'Formule kan jarenlang mee, mits er ieder jaar weer het een en ander vernieuwd wordt' Sportmarkt verbindende factor Gemeentedag en Brandersfeesten 'Het geeft voldoening als alles gaat zoals je denkt dat het had gemoeten' Burgemeester Scheeres aan vooravond van dertiende Brandersfeesten: Schiedamse sportverenigingen laten het een beetje afweten Algemene Zaken zet Branderspuzzel in elkaar SCHIEDAM - Een enorm schilderij aan de muur van zijn werkkamer verraadt een voorliefde voor een zeker soort Ci troen. Zijn allereerste auto, legt hij uit. In de schaarse uurtjes vrije tijd die er naast zijn drukke 'baan' als burgemeester over- blijven mag hij er graag aan sleutelen. lets waaraan hij even- eens graag werkt is zijn stad, Schiedam. Want hij houdt van vernieuwing. Maar wel met behoud van de zekere succesnum- mers. Dat betekent voor Schiedam een modern centrum met in- drukwekkende monumenten en voor de Brandersfeesten een vernieuwd programma met gondelvaart. SCHIEDAM - Het is een vaste gewoonte dat de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam op de zondag van het eerste Brandersfeesten-weekeinde een sportmarkt organiseert. Enige jaren geleden werd deze markt nog door een groot deel van de Schiedamse sportvereni gingen aangegrepen om zich door middel van het geven van informatie en allerhande demon strates te presenteren aan het publiek. Invulling Gemiste kans SCHIEDAM - Politie, brandweer, gemeente-afdelingen en be- stuur van de Stichting Brandersfeesten hebben met elkaar ge- meen dat ze tijdens de voorbereidingen van Schiedams groot ste feest tenminste een keer bij de afdeling Algemene Zaken langs zijn geweest. De rol van algeheel coordinator van alle bij het evenement betrokken instanties is beleidsmedewerker Ruud Elderhorst en administratief medewerkster Yvonne van Batenburg inmiddels op het lijf geschreven. Toch blijkt het ie der jaar weer een hele klus om alle stukjes van de puzzel op tijd in elkaar te laten vallen. Zeker wanneer verschillende en- thousiastelingen de medewerkers Algemene Zaken die tijd niet gunnen en de vrijdag voor de opening van de Branders feesten nog even hun aktiviteitjes aan komen melden. Woensdag 18 September 1996 MAASPOST SCHIEDAM - XQ706 Wanneer het om het nieuwe cen- afgebrande molen aan de West- trum gaat, lijkt geen moeite de bur- vest. „Er is nog veel geld nodig gemeester van Schiedam, R. voor de restauratie, dus doe je je Scheeres te veel. Uitgebreid laat best zo'n belangrijk man het nut hij de maquette van het Stadserf van een bijdrage te laten inzien", zien, waarna tijdens een blik op de motiveert hij zijn aktie. Ook de daadwerkelijke bouwplaats nadere Brandersfeesten behoren tot de tekst en uitleg wordt gegeven. dingen waar de burgemeester zich Maar ook op andere gebieden lijkt graag (extra) voor inzet. „Hoewel de energie en het enthousiasme je die wat mij betreft in de eerste van Scheeres grenzeloos. Zo werd plaats voor de eigen bevolking or- onlangs de hoofddirekteur van ganiseert, staat als een paal boven Monumentenzorg nog persoonlijk water dat er ook veel mensen van door hem rondgeleid in en rond de buiten de stad mee worden getrok- ren feest wordt gevierd, in ieder geval op een minder uitbundige manier. Men zal hier eerder warm lopen voor een spelende band op straat of de gezelligheid in zijn al- gemeenheid waarderen", filoso- feert hij hierover. Dat het evenement ondanks het ge- brek aan gelach en gebral toch jaarlijks minimaal 200.000 mensen op de been weet te brengen, voor- spelt een zekere toekomst. „Het is inderdaad een formule die heel lang mee kan", onderstreept Scheeres. ..Maar dan moet er ook van tijd tot tijd vernieuwd worden. Wat nieuwe nummers toevoegen, wat andere eraf. Alleen zo kunnen de Brandersfeesten iets nieuws blijven bieden. En soms vraag je je best wel