to the hririae Feest op de Erasmusbrug MaasstaD |^gpP^ Bij de Erasmusbrug gaat het om veel meer dan een brug, of zo men wil, hier is voor het eerst sprake van een echte brug, een stadsbrug. Zo'n brug wordt niet allereerst in functionele of constructieve termen bedacht. Ze is geen kwestie van nuttigheid of noodzakelijkheid. Ze leidt niet alleen over de diepte van het water heen, ze verbindt niet alleen oevers en brengt die bij elkaar. Ze is oorsprong. Ze laat ontstaan. Ze brengt tevoorschijn, het bestaande en het nieuwe, het bekende en het onbekende. Architectuurhistoricus Geert Bekaert Vrijdag 6 September Zaterdag 7 September Zondag 8 September de Maa's Foto: Rob 'tHart fotografie TX 0.01 vervolgens in hoog tempo zullen afdalen. Een van de afdalers neemt een groen-witte viag met zich mee, die zich achter hem aan ontrolt over de hele lengte van de klep. Het beeld ontstaat van twee helften van een lang lint, vanaf Noord ge- dragen door kinderen en vanaf Zuid spectaculair gebracht vanaf de klep. Beide helften van de Rot- terdamse vlag symboliseren de twee stadsdelen die bij elkaar ko- men. Wanneer de acrobaten bene- den zijn aangekomen, worden bei de delen van de vlag aangeboden aan Koningin Beatrix en bur- gemeester Pe- per, die de helf ten van de vlag met elkaar zul len verbinden. En dan kan het feest beginnen. Onder luid ge- toeter van om- ringende boot- jes en boten zal de klep zakken en brengt een operazangeres vervolgens een aria ten gehore, een ode aan de brug en de toekomst. De aria wordt gevolgd door een choreografie op de muziek van Tsjaikowski's Zwanenmeer - zeer toepasselijk - uitgevoerd door Sca- pino Rotterdam. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder lei- ding van Valery Gergiev is verant- woordelijk voor de muzikale bege- leiding. Wanneer de laatste klanken ver- vliegen, zal de Koningin als eerste de klep betreden; aan de overzijde zal een kinderkoor haar een spe- ciaal geschreven lied toezingen. In de aankomst- en vertrekhal van de Holland Amerika Lijn vindt ver volgens een receptie voor genodig- den plaats en de aanwezigheid van Hare Majesteit wordt afgesloten met een korte demonstratie van de Marine op de Nieuwe Maas. Deze demonstratie is tevens het einde van de officiele openingshandeling op woensdag 4 September. De vrijdag, zaterdag en zondag daarop kan de Rotterdammer ver volgens zijn 'eigen' openingsfeest- je samenstellen. Op vrijdag 6 Sep tember zal de klep van de bascule- brug zich weer oprichten om dienst te doen als een gigantisch projec- tiescherm. Het thema 'Building Bridges - brug naar de toekomst' zal tot uitdrukking komen in het voorprogramma: een 10 minuten durende filmmontage van de Rot- terdamse cineast Dick Rijneke, waarin die andere brug, de Hef, een hoofdrol speelt. De boofdfilm zal een nationale (avant)premifere zijn van een Fdm voor het grote pu- bliek. Maar welke dat zal zijn, blijft geheim tot het moment van vertoning! Het grote publieksspektakel vindt plaats op zaterdag 7 September met onder andere optredens van diver se artiesten en diverse acts, een spectaculaire vuurwerkshow en het Dansfeest op de Erasmusbrug. De Maas zal vanaf 20.30 uur wor den overspoeld met drijvende mu- ziekpodia. Zo zal onder andere Slagerij van Kampen al tromme- lend over de Maas varen. Op de kades is een aantal verrassende straatacts ingepland die zich plot- seling tussen het publiek of op het water afspelen. Ongeveer een uur later zullen er twee enorme ver- lichte wereldbollen aan de oostelij- ke en westelijke zijde van de Eras musbrug worden ingevaren; het startsein voor de vuurwerkshow 'Building Bridges - brug naar de toekomst'. Vuurwerk, water, grootbeeldprojectie en licht zijn de ingredienten voor deze 45 minuten du rende show. Deze effec- ten worden geensce- neerd op muziek en andere ge- luidsfrag- menten, sa- mengesteld door Ber nard Joosten. De Erasmus brug is na- tuurlijk het middelpunt van de show en wordt getoond op een ma- nier zoals die daarna nooit meer te zien zal zijn. En de Rotterdamse harten zullen sneller gaan kloppen bij het afscheid van de Takliften, een afscheidsduet tussen de pyloon van de Erasmusbrug en een Taklift op operamuziek. Daarna is het tijd voor een unieke en eenmalige ervaring: dansen op de Erasmusbrug. Twee fanfare- show-orkesten openen rond de klok van half elf het dansfeest. Tussen het publiek rijden vier po- diumwagens, waarop bands uit alle windstreken hun eigen aanstekelij- kedansmuziek spelen. Optredende bands zijn onder andere Orquestra alle waarschijnlijkheid tijdens het International Film Festival Rotter dam (januari 1997) in premi&re gaan. Als afsluiting van het openings- weekend van de Erasmusbrug wordt zondag een groots