Verwachtingen Gondelvaart hooggespannen Perfectie is basis van succes in Gondelvaart Het aantal gesponsorde boten blijft wat achter bij de verwachtingen De rode regenjas van wethouder Wiegman brengt Nieuwe Waterweg geluk SCHIEDAM - Het Gondelvaart-sprookje van watersportver- eniging Nieuwe Waterweg begon tien jaar geleden als een grap. „Zullen we toch maar mee doen met de Gondelvaart? De vraag werd een avond voor het daadwerkelijke evenement ge- steld en uiteindelijk met ja beantwoord", aldus havenmeester van wsv Nieuwe Waterweg Jack van Hoist die uitlegt dat toen in een nacht tijd een van de boten werd omgebouwd tot pira- tenschip compleet met kanon voorop. Inmiddels is van een der- gelijke ongedwongen aanpak geen sprake meer. A1 ruim een maand van tevoren wordt dagelijks met ruim twintig man ge- werkt aan de nieuwste creatie. Alles moet de laatste jaren per fect zijn: de aankleding van de boot, de kleding van de figuran- ten, het geluid, de bewegingen en het licht. Afval SCHIEDAM - De Gondelvaart mag zich de laatste jaren ver- h'eugen op een groeiende interesse van het publiek. Ook dit jaar zullen de kades langs de haven, zaterdagavond om 21.00 uur, weer volstromen met toeschouwers die niets willen mis- sen van de sfeervolle ambiance die dit evenement in zich her- bergt. Daarentegen blijft het aantal deelnemers een beetje ach ter bij het enthousiasme van het publiek. Net als vorige keer komen dit jaar zo'n 25 inventief aangeklede of louter verlichte aan de menigte voorbij varen. Vooral het aantal gesponsorde boten blijft achter bij de verwachtingen. „We slagen er maar niet in dat goed van de grond te krijgen", constateert Ton de Waal, coordinator van de commissie Gondelvaart. Uitslag i (007 Woensdag 18 September 1996 MAASPOSTSCHIEDAM - XQ709 Het Gondelvaart-sprookje kent ook nog een tweede hoofdstuk. ,,Die eerste Gondelvaart werd ge- houden onder barre weersomstan- digheden, de regen kwam met bak- ken uit de hemel en er barstte een hevig onweer los", vertelt Nieuwe Waterweg-voorzitter Toon Tiggel- man. „Op het moment dat wij langs de jury kwamen, waren die massaal gevlucht voor de regen. Alleen jury-voorzitter Wiegman die een rode regenjas aan had, bleef staan en hoorde dat wij met onze live-instrumenten, als ware het stralend weer, een zomers lied aanhieven." Mede door deze ge- beurtenis die veel indruk maakte op wethouder Wiegman, won Nieuwe Waterweg al meteen in haar eerste jaar de hoofdprijs. „Wij zijn nog altijd dankbaar dat hij toen als enige jury-lid een regenjas aan had en daardoor ons voorbij zag varen. Die rode regenjas bracht ons toen geluk en daarom vragen wij hem ieder jaar of hij diezelfde jas weer aan wil trek- ken", vertelt Tiggelman verder. Tot op heden gaf Wiegman nog elke keer gehoor aan dat verzoek en dat bleef niet zonder resultaat want in al de tien jaren dat Nieuwe Waterweg meedeed aan de Gon delvaart leverde hen dat steeds de eerste prijs op. Of de jas van Wiegman nu echt de doorslaggevende factor is waar- door Nieuwe Waterweg de winst opstrijkt, zal wel nooit worden op- gehelderd. Wel staat echter als een paal boven water dat Jan van Hoist en zijn kornuiten er ieder jaar weer in slagen om met hun creaties een dusdanige graad van perfectie aan de dag te leggen dat de vaak zeer vakkundige jury onmogelijk om hen heen kan. Van de honderd leden die wsv Nieuwe Waterweg rijk is, zijn er jaarlijks zo'n veertig die hand- en spandiensten verlenen aan de aan kleding van het schip en de ftgu- ranten. Van Hoist: „Zo'n drie of vier weken van te voren komen we met die groep bij elkaar. Tijdens die bijeenkomst worden de ideeen die uitgewerkt gaan worden geko- zen en de schepen die daarvoor no- dig zijn beschikbaar gesteld." In de weken daarna wordt bijna dage lijks door een groot gedeelte van deze groep gewerkt aan de uitwer- king van de plannen. De muziek wordt zorgvuldig gekozen en ach ter elkaar op band gezet. „Sinds een van onze muziekbanden is vastgelopen maken we ook altijd een reserveband", geeft voorzitter Tiggelman een voorbeeld van de doortastendheid waarmee de ver- eniging te werk gaat. Doortastend is ook het goede woord als moet worden beschre- ven hoe de werkelijkheid wordt nagebouwd. Ontelbare malen wor den zowel bij het aankleden van het schip als bij het maken van de kleding, de voorbeelden op foto of op video bestudeert. „Bij het op- bouwen maken we om de kosten binnen de perken te houden louter gebruik van rommel en afval." Vooral bij de kleding die wordt ge- maakt van onder meer oude gordij- nen, vitrage, kunststof verpak- kingsmateriaal en papieren weg- werp-overalls, is het uiteindelijke resultaat vaak verbluffend profes- sioneel. Ook bij de andere aspecten zoals het licht - 'Als de boot niet goed is uitgelicht valt de hele show in het water' - en de bewegingen -Voor- af worden alle danspasjes tot in den treuren geoefend' - wordt niet over een nacht ijs gegaan. Als alles