:ri Tevreden voorzitter van winkeliersvereniging rust nog niet op zijn lauweren Ambtenaar Luc van Huijgevoort gelooft in toekomst dankzij samenwerking anjer briljant d(e Q5 SCHIEDAM - Aan het tafel- tje in de koffieshop van de Nieuwe Passage knikt Johan Verploegen vriendelijk naar bekenden. De voorzitter van Ondernemers V ereniging Nieuwe Passage en eigenaar van de juwelierszaak Chiqi Cheri voelt zich als een vis in het water. Toch is hij nog lang niet van plan op zijn lau weren te rusten. Ondanks dat veel zaken heel goed lopen, is er nog veel te verbeteren in en rond het winkelcentrum. Variatie Maanlicht Stadscentrum SCHIEDAM - De jarige Nieuwe Passage is slechts het begin van het centrum. „De Grote Omloop, daar gaat het om", vindt Luc van Huijge voort. Het hoofd Economi sche Aangelegenheden van Schiedam is zeer trouw aan de toverspreuk die de voor- standers van de bouw van het ABC-complex en de Nieuwe Passage jarenlang hebben uitgeroepen; ook toen bleek dat de formule minder snel aansloeg dan iedereen had verwacht. Langzaam Woensdag 28 augustus 1996 elier I krt. 31 O Nieuwe Passage blijft in beweging Na de fenomenale start van de Nieuwe Passage vorig jaar zijn sfeer en omzet in het winkelcen trum langzaamaan stabiel gewor- den. Dat de openingsmaand Sep tember en de feestmaand december veel bezoekers trokken, waren min of meer te verwachten. Maar ook over de zomermaanden, die overi- gens niet al te zonnig waren, heeft Johan Verploegen geen klagen. De voorzitter van Ondernemers Ver- eniging Nieuwe Passage is er door het hoge aantal bezoekers van overtuigd dat het winkelcentrum een noodzaak voor het Schiedamse centrum is. Over de onrust die een groep jongeren in de winter tijdens koopavonden veroorzaakte, spreekt Verploegen relativerend. Hij begrijpt heel goed dat jongeren in een winkelcentrum willen rond- hangen als het buiten koud is, dat gebeurt ook in andere winkelcen- tra. „De verhouding jongeren en winkelend publiek werd echter steeds schever en toen we merkten dat de bezoekers zich onveilig voelden, hebben we ingegrepen. Het werd nog even een een spel tussen politie en jongeren waar het winkelend publiek de dupe van werd, maar uiteindelijk is het de Nieuwe Passage redelijk snel ge- lukt om het onveiligheidsgevoel dat toen ontstond, de kop in te drukken", aldus Verploegen, die benadrukt dat het meer ging om Johan Verploegen, voorzitter van de winkeliersvereniging. het gevoel van onveiligheid dan dat de situatie echt onveilig was. „De meeste mensen vinden het hier ge- zellig. Dat komt onder andere doordat het niet zo groot is als bij- voorbeeld Hoog Caterijne in Utrecht. De Nieuwe Passage is veel knusser." Ook over de variatie in winkeltypes is de voorzitter tevreden. „Qua soort en prijsniveau zijn alle win- kels in de Nieuwe Passage gericht op de gemiddelde Schiedammer. Er zouden hooguit enkele winkels bij moeten met een wat hoger prijs niveau." Alle winkels zijn ver- plicht lid van de Ondernemers Ver- eniging Nieuwe Passage. Hierdoor kunnen meer activiteiten georgani- seerd worden. Zo had je - naast de opening en de decmbermaand - de winkel- en winweken, waarbij een heuse Fiat gewonnen kon worden, en was in het voorjaar een hele bloemenwand gecreeerd en kon- digde een modeshow de zomer- trends aan. De gewijzigde winkelsluitingstij- denwet heeft tot op heden weinig gevolgen gehad voor de openings- tijden van de Nieuwe Passage. Al- les bleef bij het oude. Toch heeft de vereniging voorzichtig besloten om in September bij wijze van proef een extra koopavond op vrijdag in te lassen. Echter, van een standaard winkelzondag tijdens het eerste weekend van de maand is nog lang geen sprake. „We zijn wel bij spe- ciale gelegenheden op zondag open, zoals tijdens de laatste zon dag van de Brandersfeesten, de eer ste