eens af of het op termijn zal lukken om zowel de Branders feesten als de Haven-, Muziek- en Molensfeesten te handhaven, of je die misschien op termijn zou kun nen samenvoegen. Maar voorlopig gaat het goed zoals het nu is." KARIN VAN DER KNAAP doen is, is het proeven van de alge- hele sfeer. „Wanneer je op die feesten zo'n dag rondloopt in Schiedam, zie je zoveel leuke en aandoenlijke dingen. Het hoeft echt niet allemaal groot te zijn. Ik kan bijvoorbeeld net zo genieten van een gondelvaart als een stel kinderen dat al improviserend een orkest heeft gevormd." ken. Alles bij elkaar helpt dat de middenstand en horeca weer om- zet te maken. En dat gun ik ze van harte." Zelf kijkt hij het meeste uit naar de openingsdag, waarop hij met name weer zal kunnen genieten van de inmiddels traditionele Oldtimer Motortoer. „Prachtig is dat. Die Ge Kleyheeg met zijn grote snor en die oude motorfietsen. Enkele daarvan zijn zelfs nog in Schiedam gemaakt. Vroeger had je namelijk zo'n fabriekje aan de Buitenhaven- weg." En natuurlijk wordt ook de Verlichte Gondelvaart niet overge- slagen. Waar het Scheeres tijdens zo'n dag echter het meest om te Over het precieze aantal mensen dat samen met hem de Branders feesten viert, zijn nergens exacte cijfers bekend. Readies van men- sen zijn daarmee vrijwel de enige graadmeter voor het succes van de feesten geworden. En die zijn in ie der geval altijd hartverwarmend. Uitbundig zou in dit verband vol- gens Scheeres weer wat teveel ge- zegd zijn. Maar daar blijkt een wa re volksaard achter te steken. „Schiedammers zijn geen volk van 'voetjes van de vloer en feesten maar'. Dat betekent echter niet dat er niet genoten wordt. Ik ben ervan overtuigd dat er op andere manie- Ferdinand van Helden en Jan van Vught van de af deling sport en recreatie zijn mede verantwoordelijk voorde Gemeentedag tijdens de Brandersfeesten. In de laatste edities is die animo sterk teruggelopen en is het sport- ieve evenement dat zich uitspreid- de over de Lange Kerkstraat, het Hema-plein en het Broersveld. zich meer en meer gaan concentre- ren rond een podium op de Grote Markt bij het oude stadhuis. Dat podium is ook deze keer weer aan- wezig. Onder impulsen van de, op zaterdag 21 September landelijk georganiseerde, Gemeentedag die dit jaar het thema Sport Recre atie draagt, heeft de DSR echter een extra inspanning gedaan om de sportmarkt weer wat meer allure te geven. „Het thema van de Gemeentedag en het feit dat de datum samenvalt met het eerste weekeinde van de Brandersfeesten, was voor ons een unieke gelegenheid om de Ge meentedag te combineren met on- ze jaarlijkse activiteiten op de Schiedamse feestweek", aldus DSR-directeur Jan van Vugt. Tij dens de reguliere Gemeentedagen wordt vaak op een droge manier geexposeerd wat de gemeentelijke bemoeienis is met een dergelijk thema. Na thema's als wonen en milieu is het initiatief van de Ver- eniging van Nederlandse Gemeen- ten nu toe aan zijn zesde meer sportieve editie. Van Vugt: „Sport en recreatie is een thema waarop je op een veel actievere manier kan inhaken. Naast het verstrekken van informatie over de sportmogelijk- heden in Schiedam, willen we daarom met demonstraties en on- derdelen waar mensen zelf kunnen deelnemen, het publiek meer bij het programma betrekken." De DSR is er in geslaagd om de, voor deze speciale gelegenheid van zondag naar zaterdag verscho- ven, sportmarkt een zeer in het oog lopende invulling te geven. Om 13.30 uur zal sportwethouder Haf- kamp de sportieve Gemeentedag openen op het vertrouwde podium bij het stadhuis. Daarna zal dit po dium gebruikt worden voor, door sportinstituut Fitland verzorgde demonstraties van taekwondo en jeugd-, boxing- en stepsaerobics. „Het verdere programma strekt zich uit tot aan de pastorie-tuin van de Grote Kerk in de Lange Kerk