■- mm Kiesvereniging Recht, Plicht en Orde wint zieltjes voor Korenbeurs i Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in il T Monumentendag maaktschooljeugd wegwijs middels tentoonstelling Programma Maassluis Open Monumentendag Vlaardingen Straattoneel op Open Monumentendag Lezing toren Wandeling Toorenponch Open Monumentenkrant BON Woensdag 11 September 1996 VLAARDINGEN - „Ga maar even op de rand zitten. Dan lukt het me denk ik wel om een mooie foto van u ma- ken." Arie Ouwendijk, coor dinator van de Vlaardingse Open Monumentendag kijkt angstig vanaf de toren neer op de Markt en wijst de crea- tieve ingeving van de foto- graaf vriendelijk doch beslist van de hand. De 250-jarige toren zal dan wel het middel punt van de Open Monumen tendag vormen, dat wel, „maar ik denk dat ik dan nooit meer de steutels van de koster meekrijg." t* Coordinator Arie Ouwendijk van de Vlaardingse Monumentendag. Kunst Kitsch Het Delflandhuis in Maassluis is tijdens de Open Monumentendag zeker een bezoekje waard. Repeteren voor het historische straattoneel. Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,50. ~T| ik neem een kwartaaiabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 29,75 automatisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:(i.v.m. controls bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: MAASPOST SCHIEDAM XQ7.54 aasposT 10.00 Start Open Monumentendag De opening zal worden verricht door wethouder van Cultuur Mevr. L.D.Wesehagen-Kastelein aan de Stadhuiskade te Maassluis. 10.00-17.00 De volgende monu- menten zijn gratis te bezichtigen: 1Molen de Hoop, Zuiddijk 2. Delflandhuis, Hoogstraat 11-13 3. Wippersmolen, Wipperskade 1 4. Stoomzeesleepboot De Furie De Kolk/B innenha ven 5. Theater Schuurkerk, Schuurhof 142 (tot 16.00 uur) 6. Groote Kerk (tot 16.00 uur) Kerkplein 2 7. Doelmanhove (De Ridderhof), Sportlaan 2 (beperkt) 8. Sleepvaartmuseum, Hoogstraat i 9. Van Gilst, Markt 16 10.Gemeentemuseum, Zuiddijk 16. 10.00-17.00 Fietstocht langs mo- numenten in Maassluis en omge- ving. Vertrekpunt vanaf het Ge- meentemuseum, Zuiddijk. Afstan- den 30 km of 45 km. 10.00-16.00 Stadsbeiaardiers G.de Waardt en Jan v.d. Zwart bespelen op geregelde tijden het carillon in de toren van de Groote Kerk. 10.00-16.00 Torenbeklimming to ren Groote Kerk. In de toren han- gen de voorwaarden welke aan de beklimming verbonden zijn. Per beklimming kunnen 10 personen meedoen. Hiervoor zijn onderin de toren gratis kaartjes verkrijgbaar. 10.00-17.00 In het Gemeentemu- seum, Zuiddijk 16, is een expositie van Marianne Benko: schilderijen, gobelins en werk op papier. Te- vens is er een tentoonstelling over 'Het kasteel van Hatvan', zijn be- woners en gasten. Er bestaat de mogelijkheid een rondleiding te krijgen bij de tentoonstelling. 10.00-17.00 In het Sleepvaartmu seum is een expositie over de Stoomsleepboot De Furie. 10.00-16.00 In Theater Schuur kerk vindt de Open-Dag van het theater plaats en kunnen er losse kaarten gekocht worden voor het gehele theaterseizoen 1996-1997. In Theater Schuurkerk zijn de Open Monumentendag produkten te koop. Ook wordt hier de OMD- fietsroute verkocht. 10.00-17.00 Molen de Hoop, Zuiddijk doorlopende diapresenta- tie over de Westlandse monumen- ten. 10.00-17.00 Stadswandeling door de Gemeente Maassluis onder be- geleiding van W. v.d.Ree. Start van de wandeling is de Groote Kerk. De Torenbeklimmingen in de To ren van de Groote Kerk starten om: 10.00 uur, 10.20 uur, 11.10 uur, 11.30 uur, 12.20 uur, 12.40 uur, 13.30 uur, 13.50 uur, 14.40 uur, en 15.00 uur. De beklimmingen duren ongeveer 50 minuten. De Stadswandelingen starten op het plein voor de Groote Kerk. De starttijden zijn: 11.20 uur, 11.45 uur, 12.15 uur, 12.45 uur, 13.15 uur, 14.20 uur, 14.45 uur, 15.15 uur, 15.45 uur, 16.15 uur. De wandelingen duren ongeveer 30 minuten. 