dan gereed is wordt alle kleding van de deelnemers en aan kleding van het schip inclusief ver- kleed- en grimeur-studio in een trailer geladen en naar het startpunt van de Gondelvaart gereden. Daar moet ter plaatse in ongeveer drie uur alles, boten en figuranten, in gereedheid worden gebracht. Tig gelman: „We zouden natuurlijk ook alles bij ons in de jachthaven definitief kunnen opbouwen. Omdat wij echter via de Lange Ha ven naar de startplaats varen, is de verrassing er dan al voor de Gon delvaart af. Daarnaast moeten we in dat geval nog best een eindje met die aangeklede schepen varen. De kans op beschadiging van de versieringen is daarbij groot." Watersportvereniging Nieuwe Waterweg vaart dit jaar met twee inzendingen. Een van de boten vaart mee in het verenigingsklasse- ment, twee andere beelden samen een thema uit. Hoe of wat van het onderwerp dat ze gaan uitbeelden blijft nog geheim tot zaterdag- avond 21 September om 21.00 uur. Duidelijk is nu al dat weer heel veel werk van is gemaakt en dat de concurrentie van goede huizen moet komen om een elfde eerste prijs van Nieuwe Waterweg in de weg te kunnen staan. Of... jury- voorzitter Wiegman moet zijn rode regenjas zaterdag thuis laten han- gen. In dat geval zou het Gondel vaart-sprookje van Nieuwe Water weg wel eens in een klap uit kun nen zijn. „Voor de moraal van de andere verenigingen zou het misschien eens goed zijn als wij een keer niet winnen", filosofeert Toon Tiggel man over een mogelijke uitslag. Hij voegt er echter meteen aan toe. ,,We zouden er dan wel goed de pest over in hebben hoor!" NORBERT VERINGMEIER Voor de verenigingen is het laten mee varen van gesponsorde boten een mogelijkheid om geld in het laatje te krijgen om de kosten die zij moeten maken voor de versie- ring van hun eigen verenigings- schepen, binnen de perken te hou den. „Ieder jaar krijgen we in de aanloop naar de Gondelvaart di verse verzoeken van bedrijven die wel een schip willen gebruiken van een van onze watersportverenigin- gen. Maar op een of andere manier slagen we er vaak niet in om die in teresse om te laten slaan in concre te daden", aldus De Waal. Van de 25 deelnemende schepen zijn er dit jaar slechts drie gecharterd door een sponsor. Van de overige 22 deelnemers din- gen er twee mee in het jeugd-klas- sement en vier in het thema-klasse- ment. De overige boten splitsen zich eerlijk op over de categorieen: verenigingsschepen en louter ver lichte boten. Dat een goede verde- ling van deelnemers in de verschil- lende categorieen van groot belang is blijkt tijdens de vergadering van De Lange Haven, het decor vo> de commissie Gondelvaart. Er moet daar namelijk stevig gepuz- zeld worden om de stoet van zater dag zo samen te stellen dat luid- ruchtige verenigings- en thema- de Gondelvaart. schepen elkaar niet overstemmen. Vooral de minder extroverte, slechts verlichte schepen spelen daar een belangrijke rol in. Zij moeten als een soort buffer dienen tussen de andere deelnemers. Het lukte de commissie-leden dit jaar echter niet om de puzzelstukjes he- lemaal perfect in elkaar te passen. „We moeten aan het eind van de stoet maar wat meer dan 20 meter afstand nemen", luidt het compro- mis-voorstel van De Waal dan ook na de stevige puzzel. Het wordt voor de leden van de deelnemende watersportverenigin- gen zaterdag overigens een lange avond. Al aan het eind van de mid- dag komen de schepen bij het start punt aan het Doelenplein aan. Tot het startschot om 21.00 uur klinkt, wordt er dan hard gewerkt om alles op orde te hebben. Na de Gondel vaart zelf zoekt iedere boot zijn plekje langs de havens weer terug op en zal rond middernacht en be- zoek worden gebracht aan het tra- ditionele maar besloten Schippers- bal. Rond 0.15 uur zal de jury daar zijn oordeel vellen en zal een feest- je tot in de kleine uurtjes doorden- deren. De uitslag wordt na 0.15 uur ook voor het publiek bekend gemaakt aan de Oude Sluis. Het lange wachten zal daar worden beloond met een optreden van de Big Band Schiedam. De deskundige jury is voor deze keer samengesteld uit een muziekkenner; mevrouw N. Elzinga van muziekcentrum Op- maat, een vrijwilliger; mevrouw E. Janssens van het Steunpunt Vrij- willigerswerk, een scheepvaart- deskundige; de heer J. Lems van het Gemeentelijk Havenbedrijf, een exposeer-kenner; mevrouw J. Boonstra van het Nederlandse Ge- distilleerd Museum, een algemeen- kenner; de heer P. Vermaas van het Rotterdams Dagblad en een gewo- ne kenner; mevrouw C. Broeke zo- maar een inwoner van de Korte Haven. De jury die halverwege de Lange Haven op de Alewijn de Groot zal plaatsnemen, staat onder leiding van jury-voorzitter en wethouder A. Wiegman. Het devies voor de schippers bij het voorbij varen van de kenners luidt: „Als het stoplicht aan de voorkant van het jury-schip op rood springt, moet u even inhou- den." NORBERT VERINGMEIER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 17