zondag in december en de zon dag voor kerstmis", aldus Verploe- gen.Tijdens die Brandersfeesten willen de winkels zelfs een dag heel lang open blijven. Op vrijdag 27 September heeft de Nieuwe Pas sage namelijk Moonlightshoppen op het programma staan. Dat bete- kent dat bezoekers van 19.00 tot 23.00 uur kunnen kijken naar mo- deshows, dansoptredens en kap- persdemonstraties en tussendoor ook nog gewoon kunnen winkelen. Helemaal zeker is dit overigens nog niet. Het wachten is nog op de toestemming van de gemeente. Als het fiat niet komt, gaan de shows gewoon door, maar dan een uurtje korter, tot tien uur. Ondanks dat Verploegen heel te vreden is over de gang van zaken in de Nieuwe Passage, is hij niet van plan op zijn lauweren te rusten. Zo wil hij voor de winkel- en winwe ken een breder prijzenpakket dan vorig jaar samenstellen en in de cember de kerstsfeer verbeteren met een uitbreiding van de decora- Collectief biedt perspectief Hoofd Economische Aangelegenheden van de gemeente Schiedam Luc van Huijgevoort gelooft in samenwerking. Schiedam wil hij daar meer vaart in brengen. Dit overkoepelend or- gaan van de vijf winkeliersvereni- gingen die het stadshart rijk is, be- spreekt en onderzoekt de moge- lijkheden en onmogelijkheden om het centrum aantrekkelijk te maken en het bezoekersaantal, en daar- mee de omzet, te verhogen. En als het even kan, nemen ze maatrege- len, zoals met de bomenverlichting bijvoorbeeld. Momenteel werpen de winkeliers in het kader van het gevel- en puienproject een kriti- sche blik op hun gevels en stellen daarbij de vraag of die niet een ste- vige opknapbeurt kunnen gebrui- ken. En over enige tijd - Van Huij gevoort weet nog niet wanneer - moet De Grote Omloop nieuwe be- strating en nieuw meubilair krij- gen. Het zorgenkindje is momenteel de Hoogstraat. Er komen minder be zoekers en lange tijd stonden voor- al op het tweede gedeelte tussen museum en stadhuis veel panden leeg. Bovendien bleken de ver- huurders niet genoeg hun best te doen om nieuwe huurders te vin den. „Dat kwam meestal niet door het gebrek aan belangstelling, maar doordat - zo bleek na ge- sprekken van winkeliers met ver- huurders - een aantal verhuurders hoopte op een hogere huurprijs. Gelukkig is de situatie inmiddels verbeterd", meldt Van Huijge voort. Desondanks ziet de econoom de toekomst van het Schiedamse stadscentrum positief tegemoet. En niet zonder reden. Jarenlang lag het besteedbaar inkomen van Schiedammers ver onder het ge middelde van Nederland, maar daar is sinds de komst van de wijk Spaland en in mindere mate door de bouw van allerlei relatief dure appartementen in het centrum en aan de Maasboulevard, verande- ring in gekomen. Om dit nog eens extra te stimuleren is een Stichting Woonpromotie Schiedam opge- richt die half September haar kan- toortje aan het Emmaplein opent. Dit initiatief van plaatselijke make- laars en met participatie van nota- rissen, woningbouwverenigingen, projectontwikkelaars en de ge meente probeert door voorlichting aan potentiele bewoners van Schiedam de duurdere woningen aan de man te brengen. „Dat kan heel positief zijn voor de detail- handel", vindt Van Huijgevoort. Maar dan moeten die mensen hun klinkende munt wel in Schiedam tie. Wat moeilijker is het probleem van de winkels die moeite hebben om de aandacht van de bezoekers te trekken. Dat zijn bijvoorbeeld de winkels langs het gedeelte van de ingang Broersvest naar het mid den van de Nieuwe Passage. „Daar komen weliswaar de meeste men- sen binnen, maar ze stoppen niet om te kijken en eventueel te kopen. De bezoekers lopen door naar het hart van het winkelcentrum, alsof daar pas de winkels beginnen. Dat proberen we te veranderen met on der meer plantenbakken en licht in de winkels, aldus de voorzitter. In bredere zin denkt