17.00 Sluiting activiteiten Open Monumentendag 1996. Toren op de Markt als middelpunt In heel Nederland wordt zaterdag 14 September de tiende Landelijke Open Monumentendag georgani- seerd. Het is een mooie gelegen- heid om eens een kijkje te nemen in monumenten die normaal ge- sproken voor het publiek gesloten zijn. Vlaardingen doet voor de ze- vende keer mee. „Er wordt in Vlaardingen nog wel eens gemop- perd dat er zoveel moois verdwe- nen is", zegt Ouwendijk, „maarga maar eens op een mooie avond naar de Markt. Er is in Vlaardingen nog genoeg te zien." De activiteiten zijn gecentreerd random de toren van de Grote Kerk. Het is op deze dag mogelijk om de metershoge toren te beklim- men, onder begeleiding van mede- werkers van het Service-Team van de VVV. Zij vertellen wat meer over de geschiedenis van de toren. Wat te denken van de 'bomme- leswinder', een ruitje bovenop de kerk waardoor de torenkijker kon kijken of een Vlaardings vissers- schip de haven naderde. Door het ophijzen van een leren bal konden en de reders en de familie zich ver- volgens naar de haven spoeden. Om 10.00 uur wordt de Open Mo numentendag onder hoomschalei geopend door wethouder Kees van der Windt (cultuur), met assistentie van Stadsbeiaardier Addie de WW Jong. In de kerk zelf is een aantal mooie tentoonstellingen te zien. Zo wordt met een hondertal platen de ontstaansgeschiedenis belicht van het Geuzenmonument van Leen Droppert. Verder is er een expositie te zien van verscheidene torenmodellen en originele bouw- tekeningen van de in 1746 gereed- gekomen spits. Ook degene die wat meer wil weten over het Van Peteghemorgel kan aan zijn trek- ken komen. Afkomstig uit een Gents klooster werd het in 1822 in gebruik genomen. Daarnaast volop aandacht voor de klokken en het carillon. De toenmalige beiaardier Cor Don was erg ontevreden over de E en F klokken, vertelt Ouwen dijk. Voor een bedrag van fl.24.000,- werden de onwillige klokken in 1967 in de gewenste toon gebracht. Daarnaast kan in de Grote Kerk schitterende bloem- stukken worden bekeken. De be- zoeker moet verder zeker niet het fotoproject vergezichten over- slaan. Foto's van Vlaardingen in acht windrichtingen van zo'n vijf- tig jaar geleden worden geplaatst naast de huidige situatie. In de kerk zijn ook demonstraties met glas-in- lood. Wie wil weten of hij in vroegere tijden als heks op de brandstapel werd gezet, moet maar eens het Waaggebouw aan de zijkant van Grote Kerk binnenlopen. De waagmeester zal in kledij van 250 jaar geleden nieuwsgierigen we- gen. Na afloop krijgt iedereen een certificaat waarop in 'Vlaarding- schen' ponden het gewicht zal worden vermeld. De Grote Kerk was voor de be- ruchte stadsbrand van 1574 een stuk groter. Op de Markt kan ge- zien worden hoe ver de kerk voor 1574 doorliep, tot zo'n tien meter voor het Stadhuis. En in de oude hal kunnen de de blazoenen van de Rederijkers worden bekeken. Ge- interesseerden in archeologie kun nen verder zien hoe stadsarcheo- loog Jeroen ter Brugge bij de kerk grondboringen verricht. De Open Monumentendag staat landelijk gezien in het teken van het Industrieel Erfgoed. De organi- satie heeft voor deze dag een bustocht samengesteld die langs het Vlaardingse industrieel erf goed voert. De tocht gaat langs de visserij-pakhuizen, de Pelmolen, scheepswerven, overslagbedrij- ven, de Zeepfabriek en Superfosf- aat. De bedrijven gooien voor deze keer hun deuren open. De tocht eindigt bij de distilleerderij van H. van Toor. Van Toor lanceert spe- ciaal voor deze dag een Tooren- drankje, de 'Toorenponch'. De smaak is lekker zoet, want daar houden Vlaardingers van, meent Van Toor. In mooie kruikjes van 0.7 liter en met een alcoholpercen- tage van 25% kan