Jan van Meel speelt slechts rol van autoritaire marktmeester Maken van omleiding is meer dan het neerzetten van een 'hekkie' Verkeersmaatregelen tijdens Brandersfeesten Ondanks vertraging toch aant Af deling Wegbebakening zorgt voor vlekkeloos verloop Brandersfeesten SCHIEDAM - Jan van Meel die als marktmeester van de ONS een bekende Nederlander in Schiedam is, maakt zich op voor de zondagsmarkt. Dit, op afstand, populairste onderdeel van de Brandersfeesten begint zondag 29 September vanaf 12.00 uur en als het weer een beetje meewerkt zullen enkele tiendui- zenden bezoekers langs de kramen die in een groot gedeelte van de Schiedamse binnenstad staan opgesteld, schuifelen. „Het is altijd leuk om te zien hoe vaak al zo rond een uur of elf de markt in een keer vol stroomt." BROERSVEST AFGESLOTEN V/A 23-9 t/m 30-9 i.v.m.BRANDERSFEEST/ KERMIS UITGEZONDERD TOELEVERINGS- D}AUT BEDRIJVEN RIGHTING A 20 VOLG NR. 2 KSFIMIS SCHIEDAM - Veel mensen denken dat het werk met het neerzetten van een paar bord- jes en 'een hekkie' gedaan is. Maar daaraan is Lammert Sloots, opzichter van onder andere de afdeling Wegbeba kening van de Dienst Ge- meentewerken, inmiddels wel gewend. Dat er aan het afzetten van de stad tijdens festiviteiten als de Branders feesten vele maanden voor- bereiding en vele uren extra werk voorafgaan, lijkt im- mers alleen bij insiders be- kend te zijn. Tientallen plat- tegrondjes, her en der op tafel verspreid, verschillende draaiboeken en een onophou- delijk ratelende computer vertellen echter een heel an- der verhaal. Het verhaal van een onmisbaar onderdeel in de gehele Brandersfeesten- organisatie. Watersportweekend Kermis Zondagsmarkt Omleidingsroutes Openbaar vervoer Woensdag 18 September 1996 MAASPOST SCHIEDAM - XQ718 Van Meel is die dag dan al enige uren op pad. Vanaf 4.00 uur is hij aanwezig om te controleren of de markt zoals hij die in de maanden voorafgaande aan het 'moment supreme' in zijn hoofd heeft ge- prent, ook daadwerkelijk zijn goe- de gestalte krijgt. Omstreeks 6.00 uur komen vervolgens de eerste kopplieden. „Als die hun plaatsje hebben ingenomen krijg je elk jaar weer te maken met de onvrede die sommige handelaren hebben met de hun toebedeelde plaats. Ik draai dan op enigszins autoritair wijze mijn standaard-repertoire, dat ze die constatering vooraf helemaal niet kunnen voorzien en ze dus achteraf maar terug moeten ko men, af. Dat werkt altijd prima en achteraf hoor je meestal niemand meer'lacht de marktmeester die zich terdege beseft dat veel Schiedammers die hem van dit soort gesprekken op de markt ken- nen, een beeld van hem hebben als de man met de grote mond. „In dit gesprek moet je merken dat dit niet mijn ware aard is maar dat ik me een dergelijk autoritair gedrag moet aanwenden om me staande te houden in de wereld van de ambu- lante handel." Jan van Meel legt overigens uit een juiste plaats op de markt maar ten dele een rol speelt bij de omzet die gehaald kan worden. „Natuurlijk het speelt mee en hoekplaatsen zijn in dat licht aan te bevelen maar het aller belangrijkste is de soort han del die de koopman aanbiedt. Het X v< gaat er om of die wel of niet bij de klanten aanslaat." In 1991 nam de professionele marktmeester de zondagsmarkt over van de gezamenlijke winke- liersverenigingen bij wie het eve- nement enigszins boven de hoof- den dreigde uit te groeien. „Ik heb me in die tijd een dag lang afge- zonderd van iedereen en alles om me heen en heb me volledig toege- legd op een mogelijk ideale inde- ling van de markt." De blauwdruk die Van Meel toen maakte is nog steeds de basis van de