Rotterdam prop vol verkeerd opgeleide honden In Rotterdam alleen al hebben naar schatting tussen de 30.000 en 35.000 gezinnen een hond. Bij de Dierenbescherming in Rotterdam komen per jaar zo'n 1250 honden binnen waarvan minimaal 400 'afstandhonden' zijn. Afstandhonden zijn hon den die niet aan de verwachting van het baasje voldoen en waar dus afstand van gedaan wordt. Hoe goed kennen wij eigenlijk onze viervoeter en hoe gaan wij met de hond als huisdier om? „Nederland zit propvol verkeerd opgeleide honden. Veel mensen laten zich vooraf niet eerst goed informeren en vergeten vervol- gens de opvoeding van het dier. Afhankelijk van welke hond nu weer populair of bekend van tele- visie is, stijgt de vraag ernaar en hup de straten zijn weer gevuld met Labradors of Lassie-hon- den." Michel Buket, van Honden Training Centrum Rotterdam, is gedragsadviseur en instructeur van honden. Hij voorziet alweer een stijgende aanschaf van Duitse Herders door de serie Rex die nu op televisie te volgen is. De aankoop Het aantal afstandhonden toont al aan dat mensen vaak een hond als huisdier kopen om verkeerde re- denen. Negen van de tien mensen kiest een hond uit enkel en alleen op uiterlijk. Na aankoop hadden ze dan toch liever een andere hond gehad of weten ze niet met het dier om te gaan. Eigenlijk moeten ze zich eerst goed laten in formeren over de hond en het ras, niet alleen door een erkende fok- ker maar ook door een erkende hondenschool, door de 'Raad van beheer op kynologisch gebied' uit Amsterdam en door erover te le- zen. Buket raadt aan om een hond te kopen bij een erkende fokker. ,,Het is duurder, maar dat is het ook waard. Op het ogenblik zijn er veel doorgefokte honden en dat verhoogt de kans op honden met ernstige stoornissen en honden met ziektes. Je kunt bij een er kende fokker een HD-vrije hond kopen. HD staat voor Heup Dys- plasie, een erfelijk ziekte bij hon den, die het heupgewricht aantast en kan leiden tot ernstige verzak- kingen." Wie is de baas? Buket krijgt tijdens de trainingen veel honden met een probleem. „Een normale hond met een pro bleem kan door training worden gecorrigeerd. Neem bijvoorbeeld het vertonen van dominant agres- sief gedrag en bijten. Vaak komt bijten voort uit een rangordepro- bleem bij de hond. Honden lijken op wolven. Net als de wolf wil een hond zijn positie weten. In een wolvengroep heerst altijd een dui- delijke hierarchie. Zo kent iedere wolf zijn plaats. Vechten tussen wolven komt weleens voor, maar de verhoudingen zijn zo geregeld dat ze relatief weinig tegen elkaar hoeven te strijden. Mensen zien het dominante gedrag van een hond vaak aan voor een spelletje. Voor een hond draait het meer om de vraag 'Wie is de baas?'. Wij zien honden veelal als mensen. Maar zo zien honden ons niet. Zij houden ons al snel voor soortge- noten en dan is het wel zaak dat wij de sterkste hond zijn. Bij een spelletje 'sokkrijgen' mag de hond wel eens winnen, maar de baas moet om het evenwicht te houden of te verkrijgen het laatste spelletje winnen. Als de hond leert dat hij niet de baas is, krijgt hij meer rust en kan hij ontspan- nen de wereld benaderen. Bijten is voor hem dan niet meer nodig. Tijdens trainingen komt het er meestal op neer dat de mens zich anders moet gaan opstellen, zodat de hond weet waar hij aan toe is en weet wie de leiding heeft." Puppies Veel mensen behandelen jonge honden alsof het hun baby is. Ze kopen een pup, beschermen het jonge hondje en houden het conti nue bij zich. Juist bij jonge hond- jes, is het heel belangrijk wat zij meemaken, aldus Buket. „De hond moet in zijn achtste tot twaalfde week bepaalde ervarin- gen opdoen, zoals omgang met andere dieren, kinderen, mensen en water. Dit maakt ze later tot een leuker huisgenoot en be- trouwbaarder met anderen. Con sequent de hond corrigeren en be- lonen is ook van groot belang. Een hond slaan, schoppen of met water natgooien is uit den boze. Zo krijg je een getraumatiseerde hond." Deurbelcomplex De bel klinkt, er volgt een gegrom van jewelste. De deur gaat open. Eerst staat daar een blaffende hond met erachter de eigenaar. „Hallo, Rakker doet niets hoor, kom gerust verder." Een blik op de hond en 'het niets doen' lijkt nog niet zo zeker. In vaktermen: een hond met een deurbelcom plex. Valt hier ook iets aan te doen en wat is de beste reactie van het bezoek? Volgens Buket doet de hond niet zo snel iets verkeerd. De mensen moeten leren de hond goed op te voeden. De eigenaar kan