Verploegen ook concreet mee over het reilen en zeilen van het stadscentrum. Over het Broersveld als versstraat bijvoorbeeld. Verploegen: „Einde- lijk, na heel wat jaren, wordt het weer drukker op het Broersveld. Toch moet er nog veel veranderen om de sfeer te verbeteren. De straat en de gevels zijn nu nog een beetje saai." Ook op andere delen van het Schiedamse centrum werpt de voorzitter een kritische blik. Zo zou hij op de Hoogstraat, waar vooral op het tweede gedeelte rich- ting Grote Markt veel leegstand is ontstaan, wat meer kwaliteitswin- kels willen zien. Verploegen: ,,Die kwaliteitswinkels zijn er al, maar dan verdeeld over de stad, te ver uit elkaar. Het zou mooi zijn als die winkels de Hoogstraat gingen ver beteren." Voor dergelijke ontwik- kelingen is een samenwerking met de verschillende winkeliersvereni- gingen onontbeerlijk. Daarom is vorig jaar het Centrummanage- ment Schiedam als overkoepelend orgaan opgericht. Verploegen: „Dat Centrummanagement krijgt steeds meer body. De enige belem- merende factor is de deelname van ambtenaren. Dat heeft niets te ma ken met de personen die erin zit- ten, maar met de verschillende be- langen waarmee zij te maken heb ben." LOES SCHRIJVER „Jarenlang deed de gemeente niets met de binnenstad. Om te win kelen vertrokken de Schiedam mers steeds vaker naar Rotterdam en Vlaardingen. Zo ontstond lang zaamaan een achterstandspositie die we nu moeten inhalen. En", vervolgt Luc van Huijgevoort, hoofd van bureau Economische Aangeleden van de gemeente, ,,ik denk dat het ons gaat lukken." Het ABC-complex, de Nieuwe Passage en de bijbehorende parkeergarages moesten Schiedammers stimuleren om hun geld in eigen stad uit te ge- ven. De Grote Omloop leek een to verspreuk die moest zorgen voor een grote stroom winkelende men- sen over Lange Kerkstraat, Hoogs traat, Broersveld en Broersvest met als resultaat een een verhoogde omzet voor de winkels die daar ge- huisvest waren. Helaas moest ge- constateerd worden dat die Grote Omloop minder snel succes boekte dan verwacht werd. „Die omloop begint nu pas op gang te komen", zegt Van Huijgevoort. „Dat is wat langzamer dan we hadden ver wacht." Met het Centrummanagement uitgeven en ze niet naar de concur- renten in Vlaardingen of Rotter dam brengen. Om dat te stimuleren start het Centrummanagement in oktober met een actie voor de be woners uit Spaland. Die gaan naar zijn mening nog te vaak winkelen in Rotterdam of in de gemeente waar ze vandaan komen. En als die mensen naar het centrum komen, is het de bedoeling dat ze niet al- leen een bezoek brengen aan de ja rige Nieuwe Passage. „Het gaat om De Grote Omloop", benadrukt hij. „Ook al moet daar nog veel aan gebeuren." Hij is daarom blij met het collectieve denken dat in het Centrummanagement is ont staan. „Daar moeten we constant aan werken", zegt hij. „We moe ten zorgen dat we niet weer ieder een eigen weg gaan inslaan. We redden het als die collectiviteit blijft bestaan." Dat de ambtenaren in het Centrum- management te kampen zouden hebben met belangentegenstellin- gen of gevechten met verschillen de petten, ontkent Van Huijge voort. „Het is wel zo dat veel za ken bij de gemeente heel langzaam gaan", erkent hij. „Het bestraten bijvoorbeeld. Dat kost heel veel geld en daar moeten goede plan- nen voor worden gemaakt. Onder nemers moeten dus niet denken dat ze binnen een maand horen of en wanneer de nieuwe bestrating wordt aangelegd. Aan de andere kant hoeft zoiets ook geen drie jaar te duren en is het heel reeel als de ondernemers binnen een jaar ant- woord willen krijgen. De onderne- mer wil duidelijkheid en heeft daar recht op. Jarenlang kreeg hij alleen maar te horen 'We zijn ermee be- zig'. En dat is niet goed." LOES SCHRIJVER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 25