedammer heeft met zijn stads- hart. Zijn mening is dat het verho- gen van de kwaliteit van het totale centrum en de bijbehorende open- bare ruimte daarbij een uitgangs- punt moet zijn. Juist op die punten moet er nog veel gebeuren. „Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het verbeteren van de uitstraling van de Hoogstraat. In het kielzog van de Nieuwe Passage hebben een aantal winkeliers aktie onder- nomen om ook hun winkels aan de eisen van deze tijd aan te passen. Dat proces zou zich verder door moeten zetten in de rest van deze winkelstraat", aldus Heemskerk die ook graag snel oplossingen zou zien voor de leegstand in sommige delen van het centrum. „Het oude Hemaplein en het oude C&A-pand zijn markante plekken in de stad die eigenlijk snel een nieuwe in- vulling moeten krijgen." Heemskerk zou vooral in het C &A-pand graag een trekker zien komen. „Omdat het eigenlijk net buiten de loop van het centrum zit, zou je daarbij bijvoorbeeld kunnen denken aan een dienstverlenend bedrijf als de ANWB of het post- kantoor die zelfstandig in staat moet zijn om de consumenten aan te trekken." Ook de leegstand in de Hoogstraat baart Heemskerk enige zorgen. Hij zoekt de reden van het probleem in eerste instan ce bij de eigenaren die mogelijk de verdere ontwikkeling van het cen trum afwachten om vervolgens ho- gere huren te kunnen bedingen. Daarnaast zou in zijn optiek ook de winkelverdeling naar branche en prijsniveau niet goed in evenwicht kunnen zijn. Heemskerk filosofe- rend: „Als onderzoek uitwijst dat dit inderdaad zo is, zou je mis- schien kunnen overwegen om een soort herindeling van de aanwezi- ge winkels te maken. Door daarbij de leegstand te clusteren kun je voor dat gedeelte een nieuw aan- lokkelijk project ontwikkelen." Een andere invalshoek om de bin- nenstad weer te laten bruisen zoekt Heemskerk in het herintroduceren van wonen boven de winkelpan- den. „Daarmee hou je de winkel straat ook na sluitingstijd leefbaar. Als er dan tevens voor gezorgd wordt dat iedereen pas na 22.00 uur, al dan niet automatisch, de rolluiken laat zakken en de verlich- ting uitschakelt, activeert dat te vens het aloude 'window-shop- pen'." Buiten al deze inspanningen om de randvoorwaarden voor onderne- men in de Nieuw Passage zo aan- trekkelijk mogelijk te maken, moest Heemskerk dit eerste jaar in zijn eigen winkelcentrum bij een tweetal in het oog springende za ken sturend optreden. Ten eerste zorgden samengeschoolde groep- jes jongeren voor problemen tij- dens de koopavonden. „We heb ben er naar aanleiding daarvan na- drukkelijk voor gekozen om onze beveiligingsmensen wat minder omzichtig aanwezig te laten zijn. Het is voor een gevoel van veilig- heid natuurlijk belangrijk dat be- zoekers van ons winkelcentrum af en toe een beveiligingsbeambte zien lopen maar als dat er te veel zijn, kan dat averechts gaan wer ken", aldus Heemskerk die verder in overleg met de politie en de ge meente heeft besloten om in de huisregels een samenscholingsver- bod op te nemen. „Op die manier zijn we er uiteindelijk in geslaagd dit probleem het hoofd te bieden." Een ander probleem waar inmid dels hard aan wordt gewerkt is het feit dat de zogenaamde versstraat in tegenstelling tot de rest van de Nieuwe Passage minder wordt be- zocht. „We gaan nu door allerlei ingrepen in de aankleding, de uit- stalling en de bewegwijzering pro- beren de loop er ook daar beter in te krijgen." Deze obstakels zijn echter niet van dien aard dat centrum-manager zich het feestje van een jaar Nieu we Passage laat ontnemen. „Er is dit jaar met het winkelcentrum al veel bereikt en dat mag best ge- vierd worden", concludeert Heemskerk die Heemskerk niet zou zijn als hij de feestmaand niet zou aangrijpen voor een experi ment. „Ik vind dat je als winkel centrum de nieuwste ontwikkelin- gen op de voet moet volgen. In dat licht willen we nu onderzoeken in hoeverre wij mee moeten gaan met het verruimen van de openingstij- den." Tijdens de gehele maand September introduceert de Nieuwe Passage daarom de tweede koop- avond en zullen de winkels naast de reguliere koopavond ook op vrijdagavond open zijn. „Als ex- traatje is daarbij besloten om de klanten op deze vier vrijdagavon- den gratis gebruik te laten maken van onze parkeergarage". Een andere ontwikkeling waar Heemskerk op dit ogenblik zijn voelhoorns op heeft gericht, is de introductie van de chipknip ofwel de chipper. „Ik zou er wel voor voelen om met het centrum van Schiedam als geheel te besluiten om voorop te lopen bij deze intro ductie. Als iedere winkelier daar in mee zou gaan, kun je duidelijkheid scheppen naar de consument en communiceren dat er in heel Schiedam met het nieuwe betaal- middel afgerekend kan worden.' NORBERT VERINGMEIER Versstraat nog zorgenkindje