muziek- spektakel georganiseerd, de Floating Fanfare. Als onderdeel van het traditionele havendefil£ zullen tussen de vijfentwintig en dertig Nederlandse fanfares en drumbands al spelend op de sche- pen meevaren. Voor het slotak- koord 'Take me to the Bridge', een vrolijke soulstamper, verzamelen alle schepen zich bij de Erasmus brug. En dan zullen de Floating Fanfare en alle aanwezige Rotter- dammers de Erasmusbrug op mu zikale wijze een prachtige toe komst toewensen. SUZANNE MEREMA Is vandaag, woensdag 4 September, de dag van de officiele opening van de Erasmusbrug, vanaf vrijdag is de brug drie dagen lang van de Rotterdammers en bezoekers van elders. Drie dagen wordt er op en rond de brug feest gevierd. Hieronder een opsomming van de activiteiten. 18.30-20.00 uur: K-OPtocht, lampionoptocht met verklede kin deren. 22.00-00.30 uur: Avant-premiere familiefilm op klep Erasmus brug. 17.00-22.00 en 00.30-01.00 uur: Erasmusbrug toegankelijk voor publiek. 20.30-00.30 uur: 'Building Bridges - Brug naar de Toekomst' met om 20.30 uur: Optredens. *21.30 uur: Spektakelshow met vuurwerk, geluid en licht. 22.30 uur: Tropisch dansfeest. 10.00-20.00 en 22.30-00.30 uur: Erasmusbrug toegankelijk voor publiek. 11.00-13.00 uur: Erasmusbrunch voor 5000 genodigde Rotter dammers. 10.00-18.00 uur: Erasmusbrug toegankelijk voor publiek. Woensdag 4 September 1996 Wanneer Hare Majesteit Koningin Beatrix woensdag 4 September de Erasmusbrug om 16.00 uur feeste- lijk in gebruik neemt, zal Rotter dam nooit meer de oude zijn. De door Ben van Berkel ontworpen 'Zwaan' heeft definitief de aanblik van de Maasstad veranderd. De 800 meter lange en 139 meter hoge brug is precies in drie jaar tijd ge- bouwd. Op 1 September gaf de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Maij- Weggen, het officiele startsein voor de bouw van de geknikte een- pyloonsbrug. De skyline heeft met de komst van de Erasmusbrug niet alleen een an- der aangezicht gekregen, het krijgt ook een andere essentie. Noord en Zuid, twee oevers die al jaren strikt gescheiden naast elkaar leven, worden onlosmakelijk met elkaar verbonden. De Erasmusbrug zal de krachtig kloppende slagader moe- ten zijn, die het oude stadshart op de noordoever en het nieuwe Rot terdam op de Kop van Zuid zal la- ten saraengroeien tot een onge- deeld centrum voor de stad aan de Maas. Niet voor niets is het thema van alle feestelijke openingsactivi- teiten 'Building Bridges - brug naarde toekomst'. De eeuwenoude haat-liefde ver- houding tussen de twee Maasoe- vers wordt ook verbeeld in de offi ciele openingshandeling van de Erasmusbrug. Koningin Beatrix krijgt, zodra zij voet op de brug zet, bloemen overhandigd van twee kinderen, waarvan er een uit Noord afkomstig is en een uit Zuid. Ondertussen hebben kinde ren zich met een deel van de Rot terdamse vlag (groen-wit) aan de noordkant van de brug opgesteld. Na de onthulling van een plaquette komen plotseling mensen in groen-witte pakken tevoorschijn aan de bovenkant van de klep, die Palante (Suriname/Nederland), Kalimba (Suriname/Nederland), Rabelados (Kaap Verdie) en Rai- land (Marokko). De organisatie schat dat er zo'n twintigduizend mensen een dansje op de brug kun- nen wagen. En aangezien zelfs de Erasmusbrug op een bepaald punt 'vol kan zijn'. moet je er snel bij zijn. Laat dat niet aan je voorbij gaan! Op zondagochtend 8 September gaat de inhuldiging van de brug onverminderd door met een mas- sale en feestelijke brunch, de Eras musbrunch. Vanaf 11.00 uur kun- nen rond de 5.000 Rotterdammers plaatsnemen aan bankensets die in rijen op de brug zijn geplaatst en ook hier zal de helft heel democra- tisch uit Noord en de andere helft uit Zuid komen. De Erasmus- brunch wordt opgediend vanuit rij- dende trams die over de brug rij den; de RET zal hiervoor elf dub- bele trams inzetten. De brunch wordt opgeluisterd door optredens van verschillende artiesten waar- onder het vijftigmans shantykoor Die Maeze Sanghers. De Engelse filmer Peter Greenaway zal tijdens het ope- ningsweekend starten met zijn filmopnamen voor de opvolger van 'De Brug' (1928) van Joris Ivens, maar dan met de Erasmus brug als middelpunt. Als randvoor- waarden heeft Greenaway meege- kregen dat de door hem te maken film een 'state of the art'-film moet zijn, vergelijkbaar met Ivens mees- terwerk indertijd. Peter Greenaway is gekozen voordit speciale project vanwege zijn intemationale uit- straling en zijn speciale band met Rotterdam. Eerder nam hij twee speelfilms op in de Maasstad, was hij regelmatig te gast bij het film- festival en was hij gastconservator van Museum Boijmans van Beu- ningen. Het eindresultaat zal naar

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9