markt zoals hij nu is. „Elk jaar veranderd er na- tuurlijk wel iets aan de opstelling maar de spreiding van de branches die zo belangrijk is om een loop over de gehele markt te creeren, vloeit nog steeds voort uit die eer ste opstelling." Ook dit jaar is de opstelling van de markt weer veranderd. Doordat de kermis die een gedeelte van de Broersvest in beslag neemt, moet Van Meel zelfs genoegen nemen met een 35-tal kramen minder op de markt. „Het was daarbij in eer ste instantie de vraag of we de markt nog wel rendabel konden maken. Uiteindelijk konden we verlies tot die 35 beperken omdat we rond de kaalslag van de oude Hema wat extra kramen konden plaatsen." De consternatie rond het verrijzen van de kermis op de Broersvest heeft Van Meel ook nog wat extra hoofdbrekens ge- kost. Door een rechtszaak bleef het lang onduidelijk of de kermis daar ook werkelijk naar toe zou verhui- zen en tot die tijd kon de markt meester zijn plannen dus niet in da- den omzetten. „We zijn nu pas half mei begonnen met het verspreiden van inschrijfformulieren. Gezien het feit dat de meeste marktkooplui hun jaarmarkten uit zekerheids- overwegingen al aan het begin van het jaar plannen, kwam het in- schrijven maar moeilijk op gang. Na een maand hadden we bijvoor- beeld nog maar 114 inschrijvin- gen. Uiteindelijk zal het zondag 29 Sep tember allemaal toch weer op zijn pootjes terecht komen. Inmiddels zijn alle standplaatsen vergeven en heeft zich een comfortabel aantal 'meelopers' gemeld die in aanmer- king willen komen voor de plaat sen die door het eventuele wegblij- ven van de eerste keus zondagoch- tend vrij zullen blijven. „Ik denk dat we er zowel voor de handela ren als het publiek toch weer in ge- slaagd zijn een aantrekkelijke markt samen te stellen", kan Jan van Meel met enige tevredenheid constateren. Daarbij acht hij het ook zeer belangrijk dat er een goe- de doorstroming op de markt kan plaatsvinden. ,,Je kent dat gevoel wel dat ontstaat als je door de drukte op zo'n markt haast niet meer voor of achteruit kunt. Door elk jaar weer grondig te kijken naar hoe we de markt zo breed mo gelijk kunnen opzetten, hopen we dergelijke opstuwingen zoveel mogelijk te vermijden en willen we bereiken dat een ieder op zijn gemak over de markt kan wande- len." NORBERT VERINGMEIER 1998 RIJ OUDE BRANDWEER 31 INCLUSiEF PARKEERVAKKEN tfo 7.00 uur ?m It BROERSVEST r APGESIOTEN WA 23'9 WCHTiNq Het terrein aan de Jan van Rie- beeckweg, van waaruit de groep opereert, ligt er afgeladen bij. Dat- zelfde geldt voor de opslagplaats waar de borden liggen die binnen- kort in de stad geplaatst zullen worden. „Maar dat is binnenkort wel even anders", waarschuwt Sloots. „Je zult het bijna niet gelo- ven, maar tijdens het tweede Bran- dersweekeinde is ons volledige ar- senaal aan hekken in de binnenstad weer werkt dat perfect." De gedre- ven opzichter beklemtoont echter dat het vele werk dat er voor zijn ploeg ligt tijdens festiviteiten als de Brandersfeesten nooit zo goed gedaan zou kunnen worden als die mannen zich er niet voor de voile honderd procent voor zouden in- zetten. „Je moet bedenken dat het reguliere werk ook gewoon door- gaat. De afgelopen weken moesten er in kort bestek bijvoorbeeld nog 175 borden extra worden bijge- plaatst in verband met de uitbrei- ding van het betaald parkerenge- bied. Daarnaast moesten er nog eens 200 worden verwisseld en moesten er 200 palen worden ver- nieuwd. Je kunt dus gerust stellen dat we sinds augustus op topsterkte hebben gedraaid. Daarmee wil ik maar gezegd hebben dat we een goedwerkende ploeg hebben, die voor een Zondagsmarkt