het drankje voor rond de vijftien gulden worden ge kocht. Alleen deelnemers aan de bustocht kunnen de distilleerderij bezoeken. De rondrit begint om 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 en 15.00 uur en kost fl.2,50 per per- soon. Leden van de Histotische Vereniging kunnen twee gratis kaartjes krigen. Zij moeten daar- voor tot en met vrijdag 13 Septem ber tussen 09.00 en 17.30 uur even langskomen bij de drukkerij/copy- shop van coordinator Ouwendijk, naast molen Aeolus. Ook zo benieuwd wat dat oude bord van grootmoeder waard is. Ga dan even langs bij de Kunst Kitsch stalling op de Markt. Kunst- handel Peet van der Hoeven en Jan Anderson zullen hun best doen om alle meegenomen spullen te date- ren en van een prijskaartje voor- zien. Om 16.00 uur begint de laatste ac- tiviteit van de Open Monumenten dag. Aad Zoutendijk speelt een speciaal samengesteld orgelcon- cert waarin hij stukken zal vertol- ken uit de jonge jaren van de toren. Alle activiteiten zijn gratis, behal- ve de bustocht. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Om de Open Mo numentendag wat meer tot leven te laten komen, wordt al enkele jaren op een aantal plaatsen een histo- risch straattoneel opgevoerd. Tot op heden werd daarbij gekozen voor korte toneelstukjes met een kop en een staart. Het probleem daarbij was dat willekeurige voor- bijgangers die midden in zo'n op- treden inhaakten niet altijd in staat bleken de draad van het verhaal op te pakken. Voor de Open Monu mentendag van 14 September en 15 September heeft de ad hoc sa- mengestelde toneelgroep van re- gisseur Nancy MacGillavry en schrijver Han van der Horst daar- om besloten af te zien van deze vorm van het straattoneel. Er is nu gekozen voor een aanpak waarbij de scenes die zich rond een monu ment afspelen, gewoon een ge- beurtenis uit het vroegere straat- beeld kunnen zijn. „We hebben een drietal korte ge- beurtenissen ingestudeerd die we langs de route van de rondvaart- boot zullen opvoeren. Bij elke af- vaart van de boot zullen we ze op- nieuw spelen", aldus MacGillavry die uitlegt dat daarom in de 'sketches' minder de nadruk is ge- legd op de tekst. „Het gaat er om dat mensen een tafereeltje uit vroeger tijden aan zich voorbij zien trekken." Twee van de drie gebeurtenissen hebben betrekking op een vroegere verkiezingsstrijd. Rond De Koren beurs zullen twee acteurs voorbij- gangers (ook passanten die niet tot de toneelgroep behoren) aanklam- pen en proberen over te halen om hun stem uit te brengen op de Rooms Katholieke kiesvereniging Recht, Plicht en Orde. Een belo- ning in de vorm van een glas jene- ver wordt daarbij niet geschuwd. Tijdens de repetities legt Han van der Horst zijn spelers uit dat zij bij de improvisatie de politieke be- grippen links en rechts niet door elkaar moeten halen. „Eigenlijk is het zo dat wat nu links is toen rechts genoemd werd." Om het te spelen stuk verder in het juiste his torische licht te spelen legt hij uit dat de pamfletten die tijdens het to- neelspel worden uitgereikt een voorbeeld bevatten van hoe de mensen zouden moeten stemmen. „Je had in die periode natuurlijk veel analfabeten. Om te zorgen dat zij toch niet per ongeluk het ver- keerde vakje inkleurden, werd op de uitgereikte pamfletten een ge- deelte van een ingevuld stembiljet afgebeeld. Er werd dan de tekst aan toegevoegd, 'zorgt dus, dat Uw stembiljet er zoo uitziet'." Als vervolg op deze eerste scene wordt de propagandist in het twee- de tafereel, laveloos geworden door het zelf ook aan de borrel nip- pen, onder het afkeurende oog van moeder de vrouw met een kruiwa- gen afgevoerd. De derde sketch zal vervolgens plaatsvinden op de trappen van het kantongerecht aan de Lange Haven. Een dienstmeid die zwanger is van de zoon des huizes wordt