straat", vertelt hoofd DSR-activi- teiten Ferdinand van Helden. „In die tuin zullen, uit jeugd van ver- schillende wijken samengestelde, teams een soort pleintjes-voetbal spelen." Dit voetbalproject waarin een soort combinatie van beach- voetbal en vier-tegen-vier wordt gespeeld vloeit voort uit de politie- ke pogingen om door middel van sport op wijkniveau de integratie van de diverse bevolkingsgroepen te verbeteren. Tussen de pastorie-tuin en het stadhuis zullen op de Lange Kerk straat verder drie forse pagode-ten- ten verrijzen. In een van de tenten zal damclub Schiedam een damsi- multaan organiseren. Een tweede tent is gereserveerd voor de DSR zelf. In deze tent wordt informatie gegeven over de uiteenlopende ac tiviteiten van deze gemeentelijke dienst, worden video-presentaties van onder meer de jaarlijkse schoolsportdag en cricket in Schiedam getoond en wordt een expositie ingericht over de Schiedamse sportaccommodaties van vroeger en nu. Van Helden: „Daarvoor hebben we onder meer foto's opgedoken van het Hermes- veld aan de Damlaan en het open- luchtzwembad aan de Westfranke- landsedijk." De laatste tent is de thuisbasis voor de presentaties van korfbalclub Harga, van bowlsclub De Rolling Stoons, van karatevereniging Fuji Yama en van tennisvereniging KS- VV'71 die de bezoekers door mid- del van speciale meetapparatuur in de gelegenheid stellen om uit te vinden hoe hard ze met een racket een tennisbal kunnen wegslaan. „Tussen de tenten op de Lange Kerkstraat staan nog een viertal aantrekkelijke attracties", vertelt Jan van Vugt verder. ,,In een grote waterbak geeft onderwatersport- vereniging Seaview demonstraties sportduiken, een aantal leden van Fitland zullen 'abseilen' vanaf de Grote Kerk, jeugdige alpinisten kunnen hun hart ophalen aan de klimwand die wij samen met de Nederlandse bergsportvereniging zullen opzetten en geinteresseer- den mogen in speciale pakken ken- nismaken met het Japanse sumo- worstelen." Voor de volledigheid vult Van Helden zijn baas nog even aan. Hij vertelt dat er voor de kleinsten een springkussen wordt geplaatst en dat er voor de 50-plus- sers een fietstocht wordt uitgezet. „Deze fietstocht die om ongeveer 10.00 uur vanaf het stadhuis zal vertrekken is speciaal bedoeld voor de deelnemers aan onze 50- plus instuif maar in principe vrij toegankelijk." Tot slot van het gesprek moeten di- recteur Van Vugt nog twee zaken van het hart. „Ik vindt het eigenlijk een gemiste kans dat het grootste deel van de Schiedamse sportclubs geen gebruik maakt van deze mo- gelijkheid zich te presenteren. Als ik dan deze verenigingen weer eens hoor klagen over bijvoor beeld een dalend ledental of een te kort aan kader, denk ik dat juist dit soort gelegenheden uitstekend ge- schikt zijn om de vereniging bij een breed publiek onder de aan- dacht te brengen." Van Vugts tweede opmerking be treft het weer. ,,Ik hoop dat het weer ons niet in de steek laat. Een aantal onderdelen is nogal weers- afhankelijk en het zou toch zonde zijn als we deze activiteiten moes- ten afgelasten." De sportmarkt in het kader van de landelijke Gemeentedag wordt zaterdag 21 September van 13.30 uur tot 16.00 uur geor- ganiseerd op de Grote Markt en aan de Lange Kerkstraat. NORBERT VERINGMEIER „Mensen vergeten vaak de conse- quenties die dergelijke op het laatst toegevoegde aktiviteiten zouden kunnen hebben. Het gaat dan van 'en ik heb alleen maar een tent met wat bandjes', maar men vergeet dan dat er voor die tent wel extra politie nodig is, brandweer, toe- zicht en noem maar op." Overredingskracht; Elderhorst en Van Batenburg hebben er dit jaar weer heel wat van nodig gehad. Vooral om de kermis door te laten gaan op de Broersvest. Maar ook om de horeca op een lijn te krijgen voor de Heineken Branders Blues- night van zaterdag 28 September. „Die