de hond het blaffen bij de voordeur afleren door de hond elke keer als hij blaft een kettinkje tegen de billen te gooien, niet hard maar juist zachtjes genoeg om de hond het af te leren. Voor de hond hoeft dat rennen en blaffen naar de voordeur dan niet meer zo, het roept bij hem een negatieve ge- voel op. Aan de bezoeker advi- seert Buket de hond niet aan te kijken. „Je kunt het beste langs de hond kijken en vooral niet in elkaar krimpen. Maak je maar groot. Nu is het zaak om niet te bang over te komen, ook al valt dat niet mee. Zo'n hond kun je maar het beste negeren en vooral geen onverwachte bewegingen maken." Trekpaard Een bekende fout is dat als 's avonds de partner thuiskomt, deze eerst de hond aanhaalt en vervol- gens de andere huisgenoten be- groet. De hond leert zo dat hij de belangrijkste in huis is, op wel- licht de baas na. In de praktijk be- tekent dit vaak dat de vrouw on- deraan op de ranglijst komt te staan. Bij een training met een Dobermann en zijn bazin, laat Bu- ketzien hoe de vrouw de hond de baas kan worden. Haar man heeft van nature al overwicht op de hond. Voor de vrouw, niet ge- wend aan het geven van orders, valt dit nog niet mee. Buket oefent met haar om de hond onder con- trole te krijgen. „Eerst liet de hond mij uit", vertelt de vrouw, „Hij was als een trekpaard en ik holde er achteraan." In de straten, met de buren als kritische toeschou- wers, wordt druk geoefend. De hond moet naast de vrouw lopen en mag pas gaan zitten als zij dat toestaat. Hij wordt door belonen en door op de juiste manier vast- houden en aantrekken van de slip- ketting geleerd zich te schikken naar de vrouw. In het begin wordt de vrouw nog onverwachts mee- getrokken door de hond, maar na een uurtje trainen oogt de grote Dobermann zeer mak en ligt hij hondsmoe van de training en vol- komen op zijn gemak aan de voe- ten van zijn bazin. Oud en Nieuw Behalve agressieve, grommende honden zijn er ook de probleem- gevallen die angstig in hoekjes wegkruipen. Zo is er elk jaar rond Oud en Nieuw weer veel honden- leed. Bibberend kruipen honden onder bedden en banken, getroost door de hondenbezitters. „Eigen- lijk bevestigen mensen die troos- ten onbewust bij de hond het idee dat de hond er bang voor moet zijn." Hoewel dit moeilijk is, kun je het bibberen beter negeren of de hond door bepaalde handelingen proberen af te leiden. Door 'Braaf en stil maar' te fluisteren, laat je de hond alleen nog maar harder bibberen'.' Koekie? Je werkt buitenshuis en de hond zit veel alleen thuis, logisch toch dat je hem bij thuiskomst eens even lekker verwent en niet alleen met stoeien en spelen, maar ook met koekjes. Bij de koffie mag hij toch ook wel iets lekkers? En ach, wat kijkt hij zielig, hier een koek- je. Als je niet oppast, heb je al snel een bedelende hond. Een hond weet namelijk niet hoe laat het is. Hij wil altijd wel een koekje of je nu thuiskomt of juist het bed uit- stapt, of je nu koffiedrinkt of aan het avondeten zit. Kortom: conse quent gedrag is heel belangrijk bij het opvoeden van honden. Je kunt alles wel trainen, maar jong ge leerd is oud gedaan. Terugdraaien is moeilijker. Het is ook belang rijk dat een hond na zijn eten een uur rust krijgt. Honden hebben een maag te hebben die los ligt. Als er niet voldoende rust wordt genomen na het eten, is de kans op maagkanteling groot. Emile Ratelband Buket heeft veel adviezen. Een hond nemen is duidelijk een kwestie van weten waar je aan be- gint en hoe je met het dier omgaat. „Ik krijg mensen op de trainingen die de wanhoop nabij zijn. De hond wil maar niet luisteren. Hoe hard of hoe vaak ze er ook iets van zeggen; hij heeft er toch al drie bankstellen, twee gordijnen en een vloerkleed doorheen gejaagd. In zo'n geval ben je vooral bezig de mensen te motiveren. Je voelt je net Emile Ratelband. De men- sen moeten er weer zin in krijgen. Ik wil ze het gevoel teruggeven van: Ja, leuk ik heb een hond en met de juiste handelingen wil hij nog luisteren ook. En wat is nou mooier dan een enthousiaste hond die luistert?" Inger Hermsen Woensdag J CX9.56 'Mijn hond bijt niet, hij blaft alleen maar' I m i - v v .-. .w'v" s" Michel Buket, van het Honden Trainings Centrum helpt hier een hond bij het oversteken Sommige honden rassen worden plotseling populair door televisieseries, zoals Lassie of Rex i i Een hond die niet aan de verwachting van het baasje voldoet, komt vaak in het asiel terecht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 11