gewoon weer elk jaar om 05.30 uur aanwe zig is, terwijl ze om 23.00 uur pas naar huis kan." Hoewel Sloots de ploeg dit jaar al- weer voor de vijfde keer aanvoert tijdens de Brandersfeesten, heeft hij er nog nooit als buitenstaander van kunnen genieten. Maar daar laat de in het Noorden des lands geboren Schiedammer geen traan om. „Het is natuurlijk hard wer- ken, voor ons allemaal. Maar je loopt toch op de feesten rond en je maakt eens een praatje met een or- ganisator... Bovendien is de sfeer altijd perfect. Kijk, het nuttigen van een biertje op een terrasje zit er voor ons niet in. Maar daar krijg je weer veel andere dingen voor te rug." De mensen van de afdeling wegbebakening, met links Lammert Sloots. uitgestald." Voorde duidelijkheid somt de opzichter maar even wat cijfertjes op, zodat meteen duide- lijk wordt dat het nu nog voile ter rein straks echt helemaal leeg zal zijn: „Honderd gewone hekken, tweehonderd politie-hekken, zes- tig tot zeventig parkeerverbods- borden, tien tot twintig doorgaand- verkeerborden. En dat wordt door ons niet alleen neergezet, maar ook nog eens opgehaald, verwisseld en gecontroleerd." Met het plaatsen van hekken en borden is het werk voor de afde ling Wegbebakening echter nog niet gedaan. Het hele trajekt dat voor de opening van de Branders feesten ligt, is minstens even in- spannend. Al in juli worden jaar- lijks de eerste besprekingen bijge- woond. Met leden van het Bran- derscomite, de gemeente, politie en brandweer wordt rond de tafel gezeten om de eerste voorbereidin- gen te treffen. „De veranderingen die er zijn ten opzichte van de fees- ten uit voorgaande jaren worden dan uitvoerig met elkaar bespro- ken. Dat is voor mij dan het punt van waaruit ik mijn draaiboeken kan gaan maken en het moment waarop de eerste contacten met bijvoorbeeld de RET, de brand weer en politie kunnen worden ge- legd", legt de opzichter geduldig uit. Veel werk is er dit jaar gaan zitten in de kermis die weer terug is op de Broersvest. „Zoiets bete- kent dat het verkeer op de Broers vest dus dagenlang gewoon stil komt te liggen. Maar daarnaast moet er een deugdelijke omleiding om het centrum komen. Dat is niet iets wat je zo maar even doet. Maar ook openbaar vervoer moet in der gelijke gevallen worden omgeleid. Daarom wordt al in een vroeg sta dium contact gezocht met de RET om bijvoorbeeld af te spreken dat de tram tijdens de Zondagsmarkt niet halteert op de Koemarkt, maar op de Rotterdamsedijk. Die con tacten lopen gelukkig heel goed." lets dat bovendien hoog op het prioriteiten-lijstje van Sloots prijkt is de communicatie met de bewo- ners in en rond het centrum. Zij le- ven tenslotte een aantal dagen tus- sen de omleidingen die Sloots en zijn team hebben uitgezet. „Daar- om zijn we enkele jaren geleden begonnen met het uitgeven van een nieuwsbrief. Zodat men pre- cies weet wat er gebeurt en wat er wordt afgesloten." Ook over de samenwerking met de politie heeft de normaliter vier man sterke, maar tijdens festivitei ten tot zes uitgebreide groep weg- afzetters geen klagen. „De teke- ningen waarop de omleidingen staan aangegeven, nemen we altijd ruim voor tijd uitvoerig door. En ook tijdens de aktiviteiten wordt er veelvuldig contact gehouden. En dat moet natuurlijk ook wel", ver- volgt Sloots zijn verhaal. „Als er tijdens het eerste weekeinde bij voorbeeld toch wagens op de Lan- ge Haven blijken te staan, moeten we dat aan hen doorgeven. Aan de andere kant zou het kunnen voor- komen dat patrouillerende agenten tijdens de Zondagsmarkt ontdek- ken dat er ergens hekken zijn opengezet. In zo'n geval