blues-night moest dit jaar an- ders worden. Dat hadden verschil lende instanties aangegeven", steekt Van Batenburg van wal. „Er „Jammer, maar helaas is het dan", klinkt het vastbesloten uit de mond van Van Batenburg. „In principe verlenen wij hier namens de burge meester vergunningen voor alle aktiviteiten die bij de Branders feesten horen, die dus door de Stichting aan ons zijn doorgege- ven. Alles wat daar buiten valt kan niet rekenen op goedkeuring. Hoe- wel deze procedure inmiddels be kend is, blijf je altijd mensen hou- den die het toch komen proberen. En dan heb je soms best wat over redingskracht nodig." Elderhorst, die de Brandersfeesten dit jaar voor de vijfde maal namens Alge mene Zaken coordineert, legt uit dat het weigeren van dergelijke vergunningen niets te maken heeft met onwil van zijn afdeling. hing naar aanleiding van verschil lende incidenten van vorig jaar een beetje negatieve sfeer omheen en toen was het: een andere blues- night of er mee stoppen. De Stich ting Brandersfeesten heeft toen een nieuw concept ontwikkeld met in ieder geval meer echte blues. Aan ons wordt dan gevraagd maatrege- len te treffen in verband met de openbare orde. In overleg met de politie is dus bijvoorbeeld besloten dit jaar plastic te gebruiken in plaats van glas. Weliswaar niet zo milieuvriendelijk, maar de openba re orde en veiligheid wegen in zo'n geval het zwaarst." Ook met bewoners en winkeliers moest tijdens de voorbereiding van de Brandersfeesten regelmatig en langdurig rond de tafel worden ge- zeten. Inzet was de kermis op de Broersvest. De gemeente vond dat deze op de verkeersader van het centrum moest worden gehouden, terwijl bewoners en winkeliers pertinent tegen waren. Een proce dure wees het gelijk van de ge meente uiteindelijk aan. „De ker mis hoort bij de Brandersfeesten, dat is ook de visie vhn de gemeen te. Men gaat er van uit dat die ene kermis die Schiedam per jaar nog heeft de moeite van het afsluiten van een Broersvest best waard is. Bewoners hadden echter zoiets van 'ik vind alles best, als het maar niet voor mijn deur is' en winke liers klaagden dat ze op die manier niet meer bereikbaar zouden zijn voor het publiek. Dat het zichzelf eigenlijk vanzelf weer terugver- diend werd blijkbaar vergeten", aldus Elderhorst die zichtbaar blij is met de terugkeer van een vol- waardige kermis in het stadshart. ,,Bovendien wordt de Broersvest met de Zondagsmarkt vanaf de Koemarkt afgesloten, en daar hoorde je vrijwel niemand over." De perikelen rond de kermis lever- den verschillende betrokkenen bij de feesten en de afdeling Algeme ne Zaken als coordinator toch de nodige onzekerheid op. Markt- meester Van Meel begon zich al af te vragen hoeveel kramen hij nu tijdens de Zondagsmarkt neer zou kunnen zetten en opzichter Weg- bebakening Sloots bleef tot in een laat stadium in het ongewisse over het al dan niet afsluiten van het centrum. Al die vragen kwamen bij Elderhorst en Van Batenburg terecht. En deze wisten, zodra de definitieve beslissing bekend was, de betrokkenen ook weer snel op de hoogte te stellen. Hard werken dus, dat geven ze allebei onmid- dellijk toe. Maar volgens beleidsmedewerker Elderhorst ook werk dat veel vol doening geeft. „Vooral als alles gaat zoals je denkt dat het had ge moeten. Als coordinator ben je van vrijwel alle zaken op de hoogte. Je weet wat iedereen doet en hoeveel werk iedereen moet verzetten. Je staat als het ware aan het begin van alles. Ik zeg altijd maar: wanneer wij ons werk goed doen kunnen mensen als Lammert Sloots de be- nen uit hun lijf lopen. Alles loopt dan, iedereen kan zijn bijdrage le- veren op die plaatsen waar dat no dig is." De ambtenaren van Algemene Zaken zien de Brandersfeesten zo te zien met optimisme tegemoet.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 27