daar resoluut de deur gewezen. „Zo'n zaak verdween in die tijd steevast in de doofpot en voor de dienstmeid restte vaak niets anders dan de prostitutie in gaan", schetst historicus Han van der Horst zijn repeterende acteurs de dramatiek die schuilgaat achter dit tafereel. De tafereeltjes zullen zaterdag 14 September van 11.00 uur tot 17.00 uur en zondag 15 September van 12.00 uur tot 17.00 uurte zien zijn. SCHIEDAM - Ieder jaar probeert het comite Open Monumentendag Schiedam een bijzondere insteek te geven aan het weekeinde dat jaar- lijks in heel Nederland de bijzon dere monumenten worden open gesteld voor publiek. Op die ma- nier willen zij de twee dagen voor een grotere doelgroep aantrekke- lijk te maken. Naast het landelijke thema 'Industrieel erfgoed' waar in Schiedam onder meer op wordt ingehaakt met een tentoonstelling over de historische scheepsbouw- industrie in De Korenbeurs, pro beert het comite de Schiedamse schooljeugd meer bij de monu mentendag te bdtrekken. „Leon Collignon heeft een boekje samengesteld waarin de stadsge- schiedenis van Schiedam op een voor leerlingen van groep 7 en 8 begrijpelijke manier is te lezen", vertelt voorzitter van het comite Open Monumentendag Peter van Velzen. „Dit geschiedenisboekje is in het kader van de Open Monu mentendag op zaterdag 14 Septem ber en zondag 15 September ver- spreidt op de Schiedamse basis- scholen en we hopen dat we daar- door nu eens niet alleen de gebrui- kelijke bezoekers trekken maar ook een jongere categorie kunnen interesseren voor de Schiedamse monumenten. Als die schooljeugd dan ook nog hun ouders mee ne men slaan we zelfs twee vliegen in eenklap." De Schiedamse Open Monumen tendag wordt zaterdag om tien uur in De Korenbeurs aan de Lange Haven geopend door wethouder A. Reijnhout. Daar is dit jaar een bij zondere tentoonstelling te zien over het industriele verleden van Schiedam. „Het stadsarchief heeft nog niet zo lang geleden het ar- chief van Wilton Fijenoord en van bijvoorbeeld de Gusto-werf onder haar beheer gekregen. Onder meer uit die omvangrijke archiefen wor den nu voor het eerst een aantal fo to's en enkele films tentoonge- steld" aldus Van Velzen die er aan toevoegt dat het eigenlijk dood- zonde is dat deze bijzondere expo sitie alleen gedurende het monu- menten-weekeinde te zien zal zijn. Tijdens beide dagen, zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en zondag van 12.00 uur tot 17.00 uur is voorts een uitgebreid scala aan panden in de Schiedamse binnen- stad geopend. Bijzonder daarbij is dat het kantongerecht aan Lange Haven 65 voor het eerst sinds lan ge tijd zijn deuren voor het publiek zal openstellen. Een andere bijzon dere openstelling is die van het drinkwaterpompstation aan de Rotterdamsedijk 54. Dit monu- de Oude Sluis en het Nederlandse Gedistilleerd Museum heen en weer. Op zaterdag zijn er bij het Gedistilleerd Museum twee spe- ciale afvaarten van de rondvaart. Om 12.30 uur wordt er koers gezet richting distilleerderij de Kuyper en om 13.30 richting distilleerderij Nolet. Daar aangekomen kan wor den deelgenomen aan een rondlei ding door een van beide bedrijven. Een programmaboekje met de to- tale lijst van open gestelde panden en de tentoonstellingen die her en der worden georganiseerd is ver krijgbaar bij het VVV, de biblio- theken en tijdens het weekeinde in De Korenbeurs en in alle andere open gestelde panden. Alle bezich- tigingen zijn gratis. Een uitzonde- ring hier op vormt een bezoekje ment is alleen op zaterdag 14 Sep tember geopend. Vanaf de hoek Korte Haven/Lange Haven zal op die dag gratis een old-timerbus rij- den richting Rotterdamsedijk. Tijdens het weekeinde zijn er ook gratis rondvaarten langs de Schiedamse havens. Motorschip Lentefeest vaart tussen de opstap- punten bij