SCHIEDAM - Vraag aan een wil- lekeurige Schiedammer naar de Nieuwe Passage en vervolgens zal blijken dat de naam van dit een jaar oude winkelcentrum al een ruime bekendheid geniet. Gevraagd naar de bijbehorende versstraat zullen velen het antwoord nog schuldig moeten blijven. En dat baart de plannenmakers van de Nieuw Pas sage en de winkeliers van de vers straat toch wel enige zorgen. Be- drijfsleider H. de Wijs van de He- ma die buiten de Hema-vestiging in het hart van het winkelcentrum een aparte gebakshop heeft ge- opend, die is gelegen in de vers straat onder de Nieuwe Passage, verwoordt het aldus: „Het zijn stuk voor stuk aantrekkelijke winkels maar op de een of andere manier weten de klanten ze nog niet te vin- den." Het gaat daarbij in het geval van de Hema om klanten die in de oude Hema aan het 'Hemaplein' de weg naar met name de 'food'-afdeling blindelings wisten te vinden. „Mensen konden daar dichtbij de deur parkeren en even binnen wip- pen voor een halfje brood, een taartje of wat vleeswaren. Daar naast was er op vrijdag een soort twee-eenheid met de weekmarkt die daar pal voor de deur stond. Mensen die de markt bezochten, liepen als vanzelf ook even de He ma in", schetst De Wijs enigszins weemoedig de situatie zoals die er voor een jaar geleden nog was. „Ook de marktkooplui hoor je kla- gen over het verdwijnen van de Hema op die plek." Al snel na de opening van de Pas sage bleek dat met name die 'food'-klanten het in de Hema lie- ten afweten. „Wij hebben daaruit Bedrijfsleider H. de Wijs van de HEMA ziet een mooie toekomst voor de versstraat. weten te vinden. „Als het op zater- in de nabijheid van de winkels te dag bijvoorbeeld gezellig druk is parkeren. „Daarnaast moet jedaar- in de Nieuwe Passage, profiteert de voor betalen waardoor ons taartje geconcludeerd dat het misschien te veel moeite kostte om onze vesti- ging in de Nieuwe Passage voor deze soort van aankopen te bezoe- ken. En dachten de oplossing te vinden in het openen van een ge bakshop in de sneller bereikbare versstraat." Ondanks deze op het oog slimme zet, is tot op heden het succes ervan uitgebleven. Het blijkt namelijk dat de consument de versstraat nog niet goed heeft versstraat daar niet van mee", schetst De Wijs het probleem dat de versstraat niet als vanzelfspre- kend in een bezoek aan het winkel centrum wordt opgenomen. Naar de ware redenen van dit pro bleem blijft het gissen en dat doet de Hema-bedrijfsleider dan ook. Hij wijst op de problemen om echt waarschijnlijk net zo veel kost als het taartje bij de bakker om de hoek." Andere belemmeringen ziet De Wijs in de uitstraling van de versstraat. Lopende door de straat wijst hij op het feit dat de winkels gezien vanaf de beide in- gangen van de versstraat nauwe- lijks tot niet zichtbaar zijn. „On- danks dat de winkels stuk voor stuk het aanzien meer dan waard zijn, vallen ze gewo'on niet genoeg op", aldus De Wijs die daarnaast ook het hoekpunt Hoogstraat/ Broersveld en een overzicht vanaf die lokatie op de versstraat niet als uitnodigend genoeg beschouwt dat de consumenten zouden beslissen die route te nemen. Op dit ogenblik wordt er hard ge werkt aan plannen om deze zaken op te lossen. „Er wordt gedacht om op een aantal plaatsen borden aan te brengen die de aandacht vesti- gen op het bestaan van de vers straat", onthult De Wijs een van de initiatieven. Daarnaast zijn er plannen om extra accenten in het beeld van de straat aan te brengen die hem aantrekkelijker kunnen maken. Om de zichtbaarheid te verhogen zouden bijvoorbeeld ter- rassen kunnen worden ingericht voor de winkels. Een andere optie is het verbeteren van de verlich- ting, het aanbrengen van een sier- bestrating, het toevoegen van groenvoorzieningen en eventueel het plaatsen van straatmeubilair. Hema-bedrijfsleider H. de Wijs ziet wel wat in deze plannen en hoopt dat uitvoering niet te lang op zich laat wachten. „Het zou in mijn optiek wel iets zijn als de winke liers hier samen zoiets als 'fun- shoppen' zouden introduceren. Een plaats waar door de klant on der het genot van wat eten en drin- ken op een gezellige manier bood- schappen kunnen worden ge- daan." Een belangrijke voorwaar- de daarvoor is dat er een goede sa- menwerking op gang dient te ko men tussen de verschillende vers straat-winkeliers. „Op die manier zou je van deze straat een uniform geheel kunnen maken die eendui- dig aan de consument laat zien wat hier te doen en te koop is." Een dergelijke samenwerking vraagt wel om uitgebreid overleg en, wat erger is, kost ook veel tijd. En juist tijd gunt De Wijs de plannenma kers eigenlijk niet veel meer. ,,Ik zou het liefst zien dat de verbete ringen op zeer korte termijn wor den doorgevoerd." NORBERT VERINGMEIER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 23