worden wij dan gewaarschuwd. Over en SCHIEDAM - De Brandersfees ten staan weer voor de deur. Van zaterdag 21 September tot en met zondag 29 September 1996 wor den vele bezoekers bij de ver schillende evenementen ver- wacht. Om het verkeer in goede banen te leiden zijn verkeers- maatregelen getroffen. Het watersportweekend wordt gehouden op zaterdag 21 en zon dag 22 September. Op deze dagen zullen de Korte Haven en de Lan- ge Haven geheel autovrij zijn. Dit betekent dat bewoners wordt verzocht om de auto op deze da gen elders te parkeren en dat be zoekers er rekening mee dienen te houden dat de Lange en Korte Haven geheel zullen worden af gesloten voor autoverkeer. Op zondag 21 September zijn in ver band met een braderie en Ge- meentedag ook de Lange Kerk- straat en het Broersveld afgeslo ten voor het verkeer. Van maandag 23 September (06.00 uur) tot maandag 30 Sep tember (11.00 uur) is de Broers vest tussen de Boterstraat en de Singel afgesloten voor het auto verkeer in verband met de ker mis. De parkeergarage van het ABC-winkelcentrum aan de Kreupelstraat is normaal bereik- baar vanaf de 's-Gravelandseweg en Boterstraat. De parkeergarage van de Nieuwe Passage en het Stadskantoor zijn bereikbaar vanaf de andere zijde van het centrum, dus vanaf de Rotter damsedijk of Gerrit Verboon- straat. De zondagsmarkt, op 29 Septem ber, zal weer voor veel toeloop zorgen. Net als vorig jaar zal de binnenstad geheel autoluw zijn. Dit betekent dat doorgaand auto verkeer tussen de Westvest, de Noordvest en de Broersvest. De belangrijkste toegangswegen naar de binnenstad zullen dan ook worden afgesloten. Zo zal de Rotterdamsedijk in de richting van de Koemarkt worden afge sloten ter hoogte van de Nieuw Mathenesserstraat en zal de 's- Gravelandseweg worden afge sloten ter hoogte van Plein MO MS. Binnenstadsbezoekers die met de auto komen worden voor een parkeerplaats verwezen naar de bedrijfsgebieden 's-Gravelandse- polder en Nieuw Mathenesse. Gratis pendelbussen. die kunnen worden aangehouden, brengen de bezoekers naar en van het cen trum. Overigens wordt geadvi- seerd om zoveel mogelijk van het openbaar vervoer gebruik te ma ken of met de fiets of lopend naar de binnenstad te komen. Voor al le duidelijkheid: men kan de auto op deze dag natuurlijk gewoon op de normaal gebruikte parkeer plaats laten staan, tenzij er een activiteit plaatsvindt. Bij het ver- laten van het centrum zal men echter op verschillende plaatsen afzettingen moeten passeren en bij terugkomst wordt ook bewo ners en bedrijfsvoerders uit de binnenstad geadviseerd om ge bruik te maken van de parkeerge- legenheid in de 's-Gravelandse- polder en Nieuw Mathenesse of de parkeergarage bij de Nieuwe Passage. Tijdens de Brandersfeesten zal doorgaand verkeer zoveel moge lijk om het centrum worden heengeleid. Omleidingsroutes voor het doorgaand verkeer wor den door borden aangegeven. Zo zijn er omleidingen via de route Burgemeester Van Haarenlaan - Nieuwe Damlaan nieuwe Haven, route Boerhaavelaan - Professor Kamerlingh Onneslaan - Hor- vathweg en de route via Nieuw Mathenesse en de Westfraqnke- landsedijk. Gedurende de Brandersfeesten zullen de bussen van de RET en ZWN, die normaal rijden via de Broersvest, een gewijzigde route rijden. Deze routewijziging gaat in op maandag 23 September bij aanvang dienst en zal op maan dag 30 September in de loop van de dag worden beeindigd. De ge wijzigde route zal onder meer via de Boerhaavelaan en de Rotter damsedijk lopen. De tram kan normaal over de Broersvest rij den.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1996 | | pagina 40