molen De Palmboom, aan het Nationaal Gedistilleerd Museum. Deelnemers aan de Open Monumentendag krijgen hier op vertoon van de bon uit het pro grammaboekje een knaak korting. VLAARDINGEN - De His torische Vereniging Vlaar dingen organiseert donder- dag 12 September een lezing over de 250-jarige toren van de Grote Kerk op de Markt. De torenis bovendien het middelpunt van een groot aantal activiteiten in het ka der van de Open Monumen tendag. Matthijs Struijs, medewerker van het Vlaar dingse Stadsarchief is uitste- kend op de hoogte van de ontstaansgeschiedenis van de toren. Hij schreef er ook een boekje over, dat als mo- nografie verkrigbaar zal zijn voor nog geen tientje. Het zal eeb voorloper zijn van het over twee jaar uit te brengen standaardwerk over de geschiedenis van de Grote Kerk. Struijs zal zijn lezing illustreren met een aantal foto's, terwijl hij ook een groot aantal afbeeldin- gen uit de Historische atlas van Vlaardingen laat zien. De avond wordt gehouden in de Vleeshal van de Grote Kerk, ingang tegenover de Smalle Havenstraat op de Markt. De lezing begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf kwart voor acht. Toe- gang (ook voor niet-leden van de Historische Vereni ging) geheel gratis. VLAARDINGEN - Er kan vrijdagavond 13 September weer worden gestadswan- deld door het Vlaardingse centrum. Gidsen van het Service-Team VVV Vlaar dingen nemen gei'nteresseer- de Vlaardingers (6n buiten- steedse bezoekers) mee langs de mooiste plekjes, zo- als het oude Stadhuis, de Grote Kerk, de Visbank et cetera, en vertellen daarbij tal van wetenswaardighe- den. Onderweg is er gele- genheid om een consumptie te gebruiken, terwijl aan het einde van de tocht (om* streeks 21.30 uur) de toren op de Markt kan worden be- klommen. Hier kan genoten worden van een prachtig uitzicht over de stad. Bij hel- der weer kan Rotterdam (met de Zwaan), Delft en Den Haag worden gezien. Start om 19.15 uur bij de trappen van het Oude Stad huis op de Markt. De deel- name bedraagt fl. 2,50 per deelnemer. VLAARDINGEN - H. van Toor Distilleerderij BV (van oudsher bekend van de Schelvispekel en de Kan- deel) lanceert speciaal voor de Open Monumentendag en de verjaardag van de To ren een exlusief Tooren- drankje. Het drankje smaakt lekker zoet („Daar houden Vlaardingers van", aldus Jac. van Toor) en heeft een alcoholpercentage van 25%. De Toorenponch kan voor een prljs rond de vijftien gulden in een mooi kruikje van 0.7 liter worden gekocht. Maar dat is niet het enige wat Van Toor voor de Open Monumentendag in petto heeft. De deuren van de distilleerderij en proeflo- kaal worden opengezet voor gei'nteresseerde bezoekers die willen weten hoe de vork in de steel steekt. Er is ech- ter een voorwaarde aan het bezoek verbonden: de be zoekers moeten in groeps- verband zijn en dat kan al leen als zij deelnemen aan de bustocht die langs het indus trieel erfgoed van Vlaardin gen voert. MAASLAND - Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de op zaterdag 14 September te houden Open Monumentendag is door de landelijke Stichting Open Monumentendag een fraaie 'Open Monu mentenkrant' uitgebracht. De krant bevat naast vele interessante on- derwerpen een overzicht van de deelnemende gemeenten. Op pagi- na 16 is een stukje over de gemeente Maasland te vinden. De krant is vanaf heden 'gratis' verkrijgbaar in het gemeentehuis, de openba- re bibliotheek en het museum 'De Schilpen'. Daarnaast is voor een gering bedrag van fl.2,50 het boekje 'Open Monumenten in en om het Westland' verkrijgbaar. Dit boekje geeft een beknopte beschrij- ving van alle vijftig monumenten in het Westland, Hoek van Hol land en Maassluis. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0 29

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 9